Kleifabriek nog geen monument VERBIJSTEREND Kinderen kakelen en kukelen in Avifauna Na zonneveer ook fluisterboten op Paddegat Rijn Veenstreek Rijnwoude»; bestrijdt onkruid Woningcorporatie Alkemad betaalt waarborgsom terug CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417. PLV.-CHEF MARIETA KROFT, 071-53 Rijnwoude: eerst onderzoek Nieuw Werklust Rijnwoude draagt de zeventiende eeuwse kleiwarenfa- briek Nieuw Werklust nog niet voor plaatsing op de rijks monumentenlijst voor. Het Coördinatiepunt Industrieel Erfgoed onderzoekt eerst de mogelijkheden om het com plex aan de Oude Rijn in gebruik te houden, te exploite ren en te restaureren. Acht andere panden die de pro vincie in Rijnwoude selecteerde als geschikt rijksmonu ment, wil het gemeentebestuur al wel op de lijst hebben. RIJNWOUDE MARIETA KROFT Zowel de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden als de Stichting Oudheidkamer Leiderdorp drong er vorig jaar al bij de ge meente op aan om de kleiwa- renfabriek in Hazerswoude- Rijndijk voor te dragen als rijks monument. De eigenaren D. en R. Blanken van Nieuw Werklust dienden onlangs be zwaren in tegen de plaatsing op de monumentenlijst. Zij maak ten duidelijk dat de fa briekspanden op het vier hecta re grote terrein in zo'n slechte staat verkeren, dat het bedrijf binnenkort tegen de vlakte gaat. De eigenaren willen Nieuw Werklust slopen en het terrein 'herontwikkelen'. Welke plan nen de Blankens ermee hebben is nog niet duidelijk, omdat ze nog niet weten in hoeverre de boormnnel voor de HSL die on der het complex is gepland hun activiteiten beperkt. B en W van Rijnwoude hebben begrip voor de belangen van de eigenaren en stellen daarom voor om te onderzoeken of het haalbaar is om er een monument van te maken. B en W van Rijnwoude zijn het niet eens met de bezwaren van de kerkenraad van de gere formeerde kerk van Koudekerk om hun kerk op de monumen tenlijst te zetten. De kerkenraad vreest in dat geval voor een gro te beperking van gebruiks- en verbouwingsmogelijkheden. Het college vindt deze belangen niet opwegen tegen de unieke bouw van de kerk zowel in ar chitectuur- als in cultuurhisto risch opzicht. Behalve de kerk stellen B en W voor om drie boerderijen in Koudekerk en twee in Hazers- woude-Dorp voor te dragen als monument. Datzelfde geldt voor de Koudekerkse brug en een gedeelte van de algemene begraafplaats in Hazerswoude- Dorp. Als de minister van on derwijs. cultuur en weten schappen de adviezen opvolgt, komt het aantal rijksmonumen ten in Rijnwoude op 52. De commissie ruimtelijke ordening bespreekt het collegevoorstel op 13 april. Drie zwaargewonden bij botsing Bij een botsing zondagnacht op de Kruisweg in Woubrugge zijn drie personen ernstig gewond geraakt. Eén van hen. een 23-jarige Woubruggenaar, verkeert in levensgevaar. De man reed in zijn au to over de Kruisweg (N446) toen hij over de middenstreep raakte en op de andere weghelft terechtkwam. Daar botste hij frontaal op een auto waarin een 35-jarige vrouw uit Alphen en haar 11-jarige dochtertje zaten. De brandweer bevrijdde de vrouw en haar doch tertje uit de auto. Zij werden naar het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp gebracht. De Woubruggenaar zat ruim drie kwartier be kneld in zijn auto. Hij is in kritieke toestand naar het LUMC in Lei den vervoerd. De Kruisweg was tot half drie 's nachts afgesloten voor het verkeer. Kinderen kakelen om het hardst bij wedstrijden in vogelpark Avifauna. Eerste activiteit Vroeg Vogelen '99 is een succes FOTO HENK BOUWMAN ALPHEN AAN DEN RUN MARUN KRAMP Met een papieren hanenkam op het hoofd en vleugeltjes op de rug fladderen ze met de ar men en maken van de gelegen heid gebruik om even te kuke len. Het begint schuchter maar na wat aanmoedigingen van Paul Kentie komt het gekakel, getokkel en hanengekraai goed los. Daarna moeten de kinde ren die met hun ouders naar het Vroeg Vogelen in Avifauna zijn gekomen, één voor één hun nabootsing ten gehore brengen voor de kakelwed strijd. Allemaal kunnen ze het even goed. zo blijkt uit het ap plaus en allemaal stappen ze met een prijsje in de hand het podium af. De organisatoren, onder wie Paul en Berry, zijn laaiend et- housiast. De opkomst op twee de paasdag tijdens de eerste editie van het nieuwe seizoen van Vroeg Vogelen is grandi oos. Het aantal mensen dat rond negen uur 's ochtends langs de kassa van het Alphen- se vogelpark Avifauna trekt overstijgt de honderd ruim. Berry: ..Dit is nu het tweede jaar dat we in Alphen Vroeg Vogelen organiseren en de eve nementen krijgen steeds meer bekendheid. Dat belooft dus wat voor het stadsontbijt dat we dit jaar in juni op het Thor- beckeplein willen houden." In Avifauna zijn voor de be zoekers verschillende activitei ten opgezet. Zo kunnen de kin deren in de speeltuin eieren zoeken, aan de kakel wedstrijd meedoen en eieren schilderen. Aan alles wordt even enthousi ast deelgenomen. Na een kwartier zijn de meest voor de hand liggende eieren opge raapt. Daarna wordt het goed speuren, want de meeste eitjes zijn in schutkleuren geschil derd. Gelijktijdig worden in het vo gelpark rondleidingen verzorgd door Avifaunagidsen. Bij de hokken met bijzondere vogels vertellen kenners aardige wee tjes en leuke anekdotes. Zo krijgt een aantal bezoekers ein delijk antwoord op de vraag waarom Van der Valk een toe kan als logo heeft en niet de gelijknamige roofvogel. Het is een erfenis van de stichter van het park waarvan Van der Valk het park overnam na de oorlog. Triest is het verhaal van Jos de Albatros. Hij heeft een on gelukkige geschiedenis, vertelt de gids. Deze bijzondere vogel die alleen in Avifauna in 'ge vangenschap' te bezichtigen is, mist een vleugel. Die werd ge amputeerd nadat hij ergens in Amerika in een net verstrikt was geraakt. De Amerikanen wisten niet wat ze met het beest aan moesten. Veel animo voor vogels is er in de Ameri kaanse dierentuinen niet. Zo doende kwam hij in Avifauna terecht. Een groot probleem voor Jos was echter de grond in het park. Voordat hij één van zijn 1, 20 meter lange vleugels kwijtraakte, stond hij bijna nooit met beide poten op de grond. Hij kon zo'n vier jaar in de lucht blijven en streek al leen neer als er nageslacht op de wereld moest worden gezet. Zijn poten zijn dus niet inge steld op een leven lang staan. Dat is ook duidelijk zichtbaar. Ondanks de drie extra zachte grondlagen die Avifauna in Jos' hok heeft gelegd is één pootje een beetje misvormd geraakt. „Sommige mensen vinden Jos zielig en menen dat we hem hadden moeten afmaken." De gids wil dat niet. „Het is een vechter. Hij knapt snel op en hij ziet er goed uit. Zoals hij nu naar ons staat te kijken, dan krijg je toch niet het idee dat hij dood beter af is." De 'vroege vogels' luisteren aandachtig naar de verhalen van de gids. Zo mogelijk haakt de vrouw in op Pasen met in formatie over eieren en het broedgedrag van de vogels. Zo blijft ze ook even stil staan bij Bill en Hillary: de twee Ameri kaanse zeearenden die gebo ren werden op de dag dat de president en zijn vrouw Neder land bezochten. Nu liggen er wéér drie eieren in het nest. Die komen waarschijnlijk vol gende maand uit. Een aantal kinderen in het gezelschap drentelt ondertus sen onrustig rond. In en tussen de hokken kunnen zij immers geen eieren zoeken, laat staan schilderen. Maar na een half uurtje is de rondleiding afgelo pen en worden ook zij losgela ten in de speeltuin. Daar heeft een aantal niet uitgebroedde eieren, getuige de schillen in de vuilnisbakken, ondertussen een goede bestemming gevon den. Aanhangwagen breekt dieven ALPHEN AAN DEN RUN (SCH -del Twee dieven die in Alphen een aanhangtv stalen, zijn niet ver geko met hun buit. De eigenaar de aanhangwagen zag v< zijn woning aan de Evenaar twee mannen zijn karretje W] een personenauto koppi De Alphenaar probeerdi vluchtauto tegen te hoi voordat die wegreed. Toei mislukte, achtervolgde hi dieven in zijn bestelauto. 0 D Nil, vlakbij het Alphen A j js duet, reed hij hen klem. van de verdachten koppelt aanhangwagen snel los, wj de mannen er in hun auto [NA/ gewaarschuwde politie de ven, een 24-jarige man uit malen en een 25-jarige ma||zer 's-Hertogenbosch, aan. weer met gtw RUNWOUDE MARIETA KROFT •rlar De borstelmethode waa Rijnwoude het onkruid op n Q harde gemeentelijke tern stul te lijf gaat, is geen succes gemeester en wethouders len daarom voor om op soi ge plaatsen weer chemisch j strijdingsmiddelen te gaaiierjn bruiken. De borstelmat kan binnen het bestaande get het onkruid niet overal losborstelen. Dat heeft al g tot klachten. De gemeente ervoor om op plekken wa borstel niet goed bij kar middel Selectspray te ken. J en W erkennen dat er chemisch bestrijdingsm bestaat dat milieuvriendel dus ook Selectspray niet. de gemeente heeft niet geld voor handmatige bi ding of een intensievere van de borstelmachine. Si spray is volgens het college nen het beschikbare budge meest effectief. Als de raad daarmee april instemt, gebruikt woude dit jaar Selectspra de 26 in kaart gebrachte bleemstraten en -paden in Rijnwoude. De gemeente 1 daarvoor het materieel, hel soneel en de expertise in. najaar volgt een evaluatie. Wout van Leersum pakt graag iets nieuws aan WOUBRUGGE MARUN KRAMP Stil zitten kan hij niet, of het moet in een bootje zijn. „Want het water..., dat heeft iets. Ik weet niet wat, maar op het wa ter voel ik me thuis." Dat is geen overbodige luxe voor ie mand die op het water woont en werkt. Negentien jaar was Woubruggenaar Wout van Leersum toen hij de pont over het Paddegat overnam en een woonark naast de steiger be trok. Nu, vier jaar later, heeft hij een kiosk op de oever, een zon neveer voor de overtocht en sinds deze maand ook nog vier kano's en vier elektroboten voor de verhuur. „Ik pak alles aan", verklaart hij opgeruimd „en ik houd van nieuwe dingen. Als iets een maal loopt, ga ik weer om mij heen kijken". Hoewel de laatste elektroboot nog moet worden geleverd, fantaseert hij alvast over zijn volgende wens. Hij zou graag bij de steiger aan het einde van de Boddens Hosang- weg een drijvend tanlcstation willen hebben. „Volgens mij is daar wel behoefte aan in deze buurt. Ik ben er niet serieus mee bezig hoor, want ik weet helemaal niet of het wel moge lijk is. Maar ik vind het geen slecht plan. Hij heeft er alle vertrouwen in dat zijn laatste plannetjes, de verhuur van kano's en de elek- troboten, een succes worden. „Er is behoefte aan", zegt Van Leersum. „Steeds meer mensen willen op het water recreëren, maar niet iedereen doet dat zo vaak dat je beter een eigen boot of kano kan aanschaffen." Daarbij hebben zijn verhuurbo- ten nog iets extra's: ze zijn mi lieuvriendelijk. Dus naast de re guliere klanten die graag met een bootje varen, trekken de sloepjes op batterijen ook nog een tweede groep huurders ver wacht Van Leersum, namelijk de 'milieufreaks'. „Voof hen zijn deze bootjes natuurlijk ge weldig. Ze zijn niet vervuilend en ze maken, op het kabbelen de water rondom de schroef na, geen geluid. De verhuurprijs is scherp ge steld. Per uur kost een sloep ALKEMADE MARUN KRAMP De woningbouwvereniging Alkemade geeft de waarborgsom aan haar huurders terug. De ver eniging gaat hiertoe over, omdat zij die een ach terhaald middel vindt. Deze maand krijgen de bewoners het bedrag (ongeveer 400.000 gulden in totaal) terug dat zij betaalden toen zij de huur overeenkomst met de vereniging aangingen. De waarborgsom diende ervoor om te zorgen dat bewoners bij vertrek het huis netjes achterlie ten. Deden zij dit niet, dan bracht de wo bouwvereniging het huis in de oorspronk staat terug en verrekende zij de kosten m waarborgsom. In de praktijk bleek dit echte na nooit nodig. En in die paar gevallen d woning niet netjes wordt achtergelaten waarborgsom vaak niet toereikend om de k te dekken. De vereniging schaft de borg dus stort deze in april terug op de rekening v huurders. Daarbij wordt vanaf 1985 een van vief procent uitgekeerd. 'sd: jedi [enj waar je met vier personen in kunt 25 gulden. Per dag 125 piek. In april geldt een intro ductieprijs van 100 gulden per dag. „Voor mij is zo'n prijs mo gelijk omdat ik alles zelf doe. Reparaties, het onderhoud, de administratie.., ik houd het vol ledig in eigen handen. Daarbij heb je met elektroboten niet het intensieve en kostbare onder houd van een motor. En er mee varen is spotgoedkoop. Voor een paar gulden aan stroom kun je een hele dag vooruit. Vergelijk dat maar eens met benzine of diesel." Naast de verhuur van kano's en elektroboten heeft Van Leer sum het ook druk met zijn zon neveer en twee dieselponten. Die worden niet alleen gebruikt om jaarlijks ongeveer 45.000 mensen het Paddegat tussen Woubrugge en Roelofarends- veen over te zetten maar ook voor de hulpdiensten. „Daar zijn ze geschikt voor omdat ze overal kunnen aanleggen. Met name in dit gebied is dat han dig, want je hebt rondom de Braassem niet veel keurige aan- meerplekken." Zo haalt Van Leersum zieke mensen van de boten en eilandjes in de omge ving. Met name in het voorsei zoen moet hij nogal eens te hulp schieten. „Oudere mensen trekken die plotselinge hitte soms niet en worden dan on wel. Dat zie je vooral op die Avifaunaboten. Zo achter dat glas kan het zonnetje ze soms te veel worden. En juist die rondvaartboten kunnen ner gens aanmeren." Laatst heeft Van Leersum, lid van de vrijwillige brandweer, een reddingsoefening gehad op de Braassem. „Dat was ook met een rondvaartboot van Avifau na. 's Nachts simuleerden we brand op de boot en moesten we met de pont alle mensen redden. Dat was nogal een ope ratie. We hadden alles in de rook gezet en zo'n dertig passa giers schreeuwden om hulp. Heel spectaculair allemaal." De veerboten van Van Leersum ko men de brandweer goed uit. Brand ,kOp die motorboten van de wa- terpolitie kun je geen pompen kwijt. Daar zijn te klein en te licht voor. Daarbij hebben ze een buitenboordmotor en met brand is dat toch wel gevaarlijk, want de kans dat er olie op het water is gelekt is aanzienlijk. Je moet met die boten dus op af stand blijven. Bij de ponten daarentegen, zit de motor bin nen en heb je zat ruimte voor brandweerlieden en waterpom pen." Ook verhuurt Van Leersum zijn veerboten. Zo heeft hij het afgelopen jaar tijdelijk gevaren in Koudekerk aan den Rijn tij dens de opknapbeurt van de brug over de Rijn en heeft hij de fiets en voetgangers in Alphen overgezet toen er aan de Steek- terbrug werd gewerkt. Ook ver huurt hij zijn boten voor rond leidingen. presentaties en par tijen. Hiervan maken niet alleen overheidsinstanties en milieu groepering gebruik. „Ik doe ook kinderpartijtjes. Dan haal ik de kinderen met de boot op in het dorp en dan mo gen ze allemaal een stukkie va ren. Dat vinden ze prachtig en ik vind het hartstikke leuk om te doen. Zo blijf je bezig hè. Je moet het alleen aanpakken en dat doe ik graag." BIJENKORF I Jurk, 100% ruwe zijde. In 5 kleuren. S t/m XL. Van 69,95 voor 49,- T-shirt, met capuchon, 100% ruwe zijde. In 5 kleuren. S t/m XL. Van 39,95 voor 25, De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf Met de kano's en elektrobo ten van pont baas Wout van Leersum kunnen water liefhebbers geruisloos over de Braas sem varen. FOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12