Aanschaf hond zorgvuldig voorbereiden Ontspannen en verantwoord lui zitten Trends RLPAC TIF MAPGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Zien van een pup zet mensen vaak aan tot onverantwoorde keuze JUDITH USSENBERG Verantwoord een hond kiezen valt niet mee. Voor een nieuwe stofzuiger lopen we tien win kels af. Als het om honden gaat. waar we doorgaans minimaal tien jaar voor moeten zorgen en mee moeten leven, kopen we vaak de eerste de beste pup die we tegenkomen. We bezwijken voor de ronde vormen, hoge aaibaarheidsfactor en simpele geluiden die een onweerstaan bare verzorgingsdrang opwek ken. De Bond tot Bescherming van Honden hield onlangs een stu diedag over de vraag wat 'het verantwoord houden van hon den' is. Geneticus Ed Gubbels sprak er over verantwoord fok ken, gedragstherapeute Nicky Gootjes over verantwoord aan schaffen, directeur van een ky- nologisch adviesbureau Peter Beekman over verantwoord trainen en dierenarts Atjo Wes terhuis over een verantwoorde rol van de dierenarts. Gedragstherapeute Gootjes, ge specialiseerd in het trainen van probleemhonden, spreekt van het Teletubbie-effect. Het zien van een pupje zet ons aan tot onverantwoorde impulsaanko pen. De eigenaar kan als gevolg daarvan worden opgescheept met een hond die totaal niet aan zijn verwachtingen voldoet. Zelfs bij broodroosters zit te genwoordig een duimdikke handleiding, maar honden worden helaas niet standaard met een gebruiksaanwijzing ge leverd. De aanstaande eigenaar moet zelf op zoek naar infor matie. Dat kan door boeken over hondenopvoeding, hon dengedrag en hondenrassen te lezen. Wat hondenrassen betreft, is er keus genoeg. Op een honden tentoonstelling kunt u kennis maken met de meest uiteenlo pende honden en hun eigena ren. Misschien dacht u aan een Golden Retriever, maar vindt u een Nova Scotia Duck Tolling Retriever, waarvan u het be staan niet had kunnen vermoe den, veel leuker. Het is niet ge makkelijk een keus te maken uit het enorme aanbod. Ga bij het kiezen niet alleen af op het ui terlijk, maar vooral op het ka rakter. Het vervelende daarbij volgens gedragstherapeute Gootjes is dat boeken, fokkers en eigenaren niet altijd eerlijke informatie geven. In haar prak tijk ziet ze regelmatig dat een verkeerde aanschaf kan uit draaien op veel emoties en schuldgevoelens bij de eige naar. De fokker geeft zijn pups de ba sis mee voor een goede toe komst. Een goede fokker uitkie zen is dus van groot belang. Wie impulsief het zielig ogende hondje uit een achterafgelegen boerenschuur meeneemt, kan te maken krijgen met grote pro blemen als angst en onzinde lijkheid. Het is verstandig om op verschillende adressen te kijken. Schroom niet om vragen te stellen. Vraag of de fokker be reid is om nazorg te verlenen tijdens het opgroeien van de hond. Het is prettig om voor vragen over voeding en verzor ging op de fokker te kunnen te rugvallen. Een goede voorbereiding is het halve werk. Ga voordat u de hond krijgt al op zoek naar een hondenschool, een dierenart senpraktijk en een wandelge bied in de buurt. Vraag of u bij de hondenschool als toeschou wer een les mag bijwonen. Let op of de cursus gericht is op praktische huis-, tuin- en keu- kenopvoedingsoefeningen. U heeft niets aan eeri hond die op les een ingewikkeld gehoor- zaamheidsprogramma kan af leggen en daarbuiten als een gek aan de lijn trekt. Tijdens het kennismakings- praatje bij de dierenarts kunt u vast vragen stellen over de Denk goed na voor de aankoop van een hond. Niet elk ras laat zich zo gemakkelijk vervoeren als deze 'pockethond'. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS noodzakelijke inentingen en ontwormingen. Zoek een ge bied waar de hond veilig los kan rennen en waar hij andere viervoeters kan ontmoeten. Een hond heeft contact met andere honden nodig om sociaal met soortgenoten te leren omgaan. Pas als u bent thuisgekomen met de hond van uw dromen begint het echte werk. Er moet direct worden begonnen met de opvoeding. Volgens kynolo- gisch adviseur Peter Beekman is het van het grootste belang dat het pupje meteen, dus al vanaf de leeftijd van zeven a acht weken, naar de honden school gaat. Juist in de eerste periode bij de nieuwe baas blijkt de pup allerlei ongewenst gedrag te leren. U bent zeker een jaar bezig met het leggen van de grondslag voor een goed opgevoede en zich sociaal ge dragende hond. Tussen de zes en twaalf maan den begint de puberteit. Omdat zijn hormonen beginnen te werken (reuen gaan hun poot optillen, teven worden loops) gaat de hond zich onafhankelij ker gedragen. De baas klaagt dat zijn hond niet meer luistert, wegloopt, kortom compleet on handelbaar is. De frustratie is groot. Een puberhond is in feite gewoon een grote baby en heeft juist in deze levensfase veel be geleiding nodig. Ecokleed kruising parket en k; Het ecologische vloerkleed Verso van de Finse interieur; tecte Kirsikka Savonen is een soort kruising van parket e J pet. De grondstoffen zijn berkenlatjes en linnen garens. Savoncns idee kon worden geproduceerd, heeft zij heel technische problemen moeten oplossen. Zo was voor hi endi vaardigen van deze vlechtmatjes-karpetten een speciaal getouw nodig. De berkenlatjes kunnen in verschillende kleuren wordei >de. beitst en daarna met een natuurlijke was behandeld. De zijn er in naturel, blauw, bruin en zwart, de garens in na zwart Zowel in Zweden als in Finland is dit vloerkleed o c scheiden met de Design/Innovatieprijs. Sinds kort zijn c karpetten ook in Nederland verkrijgbaar. Ze zijn 160 cm lcht en standaard 230 cm lang, maar die lengte kan op beste worden aangepast. De natuurlijke materialen zijn heel geschikt voor mense .jarij last hebben van allergische aandoeningen. Het latjesklet pisje toepasbaar in ruimten met een 'normale' slijtage. Om h( ns vl pet schoon te houden is stofzuigen de aangewezen met! late Kloppen is niet aan te bevelen. Gemorst vocht eerst zov< gelijk opdeppen. Hardnekkige vlekken met tapijtshampi gen en het kleed vervolgens in de lengterichting drogen. Info: Danish Carpet design, tel. 0572 39 41 60. ro( THEA WAMEUNK Niets persoonlijker dan een fauteuil voor ont spannen zitten. Er zijn lange en korte mensen, bezitters met extra lange benen of juist een lang bovenlijf. De een weegt weinig, de ander is aan de zware kant. En dan hebben veel mensen bo vendien nog bepaalde lichamelijkheden om re kening mee te houden. Een gevoelige rug bij voorbeeld. De aanschaf van een meubel om lekker lui in te kunnen zitten - de 'luie' stoel - is daarom niet eenvoudig. In de verkeerde stoel wordt een mens juist vermoeider naarmate men er langer in zit. Daarom is het zaak in een showroom de zetels niet alleen te bekijken, maar ook een poosje uit te proberen. Neem de tijd en een boek en doe alsof je thuis bent. Zo bespaart men zich teleurstellin gen en ruilproblemen. Wie een uitgesproken relaxfauteuil aanschaft - compleet met afstandsbediening voor zitten, op staan en andere functies - kan zo'n zetel nauw PUZZEL 1Min - gelijkmatig - echtgenoot: 2. vogel - aanwas - druk; 3. vaartuig - vuurmond - kwade dank; 4. grondsoort - cijfer - dito; 5. draaikolk - aanleggen - deel v.e. breuk; 6. vogelverblijf - bouwmateriaal - toetsen; 7. plezier - doopgetuige - specialist; 8. indruksel - autohotel - honingklaver; 9. kampeerverblijf - familielid - oplettend; 10. rundermaag - lekkers - aangaande. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Pen; 5. sla; 7. sirtaki; 10. au; 12. ego; 14. mi: 15. sier; 17. niet; 19. re; 20. we; 21. raai; 23. iris; 25. er; 26. sol; 28. os; 31. stadium; 33. vis; 34. lak. Verticaal: 2. Es; 3. nis; 4. stug; 5. ski; 6. li; 8. faseren; 9. vites- se; 11. ui; 12. ereis; 13. onwil; 14. me; 16. era; 18. Ier; 22. ar; 24. lo; 27. orde; 29. ets; 30. sul; 31. si; 32. ma. Anagram Ieders van hel voorgaande woord plus 1, hel woord van/es Ieders beslaat uit de vijf .an het keurig aan de lichamelijke bijzonderheden en wensen laten aanpassen. Men moet meestal wel geduld hebben eer de stoel geleverd wordt. Aan dit type fauteuil kleeft helaas het etiket 'senio ren', waar niemand graag aan wil. Wie de voor keur geeft aan een designmeubel, merkt dat er tegenwoordig ook op dit gebied heel wat verstel bare en in alle standen te bezitten (of te beliggen) fauteuils verkrijgbaar zijn. Er zijn modellen waar bij arm- en rugleuningen in verschillende posi ties kunnen worden gedraaid of verticaal/hori zontaal omgeklapt en ook zijn er fauteuils waar bij men door zijn lichaamsgewicht te verplaatsen het zitvlak tot relaxstand verlengen kan. Er zijn minimalistische relaxstoelen met veel alu minium, chroom of staal en trendy kunststoffen bekleding, antraciet is hierbij uitgesproken favo riet. Maar design hoeft niet per se minimalistisch te zijn. Opvallend is ook het toenemende aanbod in dik gestoffeerde, knusse fauteuils in een sobe re vormgeving. Wel fors van formaat maar beslist niet pompeus. De erg lage fauteuils uit de jaren zestig en zeventig hebben terrein verloren ten opzichte van de wat hogere modellen. Een heel belangrijk aspect voor een ontspannen zithouding vormen de zitdiepte en de hoogte van de armleuningen. Als een van de eerste fabrikan ten kwam Leolux enkele jaren geleden met zit meubelen waarvan de zitdiepte. aanpasbaar is door de rugleuning naar voren of naar achteren te plaatsen. Geen handeling om voor elk zitmo- ment te verrichten, ook al kan men dit zonder hulp van een vakman realiseren. Tegenwoordig bieden meer leveranciers dergelijke verstelmoge- lijkheden. Een goede zitdiepte is een belangrijk aandachts punt bij de aanschaf van een gemakkelijke stoel. Omdat in een gezin iedereen anders is en andere zitwensen heeft, heeft een ieder meestal zijn fa voriete plekje of eigen stoel. Wat niet wegneemt, dat ook anderen daar wel eens gebruik van ma ken. Als snel aanpassen van de zitdiepte niet mo gelijk is, moet naar rappe alternatieven worden gezocht. Het lendenkussentje - vaak in de vorm 5 6 7 8 9 10 van een sluimerrol - zien we bij steeds meer fau teuils opduiken, evenals de nekrol. In erg brede fauteuils worden soms bovendien rollen in de hoek tussen zitting en armleuning gelegd. Om de zitdiepte te kunnen bekorten kiest men daar naast ook vaak voor losse kussens, vooral grote, donzig zachte modellen. Die trouwens niet al leen als ruggensteun worden gebruikt maar mul tifunctioneel worden toegepast. Veel fauteuils hebben een bijbehorende voeten- bank. De wegklapbare voetensteun treffen we zo wel bij klassieke als design fauteuils aan. Daar naast is er uiteraard de losse voetenbank. Soms kan deze na gebruik onder de stoel worden opge borgen, maar als dat niet het geval is, leent hij zich meestal wel als poef en dus extra zitgelegen heid. Info: Astoria-programma Bonacini: Luirink, Nieuw-Vennep, tel. 0252-622.722; Lignet Roset: tel. 06-537.32.142. fax: 0342-423.418; X-Chair en Shake draaifauteuil: 0592-313.477 en 0475- 39.28.28; ArX: 0345-52.09.58. Bescherming tegen vandalen Voor sommigen is het kunst, maar de meeste mensen het een ergernis: graffiti. De bekladde muren van allerli wen en woningen zijn vaak moeilijk te reinigen. Er is e( speciale vloeistof, die op de muur moet worden gestrekf waarna het spuitwerk van vandalen in rap tempo is te v< ren. Deze zogenoemde Anti-Vandaal-Coating biedt bovi P bescherming tegen onder meer zure regen. De vloeistof1 en kleurloos, laat waterdamp door en is op bijna alle om gronden zoals beton, baksteen, zandsteen en gasbetonl passen. De beschermlaag werkt alleen op een schone, gi vrije muur. Met een kwast wordt de vloeistof in minimal lagen aangebracht. Als graffiti is aangebracht moet dat i warm water (minimaal 75 graden) worden bestreken. Di resten vallen vervolgens in vaste vorm van de muur en 2 een op te vegen. Een blik van vijf liter Anti-Vandaal-Coa voldoende om een vierkante meter bakstenen muur zei bedekken en kost ongeveer 35 gulden. Info: Protekta Property Care, Made, 0162 - 672276. S T R P HEINZ WE ZATEN OOM MM WEER £VEtSK/ES MET RUSTEN WE 6AAM RfjKEZ/ WOE AMET ZVE'MZ /S aam •odu Kinderkamers worden tot in details voor de kleintjes gemaakt, maar badkamers, ho maar. Wastafels zijn te nen onbereikbaar of niet open te krijgen. Soms niet wens. En hoe beklim je als dreumes een grote Met een kinderzitting is het nog behelpen. Voor mensen met een groot huis en een dikke brengt Keramag sinds kort complete aan de technische voorzieningen is gesleuteld aan de sche aspecten. Wat vinden kinderen mooi? Dat heeft kimt in Duitsland aan kinderen gevraagd in 'Hoe ziet jouw droombadkamer eruit?' Dat leverde meer dan 2500 inzendingen op. Winnaars werden de Piraten- en de Bellenblaasbadkam -i de ontwerpen zijn daadwerkelijk uitgevoerd. Vooral de kleuren vallen op. Wie zo'n complete kinderdroom te kc vindt kan zich ook te beperken tot de aanschaf van enkï arn< sanitairstukken als een wastafel en een toilet. Keramag verse closets voor kinderen van elke leeftijd. Slechts 26 is het 'Babycloset', waarvan de fel gekleurde bril in de een ring een veilige zit biedt. Voor peuters en kleuters zi non: verse modellen in hangende en staande uitvoering en m hoogte van 30 of 35 cm. De wastafel hangt lager, is extra diep (40 cm) en voorzie iets naar voren geplaatste - fel gekleurde en simpel nen - kraan, zodat kleintjes er gemakkelijk bij kunnen. E heeft een speels golfdesign en brede, vlakke afzetlanden alleen praktisch voor handen wassen en tanden poetser tevens als het kroost de verfpenselen wil uitspoelen. ar d urt Badkamer maatje kleiner

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8