Amerikaanse militairen komen voor rechtbank Buitenland J Jacht tegen leiders Rode Khmer Ibrahim Rugova wordt steeds groter mysterie Tragedie aan grens Macedonië Montenegro tussen twee vuren Kosovaarse regering in ballingschap Arrestatie mogelijke maker 'kettingmail* Doodstraf te duur voor dorpen in VS Brood voor de hongerigen VTERDAG 3 APRIL 1999 Meer dan twee miljoen Grieken hebben gisteren uit ■rotest tegen de NAVO-bombardementen in Joegoslavië twee lang hun werk neergelegd. Ook voor vandaag werden werk en andere protesten aangekondigd. De twee Sootste Griekse vakbonden hebben tot de acties in het open bar vervoer, de industrie, de posterijen, de banken en alle mi- jsteries opgeroepen. Goede Vrijdag is in Griekenland een nor- jale werkdag, omdat de orthodoxe christenen pas volgende neek Pasen vieren. Veel Grieken voelen zich verwant met de, _j/eneens orthodox-christelijke, Serviërs. Libanese adviseur blijkt in leven -•lgrado Een van de doodgewaande adviseurs van de Kosovo- ïbanese leider Ibrahim Rugova, Alush Gashi, blijkt toch in le- J en. Eerder berichtte de NAVO over zijn dood. Volgens een ver- ;ouweling van Gashi kon hij ontsnappen uit Servische handen h is hij veilig. De NAVO maakte eerder deze week gewag van de ïoord op vijf vooraanstaande Albanese intellectuelen door Ser- ische troepen in Kosovo. Van enkele doodgewaande personen, pder wie Fehmi Agani en Baton Haxhiu, kwamen eerder al he chten uit doorgaans betrouwbare bronnen dat ze nog zouden [ven. Agani speelde een belangrijke rol bij de vredesonderhan- ëlingen in Rambouillet tussen Joegoslavië en Kosovo. Haxhiu i hoofdredacteur van Koho Ditore, een van de belangrijkste -Albanese kranten. jJAVO annuleert jubileumfeest tussEL De NAVO annuleert de festiviteiten ter gelegenheid van laar vijftigste verjaardag op 8 april. In verband met de lucht- Anvallen op Joegoslavië acht de organisatie de feestelijkheden S^igepast. De organisatie is eigenlijk op 4 april 1949 opgericht, Tataar omdat het dan Pasen is, was het jubileumfeest uitgesteld aar 8 april. De viering van vijftig jaar NAVO eind deze maand i Washington, in aanwezigheid van alle staatshoofden en rege ringsleiders, gaat vooralsnog wel door. rfadio B92 in handen Belgrado lgrado Het onafhankelijke radiostation B92 is onder contra ry van de Joegoslavische autoriteiten gebracht. Gisterochtend 3el de politie de kantoren van het station binnen en beval alle ^rknemers direct naar huis te gaan. Ook werd de directeur iW jrvangen door een lid van Milosevic' partij. Vorige week, op de irste dag van de NAVO-luchtacties, werd B92 uit de lucht ge- ïald. De hoofdredacteur zat acht uur vast op het politiebu reau. Sindsdien stond het kantoor onder permanente politiebe en waren de uitzendingen onderhevig aan zware cen- B92 ging door met uitzenden via een aantal intemetprovi- irs, waaronder het Nederlandse xs4all. De politie ontruimde Mbteren naast het kantoor van B92, ook het kantoor van de VEM, een organisatie van onafhankelijke media, waaronder m i radio- en achttien televisiestations. Al «jvcalan bezocht door broer en zus 'anbul De gevangen Koerdische leider Abdullah öcalan heeft steren bezoek gekregen van een broer en een zus die hij 21 ar niet had gezien. Volgens de Turkse staatstelevisiezender JT zijn de familieleden onder zware veiligheidsmaatregelen in zeischap van twee advocaten naar het gevangeniseiland Im- li gebracht. De leider van de Koerdische separatistische PKK Drdt sinds half februari in afwachting van zijn proces vastge- )uden op dat eiland. De aanklacht tegen hem luidt hoogver- ad. rak meldt Amerikaanse aanvallen gdad Irak heeft gezegd dat vijandelijke vliegtuigen gisteren ïschietingen hebben uitgevoerd op een woongebied in het liden van het land en dat daarbij twee huizen zijn vernield en Je jee gewonden gevallen. Een Amerikaanse woordvoerder ont- nde dat Amerikaanse of geallieerde vliegtuigen aanvallen 'aitdden uitgevoerd. Het was de eerste melding sinds de gealli- rde aanvallen van 16 maart. De woordvoerder van de Ameri- Znen zei dat geallieerde vliegtuigen gisteren wel boven Zuid- jüc patrouilleerden, maar geen raketten hebben afgevuurd. vk'esterday' topsong van de eeuw gjjNDENHet lied 'Yesterday' van de Beatles staat bovenaan de itse top 100 van de eeuw. Op nummer twee staat 'Star Dust' Hoagy Carmichael, op drie 'Bridge over troubled water' van ml Simon. 'White Christmas' van Irving Berlin behaalde de plaats. De BBC stelde de top 100 samen op grond van rkoopcijfers, cijfers over de meestgedraaide nummers op ra- en televisie, en op het oordeel van luisteraars en van een pa- jq^I van liedjesschrijvers. Tijdens het paasweekeinde zal BBC tdio 2 de top 100 uitzenden. m enïont Blanc-tunnel jaar dicht •Rus* De tunnel onder de Mont Blanc waarin vorige maand bij w,h brand veertig doden zijn gevallen, blijft maanden en moge- c zelfs een jaar dicht. Dat heeft de Franse minister van Verkeer •kendgemaakt. De tunnel is een van de belangrijkste wegen iLHSsen Frankrijk en Italië. Dagelijks passeren er zo'n vijfduizend ertuigen waaronder tweeduizend vrachtwagens. Nederlan- jDErs maken over het algemeen weinig gebruik van de tunnel, Qdat zij via Zwitserland of Oostenrijk naar Italië reizen. hervatting omstreden kerntransport ^JiN- Duitsland en Frankrijk hervatten de transporten van rnafval tussen beide landen. Er is nog geen datum genoemd, Heilaar wel heeft het Duitse ministerie van Milieu bevestigd de astreden transporten tussen de Duitse kerncentrales en de iwerkingsfabriek in het Franse La Hague weer op gang ko- 5%£n. De transporten werden vorig jaar stilgelegd omdat er ra- vrijkwam uit trein-containers. Er waren lekkages Ltstaan bij het in- en uitladen van het afval. De rood-groene H^itie heeft het voornemen een eind te maken aan het gebruik rh kernenergie. De plannen stuiten evenwel op groot verzet I n de Duitse industrie. His» Namens twee Fransen van Cambodjaanse afkomst heb- h advocaten gisteren in Parijs een aanklacht wegens „misda- h tegen de menselijkheid", willekeurige gevangenneming, lering en moord ingediend tegen voormalige leiders van de de Khmer. In de aanklacht worden met name Khieu Samp- PrimPIeng Sary en Ta Mok genoemd, evenals hun eventuele me- plichtigen. Met de indiening van de aanklacht wordt automa- 769ch een gerechtelijk onderzoek geopend, waarmee een rechter n instructie wordt belast. Nederland stuwt artillerie, VS sturen vliegdekschip President Milosevic is begonnen aan voorbereidingen voor een proces tegen de drie Amerikaanse militairen die het Joegoslavische leger heeft opgepakt. Een Servi sche regeringsfunctionaris verklaarde gisteren dat be wijsmateriaal voor een strafzaak tegen het drietal wordt verzameld. Nederland stuurt binnenkort een artillerie- eenheid naar Joegoslavië, de Verenigde Staten sturen een vliegdekschip. Rusland zendt ondertussen hulpgoe deren voor Joegoslavische slachtoffers belgrado rtr-afp-efe De drie Amerikaanse militairen werden woensdag gevangen ge nomen tijdens een patrouille aan de Macedonisch-Joegosla- vische grens. De Servische tele visie bracht de militairen don derdag in beeld waarbij duide lijk werd dat ze verwondingen hadden in het gezicht. Volgens de Servische televisie bevonden Christopher Stone (25), Steven Gonzales (21) en Andrew Rami rez (24) zich op Joegoslavisch grondgebied. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken sprak van een 'ontvoering'. President Clinton herhaalde gisteren dat de VS Milosevic persoonlijk verant woordelijk zullen stellen voor het lot van de drie militairen. „Er is geen enkele grond om hen vast te houden. En er is ze ker geen grond hen te berech ten." Een voormalig lid van het Joegoslavische militaire straf- hof, Jovan Buturovic zei dat het drietal een gevangenisstraf van 15 tot 20 jaar boven het hoofd hangt. Volgens hefti zal hen ter rorisme, sabotage en het gewa pend infiltreren op nationaal territorium ten laste worden ge- legd. Het lot van de drie Ameri kaanse militairen heeft geen in vloed op de bombardementen. Dat de luchtacties donderdag nacht aanzienlijk minder om vangrijk waren, was volgens de NAVO te wijten aan het weer. Door het dichte wolkendek bo ven Joegoslavië zou vijftig pro cent van de bedoelde missies zijn geschrapt. De acties die wel doorgingen, richtten zich op Joegoslavische legerposities en commandocentra. Ook ver schillende bruggen zijn ver woest. Washington maakte gisteren bekend dertien nieuwe Stealth F117 -A gevechtsvliegtuigen naar Italië te sturen. Een van deze voor radar nauwelijks zichtbare toestellen vervangt de Stealth die vorige week is neer gestort en waarvan, volgens ge ruchten, onderdelen naar Rus land zijn overgebracht. Ook zal Amerika waarschijnlijk het vliegdekschip Theodore Roose velt naar de Adriatische zee stu ren. Het schip heeft 75 ge vechtsvliegtuigen aan boord en wordt geëscorteerd wordt door vier oorlogsbodems met kruis raketten. Nederland wil op korte ter mijn een artillerie-eenheid naar Macedonië sturen om de veilig heid van de daar aanwezige NAVO-troepen te waarborgen, zo heeft het ministerie van De fensie gisteren bekendgemaakt. Ze zullen Nederlandse militai ren vervangen die nu in Mace donië zijn. Rusland stuurt 1.600 ton hulpgoederen naar Joegoslavië voor vluchtelingen 'die te lijden hebben van de NAVO-lucht- aanvallen'. Een konvooi van tachtig vrachtwagens zal woensdag in Joegoslavië aanko men, zo werd gemeld. brussel paul koopman De NAVO tast in het duister over het werkelijke lot en de be doelingen van de Albanese ge matigde oppositieleider Ibra him Rugova. Vierentwintig uur nadat de Joegoslavische staats televisie beelden toonden van een ontmoeting tussen Rugova en president Milosevic, zijn twijfels gerezen over de authen ticiteit van de uitzending. „Wij vermoeden dat het oude opna men zijn", zei een NAVO-diplo- maat gistermiddag. NAVO- woordvoerder Jamie Shea voeg de daar aan toe: „Feit is dat Rugova tot dusverre geen con tact met ons heeft opgenomen. Dat zou hij beslist doen als hij daartoe in staat was". Vanuit het presidentieel pa leis in Belgrado werd donder dag gemeld dat Rugova en Milosevic het eens waren ge worden over een 'vreedzame regeling' van het conflict in Kosovo. Te zien was hoe Rugo va de president van Joegoslavië gespannen de hand schudde, maar naderhand blijkbaar meer op zijn gemak een gesprek voerde. In Washington, Londen en Brussel werd met verbijste- blace* Vluchtelingen uit Kosovo proberen brood te bemachtigen, dat wordt uitgedeeld door het Macedonische Rode Kruis. De uitdeling vindt plaats op het grensgebied van Ma cedonië en Joegoslavië. Gisteren verbleven daar meer dan 25.000 Albanese Kosovaren. De chaos en wanhoop in het grensgebied nemen met de dag toe. foto reuters yannis behrakis ring gereageerd. De NAVO zei te vermoeden dat Rugova niet uit vrije wil naar Milosevic was gereisd, en eiste opheldering. Op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel is sindsdien een groot aantal tegenstrijdige be richten over het lot van Rugova binnengekomen. Volgens de ene bron is Rugova gearres teerd, volgens een andere on dergedoken, een derde bron zag hem op straat in Pristina op hetzelfde moment dat de ont moeting met Milosevic zou hebben plaatsgevonden, een vierde meldt dat hij vermoord is. „Wat moet je met zoveel te genstrijdige verklaringen? Deze man is voor ons één groot vraagteken op het moment", verzuchtte een hoge functiona ris. Over de echtheid van de op namen die een Franse en Griek se journalist eerder deze week maakten in het huis van Rugo va te Pristina, bestaan minder twijfels. In dat gesprek reageert Rugova op het NAVO-bericht dat zijn huis is verwoest. „U ziet, het staat er nog", aldus de Albanees. Politiek getinte uit spraken deed hij bij die ont moeting niet. jancovic «anp Aan de Macedonische grens bij j Jancovic voltrekt zich een men- selijke tragedie. Zo ver als het oog reikt zijn mensen te zien die zittend of staand in rijen J wachten tot ze aan de beurt zijn l voor registratie. Pas daarna kunnen de naar schatting 30.000 Albanese Kosovaren die bij de grenspost wachten met S bussen worden vervoerd naar de vluchtelingenkampen. De Macedonische grenspoli tie heeft één punt opengesteld om de vluchtelingen te registre ren, om te voorkomen dat men sen illegaal het land inkomen. Maar velen proberen door het cordon te breken. De politie weet zich geen raad. Gisteren werd aan het begin van de avond de grens gesloten. Van daag zou die weer opengaan. Het Rode Kruis heeft bij de grens hulpposten ingericht, waarvan vooral uitgeputte mensen en hoogzwangere wouwen gebruik maken. Vluchtelingenorganisaties de len water en brood uit. In de loop van de avond begon het te regenen. De vluchtelingen pro beerden onder plastic te schui len. In de nacht kunnen de tem peraturen dalen naar het vries punt. Veel mensen zitten zon der dekens. In de nacht van donderdag op vrijdag overleden vijf oudere vluchtelingen door de kou en de regen. ruswuk* anp De NAVO-luchtaanvallen zetten Montenegro meer en meer on der druk. De kleinste van de twee Joegoslavische deelrepu blieken weest een machtsgreep door Slobodan Milosevic, waar bij deze de hervormingsgezinde president Milo Djukanovic aan de kant zet. De voor- en tegenstanders van Milosevic in Montenegro ontlopen elkaar weinig. Bij par lementsverkiezingen in juni haalde Djukanovic vijftig pro cent van de stemmen binnen. Daarmee loste hij zijn rivaal Bulatovic als president van de deelrepubliek af. Bij het uiteenvallen van Joe goslavië (in 1991-'92) koos Montenegro als enige deelrepu bliek voor een langer verblijf in de federatie. Bulatovic, toen al Montenegrins staatshoofd, noemde dat destijds van 'histo risch en strategisch belang'. Bulatovic opereerde in de daaropvolgende jaren feitelijk als zetbaas van Belgrado en leg de zich neer bij een Servische overheersing van de Joegoslavi sche federatie. Zijn opvolger Djukanovic wilde een onafhan kelijkere koers varen dan Milo sevic, die met zijn agressie-poli tiek Montengero mee in het moeras dreigde mee te slepen. „Dit is niet Servië. Geweld, oor log,- mobilisatie, vernedering - genoeg", waren de leuzen waarmee Djukanovic in juni de strijd in zijn voordeel beslecht te. De hervormingsgezinde pre sident heeft echter rekening te houden met de Servische min derheid in zijn land. Tien pro cent van de 680.000 inwoners van het bergstaatje (Mon tenegro betekent letterlijk Een Amerikaanse piloot rust uit voordat hij aan zijn vlucht naar Joego slavië begint. foto reuters jose manuel ribeiro tirana dpa De politieke vertegenwoordiger van het Kosovo Bevrijdingsle ger, Hashim Thaci, heeft giste ren in Tirana een nieuwe rege ring voor Kosovo gepresenteerd waarvan de belangrijkste pos ten bezet gaan worden door le den van dit U£K. Thaci neemt zelf het premierschap op zich. De 29-jarige Thaci leidde de Albanese delegatie bij de mis lukte onderhandelingen in het Franse Rambouillet. Belgrado heeft vorige maand een inter nationaal arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Het is onduidelijk of Ibrahim Rugova van de gematigde De mocratische Liga van Kosovo tot het kabinet toetreedt. trenton ap In de Amerikaanse staat New Jersey is een man gearresteerd die ervan wordt verdacht het e- mailvirus 'Melissa' te hebben verspreid. Het virus verstoorde deze week het elektronisch be richtenverkeer over de hele we reld. De 30-jarige verdachte David Smith, een 'computerfanaat' uit Aberdeen, werd donderdag avond bij zijn broer gearres teerd. Hij werd opgespoord met de hulp van technici van Ame rica Online en een speciale on derzoeksgroep van de federale en deelstaatrecherche. Het Melissa-virus werkte als een soort elektronische ketting brief, ofwel een 'kettingmail'. Het kwam in de vorm van een e-mail getiteld Important Mes- sage bij computergebruikers binnen en leek te zijn verzon den door een kermis of collega. Aan de korte boodschap was een bestand gekoppeld dat bij opening op zoek ging naar het elektronische adresboek van de computergebruiker. Vervolgens werd de boodschap automa tisch gekopieerd en doorge stuurd naar de eerste 50 namen op de lijst. Door het virus raakten de e-:( mailsystemen van duizenden bedrijven en organisaties ver stopt. Een federale procureur zei eerder deze week dat de ma ker van het virus tien jaar ge vangenisstraf en een boete van 250.000 dollar boven het hoofd hing. Zwarte Berg) ziet zich in de eer ste plaats als Serviër. Hun loya liteit ligt eerder bij Belgrado dan bij Podgarica, de hoofdstad van Montenegro. Djukanovic had voor het be gin van de NAVO-aanvallen de hoop dat zijn land zou worden ontzien. Het conflict ging im mers tussen Belgrado en het Westen. Maar het Joegoslavi sche leger zit ook met tiendui zend militairen in Montenegro en de federale posities waren afgelopen tveek herhaaldelijk NAVO-doelwit. De bombardementen bren gen Djukanovic in het nauw. Ze dreigen, zo is al eerder deze week geconstateerd, de Mon- tenegrijnse Serviërs in handen van Milosevic te drijven. De NAVO-voltreffers wekken hun woede en ze zien liever de te rugkeer van Bulatovic, momen teel premier van Joegoslavië. Elke luchtactie rond de hoofdstad Podgorica onder mijnt de machtspositie van Djukanovic verder. Tegelijker tijd is er de dreiging van het Joegoslavische leger dat zijn or ders krijgt van Milosevic. Deze verving donderdag de com mandant van de federale troe pen in Montenegro door de hem meer welgezinde generaal Obradovic. Een coup zou nau welijks moeite kosten, aange zien Montenegro niet meer in het veld kan brengen dan enke le duizenden politieagenten. De Amerikaanse president Clinton waarschuwde Milosevic zelfs niet aan een machtsgreep te denken. De Britse minister Robertson (Defensie) hield Bel grado voor dat een coup de opening van een tweede front zou betekenen. Wetsvoorstellen voor financiële bijstand van de staten washington anp De doodstraf is voor veel kleine plattelandge meenschappen in Amerika onbetaalbaar. In de staat Wyoming moet het arme district Albany ze ker 500.000 dollar uittrekken voor het proces te gen de twee mannen die de homoseksuele stu dent Mathew Shepard vorig jaar op beestachtige wijze vermoordden. In de zaak die in de hele wereld opschudding veroorzaakte, is één van de verdachten al ter dood veroordeeld, maar het proces tegen de tweede verdachte is net begonnen. Het openbaar ministerie weet echter niet waar ze het geld van daan moet halen, en doet een dringend beroep op de staat Wyoming voor financiële bijstand. Ook in het Texaanse stadje Jasper, waar drie racisten vorig jaar de zwarte man James Byrd op brute wijze vermoordden door hem achter de auto te slepen, is de kas leeg. De lokale overheid! heeft daarom besloten de onroerendgoed belas ting met acht procent te verhogen, maar de op brengst dekte nog steeds de kosten niet. Gewoonlijk worden de inkomsten uit de on roerendgoed belasting gebruikt voor onderwijs. De doodstraf mag dan wel populair zijn in Ame rika, de gemeenschap stelt het allerminst op prijs dat deze ten koste gaat van het onderwijs. In de congressen van de staten Texas, Idaho, Wyoming en Mississippi liggen nu wetsvoorstel len op tafel om de staat voor de kosten op te la ten draaien. Het alternatief is dat kleine platte landsgemeenschappen zich de 'luxe' van de doodstraf niet meer kunnen permitteren. Russische demonstrant draagt een bord waarop de NAVO vVordt gelijkgesteld met de nazi's. De demonstratie die gisteren St. Petersburg plaatsvond, was georganiseerd door de com- die furieus zijn over de NAVO-acties in Joegoslavië. foto reuters alexander demianchuk jrieken staken tegen NAVO-acties

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7