ZATERDAGS BIJVOEGSEL Diiuy ZATERDAG 3 APRIL 1999 sch Dagblad Afgaande op Unipath, de fabrikant van vruchtbaarheidstest Clear Plan, hebben heel wat aanstaan de ouders plannen om een millenniumkind te verwekken. Clear Plan is een test, waar mee de eisprong (ovulatie) vrij nauwkeurig voorspeld kan worden. Volgens de fabrikant is de test voor 99 procent betrouwbaar. „De omzet in de eerste drie maanden van dit jaar is ten opzichte van het vorig jaar verdub- beid", meldt een woordvoerster van het be drijf, een medische werkmaatschappij van Unilever. Socioloog G. Engbersen, hoogleraar aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, probeert een verklaring te geven voor het verschijnsel millenniumbaby. „Je zou geneigd zijn het als het fin de siècle-gevoel te beschouwen. Waarin het einde der tijden nadert, de deca dentie losbarst en mensen zich steeds hedo- nistischer gaan gedragen. Maar ik beschouw het eerder als een gevoel van optimisme: een millenniumbaby als symbool voor een nieu we tijd. En al geloven we dan niet meer in de maakbaarheid van deze samenleving, door de technische ontwikkelingen op het gebied van geboorte is er toch weer iets maakbaar. Namelijk een baby op 1 januari 2000. Daarnaast is er iets in onze cultuur van het voortdurend op zoek zijn naar nieuwe 'eve nementen'. Als er iets nieuws is, dan stort men zich daar op. Het heeft ook alle slechte eigenschappen van deze eeuw in zich", er kent Engbersen. „De technische know-how, gecombineerd met een behoorlijke plat vloersheid. Toch een beetje van God los zijn. Het heeft ook iets infantielerigs, iets spelach- tigs. Een nieuwe variant van Spel zonder Grenzen. Je gaat niet meer in een rubberboot zitten om Alphen aan den Rijn te verslaan, maar je probeert met een millenniumbaby de tegenstander te kloppen. Optimisme, ver maak. en slechte smaak, dat is het eigenlijk. Een baby als eerste kievitsei." Prof. dr. H. Kanhai, hoofd van de afdeling verloskunde bij het LUMC, verklaarde de millenniumbaby een paar weken geleden al tot 'iets onzinnigs'. Hij vindt dat een geboor- tepiek rond de jaarwisseling moet worden voorkomen. Het hele jaar door is er al een te kort aan verloskundigen. Bovendien heerst er nog onzekerheid over de millenniumbe stendigheid van de ziekenhuisapparatuur. In het LUMC is afgesproken om elke ingreep die uitstel kan dulden over de jaarwisseling heen te tillen. „Geboorten zijn accuut maar hoe aardig het ook is om nu zwanger te wor den. ik zou het risico niet willen lopen", meent Kanhai. Daar komt nog bij dat slechts drie procent van de vrouwen op de uitgere kend datum bevalt. „En ik denk niet dat er in Nederland één gynaecoloog te vinden is die de bevalling vanwege het millennium zal willen opwekken." Verschillen Over de ideale t>evruchtingsdag verschillen de meningen: in de ene theorie was het 20 maart, in de andere 10 april, volgende week zaterdag dus. Bierbrouwer Bavaria liep daar nog iets op vooruit en nam 17 maart als uit gangspunt. Op die dag spoorde het bedrijf in paginagrote advertenties aan om aan de slag te gaan: 'Veel succes vandaag met het maken van uw millenniumbaby'. Over de gehele (kleuren)pagina waren rozenblaadjes afge drukt met het advies 'Losknippen en uit strooien over aanrecht, wasmachine, beren vel, kantoormeubel, motorkap, Iiftvloer, bil jarttafel of bed'. Volgens de Rotterdamse gynaecoloog dr. A. Verhoeff (werkzaam in het Zuiderzieken huis) klopt er van de maart-berekening wei nig: „Helemaal verkeerd." De veelgenoemde 10 april komt naar zijn mening veel meer in de richting, maar precies 10 april....? „Ergens tussen 8 en 10 april, dan moet het gebeu ren." Volgens zijn collega dr. A. Alberda, die net als Verhoeff mensen met vruchtbaarheids problemen behandelt, blijft het plannen van een zwangerschap een loterij. „Als een vrouw normaal vruchtbaar is, is de kans op een zwangerschap 15 tot 20 procent." Vrou wen in de vruchtbare periode doen er ge middeld vijf maanden over om zwanger te raken. Voor vrouwen rond de 35 jaar duurt het zelfs acht maanden. Neem daarbij het maatschappelijk verschijnsel dat steeds meer vrouwen ervoor kiezen om op latere leeftijd een kind te nemen, dan moet geconcludeerd worden dat alle berekeningen iets te eenvou dig zijn. Alberda: „Mensen verkijken zich daarop. Anticonceptie is goed te regelen, maar an dersom is een heel ander verhaal. Als je echt een millenniumbaby wilt, zou het in de ko mende cyclus verwekt moeten worden. Je kunt geluk hebben, maar de kans dat het mislukt is vele malen groter." Beide artsen hebben nog geen verzoeken gehad voor rea geerbuisbevruchting op 10 april. Geen garantie Bovendien biedt een geslaagde bevruchting absoluut nog geen garantie op een 2000-ba- by, onderstreept Verhoeff. „Wil je zekerheid, dan zul je op afroep moeten gaan 'inleiden' op oudejaarsmiddag; door middel van medi cijnen weeën opwekken dus. En daar zit geen enkel ziekenhuis op te wachten hoor, op zo'n millenniumbaby", zegt hij grinni kend. „Oud en Nieuw valt van vrijdag op za terdag. Niemand heeft zin om dan te wer ken. Hoewel, voor geld doen mensen veel. Als er veel geld geboden wordt en het zie kenhuis vindt het lepk om ermee in de publi citeit te komen... Voor veel geld doen men sen dingen die ze nu eenmaal anders niet zouden doen. Maar ik geloof niet dat het ver schijnsel in Nederland actueel is." De ziekenhuizen merken er ook nog niet zo veel van en maken zich nog niet druk. De ILLUSTRATIE'GPD I ri Een kind is geen champagnefles die je op bestelling ontkurkt bij een feestje", zei minister Borst van volksgezondheid onlangs over het verschijnsel 'Millenniumbaby'. Maar als de signalen niet bedriegen, hebben nogal wat aanstaande vaders en moeders daar maling aan. Bij hen leeft de ultieme wens om op de eerst dag van het jaar 2000 een baby te krijgen. Het tijdstip om zo'n baby te verwekken nadert met rasse schreden. Volgens de meeste deskundigen is 10 april - volgende week zaterdag - dé datum voor het moment suprème. directiesecretaresse van het Sint-Franciscus Gasthuis in Rotterdam informeert nog wel even stiekem wanneer dé datum ook al weer was, voor ze doorschakelt naar H.j.M. van Dam, manager bedrijfsvoering van de afde ling verloskunde. „Bij ons zijn geen signalen en vragen van ouders binnengekomen met betrekking tot de millenniumbaby", zegt Van Dam. „Maar we weten natuurlijk niet wat er achter de duistere gordijnen gebeurt. We vrezen het een beetje. De ervaring leert dat mensen zul ke speciale gelegenheden als de eeuwwisse ling aangrijpen voor dit soort dingen. Het ziekenhuis houdt daar wel rekening mee. Personeel wordt in ieder geval gevraagd rond die tijd geen grote vakantieplannen te ma ken." Volgens een woordvoerder van Rotter dams Academisch Ziekenhuis Dijkzigt zullen er best echtparen zijn die een poging gaan wagen. Daarna rijst de vraag hoe daar op 31 december moreel mee wordt omgegaan. „Als er ouders zijn die per se net na twaalf uur 's nachts hun kind willen krijgen, tsja, wat dan? Moeten we dan zeggen: sorry, maar dat is niet de bedoeling. Dit is volgens medi ci niet het gekozen moment om de baby te halen?" Zorgen Verloskundigen en huisartsen kunnen over een week of vijf al een beetje taxeren of er daadwerkelijk omstreeks 1 januari 2000 een 'babyboom' te venvachten is. De ziekenhui zen moeten wat langer geduld hebben. Mil lennium-moeders die voor de zekerheid een poliklinische bevalling willen, zullen zich in de zomermaanden melden. Volgens de zie kenhuizen is er dan nog tijd genoeg om eventuele maatregelen, zoals de inzet van ex tra materiaal en personeel, te nemen. Verloskundigen maken zich echter nu al grote zorgen over het vèrschijnsel millenni umbaby. De Koninklijke Nederlandse Orga nisatie van Verloskundigen vreest een ernsti ge piek in de werkbelasting rond de eeuw wisseling. „De kwaliteit van de zorgverlening zou door de millennium-babyboom wel eens voor langere tijd in gevaar kunnen ko men", luidt de KNOV de noodklok. Een der gelijke verhoging van de werkdruk kan met de beschikbare capaciteit niet worden opge vangen. Ook is het niet mogelijk om snel ex tra verloskundigen, gynaecologen, kraamver- zorgers en verpleegkundigen in te schakelen, betoogt de organisatie. Zeker vanwege de millenniumproblematiek vindt de KNOV het geen goed idee om het nieuwe jaar met een nieuwe baby te vieren. Gynaecoloog Verhoeff vindt het best dat mensen een millenniumbaby willen. ,,A1 vind ik het wel ver gaan, misschien zelfs wel een stap té ver. Ik kan me ook best voorstel len dat er mensen zijn die zich er aan erge ren", zegt hij. Verzet tegen de wens om uit gerekend op 1 januari een kind te baren is volgens hem echter zinloos. „We moeten niet te hoge ideaalbeelden koesteren. We maken hier nu ook met kunst en vliegwerk mensen zwanger. Mensen van dik veertig bijvoorbeeld die een sterilisatie ongedaan willen laten maken omdat ze een nieuwe partner van dertig hebben en een kind wil len." De circa tweeduizend verloskundigen vre zen handen en voeten tekort te komen om alle millenniumbaby's straks ter wereld te brengen. Zij voelen zich het slachtoffer van de competitiedrang en acties die echtparen stimuleren een millenniumkindje te verwek ken. „Ik kan me er geen voorstelling van ma ken", zegt Trees van het Kaar van één van de verloskundige maatschappen in Leiden. „Je zou denken dat we te maken hebben met volwassen mensen, die nadenken over hoe het is om op 1 januari 2000 geboren te wor den." Of zij en haar collega's extra maatrege len moeten nemen rond de jaarwisselling is - natuurlijk - nog onduidelijk. „We krijgen nu net zicht op de bevallingen in de periode au gustus/september", aldus Van het Kaar. „De ziekenhuizen hebben ons wel geadviseerd om zoveel mogelijk beschikbaar te blijven." Birthrace 2000 De Britse televisiezenders hebben schaamte loos de jacht geopend op paren die op com mando seks willen bedrijven op 10 april. Tien paren zijn geselecteerd voor de Birthra ce 2000. Het filmen van de daad zelf is er nog net niet bij. „We gaan niet onder het bed lig gen, maar we zijn wel in de huiskamer", meldt een ITV-woordvoerder. „Dat is de kick." In Nederland waren er uitgewerkte plan nen voor de Nederlandse tegenhanger van 'Birthrace 2000'. Ria Bremers bedrijf Medical Multi Media zou het produceren en RTL4 had al vele momenten voor dit programma 'Baby 2000' vrijgehouden. Het was zonde van de moeite, want een lelijk rekenfoutje gooide roet in het eten. De televisiemakers sloten zich aanvankelijk aan bij de maart-be rekening, maar moesten daarna vaststellen dat de datum 10 april algemeen betrouw baarder wordt geacht. Bovendien bleken Ne derlandse stellen nauwelijks te porren voor zo'n televisie-optreden. Hoewel aanvankelijk gezegd werd dat de aanmeldingen binnen stroomden, bleken uiteindelijk slechts vijf tien echtparen serieuze belangstelling te hebben. En dat was gewoon te weinig om er een programma over te maken, zo besliste het bestuur van RTL4. „De kans op een zwangerschap wordt dan wel heel klein." Valt het met de gekte rond de millennium baby dus toch mee? Gynaecoloog Alberda denkt van wel. „Maar hoe meer aandacht er aan wordt besteed, des te meer mensen op gedachten worden gebracht. Ik hoop dat pa ren kinderen nemen omdat ze dat graag wil len, en niet omdat er een nieuw millennium begint." HANS GEURENS TONNY VAN DER MEE

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 49