Legionella in kuuroord Valkenburg IIORfl Beverwijk Proces Bouterse moet nog echt beginnen Binnenland halen. Ras HM-HHiliM falen.' Ontspannen voor de passie 'In de praktijk is de norm altijd in het voordeel van mannen' RDAG 3 APRIL 1999 CPD Geassocieerde Pers Diensten levert 500 wapens in irdam De Amsterdamse politie heeft de afgelopen maand erboden wapens, waaronder 435 messen in alle soorten en h in ontvangst genomen. Maar de politie vond ook sabels, jetten, bijlen, ploertendoders, luchtdruk- en alarmpistolen, [stokjes en traangas in de verzamelbakken. De meeste waj M werden ingeleverd in Amsterdam Zuidoost en Noord. Het ^bureau van politie kon slechts één mes in ontvangst ne- De politie is tevreden over de opbrengst van het generaal Dn. Halverwege de maand viel de opbrengst met tachtig en een beetje tegen. „Ik ben blij dat er toch nog zoveel ;en gehoor aan de oproep hebben gegevenaldus de dvoerder. Het generaal pardon maakte onderdeel uit van tantal maatregelen waarmee politie, justitie en de gemeen- t messenbezit willen aanpakken. Voor de binnenstad geldt tlgemeen messenverbod tussen tien uur 's avonds en zeven ochtends. Justitie heeft aangekondigd een lik-op-stukbe- e hanteren tegen overtreders. 'Ze |dium verdient aan gebroken hart e sftdamEen 54-jarige Rotterdammer die kampte met lief- elajrdriet en daarvoor hulp zocht bij iemand die zich uitgaf ^edium', is ook nog zijn geld kwijt. De twee waren enkele tden geleden via een advertentie met elkaar in contact ge- rrefn. De man bracht voor het bedrag van honderd gulden dtfeer een paar bezoeken aan het in Crooswijk gevestigde lezeum, maar zonder veel resultaat. Daarop pakte de wonder- 3. jjr de zaak grootser aan. De Rotterdammer moest een enve- meebrengen met daarin 20.000 gulden. Dat zou de hulp- Jri igen meer kracht bijzetten. De man stemde toe. In de 19fkamer van zijn weldoener overhandigde hij deze de geslo- Vamveloppe met daarin het geld. Het medium verliet daarop frtrek en kwam even later terug. De enveloppe leek nog dicht te zitten. Er waren enige teksten op geschreven, die en helpen tegen een gebroken hart. Het medium drukte de De0p het hart de enveloppe toch vooral enige dagen dicht te Falk Thuisgekomen sloeg de man echter aan het twijfelen en 3 <£le de enveloppe. In plaats van zijn geld trof hij krantenpa- I00fan it jaar na doden stalker h^dam De rechtbank in Amsterdam heeft een 47-jarige ebef n zijn 23-jarige schoonzoon veroordeeld wegens het anhpchieten van een stalker tot respectievelijk acht en vier t is <flet slachtoffer zou de dochter van de 47-jarige lange tijd ven pn bedreigd en achtervolgd. De vrouw had tot 1995 een re- de stalker, maar verbrak die nadat bleek dat hij was ge- W en twee kinderen had. Toen zij enige tijd later met de 23- t bal man trouwde, kon de stalker dat niet verkroppen. Nadat een avond in september weer voor de deur stond, belde hoonzoon zijn schoonvader met de mededeling dat 'die Itatepak er weer was. Die stapte in zijn auto en schoot de man avd stoep dood. Volgens de rechtbank was er sprake van laarp, omdat er al valeer was gesproken over 'een oplossing e ov£t probleem', kleti de njntig mille gestolen van dode e: Onbekenden hebben van de bankrekening van een on- opvioverleden vrouw in Breda 20.000 gulden gestolen. De fa- alkorvan de bejaarde dame heeft daarvan aangifte gedaan bij e in 'litie. Die zoekt uit wat er precies is gebeurd. Volgens de fa- r toelis het bankpasje van de vrouw verdwenen uitTiaar kamer recel verzorgingstehuis in Breda. Zij vermoedt dat iemand henheeft gezien het pasje te stelen en dat dé pincode erbij zat. si leenjemie afhankelijk van automerk' an. Küi 's Lands grootste autoverzekeraar Achmea overweegt srrecogte van de verzekeringspremie afhankelijk te maken van beviitomerk. Uit onderzoek is volgens Achmea gebleken dat uigtverschillende merken ook diverse schadeprofielen horen, haajlle merken maken evenveel brokken. Pas over epkele Waden valt een besluit. In Duitsland wordt het merk van de weteM enige tijd meegewogen bij het vaststellen van de premie, Pierland is dat nog niet het geval. Wel bieden bepaalde artinPn. zoals Volvo en Volkswagen, eigen polissen aan. Welke t mofierk tot de goedkoopste premie leidt, kon een Achmea- mnujlvoerder niet zeggen. Achmea onderzoekt momenteel ook n dei profiel van de bestuurder zwaarder moet wegen in de te\ie. Op dit moment spelen leeftijd, geslacht, woonplaats en „Wijl schadevrije jaren vaak een rol. fde li at miyiërs uit asielzoekerscentrum lo» De spanningen in asielzoekercentrum de Klompjan in ïlo tussen twee groepen Serven en Kosovaren zijn gisteren pg opgelopen, dat een Servisch gezin uit voorzorg is over- atst. Een andere Serviër was al eerder verwijderd nadat hij jee keer toe vijftien gezinnen uit Kosovo provoceerde. De fe van de Kosovaren richtte zich gisteren ook op een Ser gezin, dat inmiddels uit voorzorg is overgeplaatst. Op dit ent verblijven er geen vluchtelingen uit Servië meer in Vdio. li^efvliegtuig stort neer bij Teriet v\Bij het nationaal zweefvliegcentrum Teriet tussen Arn- Apeldoorn is gistermiddag een vliegtuigje neergestort. orfiat om een privé-zweefvliegtuig PH750 met hulpmotor, door een man. De piloot, die alleen in zijn toestel zat, aan largewond. De piloot is in de'problemen gekomen bij het een sin de richting van het zweefvliegcentrum. Medewerkers hij e# Rijksluchtvaartdienst (RLD) en de Luchtvaart Ongeval- n 650tnst zijn naar Teriet afgereisd om de precieze oorzaak van Japatfgeluk te onderzoeken, haa ber- s Pasen 2000 te C/| n uiterUn jaar lang gratis nieuwe keuken t kosttf.dk.ame_r' reven iblaf td Ook h buurt hi V01 i"isde IJ7, ar het pepero (x'cat gangsl- Rechtbank gaat door met proces den haag anp De verdediging van de twee me deverdachten van Bouterse heeft gelijk met haar klacht over tegen werking door het Openbaar Mi nisterie, maar dat betekent niet dat hun zaken al bij voorbaat niet-ontvankelijk worden ver klaard. Dat oordeelde de Haagse rechtbank gisteren over de klach ten van de raadslieden van Lowes en Misier dat te lang is gewacht met de vervolging en dat ze som mige stukken te laat hebben ge kregen. Volgens de rechters is nog niet gebleken dat de aankla ger en de onderzoeksrechter doelbewust de verdachten heb ben benadeeld. Dat het onder zoek lang heeft geduurd, komt volgens de rechtbank door de complexiteit van de zaak. den haag dirk mellema Twee weken geleden was het dringen geblazen bij de recht bank in Den Haag. Eindelijk, na jaren wachten, begon het veelbesproken proces tegen de Surinaamse adviseur van staat Desi Bouterse. Alle media wa ren ruim vertegenwoordigd. Maar het werd het verhaal van de tien kleine negertjes. Eerst vielen de tv-ploegen af, daarna de radio en ten slotte ook nog al wat kranten. De eerste twee weken van het nog steeds belangrijke proces leverde weinig of geen spektakel op. Geen spitsvondi ge advocaten, geen Bouterse, weinig onthullingen, geen ge tuigen, maar slechts eindeloos gesteggel over juridische pro cedures. Welke getuigen moe ten er worden opgeroepen? Is Den Haag wel de juiste stad om dit proces te voeren? Heeft het vooronderzoek niet te lang geduurd? Het waren onder werpen voor doorwrochte ju risten. Voor anderen was het onbelangrijk geneuzel, vooral omdat al die juridische trucs niets te maken hebben met de vraag waar het werkelijk om draait: is Desi Bouterse lid van een criminele organisatie die op grote schaal cocaïne naar Nederland smokkelt? Het antwoord op die vraag volgt mogelijk eind mei, wan neer het proces wordt hervat. Dan zullen er getuigen komen en zal de zaak inhoudelijk worden behandeld. Maar ook dan zullen de belangrijkste hoofdrolspelers ontbreken. Niet alleen hoofdverdachte Bouterse, maar ook diens ad vocaat Moszkowicz mijdt de rechtszaak. Moszkowicz meent dat er sprake is van een nietig proces. De Amsterdam se advocaat bewandelt een ongebruikelijke weg. Hij ver dedigt zijn cliënt door afwezig te zijn. Hij heeft bij de Hoge Raad opnieuw een verzoek in gediend om de zaak naar Rot terdam te verplaatsen, nadat het gerechtshof dit verzoek had afgewezen. De Hoge Raad heeft echter laten weten niet voor eind mei uitspraak te zul len doen, waardoor ook de tweede helft van de rechtszaak voor Moszkowicz vooralsnog onwettig is. Dat neemt niet weg dat er in principe in juni een vonnis zal komen van de Haagse recht bank waarin Bouterse wordt vrijgesproken of veroordeeld. Indien dat laatste gebeurt, zal Moszkowicz ongetwijfeld ho ger beroep aantekenen. Maar het betekent ook dat Bouterse op zijn minst tijdelijk door het leven moet als een veroordeel de drugscrimineel, iets wat in Suriname nog aardig wat on rust teweeg kan brengen. Overigens is Bouterse niet helemaal zonder verdediging tijdens het proces. De drie ad vocaten van de twee medever dachten nemen het vaak on gewild ook voor 'Bouta' op. Hun cliënten, de Surinaamse zakenlieden Lowes en Misier, worden ervan beschuldigd sa men met Desi een criminele organisatie te vormen. De me deverdachten worden ook van dezelfde cocaïnetransporten beschuldigd. Een van hen, de eigenaar van een juweliers winkeltje/wisselkantoor in Rotterdam, woont het proces bij. Maar de ander, een schat rijke handelaar, verblijft in Su riname. Hun advocaten zijn er voortdurend op uit aan te to nen dat getuigen maar wat uit hun duim hebben gezogen. Als hen dat lukt is dat ook gunstig voor Bouterse, want het maakt de beschuldigingen aan diens adres ook minder geloofwaardig. Een grote tegenvaller voor de adviseur van staat is de nieuwe beschuldiging waar mee Justitie bij aanvang van de rechtszaak op de proppen kwam. Bouterse zou verant woordelijk zijn voor een zesde cocaïnesmokkel, een partij van 474 kilo die in 1997 in Stellendam op Goeree- Overflakkee is onderschept. Een 'harde zaak' volgens Justi tie. In mei, tijdens de tweede helft van het proces, zal blij ken of dat echt klopt. naarden Op Goede Vrijdag, de christelijke herdenkingsdag van het overlijden van Jezus Christus, is gisteren op tal van plaatsen de Mat- theüs Passion uitgevoerd, het beroemdste stuk van Bach over het lijden van Christus. Vlak voordat de traditionele uitvoering van het urende durende stuk in de Grote Kerk van Naarden begon, koesterde een van de koorleden zich nog even in de lentezon. foto anf koensuyk Bacterie in hydrojet-ligbad De Inspectie voor de Gezondheidsbescherming heeft de legionellabacterie aangetroffen in kuurcentrum Thermae 2000 in het Limburgse Valkenburg. Op dit moment zijn geen ziektegevallen bekend, zo heeft het ministerie van volksgezondheid bekendgemaakt. valkenburg anp De bacterie, die tot de vetera- nenziekte kan leiden, werd ge constateerd in het hydrojet-üg- bad. Dit bad, waar de afgelopen twee weken circa veertig men sen gebruik van hebben ge maakt, is inmiddels gesloten. Van circa dertig van de gebrui kers is de indentiteit bekend. Deze mensen worden door Thermae 2000 benaderd en ge waarschuwd. Thermae heeft volgens de inspectie 'snel en accuraat ingespeeld op de situ atie'. Het hydrojet-ligbad bevindt zich in een afgesloten ruimte en wordt alleen door één persoon tegelijk op afspraak gebruikt. Dit bad is niet bij de gewone entree van Thermae 2000 inbe grepen. Er moet apart voor worden gereserveerd. De ver wachting is dat alle gebruikers van dit bad persoonlijk achter haald kunnen worden. Mensen Leidse sociologe Ineke van der Zande in verzet tegen discriminatie De Lente begint met FietsActief! leiden onno havermans Meubelboulevard, u méé/1/ Parallelweg 112-114 Een klein boekenplankje in haar huis is gevuld met publicaties die er blijkbaar niet toe doen. Boeken geschreven in het Nederlands, uitgege ven door de verkeerde uitgever, populair-weten- schappelijk van inhoud, gericht op een breed pu bliek. Ineke van der Zande is een wetenschapper die theorie en praktijk combineert. Voor toetre ding tot de onderzoeksschool voor pedagogen en psychologen is dat onvoldoende. De Leidse jeugdonderzoekster heeft te weinig wetenschap pelijke publicaties op haar naam. Al vier jaar lang voert Van der Zande een kruis tocht tegen de norm van vijf specifieke publica ties (in het Engels, in toonaangevende weten schappelijke bladen) om te worden toegelaten tot de onderzoeksschool. Iemand met een halve baan aan de universiteit hoeft ook maar aan de helft van die eis te voldoen, meent zij. ,,Als het mij in twintig uur per week is gelukt om te promove ren en vijf jaar lang ervaring op te doen (twee andere eisen om te worden toegelaten), dan is het misschien wel een gro tere prestatie om drie publicaties te verzorgen dan de vijf die een fulltimer moet laten zien." Van der Zande vecht haar conflict met de Universiteit Leiden uit voor de rechtbank in Den Haag. Die verwees de zaak deze week door naar de meervoudige kamer. Te gecom pliceerd voor één rechter. De PvdA'ers Bus semaker en Hamer stelden deze week in Ka mervragen aan minister Hermans dat de univer siteit discrimineert. Ze vragen hem onomwon den vast te stellen dat het geen pas geeft als uni versiteiten de wet niet naleven. De Commissie Gelijke Behandeling stelde Van der Zande eerder al in het gelijk, maar de univer siteit gaf geen duimbreed toe. Ze kreeg te horen dat parttime werken eigenlijk niet kan in de hoogste regionen van de wetenschap. En een on derzoeksschool, waarin meerdere universiteiten samenwerken, is de wetenschappelijke top: daar wordt de tijd voor onderzoek verdeeld, daar ligt de macht. Natuurlijk wil ook Van der Zande daar bijho ren. Maar dat is niet alles. „In de praktijk is die norm bijna altijd in het nadeel van vrouwen. De commissie Gelijke Behandeling sprak dan ook van een onterechte vorm van indirecte discrimi natie." Vrouwen werken immers vaak in deeltijd. Om dat er zoveel andere dingen te doen zijn. Kinde ren krijgen en opvoeden, maar ook: een baan buiten de universiteit, vrijwilligerswerk, genieten van het leven. Jonge vrouwelijke wetenschappers werken zich over de kop om dat allemaal te com bineren, om toch het hoogste doel te bereiken. Mannen hebben daar kennelijk minder hinder van. Die richten zich maar op één doel: hun car rière. „Die monomane mannen denken één-di mensionaal. Ze worstelen er niet mee en ze be grijpen ook niet wat het is om zoveel te combine ren. Het zijn dan ook de vrouwen die zeggen: 'Jongens, zoek het maar uit' en eruit stappen." Van der Zande spreekt uit ervaring. „Ik heb me laten opfokken. Ik was ook monomaan. Weten schap, moederschap, carrière maken, ik zal la ten zien wat ik kan, dacht ik. Mijn proef schrift schreef ik 's avonds tussen tien en twee en om zes uur moest ik mijn bed weer uit voor de baby. Nu zie ik jonge vrouwen diezelfde vlucht naar vo ren maken. Terwijl ik er niet van overtuigd ben dat je daar mooiere wetenschap van krijgt. Ik zie competitie en mensen die onderuit gaan. Het systeem nodigt uit tot fraude: mensen zetten hun naam onder een artikel waarmee ze niks te maken hebben, alleen omdat het in het goede tijdschrift komt. En onderzoekers richten zich op de pu blicatienorm, terwijl hun onderwerp mis schien een maatschappelijk debat vereist. Al het onderzoek wordt geëxporteerd. De artikelen staan in Amerikaanse bladen, maar wat gebeurt er in Nederland met de verworven inzichten? Neem onderzoek naar hyperactieve kinderen of huilbabies, waar we tot voor kort nog weinig van wisten. Als je daarover iets hebt ontdekt, moet je zorgen dat de resultaten terecht komen bij men sen die er mee moeten werken. Dat gaat niet vanzelf. Die wetenschappelijke bladen zijn in hun bereik beperkt tot een wetenschappelijke fo rum. Dat moet ook, maar niet alleen." Van der Zande zelf koos voor lijfsbehoud. Tien jaar geleden besloot ze haar baan op de universi teit te halveren, om daarnaast hoofdredacteur te worden van het populair-wetenschappelijke tijd schrift Jeugd en Samenleving. In afwachting van de rechtzaak verruilde zij begin dit jaar de uni versiteit voor een plek in de directie van de Ho geschool Rotterdam. „Ik wil er niet ongelukkig van worden." In het eerste nummer van FietsActief: de acht-kastelenroute, fietsen over Zeeuwse waterwerken, een test van zes hybrides, de elf leukste fietsevenementen en nog veel meer fietsplezier. Met als hoogtepunt vier uitneembare fietskaarten met routes in Drenthe, Gelderland, Texel en Voorne! Nu in de winkel 6,95 Nieuw radionet voor hulpdiensten van luchthaven schiphol richard mooyman De hulpdiensten op Schiphol en in de regio Amsterdam krij gen een nieuw communicatie systeem. Staatssecretaris De Vries (binnenlandse zaken) en het bedrijf TetraNed hebben hiervoor een contract ter waar de van ruim 100 miljoen gulden getekend. Bij succes zal dit .C2000 geheten systeem lande lijk worden ingevoerd. Politie, brandweer, ambulan ces en de Koninklijke Mare chaussee maken nu nog ge bruik van aparte communica tiesystemen. Als gevolg daarvan kunnen de verschillende dien sten niet rechtstreeks met el kaar praten. Het nieuwe sys teem moet een einde maken aan deze beperkingen. Ook kan het radioverkeer beter beveiligd worden tegen meeluisteren door criminelen, ramptoeristen en andere nieuwsgierigen. Door de deelname van de marechaussee aan de proef zul len alle hulpdiensten op Schip hol vanaf zomer volgend jaar gebruik maken van C2000. Bur gemeester Van Houwelingen van Haarlemmermeer waar schuwde recentelijk voor mis verstanden bij rampen, omdat deelname van de marechaussee nog niet zeker was. Extra Paasvoordeel bij het Grootste Slaapwarenhuis van Nederland! die dit hydrojet-ligbad in de tweede helft van maart hebben bezocht, nog niet benaderd zijn en zich ziek voelen, wordt aan geraden contact op te nemen met de huisarts. De inspectie heeft na de be smetting op de Flora in Boven- karspel versterkte controles la ten uitvoeren op plaatsen met een verhoogd risico, zoals plaatsen waar bubbelbaden in gebruik zijn. Bij de publieks ruimte van Thermae 2000 zijn wel monsters genomen, maar is geen legionellabacterie aange troffen. Het hydrojet-ligbad is een massagebad waarin algen en karwendelsteenolie aan het wa ter worden toegevoegd. Het wa ter komt uit een mineraalbron en wordt met gas verwarmd. De afgelopen weken zijn aan de besmetting met legionella op de Flora in Bovenkarspel eenentwintig mensen overle den. Eis twintig jaar voor moorden op prostituees amsterdam anp Officier van justitie Aben heeft gisteren twintig jaar geëist te gen een 33-jarige Fransman wegens doodslag op twee pros tituees. Volgens justitie wurgde de man in november 1997 een 37-jarige Amsterdamse in haar woning en sloeg hij haar 39-ja- rige vriendin in diezelfde wo ning met een spijl yan een bank de schedel in. De verdachte, die een tijdje met het 37-jarige slachtoffer sa menwoonde. ontkent. Volgens hem trof hij de vrouwen na een bezoek aan het centrum leven loos in de woning aan. Vervol gens heeft hij naar eigen zeggen een joint gerookt, zijn spullen ingepakt en in een container gegooid. Daarna heeft hij de deur van de woning op slot ge daan en is hij op de trein naar Parijs gestapt. In 1991 kreeg de verdachte in Spanje twaalf jaar voor een 'cri me passionel', waarvan hij slechts 5,5 jaar hoefde uit te zit ten. Hij had zijn vriendin ge wurgd, omdat hij dacht dat zij overspel pleegde. De politie on derzoekt de mogelijke betrok kenheid van de man bij nog twee andere moorden. Volgens justitie heeft de Fransman bij deze twee misdrijven de schijn sterk tegen zich. De officier achtte het aanne melijk dat er een spijl van de bank gebruikt was, omdat er één ontbrak en alleen iemand die wist dat de bank zulke spij len had, deze onder de kussens kon vinden. Een buurtbewoner zag de verdachte bovendien met een lang voorwerp naar de container lopen. Volgens de verdachte was dit zijn ingeklap te schildersezel. Justitie trok de verklaring in twijfel dat de man naar Parijs was vertrokken en niet meer terugkwam in Neder land. Getuigen zagen hem een paar maanden na de dood van de vrouwen op het CS en hij zou toen iets als 'die twee bit ches pikken het niet meer' heb ben gezegd. Uitspraak 16 april

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3