)e tamboer van de wacht aat het aardappelenj assen' Lockerbie proces De aanklacht De verdachten -meenteen VVV Zeist Shten informatiepunt in tHerland heeft op eigen grond niets te vertellen lakte ingang van Kamp Zeist. drt JFnFffl|H«AG.CPP nd heeft tijdens het .e-proces niets te ver- Kamp Zeist. Zodra het begint, wordt Kamp lots terrein. Het grond- Iblijft strikt gesproken ,ds, maar de Britten, en lijzonder de Schotten, tr dan de dienst uit. Het :ist krijgt een extraterri- jtatus, waar de Schotse tn regels gelden. In het legen de twee Libische :en zal het Schotse t van toepassing zijn, Ie bom in het PanAm- ioven het Schotse stadje ^e ontplofte en het 4 daar neerstortte. V; Alel blijft de Nederlandse üg op het terrein van Maar in geval van over- in die de Nederlandse jzou willen vervolgen, op alleen met instem de Britten een beroep an. De Schotse en andere buitenlan bij de rechtszaak be jn, genieten diploma nschendbaarheid: zi bij eventuele misstap en het kamp niet wor olgd door de Neder stitie. buitenlanders worden md. „Ons land heeft de plicht de veiligheid van deze personen te waarborgen", zegt VN-expert Dick Leurdijk van het Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen Clingendael. „Alleen als iemand handelingen verricht die 'niet in overeenstemming zijn met zijn diplomatieke status', zoals dat zo mooi heet, kan hij door zijn land worden teruggeroe pen. Dat kan ook op verzoek van Nederland." De 'zetelovereenkomst' tus sen Nederland en Groot-Brit- tannië, waarin die zaken zijn geregeld, is niet uniek. Behalve de Schotse ad hoe rechtbank in het Kamp Zeist zijn er drie an dere organen waarvoor soort gelijke regelingen gelden. Da zijn het Tribunaal voor Oor logsmisdaden in het voormali ge Joegoslavië, het Internatio naai Gerechtshof en het Perma nente Hof voor Arbitrage, alle drie gevestigd in Den Haag. "Extra voordeel op 2e paasdag bij Intra Woonkunst! ir-Zuid. Telefoon: 072 5155256 Q Langs de ringweg richting Heil <x ^e- 'c xot-^cz-L De procedure Vanaf het moment dat de Li- biërs in Kamp van Zeist zijn, begint de klok te tikken. Bij hun eerste voorgeleiding moeten de verdachten voor een driekoppig panel rech ters verklaren of zij zich schuldig of onschuldig ach ten. De aanklagers en advo caten hebben daarna maxi maal honderdtien dagen om de puntjes op de 'i' te zetten. De aanldagers kunnen niet om verlenging van deze voorbereidingstijd vragen. Zijn zij niet op tijd gereed, dan betekent dat automa tisch vrijspraak. Het advocatenteam van de Libiërs kan wel om uitstel vragen. Volgens Robert Black, hoogleraar Schots recht in Edinburgh, hopen de aanklagers hierop. „Ze hebben weliswaar jaren de tijd gehad, maar je hebt al tijd personeelswisselingen. Niemand die in 1994 (toen een internationaal proces voor het eerst aan de orde kwam - red.) in het team zat, werkt nu nog voor de aan klagers." Maar professor Alistair Bonnington uit Glasgow meent dat de advocaten wel uitstel móeten vragen. „De aanklagers hebben tien jaar gehad om de zaak voor te bereiden. De verdediging zal veel tijd nodig hebben." Over de duur van het proces is nog niets te zeggen. Vol gens Black kan het in het voordeel zijn van de verdedi ging als het proces zo snel mogelijk begint „Daarmee ontzeggen ze de aanklagers de tijd om zich zo goed voor te bereiden als ze zouden willen." Om na alle publiciteit die de Lockerbie-aanslag sinds december 1988 heeft gehad iedere schijn van partijdig heid te vermijden, is afgezien van de in Schotland gebrui kelijke jury-rechtspraak. Drie rechters zijn aangesteld voor het proces zelf, een vierde is 'reserve'. Over de duur van het pro- ces is nog niets te zeggen. Tijdens een conferentie vori ge week in Glasgow spraken juristen van 'jaren', maar bronnen in Edinburgh zeg gen dat het proces ook on verwacht snel kan eindigen als blijkt dat het bewijsmate riaal niet aan de maat is. De rechtszaak zal niet di rect op televisie te zien zijn. In de rechtszaal worden wel camera's geplaatst, maar al leen opdat journalisten de zaak op monitors kunnen volgen. Maar het beeldmate riaal wordt tijdens het proces niet aan de media beschik baar gesteld. 'Samenzwering en moord', luidt de beschuldiging tegen de Libische Lockerbie-ver- dachten. In de aanklacht die op 13 november 1991 tegen hen werd uitgevaardigd door de 'sheriff (hoogste rechter) van het Schotse district South Strathclyde, Dumfries and Galloway, staat dat zij 'op cri minele wijze samenzwoeren met elkaar en anderen ten be hoeve van de Libische Veilig heidsdienst'. De Libiërs zijn volgens de Schotse aanklagers tussen 1 januari 1985 en 21 december 1988 onder meer in Zwitser land en op een oefenterrein in het Libische Sabha bezig geweest met de aanschaf en het testen van semtexbom- men met tijdklok Op 21 de cember 1988 zouden zij zo'n bom, verborgen in een draag bare radio-cassetterecorder in een koffer, vanaf het vliegveld van Malta een dodelijk tracé hebben laten afleggen: met Air Malta vlucht KM 180 naar Frankfurt, vandaar met Pan- Am vlucht PA103 A naar Lon den en tenslotte met PanAm vlucht PA103 naar New York. „Het genoemde explosief ont plofte aan boord van ge noemde vlucht PA103 in de lucht bij Lockerbie, Schot land", aldus de aanklacht te gen Libiërs, „waarbij het vliegtuig werd verwoest en de wrakstukken op de grond neerstortten en 259 passa giers en bemanningsleden en elf inwoners van Lockerbie werden gedood en door hen werden vermoord". De twee Libische verdachten in de Lockerbie-zaak, Lamen (Al-Amin) Khalifa Fhimah (links) en Abdel Baset Al el-Megrahi. foto afp manoocher deohati LAMEN (AL AM IN) KHALIFA FHIMAH: De 43-jarige Lamen Khalifa Fhimah was ten tijde van de Lockerbie-ramp hoofd van het kantoor van Lybian Arab Airlines op Malta, maar volgens de Amerikaanse en Britse aan klagers is ook hij in werkelijkheid agent van de Libische geheime dienst. Hij zou ervoor ge zorgd hebben dat de koffer met de bom van Malta via Frankfurt aan boord van vlucht Pan Am 103 is gekomen. In een interview met een Egyptisch televisiestation zei Fhimah in sep tember 1997 totaal verrast te zijn geweest toen hij hoorde verdachte te zijn van de Lockerbie- aanslag. „Ik ben maar een gewone burger en wist niet wat te doen. De volgende dag ben ik maar naar de politie gegaan". In de uitzending zwoer Fhimah, met zijn hand op de Koran, niet betrokken te zijn geweest bij de aanslag. Fhimah vertelde dat zijn moeder door alle spanningen rond deze zaak overleden is. ABDEL BASET ALI MOHAMMED AL-MEGRA- HI: De 47-jarige Abdel Baset Al Megrahi is volgens de Amerikanen en Britten agent van de Libi sche geheime dienst van Muammar Kadhaffi. Hij zou onder een dekmantel hebben gewerkt bij de Libische luchtvaartmaatschappij Libyan Arab Airlines. Hij is voormalig directeur van het Centrum voor Strategische Studies en ex- hoofd van de veiligheidsdienst van de lucht vaartmaatschappij. In september 1997 zei Al Megrahi op CBS-tv onschuldig te zijn en geen bezwaar te hebben tegen een proces op een neutrale plek. Maar een jaar later zei hij liever 'een Arabische rechtbank met Arabische rech ters' te hebben. Volgens Al Megrahi zijn zijn vier kinderen de afgelopen acht jaar op school geregeld lastiggevallen vanwege de aanklach ten tegen hun vader. „Maar we hebben niets te verbergen. Ik wil graag gerechtigheid en zo snel mogelijk weer een normaal leven leiden". Pip Tjèist ~kënt lange militair? historie pas in het kamp aange- manschappen hun in de tenten hebben ge- Bfl en zich in de witte kielen pantalons verkleed wordt er door een der wacht 'aardappe- en' geslagen en dan gaat an het aardappelenschil- het nog gereed te ma- 1 'ddagmaal". nilieis 1893. Plaats van han- citefaet Kamp Zeist. Een uit- !te heide, tientallen witte enkele stenen en hou- bouwen en er bovenuit de 'Eiffeltoren', de uit- it die veel weg heeft van jte broer in Parijs. Het is 'tekende auteur die ruim jaar geleden in het jen Haard een kleurrijke ijving geeft van het sol- om erblijf op het kamp ten in van de stad Zeist. hoe zij, voorafge- Dor muziek, 'op een der Q2 dagen van juni' vanuit eme in Utrecht afmar- amiairichting De Bilt en Soes- terberg, dan nog een gehucht. Als het kamp in zicht komt klinkt een 'daverend hoerah' en even later installeren zij zich voor zeven weken oefenen in het aanleggen van loopgraven, het bedienen van geschut en andere vaardigheden die een krijgsman in die dagen moest beheersen. Al in 1672 laat Lodewijk de Veertiende er zijn zegevierende leger neerstrijken. Ook in 1787 is het gebied weer domein van krijgslieden. Het kamp wordt dan een soort toeristische at tractie: het lokt dagjesmensen uit het hele land en op de Dom toren in Utrecht staat een tele scoop om de bewegingen in het kamp te kunnen volgen. In 1804 dirigeert de Franse generaal Marmont zijn troepen vanuit Utrecht naar het Kamp Zeist. Hij hoopt dat het leven in de vrije natuur en oefeningen beter zijn voor zijn manschap pen dan het leven in de be dompte en krappe stad. Mar mont is ook degene die de sol daten als tijdverdrijf de Pirami de bij Austerlitz laat aanleggen. ^®ieente Zeist en de VW hebben een zogeheten 'Lockerbie Point' ingericht dat bedoeld is om de verwachte bezoe- jom voor het Lockerbie-proces op te vangen. ms de gemeente kan Zeist rekenen op een grote toestroom Itenlandse geïnteresseerden die meer willen weten over de waar het Lockerbie-proces wordt gehouden. Het service- imt dan ook onder de vleugels van de plaatselijke VW. U pnatie over huisvestingsmogelijkheden, horeca en de recre- I gnogelijkheden in de buurt vormen de hoofdmoot van de "erlening. H Vliet verloop van het proces zal slechts mondjesmaat, en al- ■■—jverleg met de Schotse autoriteiten, informatie worden ge- Als de Fransen ons land weer zijn uitgewerkt, wordt het kamp met tussenpozen gebruikt voor oefeningen. Voor de troepen macht die er dan tijdelijk wordt gelegerd (in 1818 zelfs twaalf duizend man) moeten veel voorzieningen komen. Zo wor den twintig waterputten gesla gen en veertien keukens uitge graven. Een speciale postbode haalt de brieven uit Utrecht. Of ficieren vraagt hij een stuiver per brief, de gewone militairen betalen 2,5 cent. Het kamp wordt gebruikt als schietterrein en is het domein van de genie, die bedreven is in het bouwen, graven en aanleg gen van zaken als schansen en loopgraven. Begin 1906 staan er al stenen gebouwen, maar de soldaten verblijven nog gewoon in tenten. Tot 1940 zetelen er diverse legeronderdelen, zoals de luchtdoelartillerie. Op 16 mei 1940 nemen Duitse militai ren het in gebruik, onder meer om er in juli dat jaar krijgsge vangen Nederlandse vliegers op te sluiten. Tegen het eind van de oorlog worden het kamp en de omgeving gebombardeerd. De verwoestingen zijn zodanig dat het nog tot 1952 duurt voor het weer in gebruik komt. In de naoorlogse jaren krijgen de Mo tortransportgroep van de lucht macht en de Materieeldienst er een plek. Begin jaren zestig wordt het Militair Luchtvaart museum geopend. Van 1954 tot 1994 zitten de Amerikanen op Soesterberg, wat ook op het kamp te merken is. Daar stichten ze een hospi taal (in 1990 opgeleverd) en een school (1988), die nu tijdelijk een gevangenis en een recht bank worden. De toekomst is minder krijgshaftig. Zeist wil op een deel van het terrein bedrij ven vestigen. De rest blijft in ge bruik bij het museum. Lockerbie-proces roept veel vragen op Op 5 december 1988 werd de Amerikaanse ambassade in Helsinki in een anonieme brief getipt voor een aan slag op een vliegtuig van de vliegmaatschappij PanAm, met Frankfurt als vertrekplaats. Ook andere Amerikaan se posten ontvingen die boodschap. Twee weken later, op 21 december, ontplofte vlucht PanAm 103 boven het Schotse plaatsje Lockerbie, een uur na het vertrek uit Londen, waar de 747 een tussenlanding had gemaakt op weg van Frankfurt naar New York. DEN HAAG GPD Alle 259 inzittenden kwamen om, terwijl op de grond elf in woners van Lockerbie werden verpletterd door brokstukken. Aan boord waren Amerikaanse studenten die een' rondreis door Europa hadden gemaakt, diplomaten, personeel van de CIA en mensen uit het Midden- Oosten. In totaal 21 nationali teiten. Hoewel het de drukste weken van het jaar waren, ble ven tientallen plaatsen onbezet. Van Amerikanen die - gewaar schuwd? - hadden besloten an ders naar huis te reizen. De bomaanslag werd nooit opgeëist. Meteen werden Pales- tijnen als schuldigen aangewe zen. Enkele maanden eerder was in Frankfurt een netwerk opgerold, waarbij vijftien Pales- tijnen waren opgepakt. Zij wa ren in het bezit van bommen en materiaal voor het maken ervan. Later werd beweerd dat Iran achter de aanslag zat. Dat zou een vergelding zijn voor het - volgens de VS - per ongeluk neerhalen, in juli 1988, van een Iraanse passagiersvliegtuig met 290 Mekkagangers aan boord. Iran had wraak gezworen. Maar harde bewijzen waren er niet. Ook Syrië werd ge noemd, maar het was inmid dels 1990 en de VS hadden de steun van Syrië en Iran nodig voor Operatie Desert Storm te gen Irak. In de zomer van 1991 kwamen Amerikanen en Britten onverwacht met een aanklacht tegen twee Libiërs, Abdel Baset Ali Mohammed Al Megrahi en Al Amin Khalifa Fhimah. Zij zouden een koffer met de in een transistorradio verborgen bom in Frankfurt aan boord van de PanAm jumbo hebben geplaatst. Al Megrahi zou werken voor de Libische geheime dienst, ter wijl Fhimah directeur was van het kantoor van de Libische luchtvaartmaatschappij op Malta. Het bewijs tegen de twee is flinterdun. Letterlijk. De hele zaak hangt af van één klein stukje plastic, een op het ramp terrein gevonden stuk van een elektronisch printplaatje. Het stukje bevatte toevallig een se rienummer, dat kon worden herleid tot de Zwitserse fabri kant van tijdschakelaars, Meis ter Bollier uit Zürich. Die ver telden dat zij 'timers' met zo'n printplaatje hadden geleverd aan Libië. De bom zou verpakt zijn ge weest in een T-shirt, waarvan - toevallig - het label intact was gevonden. Het T-shirt bleek te zijn verkocht op Malta. De win kelier identificeerde Al Megrahi als de koper van het T-shirt in 1988, hoewel de verkoper eerst een andere Arabier aanwees. Die zat echter al jaren in de ge vangenis. Maar voor Washing ton en Londen stond de schuld van het tweetal vast. Hoe zij de koffer aan boord gekregen zouden hebben, is De bunker op Kamp Zeist waar de twee Libische verdachten berecht worden. foto gpd mark van der kort nog steeds onduidelijk. In Frankfurt bleken na onderzoek geen koffers verwisseld te zijn, en ook in Londen werd niets onregelmatigs geconstateerd. Was de bom soms door een passagier aan boord gebracht. Een zelfmoordmissie dus? Er zijn mensen die beweren dat de aanslag het werk is van de Amerikanen zelf, die eigen burgers zou hebben geofferd om sporen van duistere opera ties uit te wissen. Zo zou sprake zijn geweest van drugstranspor ten tussen de VS en het Mid den-Oosten door de CIA. Het geld zou zijn gebruikt voor wa penleveringen aan Iran, in het kader van de Iran-Contra-affai- re van de regering Reagan. Feit is dat tussen de wrakstukken een partij heroïne is gevonden, en een koffer met 500.000 dol lar. Kort na de ramp waren er al CIA-agenten in Lockerbie. In de 747 zat voorts een geheim agent, die de drugsoperaties vinlde stoppen omdat zij zijn pogingen Amerikaanse gijze laars in Libanon vrij te krijgen, dwarsboomden. Ook het feit dat een aantal Amerikanen op het laatste moment besloten niet met de bewuste PanAm vlucht naar huis te vliegen, wijst er volgens sommigen op dat de Amerikanen van de aan slag op de hoogte waren. Kortom, genoeg stof voor complottheorieën. Maar Ameri kanen en Britten hebben sinds 1991 al hun pijlen op Libië ge richt. Kolonel Kadhaffi zou de aanslag hebben beraamd uit wraak, omdat bij het Ameri kaanse bombardement op Tri poli in 1986 zijn pleegdochter was gedood. Maar echte bewij zen ontbreken. Meer dan een stukje printplaat, een T-shirt en een wankele verklaring van een winkelier op Malta lijken de Schotse aanklagers niet te heb ben.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5