ris plaats voor vijf 'ijkgebonden clubs 'Wij zijn lui, erg lui. Misschien wel de luiste van alle sporters' f Leidse voetbal in de volgende eeuw let plan van Jan Lovink Sport Torken scoort in China PAASRUGBY bij LRC DIOK Dames Rugby Tournooi1999 4, TOfl van BEfflfflElEfl ;te| Ei: |dag: /einig niveau, te weinig jeugd en te weinig sponsors. Het fetbal in Leiden staat er op de grens van de eeuwwisse- liet best voor. Veertien clubs moeten de jeugd en de jors verdelen, er zijn 150 A-junioren in heel Leiden. Eén VS) kan met moeite het hoofd boven water houden in pfdklasse, maar die ziet z'n beste jeugd ook al naar de nstreek trekken. Wat is de toekomst van het voetbal in ii? In een serie artikelen blikt deze krant vooruit. taink is keurig op tijd ee|t'n afspraak op het com- jan Roodenburg op om drie uur. VJ staat hij voor een geslo- lk. Ongeduldig staat een renje jongeren uit de wijk deur een balletje te en. „Dat moet volgend nders", concludeert hij. Sportcomplex moet over een zijn, zodat de jeugd er gebruik van kan maken." Vorige maand schreef Lovink een artikel in het clubblad van Roodenburg over het Leidse voetbal in het nieuwe milleni- um. „Een aanzet tot een ge zond Leids voetbalbeleid" noemde hij het. Hij deed dat op persoonlijke titel, maar hij kreeg al boze reacties van an dere clubs. Lovink staat name lijk een grootschalige fusie 36 (4 en Sleutels gaan samen, een kantine voor de senioren en voor de jeugd. Er komen vier velden waarvan een kunst- eetr is ook ruimte voor een korfbalclub. Road Runners gaat deel uitmaken van de organisatie. Leidsche Boys en UDWS fuseren. Er komt een kunst- »ld en mogelijk ruimte voor een korfbalclub. da>port blijft en schuift op richting Haagweg. Er kunnen aan shuizerkade twee velden verdwijnen. [n en Docos gaan een club vormen. jjnum en UVS gaan een fusie aan. Waar nu een vierde veld somt een stadion met een modern stadion en business es De nieuwe club krijgt zes tot zeven velden waarvan vvetra of kunstgras. denburg blijft in het Noorderpark. Het complex bestaat uit plden indien er een korfbalclub wordt toegevoegd. Jeu de s, schoolsport en wijkactiviteiten hebben hier plaats. voor. „Er moeten minder clubs komen, er moeten verenigin gen onstaan die wijkgebonden zijn, die een natuurlijke achter ban hebben. Er ontstaan dan vijf, zes clubs in Leiden." Lovink constateert bij tal van clubs dezelfde problemen. „Er is kader te kort, er zijn te wei nig leden en daardoor is er een kwaliteitstekort, ook bij het ka der. Voeg een paar clubs sa men, je hebt nog altijd maar een voorzitter en een secretaris nodig. Je kan dan meer men sen inzetten voor je jeugd." In Leiden zijn er veel clubs die de kans hebben gehad een jeugdafdeling te beginnen en er niet in zijn geslaagd iets van de grond te tillen. Lovink: „Ik vraag me af of de wil er wel is. Hoe kan je als club geen jeugd hebben als je aan een nieuw bouwwijk grenst? Waarom kan je wel een karaoke-show orga niseren terwijl er geen geld is voor spelmateriaal voor de jeugd?" De Roodenburger gaat zelfs verder. „In feite parasiteren clubs zonder jeugd op andere verenigingen. Die proberen le den die door een ander zijn op geleid, voor een beloning van vijf tientjes per wedstrijd naar hun club te halen. Trainer Fie- lemon van De Sleutels krijgt nu geld om te versterken, die spe lers moet-ie dan echt van an dere clubs halen, want jeugd heeft die club niet." De Roodenburger geeft toe dat hier frustratie uit spreekt. „Roodenburg is een midden- Jan Lovink. club. We raken spelers kwijt aan de Bollenstreek, maar ook aan de kleine clubs. Er is zoge naamd geen ruzie tussen de clubs in Leiden. Ja, wie heeft er nu zin in ruzie? Maar geen en kele vereniging vindt het leuk om op te leiden voor een an der. Bovendien vermindert de motivatie van je jeugdafdeling. Waar doe je het voor, vraagt die zich af." Lovink is echter ook optimis tisch. „Clubs die samengaan kunnen van eikaars sterke pun ten profiteren. Neem nu de clubs aan de Vliet, VCL en Sleutels. De ene is goed in het binnenhalen van jeugd, de an der in het aantrekken van sponsors. Dat is toch een prachtige combinatie." Andere fusies in de Leidse voetbalwereld zoals eentje tus sen UVS en Lugdunum, die el- kaars buren zijn, liggen wel voor de hand, maar lijken on haalbaar. „Ik denk aan betaald voetbal. Als dat in Leiden van de grond komt, moeten UVS en Lugdunum dat samen uitvoe ren. Hun accommodatie is daar geschikt voor. Ik denk dat Lugdunum dan de zaterdagaf deling van de nieuwe club moet worden en UVS de zon dagafdeling." Ook voor Docos en Leiden ziet Lovink een gezamelijke toe komst. „Je krijgt wel een mam moetvereniging, maar juist grote clubs zijn in staat jeugd goed te begeleiden. Kijk naar Quick Boys, een club met 1800 leden, dat loopt daar goed. Ma- moetclubs kunnen ook be roepskrachten in dienst ne men." Bij het plan dat Lovink heeft opgesteld hoort ook dat de ac commodaties van de clubs grondig worden opgeknapt. El- FOTO HENK BOUWMAN ke complex moet een kunstgras of een wetra-veld krijgen. „De velden moeten open zijn voor zogenaamd recreatief-medege- bruik", stelt Lovink, „dat wil zeggen dat ook de ongeorgani seerde sport er gebruik van maakt. Dat sportvelden op woensdagmiddag niet meer leeg liggen." Dat fusieplannen kunnen wor den uitgevoerd door de vereni gingen, sluit Lovink uit. „Een onafhankelijke partij moet dit uitvoeren. Misschien dat een organisatiebureau eerst de zaak moet doorlichten." De Roodenburger gelooft niet dat de gemeente het voortouw neemt. „Die laat het over aan de clubs. Toch moeten er men sen opstaan die dit ter hand nemen. Dit lukt alleen met be stuurders die visie hebben. En die durven." LEIDEN WILLEM SPIERDIJK CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV.-CHEF JANET V N DIJK. 071-5356463 Pragt favoriet in Zilverenmolenloop Huub Pragt is morgen favoriet in de traditionele Zilverenmo lenloop. In Rijpwetering treedt de Hilversummer aan als voor naamste troef van het organise rende Leiden Atletiek. Pragt test er zijn recent stij gende vorm weer over twitig ki lometer. Tijdens de Twintig van Alphen kwam Pragt tot 1.07.14. Dat is ruim boven het even ou de als scherpe parcoursrecord van 1.00.08 in de Roelofarends- veense polders. Pragt ontbeert de concurren tie van de plaatselijk favoriet Jan Kortekaas en Leidenaar Jaap van Duijvenvoorde. De Belg Geert Deruddere is de eni ge die nog enige inhoud kan ge ven aan de nationale status van de Zilyererjmolenloop op de nationale atletiekkalender. Zilverenmolenloop. 20, 10, 6 en 3 ki lometer: vanaf 14.00 uur bij W ROAC in Rijpwetering (sportpark Hertogs- Oud-Leidenaar Remco Torken heeft in de eerste drie duels van de Chinese competitie in totaal drie keer gescoord. De robuuste spits verruilde onlangs het Belgische Beveren, waar hij te zwaar op de begroting zou drukken, voor Guo'an uit Beijing. Daar tekende hij een contract voor de rest van het seizoen dat tot november door loopt. Guo'an speelde de eerste wedstrijd met 0-0 gelijk, won de tweede met 4-0 en de derde met 1-0 door een goal van Torken. Dit weekend het 6e internationale Met teams uit Engeland, Schotland, Spanje, België en Duitsland. Er wordt gespeeld zaterdag zondag van 11.00 tot 20.00 uur. Kom naar de Smaragdlaan 101 in Leiden (tegenover CBR/ Octoberhal KAMPEER-WINTER RUITERSPORT From: "Martijn Ungerer"<unge0799@novell.uidaho.edu> To: "gertjan van geen"<gertgenius@hotmail.com> Subject: Re: e-mailen met Date: Wed, 24 Mar 1999 01:28:35 -0800 hat's up dog, Om maar meteen met de Amerikaanse termen in huis te vallen. Wees maar niet bang, want het is gewoon een be groeting en ik noem je geen hond. In deze context betekent dog zoiets van maat of gabber of weet ik veel wat. Het is een woord dat ik heb geleerd van de zwarte Amerikanen (African Americans). Ik denk zelfs dat het het eerste 'slang'-woord is, dat ik geleerd heb. Komt namelijk doordat mijn buurjongen hier in de 'dorms' dormitorywaar de studenten op de campus verblijven) een Afrikaanse Amerikaan is. Komt uit Pasadena, California en is de bas- ketballrevelation van dit jaar. Hij heeft me een beetje ingewijd in de steng want anders zou ik de helft van mijn vrienden niet verstaan. Nou ja genoeg gebullshit. Hé, ik vond het niet zo erg dat je me uit bed belde hoor, die vorige keer. Ik kan begrijpen dat je je af en toe een beetje in de tijd vergist. Doe ik ook nog wel eens. Maar je zei in je brief dat atleten toch vroege vogels waren... Ik weet echt bij god niet waar je die wijsheid vandaan hebt gehaald. Ik denk namelijk niet dat er stereotypen zijn voor atleten, maar als er dan wel een stereotype is dan is het wel voor de sprinters (voor mij dus). Wij zijn lui, heel erg lui. Misschien wel de luiste van alle sporters. We hebben af en toe een uitbarsting van energie en kracht maar tot die tijd en'na die tijd verbruiken we zo weinig mogelijk energie, onder het motto 'liever lui dan moe'. Trainen doe ik dan ook echt niet om acht uur in de morgen, ben je gek. Dat doen de basketballers, voetballers, ten nissers, (American) Footballers en volleyballers wel. Maar atleten doen dat niet. Ik weet niet of de lange-afstandlo- pers van het team dat doen maar wij dus niet. Hebben we ook niet nodig. Al die andere sporten doen hun 'condi tioning' in de morgen en ze doen het technische gedeelte in de middag. Wij hebben geen conditioning nodig. Nou ja, laat ik het zo zeggen wij doe conditioning in de winter en het technische gedeelte in de zomer. Tja, mijn prestaties worden niet echt gehinderd door weinig trainen, maar ik heb inderdaad ook weinig nodig om hard te lopen. Ik heb de trainigsintensiteit van de winter wel opgevoerd maar niet echt met heel erg veel. Wat ik wel heb gedaan is een heleboel meer conditioning. Dat probeer ik nu dus om te zetten in de nodige snelheid door minder maar veel sneller high speed) te trainen. Ik geloof niet, dat ik het de gemakszucht van een natuurtalent wil noemen (ik vind mijzelf geen natuurtalent), maar meer dat het onnodig is om meer te trainen. Als ik ga opvoeren - wat uiteindelijk wel moet - zal dat meer gaan in extra dagen (ik train nu 5 dagen in de week), dan in extra trainingseenheden op een dag. Ik train nu 5 keer per week ongeveer 2 uur per dag. En ik ben ook nog wel eens in de trainingroom. Daar zitten de fysiotherapeuten voor atleten. Ja, ik houd nog steeds contact met Cees ook al is het nu dan wat minder. Ik denk dat Cees geen invloed wil uitoefe nen op het werk van coach Keiler, maar ik beschouw Cees nog steeds als mijn coach. Kijk, je hebt gelijk met wat je zegt over Keiler, hij is een echte Amerikaanse motivator. Technisch is hij nou niet echt een kei, maar ik denk dat technische coaches niet echt te vinden zijn in de VS. Dit betekent dus dat ik Cees als mijn enige echte coach be schouw en dat ik hem dus ook vertrouw. Meer dan coach Keiler in ieder geval. Ik wil eigenlijk niet op de metho diek van beide coaches ingaan, maar ik kan wel zeggen dat er een heleboel verschil is in denkwijze. Ik heb trouwens niet echt gekozen voor een bepaalde plaats. Deze plaats is de enige waar ik naar toe heb gebeld, zonder er eigenlijk over na te denken dat het koud was of zo. Het is hier inderdaad niet het warmste plekje in de VS en dat is ook niet heel erg goed voor een sprinter. Maar we hebben wel een fantastische indoorfaciliteit tot onze beschikking, waar ze in Nederland nog wel een puntje aan kunnen zuigen. Er ligt een driehonderdmeterbaan in. Kon dus gemakkelijk trainen voor welke afstand dan ook en heb echt genoeg 100m/200m-trainingen kunnen draaien. Mijn voorkeur ligt wel bij de 100m, dat is mijn afstand. Ik heb voor het schoolteam wel een 4x400m gelopen en ik zal waarschijnlijk ook buiten nog wel een 4x400m lopen, maar dat doe ik alleen omdat ik het nou eenmaal kan. Het was eigenlijk een ongelukje dat ik de 4x400m liep want ik viel voor iemand in. In die race liepen we meteen de limiet voor de NCAA kampioenschappen... Heb daarna alleen nog maar op de NCAA gelopen, hoor. Outdoor zal ik ook alleen maar 400 meter lopen als het snelste team moet lopen en ach, zo erg was het ook weer niet. Alle wedstrijden passen in het schema, en de 400m is goed voor tempohardheid. Ik ben de winter inderdaad wel fatsoenlijk door gekomen zoals je aan mijn tijden hebt kunnen zien. Maar ik ver wacht veel meer van het outdoorseizoen. Ik weet niet hoe het zal gaan en mischien wordt het wel een baaijaar, maar ik zie er wel naar uit en ik ben heel erg gemotiveerd. Maar ik ga me ook niet op lopen vreten om me te bewij zen. Ik geloof dat ik het kan en als het niet dit jaar komt, dan is het wel volgend jaar. O ja, nog even een nieuwtje voor diegenen, die het nog niet wisten. Ik ben ook weer aan het verspringen en spring over een paar weken mijn eerste wedstrijd. Gisteren sprong ik in mijn tweede training 6.90 met tegenwind. Ben wel een stuk sterker geworden hier. Al heb ik niet al te veel gedaan in het krachthonk. Ik haat het honk nou eenmaal en ik hoor er ook niet in thuis. Zeker hier niet, waar iedereen die in het krachthonk traint, ongeveer twee keer zo groot is als ik ben en wel drie keer zo sterk. Ik overdrijf niet eens echt. want die basketbaljongens zijn erg indrukwekkend(ü) en die football-gasten zijn nog veel indrukwekkender Ik ben niet de grootste en sterkste en ik zal dat ook nooit worden. Boeiend. Het seizoen hier loopt tot begin juni en als het goed is zit ik op 8 juni in het vliegtuig naar Nederland (kan niet wachten!!). Twee dagen na de kampioenschappen hier. Nee, mijn toekomst ligt niet in de Verenigde Staten. Ik heb het hier na een paar jaar wel gezien, denk ik, maar het is wel een geweldige ervaring. Ben nu al een heel stukwijzer geworden over hoe de wereld werkt. Ja, ik vind het wel wat. Neerlands hoop... hmm zegt me eigenlijk niet zo veel. Ik denk dat er nog een heleboel meer zijn die tot die clas sificatie behoren, zoals Nathaniel Esprit, Uros Zver, Jairo Duzant, Pally de Leeuw en nog andere. En dan is er ook nog Patrick van Balkom, die relatief gezien ook nog heel erg jong is. Nee, die benaming legt me geen druk op. Ik heb er niet eens over nagedacht toen Troy dat zei, behalve dan dat ik het aardig van hem vond. Ik trek me meestal toch bar weing aan van wat mensen over mij zeggen en heb de neiging om te doen, waar ik zin in heb. Ik laat in ie der geval mijn leven niet leiden door atletiek en het wereldje dat daar bijhoort. Dit betekent niet, dat ik niet gemo tiveerd ben. Integendeel, ik wil altijd winnen. Maar dit komt van binnenuit en is me niet van buitenaf opgelegd. Weet je, er zijn ook nog anderen dingen in het leven die heel erg belangrijk zijn. Begrijp je wat ik bedoel? Nou en nu ben ik moe en ga ik naar bed, See you, en mail me nog eens. Martijn Martijn Ungerer is sprinter. De Alphenaar wordt algemeen als een talent beschouwd. Vorig jaar f maakte Ungerer als eerstejaars senior deel uit van de Nederlandse estafetteploeg, die tijdens de Europese kampioenschappen in Boedapest de finale haalde. Op het NK kwam hij op de 100 meter tot de vierde plaats. Na het succesvolle eerste jaar als senior verkaste Ungerer naar de Verenigde Staten, waar hij een studie communicatie aan de Universiteit van Idaho combineert •i da met atletiek. De 20-jarige Alphenaar is voormalig Nederlands juniorenkampioen op 100 meter en heeft als persoonlijke besttijd 10,44 staan. Redacteur Gertjan van Geen was benieuwd naar zijn verrichtingen, vorderingen en bevindingen in Amerika en stuurde hem een e-mail. Ungerer ma' antwoordde uitgebreid. ng i: e-mailen met Ved, 17 Mar 1999 13:09:24 PST ik (br gertjan van geen"<gertgenius@hotmail.com> 4714ge0799@uidalio.edu gesl iat het leven aan de andere kant van de plas. Is je je ervan voorgesteld had of is het nog steeds an alleen wennen aan andere gewoontes. mwens, dat ik je laatst uit bed belde. Ik had even ;ening gehouden met het tijdsverschil van negen de andere kant, atleten zijn toch vroege vogels? :erder venvacht dat je aan het trainen was. Maar iok begrepen dat je prestaties niet gehinderd loor overmatige trainingsarbeid. Is dat de gemak je natuurtalenten eigen is of heb je inmiddels de ;sintensiteit opgevoerd. Hoe veel uur maak je per 10e zijn de trainingen onderverdeeld. :de dat je nog steeds contact houdt met Cees ten l je oude trainer. Is dat vanwege de vertrouwens- jf heeft hij extra tips. Is er een groot verschil tus- L methodes en die van Mike Geiler. Wat is dat voor type. Is het een typische Amerikaanse (tor of is hij een kei op het technische vlak. we'n'8 kans gezien om °P de 100 meter te VJ. Het zal wel koud zijn geweest in Moscow, zodat gn n maar indoor bezig bent geweest. Wat dat be- »b je niet de geweldigste plaats uitgekozen, of viel lig te kiezen. Heb je trouwens een voorkeur voor tand. Moet het zo kort mogelijk zijn, of kan je ook sedSe sprint aan. Je hebt op de NCAA kampioen- bekeifn toch de 4x400 meter gelopen. Past zo'n wed en/of^ in het schema van een sprinter. rgoeJ woede winter overigens een beetje fatsoenlijk doorge- 3, initil. In het verleden heb nogal vaak moeten herstel- fH de inspanningen in de zomer. Ben je fysiek ster- evorden, zodat die problemen voortaan achterwe- ren of kan je nog wat extra uurtjes in het kracht- ébruiken. fineer loopt het seizoen eigenlijk in Amerika. Zijn ndigefelijks wedstrijden of bestaat de hoofdmoot echt - f 3-Jiingen. Ben je van plan om op korte termijn naar hank%ncj (-e k0men of ligt je leven inmiddels in de Sta- hoort de Gouden Spike tot de mogelijkheden. Ik dan tan dat de mensen benieuwd zijn naar de vorde- van Neerlands Hoop op sprintgebied. Legt die uit- van Troy Douglas - hij noemde je de toekomst Nederlandse sprinten - extra druk op je of moti- je alleen maar meer. benieuwd naar je antwoord. Ik lees van je. Succes irriere. 9 Met vriendelijke groet, I* Gertjan van Geen. Martijn Ungerer stretcht in de overdekte accommodatie van de Universiteit van Idaho.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 39