TVM herrijst in hemels paasweekeinde oy Stolk verrassende nnaar NK snooker De Bruijn lost belofte in, Van den Hoogenband nog niet Sport TVM en Leblanc praten problemen uit ord voor estafetteploeg Brons voor poloërs onder de 18 DAG 6 APRIL 1999 1 H Topacups voor Amsterdam 1 Ua/amsterdam Zowel de hockeyvrouwen als -mannen nbfmsterdam hebben gisteren de Europacup voor bekerwin- Tveroverd. De vrouwen versloegen in Terrassa in de finale ,£|uitse Berliner HC met 3-1. Bij rust leidde Amsterdam al De mannen waren in eigen stadion na strafballen te oofvoor Terrassa uit Spanje. Na de reguliere speeltijd was de 3e j 2-2. Amsterdam won de strafballenserie met 3-1. De hoc- ^Jers van Den Bosch zijn er niet in geslaagd in eigen stadion dilropa Cup I te winnen. De ploeg verloor in de finale na 18.hallen van de Duitse ploeg Rot Weiss Köln. Enkele minuten ,nJiet einde van de speeltijd stonden de Nederlanders nog naj-0 voor, maar de Duitsers maakten alsnog gelijk. chef willem spierdijk, 071-5356464. plv -chef janet van dijk. 071-5356463 i Heeswijk wint Grand Prix Rennes Max van Heeswijk heeft zondag de Grand Prix Rennes men. De Limburgse beroepsrenner plaatste in de slotkilo- een demarrage waarop geen van zijn medevluchters een iord had. De Fransman Pascal Chanteur, winnaar van vo- r, eindigde met twee seconden achterstand op de tweede blanc wil alle Tourdeelnemers testen e(j. Jean-Marie Leblanc wil een toelatingscontrole uitvoeren a de start van de komende Ronde van Frankrijk.Alle kandi- ["jdeelnemers moeten een bloedtest ondergaan om een Cotewijs te krijgen", stelde de Tourdirecteur in een interview i (Ffcet Franse persbureau AFP. Leblanc moet voor zijn plan- M^og wel toestemming krijgen van de Internationale Wiel de (UCI). 'V nieuw zege Cambridge in Boatrace eeflü Het universiteitsteam van Cambridge won zaterdag etifie zevende opeenvolgende keer The Boatrace tegen Ox- J)it betekende een nieuw record in de 145-jarige historie ÈJe Engelse roeiklassieker. In totaal heeft Cambridge 76 keer jinen tegen Oxford 68 keer. Eenmaal eindigde de wedstrijd 3,"! Theems gelijk. Zaterdag was de suprematie van Cam- 4 je in de wedstrijd over 8,8 kilometer afgemeten in elf se- 5yfen. Alleen in het eerste stuk gingen de beide achten gelijk jaarna nam Cambridge, dat een lager tempo hanteerde utxjkrachtigere slagen maakte, een voorsprong, die steeds icDt uitgroeide. ml □4 Helder wederom kampioen ;'alljMEER Voor de tweede keer op rij hebben de basketbal man Den Helder de landstitel veroverd. Gisteren won de rsjin Landsmeer de vierde finalewedstrijd op rij van Lions: 1. De finale ging over best-of-seven en was derhalve eenzij- |erland verpulvert Bulgarije depvENHet Nederlandse ijshockeyteam is het wereldkam- Tschap voor C-landen goed begonnen. Oranje bleek op de i5jn in Eindhoven veel te sterk voor het nietige Bulgarije en t Mnet een 13-0 overwinning de eerste st^p naar de finale- die zaterdag en zondag in Tilburg en Eindhoven wordt af- I9 |kt. Alleen de winnaar van het toernooi promoveert naar o. categorie van het mondiale ijshockey. brussel «anp Een gesprek tussen vertegen woordigers van wielerploeg TVM en Tour de France-direc- teur lean-Marie Leblanc heeft er niet toe geleid dat de ploeg deelneemt aan de Waalse Pijl. Wel is de lucht tussen beide partijen geklaard, verklaarde zaterdag de Belg Guido van Calster, assistent-manager van van de Waalse Pijl. De Tourdi- serse bodem af na een reeks in- Tourbaas. „Leblanc heeft ons TVM. recteur gaf daarmee aan dat hij cidenten met de Franse justitie, verteld dat hij niet blij was met Leblanc, organisator van een het optreden van TVM in de Leblanc en een delegatie van ons optreden van vorig jaar in aantal wielerwedstrijden, be- Ronde van Frankrijk van afge- TVM - manager Priem, Van de Tour. Maar uiteindelijk is er sloot onlangs de TVM-ploeg te lopen jaar nog niet vergeten Calster en directeur Bos - spra- van beide kanten begrip ge weren van de deelnemerslijst was. De ploeg stapte op Zwit- ken zaterdag in Brussel met de toond voor eikaars standpunt", aldus Van Calster. Tot een uitnodiging voor de Waalse Pijl leidde de ontmoe ting niet. Van Calster: „Het was volgens Leblanc niet meer mo gelijk dat besluit terug te draai en. Daar leggen we ons bij neer. In de toekomst zullen we weer voor alle wedstrijden wor den uitgenodigd. De lucht is Van Petegem verlost Priem en sponsor Bos van jarenlange frustratie Anderhalve week geleden werd TVM /Farm Frites nog als een klein kind door Tour de France-directeur Leblanc in de hoek gezet: geen Waalse Pijl. Het was een scheurtje in Cees Priems helende dopingwonde van vorig jaar, een wonde die vervolgens compleet werd opengereten door de Mapei-affaire in De Panne. Maar in een hemels paas weekeinde volgde de herrijzenis van de oudste wieler ploeg in het peloton: op zaterdag een goed gesprek met Leblanc, zondag met Van Petegem eindelijk de triomf in een grote klassieker (Vlaanderen) en gisteren weer de eerste koers op Franse bodem (Sarthe). Manager Cees Priem: „Als je in deze stoel zit, maak je veel mee." Van Petegem verloste Priem en sponsor Bos in Vlaanderen van jarenlange frustratie. te banen, kwam daar vorig jaar de doping-affaire overheen. Hoewel tot op heden geen en kel bewijs is gevonden voor de Franse stelling dat de in een TVM-auto gevonden EPO be stemd was voor de renners (het punt waarvoor Priem, dokter Michailov en verzorger Moors lang moesten boeten), werd het team teruggeworpen naar het aloude imago van een vooral gezellig en mooi ploegje voor Gent-Wevelgem en Dwars door meerbeke/gent» JnFjderlandse vrouwenploeg 9 bij de WK-kortebaan- 1 itien het nationale record s"i 4x100 meter wisselslag Faje verbeterd. In de serie len de vrouwen al een toptijd van 4.06,74. Die _i de finale met 4.04,18 gjfierper gesteld. Het lever- Rcfierde plaats op. :ida Starink (rug). Hester sjuizen (school), Inge de idej (vlinder) en Wilma van ;en (vrij) tekenden voor iultaat. Het goud was ipan, dat het wereldre- dit nummer a an te tot 3.57,62, ruim een beter dan China eind .ustralië (4.00,37) ver zilver, de Zweedse vrou- it brons met 4.00,84. Dat 39 Jim anderhalve seconde tun Europese record, mannen zwommen de 2 ïërs Welsh, Rogers, Klim Ffer ook een wereldrecord 1x100 wissel: 3.29,88. De Zweden verbeterden het Euro pese record van Duitsland met ruim vier seconden tot 3.30,32. De ploeg van Groot-Brittannië bleef met 3.32,25 ook nog on der de oude Europese toptijd. Nederland reikte niet tot de fi nale, maar zwom in de series wel een nieuw nationaal re cord. De mannenploeg verscheen bijna geheel in de reserveop stelling. Die gok pakte verkeerd uit. De 17-jarige Klaas-Erik Zwering, Benno Kuipers, Stefan Aartsen en Johan Kenkhuis ver beterden het Nederlandse re cord weliswaar met een royale marge tot 3.38,63 (het stond sinds eind '95 op 3.41,10) maar ze kwamen viertiende te kort voor een plek in de eindstrijd. Nederland had daarin met Wouda (rug of school), Keizer (vlinder) en Vati den Hoogen- band of Veens (vrij) voor het laatst in Hongkong willen vlam men. Die opzet mislukte, vooral omdat de opening van Zwering (56,41) te langzaam was. rene banierink Het is zondagavond tegen kwart voor zeven in het Holiday Inn van Gent als de mooiste dag in het leven van Peter van Petegem een emotionele lading krijgt. De kersverse winnaar van de Ronde van Vlaanderen, nog steeds niet gedoucht en nog in wielerkleding, drukt de Lim burgse verzorger Jan Moors aan de borst. Mooier kon de ontla ding van frustratie en emotie na alles wat er het laatste jaar met de Nederlandse wielerploeg was gebeurd niet in beeld wor den gebracht. De grootheid van een wieler ploeg wordt niet bepaald door de kwantiteit, maar door de kwaliteit. In zeges, in uitstra ling. Zeges zijn er in 14 jaar TVM inmiddels genoeg. En ook een hoop mooie: ritzeges in grote ronden als Vuelta, Giro en ook Tour, triomfen in semi- klassiekers als Het Volk, E3- prijs, Scheldeprijs en Paris- Bourges en zelfs een wereldbe- kerklassieker. Maar Parijs-Tours met Capiot in 1991, dat is sur rogaat. 'Vlaanderen en Parijs- Roubaix, dat zijn de echten', wist Cees Priem. TVM raakte daardoor maar niet het imago kwijt van een net-niet-topploeg. En net toen de ploeg de laatste jaren zich een weg richting die status leek Een zege in een van de mo numenten van de wielersport zou net dat laatste duwtje kun nen betekenen. Dat wist Arjan Bos van sponsor TVM al enige tijd: „Daarom hebben we ook steeds geroepen dat we nu wel eens zo'n grote klassieker wil den winnen." De voortekenen voor Vlaan deren waren slecht en goed. Slecht omdat de winnaar van de Driedaagse van De Panne, de laatste vingeroefening, nog nooit Vlaanderens mooiste had veroverd. De gelovige, noch bij gelovige Van Petegem liet het koud. Dus grijnsde Priem: „Van die mythe zijn we ook af." Goed was de vorm van de ploeg. En dit keer niet alleen van de absolute kopman Peter van Petegem. Knaven, De Jongh, Van Bondt, Klier, Ca- sarotto, Van Dijck en Hoffman - allemaal hadden ze de juiste Peter van Petegem tijdens de beklimming van de Muur van Geraardsbergen. FOTO REUTERS benen. Het gevoel dat ze de ploeg van een frustratie konden verlossen, bezorgde zaterdag iedereen nog de zenuwen, be halve Van Petegem. „Hendrik (Redant, ploegleider) was zeer nerveus op de bespreking. Toen ben ik alle jongens apart nog even langs gegaan en heb ze ge rust gesteld. Ik zou wel zeggen wanneer er wat moest gebeu ren. Daarna heb ik lekker acht uurkes geslapen", zei de kop man. Het had een heilzame werking. Hoffman: „Na de Kwaremont zaten we er alle maal nog bij." De geboren Ach terhoeker debuteerde najaar 1991 in de ploeg, is dus een oudgediende en weet welke ontwikkeling het team heeft doorgemaakt. Steeds iets pro fessioneler. Maar nooit zonder de gezelligheid en de kame raadschap uit het oog te verlie zen. „Daarmee kweken we mo raal voor de wedstrijden." Het is het systeem-Priem. Aanvankelijk gedwongen. „Want als je niet teveel centen hebt en ook nog eens uit Zee land komt, dan moet je wat an ders verzinnen", lacht Priem. In die tijd werd ook Van Petegem opgepikt bij Trident. „Hij was niet te duur en ik zag wel wat in hem." Zondag, vijf jaar later, kwam de investering er echt uit. Het was een bevrijding. Voor de ploeg. Hoffman, zelf nog achtste ondanks een lekke band toen de finale begon: ,,Als je ziet hoe koel Peter in zo'n finale blijft, prachtig." Voor Cees Priem: „Vorig jaar heb ik me wel eens afgevraagd, waar doe je het voor. Een heel gezin lijdt eronder." Maar de bevrijding gold ook voor de sponsor. Priem: „Ad Bos heeft hier toch jarenlang van gedroomd." Jarenlang wa ren de TVM-baas en zijn zoon Arjan in Vlaanderen van de par tij. „Het is eigenlijk de enige voorjaarsklassieker waar we ie der jaar bij zijn", zegt Arjan. „Maar mijn vrouw en mijn broer zijn dezer dagen ook al tijd jarig. Jarenlang zijn zij de dupe geworden. Dit keer heb ben we het maar ingehaald en de wedstrijd op TV gezien. Ja, we hebben wel een flesje open getrokken. Een Franse, ja." HONGKONG ANP Opperste verrukking tegenover onte vredenheid. Pluimpjes afgewisseld met kritiek en gevloek (op de jury). De we reldkampioenschappen zwemmen op de 25-meterbaan in Hongkong lever den een uiteenlopend beeld op. Het goud van Inge de Bruijn op de 50 vrij glom even mooi als het verrassende brons van Joris Keizer op de vlinder slagsprint. De tien medailles - twee goud, drie zilver, vijf brons - is op mondiaal ni veau een lang ongekend aantal. Maar er was in de selectie, liefst 25 leden sterk, ook teleurstelling. De vedetten Marcel Wouda en Pieter van den Hoo genband konden op persoonlijke nummers niet de gewenste en ver wachte hoofdrol spelen. Voor hen en de begeleidende coaches gold het toernooi in het Coliseum als leerpro ces. Niks aan de hand, maar tot Syd ney nog genoeg te doen. Dat deed De Bruijn al op weg naar Hongkong, bij de Amerikaan Paul Ber gen, die haar in het rechte spoor kreeg en keihard leerde werken. Op de 50 vlinder en 100 vrij lukte het nog niet, omdat de 25-jarige Barendrechtse zich op beide afstanden kanshebster voelde en niet kon kiezen. Dat volle program ma - zeker nu ook halve finales zijn toegevoegd, brak haar op. Ze werd snel wijzer en besloot geheel te mik ken op de 50 vrij. De 100 vlinder, van oudsher een favoriet onderdeel, heeft ze laten schieten. Het resulteerde in de series in een Europees record van 24,28. In de halve finale spaarde ze zich even slim als overtuigd van eigen kunnen. In de eindstrijd loste ze de belofte in en ver sloeg ze eindelijk haar Amerikaanse ri vale Jenny Thompson, meervoudig olympisch kampioene en wereldre cordhoudster op 50 en 100 vlinder. De Bruijn geloofde haar ogen niet. „Ik moest mijn naam op het scorebord lang zoeken. Plotseling zag ik er 1. voor staan. Te gek. Nooit eerder WK- goud gehad. Het is een wereldtitel, maar dit zijn geen Olympische Spelen. Daar moet het gebeuren", blikte ze te rug en vooruit. Het had er ook uit moeten komen bij Van den Hoogenband en Wouda. De eerste kreeg op de openingsdag een draai om de oren toen hij het voorgenomen wereldrecord op de 200 vrij niet kon verwezenlijken en door Ian Thorpe en Michael Klim voorbij werd gesneld. Dat viel moeilijk te ver teren. al deed hij in estafetteverband en op de 100 vrij nog zo z'n best. Trainer Jacco Verhaeren was niet te spreken over de resultaten van zijn ge- talenteerdste zwemmer, maar zag er ook het voordeel in. „Hier ging het voornamelijk om te leren. Het is een ervaringsjaar. Ik heb genoeg dingen gezien waar ik veel aan heb voor Syd ney." Van den Hoogenband zocht de schuld voor een deel bij de late aan komst van de ploeg in Hongkong, slechts een dag of vijf voor het begin. Hij verwees naar Australië en Japan, die wel goed presteerden, en uit de zelfde tijdzone komen. En naar Zwe den, dat in China een trainingskamp had belegd. De 21-jarige medicijnen student vond dat een belangrijke les. Op tijd weg voor de Olympische Spe len en niets aan het toeval overlaten. Wouda voelde zich moe na erg veel zwemmen. Hij sloot het evenement af met brons op de 200 wissel, maar was er niet blij mee. Ook hij is tot een be langrijke slotsom gekomen: niet te veel willen doen, maar voor bepaalde nummers kiezen. Wie zich winnaar voelt of weet, rept zelden van vermoeidheid. Joris Keizer was er zo een. „Ongelooflijk", bracht hij uit, na afloop van de 50 vlinder, voor het eerst binnen de 24 tellen (23,96), wat hem brons opleverde. „De nummers vier en vijf waren eenhon derdste langzamer. Die plaats op dat podium vind ik veel belangrijker dan de tijd. Ik dacht echt dat ze het Neder landse volkslied speelden in plaats van het Engelse." n)|idloman leefmans 'Ik is gisteren in Warmond de verrassende hnijff geworden van het NK snooker in War- "a"' De 20-jarige Zeistenaar, als tiende ge- io I versloeg in de finale Johan Oenema uit 8|lvierde op de plaatsingslijst, met 5-3. Oe- 2 pad in de halve finale afgerekend met de -lamse favoriet en viervoudig kampioen ,4 [pd Fabrie, terwijl Stolk tweevoudig titel- f il Mario Wehrmann uit Den Haag versloeg. nam in de finale gedecideerd een 2-0 441°ng d°or meer ervaren Oenema jens te niet werd gedaan. Met breaks van s |6 maakte Stolk opnieuw een verschil van l Fries leek opnieuw terug te kunnen ko- 3o>|ij won de zevende frame en stond ook in tse voor, totdat Stolk een snooker neerleg- Fulaarna de tafel 'opruimde'. 3nl,| geldt ondanks zijn leeftijd als een laat- (2-i Hij doet pas een vol jaar mee aan de Top 14 rondreizend snookercircuit van de besten derland. Onlangs baarde hij in Malta ech- en met een derde plaats tijdens het WK ioren, de eerste podiumplaats voor een loot op een aansprekend internationaal ii. snookerbond SBAN hunkert naar inter- 1 succes. Dat zou deze biljartsport in Ne- 1 definitief op de kaart zetten, zoals Van ^fcld dat voor de dartsport deed. De huidige sJi het vaderlandse snooker wordt echter al «bepaald door namen als Fabrie, Wehr- Oenema, Duut, Dikstra en Heinsmann. |s van halverwege de twintig, die al een avontuur als aankomend prof in Enge- fchter de rug hebben. Het wachten is op tieners die het spel met de gekleurde ballen met de paplepel kregen ingegoten. Eén van die talenten is de 18-jarige Rolf de Jong uit Terheijden bij Breda. Hij is drievoudig juniorenkampioen, maar de Brabander vloog er afgelopen weekeinde in de eerste ronde van het hoofdtoernooi uit omdat hij, 'typisch Neder lands', het afgelopen seizoen de voorkeur gaf aan zijn VWO-diploma boven de broodnodige trai- ningsarbeid. In de finale van het juniorentoernooi stonden ditmaal Frank en Michael Varley. Een 16-jarige tweeling uit Den Helder. Afgaande op het onder linge treffen, dat Michael met 4-3 won, is het nog zeer de vraag of zij in de komende jaren kunnen doorbreken. Het duo, waarschijnlijk door zenu wen overmand, speelde een finale die het recre antenniveau in een willekeurig snookercentrum nauwelijks ontstijgt. Nu is daar opeens Roy Stolk die met zijn eerste titel op zak aankondigde dat hij ook een poging gaat wagen om zijn naam internationaal te vesti gen. Of hij daarin slaagt, moet de toekomst uit wijzen. De regionale inbreng op het NK was ronduit bedroevend. In elk van de vijf categorieën sneu velden de deelnemers uit Leiden en omstreken in de eerste ronde. Dat is nu al een paar jaar het ge val. Het is verder nog niet helemaal zeker of het kampioenschap volgend jaar wederom bij Jumbo in Warmond wordt verspeeld. Diverse regio's willen het vijfdaagse evenement graag binnenha len, maar de speelzaal in de Veerpolder heeft het voordeel op andere centra dat er twintig snoo kertafels staan, terwijl elders niet meer dan twaalf biljarts staan opgesteld. Roy Stolk legt aan voor een glorie. De jonge Zeistenaar gaat met de gisteren behaalde nationale titel op zak op zoek naar internationale FOTO HENK BOUWMAN leiden dirk kloos Het Nederlands waterpo- loteam onder 18 jaar heeft in het Duitse Kamen een prima prestatie geleverd. In een toernooi met de Europese topteams be haalde Oranje een derde plaats. Het team heeft een ster ke regionale inbreng. AZC levert Ronald Sol, Pim Vis ser en Frederic Kuipers en de gebroeders Boot. LZ 1886 is vertegenwoordigd door Tjerk Kramer en Mi- chiel Schrama en tenslotte heeft De Zijl/LGB in Twan Martijn een representant. Drie keer kwam Jong- Oranje als winnaar uit het water. Frankrijk, Spanje en Duitsland werden met res pectievelijk 14-4, 10-9 en 18-4 aan de zegekar ge bonden. Tegen Italië werd met 12-3 kansloos verlo ren. Kroatië, de latere toer- nooiwinnaar. kon zich pas in de slotfase ontdoen van de Nederlandse hoop voor de toekomst. Kroatië won met 10-7.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27