Chelsea nadert Arsenal en United Van der Geest wint overal, behalve in Nederland Sport Hingis wint in Hilton Head Slowakije slaat titelhouder uit Davis Cup Vriezema en Zwie*e overtuigen met gof{ DINSDAG 6 APRIL 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET V Braziliaanse fan doodgeschoten Rio de Janeiro» Supportersrellen in Rio de Janeiro hebben zon dag het leven gekost aan de 20-jarige Bruno Pereira Lirio. De Braziliaan werd voor de derby tussen Flamengo en Fluminense doodgeschoten. Toen rivaliserende groepen fans buiten het Maracana-stadion in gevecht raakten, werd Pereira door een kogel in het hoofd getroffen. De politie van Rio de Janeiro ver richtte een aantal arrestaties, maar betwijfelde of de schutter daartoe behoort. Glasgow Rangers verliest Glasgow Glasgow Rangers heeft zondag in de Schotse voet balcompetitie een verrassende nederlaag geleden. De koploper verloor met 3-1 bij St. Johnstone. Weir bracht St. Johnstone na dertien minuten op voorsprong. Rangers kwam op gelijke hoog te door een treffer van Moore na een uur spelen. In de slotfase zorgden de Portugees Simao en McAnespie voor een onver wachte uitslag. Op de ranglijst slonk de voorsprong van Rangers op stadgenoot Celtic tot zes punten. Celtic won tegen Dundee met 5-0. Oud-Fevenoorder Henke Larsson scoorde twee maal. Het laatste doelpunt kwam eveneens van een voormalige speler van de Stadionclub: Regi Blinker. Romano leent Flamengo geld rio de janeiro» Romario de Souza Faria zorgt er dit seizoen voor dat de Flamengospelers hun salaris en premies krijgen. De vToegere spits van PSV schiet de club nogal eens wat voor om de verplichtingen te kunnen voldoen. „Ik heb Flamengo al meer geld gegeven dan ik heb ontvangen", vertelde de spits, die in de toekomst voorzitter van Flamengo wil worden. Als de 33-jarige Romario, die nog vier jaar wil voetballen, stopt wil hij ook een voetbalacademie opzetten. Club Brugge nadert Genk brussel Racing Genk heeft zaterdag de koppositie in de Belgi sche voetbalcompetitie gehandhaafd. De ploeg speelde met 1-1 gelijk bij Westerlo. Titelverdediger Club Brugge naderde tot twee punten, door thuis met 1-0 te winnen van AA Gent. Moes- kroen staat derde na de thuiszege (3-1) tegen Kortrijk. Standard Luik won door een treffer van Momar met 1-0 bij Ekeren. Bordeaux handhaaft zich aan kop parus Girondins Bordeaux heeft zich gehandhaafd aan de kop van de Franse voetbalcompetitie. De club zegevierde bij Tou louse met 3-0. Laslande zette de koploper op winst met zijn vijf tiende doelpunt van het seizoen. In de slotfase voerden Perez en Micoud de score op. Bordeaux telde na 28 speeldagen een punt voorsprong op Olympique Marseille, dat met 2-1 bij Mo naco won. De strijd om het Frans kampioenschap gaat alleen nog tussen Bordeaux en Marseille. Test met twee arbiters in Italië turun Bij een juniorenvoetbaltoemooi in de Italiaanse plaats Crema (in de buurt van Turijn) wordt in juni een test gehouden met twee scheidsrechters. Het is de eerste keer dat een dergelij ke test wordt gehouden. Aan het toernooi doen internationale teams {nee, met spelers onder de 21 jaar. Juichactie Fowler verhit gemoederen bij Merseyside-derby' hilton head dpa/rtr Martina Hingis heeft zondag de finale van het tennistoernooi in Hilton Head, in de Amerikaanse staat South Carolina, gewon nen. De Zwitserse versloeg met 6-4 6-3 de Russische Anna Koemikova. Het was de 22ste toernooizege uit de carrière van de nummer één van de wereld ranglijst De 17-jarige Koemikova kon de één jaar oudere Hinigis in de partij slechts één keer bedrei gen. In de zevende game nam ze met 4-3 de leiding. Hingis herstelde zich echter direct en won de zes volgende games op rij. „Daarom is Martina de nummer één", zei Koemikova. „Op de beslissende momenten produceert zij de punten. Ik probeerde het ook. maar ik wil de het te snel doen en ging fou ten maken." De Russische kwam tot dertig afzwaaiers te gen dertien voor Hingis. Door haar finaleplaats in Hil ton Head steeg Koemikova op de WTA-ranglijst van de twin tigste naar de zestiende plaats. De Zwiterse Patty Schynder en de Amerikaanse Serena Wil liams traden ten koste van de Zuid-Afrikaanse Amanda Coet- zer en de Frani;aise Nathalie Tauziat toe tot de top tien. Schynder, die in de halve eind strijd in Hilton Head verloor van Koemikova. ging van de dertiende naar de tiende posi tie. Serena Williams, vorige week verliezend Analiste in Key Biscayne, steeg van elf naar ne gen. Coetzer, de snel uitgescha kelde titelverdedigster in Hilton Head, zakte van negen naar dertien. Tauziat daalde van de tiende naar de elfde plaats. Chelsea is zaterdag in de Engelse voetbalcompetitie twee punten ingelopen op Arsenal en Manchester United. De ploeg won zelf met 1-0 bij Charlton Athle tic, terwijl Arsenal (0-0 bij Southampton) en Man chester (1-1 bij Wimble don) gelijkspeelden. londen anp/rtr Opmerkelijk op paasmaandag was het puntenverlies van Li verpool bij Nottingham Forest. Een late treffer van Pierre van Hooijdonk bracht de 2-2 eind stand op het scorebord. Liver pool, zaterdag thuis nog te sterk voor stadgenoot Everton, leidde in de slotminuut nog met 2-1, dankzij doelpunten van Red- knapp en Owen. Freedman had namens Nottingham tegenge- scoord. De treffer van Van Hooijdonk mocht er zijn: hij schoot raak uit een vrije trap vanaf 30 meter. Zaterdag vierde Robbie Fow ler de eerste van zijn twee tref fers tegen Everton op originele wijze. Hij kroop richting de achterlijn om daar de lijn "op te snuiven' alsof het cocaïne be trof. De actie kwam de interna tional op een hels fluitconcert van het Everton-vak te staan. Fowler heeft inmiddels zijn ex cuses aangeboden. De reds' wonnen met 3-2. Coventry verwijderde zich dit weekeinde van de degradatie zone. Zaterdag versloeg de ploeg van George Boateng Shef field Wednesday en gisteren werd op eigen veld gewonnen van degradatiekandidaat Sou thampton. Boateng nam de enige treffer voor zijn rekening. Arsenal kwam uit bij Sou thampton niet tot scoren. De Gunners misten de grieperige Bergkamp en de geblesseerde O vermars. Spanje Drie doelpunten van de Brazili aan Rivaldo hebben zondag Barcelona in eigen huis een ze ge tegen Oviedo opgeleverd: 3- 1. De ploeg van trainer Louis van Gaal blijft daarmee zes punten voor op Valencia, dat zaterdag uit van Racing Santan- Achtentwintigste speeldag: E leroi 1-2, Brugge-Gent 1-0, Kortrijk 3-1, Ekeren-Standard beke-Aalst 5-1, Lommel-Lien .Truiden-Oostende 5-0, Wester! ie 1-1 Stand aan I RC Genk 28-60 Standard Brugge 28-58 Gent Moeskroen 28-52 St.Truidi Anderlecht 27-51 Lokeren Ag Vierentwintigste speeldag: Dort pn ern M 2-2. HSV-Freiburg 2-1 Leverkusen 0-1, 1860 Münch-I >Pe 2. Schalke'04-Wolfsburg 2-0, in Duisburg 0-0, Bremen-Ros M'gladbach-Hertha BSC 2-4, Bochum 1-0. Stand Bayern M, 24-60 Dortmun Leverkusen 24-45 1860MO IS Kaisersl. 24-45 Wolfsbuj Hertha BSC 24-41 Stuttgart gyj dv i 'dl Eenendertigste speeldag: Co BI 1 thampt. 1-0, Everton-Sheffield 1-2, Middlesbr.-Wimbledon 3-1 le-Tottenham 1-1, Nottinghai 2-2, West Ham-Charlton A 0-1. Stand aan kop: Man.United 31-64 Aston Arsenal 31-60 Derby Chelsea 30-59 Liverpoolf Leeds 31-57 Middlesb West Ham 32-47 Newcastl frit jjdiS Tint ids Fl Fei Achtentwintigste speeldag: Len >rH< 0-1, Lorient-Bastia 3-1, Nancy J 1-1, Nantes-Auxerre 2-2, Lyon 'l Paris SG-Montpell. 0-1, Tot ld deaux 0-3 Stand a Bordeaux 28-62 Rennes Marseille 28-61 Monaco Lyon 27-50 Nantes Robbie Fowler van Liverpool heeft 1 -0 gescoord tegen Everton en viert dat op zijn eigen wijze. Zevenentwintigste speeldag Bi 4, Empoli-Juventus 1-0, Inter onj 2-0, Lazio-AC Milan 0-0, Par; '~r 1-1, Perugia-Bologna 0-0, Pi; ,el( nese 4-3, Venezia-Salermt. 0j in Sampdoria 1-0. Stand: Lazio 27-56 Venezia Fiorentina 27-50 Perugia AC Milan 27-49 Bari der won (1-0). Rivaldo maakte twee treffers uit een strafschop. Zijn eerste goal was het resultaat van een schot vanaf 25 meter. Real Ma drid klom op naar de derde plaats, via een zege op Alaves (3-2). Na afloop liet Seedorf zich kritisch uit over het pu bliek, dat hem uitfloot. „Die mensen hebben geen idee van wat voetbal is. Zij tonen geen respect voor mij, terwijl ik dat voor hen wel altijd heb gehad. Zij komen met gesloten ogen naar de wedstrijd. Als betalende toeschouwers hebben zij alle recht te reageren en mij uit te fluiten, maar ik heb alle recht te zeggen wat ik daarvan denk. Roy Makaay scoorde voor Te- nerife, maar dat mocht niet ba ten. Tegenstander Real Vallado- lid had namelijk al twee maal gescoord, zodat Valladolid de punten pakte (2-1). Italië In de Italiaanse voetbalcompe titie is koploper Lazio zaterdag op 0-0 blijven steken tegen AC Milan. De reeks overwinningen van de Romeinen bleqf door deze remise op acht steken. Toch vergrootte Lazio de voor sprong op de ranglijst naar zes punten. Fiorentina profiteerde name lijk niet van de misstap. De nummer twee verloor in Milaan van Inter met 2-0. Ronaldo schoot vanaf de penaltystip twee ballen in het net. Parma kwam niet dichterbij. De num mer vier speelde thuis gelijk te gen Cagliari, 1-1. Juventus ver loor bij rode lantaarn Empoli met 1-0. In de Italiaanse com petitie waren verschillende de monstraties tegen de acties van de NAVO in Joegoslavië. Spelers van Lazio kwamen het veld op met T-shirts waarop de tekst: "Vrede. Geen Oorlog'. De Joego slavische spelers Mihajlovic en Stankovic droegen zwarte rouwbanden om de arm. Duitsland Koploper Bayem München raakte zaterdag uit bij Borussia Dortmund twee punten kwijt: 2-2. Borussia kwam met 2-0 voor en slaagde er bij 2-2 niet in een strafschop te benutten. Doelman Kahn stopte dertien minuten voor tijd de strafschop van Rieken. Daarvoor was hij al twee maal gepasseerd, in beide gevallen door Herrlich. Dat was Kahn al een tijdje niet meer overkomen: voor de eerste tegentreffer had hij in competitieverband maar liefst 736 minuten zijn doel schoon gehouden. Ziclder en Jancker scoorden voor Bayem. Voor Gerald Vanenburg was een negatieve rol weggelegd in het duel van zijn ploeg 1860 München met degradatiekandi daat 1. FC Nümberg (1-2). De verdediger kreeg in de 61ste mi nuut rood, nadat hij zijn twee de gele kaart had ontvangen. Johan de Koek bracht met een treffer de beslissing in de wed strijd tussen Schalke '04 en VfL Wolfsburg (2-0). De Nederlander scoorde ze ven minuten voor tijd, nadat Büskens een kwartier na rust de score had geopend. Voor Schal ke was het dit jaar de eerste winst in zes partijen. Udmese Juventus Bologna Cagliari 27-48 Piacenza 27-42 27-42 Sampdor 27-41 Salernit. 27-39 Empoli 27-39 Empoli 27-33 minderm Aberdeen-Dunferml 3-1, Cel 5-0, Dundee Utd-Motherwell Kilmarnock 2-2, Johnstone-Rai Stand aan kop: Rangers 29-62 Johnston Celtic 29-56 Mc Kilmarnock 29-47 Aberdeeif Madrid 1-1, Extremad -Celta Espanyol 0-1, R. Madrid-Alavés vis* dolid-Tenerife 2-1, Zaragoza 2-0, Villarreal-Mallorca 0-2. Stand aan kop Barcelona 28-56 Mallorca Valencia 28-50 Bilbao R Madrid 28-49 Zaragoza Celta 28-49 Sociedad Deportivo 28-48 Valladolii trollhattan anp Tennisnatie Slowakije bestaat uit twee spelers: Karei Kucera en Dominik Hrbaty, respectie velijk tiende en 31ste op de ATP-ranglijst. Dit duo zorgde in de eerste ronde van de Davis Cup voor de grootste verras sing. Titelverdediger Zweden kreeg in eigen land klop: 2-3. Het betekende de eerste neder laag sinds de finale van 1996. Slowakije nam in Trollhattan revanche voor de nederlaag van vorig jaar, eveneens in de eerste ronde van de wereld- groep. De sensationele uitslag te kende zich vrijdag al af, toen Kucera Thomas Johansson ver- sloeg en Hrbaty afrekende met Thomas Enqvist. Zweden won met Jonas Björkman en Niklas Külti zaterdag wel het dubbel, maar zondag was Kucera on danks een lichte beenblessure weer oppermachtig over Enq vist. De slotpartij tussen Jo hansson en Hrbaty was een formaliteit. Naast Slowakije plaatsten Rusland, de Verenig de Staten, Australië, Frankrijk, Brazilië, België en Zwitserland zich voor de kwartfinale, die half juli wordt gespeeld. De winst van Brazilië in Llei- da op Spanje was een ander verrassende uitslag. Gustavo Kuerten was de held met over winningen op Alex Corretja en zondag op Carlos Moya. De oud-kampioen van Rolland Garros speelde zaterdag ook al een cruciale rol in het dubbel. De Spaanse nummer één sprak na afloop bewonderend over zijn triomfator. „Hij was een voudig onverslaanbaar." Australië maakte in Harare in de eerste partij tegen Zimbab we een foutje toen Philippous- sis van Byron Black verloor, maar stoomde daarna in volle vaart naar de kwartfinale: 1-4. Patrick Rafter serveerde zondag dezelfde Byron Black af en haalde het beslissende punt binnen. Een kleine sensatie voltrok zich zondag in Gent waar België, met een invaller voor de geblesseerde Filip De- wulf, een achterstand omboog en doorstootte naar de kwartfi nale. Tsjechië betaalde voor het niet-selecteren van Petr Korda. Wisselspeler Christophe van Garsse won zomaar van Bohdan Ulihrach, nota bene in drie sets. Xavier Malisse ver sloeg in de beslissende vijfde partij Slava Dosedel in vier sets: 3-6 6-4 6-0 7-6. Zwitserland kwam het gemakkelijkst door de eerste ronde. Italië, vorig jaar nog in de finale, stond na drie partijen al op verlies. Het laatste stukje heldhaftigheid van Boris Becker heeft Duits land slechts een dag hoop ge boden. In het dubbelspel kwam Duitsland tegen E nog wel op 2-1, maar pa J dag sloegen Jevgeni Kaff en Marat Safin Rusland i laatste acht via TommJ. en Nicolas Kiefer: 2-3. Enerverend was ook Brittannië - Verenigde Tim Henman sloeg doo op Todd Martin de Bri Londen naar een thrille laatste enkelspel. Rusedski moest het doe Jim Courier. Met de rossige kracht ser erbij verloren de Air nen geen der twaalf Da N ontmoetingen. Die re hield Courier temauw intact, hij won met 8-q vijfde set van Rusedski. 'Ik ben geen samoerai die meteen klaar staat met zijn zwaard' den bosch gus van oosten Nederland heeft vijftien jaar na Willy Wilhelm weer een zwaar gewicht die internationaal mee telt, maar in eigen land ver toont hij slechts incidenteel zijn kunsten. In Parijs, Praag en Ro me was Dennis van der Geest dit seizoen al de sterkste, maar zondag in Den Bosch slaagde de 23-jarige judoka er tot zijn ergernis opnieuw niet in het open Nederlandse kampioen schap te winnen. Van der Geest moest zich tevreden stellen met brons. Voor Dennis van der Geest (23) is het seizoen zwaar ge weest. De Bloemendaler benut het pre-olympische jaar om 's werelds sterkste en grootste zwaargewichten beter te leren kennen. In het eerste kwartaal van 1999 nam Van der Geest aan zeven toernooien deel. Hij plande tussendoor trainings kampen in Japan, Frankrijk en Polen. De nacht voor zijn toer nooi kwam Van der Geest op zijn hotelbed tot de conclusie dat hij 'geen enkel gevoel had bij deze wedstrijd'. „Daar baal de ik enorm van", zegt hij. „Ik wilde in Den Bosch aan het Ne derlandse publiek laten zien wat ik kan. Maar ik ben geen samurai die je om vier uur 's nachts wakker kan maken en meteen klaar staat met. zijn zwaard." Zijn geestelijke vermoeidheid voerde hij niet op als excuus voor zijn nederlaag in de twee de ronde tegen de relatief on bekende Amerikaan Boonzaay- er. Het was stom geweest, het was zijn eigen schuld. Van der Geest had op het oog een punt gescoord, maar de streberige Duitse hoekscheidsrechter Hampel ging tegen de beslis sing van de hoofdscheidsrech- ter in. „Het eigenaardige was dat ze het er wel over eens wa ren dat het een vol punt was (ippon, red.), maar nog niet wisten aan wie ze de score zou den geven." De verwarring ontstond na de overname van Van der Geest die Boonzaayer achterwaarts tilde en naar de grond mee nam. Een score voor de Ameri kaan had het nooit kunnen zijn, want hij zette geen actie in. Eerst de Amerikaan en toen Van der Geest vielen met hun schouders op de grond. Boon zaayer werd aangewezen als de curieuze winnaar, Van der Geest zat minutenlang ontgoo cheld op de mat en zijn vader en coach Cor protesteerde fel tegen de beslissing van de arbi trage. Er werd na bestudering van de video besloten zonder score verder te judoën. Van der Geest zegt van de vervelende ervaring in Den Bosch te heb ben geleerd. „Ik moet zo'n actie niet meer inzetten, hoewel ik er vorige week nog het toernooi van Rome mee won. Met een Dennis van der Geest, hier na zijn overwinning in februari in Parijs, moest zich op het open NK tevreden stellen met brons. foto epa tiltechniek uit een overname win ik negen van de tien partij en, maar dat is precies een te weinig om wereldkampioen te worden." Via de herkansingen vocht Van der Geest, hoewel hij daar helemaal geen zin meer in had, naar het brons. Hij ver sloeg Sidney Carty, zijn spar ring-partner bij Kenamju uit Haarlem, met een rechtse schouderworp. De klasse boven 100 kilogram werd gewonnen door de Roe meen Alexandru Lungu. Hij versloeg de door Chris de Korte gecoachte Miran Mahmoud uit Iran met ippon. Het zat Cor van der Geest niet helemaal lekker. Op zaterdag had een andere troef van hem, Ben Sonne- mans, in de klasse tot 100 kilo het goud verspeeld aan de Roe meen Ivan Radu. Sonnemans, vorig jaar winnaar in Den Bosch, stond in de finale een wazari voor, maar gaf die onno dig uit handen. Het zilver van Sonnemans op de eerste dag was de beste prestatie van de Nederlandse mannen. Behalve Van der Geest behaalde nog vier judoka's een bronzen medaille: Patrick van Kalken (-66), Valeri Kabuliani (- 73), Roy Poels (-90) en Martin van der Berg (-100). Vorig jaar had Nederland met twee gou den medailles bij de mannen - Sonnemans en de inmiddels gestopte Ebbers - beter gepres teerd. In een rustig hoekje van de sporthal had Cor van der Geest na de verloren partij in de tweede ronde een hard gesprek met zijn zoon Dennis gevoerd. „Dennis had hier kampioen moeten worden, maar nu hij het niet is, doet dat niets af aan zijn goede seizoen. Niettemin moeten we scherp blijven, hard zijn. Anders lukt het niet. Voor al in Nederland wil men het liefst een topsporter zien die 's ochtends zijn schoonmoeder de koffie inschenkt, 's middags olympisch kampioen wordt en 's avonds zijn schoonmoeder toedekt. Het werkt toch even anders." bes ren IT den bosch gpd Danielle Vriezema (-63 kilo) uit Zevenaar en Claudia Zwiers (-70 kilo) wonnen goud op het Open NK-judo. Vrieze ma, eerder al tweede in Boe dapest, versloeg in de finale de Russische Elena Petrova op wazari. Zwiers trof in haar ge wicht de top-drie uit Frankrijk en schakelde persoonlijk Kari- ne Rambault en Isabelle Beau- ruelle uit. In de finale won ze overtuigend met ippon van ti telverdedigster Leire Iglesias uit Spanje. Vriezema had dit seizoen in de concurrentiestrijd voor het EK voornamelijk te stellen met Nancy van Stokkum, vorig jaar winnares van het Open NK en derde op het EK. Van Stokkum veroverde in Den Bosch nog wel het brons. Met het resultaat van Den Bosch bestaat over Vriezema en Zwiers geen twijfel meer. Jessica Gal was in de klasse tot 57 kilo ook al zeker van haar zaak. Ze bevestigde haar sta tus in een rechtstreekse con frontatie met Deborah Gra- venstijn om het brons. Kien- huis besloot twee weken gele den de strijd met Zwiers in de klasse tot 70 kilo te staken en stapte over naar de categorie tot 78 kilo. Kienhuis won za terdag weliswaar brons, maar zal waarschijnlijk eind april op de Open Engelse kampioen schappen met Brenda van der Meulen, Miranda van den Broek en Cindy Sneevliet om het EK-ticket moeten vechten. Van der Meulen won| send een zilveren medfij tv Den Bosch in de categd 78 kilo. Nadat de jud< Alkmaar in de halve f gewonnen van de Zhou Airong verloor 2 eindstrijd van Simona t zor uit Roemenie. Francoisflstri eveld uit Maassluis wo® fijt categorie boven 78 brons. De nationale selectie v Europees kampioensclfrijd do is bijna compleet. ABcers de gewichtsklasse tot i ec bij de vrouwen volgtrstar schijnlijk over enkele [mii nog een extra kwalificaleme de tijdens de Open Enfjehac telstrijd in Birminghanfeikb van Nol is in principe |ijk ii ste kandidaat voor eenfc wa in de mannenselectie iifij t tegorie tot 73 kilogramfendc Kabuliani, een GeofDofd asielzoeker, zou diens! Lai nog kunnen innemen jn de hij een Nederlands p» slaj krijgt. De EK-ploeg vnlmet Patricia Kalsbeek of lijd. Klopstra (-48 kilograml^an ca Gal (-57), Danielle jovei ma (-63), Claudia Zwien kru Karin Kienhuis, Bren*lult der Meulen, Miranda vfrngs Broek of Cindy Sneevliejvan Franoise Hart eveld (jj in AC). De EK-ploeg mjkwj Martijn van Oostrumïemi Patrick van Kalken (-66Nasc van Nol (-73), Maarten» (-81), Mark Huizinga' Ben Sonnemans (-100!is n< nis van der Geest (+|Bers AC). (b t

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18