UI" De 'Zilverenmolen' moet worden opgepoetst Bij St. Hubertus is het 's winters en 's zomers altijd heerlijk warm SLOOS sport Sport TEAMvan de WEEK Voltigeersters De voltigeersters van St. Hubertus zijn geen onbekenden in paardensportland: drie jaar achter elkaar wonnen de Lissese meisjes de Nederlandse titel. „En we gaan er na tuurlijk weer voor dit jaar", zegt trainster Feline Ginsel. Twaalf jaar lang had ze de leiding over het tiveede team. maar sinds januari coacht en traint ze het eerste. Tegelijk met Ginsel kwamen er een paar nieuwe meisjes in het hoogste team bij, omdat deze tak van paardensport alleen door kinderen jonger dan achttien jaar in teamverband mag worden beoefend. „Een stomme regel", vinden volti geersters Roos. Petra en Kim. „In je eentje is het veel min der gezellig. Als het niet zo goed gaat, kan je als team el kaar oppeppen. Als je alleen bent, gaat dat wat moeilij ker", zegt Kim. „Bovendien doen we nog veel meer leuke dingen met elkaar", vertelt Roos. „Natuurlijk de gymtrai- nigen, maar we gaan ook wel eens metz'n allen zwem men en we doen altijd mee aan de playbackshow die hier ieder jaar wordt gehouden. Het ontbreekt het team dus in ieder geval niet aan team spirit. „Ik merk dat ze heel gemotiveerd zijn", vertelt de trainster. „Ze kijken al erg uit naar de eerste wedstrijd van dit seizoen, die over twee weken plaatsvindt. Vooral om dat we deze keer maar moeten afwachten of alles goed gaat, wanuue hebben een hele nieuwe kiir bedacht." Voor Petra, één van de lichtste uit het team en dus vaak als hoogste in de lucht te vinden, is het dubbel spannend: „Ik ben dit jaar nieuw in het eerste en ik merk dat het heel an ders is dan in het tweede team. Veel moeilijker.Ook teamgenootje Roos geeft toe „best zenuwachtig" te zijn. Om de meisjes optimaal voor te bereiden heeft coach Gin sel dan ook een aantal extra trainingen ingelast. Het afgelopen jaar heeft het team aan diverse internatio nale toernooien deelgenomen. „Wezijn in Oostenrijk, Frankrijk en Zweden geweest. Maar dan merk je toch wel dat ze in het buitenland een stuk verder zijn dan hier", vertelt Roos. Vooral de Duitse voltigeersters zijn erg goed, die trainen volgens mij elke dag. Maar we zijn in ieder ge val nooit laatste geworden. Naam: L.R. St. Hubertus Oprichtingsdatum: 26 augustus 1946 Ledenaantal: 150, waarvan zestig junioren Contributie per jaar: ƒ300,- (voltige), ƒ350,- (mennen) of ƒ450.- (dressuur en springen) Ledenaanmelding: 0252- 232417 (Astrid Aanholt) Hoogtepunt: De bouw van de binnenmanege in 1987 Dieptepunt: De afgelasting van de cross in het Keukenhofbos, vorig jaar september. DE CLUB VAN Di wra krijgt sportmateriaal aangeboden I Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 1 ERTUSSENIN Die GESPRO éRik Vanwalli schrijver vai lerboekHet i van Vlaande De Volkskra°d „Er is een professor gec1 ben zijn naam kwijt, i ^rs schitterende stelling h 1 ceerd, dat negentig pre de topsporters manisc) sief is. Ik denk het ook ten hebben iets dat nie maal juist is. Idem: „Waarom die mannest rij? Mocht ik Johan M\ zijn, goedverdoeme, di wel weten wat ik moes Jaja, er scheelt iets aan c y drijft die klootzak nog 5 is ziek in zijn kop. Mat d tegelijkertijd is hij grot atig Idem, over de Ronde Vlaanderen: „De massa denkt fontein van Rome, de\ 1 Parijs-Roubaix. En zo 'P Ronde van Vlaanderei eigen perceptie. Stront sclieefgewaaide bomei lijke landschappen. Dt dingen die een mens k0 ten, dingen die in hett geheugen worden vast Bert Konterman na zi den in het Nederland over de kritiek van C(f aanse in Het Parool: „Deze huis-, tuin-, voetballer heeft een gei A dag gehad." PSV-voorzitter Harrie Raaij in De Volkskrai „Jaren heb ik met mij twee vrienden op de a achter een van de doeign staan. Geen wedstrijd we over, ik heb staan j juichen. Maar halfivq tachtig ben ik ook zon seizoen weggebleven. 1 trainer besloot om Mil en Erwin Koeman nao. tal te zetten, heb ik mi zoenskaart verscheurd ke beslissingen neemt.l^. geen verstand van voe Idem: „PSV is natuurlijk lark JQ volksclub geweest. Mar wat gewoner gewordetLMN doordat iedereen ondet de commercie, de poetL^ v wilt. nu onontbeerlijkLaa gaan niet meer gebukn^ j predikaat miljoenenpr er zijn zoveel meer ent miljoenenploegen dam^^ Ijshockeyer Ron Bert|°yaJ op 41-jarige leeftijd t*Gel(j de in het Nederlands kor De Volkskrant: „Ik wist niet eens dat$ in Nederland gespeeld den. Ik was er al zo U betrokken. Toen de b mij l iff. Ik dacht dat hij n raadplegen over speleii aanmerking kamen v Nederlands team. Henk Spaan over Claij Seedorf in Het Par „En maar corners ne maar vrije trappen die traptechniek, die goede wil gemiddeld men. Tot besluit van ming-up schoot Van een bal over dertig in de nauwe opening ballenzak. Dat was ron kan trappen. Klui trappen. Bergkamp pen. Frank de Boer Van der Sar kan trap dorf denkt dat hij kan Voetballer René van in Voetbal Internat! „Meestal beginnen met de vraag: "Waaro zo anders?' Oké, ik haar, ik lees veel - van tot alle werken van ac - en speel al jaren Maar als ik daar opn uitweid, lijkt het erop voetbal helemaal niet neem. Terwijl ik er gek op ben. Vanaf dat pen, was ik al met een het rotzooien. Idem: „Ik begon pas op mijn bij een club te voetba wijl ik al op mijn ti Feyenoord kon. Ik gi Open Dag en werd g Ik was apetrots. Maar reet dat ik geen lid ko Mijn ouders zagen niet zitten. We waren de Zevende Dags Adi De zaterdag werd bes als rustdag, als de ze van de week. Coventry City-voet ge Boateng in Spo „Als ik nu zou moeten tussen het leven en koos ik voor God. T vriendin zeg ik dat wel eens. Ik zou van daag nog bereid zijn voor Hem te sterven Dat zou ik helemaal niet erg vinden. OPVALLEND AANWEZIG Naam: Peter van der Heijden Club: Meerburg Leeftijd: 42 jaar Beroep: chef interne distributie Melkunie Wassenaar. Meerburg, de geheide kampi oen in de vijfde klasse, vierde het afgelopen weekeinde een opmerkelijke terugkeer van Peter van der Heijden. De 40- jarige doelman stond in de ja ren 80 onder de lat bij FC Den Haag en RCL. Waarom stelde trainer Hein van Heek je op voor het treffen tegen Postalia? .Aangezien Jarko Konekaas moest werken en Henk Teleng geblesseerd was. Ik keep in het derde en had mij tijdens dit sei zoen al aangemeld bij Hein. Te gen Postalia moest ik voor de tiveede keer aan de bak. Eerder deze week speelde ik een helft te gen Alphense Boys voor de be ker." En ging het je goed aftegen Postalia? „Het niveau is niet van dien aard dat ik het niet bij kan be nen. Ik deed het wel aardig ge loof ik, de doelpunten waren in ieder geval niet mijn schuld. Hoe ver kan Meerburg komen? „Ik denk wel dat de derde klasse erin zit. Wellicht zelfs de tweede klasse. Het hangt er ook een beetje vanaf, hoe de jongens zich gaan ontwikkelen. Wanneer jullie kampioen wor den, ga je dan ook de strontkar op? „Heel even, maar met een bier tje in mijn hand. Lijkt mij wel wat. Ik hoop wel dat SJZ erin blijft. Krijgen we weer ouder wetse derby's. Ikzelf heb nog nooit van SJZ verloren. Hoe kom je aan je bijnaam piep? „Dat is tientallen jaren zo. Maar waar het vandaan komt, weet ik nog steeds niet." Zonder toestemming en zegening van de pastoor werd er vijftig jaar geleden op het veld van liefhebber Jan- Piet Rotteveel geen paard bestegen. Nee, dat haalden het stel boerenzonen uit Lisse niet in hun hoofd. De oprich ters van de Landelijke Rijvereniging St. Hubertus waren trouw aan de kerk. Dat betekende dus ook dat vrouwen niet werden toegelaten op de club. Want dat leidde al leen maar af. Inmiddels is het voorvoegsel 'R.K.' al bijna 35 jaar verdwenen en huist de vereniging niet langer in de weilanden rond 't Huys Dever. Aan de Rooversbroek- dijk ligt sinds 1970 een complex waar vele paardenlief hebbers hun vingers bij af zullen likken. „Ja, we zijn ver wend". geeft voorzitter Margreet Boersma grif toe. CLUB van de WEEK L.R. St. Hubertus Her rooms-katholieke stempel verdween van de vereniging toen St. Hubertus besloot om van bond te wisselen. „We wa ren aanvankelijk lid van de ka tholieke bond, de NKB", vertelt bestuurslid Jos Slottje. „Maar de Koninklijke Nederlandse Fe deratie organiseerde veel meer wedstrijden dan onze bond. Omdat de wedstrijden in die tijd nog niet waren opgesteld voor alle bonden en onze leden toch wilden meedoen, zijn we lid geworden van de KNF." Overigens is paardensportland nog altijd verdeeld in de vier bonden NKB, KNF, NBVR en NPC. Waarschijnlijk niet voor lang, want de fusiegesprekken zijn in een afrondende fase te recht gekomen. „In de statuten staat omschre ven dat we de paardensport in de ruimste zin van het woord zullen beoefenen", zegt Slottje. „We hebben dus niet alleen een dressuur- en springtak, de zo geheten rijafdeling, maar ook een men- en voltige-afdeling." Het rijden, mennen (in een kar retje achter het paard) en volti geren (acrobatische toeren óp het paard) zijn bij St. Hubertus ondergebracht in zelfstandig functionerende commissies. Door optimaal gebruik te ma ken van de specialismen van haar leden, probeert de club haar verschillende wedstrijden zo goed mogelijk te organise ren. „Maar als iemand van een an dere commissie mijn hulp no dig heeft, kan-ie daar op reke nen", zegt Slottje, zelf voorzitter van de voltige-afdeling. „Als ze mij vragen voor bijvoorbeeld een cross-evenement, doe ik dat ook. Eigenlijk moet je het zo zien: de commissies houden zich bezig met het organiseren van hun specifieke wedstrijden en het bestuur houdt de alge hele continuïteit in de gaten." De ondertussen aangeschoven Wim Schrama zal binnenkort wellicht een beroep moeten op een helpende hand van zijn clubgenoot. „Op 25 april hou den we een indoor-oefen- cross", zegt Schrama. „Eigenlijk een beetje om de schade van afgelopen september goed te maken. Tijdens de feestweek houden we sinds veertig jaar een cross in het bos bij Keuken hof, maar dat kon vorig jaar vanwege een verregend par cours niet doorgaan. Terwijl al les klaar was, moesten we het evenement noodgedwongen af gelasten." Getuige de succesvolle indoor- weekeinden afgelopen winter blijkt het onderverdelen van de activiteiten in aparte commis sies een schot in de roos. Voor zitter Boersma: „Bij de dres suur-, spring-, men-, en voltige- weekeinden was het heel erg druk. Maar we hebben gelukkig een uniek complex dat op veel bezoekers is berekend en waar we natuurlijk erg trots op moe ten zijn. Nergens in de buurt vind je zoiets als dit." Wim Schrama vult aan: „Wij zijn hier in de omtrek één van de weini ge verenigingen die wedstrijden organiseert. Volgens mij is er in een straal van veertig kilometer niet zo'n complex als dit te vin den." De zichtbaar trotse bestuurders overdrijven niet. De binnenma- Jos Slottje, Margreet Boersma en Wim Schrama. nege met één bak van twintig bij zestig meter en één van twintig bij veertig meter - voor het inrijden - is het pronkstuk van St. Hubertus. „De indoor- hal is in 1987 gebouwd", vertelt Slottje. „Een aantal zakenmen sen die wel paardensport-min- ded waren, hebben toen de za ken voor ons op een rijtje gezet en vervolgens een plan opge steld voor de bouw." Boersma kan zich nog goed herinneren dat vooral de voltige-afdeling erg blij met was met de opening van het overdekte complex: „Trainen in zo'n hal is natuur lijk wel even wat anders dan in de buitenlucht. Zelfs bij regen en sneeuw stonden ze hier bui ten te oefenen." Voor de inrichting van de ma nege en het clubhuis was de vereniging op haar eigen leden aangewezen. Net zoals zij dat nu nog steeds is. „We zijn een verenigingsmanege en geen commerciële instelling", zegt de voorzitter. „De mankracht moet uit onze club zelf komen. Daar moeten we wel eens wat moeite voor doen, maar meest al worden de mensen wel ge vonden. En dat is maar goed ook: we hebben een riant on derkomen, maar daar moet je wel wat voor doen." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO'S HENK BOUWMAN Ooit was het de openings- klassieker van het atletiek- seizoen. De Primavera van de nationale loopwedstrijden. Te genwoordig heeft de naam 'Zil verenmolenloop' nog wel een bekende klank, maar die komt louter voort uit een historisch sportbesef. De 37ste editie van afgelopen zaterdag trok maar net iets meer dan tweehonderd deelnemers. In de hoogtijda gen waren er dat vijf keer zo veel. Publiek stond er, natuur lijk ook vanwege het druilerige weer, al helemaal niet in het oer-Holandse landschap van Alkemade. „We hebben echt wel eens overwogen om te stoppen", zegt organisator Peter Groen in 't Woud. „Omdat we in de Ra bobank en Eigen Haard twee trouwe sponsors hebben, kon den we doorgaan. Maar als je naar de laatste pakweg vier jaar kijkt, met een steeds dalend aantal lopers, dan is het eigen lijk niet meer de moeite voor de kwaliteit die je biedt.' Dat was in het verleden wel an ders. Honderden verzamelden zich jaarlijks op de eerste zater dag van april bij de Groenoord- hal (en voor de bouw van het veecentrum bij het Leidse Hout) voor een door De Bata ven, inmiddels opgegaan in Leiden Atletiek, georganiseerde loop over twintig kilometer. De tocht voerde langs de verschil lende molens in de gemeente Alkemade en weer terug naar Leiden. De eerste prijs, een zil veren molen, gaf de loop zijn naam, maar het kleinood is al een tijdje zoek. Misschien wel symbolisch voor de afkalving die het evenement kreeg te ver werken. Ondanks het slechte weer lachende gezichten bij de 37ste Zilverenmolenloop. Tegenwoordig heeft de naam Zilverenmolenloop nog wel een bekende klank, maar die komt louter voort uit een historisch sportbesef. foto loek zuyderduin Op het lijstje van vroegere win naars prijken bekende namen als Marti ten Kate, Bert van Vlaanderen, Gerard Nijboer en Cor Lambregts die nog altijd het parcourrecord van 1 uur en acht seconden op zijn naam heeft staan. Dat soort cracks komen allang niet meer naar 'de Rip'. Zaterdag zegden zelfs regionale klasbakken als Jan Kortekaas en Huub Pragt af, waardoor de Belg Geert Derud- dere de enige loper met nog een beetje bekendheid was, die aan de start verscheen. Een uit het niets opgedoken Marok kaan, Aziz Bougra, versloeg de Zuiderbuur en streek na 1 uur en dertig seconden met de eer. Volgens Groen in 't Woud zijn er een paar overduidelijk aan wijsbare oorzaken, waardoor de Zilverenmolen het in eigen stad heeft moeten afleggen te gen Singelloop en 3M Mara thon en in de regio is overvleu geld door de Twintig van Al phen, nu de start van het weg- seizoen. „Een jaartje of twintig geleden wilde de gemeente Lei den de Willem de Zwijgerlaan niet meer afzetten op een za terdag. De start en finish zijn toen verhuisd naar het Her togspark in Rijpwetering. Daar door is het een echte polder loop geworden. Met rustige fietspaden en weinig bochten ideaal voor echte wedstrijdlo pers, die een aanval op hun pr willen doen. Maar watje de laatste tijd merkt, is dat juist de gezellige lopen, dwars door de stad, zeg maar 'voor het hele gezin' het goed doen. Als atle tiekvereniging hebben we niet zo'n moeite met de terugloop hier in Rijpwetering, omdat on ze eigen Vlietloop in Voorscho ten haast omgekeerd evenredig groeit." Desondanks zijn er bij Leiden Atletiek plannen in de maak om de Zilverenmolen op te poetsen. „Het is voor negentig procent zeker dat dit de laatste keer was op Hertogspark. Op zich is het een prima locatie, maar je kunt sponsors weinig bieden zo in the middle of nowhere. We willen eigenlijk het liefst verhuizen in de rich ting van onze eigen baan in het Leidse Hout, maar dat stuit op de aloude verkeersproblemen. Misschien dat we dan toch naar de eerste zondag van april moeten uitwijken." De Zilverenmolen is zoek, maar nog niet verloren. LOMAN LEEFMANS ■o ;.U LOOPT HET BETEt* INK STATION "DE BUNKERD'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24