'Ik hoef niet elke avond per se een volle zaal te hebben' HÉ li 1 Leiden Regio HEMA 19.- Leidsch DagbkdARCHIEVEN CHEF JAN RIJSDAM. 071-5356444. PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071-5356443 LAK-directeur Ronald Helmer zit al twintig jaar 'goed op zijn plek' „Ik ben geboren op 18 maart 1952", valt hij met de deur in huis. „In Driehuis, onder de rook van IJmuiden. Een heerlijke plek om kind te zijn. In Driehuis had je de ruimte van het platteland. En als je eens de stad in wilde, dan ging je naar IJmui den. Of naar Haarlem, toen we iets ouder werden. Het was een groot gezin, ik had vijf broers en vijf zusters. Mijn vader had een groothandel in groente en fruit. Dat was zeker geen vetpot maar het was ook niet troosteloos. Als ik er over nadenk, was het niet echt een gezin voor podiumkunsten, voor the ater. Maar soms gingen we ergens naar toe. Ik denk dat ik een jaar of tien was, toen mijn ouders ons meenamen naar Anatevka. Dat heeft grote in druk gemaakt. Zo'n zes jaar later deed hij zijn eer ste voorzichtige ervaringen op als programmeur, bij het jongerencentrum in IJmuiden, dat een cul turele afdeling had en waar hij in het bestuur zat. „Ik organiseerde voorstellingen. Cabaret of mu ziek." Helmer was dus al jong gegrepen door het vak. Maar gek genoeg dacht hij er in die tijd niet aan om er zijn beroep van te maken. Je zou zelfs kun nen stellen dat hij er alles aan gedaan heeft om zijn 'roeping' te onüopen. Zo deed hij de lerarenoplei ding in Amsterdam, en hoewel hij er tijdens die studie al achter kwam dat voor de klas staan niets voor hem was, moest hij per se zijn papiertje heb ben. Een kwestie van afmaken waaraan je begint. En dan was er in zijn studententijd die carrière als drummer van een duo voor bruiloften en partijen. Een tamelijk serieus bijbaantje, beter dan 's avonds zwoegen bij de Hoogovens. „We speelden schla gers en carnavalsmuziek. Daar kon je leuk mee bij verdienen. Nee, ik had ook geen drummer kunnen worden. Ik was blij dat ik de stokken kon wegleg gen. Zoveel jaar slaan, maar niets opschieten. Als je jezelf niet verbetert, gaat het uiteindelijk erg verve len. Ik heb me stukgeslagen, ik zit niet meer met plezier achter een drumstel." Met trots: „Mijn zoon heeft het wèl, die zit op het conservatorium." Nee, het geeft niet het beeld weer, dat bij velen be staat over begin jaren zeventig studeren in Amster dam. „Dat wordt wel heel krachtig geromantiseerd. Zo was het beslist niet. Het was een leuke tijd. Maar het idee dat het allemaal draaide om seks, drugs en Rock 'n' Roll is zwaar overtrokken. Drugs heb ik in ieder geval nooit gebruikt. Paradiso een donker hol? Ik helemaal losgeslagen? Paradiso is nu nog steeds een donker hol. Daar schrik ik nu niet van en toen ook niet. Ik heb wel eens iemand een jointje zien roken. Het is niet zo dat ik van gek kigheid niet meer wist wat ik deed. Ik had van thuis wel genoeg meegekregen om daar mee om te kun nen gaan, ik kom niet uit een plaatsje 25 kilometer achter Zwolle. Nee, Amsterdam was niet goddeloos in die tijd, het was schuldenloos. Aan het einde van mijn studie heb ik mijn vrouw leren kennen. Zij kwam uit Santpoort^ ik uit Drie huis. We zijn getrouwd en we hebben een huisje in Roland Helmer, in ruim twintig jaar vastgesmeed aan het LAK-theater, eerst als coördinator, later als directeur. Dat gegeven zou mensen op de gedachte kunnen brengen dat de man een flamboyante persoonlijkheid heeft, dat hij bekend en gekend is in de stad. Maar Helmer houdt zich liever op de achtergrond, plaatst zichzelf niet snel voor het voeüicht. Hij is meer een man van de stille diplomatie, onopvallend maar naar zijn idee doeltreffend. „Onzichtbaar?", vraagt hij. „Ach, ik zoek het niet op." Het is dan ook met zekere schroom, dat hij instemt met een gesprek. IJmuiden gekocht." Hij programeerde een paar jaartjes in het Witte Tejater in IJmuiden, was coör dinator bij de Stichting Jeugd en Theater in Haar lem. In 1978 volgde de overstap naar Leiden waar Helmer eveneens coördinator werd. „Het LAK zat nog op het Levendaal, op de oude droogzolder van de dekenfabriek. We zaten samen met de vakgroepen Nederlands en Theaterweten schappen in het pand. Toen ik er kwam, was het al duidelijk: het LAK zou verhuizen. Maar dat heeft nog jaren geduurd. Er was van alles mis aan het ge bouw. We hadden last van duiven, het dak lekte en laden en lossen was een crime. We hadden een lift- je van 1.50 bij 1,80. Na vijf jaar heb ik de deur ach ter me dicht getrokken en verhuisden we naar waar we nu zitten." Toch denkt hij met liefde terug aan die tijd. Aan hoogtepunten zoals het optreden van Lauri Ander son. „Toen al een grote naam. Ik kwam er achter dat ze op een zondag in Amsterdam zou optreden, en de woensdag ervoor in Brussel. Ik heb haar toen opgebeld in New York, of ze op de tussenliggende zaterdag bij ons wilde komen zingen. Het werd een feest, we hadden het heel goed voorbereid. We wa ren met onze technici naar België geweest om te kijken wat ze allemaal nodig had. We hadden haar in een goed bedje gelegd. Maar ik denk dat ze nu nog steeds niet weet wat ze daar op zolder deed. Anderson speelde verder alleen maar in grote za len." Of zoiets vandaag de dag nog kan? Ja, maar het ge beurt niet. Je dwingt het niet af. Het is meer een kwestie van toevallig op het juiste moment de juis te vraag stellen. Misschien klopt het wel dat im- pressariaten tegenwoordig wat killer te werk gaan. Maar wij hebben er weinig last van. De jongens waarmee de grote theaters te maken hebben, zijn anders. Maar van producties in ons theater zal nie mand rijk worden, die worden eigenlijk altijd ge maakt vanuit een artistieke noodzaak." „Het klopt dat een deel van de mensen die bij ons op het toneel staan, er niet van rond komt. Maar als een groep een goed product heeft, moet het mij lukken om daar binnen een paar jaar een publiekje voor te vinden. Frustrerend als het weer niet lukt? Dat is een te zwaar woord. We doen heel erg ons best. Drie keer ons best doen we. We streven naar een zo'n goed mogelijke bezetting maar ik hoef niet elke voorstelling per se een volle zaal te heb ben. Het LAK is er om te signaleren." „De grootste verandering van de afgelopen twintig jaar is de opkomst van de dans. Maar die is nu weer een beetje op zijn retour. Nu zijn de toneel groepen weer erg in. Natuurlijk ga ik op die golf mee, ik kan niet anders dan reageren." „Het Leidsch Dagblad roept nog wel eens dat er in Leiden zo weinig gebeurt. Ik vind het niet sloom, ik vind dat er veel gebeurt. Kijk om je heen..." Kritiek dat hij en zijn collega's van andere cultuurinstel lingen in de stad misschien te weinig met hun vuist op tafel slaan, legt hij naast zich neer.Als de indruk is - dat we braaf zijn - dan mag dat. Ik ben er de mens niet naar om met een kistje rotte toma ten naar het stadhuis te gaan... Als ik iets voor el kaar probeer te krijgen, doe ik dat op een andere manier. Hoe? Daar zijn normale kanalen voor, op basis van argumenten. Maar mijn strategieën wil ik niet in de krant zien." „Ik ben niet van het theater van de champagne en de glitter. Af en toe eens een glaasje, als er een pre mière is... Maar ik houd niet zo van het Van den Ende-circuit. Wél van het programma hoor, ik ga graag met de familie naar een grote musical in het Circustheater. Maar dat sfeertje, dat zal wel, de commercie er om heen. Ik zou nooit directeur wil len zijn van het Circustheater. Of van de Leidse schouwburg. Ik heb er even aan gedacht om te sol liciteren toen Pim Wallis de Vries opstapte. Maar nee... In zo'n grote zaal wordt het minder leuke deel van je werk alleen maar groter, het leuke deel niet. Jazeker, ik zit al meer dan twintig jaar bij het LAK. Maar ik vind niet dat ik nu per se iets anders moet gaan doen. Om de vijfjaar veranderen van baan, het is buitengewoon trendy om dat te roe pen. Maar mensen, die goed op hun plek zitten, moeten maar gewoon blijven zitten." nü 20% korting rol- of vouwgordijnén. op maat gemaakt nü 20% korting ais NÜ 20% GRATIS LATEX MUURVERF WIT 6 L 23.95 nü 20." nü 79." xf PLAID 240X350 CM 99.- nil 79." terracotta pot DIVERSE MATEN 6.95/7.95 fill 20% korting hoog- of zijdeglansverf 750 ML 17.95 nü 14.- ÖÊMA muurverf GEKLEURDE LATEX MUURVERF 13 KLEUREN. 2.5 L 16.95 nil 14.- KANT EN KLAAR GORDIJNEN DIVERSE MATEN 19.95-39.95 I1Ü VQIiaf 15." woonhoes 65X65 CM 24.95 nil 19.- 2 binnenkussen 65X65 CM 16.95 nü 12- ANNO 1899 Donderdag 6 April LEIDEN - De Commissie voor de Strafverordeningen heeft gemeend in een verordening te moe ten opnemen het verbod om door de Ketelboeterssteeg te rijden behalve met kruiwagens, kinder wagens en onbereden rijwielen, omdat haar is gebleken dat tegen het rijden in die steeg met an dere voertuigen, hoewel dit alleen geoorloofd is in de richting naar de Langebrug, niettemin ern stige bezwaren bestaan. Het verbod zal geen belemmering voor het verkeer veroorzaken, wegens den geringen afstand van de Ketel boeterssteeg tot het Steenschuur. LEIDEN - Je laatste dag op het gymnasium-oude-stijl. Wat doe je dan? Je kleedt je in historisch kostuum en volgt zo de laatste lessen. De fotograaf legde het gisteren vast in het gebouw aan de Fruinlaan, waar Philip Vogel en Ben Verlint in alternatieve kledij waren verschenen. foto leidsch dagblad ANNO 1974 Zaterdag 6 april LEIDEN - Njord en Die Leythe, beide gevestigd aan de Morsweg, vieren de komende weken hun jubilea. De studentenvereniging Njord bestaat 100 jaar, Die Leythe werd zestig jaar geleden ten doop gehouden. Het eeuwfeest van Njord wordt van woensdag 22 mei t/m zondag 28 mei ge vierd. Die Leythe heeft zaterdag 20 april gereserveerd voor de festiviteiten. WASSENAAR - Met ingang van 1 mei is tot burgemeester van de gemeente Vorden benoemd de heer mr. M. Vunderink uit Wassenaar. De heer Vunderink (37) is assistent-adviseur beleidsplan ning bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij is Nederlands Hervormd en lid van de VVD. WASSENAAR - De Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen wil dat er bij een van de uni versiteiten een leerstoel emancipatie komt, onder te brengen bij de sociale wetenschappen. Dit heeft de presidente van "Vrouwenbelangen" in Wassenaar gezegd bij de viering van het tachtig jarig bestaan van de vereniging. NIJMEGEN - Op spectaculaire wijze heeft een in een PTT-uniform gestoken man gistermiddag kans gezien om uit een hulppostkantoor in de Nijmeegse wijk Meijhorst er vandoor te gaan met ruim twintigduizend gulden en een aantal poststukken en de dagopbrengst. De man kwam tegen sluitingstijd het hulppostkantoor binnen en vroeg aan de balie of zijn collega al was geweest om de postzakken op te halen. Toen de lokettiste antwoordde dat er nog niemand geweest was zei de man, "nou, dan neem ik ze wel mee" en verdween weer. Het meisje vertrouwde na enige tijd de zaak toch niet en alarmeerde het hoofdkantoor. Toen bleek dat het hier om een verdekte overval ging. Van de dader ontbreekt elk spoor. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11