)PORT Spanning erlamt feyenoord Davis Cup-equipe laat een droomkans liggen Niemand hoeft bang te zijn voor Noordwijk DAG 6 APRIL 1999 willem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 0> irse boete voor Mijatovic Rip» Het bestuur van Real Madrid heeft de Joegoslavische rnational Pedja Mijatovic een boete opgelegd van 66.000 len, omdat hij weigerde mee te spelen tegen Alavès. Mijato- yerklaarde dat hij zich gezien de oorlogssituatie in zijn va- and niet kan concentreren op het voetbal. Clarence Seedorf d ook bestraft. Hij kreeg een waarschuwing, omdat hij na af- van het duel kritiek had geuit op het publiek dat hem on- bejegende. ouwer tweede in Mallorca *a de mallorca Carolijn Brouwer is in de Internationale week in Palma de Mallorca op de tweede plaats geëindigd in •urope klasse. Winnares was de Deense Kristine Rouge met junten in elf races met twee aftrekresultaten. Brouwer had 4. De Spaanse Helena Montilla finishte als derde met 25. In eindklassement bezette Margriet Matthijsse de vierde plaats 28 punten. De wedstrijd in Palma gold als één van de selec- redstrijden voor de Olympische Spelen van Sydney 2000. :rstappen wijst aanbod af yuK» Autocoureur Jos Verstappen heeft een aanbod van ital Minardi, om zondag 11 april de Formule 1 Grand Prix Brazilië te rijden, naast zich neergelegd. De 27-jarige Lim ber kon de Italiaan Luca Badoer vervangen, die wegens een roken hand de race niet kan rijden. Verstappen heeft echter 12 tot en met 14 april testverplichtingen voor zijn werkgever ida in Barcelona. Zijn contract laat een invalbeurt wel toe, ir de Nederlander geeft prioriteit aan zijn werk voor Honda. insink wint Grote Prijs in Aarhus lus» Jos Lansink heeft zaterdagavond de Grote Prijs van het in het Deense Aarhus gewonnen. De springruiter bleef met ;an Calvaro Z in de barrage foutloos en eindigde in 31,74 se- den. Ook de tweede plaats was voor een Nederlander, Eric der Vleuten kwam met Vink Flower III op een score van 0- 8. De derde combinatie in de barrage, de Duitser Toni Has- nn met Cabrio, maakte twee springfouten. lortsloopt op bij naderen titel inoord incasseerde gisteren de op één na hoogste re- van dit seizoen. Met bijna 42.000 toeschouwers liep Aiip voor het eerst in zestien jaar bijna vol voor de i>y tegen Sparta, maar zelden kostte het de koploper N eizoen zoveel moeite om de trouwe aanhang te ver en. De magere 1-0 winst vergoedde veel voor het de landstitel hunkerende en smachtende legioen, ir dat in Rotterdam-Zuid de spanning toeneemt en »en deel van de spelersgroep een verlammende uit- dng heeft, wordt met de week duidelijker. voor moeten we wel elke wed strijd blijven winnen." Door de stand op de ranglijst wordt de indruk gewekt alsof het Feyenoord van nu onaan tastbaar is. Daarmee zou de waarheid grof geweld worden aangedaan. „We hebben een degelijke ploeg", is Van Wonde ren realistisch genoeg. Beenhakker herkent daar wel iets in. „Je moet kijken waar we zijn begonnen. De euforie is nu al maandenlang heel hoog, maar aan het begin van dit sei zoen was onze doelstelling het gat met de top van Nederland kleiner maken en kwalificatie voor de Champions League. Waar andere clubs problemen hebben gekregen, hebben wij progressie geboekt." Vorig jaar had Feyenoord na 34 wedstrij den 61 punten, nu staat de tel ler na 26 wedstrijden al op 64 punten. Daarmee is alles ge zegd. In de volgepropte Kuip schoot Feyenoord fris en aan vallend uit de startblokken, maar toen na een kwartier via Jon Dahl Tomasson de score was geopend, ging bij het gros van de spelers meteen de knop weer om. Consolideren die voorsprong, want dat is weer een stapje dichter bij het grote doel, leek het motto. Alleen Julio Cruz, die ook aan de basis stond van Tomassons goal, en de na rust ingevallen Ellery Cairo zochten veelvuldig maar vergeefs nog het doel van Sparta-keeper Roland Jansen. Beenhakker haalde zijn Argen tijnse aanvaller in de slotfase naar de kant. De coach wilde zijn topscorer kennelijk be schermen ('Hij was al gebles seerd aan de wedstrijd begon nen') maar aan het gezicht van Cruz viel af te lezen dat er voor hem in de laatste twee maan den van de competitie ook nog andere doelen zijn. Cruz wil dolgraag een paar plaatsen stij gen op de topscorerslijst en voelde dat hij dichtbij zijn vijf tiende treffer was. Feyenoord: Dudek: Van Gobbel, Kon terman, Van Wonderen en Paauwe; Bosvelt. Van Gastel en Tomasson; Ka- lou (66. Cairo), Cruz (84. Kornejev) en Van Vossen (74. Tininho). Sparta: lansen; (aliens (53. Marilia). Noorlander (77. Krijgsman), Jalink en Van der Meer; Kayis. Van der Hoeven. Ferguson en Den Dunnen; Elkhattabi (77. Wouden) en Tammer. panning zou er niet moe- zijn, want met nog acht jetitieronden voor de boeg de Rotterdammers maal nog slechts dertien 1 en nodig om het vuurwerk e Coolsingel te ontsteken. enige overgebleven con- int Vitesse al zijn partijtjes en Feyenoord ook de volle blijft binnenhalen, zou dat cenen dat de landstitel op 2 in de Amsterdamse Arena 0 vorden veroverd. !t dergelijke berekeningen lt trainer Leo Beenhakker niet bezig, maar hij reali- t zich wel dat de koorts- ometer binnen zijn selec- iloopt. Op Van Gobbel en 'ossen na, heeft geen en- speler thuis ooit een Iprijs op de schoorsteen- lel gehad, afkan er wel mee omgaan", Beenhakker gisteravond. ik weet nog goed dat ik irste keer kampioen kon len en toen was er ook :e van een bepaalde druk. hebben deze jongens nu ist van. Voor de één is het :xtra stimulans om goed te leren, bij de ander heeft het 'erlammende werking." i voetballers een heel sei- fris te houden, moet een t elke week iets nieuws len. Beenhakker riep zijn ien zaterdag - amper f uur na de moeizame Jt bij AZ bijeen voor een 1 vervroegde paas-brunch. pns dat samenzijn probeer- bij zijn spelers weer iets maken. „De trainer", zei j'if van Wonderen, „gaf tij dat etentje aan dat hij de yjte weken een beetje het ge- Ihad dat we in het veld geen ite groep meer waren, maar we dat gevoel tegen AZ een |e hadden weggenomen, 'igavond speelden we niet maar we knokten er als wel voor om de punten n te halen." Wonderen zegt zelf geen leem te hebben met de die er op Feyenoord ligt. r ik wel moe van word, is er elke week aan ons wordt pagd of de competitie be- |is. Wat moet je met zo'n fe- Natuurlijk wil ik graag pioen worden, maar daar- Paul Haarhuis en Jan Siemerink in actie tijdens hun verloren dubbelpartij tegen Rauox en Pioline. De Fransen wonnen in vijf sets. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS Oranje windt zich op over scheidsrechter De Engelse scheidsrechter Alan Müls heeft gemarchan deerd met de regels. Dat was het oordeel van Davis-Cup- coach Michiel Schapers en aanvoerder Paul Haarhuis zaterdag in Nimes na de dra matische nederlaag in het dubbelspel tegen Frankrijk. Haarhuis en Siemerink ver loren in een bizarre vijfsetter van viereneenhalf uur van Pioline/Raoux- Mills gaf de Franse bonds coach Guy Forget zaterdag het voordeel van de twijfeL Forget - die debuteerde als bondscoach - vergat Scha pers schriftelijk op de hoogte te stellen van een wijziging in het Franse dubbel. Daarin nam Pioline de plaats in van Golmard. Tot één uur voor de wedstrijd kan een coach zijn opstelling wijzigen. For get verzuimde Schapers daarvan in kennis te stellen. Die vernam dat pas zeven minuten na de deadline. De reglementen van de ITF schrijven in dat geval voor dat de verandering niet geaccepteerd wordt Als refe ree heeft Mills evenwel de bevoegdheid de regels naar eigen interpretatie aan te passen. Hij vertelde Scha pers dat de wijziging in het belang van de wedstrijd aan vaardbaar was. „In het be lang van de wedstrijd?", vroeg Schapers zich af. „Wiens belang is dat?" Haarhuis ging zelfs een stapje verder. „Die Mills heeft ons genaaid", zo ver moedde hij, „Hij heeft zeker ergens nog een Frans pas poort liggen." NIMES MARTUN VAN BEETEN GPD-VERSLAGGEVER De Nederlandse tennissers hebben een unieke kans laten liggen om histo rie te schrijven in de Davis Cup. In het jaar waarin dit landentoemooi en de Nederlandse tennisbond hun hon derdste verjaardag vieren, was sprake van een droomloting. Thuis tegen Bra zilië en daarna tegen België of Zwitser land; zo zou de aanloop naar de finale zijn geweest. Maar dan moest eerst wel gewonnen worden van Frankrijk. En dat gebeurde niet. Oranje mag zich de 4-1 nederlaag in de Arena van Nimes zeker aanrekenen. Het Nederlandse team, dat in tien jaar wereldgroep nooit verder kwam dan de kwartfinales, slaagde er opnieuw niet in om op het juiste moment tot een topprestatie te komen. Daarom loot de ploeg van bondscoach Michiel Schapers op 8 april andermaal mee voor promotie/degradatiewedstrijden. Schapers vond Cedric Pioline een maatje te groot voor zijn spelers, maar dat was de halve waarheid. Natuurlijk was de prestatie van de 29-jarige Fransman indrukwekkend. Hij speelde drie partijen en won ze allemaal. Maar - en dat vergat Schapers te zeggen - daar hadden zijn pupillen hem ook de kans voor gegeven. Vrijdag kon Paul Haarhuis in het en kelspel zijn normale niveau niet eens benaderen en won Pioline op de auto matische piloot. Zaterdag werd de held van Nimes wakker in een vreem de wereld. Die van het dubbelspel. Nog nooit had hij in de Davis Cup een partner aan zijn zijde gehad en in de ATP-tour tenniste hij dit jaar uitslui tend solo. Met Guillaume Raoux bleef hij in vijf sets overeind, omdat Haar huis en vooral Jan Siemerink te ner veus begonnen en eenmaal op dreef nalieten de genadeklap uit te delen. Voor de zoveelste keer openbaarde zich het probleem van Nederland in de Davis Cup. Met de nummer vier van de wereld in het enkelspel (Ri chard Krajicek) en 's werelds beste dubbelaar (Haarhuis) is Oranje een potentiële winnaar. Maar al jaren ont breekt net dat laatste zetje. Toch hoefde Krajicek zich zondag niet te schamen voor zijn nederlaag in vier sets tegen Pioline. De Muiderber- ger was niet briljant, maar haalde een acceptabel niveau. Hij trof alleen een opponent die op de belangrijke pun ten net iets beter was. 'De Kraai' kreeg zijn kansen, maar net als Haarhuis en Siemerink kon hij de echte slag niet slaan. De afrekening kwam in de tiebreak van de vierde set, waarin Krajicek een 5-2 voorsprong had. Toen sloeg Pioli ne zijn beste returns en miste Krajicek volleys die hij best had kunnen maken. Pioline scoorde vijf punten op rij, waardoor Nederland niet meer mag dromen van de finale, maar in promo tie/degradatiewedstrijden moet pro beren de plek in de wereldgroep veilig te stellen. Volgens Schapers ging zijn team niet ten onder aan een mentaal probleem, maar lagen eerder tactische en techni sche oorzaken ten grondslag aan de nederlaag. „De laatste tien jaar is steeds geroepen dat Nederland de Da- vis Cup kon winnen, maar we zijn nooit verder gekomen dan de kwartfi nales. Volgens mij mede omdat in het verleden te individualistisch is geope reerd. In de Davis Cup moet je elkaar juist opstuwen naar een hoger niveau en dat is te weinig gebeurd. Al is wel verbetering te zien", aldus de coach. Schapers roemde de samenwerking met Krajicek, die voor hem open stond. „Er was sprake van een wissel werking en bij de anderen heb ik daar minder van gemerkt. Haarhuis hoef je natuurlijk weinig meer te vertellen, maar bij Schalken en ook Siemerink heb ik het idee dat mijn inbreng nuttig kan zijn. In Frankrijk ging dus opqieuw een kans verloren om wat neer te zetten in de Davis Cup, terwijl de tijd toch be gint te dringen. Haarhuis is 33 en be kijkt zijn toekomst al van seizoen tot seizoen. Siemerink is 29 en de 27-jari- ge Krajicek is niet van plan om ook als 'veteraan' nog op de tennisbaan te staan. En veel - in Nimes zou je bijna den ken alles - hangt af van Krajicek. Vrij dag schudde hij Davis Cup-frustraties van zich af door Jerome Golmard na twee sets achterstand te kloppen en ook tegen Pioline liet hij zien de druk aan te kunnen. Na die partij kondigde hij aan in de toekomst best te willen dubbelen. De heldenrol die Pioline zich afgelopen weekeinde toeeigende, zou Krajicek ook graag eens spelen. Titelkandidaat laat ook tegen SHO punten liggen noordwuk gertjan van geen Bespiegelingen over wie de aanstaande kampioen in de hoofdklasse A is, worden met de week moeilijker en interes santer. Zo lang de koplopers punten blijven verspelen, ver wordt de titelstrijd tot een grote tombola. Aan het eind van de rit is er vanzelfsprekend een club die de meeste punten heeft, maar of dat ook daadwer kelijk de beste ploeg van het seizoen is,valt te bezien. Noordwijk solliciteerde tegen SHO niet naar die laatste titel, maar deed door het gelijkspel (1-1) op paaszaterdag toch weer goede zaken voor de hoofdprijs - hoe gek dat ook klinkt. Is de hoofdklasse A in de breedte zo sterk, of valt het ni veau van 'top'ploegen wel mee? Jarenlang werd er gesproken over de 'serie A' als de afdeling met de ploegen uit de Bollen streek ter sprake kwam. Clubs die in andere afdelingen om de titel meededen, moesten in A aan de onderkant hun puntjes bij elkaar sprokkelen. In het ge val van SHO lijkt die stelling nog steeds op te gaan. Pas op de laatste speeldag haakte Steeds Hooger Oud-Beyerland af om het kampioenschap in de hoofdklasse B en tot afgelopen zaterdag was de formatie van trainer Beb van der Heijden op de dertiende plaats terug te vin den in A. Het lijkt een te lage klassering voor de Oud-Beyerlanders, ze ker gezien het optreden op de Duinwetering. SHO, dat nog steeds aanvoerder John Klippel moet missen - hij ondervindt nog altijd naweeën van een au to-ongeluk, zes maanden gele den - toonde zich een uiterst vaardige ploeg met een positie ve wedstrijdopvatting. Het kwam ook niet, zoals het een degradatiekandidaat betaamt, voor een gelijkspel naar Noord wijk. Dat het daar wel op uit draaide, kwam eerder door ge- Marco Kleyn legt eigenhandig het spel stil, nadat hij een tik op de enkels h de Olthof zou alsnog voor een overtreding fluiten. brek aan daadkracht van de gen van de afgelopen weken, kant van de thuisploeg. Boven- Noordwijk, zonder de ge- dien is het niet zo dat een ploeg schorste Patrick de Jong en de met knikkende knieën op be- geblesseerde Geerlig Azier, is zoek hoeft te komen in Noord- allang tevreden als het niet te- wijk. Dat blijkt wel uit de uitsla- gen een uiterst verdedigende tegenstander het veld betreedt. De roodwitten willen graag met goed voetbal winnen en heb ben het niet op bikkelen. Dat het aan beide te wensen over liet, spreekt niet in het voordeel van de titelpretendent. SHO - toch niet een ploeg die aan de lopende band gele kaar ten verzamelt, gezien het ge middelde van één prent per wedstrijd - won het op inzet. Dat het daarbij vier keer over de schreef ging, viel de bezoekers eerder te prijzen dan te verwij ten. Het waren kaarten die voortkwamen uit de wil om te winnen. De gele kaarten die de Noordwijkers Patrick van Dam en Marco Kleyn kregen voorge houden, waren voor aanmerke lijk grovere overtredingen, die meer de schijn van wraakacties hadden. Voor Van Dam bete kende zijn officiële waarschu wing overigens de vierde dit seizoen, zodat hij op een schor sing kan rekenen voor het ko mende duel met Barendrecht. De afwezigheid van Van Dam wordt een gevoelige aderlating voor het elftal van trainer Ruud Bröring. De spits ontsteeg za terdag de middelmaat bij Noordwijk, zonder overigens tot grote daden te komen. Hij was wel weer het gebruikelijke handenbindertje en degene die voor gevaar zorgde. Van de zij kanten ontving Van Dam echter niet veel steun. Marco Kleyn - toch al geen echte vleugelspits - en Rocky Pitti lagen aan ban den bij de prima verdedigende Maurice Latuhahary en Dino Lima. Kleyn kreeg nog wel een grote kans in de eerste helft, maar het was eerder toeval dat hij alleen voor keeper Sander Groenendijk verscheen, dan dat het een gevolg was van een ge smeerde aanval. De Hillegom- mer mikte overigens op de be nen van de sluitpost van SHO. Dat Noordwijk het zo geliefde spel met de vleugelspitsen niet voldoende tot uitvoer kon bren gen, was de oorzaak van het ge brek aan aanvallende impulsen. En ook achterin oogde de thuisploeg niet solide. Door het gemis van de geschorste Patrick de Jong moest Lucas ten Brinke de rechterzone bewaken. Het bleek een miskleun van Bröring, die de jeugdige Rian van de Niet niet rijp genoeg achtte voor de taak. Ten Brinke voelt zich meer thuis in het centrum en bovendien kreeg hij verdedigend te weinig steun van Michael van der Laan, die als linkermiddenvelder in dat opzicht nog duidelijk tekort schiet. De excellerende Pieter Baten burg kreeg zo de kans zich te onderscheiden, maar nog dui delijker werd de zwakte van de linkerkant merkbaar bij het openingsdoelpunt van SHO. Ten Brinke en Van der Laan stonden na een vrije trap vanaf de rechterkant bij de tweede paal te slapen, zodat Glenn Brown ongehinderd de 0-1 kon inkoppen. Dat ook Marco Korft er bij die actie niet fris uitzag - hij ging onder de bal door - ty peerde het gebrek aan organi satie. Op basis van de veldverhou- dingen verdiende Noordwijk de gelijkmaker in de tweede helft. Dat het daarbij enigszins de hulp van de scheidsrechter kreeg, was een gelukje. Heel SHO wilde conform de paasge- dachte arbiter Olde Olthhof aan het kruis nagelen toen hij, na dat een schot van invaller Al bert van der Heiden onbedoeld de handen van Jan den Hartigh beroerde, naar de stip wees. Aanvoerder Arnold Reinders verzilverde een kwartier voor tijd het buitenkansje. Meer zat er niet in het vat voor Noordwijk, al kon het te vreden vernemen dat Scheve- ningen voor schut was gegaan bij ARC. Daardoor wordt de kans weer iets groter dat de roodwitten aan het eind van de rit de meeste punten hebben. Maar de beste ploeg zijn, is ook wat waard. Noordwijk: Korff (46. Spaan); Van Kins. Smit. Reinders. Ten Brinke; Wim de Jong. Korbee. Van der Laan (71 Smits): Kleyn (46. Van der Heiden): Van Dam, Pitti.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17