c Gebbetjes op Wielingen JVE TV WEER Napoleon en Joséphine Het Gesprek van de Dag 273 fc Overval vfo' twaalfjarige t ZATERDAG 3 APRIL 1999 COMMENTAAR Het komt weinig voor dat de Reclame Code Commissie een adver teerder berispt. Dutchtone, een van de nieuwe aanbieders van mobiele telefonie op de drukbezette Nederlandse telecom-markt, smaakte het genoegen op de vingers te worden getikt vanwege een tv-commercial waarin een psychiatrische kliniek wordt nage bootst. De commissie achtte het reclamefilmpje onnodig kwetsend en in strijd met het algemeen fatsoen. Het spotje zou de draak ste ken met een duidelijk herkenbaar ziektebeeld. De berisping levert Dutchtone (overigens voor 86 procent eigen dom van France Telecom) een nog grotere naamsbekendheid op. Dat is een makkelijk verdiend voordeel voor een zichzelf agressief positionerend' bedrijf dat elke maand miljoenen uitgeeft om zich een afzetgebied te veroveren ten koste van KPN en Libertel. Dutchtone zet in haar eigen reclame-uitingen de toon door de be jaarde Amerikaanse filmkomiek Leslie Nielsen in te huren voor de verpersoonlijking van een reeks malle fratsen. Zo constateert Niel sen. wijzend op twee Volendammers, dat wij Nederlanders wel be schikken over grote zakken, maar dat de zaktelefoon toch nog een relatief schaars consumptiegoed is. De spotjes zijn gestoeld op kluchten als Airplane, Police Academy, Naked Gun 331/3, Spy Hard en Mafia. Deze Hollywood-producten verkopen niet alleen onderbroekenlol (in Mafia komt een scene voor waarin een jongen wordt meegesmokkeld in het achterwerk van een ezel), maar zijn ook nog eens pastiches op bekende serie films (Inspector Clouseau, James Bond, The Godfather). In Ameri ka neemt niemand ze serieus. En al naar gelang je opvattingen over smaak en niveau, lachen ze er naar hartelust om of juist niet. In het gewraakte spotje komt onder meer een man voor die zich Napoleon waant en die zijn Joséphine maant hem vooral niet op zijn werk te bellen. 'Kwetsend'? Nog even en we zijn in Nederland terug in de jaren vijftig, toen het algemeen fatsoen voldoende argument was om de colletés in advertenties weg te zwarten. Dat de Reclame Code Commissie moeite had de zuiverheid van de communicatie-opvat- tingen van United Colours of Benetton (dat zijn reclamebudget ge bruikte om foto's van oorlogsgeweld en de aidsproblematiek af te drukken, maar doelbewust van de opwinding over die handelswij ze wilde profiteren) valt te begrijpen. Maar dat Leslie Nielsen aan stoot geeft...In een ander spotje van Dutchtone belazert hij de douane: 'Nog iets aan te geven, meneer?' Waarop Nielsen tonnen smokkelwaar de grens overtrekt. Een reutelpot in vijf minuten Vijf minuten duurt het programma maar. Vijf minuten. Dat blijkt echter ruim genoeg te zijn om een lading pulp van enorme propor ties over de kijkers uit te storten. Het is van RTL5, het wordt zes da gen per week uitgezonden en het programma heet Vijf op vijf. Met als toevoeging: de snelste quiz van Nederland. Wie mee wil doen aan de quiz moet een poster voor het raam han gen. Met de tekst Zet 'm op vijf'. Hetgeen wil zeggen dat iedereen zijn televisie zo moet programmeren dat RTL5 op positie 5 staat. Maar uiteraard is het niet voldoende om die aansporing voor het raam te hangen. De kandidaat in spe moet zelf RTL ook daadwer kelijk 'op vijf hebben staan'. Ondertussen rijdt een team van de om roep kriskras door Nederland op zoek naar de posters. Signaleren de teamleden een poster dan bellen ze aan. Even controleren of dezen- dervolgorde klopt en de quiz kan beginnen. In een minuut krijgt de kandidaat zoveel vragen voor zijn kiezen als hij kan beantwoorden. Twee kandidaten zijn er per uitzending en de beste mag door naar de wekelijkse finale op zaterdag. Waar hij of zij mag proberen een Smart in de wacht te slepen. „Een hoofdprijs om mee weg te rijden kreunt een stem. Dat klopt nog wel. Maar veel meer stelt het karretje natuurlijk niet voor. Een Smart is een auto voor het halve gezin. Meer gaat er niet in deze kleine reutelpot. Het zal de deelnemers een zorg zijn. Ze doen alleen mee omdat ze iets kunnen winnen. Al is her een Trabant die ze in de wacht kunnen slepen. Zo pakte Mitsubishi het een paar jaar geleden ook aan. Wie een poster van de Carisma, een model darde Japanse autofabrikant aan de straatstenen niet kwijtraakte, voor de ramen luid hangen, maakte kans op een exemplaar. Beetje publiciteit eromheen en klaar was Kees. Plotseling wilden hele hordes de Charisma kopen. Heel lucratief, zo machtig kan reclame zijn. Dat wil Smart natuur lijk ook. Vijf op vijf is dan ook geen quiz. Het is gewoon een reclame van vijf minuten. Misschien dat onze boeren RTL eens kunnen benaderen voor een quizje. Met als prijs: 'Een jaar lang wondervoeding voor uw tuin. Uw bloemen bloeien als nooit tevoren'. Komen ze eindelijk eens van dat mestoverschot af. WIL BUYS Zonnige perioden Gisteren werd op veel plaatsen een warme dag geregistreerd: de temperatuur liep namelijk tot boven de 20 graden op. In het zuid westen van Nederland draaide de wind al voor de middag naar west en aan de kust daalde de temperatuur daardoor tot 11 gra den. Die afkoeling trad later ook op aan de kust van Zuid- en Noord-Holland. Dat leverde plaatselijk grote temperatuurverschil len op. Om zes uur gisteravond was het in Bloemendaal 11 graden en op Schiphol 20! Wolkenvelden behorende bij een storing die via het Kanaal naar Frankrijk trok, kwamen niet veel noordelijker dan de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. Vandaag is het vrijwel overal droog met zonnige perioden. De wind is zwak tot matig uit richtingen tussen west en zuid. De maximumtemperatuur ligt rond 16 graden, maar vlak aan zee blijft het iets kouder. Tijdens de paasdagen is het droog, met flinke zon nige perioden. Bij een zwakke tot matige zuidwestelijke wind wordt het zo'n 16 graden. Vanaf dinsdag verslechtert het weer: de westelijke wind neemt in kracht toe en de middagtemperatuur daalt naar een niveau van 13 graden. Het is half tot zwaar bewolkt met enkele buien. De hoogste temperatuur treffen we dit weekeinde aan in Spanje, waar het ongeveer 25 graden wordt. IJsland beleeft koude paasda gen. In het noorden voor het daar gistermorgen acht graden. Slecht weer is hefook op de Balkan. Een depressie veroorzaakt daar buien; in Griekenland werd plaatselijk meer dan 20 millime ter afgetapt. De depressie trekt in oostelijke richting weg, zodat het weer de komende dagen verbetert. Het KNMI zal in mei een nieuw weerstation inrichten in Ell, ten zuidoosten van Weert. Limburg behoudt zo daarmee drie weersta tions en dat is vanwege het geaccidenteerde terrein in die provin cie ook noodzakelijk. JOS 8ROEKE X M I L L E N N I U Mj™ De nog fc; dagen U, Igei iocl Nog 273 dagen en hete ha nieuwe millennium br aan. Reden voor deze I"'1 om in een dagelijkse süda. terug te kijken op belatfdr rijke gebeurtenissen dK3j plaatsgrepen op correUj ponderende data in dfeer gelopen 100 jaar. Dezeum, week: 29 maart 1623: s1 d' menzweerders Mauritj onthalsd; 30 maart 19(^a[ recordbedrag voor Vaipvel Gogh; 31 maart 1889: fm.' huldiging Eiffeltoren; april 1572: inname De^p i Briel; 2 april 1982: Fall Th land-oorlog begint; 3 fl<-' 1968: vooravond mooi™ M.L.King. j 3 APRIL 1968 Samuel Billy Kyles (64) haEBA naar adem als hij de gebefn 2 nissen uit april 1968 aanhschi De baptistenpredikant is <Het enige die nu nog in leven pn t degenen die naast Martinmet ther King staan als deze wl en doodgeschoten op het bal me van een motel in Memphü eei „Een zwarte dag", vertelt froo vanuit de Verenigde Statefak „Dominee King zou 's avd stc bij ons komen eten. MaarP> hadden nog een uurtje ovjet p dus we hebben staan klets zijn hotelkamer". Als de ■im tijd nabij is, gaat Kyles sar met onder anderen King e: 0 Ralph Abernathy - de opviovc van King - naar het balkotyar „Dominee King rookte in flitit openbaar nooit, maar toeiis h hij een sigaret op. De recö ve spanningen maakten henhee veus". En dan klinkt het si De kogel van de vermeen^jj moordenaar James Earl R doet de wereld stilstaan. N<z Luther King, de burgerrecOgt strijder van de zwarte bewtoi king, is dood. Kyles buigtvei over hem heen 'en ik haalUe garetten uit zijn jasje'. Wadei „Niemand hoefde te weteU ei hij rookte". De predikant der vergeefs om hulp: Martin^n, ther King sterft in het motnerl nu een burgerrechtenmu^vo is. Kyles herinnert aan delpr' den die King de avond teiie. 3 april 1968, spreekt. „Wijl sc volk zullen het beloofde 1< bereiken. Het land dat mijyjj ogen zag." HENK RUUL 1Q-! Mo Pg« atst jee] p V£ gez üi Een alleenstaande Japansin P moeder is gearresteerd orêat zij haar twaalfjarige zoontürd heeft laten bijdragen aan larg gezinsinkomen: met een sin goedpistool overviel hij eÊ Ri kroeg en maakte zo'n 650insi den buit, meldde de Japaflgel krant Mainichi Shimbun ren. De vrouw had na haa scheiding zo weinig geld c de huur niet meer kon bel „Ik wist dat we geen geld den, daarom deed ik wat moeder vroeg", aldus de f weging in Nederland wenscht de kameraden en alle volksge noot en van Roosendaal en West Brabant: Een goed 1942'. In de kolom daarnaast 'wenschen de Pastoor en Kapelaans St. Jans parochie alle parochianen een Zalig Nieuwjaar'. En Cusseti al die annonces staat ineens een gedicht, een nieuwjaarswensch van burgemeester Claudius Ptinsen. Dat was mijn vader. Dit is het laatste couplet: Gij God, hebt ons beschut, Wat zouden wij nu vrezen, die kennen uw barmhartigheid, Die groot en uitgelezen de wereld leidt naar 't eeuwige besteL Het komend jaar ligt ook in uwe hand Behoed ons volk, ons eer, herstel het Vaderland. Kort daarna werd mijn vader naar aanleiding van dit vers ontslagen. Ook al omdat hij in het eerste couplet het oude jaar had vergeleken met 'een bladerboek met weinig tekst en vele platenOntslagen vanwege een gedicht. Je kunt het je bijna niet voorstellen. Twee gedichten over de oorlog, in twee laatjes naast elkaar. Ik lees ze allebei nog een keer. Dat van Willem Wilmink eindigt zo: Je maakte een voetbal, of ook wel een bom van proppen papier, elastiekje erom. Het leven ging meestal gewoon maar zijn gang. Maar soms was je bang, soms ben ik nog bang. MENSELIJK Wie er zin in heeft mag met Pasen gerust tien eierer Schadelijk voor de gezondheid is het niet, zolang h( bij zo'n uitzondering blijft. Het NEDERLANDSE VO p DINGSCENTRUM geeft aan dat we gemiddeld max ™- drie eieren per week mogen eten. Een teveel aan ei( jaagt het cholesterolgehalte in het bloed op. Daarda neemt het risico op hart- en vaatziekten toe. Grote tf'; l doener daarbij is de hoeveelheid verzadigd vet. Datjp halve in eieren ook in melkproducten, kaas, roombcC i vlees. Het is beter om verzadigde vetten zoveel mogt&B; vervangen door onverzadigde vetten (vis, margarine^3 is wel oppassen geblazen voor te zacht gekookte eiet uv Die kunnen de salmonellabacterie bevatten, waardaieu voedselvergiftiging kan optreden. Het Voedingscent10"1 waarschuwt vooral mensen met een verminderde we stand (kleine kinderen, oudere mensen en zwangere wen) tegen dit - overigens geringe - risico. Een ei mc genlijk zeven minuten hebben gekookt om geheel vi salmonella te zijn. Rapper Snoop Doggy Dog, wiens eigenlijke naam Cl BROADUS is, kreeg zijn bijnaam vanwege zijn uiteen gelijkenis met Snoopy, het hondje uit de Peanuts st' nil Maar Snoop heeft ook iets met honden en dat kosttfdl< zijn woning. Snoop's pitbulls en rottweilers dreven y buren tot wanhoop. Ze werden gek van het geblaf to in de nacht en van illegale hondengevechten. Ook li de rapper nogal van luidruchtige feestjes. De buurt' I de bij de politie, maar onderzoek leverde volgens heJ se showbizz-persbureau WENN geen bewijs op. Voo' J Snoop was de lol er echter af. Deze week verhuisde 1V Claremont, een voorstad van Los Angeles, naar het 3 'J) lometer verderop gelegen Diamond Bar. Een peperd zwaar bewaakte wijk. Want Snoop, voormalig gangs' sinds 1993 miljonair, leeft op stand. Max Teeuwisse is verzot op opvallen Max Teeuwisse werd op 18 maart 70 jaar en die verjaardag is hij nog steeds aan het vieren. Vanavond bij voorbeeld komt het saxofoonsextet 'De Zes Winden' op bezoek in zijn jazzcafé in Den Oever. En opnieuw zal het stampvol zijn. Want Max is populair. Als trombonist als 'the singer unlimited', maar vooral als di- versionist. En wat nog mooier is: zelfs op Wieringen beginnen ze hem na dertig jaar herrie nu te pruimen. Of moet hij daar eigenlijk bang voor zijn? Max Teeuwisse: 'Ik ben al van kinds af aan serieus bezig met niet serieus te zijn. foto jurjen drenth Als je 't hem op de man af vraagt, dan eh... dan moet-ie inderdaad toegeven dat het hem 'op een geweldige manier steekt'. Maar het is niet anders. Na jaren vol conflicten met burgemeesters, amb tenaren en tollenaren is het rondom Max Teeuwisse zomaar een stuk rustiger geworden. „Soms hè", mokt-ie schor en met een droevige blik in zijn hon denogen, „soms kan ik er niet van sla pen. Lig ik nachten lang te woelen. Wat heb ik fout gedaan, wat heb ik fout ge daan Geen ruzies. Verschrikkelijk toch? Ik ben nog maar zeventig." Max Teeuwisse is onder meer (willekeu rige volgorde) uitbater van het enige Ne derlandse vrouwencafé waar ook man nen mogen komen, edelfigurant, trom bonist, toekomstig bekend Nederlander (al 25 jaar), activiteitenontplooier, zan ger, fotomodel, egotripper, museum baas, entertainer, jazzclubhouder, sa mensteller van de vermaarde cursus stom lullen, hofleverancier, voorzitter van de culturele stichting 'Vox Claman- tis in Deserto' (Roepende in de Woes tijn), uitslover nou ja, diversionist dus. Hij is met voorsprong de 'beroemdste man van Wieringen' en wil dat graag zo houden. Vandaar dat er voor een vraag gesprek ditmaal niets hoeft te worden betaald. Ja, vertel hem wat. Ooit stuurde hij een missive aan het Nederlandse journaille met de volgende tekst: 'Voor de met mij te houden interviews gelden de volgende tarieven: dagbladen, onge acht richting of kleur fl. 1,50 per regel kolombreedte; weekbladen fl. 5,per regel kolombreedte en weekbladen met niveau fl. 10,per regel kolombreedte'. Maar omdat iedere verslaggever nu on derhand wel eens behoort te weten dat hij al van kinds af aan serieus bezig is met niet serieus te zijn... 'Hè? Niet dan?' Dertig jaar geleden alweer stelde de ge meente Wieringen Teeuwisse aan als di recteur van de Wieringer Museum Boer derij. Een benoeming waaraan Max dui delijk meer plezier heeft beleefd dan burgemeester en wethouders. Die im mers wilden hem na een paar maanden alweer kwijt. Dat kwam, hij maakte van het museum al snel een donkerbruin- jazzcafémuseum met sterke nadruk op de eerste zes lettergrepen. En dat werd niet gepikt. Bordjes als 'bij aankoop van een glas bier, voetbad gratis' en 'Für dumme Leute verboten' hoorden - vond B&W - niet thuis op een ordentelijke ex positie van Wieringer volkskunst. Laat staan de op de toegangsdeur gespijkerde mededeling 'Sportvissers niet welkom; zeilers een beetje'. Maar Max liet zich niet verjagen. Sterker nog, hij sloeg terug. Na een campagne die in de politieke geschiedenis van Wie ringen zijn weerga niet heeft - 'Stem op Max, want dan weet je tenminste zeker dat er niets gebeurt'- nam hij aan het begin van de jaren zeventig plaats in de gemeenteraad. 'Maar', geeft hij direct toe, 'dat was geen succes'. En hij weet wel waarom ook: hij is niet in de wieg gelegd voor tacticus. Ga maar na. In de vier jaar dat hij als overtuigd Marxist op het pluche zat, diende hij twee kwali- teitsvoorstellen in: a) verhoging van de presentatiegelden voor raadsleden en b) afschaffing van de sluitingstijden van de cafés op Wieringen. Dachten ze godbe tert dat hij het voor zichzelf deed. De diversionist zag de bui nog net op tijd hangen en meende met de slogan 'Vrouwen en meisjes, jullie stemmen toch zeker op Max?', opnieuw te kunnen toeslaan. Maar helaas, een tweede ter mijn zat er niet meer in. Dat zat 'm flink dwars, zal-ie niet ontkennen. Max be gon zelfs zodanig aan zichzelf te twijfe len, dat hij voor een psychologische test naar de afdeljng beroepskeuze van het gewestelijk arbeidsbureau in Den Helder toog. Had-ie dus niet hoeven doen. Want wat schreef de onderzoekster me vrouw dra. L. M. Houk-Lammerts in haar 'Verslag van Bevindingen'? Dat 'consultant een man is van 50 jaar, die het belangrijk vindt dat de wereld nota van hem neemt.' Ja toe zeg, alsof hij daarvan niet al lang op de hoogte was. Dat zat er namelijk al heel jong bij hem in: ouwehoeren, altijd iets willen zeggen. Ook wanneer d'r niks te zeggen viel. „Als ik vijf minuten op een bijeenkomst van tweeduizend man ben geweest en iemand zegt later: Was Max er eigenlijk nog? dan vind ik, dat ik op een verschrikkelijke manier heb ge faald." Opvallen. Teeuwisse is er verzot op. Maar - en dat heeft hij nooit begrepen - daar schijnen mensen een hekel aan te hebben. Wat is er nou tegen een sympa thieke egotripper? Hij doet toch nie mand kwaad? Nadat Beatrix - toen nog prinses - bij hem een kopje koffie was komen drinken, noemde hij zich prompt 'de enige hofleverancier van Wieringen'. Toegegeven, geen top- vondst. Maar toch ook niet iets om je druk over te maken? Gewoon, een geb betje. En dat gedoe over die 'Eerste Na-oorlogse Hongerfietstocht' heeft hem helemaal verbaasd. Prachtig idee toch? 'Wie fietst er met vijftig kilo aard appelen op z'n bagagedrager het snelst van Wieringen naar Amsterdam'. Hij dacht werkelijk dat het storm zou lopen. Maar nee, er waren zelfs lieden die het een vulgair idee vonden en ingezonden brieven begonnen te schrijven. Onbe grijpelijk. Max nog steeds verongelijkt: 'Zodra je een serieus geintje maakt, be ginnen er mensen te steigeren.' Dus trekt hij zich steeds meer terug in 'Maxico of zoals hij zijn jazzcafé ook wel pleegt te noemen 'Onthaastingslo- kaal' of 'Afhaalcentrum van het Geluk'. Waar hij samen met musici als Eddy Sanchez, Frans Poptie, Piet Noordijk en Carl Schulze een beetje toetert op z'n trombone. Of - onder de naam Max Teawisüe - onder grote bijval, elke za terdagavond zelf vertaalde jazzklassie- kers zingt. Nou ja, vertaald 'Summerti me' bijvoorbeeld zingt-ie als volgt: Suf ferd zijn/En geen licht op jefietsie/En niet stoppen/Ook al staat het op roodlEffe kij- keJVeel te weinig politie... enzovoort, en- zoverder. Dol succes hoor. Er is zelfs al een cd-tje van gemaakt. En of het nou daardoor komt of door het feit dat zijn café onder hand is uitgegroeid tot de bekendste jazzclub in Nederland, hij zou het niet weten. Maar een feit is wel, dat Jan Baas, de huidige burgemeester van Wieringen hem geen strobreed in de weg legt; nog beter: al twee keer - en nog wel tegen volledige betaling van de entreeprijs - zo'n jazzavond heeft bezocht. Max ang stig: „Ik weet niet wat me overkomt. Geen conflicten meer, geen ruzies. Echt waar, ik moet er verschrikkelijk aan wennen." ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Informatie over komende jazzavonden in Wieringen (op 22 mei komt Greetje Kauffeld): Max Teeuwisse, telefoon (0227).511.351. JOOST PRINSEN Toeval Bestaat toeval? Geen idee. Ik zal u dus niet vermoeien met be schouwingen daarover. Ik maak slechts melding van mijn wel en wee in het afgelopen kwartier. Ik ruim mijn bureau op. Laden die twintig jaar zijn dicht gebleven. Ik vind mijn eerste toneelcontract uit 1969, on dertekend door Wim Sonneveld: 800 gulden in de maand. Tijdens de repetitieperiode (twee maan den): half geld. Mijn eerste televisiecontract, de Stratenrnakeropzeeshow in 1971. Voor het spelen van diverse rollen en het zingen van diverse lie deren: 500 gulden per aflevering. Helemaal achter in de la zat een liedtekst voor de Stra tenmaker van Willem Wilmink. Eerste cou plet: Het was oorlog, we zaten gewoon in de klas; je was bang voor een vak waar je slecht in was, je was bang voor een beurt zo alleen voor het bord. Niet bang voor de oorlog maar voor je rapport. Een prachtig vers over het kinderleven van alle dag tijdens wereldoorlog twee. Volgende la: krantenknipsels. Kritieken over die zelfde show van Sonneveld en over diezelfde Stra tenmaker. En ineens een knipsel van het Bra- bantsch Nieuwsblad'. Januari 1942. Veel adverten ties: 'Groep II van de Nationaal Socialistische Be-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2