TMF Awards voor Five en Volumis Violist Isaac Stern geeft boycot van Duitsland op Springpop '99 komt moeizaam op gang -/ Cultuur Kunst Yesterday numme Eindelijk lachen om Tsjecho DINSDAG 6 APRIL 1999 Componist musical 'Oliver!' overleden londen De tekstschrijver en componist Lionel Bart, die 'Oliver! en andere succesvolle Engelse musicals heeft gecreëerd, is za terdag op 68-jarige leeftijd overleden. Hij leed aan kanker. Bart. een man zonder muzikale opleiding, maar met een groot aan geboren gevoel voor muziek, heeft een zeer belangrijke rol ge speeld in de revival van de Engelse musical. Andrew Lloyd- Webber had veel lof voor zijn collega-componist. „Lionel was de vader van de moderne Britse musical. Als componist, scena rio- en songtekstschrijver van 'Oliver!' was hij verantwoordelijk voor een van de prachtigste musicals aller tijden en alsof dat nog niet genoeg was schreef hij ook nog eens 'Living Doll', de perfecte popsong aller tijden." Oliver!', gebaseerd op Oliver Twist van Charles Dickens werd op de planken gebracht in 1967, in 1977 en een aantal jaren geleden. Country-festival in de Kuip Rotterdam Onder de noemer 'The Country Music Dance Ex perience' vindt op zondag 20 juni in het Feyenoordstadion een nieuw muziekfestival plaats. Als artiesten zijn reeds gecontrac teerd onder anderen Heather Myles, Scooter Lee, Major Dun dee, Desperado Jony de Boer. Organisator Fleetwood World wide hoopt binnenkort de namen van enkele vedetten uit Nash ville bekend te kunnen maken. Tijdens het evenement wordt een poging gewaagd een nieuw record line dance te vestigen op de 'grootste dansvloer ter wereld'. Ook staan er tal van omlijs tende demonstraties en diverse kinderattracties op het pro gramma. De kaartverkoop is inmiddels begonnen. Honderd jaar literatuur noordwukBram Hoogland houdt op woensdag 14 april in de Openbare Bibliotheek van Noordwijk een lezing over een eeuw Nederlandse literatuur. Welke boeken zullen over honderd of tweehonderd jaar nog gelezen worden en welke boeken zullen vergeten zijn? De verhandeling voert langs de romans van het naturalisme, de neoromantiek, de nieuwe zakelijkheid en het postmodernisme. De lezing begint om 20.15 uur. De toegang is ƒ5.-. Kaarten reserveren bij de bibliotheek of boekhandel Van der Meer. In de bibliotheek is ook een kleine expositie te zien over 100 jaar Nederlandse romans. Brigitte Kaandorp niet in Muzenhof leiderdorp De voorstelling die Brigitte Kaandorp zou geven in de Muzenhof in Leiderdorp op 6 mei is komen te vervallen. De cabaretière heeft aangekondigd een adempauze nodig te heb ben na een periode van vijftien jaar onafgebroken werken en optreden, waarin zij ook moeder van twee kinderen is gewor den. Ze wil pas over een jaar weer op de planken staan. Kaan dorp: „Ondanks dat er al een nieuwe show in de steigers staat, waarvoor helaas zelfs al kaarten verkocht zijn, kan ik niet anders doen dan aan deze behoefte toegeven. Het gaat mij aan het hart dat ik mensen teleurstel en ook heeft mijn plichtsgetrouwe, cal vinistische inborst er grote moeite mee, maar tegen je zin grap pen maken, dat gaat niet. Over ruim een jaar ben ik terug, brui send van energie en trappelend van ongeduld om de planken weer op te komen." Lucia di Lammermoor den haag De Nationale Opera van Letland staat op zondag 25 april in het Lucent Danstheater in Den Haag met Donizetti's opera Lucia di Lammermoor. Het uitbureau van de Leidse Volksuniversiteit K&O verkoopt tot 19 april de kaarten en regelt gratis busvervoer van en naar Den Haag. Aanvang om 20.00 uur. Informatie bij K&O, telefoon 071-5141141. Bauhaus-textiel in Textielmuseum Tilburg Het Nederlands Textielmuseum in Tilburg toont van 22 mei tot en met 5 september de expositie 'Bauhaus-textiel, In vloedrijke experimenten 1919-1933'. In de tentoonstelling zijn ontwerptekeningen, wandkleden, tapijten, proefweefsels en stoffen aan de meter te zien. Het Bauhaus gold in de vooroor logse periode als het belangrijkste opleidingsinstituut voor kunst en vormgeving in Europa. Na Tilburg reist de tentoonstel ling door naar Weimar (26-9 tot en met 5-12). Jongste violiste pakt eerste prijs De eerste prijs van het Oskar Back Concours, dit weekeinde in het Concertgebouw, ging naar de jongste deelnemer: Lie- ke te Winkel (1980) uit Zwolle. Eerder ontving zij een eerste prijs bij zowel het Prinses Christina Concours als het Lo- catelli Concours. Tweede werd zaterdagavond Joris van Rijn (1976), leerling van Jaring Walta aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag. Cindy Al- bracht (1975) en Nadia Wijzen beek (1979) ontvingen de derde en de vierde prijs. De Britse zender BBC heeft Yesterday van de Beatles uit geroepen tot het beste en meest succesvolle lied van de eeuw. De Top 100 van de zender werd bepaald op ba sis van verkoopcijfers en ge gevens van luisteraars en componisten. Ook het aantal keer dat een compositie te beluisteren was op de radio speelde een rol. Hedendaagse muziek is slecht vertegenwoordigd in de BBC-lijst: er staan slechts vier liedjes in die jonger zijn dan twintig jaar. De ja gentig zijn slechts veri woordigd met twee mers: Everything I Do i For You van Brian Ada My Heart Will Go On1 line Dion. De Top 10 bestaat Yesterday (1965); 2. SfarL (1929); 3. Bridge Overt bled Water (1970); 4. Christmas (1942); ined Melody (1955); 6. J ne (1971); 7. My Way (Ij 8. Summertime (1935)]- Over The Rainbow (193fj As Time Goes By (1931). Heel anders dan al die andere langdradige stukken te\ recensie peter snel Voorstelling: 'De woudduivel' van Anton Tsjechov door Onafhankelijk Toneel. Ver taling: Marja Wiebes. Regie: Mirjam Koen. Decor: Edwin Kolpa. Met. Michel van Dousselaere, Ria Eimers, Joke Tjalsma, Bert Luppes, Ruurt de Maesschalck, Wil lem Kwakkelstein, Carola Arons en Jeroen Spitzenberger. Gezien: 3/6, Theater a/d Mullerpier, Rotterdam. Aldaar nog te zien: t/m 22 mei. Heel anders dan al die andere langdradige Tsjechovs is 'De woudduivel' van Onafhankelijk Toneel. Eindelijk begrijp je waarom de schrijver zo veront waardigd was als men zijn stuk ken saai en ernstig noemde. Deze 'woudduivel' is een kome die, is met enige voetnoten vlot en onderhoudend te noemen en meer dan dat. Het werk van Anton Tsjechov (1860-1904) behoort tot de top pers van het theater. Lange stukken vol gejeremieer en Rus sische exotica. Over drie zusters die naar Moskou willen, maar niet gaan. Over een verdorde kersentuin die gekapt moet worden wat grote consternatie oplevert. En over liefdestragiek waarin diverse paren om de he te brij heendraaien. Ze worden in ons land geregeld gespeeld. Op die ene 'Oom Wanja' met Carol Linssen, 'De meeuw' van Luc Perceval bij de Blauwe Maandag en die 'Kersentuin' van Frans Strijards na heb ik de meeste Tsjechovs die ik heb ge zien, zwaar en zompig theater gevonden. Onvoorstelbaar dat Tsjechov zelf zijn toneelstukken altijd komedies had genoemd. Collega's noemden dat werk plotloos drama: er gebeurde niets, maar het was wel ellende. Nu is dat laatste zeker niet van de lucht in 'De wouddui vel'. Een oude professor komt uitzieken op het landgoed van zijn ex-vrouw dat wordt be heerd door haar broer Georg. De veel jongere vrouw van de professor, Jelena, en hun doch ter Sofie zijn mee. Op het land goed ontmoeten ze de plaatse lijke dokter, met wie de profes sor ruzie krijgt als hij een deel van het bos verkoopt. De dok ter, de woudduivel, is voor na tuurbehoud en tegen het kap pen van bomen. Er zijn nogal wat onuitgesproken verliefdhe den. Drama dus. Maar om al die kleine oorlogjes uit onvrede, al dat onbegrip en al het getrei ter kun je in de regie van Mir jam Koen lachen. Het gaat bijna te ver, als Georg de kleren van zijn lijf rukt in een dronken bui en Jelena zijn liefde bekent. En het gaat soms bijna op zo'n klucht met snelle entrees en korte sketches van Theater van de Lach lijken. Gelukkig wordt dan een ernsti ger thema aangesneden, over ouder worden of over dd 21.1 mensen bomen redde ioca wie die mens dan moet .041 'De woudduivel' vaii, hankelijk Toneel is ee beeldige Tsjechov, een vroege stukken (uit Iif/O schrijver kan er nog goed een eind aan bri dereen krijgt elkaar entlme' ene na die zich in he heeft geschoten, loopt 1 af. De karakters zijn nof 10 ontwikkeld, Tsjechov l pg$ van hen ze benoemen 0.04 sers. En dat zijn ze, die s [icke tobbers. Maar ze nemPyjarc voor zich in en dat is drie uur voorstelling. Een verdienstelijke rt (4.1 Mirjam Koen, mede en prima spel. Heerlijk om 'arte van Dousselaere en Di J'onc schalck weer eens te z *-5' vaste krachten als r^' Luppes en Eimers. Goe< die-werk ook van Arons )510 kelstein en Spitzenbetp je als publiek eerst var het huis van de profem/' kijkt, je vervolgens mt [|eur plaatsen en binnen zit e .50 f laatste deel weer buitfNieuv heeft zelfs een functie. 9.4! over de vloer vol houtsn ^arol de omgehakte bomen e" a naar het drama, wol meegenomen en weer JatCj Feestelijke en spectaculaire editie De 78-jarige Amerikaanse vio list Isaac Stem heeft een einde gemaakt aan zijn boycot van Duitsland. Hij dirigeert op 22 april het filharmonisch orkest van Keulen. Als solist treden jonge musici op die in de tijd ervoor een masterclass bij hem hebben gevolgd. Na de dood van Yehudi Me- nuhin vorige maand wordt de musicus van Russisch-joodse afkomst beschouwd als de be langrijkste nog levende violist in de wereld. Hij besloot in ver band met de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoor log niet meer in Duitsland op te treden. Ook al heeft hij de boy cot opgegeven, hij zal niet als violist in Duitsland optreden. Zijn Guameri-viool maakt geen deel uit van zijn bagage in het vliegtuig naar Duitsland. „Om te spelen voor mensen moet ik hen werkelijk liefheb ben en dat is voor mij moeilijk bij het Duitse publiek", aldus Stem in een gesprek met het Duitse weekblad Der Spiegel. Vorig jaar liet hij weten „niet meer bang te zijn voor de Duit sers" en „woede noch haat" je gens hen te voelen. Overigens was Stem begin vorig jaar al in Duitsland. Hij woonde toen in het stadje Dahlbruch een con cert bij van het filharmonisch orkest van Westfalen, dat werd geleid door zijn met een Duitse vrouw getrouwde zoon David. Dit bezoek had echter een zui-* ver privékarakter. Sinds vorige week maandag maakt Stem een „muzikale be- devaartsreis" door Duitsland. Hij bezoekt Berlijn, Dresden, Leipzig en Bonn, „de steden waar Bach, Beethoven en Men delssohn hebben gewoond, ge werkt en liefgehad", zoals hij in het weekblad zegt. Jesse Jones, schrijver 'Shake, Rattle and Roll' overleden De schrijver van 'Shake, Rattle and Roll'. Jesse Jones, is op 97-jarige leeftijd overle den. Jones, die jarenlang als schrijver, producer en arran geur voor het Amerikaanse platenlabel Atlantic werkte, speelde een belangrijke rol in het ontstaan van rhythm and blues en rock 'n roll. Hij werkte met artiesten en groe pen als Ray Charles, Big Joe Turner, The Drifters en The Clovers. Het waren Stone en Bill Haley, die in 1954 een grote hit had met 'Shake, Rattle and Roll', die de weg vrijmaakten voor de accepta tie van wat tot dan toe 'negro music' werd genoemd door het blanke publiek. De door braak van Elvis Presley kwam een jaar nadat 'Shake, Rattle and Roll' een hit was. In de jaren '40 had zowel Guy Lombardo als Benny Good man en Jimmy Dorsey een hit met het door Stone ge schreven jazznummer Ida ho'. Hij schreef ook 'Money Honey'dat werd opgeno men door onder anderen Ry Cooder. In de jaren '20 leidde Stone een jazzorkest waarvan de later wereldberoemd ge worden tenorsaxofonist Coleman Hawkins deel uit maakte. In 1992,werd hij op genomen in de rhythm and blues Hall of Fame. De winna Nationaal Beste zangeres: Trijntji terhuis Beste zanger: Marco B Beste popgroep: Volui Beste rockgroep: Van I Ha Hout Beste live-act: De Kast Beste r b-act: Roméo Beste rap-act: Postmei Beste dance-act: Veng Meest belovende act: I DeLange Beste album: 'Volumia! Volumia! Beste single: 'Hou Me van Volumia! Beste videoclip: 'Sacril van Anouk Internationaal Beste zangeres: Janet Beste zanger: Bryan A< Beste popgroep: Five Beste rockgroep: Skunl Anansie Beste live-act: Backstrt Boys Beste r b-act: Brand] Monica Beste rap-act: Will Smi Beste dance-act: Sash! Meest belovende act: I Spears Beste album: Five Beste single: 'Everyboi Up' van Five Beste video: 'My Favoi Game' van The Cardig dit weekeinde in Ahoy' b-festival 'No Sweat Li vuld met ongeveer 50 hebbers was er bijvoo veel minder sfeer dan bij een dergelijke poj Daarbij werd de stemm nog eens gedrukt dooi zegging in laatste insta een aantal topacts, in zonder Foxy Brown, Ai Destiny's Child. Org Mojo Concerts was al happig om zich met '1 in te laten, vanwege juis berekenbaarheid bij di trendgevoelige vertegen gers. Dit experiment zal mo voor een vervolg niet hebben aangewak) televisieprogramma bij vert 'No Sweat Live' str nog wel veel kijkplezier! Solide gitaarrock van Crackity Jones De kip of het ei, wat was er eerst? De kritische geesten plaatsten bij de toewijzingen van de vierde TMF Awards zaterdagavond in Ahoy' toch wel enige vraagtekens. Vanwege met name de verrassende driedubbele triomf van Five. De Britse jongensgroep won in de internatio nale categorieën beste pop-act, beste album en beste single en tekende zodoende voor een fors deel van de buitenlandse inbreng. Xander van de popgroep Volumia! toont de zojuist uit handen van staatssecretaris Van der Ploeg (links) ont vangen TMF Award voor het beste album. foto anp De groep Five werd zaterdag gekozen tot 'meest belovende popgroep buitenland'. foto anp cor en het aanleggen van een 'catwalk' tot halverwege de are na bleken allebei een gouden greep: de interactie met de 11.000 bezoekers (voor het overgrote deel jongedames) was nog een paar tikkeltjes he viger dan vorig jaar. Soepeler verliep ook de pre sentatie, dankzij vooral de 'gla- moureuze' kopvrouw van het clubje vj's, Bridget, die zelfs geen enkele keer haperde, maar misschien wel staatssecretaris Rick van der Ploeg (met Mari anne Timmer een van de ver rassende uitreikers) tot minder obligaat tekstwerk had kunnen prikkelen. Over plichtmatigheid gespro ken, Anouk verbaasde vriend en vijand met een optreden dat door z'n lauwheid een schril contrast vormde met haar aan wezigheid een jaar geleden op dezelfde speelplaats. Was toen Janet (Jackson) de 'queen of the night', ditmaal werd de meest indrukwekkende muzikale prestatie neergezet door Skunk Anansie. The Cardigans hadden daar misschien nog een stokje voor kunnen steken, maar moesten op het laatste nipper tje van actieve deelname afzien, omdat zangeres Nina Persson haar stem had verloren. Minder succesvol was zondag het tweede popevenement van leiden silvan schoonhoven Bij aanvang van Springpop '99, afgelopen zaterdag, ziet het er naar uit dat het festival zich gaat afspelen voor anderhalve man en een paardenkop. Ver spreid door de zaal staan wat trosjes vrienden en familiele den om de pretentieloze takke- herrie van The Flintbones aan te horen. Deze Leidse punk rockformatie staat voor de moeilijke taak om de Antonius- zaal om acht uur 's avonds al op bedrijfstemperatuur te spe len. Een 'oubollige bingozaal' in de woorden van organisator Willem Gressie, en de toe schouwers staan het eerst een beetje aan te kijken met een pilsje in de hand. The Flintbones, die zichzelf karakteriseren als totaal ge speend van enig muzikaal ta lent dat hen tot de status van beroemde popsterren zou kun nen brengen, hakketakken erop los zonder zich druk te maken over het gebrek aan publiek. Hun optimistische herrie schijnt zelfs tot de straat door te dringen. Af en toe steekt ie mand zijn hoofd om de deur van het zalencomplex om te zien wat dat lawaai te beteke nen heeft. Springpop heeft er dan weer een bezoeker bij. En zo kan de tweede act, Crackity Jones, zijn optreden al begin nen met het nummer Three is a crowd. Degenen die nu nog niet ge arriveerd zijn hebben een inte ressant optreden gemist. De symfonische gitaarrock van Crackity Jones steekt solide in elkaar, is afwisselend en klinkt alsof er goed over is nagedacht. En kijk, geleidelijk aan druppelt het volk binnen. Toch moet Gressie bij het aankondigen van de derde groep, Crackerman, nog verzoeken om wat dichter bij te komen staan, „want dat is leuker voor de band". Crackerman, die onlangs een eerste cd uitbracht met de titel So close yet so far out, maakt stevige gitaarrock die nog het stempel draagt van de invloed van Pearl Jam. Met het aantreden van de Ca- jun-groep Allez Mama en het hoogtepunt van de avond, Maximum Overdrive komt de sfeer er pas echt in. Men laat zich de plastic bekertjes nog eens volgieten en het dansen begint. Crackity Jones steekt solide in elkaar. foto loek zuyderduin daarom ook voor Volumia! pre cies op het juiste moment. Re sultaat: eveneens drie uitverkie zingen, maar dan bij de 'afde ling nationaal', in dezelfde sec toren als Five. Vanzelfsprekend meer dan het Maastrichtse ne gental had durven hopen. „Als ik zie wie we allemaal achter ons hebben gelaten, dan zijn we nog eens extra trots," be kende een overgelukkige front man Xander de Buisonjé, ver wijzend naar afgetroefde colle ga's als Total Touch, Blf en Marco Borsato. Dankzij een onderverdeling van de prijzenregen in twee keer twaalf categorieën (en be paald door bijna 60.000 stem mende huiskamerklanten) bleef uiteindelijk het aantal verliezers zeer beperkt. Want met name voor de nationale garde stond tegenover verlies in de ene sec tie, al gauw winst in een ande re. Neem voornoemde Borsato, die voor de derde keer tot beste zanger werd gekroond en daar mee met Trijntje Oosterhuis (idem als zangeres) en Van Dik Hout (voor de vierde maal bes te rockgroep) tot de voornaam ste recidivisten behoorde. „Ik ben gewoon dolblij met elke Award die er hier te verdienen valt," zei de zanger. „Stuk voor stuk geven ze iets weer over wat er onder het jonge publiek leeft. Een Edison is mooi omdat die staat voor waardering van een vakjury, maar deze prijs wordt gegeven door de kids die dage lijks gaan voor je muziek. Die naar de platenzaak rennen als je iets uitbrengt, voor wie jij dus in feite bezig bent. Ik hoop daarom nog jaren van de partij te kunnen zijn." Zoals iedereen prees Borsato de 'internationale allure' die het TMF-feest intussen heeft gekre gen. Meer nog dan vorig jaar kroop de Awards show qua al gehele entourage in de richting van de grotere buitenlandse zusters zoals de MTV Music Awards, de Brit Awards en de Grammy's. Het invoegen van drie enorme vidiwalls in het de- Puur omdat deze 'mannelijke tegenhanger van The Spice Girls' in de kijkersverkiezingen van de Nederlandse popmu ziekzender plotseling Back street Boys, Will Smith, Boyzo ne, Cher en nog veel meer 'big shots' achter zich lieten? Of toch ook een beeq'e omdat Sean, Scott, Rich, Abs en J wel naar Rotterdam konden komen in tegenstelling tot tal van gro tere namen. Wis en waarachtig niet, rea geerde Tim van Rongen na mens mede-producent Mojo Concerts op dergelijke insinua ties. „Ik heb de uitslagen gezien en Five scoorde echt ruim schoots beter dan de rest. Op dit ogenblik ligt die groep ge woon het beste in de markt. Zouden de Backstreet Boys net een album uit hebben gehad, dan zouden die ongetwijfeld voor een ander stemgedrag hebben gezorgd. Zo werkt dat nu eenmaal bij deze peilingen," aldus de verantwoordelijke man inzake het strikken van de artiesten. De editie 1999 van de TMF Awards, die ronduit spectacu lair was vormgegeven, kwam Trijntje Oosterhuis: beste Neder lands zangeres. foto >anp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14