'Gepaste' opvang Kosovaren Buitenland In Kamp Zeist draait alles om de veiligheid Opgesloten Kosovo-rebellen vormen leger van de ^restatie neonazi's in Brussel 1» I?1 i s* Servische feliciteert jarige NAVO AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters ukte zelfmoordaanslag PKK Een Koerdische rebel heeft gisteren een mislukte aan- pleegd op de gouverneur van de zuidoostelijke Turkse Vie Bingol. De rebel rende gouverneur Suleyman Kamci at tegemoet toen deze uit zijn auto was gestapt en blies f vervolgens op. Kamci bleef echter ongedeerd. Een 14- eisje werd evenals de dader op slag gedood. Twaalf men- ider wie Kamci's chauffeur, raakten gewond. Hoewel de woordelijkheid voor de aanslag niet werd opgeeist, zei dat deze het werk was van de separatistische Koerdische erspartij (PKK). Sinds PKK-leider Abdullah öcalan op 15 ri werd gearresteerd, is het aantal aanslagen drastisch amen. gerstaking tegen propaganda JL i_> Het Russische liberale parlementslid Konstantin Bor- in hongerstaking gegaan, uit protest tegen de zeer eenzij- o-Servische berichtgeving in de Russische media en poli- zegt zijn actie pas stop te zullen zetten, nadat de cen- de Russische regering van afwijkende meningen over iflict publiekelijk wordt veroordeeld. Borovoi is een van ïige Russische politici die menen dat de NAVO-bombar- ten op Joegoslavië zijn gerechtvaardigd en het regime isident Milosevic 'fascistisch' noemen. Maar hij heeft tot geen enkele kans gekregen deze mening publiekelijk te towel in parlementszittingen als in televisie-uitzendin- jgt hij niet het woord. Volgens Borovoi zijn maar liefst zes ;ws met hem over het conflict in Kosovo voor verschil- lussische media op het laatste moment niet uitgezonden. mao roept op tot 'volksopstand' d< De gevangenzittende Oost-Timorese verzetsleider Jose dre Gusmao heeft gisteren zijn volgelingen opgeroepen iwe guerrilla-aanvallen en een 'volksopstand' tegen In- Gusmao's oproep dreigt inspanningen van de Verenig- es voor vrede in Oost-Timor teniet te doen. Gusmao huwt in de verklaring voor een nieuw 'bloedbad' in de "v dige Portugese kolonie. De verklaring zag het licht na uw incident tussen voor- en tegenstanders van onafhan- •id. Nieuwe vijandelijkheden kunnen een bedreiging vor- 5^>or het VN-plan voor verkiezingen in juni, waarbij de ia imorezen zou worden gevraagd of zij autonomie onder sische heerschappij of volledige onafhankelijkheid wil- bevestigt executies burgers Sudan Sudanese veiligheidstroepen hebben met plaatselijke h en Mujahideen-milities eind januari 1998 honderden tot w den burgers rondom de Zuid-Sudanese stad Wau geëxe- 1. De slachtoffers zijn in massagraven of in de rivier de ooid. Dit schrijft VN-rapporteur Leonardo Franco in een rapport. Franco meldt dat het bloedbad een wraakactie d en de Zuid-Sudanese verzetsbeweging SPLA, met on- burgers van de Jur- en Dinkastam als doelwit. De dag rcfe"massamoord had SPLA-leider Kerubino Kuanian Bol >lukte aanval uitgevoerd op de stad Wau. Dat is een mili- vverk van de regeringstroepen uit het islamitische noor- 5( ^nslang voor moord op homo Een rechtbank in de Amerikaanse staat Wyoming heeft y' irige Russell Henderson tot levenslang veroordeeld voor ird op de homoseksuele student Matthew Shepard. Hen- heeft schuld bekend, waardoor de rechtszaak die van gen hem zou beginnen, is afgelast. Samen met zijn Aaron McKinney lokte Henderson Shepard, student aan 'ersiteit van Wyoming, in oktober mee uit een bar. Ze JCb hem met een pistool en lieten hem vastgebonden aan achter. Shepard overleed vijf dagen later in het zieken- cKinney, die geen bekentenis heeft afgelegd, moet in au- terechtstaan. Volgens McKinney's vriendin was haar woedend geworden, toen Shepard in de bar mét hem na besmetten meisje met HTV Een rechtbank in de Amerikaanse staat New York e 22-jarige Nüshawn Williams veroordeeld, omdat hij tienjarig meisje met het aidsvirus heeft besmet. Hij gaat twaalf jaar de gevangenis in. Wiliams heeft bekend dat dat hij besmet was met HIV, het virus dat aids veroor- De zaak heeft in de regio Chautauqua in de buurt van het Ier tot grote opschudding geleid. Tientallen meisjes en n daar hebben volgens de plaatselijke media seksueel gehad met Williams. In ruil voor seks gaf hij de meisjes )e autoriteiten hebben in verband met de zaak voor het 2g^t medisch beroepsgeheim voor besmettingen met het us opgeheven. Williams zit al in de gevangenis wegens idelen van crack. d apgstijnse staat nog niet uitroepen' u De Russische minister van buitenlandse zaken Igor heeft de Palestijnse leider Yasser Arafat gisteren ge- volgende maand af te zien van het uitroepen van de Pa- e staat om het vredesoverleg met Israël een nieuwe kans he i. Arafat maakt een rondreis om met buitenlandse lei- at overleggen over zijn eerder geuite voornemen op 4 mei en staat uit te roepen. Dan loopt een in Palestijns-Israëli- koorden vastgelegde, vijfjaar durende overgangsperiode estijnse autonomie af. Oorspronkelijk was het de bedoe- in mei dit jaar overeenstemming zou zijn bereikt over initieve vredesregeling. Deze regeling,-waarin onder an- idelijkheid moet zijn over de toekomstige status van Je- 3 1, lijkt echter nog ver weg. "ellen doden 40 mensen 'RA» Hutu-rebellen hebben in drie dagen zeker 40 men- noord in het zuiden van Burundi, heeft een woordvoer- ,/dl het Burundese leger gisteren gezegd. De meeste slacht- raren vrijdag, zaterdag en zondag op verschillende plaat- Ie provincie Makamba, op 80 kilometer ten zuiden van dstad Bujumbura, met kapmessen vermoord, zei luite- ilonel Mammer Sinarinzi. In Burundi zijn meer dan mensen vermoord sinds oktober 1993, toen Tutsi-para- de eerste Hutu-president van Burundi, Melchior re, vermoordden en het kleine Centraal-Afrikaanse land \t iloedbad dompelden. De Tutsi-minderheid in het 6,2 inwoners tellende Burundi maakt van oudsher de tit in de economie, het leger en het hoger onderwijs. DQs Onderhandelingen EU-lidstaten over opvang op de Balkan brussel marc peeperkorn correspondent De Europese Unie zal een 'gepaste hoeveelheid' vluchte lingen uit Kosovo tijdelijk asiel verlenen. Maar dat zijn er minder dan de 100.000 die de NAVO eerder dit weekein de noemde, heeft de Duitse bondskanselier en EU-voor- zitter Schroder gezegd. Europees commissaris Bonino van humanitaire zaken verklaarde dit weekeinde 'grote weerstand' te hebben tegen het verspreiden van Koso- vaarse families over Europa. NAVO en de VN-vluchtelingen organisatie UNHCR resulteerde voorlopig alleen in het sturen Topoverleg tijdens de paasda- van noodhulp. Tenten, voedsel, gen tussen onder meer de EU, dekens en medicijnen worden Schotten in de rij voor bewakingsklits noord- en oostzijde liggen schietbanen en oefenterreinen, aan de westkant het Militaire Luchtvaartmuseum, dat grenst aan het voormalige hospitaal waarin de cellen voor de ver dachten zijn ingericht. Het zal echter niet eenvoudig zijn de twee Libiërs daar te bereiken. Niet voor niets hebben justitie en defensie hun oog laten val len op dit gebouw: behalve de bovenverdieping is het grootste deel ervan een bomvrije bun ker, waarin de twee sobere cel len - elk voorzien van een bed, een tafel en een stoel - zich be vinden. De vraag is natuurlijk van wie de Schotten iets te vrezen heb ben tijdens het proces. Het pro ces is een aantrekkelijk podium voor groepen die zich willen manifesteren. Maar een bevrij dingsactie ligt niet voor de hand, gelet op de beveiliging en de min of meer vrijwillige komst van de twee naar Neder land. Eerder moet gedacht wor den aan aanslagen op het ter rein of medewerkers van het tribunaal. Zo zijn daar de vier aanklagers, de rechters en een grote schare van ondersteu nend personeel, als juristen, technici en tientallen Schotse bewakers. De verdachten worden be waakt door 24 man, het kamp wordt binnen het hek bewaakt door honderd Schotse politie mensen. Onder hen zijn scherpschutters, anti-terreur specialisten en explosievenex- perts. Er was grote belangstelling van Schotse agenten en gevan genispersoneel voor deze klus, waarvoor zij een bonus van vierduizend gulden krijgen. „Het is een voorrecht om hier te mogen werken", zegt een van hen. „We beseffen allemaal dat we bij iets bijzonders be trokken zijn, dat eindelijk recht wordt gedaan." met de hulp van NAVO-materi- eel en manschappen steeds massaler naar Albanië en Ma cedonië gebracht. Naar schat ting van het bondgenootschap zijn afgelopen twee weken bijna 400.000 Kosovaren gevlucht of gedeporteerd. Nog eens een half miljoen bivakkeert dakloos in de bergen van Kosovo zelf. De meeste EU-lidstaten wil len de gedeporteerden, zoals de gevluchte Kosovaren sinds dit weekeinde worden genoemd, vooral in de regio opvangen. Omdat Albanië en Macedonië al overspoeld zijn, wordt druk overlegd met de overige omrin gende landen zoals Bulgarije, Roemenië en Hongarije over opvang op kosten van de EU. Eerder dit weekeinde ver klaarde NAVO-woordvoerder Shea dat Duitsland 40.000 vluchtelingen zou willen opne men, de VS en Turkije elk 20.000, Noorwegen 6.000 en Oostenrijk, Canada en Grieken land elk 5.000. Die cijfers wil den Schroder en Bonino echter Op en rond Kamp Zeist gelden sinds dit weekeinde de scherp ste veiligheidsmaatregelen. Niets wordt aan het toeval over gelaten, nu de twee Libische verdachten van de Lockerbie- aanslag er zijn ingesloten en worden berecht. De afgelopen maanden was een witte obser vatiepost van de politie het eni ge zichtbare voorteken van het proces. Wie het terrein op wil de, kon vrij rondlopen. Wie wa pens of explosieven had willen achterlaten, kon ongehinderd zijn gang gaan. Daarom ook kamden Britse specialisten de afgelopen dagen met metaaldetectoren het tien hectare grote terrein uit en we melt het kamp nu van de hek ken, rollen prikkeldraad, licht masten en detectiepoortjes. Het hek dat het kamp scheidt van het Militaire Luchtvaartmuse um, dat gewoon open blijft voor het publiek, is versterkt met een metershoge muur van Berlijnse snit. Over de inzet van elektronica bij de bewaking worden geen mededelingen ge daan, maar het gebruik ervan ligt voor de hand. De beveiliging van het ter rein, dat tijdelijk Schots grond gebied is, is ook in handen van de Schotten. Er geldt de Schot se wet. De bewakers mogen wa pens dragen, maar niet buiten het kamp. Voor bewapende es cortes moet een beroep worden gedaan op de Nederlandse poli tie. Nederland heeft zich er toe verplicht assistentie te verlenen en de veiligheid van de omge ving te waarborgen. Voor de plaatselijke politie is geen rol weggelegd. Het Kamp Zeist is omgeven door militair terrein. Voor de beveiliging is dat een groot voordeel omdat daardoor ook het terrein buiten het kamphek niet vrij toegankelijk is. Aan de amman Een Jordaanse vrouw in de gevangenis. Vrouwen die in dat land verkracht of mishandeld zijn, moeten uit veiligheidsrede nen onherkenbaar in de gevange nis verblijven om hen te bescher men tegen hun familie. De fami lies zouden de vrouwen mis schien willen vermoorden, omdat hun goede naam is aangetast. FOTO REUTERS AU JAREKJI kukes harald doornbos correspondent Ramize Sinaraj, 18 jaar oud, heeft de laatste drie dagen al meer dan 300 vluchtelingen uit Kosovo overgehaald om zich aan te sluiten bij het U£K, het Kosovo Bevrijdingsleger, dat Kosovo ge wapenderhand wil heroveren op de Ser viërs. Zo moeilijk is dat ronselen in Ku- kes niet, zegt ze. Want in dit Noord-Al- banese stadje Kukes is elke vierkante meter gevuld met vluchtelingen uit Kos ovo. „Ik ben al een jaar lid van het UQK", zegt Ramize, terwijl ze door de hoofd straat van Kukes loopt en in de chaoti sche drukte een nichtje tegen het lijf loopt dat een paar dagen geleden met haar familie uit de Kosovaarse stad Priz- renis verdreven. Het nichtje, de 17-jari- ge Jetmira, twijfelt geen moment wan neer Ramize haar vraagt om deel te ne men aan de strijd. „Ik weet dat het zwaar zal zijn", zegt Jetmira. „Maar ik wil deel uitmaken van ons volksleger. Morgen krijg ik hopelijk al mijn uniform en wapen." De kwart miljoen vluchtelingen van Ku kes zijn alles kwijtgeraakt. Alleen een tas of deken rest. Uitgeput zijn ze, getrau- v matiseerd. En deze horde vluchtelingen probeert het UQK nu om te vormen tot een heus leger; het leger van de wraak. Afgelopen vrijdag kondigde de generale staf van UQK een algehele mobilisatie af. Alle mannen in de leeftijd van 18 tot 50 jaar moesten zich binnen vijf dagen melden bij de militaire politie van de re bellen, zo luidde de verklaring. Albanese mannen uit Kosovo die niet wilden hel pen bij de gewapende bevrijding van Kosovo, zouden worden gedwongen. Net buiten het centrum van Kukes staan ongeveer tweehonderd vluchtelingen in U^K-uniform in lange rijen op de bin nenplaats van een oude fabriek. „Wij gaan ons land bevrijden, geen twijfel over mogelijk", zegt een jonge Albanese vluchteling met een UQK-embleem op zijn pet. „Die klote Serviërs gaan eraan", vervolgt hij op grimmige toon. Met grote regelmaat rijden er vrachtwa gens gevuld met jonge mannen door de straten van Kukes. Ze zijn opgewonden, ballen hun vuisten. „Kosovo, Kosovo", roepen ze. Vanuit Kukes leidt een smal weggetje naar het nog hoger in de bergen gelegen dorpje Kruma. Ook hier is er geen ont komen aan de eindeloze stoet van vluchtelingen, maar het U£K is tevens zeer sterk en publiekelijk aanwezig. Bij een in het centrum staande vrachtwa gen kunnen de mannen en vrouwen zich inschrijven. Een van de vele wach tenden is de 19-jarige Besim. „Ik heb mijn eigen huis zien branden", zegt hij, „nu wil ik terug naar Kosovo om wraak te nemen." De Kruma-regio is tevens het gebied waar het U£K haar trainingskampen heeft. In het nabij gelegen dorpje Plana traint al dagenlang een 3000 man tellen de brigade. Volgens betrouwbare bron nen binnen het U£K staan er 15.000 re bellen klaar in Noord-Albanië om de grens met Kosovo over te steken. Vanwege de catastrofe in Kosovo is het U£K verdeeld geraakt over twee gebie den. In Kosovo zelf vechten ongeveer nog 10.000 rebellen tegen de Serviërs. Het lijkt echter een bijna verloren strijd, aangezien de Serviërs meer en betere wapens hebben. Daar komt nog eens bij dat veel rebellen een dagtaak hebben aan het in veiligheid brengen van hun families vanwege de etnische zuiverin gen die door de Serviërs worden uitge voerd. De situatie in Noord-Albanië ziet er voor het U£K veel beter uit. Genoeg nieuwe recmten en geen angst voor de Serviërs. Nederland wil ook Kosovaren opvangen DEN HAAG GPD niet bevestigen. Volgens Boni no speelt de komst van de vluchtelingen naar de EU de Servische leider Milosovic in de kaart. „Hij krijgt de etnische zuivering van Kosovo dan op een presenteerblaadje aange boden." Daarnaast voorziet Bo nino grote logistieke proble men. „Met gemiddeld twee honderd personen in een vlieg tuig, en honderdduizend men sen, heb je minimaal vijfdui zend vluchten nodig. Een onbe gonnen zaak", aldus Bonino. Nederland is bereid vluchte lingen uit Kosovo tijdelijk opvang te bieden, maar nie mand wil daarbij al getallen noemen. Tijdens een extra overleg morgen in Luxem burg spreken de Europese ministers van justitie en bin nenlandse zaken over de verdeling van de opvang van gevluchte Kosovaren. PvdA- fractievoorzitter Melkert vindt dat Nederland daarin een 'redelijk aandeel' moet leveren, minister van justitie Korthals benadrukte dat Ne derland alleen Kosovaren opvangt als de andere lidsta ten dat ook doen. Het kabinet geeft nog altijd de voorkeur aan opvang in Macedonië en Albanië. Mi nister De Grave van defensie zei gisteren voor de radio dat opvang daar gemakkelijker is te organiseren dan elders in Europa. „Het is de bedoeling dat de vluchtelingen uitein delijk weer terug gaan naar Kosovo. Anders boekt Milo sevic nog de winst die hij zoekt." Om de vluchtelingen te helpen zet De Grave de magazijnen van de Neder landse krijgsmacht open. Defensie is begonnen met het overvliegen naar Mace donië van 500 boogtenten, 2500 slaapzakken, 13.000 de kens, 2800 veldbedden, 40 kachels en 20 aggregaten. Minister Herfkens van ont wikkelingssamenwerking heeft tijdens het paasweek einde nog eens tien miljoen gulden voor de opvang be schikbaar gesteld. Zeven mil joen gaat naar de hulporga nisatie UNHCR, drie miljoen is bestemd voor het wereld voedselprogramma. Afhan kelijk van de nood komt daar de komende dagen nog een aantal miljoenen bij. Dodental op Molukken stijgt AMBON Rtr-EFE Het etnisch en religieus geweld op de Molukken houdt aan. Volgens ooggetuigen zijn van daag twaalf mensen om het le ven gekomen bij gevechten tus sen christenen en moslims. Daarmee komt het dodental van de afgelopen zeven dagen op 66. Vandaag werden zes mensen doodgestoken op het eiland Kai Besar. Duizenden vrouwen en kinderen zijn hun dorpen op de eilanden ontvlucht en hebben hun toevlucht gezocht in mili taire kampementen, kerken en moskeeën. De Albanese autoriteiten staan openlijk achter de volksgenoten uit Kosovo. Al zijn er geen bewijzen voor directe mili taire steun aan het U£K, de Albanese re gering staat toe dat de rebellen op haar grondgebied oefenen, terwijl vrachtwa gens van het Albanese leger door het U£K mogen worden gebruikt om troe pen te verplaatsen. Ook leiden Albanese officieren de nieuwbakken rebellen op. Er zijn grote ladingen Turkse uniformen en Amerikaanse helmen aangekomen. De Albanese autoriteiten doen dit echter niet alleen uit solidariteit met de Koso varen. maar ook gedeeltelijk uit eigenbe lang. „Er is hier geen plaats voor een miljoen vluchtelingen", aldus een Alba nese functionaris. „Wij moeten wel hel pen om Kosovo te bevrijden, zodat ten minste al deze vluchtelingen weer terug naar huis kunnen." De verwachting is dat het UQK binnen twee of drie weken massaal de grens zal oversteken van Albanië naar Kosovo. „Dan zullen die Serviërs wel anders pie pen", zegt Agram, een jonge vluchteling die een pasfoto laat maken voor zijn eer ste UQC-identiteitskaart. „De NAVO vanuit de lucht; wij als hun grondtroe pen. Zij aan zij zullen we Kosovo bevrij den", verklaart hij. 't tegen bombardementen op Joegoslavië »rr* 'DGORICA-DEN HAAG lemonstratie voor het hoofdkwartier van 3 in Brussel zijn zondagmiddag 53 neo- arresteerd. Het zijn leden van de onlangs te extreemrechtse groepering 'Nationa- ~;en de NAVO', die zich verzet tegen de lementen op Joegoslavië, de arrestanten bevinden zich ook Ne- e neonazi's. De neonazi's steunen de in hun onafhankelijkheid en menen dat D niet het recht heeft zich te mengen in Slavische kwestie. i andere steden werd gedemonstreerd. 10.000 Montenegrijrien hebben zondag- P een plein in het centrum van hun d Podgorica tegen de NAVO betoogd. De erse regering van Montenegro, dat sa- et Servië de Joegoslavische federatie vormt, had de bewaking bij belangrijke over heidsgebouwen verscherpt uit vrees voor ge welddadigheden. De betoging verliep vreedzaam. Veel betogers hadden spandoeken bij zich waarop de Verenig de Staten, president Bill Clinton en de NAVO werden uitgemaakt voor nazi's. In Den Haag hebben zo'n vierhonderd Joego- slaven zaterdagmiddag gedemonstreerd tegen de bombardementen van de NAVO. De demonstratie verliep volgens de politie re latief rustig. Op het Plein verbrandden de de monstranten een Amerikaanse en een Engelse vlag. De demonstranten waren bijeengekomen op initiatief van de Bond van Joegoslavische Clubs en Verenigingen in Nederland. Ze liepen van het Malieveld via onder meer de Korte Voorhout, het Plein, langs het ministerie van buitenlandse za ken terug naar het Malieveld. IHHTOH' k jtSi Russische jongeren verbranden de Amerikaanse vlag. De jongeren dra gen ook spandoeken waarop Clinton als Hitler is afgebeeld. Hiermee demonstreren ze tegen de NAVO-luchtaanvallen op Joegoslavië. FOTO AP IVAN SEKRETAREV brussel marc peeperkorn correspondent Ze is de enige in de NAVO- perszaal die 'spontaan' het bondgenootschap met zijn vijftigste verjaardag feliciteert. Een wrange gelukwens uit de mond van Dubravka Savic, één van de twee Servische journalisten die dagelijks de oorlog-briefings in het NAVO- hoofdkwartier bezoekt. Savic beaamt grif: „Ik deed het ex pres. Mijn felicitatie moest het gruwelijke van de bombarde menten onderstrepen." Effect heeft het wel. David Wilby. de onberispelijke NAVO - luchtmachtbe velheb- ber die dag in dag uit verslag doet van de aan Milosovic toegebrachte schade, komt na afloop van de persconferentie op haar af. „Petje af voor u", zegt hij, terwijl Savic aarze lend zijn gestoken hand aan pakt. „U verricht hier een moedige taak, brutaal maar goed." Verzoening op Paas zondag? Niet helemaal, want na een korte stilte vervolgt Wilby: „Sterkte de komende tijd, want uw land zal nog veel lijden." Vier jaar werkt Savic (38) al in Bmssel, als correspondente voor het Avondblad van Bel grado. Was dit voor de oorlog een grote populaire krant met een oplage van 250.000, nu weet ze het niet meer. „Het is de vraag of we morgen nog uitkomen, misschien is de drukkerij wel een volgend NAVO-doelwit", stelt Savic. Het weerhoudt Savic er niet van dagelijks naar het hol van de leeuw het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel te gaan. Daar wordt ze getrakteerd op de inmiddels gebruikelijke rie del over de 'vernietiging van Milosovics oorlogsmachine'. Savic besteedt liever niet te veel aandacht aan die berich ten. „Het is grotendeels pro paganda. Maar wat kun je an ders verwachten: het is oorlog, de NAVO heeft een strategie en een doel en de woordvoer ders verdedigen dat."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5