m Supermarkten willen één systeem tegen diefstallen iBerf extra voordelig Willem-Alexander monteert tien miljoenste Gazellefiets Economie Cd-bon lucratieve handel voor select aantal winkels Mini-komkommer rritsma wil halvering ït-actieven in tien jaar t>AC 6 APRIL 1999 Merbrew versterkt positie in Rusland [L* De Belgische bierproducent Interbrew gaat zijn positie sland en Oekraïne aanzienlijk versterken. Het bedrijf een gezamenlijke onderneming met de plaatselijke brou- un Brewing. De nieuwe combinatie krijgt een marktaan- ran zeventien procent en wordt daarmee tweede achter de ^jdinavische groep BBH, die 22 procent heeft. De partners elen in de gezamenlijke onderneming al hun bier- en fris- ;belangen in Rusland en Oekraïne. Bij Sun gaat het om ze- rouwerijen. De bijdrage van Interbrew bestaat uit meer- ïidsdeelnemingen in de Rosar-bouwerij in Omsk (Rusland) Oekraïnse bierproducent Desna plus 40 miljoen dollar ontanten. De totale waarde van de Belgische inbreng be rt 130 miljoen dollar (ruim 260 miljoen gulden). janse autoverkoop scherp gedaald l» De Japanse autofabrikanten hebben de binnenlandse op in het begrotingsjaar 1998 met 11,2 procent zien terug- zo heeft de brancheorganisatie gemeld. In het begro- aar dat woensdag werd afgesloten werden in totaal 4,21 16 en nieuwe auto's verkocht. Vooral de verkoop van vracht- ns viel terug. Er werden nog maar 153.321 trucks verkocht, aüng van 17,6 procent vergeleken met 1997. De verkoop ersonenauto's daalde met 7,2 procent tot 436.024 stuks. Er :n 3.291 bussen verkocht, een teruggang van 2,7 procent. lanse bedrijven iets optimistischer De Japanse bedrijven zijn voor het eerst sinds het twee- /artaal van 1997 optimistischer over de economische voor- hten. Dat constateert de Japanse centrale bank in haar aalverslag. De index van grote industriële bedrijven, die de ichtingen van de ondernemingen aangeeft, steeg tot min 2 at betekent dat tegenover 100 bedrijven die de toekomst g inzien, 147 bedrijven staan die met een verslechtering un positie rekening houden. In december was de index 2 ïin 149. Het verslag van de centrale bank is gebaseerd op q ens van ongeveer 10.000 grote en kleine bedrijven. 3 blemen met spaarlampen Maxi i yi_! Distributeur Ranon BV uit Nunspeet neemt alle 4 lampen van het merk Maxi licht terug omdat deze bij ge- gevaar opleveren. In een advertentie in de dagbladen van ag waarschuwt de distributeur de consument uit het oog van veiligheid deze spaarlampen niet te gebruiken. Bij de en kan bij alle typen de verbinding van de beide huishelf- 3 Dengaan waardoor de onder spanning staande delen bloot jn te liggen. De distributeur geeft de consument de gele- eid de spaarlamp retour te zenden tegen terugbetaling van nkoopprijs. ly komt met 'superaudiosysteem' Sony brengt binnenkort een geluidssysteem op de t dat in weergavekwaliteit kan wedijveren met de appara- die tot nu toe alleen in professionele geluidsstudio's wordt likt. Het Japanse elektronicaconcern laat vandaag weten e zogenoemde CD super audio is bedoeld voor de 'harts- 5 elijke muziekliefhebber die op zoek is naar de best moge- o jeluidskwaliteit'. Het systeem komt in Japan op 21 mei op arkt. In het najaar is het buitenland aan de beurt. De mu- 8 efhebber moet er diep voor in de buidel tasten. De hele in- tie kost in Japan 4,2 miljoen yen (72.900 gulden). Wanneer o 'Steem op de markt komt, zijn er dertien titels beschikbaar. 8 men er per maand ongeveer tién bij. Binnen enkele maanden besluit over invoering Nederlandse supermarkten gaan massaal hun produc ten elektronisch beveiligen tegen winkeldiefstal. Nog voor de zomer wil de branche een keuze maken voor de invoering van een uniform beveiligingssysteem. LEIDSCHENDAM ANP De supermarkten, verenigd in het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL), zijn al geruime tijd op zoek naar een afdoende methode tegen win keldiefstal. Jaarlijks wordt voor ruim 300 miljoen gulden uit de schappen gestolen. Bovendien investeren de supermarkten elk jaar circa 50 miljoen gulden in beveiliging en preventie. De supers hebben hun oog laten vallen op de zogeheten bronbeveiliging. Daarbij voor ziet de fabrikant een diefstalge- voelig artikel van een label, dat door speciale detectieappara tuur kan worden opgespoord. Op dit moment zijn al diverse systemen voor bronbeveiliging beschikbaar. Het CBL wil bin nen enkele maanden het be sluit nemen voor de invoering van één uniforme techniek. De voorlopige voorkeur gaat volgens een CBL-woordvoerster uit naar een elektromagneti sche technologie. Daarbij wor den diefstalgevoelige produc ten, zoals cosmetica, scheer mesjes, vlees en koffie voorzien van een label met een speciale legering. Beveiligingspoortjes in de su permarkt kunnen deze legering opsporen. Indien een klant met een beveiligd artikel door zo'n poortje loopt, gaat het alarm af. Een soortgelijk systeem wordt in zaken als de Hema al gerui me tijd gebruikt. Een speciale magneet aan de kassa maakt de beveiliging on schadelijk. De klant kan dan zonder problemen door de poortjes bij de uitgang lopen. Anders klinkt een signaal. Fabrikanten van levensmid delen voelen tot dusver niet veel voor bronbeveiliging. Het aanbrengen van een label brengt kosten met zich mee, die zich niet zonder meer laten te rugverdienen. Het CBL voert daarover momenteel nog over leg met de Stichting Merkarti kel. Die behartigt de belangen van fabrikanten en importeurs van levensmiddelen. iijkse groei 150.000 banen nodig DEN HAAG RAYMOND PEIL De Stichting Nationale Platen- bon en de NVGD houden sinds 1959 met de platenbon en later met de cd-bon afspraken in stand, die alle trekken hebben van een traditioneel kartel. Vrije concurrentie en open markten, daar moesten bij de invoering van de nieuwe Mededingings wet vorig jaar zelfs de kerkkaar senfabriekjes aan geloven. Ongeveer vierhonderd verko pers van cd's, voorbespeelde vi deo's en dergelijke zijn uitge sloten van de lucratieve markt van ruim 110 miljoen gulden omzet, die de cd-bon vertegen woordigt. Leden van de NVGD, met toegang tot de Nationale Platenbon, is in ruil voor de voorrechten van de cd-bon ver boden te stunten met bonnen of eigen bonnen in omloop te brengen. Dit nu is in elk geval in strijd met de geest van de Mededin gingswet, die ondanks zware druk van de Europese Commis sie en door de tegenwerking van het Nederlandse bedrijfsle ven lang op zich liet wachten. De wet beoogt vrije en eerlijke concurrentie die leidt tot lagere prijzen voor de consument en lof betere service. Het is niet voor niets dat de NMa zich pre senteert als de waakhond van de consument. De NVGD en de Stichting Na tionale Platenbon (SNP), twee handen op een buik, hopen met hun aanvraag tot onthef fing van de Mededingingswet desondanks hun kartel onver kort in stand te houden. Dos siernummer 198 van de Neder landse Mededingingsautoriteit NMA, dat deze krant ter inzage kreeg, leert in hoofdzaak dat deze hoop waarschijnlijk ijdel is. Onder bepaalde strenge ei sen kan de NMa kartels toela ten. Daar kunnen onder meer 'efficiëntie in de branche', voor delen en kostenbesparingen voor de consument en kosten voordelen deel van uit maken. In de NVGD- en SNP-reglemen- ten is daar niets van terug te vinden. Hoewel zij in hun ont- heffingsaanvraag beweren dat die voordelen er wel degelijk zijn. De NMa eist hier nadere opheldering over. ,,We kunnen nu goedkoper gezamenlijke reclame maken'' zegt de NVGD in haar verzoek schrift. Natuurlijk, maar daar hoef je geen kartel met geld boetes voor te hebben. Derge lijke reclame-afspraken gefi nancierd uit een verplichte bij drage van verenigingsleden, daar heeft de NMa al een aantal keren een streep doorheen ge trokken. De consument wordt er immers niets wijzer van. De NVGD waant zich veilig; vijf jaar terug won de organisa tie een kort geding aangespan nen door de Free Record Shop, omdat topman Breukhoven en zijn companen bij de bon extra bonuskorting gaven. Vanessa's man kreeg maanden lang geen bonnen meer. De rechter keur de deze praktijk goed, op grond van de oude Wet Economische Mededinging. De nieuwe wet staat de verdeling van een sta biele en gegarandeerde omzet, onder een select aantal onder nemers in de cd-bonnenmarkt, echter niet zonder meer toe. De NVGD is immers bijna-mono- polist in een duidelijk omschre ven deelmarkt. Interessant aan deze zaak is verder dat zij zonder twijfel zal gaan aangeven hoe de NMa ook tegen andere bonnenmarkten aankijkt. Hoe zit het immers dan met de boekenbon, de doe- het-zelfbon, de VW-bon, de V &D-bon enzovoorts? Het is dui delijk dat deze complexe zaak gevolgen kan krijgen die verder strekken dan ruim 110 miljoen gulden aan omzet in cd's en vi deo's. Waakhond voor financiële concerns DEN HAAG ANP viERPOLDERS Onbekend maakt onbemind, luidt het gezegde. Als het aan kweker E. Koreneef uit het Zuid-Hollandse Vierpolders ligt, gaat zijn mi ni-komkommer het echter wel degelijk maken in Nederland. Hij toonde zijn product onlangs op een markt voor handelaren in Poeldijk in het Westland. De mini-komkommer is zoeter van smaak dan zijn grote neef maar in Nederland relatief onbekend. foto anp ed oudenaarden Minister Zalm van financiën gaat het toezicht op de financi ële markten versterken. Er komt een Raad van Financiële Toe zichthouders, die controle gaat uitoefenen op financiële con cerns die tegelijkertijd bankie ren, verzekeren en handelen in effecten. In de Raad krijgen de Nederlandsche Bank, de Stich ting Toezicht Effectenverkeer (STE) en de Verzekeringskamer zitting. Het kabinet is akkoord met het voorstel. Directe aan leiding voor de oprichting van de Raad van Financiële Toe zichthouders is een recent aan tal schandalen in de financiële wereld, zoals de grootscheepse beursfraude van vorig jaar. ^tntal van ruim twee mil- pet-werkenden onder de andse beroepsbevolking )innen tien jaar zijn te- racht met de helft. Daar- en jaarlijkse groei van de )S ïlegenheid nodig van banen. zegt minister Jorritsma :onomische zaken van een interview met Het o ieele Dagblad. „Inactie- ons grootste probleem", minister. ,,Ik vind dat ambitie zouden moeten om het aantal inactie- nnen tien jaar te halve- at zou betekenen dat wij 0 elk jaar 100.000 nieuwe nodig hebben, plus nog 3 0.000 om de natuurlijke aanwas van de beroepsbevol king op te vangen." Van de ruim twee miljoen in- actieven is pakweg de helft ar beidsongeschikt. Maar ingrij pen in hoogte en duur van de WAO-uitkering acht Jorritsma niet nodig om haar streven te halen. „Er is genoeg ingegrepen in de polisvoorwaarden van de WAO", zegt de bewindsvrouw. „Het gaat nu om de uitvoering van uitgestippeld beleid zoals premiedifferentiatie en markt werking in de WAO en marktge richt optreden van uitvoerings instellingen." De bewindsvrouw ziet veel in een beleid van lastenverlich ting, marktwerking en meer concurrentie om het aantal in- actieven met de helft te laten dalen. Oliecrisis was voor fietsfabiïkant geschenk uit de hemel DIEREN JOHAN BOSVELD Fietsfabrikant Gazelle in Dieren is nog altijd de absolute marktleider in Ne- derland.op het gebied van tweewielers. Van de 1,2 miljoen nieuwe fietsen die jaarlijks in ons land worden verkocht, komen er 310.000 van Gazelle. Morgen is het feest bij het bedrijf. Dan rolt de tien miljoenste fiets van de band. Nie mand minder dan prins Willem- Alexander zal dit exemplaar in elkaar zetten. Zelf krijgt de kroonprins overi gens geen fiets cadeau. „Hij had al twee goede fietsen", aldus Gazelle-di recteur Dantuma. Het was te danken aan de oliecrisis in 1973 dat de fiets in Nederland op nieuw populair vervoermiddel werd. In de jaren zestig leek de tweewieler aan het eind van zijn leven, de naoor logse Nederlander werd steeds welva render en de fiets werd het vervoer middel van de minderbedeelden. Wie het zichmaar enigszins kon veroorlo ven verplaatste zich per auto of brom fiets. Maar toen de benzine tijdens de Arabische olieboycot tijdelijk op de bon ging, kregen de fietsenmakers het druk. In een jaar tijd werden meer dan 1 miljoen fietsen verkocht. Het imago van de fiets veranderde; niet alleen zag de consument het als een goedkoop vervoermiddel, maar ook werd fietsen meer en meer beschouwd als gezond, milieuvriendelijk en sportief. De belangrijkste Nederlandse fiet- senfabriek, Koninklijke Gazelle in Die ren, voer er wel bij. Het in 1892 door twee Dierenaren opgerichte bedrijf groeide en bloeide. Al in 1954 werd de 1 miljoenste fiets geproduceerd, in 1966 gevolgd door de 2 miljoenste. Ruim dertig jaar later staat Gazelle aan de vooravond van de 10 miljoenste fiets. Een feestje dat de 550 werkne mers morgen in gezelschap van kroonprins Willem-Alexander weren. Het succes van Gazelle is volgens al gemeen directeur K. Dantuma niet in een woord te vangen. „Het heeft met de bekendheid van ons merk te ma ken, met de kwaliteit van ons product en met een goed gevoel voor de markt." Gazelle staat nog altijd voor degelijk heid, maar intussen is de fietsfabrikant trendsetter geworden voor nieuwe producten. Zo komt de populaire hy bride-fiets (een combinatie van stads- fiets en mountainbike) uit de keuken van het Dierense bedrijf. Commercieel directeur A. van Dier- men: „De mountainbike werd steeds populairder. Maar we hadden niet het idee dat die markt echt groot zou wor den. Toch bleek de mountainbike een aantal eigenschappen te bezitten die heel interessant waren. Die hebben we toegepast op een stadsfiets." Het succes was overweldigend. Van een fiets waar een aantal jaren geleden nog niemand van had gehoord (de consument kon toen slechts kiezen uit een stadsfiets, een racefiets of een mountainbike) werden er vorig jaar al bijna 200.000 (niet alleen van Gazelle) verkocht. Een stuk minder dan de 660.000 nieuwe stadsfietsen die er 'over de toonbank' gingen, maar nog altijd meer dan het aandeel kinderfiet sen (bijna 160.000). Bij Ben kun je tijdelijk f 50,- besparen op de 2 pakketten die hiernaast zijn afgebeeld. Ga dus snel naar een van onderstaande winkels. Het voordeel geldt tot en met 17 april il Ben' abonnee is het abonnement zonder vaste kosten. Je betaalt alleen wat je belt. Kies zelf wat voor jou het voordeligst is: I Aantal belminuten per maand 0 30 120 I Je betaalt daarvoor per maand f 0,- f 15,- f30,- H Extra belminuten (vast tarief) f 1,- f 0,50 f 0,25 Nog een voordeel van Ben': niet gebruikte belminuten mag je meenemen naar de volgende maanden. Ben onder andere verkrijgbaar bij: Belcompany BCC T for Telecom Steenweg Speet Duiker Polectro Plaza Kinorama Foka The Phonehouse Foto Klein Radio Modern Kijkshop Let's talk Telemasters Kral Foto Super Photo Telecom Today De Block Combi foto Info Europa foto Filmpost Scheer&Foppen Flandria Telepact Office Centre Horn Roadphone Talens Foto Staffhorst It's electronics Teletools en bij 500 andere verkooppunten in de randstad.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7