Haarlem model voor boek over spiritualiteit Kerk Samenleving Raad van Kerken laat ruimte voor kerkasiel voor illegale h DINSDAG 6 APRIL 1999 redactie dick van der plas, 071 Pasen is voor de christenen weliswaar voor bij, maar de joden vieren hun Pesach dit jaar van 1 tot en met 8 april. Enerzijds is Pesach voor het joodse volk een lente- en oogstfeest, anderzijds wordt toch vooral de uittocht uit Egypte onder leiding van de profeet Mozes her dacht. De katholieken noemen 6 april de dag van de heilige Mar- cellinus, die in 413 na Christus werd onthoofd. Marcellinus kreeg de opdracht van de Romeinse keizer Honorius om te bemiddelen in een conflict tussen christenen die trouw wa ren aan Rome en de zogeheten Donatisten. Roomse christe nen wilden iemand die onder de dwang van martelingen en geweld van zijn geloof was gevallen, nadien de kans bieden zich weer aan te sluiten bij de kerk. Donatisten waren daar fel tegen. Marcellinus koos de zijde van Rome, ook omdat hij van mening was dat in de christelijke leer vergevingsge zindheid zo'n groot goed was. De Donatisten vergaven Mar cellinus zijn oordeel niet en executeerden hem. Opleiding theologie voor migranten utrecht Het platform van migrantenkerken SKIN werkt aan een vooropleiding theologie voor migranten-christenen die the ologie willen studeren. Het is de bedoeling dat de eenjarige op leiding in september begint. Veel migranten die theologie willen studeren aarzelen, omdat ze niet bekend zijn met het Neder landse onderwijs. Bovendien vormt de taal soms een probleem. Bij de vooropleiding theologie werkt het orgaan samen met het Nederlands Bijbel Instituut-in Utrecht. De studenten kunnen vakken volgen zoals Nederlandse taal, studievaardigheden, we reldoriëntatie, Nederlandse (cultuur)geschiedenis, bijbelstudie en inleiding in de theologie. SKIN streeft naar officiële erken ning van de opleiding, zodat deze toegang geeft tot alle HBO- opleidingen theologie. Er hebben zich inmiddels zeven studen ten aangemeld. Patriarch Georgië bezoekt Nederland texel Het hoofd van de Georgisch-Orthodoxe Kerk. patriarch Uja II. brengt van 28 april tot 5 mei een bezoek aan Nederland. Op 4 mei neemt hij op de Georgische begraafplaats op Texel deel aan een herdenkingsdienst. Daarna woont hij de algemene dodenherdenking in Den Burg bij. Op de speciale begraafplaats liggen 450 Georgiërs, die in april 1945 samen met Texelse ver zetsgroepen in opstand kwamen tegen de Duitse bezetter. Ilja II (66) is sinds 1977 patriarch van de Georgisch-Orthodoxe Kerk, die ongeveer vijf miljoen leden heeft. In 1990 maakte de kerk zich los van de Russisch-Orthodoxe Kerk. De Georgisch-Ortho doxe Kerk stapte in 1997 uit de Wereldraad van Kerken, omdat er binnen de oecumenische organisatie te weinig aandacht voor de orthodoxie zou zijn. Onder Ilja's leiding werd de bijbel in het modern Georgisch gepubliceerd. De Georgisch-Orthodoxe Kerk heeft geen vertegenwoordiging in Nederland. Lentedans in Boston boston Leden van de Newtowne Morris Men dansen een traditionele volksdans op het Copleyplein in Boston, voor de monumentale Trinity-kerk. De dans die zij zondag opvoer den komt uit Cotswold in Engeland en is bedoeld om de komst van de lente te vieren. foto ap amersfoort De Raad van Kerken vindt kerkasiel voor witte illegalen onder bepaalde omstandigheden gerechtvaardigd. De Raad spreekt geen oordeel uit over de actie van drie Haagse kerken die on derdak bieden aan 55 witte illegalen. De drie kerken hebben de Raad ge vraagd om zijn 'afwijzende' standpunt over kerkasiel voor deze groep mensen te herzien. Algemeen secretaris ds. Ineke Bakker van de Raad, die de ver klaring van de Haagse kerken nog niet had gezien, bestrijdt echter de sugges tie dat het landelijke samenwerkings verband van de kerken pertinent tegen kerkasiel voor witte illegalen is. In een onlangs geactualiseerde nota erkent de Raad dat kerkasiel ook een 'algemeen protestkarakter' kan heb ben, aldus Bakker. Het mag echter geen 'gangbaar actiemiddel' worden. De oorspronkelijke overwegingen bij het verlenen van kerkasiel moeten voorop blijven staan. Ten eerste moe ten de betreffende asielzoekers na uit zetting aan een 'fundamentele bedrei ging' van hun bestaan bloot staan. Er moet bovendien nog enig zicht zijn op een verblijfsvergunning. Voor bijvoorbeeld Koerdische witte illegalen geldt volgens Bakker zeker dat zij bij terugkeer naar Turkije gevaar voor hun leven te duchten hebben. Bovendien is de kans op een verblijfs vergunning voor witte illegalen niet geheel verkeken zolang een speciale commissie van burgemeesters nog aan een advies aan staatssecretaris Cohen van Justitie werkt. ,,De kans is wel klein maar dankzij die commissie niet helemaal nul." De Agneskerk, de Thomaskerk en de Ekklesia in Den Haag verlenen sinds 8 maart onderdak aan 55 witte illegalen, die vorig jaar samen met 77 lotgenoten in hongerstaking waren in de Agnes kerk. Ze doen een dringend beroep op andere plaatselijke kerken om hun deuren voor de witte illegalen open te zetten en de acties te onderst Uitzetting van deze beperkte g volgens de kerken moreel ont baar. De Raad van Kerken is het d; eens en pleit voor een generaal voor witte illegalen. Bakker ben dat het verlenen van kerkasiel antwoordelijkheid van de plat parochies of gemeenten blijft. D veroordeelt de actie van de kerken dan ook niet. 'Niet de borst vooruit omdat we beter zouden zijn Kerken moeten steeds present zijn in de samenleving en vooral in de steden. Dat is volgens oecumenisch predi kant Jurjen Beumer uit Haarlem de centrale gedachte in zijn boek 'Reikhalzend, spiritualiteit uit het hard van de stad'. Beumer overhandigt vanavond het eerste exem plaar aan Henk Baars, de eveneens in Haarlem werkza me voorzitter van de kritische rooms katholieke Acht Mei Beweging. Veel Duitse christenen geloven niet in opstanditi hamburg epd haarlem onno van t klooster 'Reikhalzend, spiritualiteit uit het hart van de stad', gaat over nieuwe vormen van diaconaat en geloven. Beumer vond de in spiratie voor het boek in zijn werk als directeur van het op vangcentrum Stem in de Stad aan de Nieuwe Groenmarkt in het hart van Haarlem. Maar ondanks alle Haarlemse inbreng vindt de uitreiking plaats in theologencafé Ad Fun- dum in Breda. Aanvankelijk zou Beumer het eerste exemplaar van zijn boek overhandigen aan bisschop Muskens van Breda. Die moest echter op laatste mo ment verstek laten gaan. Beu mer is teleurgesteld, vooral om dat volgens hem de thematiek van zijn boek, dat handelt over de nieuwe beleving en ontwik keling van spiritualiteit in de grote stad, Muskens op het lijf is geschreven. Jurjen Beumer is auteur van zeven boeken, theologisch do cent in Amsterdam, predikant en al vanaf 1986 directeur van het Oecumenisch Diaconaal Centrum Stem in de Stad in Haarlem. In 'Reikhalzend, spiri tualiteit uit het hart van de stad' gebruikt de theoloog zijn erva ringen bij Stem in de Stad als voorbeeld. Dit centrum aan de Nieuwe Groenmarkt staat dage lijks open voor de opvang van daklozen, verslaafden, asielzoe kers en andere hulpbehoeven den. Anders dan bij andere hulp instellingen hoef je bij Stem in de Stad geen 'intakegesprek' te voeren of zelfs maar te vertellen wat je komt doen. Er worden activiteiten georganiseerd zoals lezingen, en er is dagelijks kof fie, soep of een maaltijd te ver krijgen. In het oecumenische centrum zijn alle grotere kerken vertegenwoordigd die zitting hebben in de Kerkenraad. Ook de rooms- katholieke kerk van Beumers vriend Henk Baars, die als diaconaal opbouwwer ker en voorzitter van de Acht Mei Beweging eveneens zijn werkterrein heeft aan de Nieu we Groenmarkt in Haarlem. Voor de afzegging van Mus kens zou Baars slechts een woordje spreken ter gelegen heid van de verschijning van Beumers boek. Nu valt hem de eer te beurt de honneurs voor Muskens waar te nemen. Het bisdom Breda betreurt de af zegging. ,,Er was een dubbele afspraak gemaakt", zegt John Willems van de persdienst. „Muskens had begin dit jaar al toegezegd mee te werken aan het nieuwe RTL 4 programma van Rob Kamphuis." Jurjen Beumer zelf heeft geen reden vernomen voor de afzegging. „Als ik dit van tevoren had ge weten hadden we zeker voor Haarlem als plaats voor de pre sentatie gekozen. Ook hier is namelijk een theologencafé." Het boek 'Reikhalzend, spiritu aliteit uit het hart van de stad' is volgens Beumer een reflectie op wat hij in Haarlem meemaakt, maar dan wel in een breder ver band getrokken. „De centrale gedachte," legt hij uit, „is dat we als kerken steeds opnieuw present moeten zijn in de sa menleving en vooral in de ste den. We moeten er zijn voor- en leren van de mensen aan de zelf- of onderkant van de maat schappij. Niet met de duimen in de revers en de borst vooruit omdat we beter zouden zijn, maar bescheiden present zijn in dat niemandsland waar de zwakkeren wonen, en dan kij ken wat er gebeurt." „Samen met de mensen aan de basis moeten we zoeken naar theologisch maatschappelijke verantwoording en bezinning. Want als je een woord voor de wereld hebt, zoals de kerken, heeft die wereld ook een woord voor ons. In mijn boek beschrijf ik praktische ervaringen waarin dit naar voren komt. Ik noem dat spiritualiteit van het diaco naat." „Daar waar de kerken er niet in slagen de vertaalslag te ma ken van het praktische leven, de geloofsbeleving op straat, naar de theologie, lopen ze leeg. De Jurjen Beumer: „De kerk wordt een randverschijnsel." kerk wordt een randverschijn- dieus met het hoofd, maar lijfe- sel. Vandaar dat nieuwe initia- lijk aanwezig." tieven zoals Stem in de Stad, zo De presentatie van 'Reikhal belangrijk zijn. Hier zijn de ker- zend, spiritualiteit uit het hart ken 'present', en niet alleen stu- van de stad', vindt vanavond foto united photo's de boer plaats in het Bredaas Theolo gencafé Ad Fundum/Café Boer- ke Verschuren, aan de Ginne- kenmarkt 13 in Breda, en begint om half acht. Niet alle Duitse chrisi geloven in de opstai van Jezus uit de dood de protestanten denl procent dat Jezus waai opgestaan, van de room tholieken 84 procent. D ring van de verrijzenis sen is een van de hoeks van het christendom. Vrijwel alle ondervraa uit een onderzoek inj dracht van het tijdsei cus houden Jezus' voor een historisch feit| de kerkleden onder blijkt een leven paald niet vanzei kend te zijn. Van de pi tanten gelooft 45 procej van de rooms-katholiel procent in de wedero] ding van de doden. Van alle Duitsers 65 procent in God, zo uit het onderzoek ruim duizend Duitsei 14 jaar en ouder. Vooi testanten ligt dat pei ges op 71, voor rooi tholieken op 82. Het bt van beschermengelen veel christenen boven| twijfel verheven. Bijl procent gelooft dat mens voor onheil behi Doopsgezind dominees wil pastorale stel amsterdam anp Doopsgezinde hebben zelf ook behoej pastorale steun. Ze wi een speciale pastor ziel mee gaat bezighouden predikantenvereniging g de Algemene Doopsgezii ciëteit over de financiën ten. De doopsgezinde pr< tenvereniging (ANDPV) onlangs gepleit voor aan van een pastor, die zich moet richten op „de pers ke pastorale ondersteuni de predikanten." Een tw lijks huisbezoek aan alle ga's behoort tot de taken beoogde 'pastor pastoru vereniging wil dat de do zinde broederschap het ste deel van de kostei haar rekening neemt. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Wolkenvelden en van tijd tot tijd re gen. Middagtemperatuur rond 8 graden, in het noordoosten vandaag nog iets boven nul. Zweden: Vanuit het zuiden wolkenvelden en af en toe regen of motregen. Mid dagtemperatuur variërend van 4 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en in de nacht en vroege ochtend kans op mist. Over dag ook wat regen. Morgen wisse lend bewolkt en enkele buien. Mid dagtemperatuur ongeveer 13 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Vandaag wisselend bewolkt en en kele buien, mogelijk met onweer. Morgen meer zon. maar later op de dag vooral in Ierland en Schotland kans op regen. Maxima tussen de 10 en 15 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en af en toe regen. Vandaag ook wat zon. Middagtem peratuur vandaag 17 graden, mor gen 12. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag kans op wat regen, maar vooral in de oostelijke helft ook zon nige perioden. Morgen een paar buien afgewisseld met zon. Mid dagtemperatuur vandaag van 15 in het westen tot 21 in het oosten. Morgen overal wat frisser. Portugal: Vrij zonnig, maar in het noorden ook enkele wolkenvelden. Maxima 23 tot 28 graden, morgen in het noorden iets dalend. Madeira: Flink wat zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 21 graden. Spanje: Vrij zonnig, behalve in het noorden en noordoosten. Daar enkele wol kenvelden en met name morgen en kele regen- of onweersbuien. Maxi ma uiteenlopend van 20 graden in het noorden tot 31 in het zuiden. Morgen in het noorden iets koeler. Canarische Eilanden: Zonnig en droog. Maxima tussen de 21 en 25 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 23 in Tanger tot bijna 30 in Agadir. Tunesië: Flinke perioden met zon en droog. Morgenavond misschien een bui. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Mor gen meer wolken en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtem peratuur vandaag 20 tot 25 graden, morgen dalend tot rond 17 graden. In de loop van morgen steekt de Mistral op. Mallorca en Ibiza: Vandaag droog en zonnig. Morgen toenemende bewolking en later op de dag enkele regen- of onweers buien. Bovendien kans op een ste vige noordelijke wind. Maxima rond 20 graden. Italië: Vandaag nog vrij zonnig. Morgen in het noorden en westen meer wolken en later op de dag enkele buien. Ten zuiden van Rome nog zonnig. Maxima rond 20 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Pas morgen la ter op de dag enkele regen- of on weersbuien. Maxima omstreeks 20 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur rond 20 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden en waarschijnlijk WOENSDAG 7 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.02 Zon onder 20.21 Maan op 01.59 Maan onder 10.40 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.15 20.35 07.48 20.08 Laag 04.10 16.36 03.51 16 17 Weerrapporten 06 april 08 uur: Istanbul licht be> Klagenfurt onbew. Kopenhagen regen L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) tn(3d> bewolkt onweer ~"V warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting ff hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Split Stockholm Warschau Wenen Zünch Buenos Aires onbe Casablanca mist Johannesburg onbe Los Angeles half New Orleans zwae New York onbe TelAviv w 6 10 7 2.0 o 6 23 20 0 0 iw5 29 15 0.0 io 1 23 5 0.0 r. 1 14 9 0.1 w7 15 6 4.0 16 8 0.1 18 5 0.0 33 24 0.0 25 14 0.0 27 14 0.1 32 14 0.0 16 10 0.0 25 22 0.0 13 2 00 31 18 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 5 Familieberichten: 023- 5317 337[ 023- 5320216 Redactie. 071-5321 921 Hoofdredactie 071-5315 921 I ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 11 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot)) 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vers» het automatisch afschrijven van het I abonnements- geld, ontvangen 1,- kf betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binn» worden verzonden geldt een toeslag w aan portokosten per verschijndag. 1 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT1 Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samem I van het regionale nieuws uit het Lek I Dagblad op geluidscassette beschikb informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, INTERNET: iv.leidschdaqblad.nl a E-MAIL: redactie.ld@damiat droog. Middagtemperatuur tussen 14 en 18 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden, maar tot en met morgen ook kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtempera tuur tussen 15 en 20 graden. Duitsland: Wolkenvelden en vooral in de zuide lijke helft ook zon. Vandaag slechts een enkele bui. Morgen meer buien en meer wind. Middagtemperatuur 13 tot 18 graden. Zwitserland: Perioden met zon en vandaag droog. Morgen meer bewolking en buien. Middagtemperatuur onge veer 15 graden, in het zuiden 20. Oostenrijk: Perioden met zon en vandaag droog. Morgen vooral in het westen meer bewolking en enkele buien. Maxima 15 tot 20 graden. Polen: Zowel wolkenvelden als zonnige pe rioden. Op beide dagen kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 14 en 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Vancouver onbew. w.s.O 11 1 0.0 Perioden met zon en van het westen uit een toenemende kans op enkele buien, misschien met onweer. Mid dagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Hongarije: Flinke zonnige perioden en waar schijnlijk droog. Middagtempera tuur omstreeks 20 graden. K N H U 1 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10