Miljoenenplan voor Het Wedde Uniek oud fotomateriaal duikt op in Zoeterwoude 'Het is wachten, wachten, wachten' jk Den Haag wil huizen vliegkamp Valkenburg Verpleegkundigen nnen door Haaswijk Verpleegkundige Foto-expositie in Emmaus Verpleegkundigen CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 vindt dat er geen 11 moeten komen in de >older in Zoeterwoude vliegkamp Valkenburg ^ich beter als bouwloca- ar dan niet alleen voor ■Koekenden uit de Leidse is ook bijzon- voor Hage- zo meldt de gemeente Pronk (ruimtelijke igjg). Voorwaarde is wel jurgemeente Wassenaar Keel last krijgt van de ex- om forensen. Daarom is ;N11- west wordt aange- 3r^ dat er meer en beter iar vervoer komt tussen en Den Haag. schrijft dit in zijn ijijke visie voor de perio- 1:0-2020, die samen met n Zoetermeer onder de fedenland West 2020' op gelegd bij de minister en ede Kamer. Het is de bij- an de residentie en haar Jburen aan de discussie ruimtelijke indeling van -ind. Eind dit jaar wil "Haarvoor de hoofdlijnen -»en. De Tweede Kamer jert eind deze maand F voorzetten die de mi jerder heeft gegeven. Be te van het vliegveld, het h van woningbouw in de R(Voudse Grote Polder en Vikkeling van het Groene isseren dan de revue. Haag, Delft en Zoeter meer zien zichzelf als een ste delijk netwerk, dat met een roy aal gebaar wordt begrensd door de Oude Rijn in het noorden, de Noordzee in het westen, de Nieuwe Waterweg bij Rotter dam en Gouda. De drie vinden dat ze zich onderscheiden van de Leidse en Rotterdamse re gio's en dat ze alle drie een zelf de probleem hebben, namelijk ruimtenood. Bouwen in de Grote Polder, aan de andere kant van Leiden langs rijksweg A4, wijzen de drie gemeenten af. Dat is land schappelijk niet wenselijk. Vol gens het drietal moet daar ster ker worden aangesloten aan de stedelijke band langs de Oude Rijn. In de buurt van het nog verder te ontwikkelen Bent woud kunnen wel huizen ko men. Die zijn dan een welkome aanvulling op het eenzijdige woningaanbod van Zoeter meer. Het Groene Hart moet verder intact blijven, al is inci dentele bebouwing aan de ran den voor hen wel bespreekbaar. Valkenburg, Katwijk en Was senaar presenteerden eerder deze week, met tegenzin, een eigen plan voor bebouwing van het marinevliegkamp. Dit was mede bedoeld om niet te zijn overgeleverd aan de aanspra ken van Leiden, die graag zelf wil bouwen op het marinevlieg kamp. In het regeerakkoord hebben de paarse partijen afgesproken dat sluiting van de marinebasis nader wordt onderzocht. die hun hoofd onder AH F omstandig heden koe/hunnen houden... jina46 n deze krant. jr|itionele Haaswijkloop gaat maandag 5 april (Tweede Paas- ior de vierentwintigste keer van start. Om 11.00 uur klinkt rtschot voor de deelnemers aan de 5, 10 en 15 kilometer. eb kleintjes gaat enkele minuten later een twee-kilometer- n start. De inschrijving voor de Haaswijkloop begint maan- 110.00 uur in gebouw 't Groot Proffijt aan het Boerhaave- /vaar men zich ook kan omkleden. Het inschrijfgeld be dde gulden. Leden van de Buurtgroep Haaswijk - de organi- in het evenement betalen twee gulden. zorgregisseurs zitten wei goed bij de CPA K Blader snel door naar vacature-pagina4 6 in deze krant. Zwembad in Voorschoten wil moderniseren Sportfondsen Voorschoten BV wil zwembad Het Wedde moderniseren. Gedacht wordt aan een sauna, een whirl pool, het veranderen van de entree, meer mogelijkheden om te fitnessen, aanpassing van de kleedgelegenheid, frissere kleuren, een zwemsluis tussen binnen- en bui tenbad en een grotere bar bistro die ook beter zichtbaar moet zijn. VOORSCHOTEN JAN PREENEN De plannen worden over enkele weken voorgelegd aan de ge meente. De kosten zijn nog niet bekend, maar worden geschat op vier a vijf miljoen gulden. G. van Hal, manager van Het Wed de, benadrukt dat het om nog niet concreet uitgewerkte plan nen gaat.Maar het gaat wel in die richting. We noemen ons nu recreatiebad, maar die naam dekt niet de lading. Mensen verwachten tegenwoordig veel meer. Ze willen niet alleen maar zwemmen", aldus Van Hal. Met de plannen om Het Wed de ingrijpend te veranderen, haakt de leiding in op de wen sen van de bezoekers. Toen Van Hal een jaar geleden als mana ger begon, kreeg hij van de raad van beheer de opdracht een plan te ontwikkelen om het bad aan te passen aan de eisen van deze tijd. Bovendien moet het aantal bezoekers tenminste 200.000 per jaar blijven. „Omdat ik de zwemmers niets van bovenaf wilde opleg gen, maar wilde weten wat er onder de mensen leeft, hebben we eerst een enquête gehou den. Er zijn vierhonderd formu lieren verspreid. Daarvan zijn er driehonderd teruggekomen. Dat toont aan dat veel mensen erg betrokken zijn bij het bad." Uit het onderzoek kwam onder meer naar voren dat er te wei nig eenpersoonskleedkamers zijn, dat vooral ouderen een whirlpool of sauna willen, dat bezoekers graag in en naast het zwembad willen fitnessen, dat de kleuren in het gebouw saai worden gevonden, dat het een bezwaar is dat bezoekers niet van binnen naar buiten kunnen zwemmen en dat er te weinig mogelijkheden zijn om wat te eten en te drinken. Volgens Van Hal is het hoog tijd om Het Wedde a^n te pas sen. „Het bad staat er nu zo'n jaar of negentien. In al die tijd zijn er alleen een Turks stoom bad en een peuterbad bijgeko men. En twee jaar geleden is de golfbaan bij de exploitatie van het bad betrokken toen de eige naar failliet ging. Daar proberen we nu wat meer bekendheid aan te geven." Over de financiering van de verbouwing is nog niets be kend. De gemeente is eigenaar van hef"zwembad en steekt er jaarlijks tweeënhalve ton subsi die in om het exploitatietekort te dekken. Sportfondsenbad Voorschoten is een zelfstandige organisatie, die het bad exploi teert en gebruik maakt van de faciliteiten van Sportfondsen Nederland in Amsterdam. Van Hal: „Ik weet niet wat de financiële gevolgen zullen zijn. Ik weet alleen dat de tarieven niet tot Tropicana-hoogte moe ten oplopen. In dat zwempara dijs in Rotterdam moet je 22,50 gulden betalen. Dat kun je hier niet verkopen." Fotograaf vindt 350 portretten van Stompwijkers uit 1941 gaat dat ze bovenop elkaar za ten in een stapeltje in een roes tend blikje, dan valt het met de kwaliteit erg mee", zegt Jan van Bemmelen junior.. Hij is inmid dels al door zeker vijftig Stomp wijkers gebeld, die naar de fo to's willen komen kijken. Over een paar weken hoopt hij een map klaar te hebben met de fo to's. Deze komt ter inzage te liggen in de fotowinkel aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude. Hoewel de namen bij de ne gatieven ontbreken, is volgens Jos Teunissen van de Vereni ging behoud erfgoed Leid- schendam inmiddels de helft van de geportretteerden 'geï dentificeerd'. Met dank aan de 81-jarige Stompwijkse me vrouw Knijnenburg, die destijds woonde tegenover de boerderij van Saartje Cohen. Het joodse meisje staat volgens mevrouw Knijnenburg niet op een van de negatieven, maar de Stomp wijkse herkende wel vele ande re dorpsgenoten. De meeste ge- portretteerden hebben volgens Teunissen een argwanende blik in de ogen. „Dat is niet zo vreemd als je bedenkt dat het gaat om foto's voor persoons bewijzen. Iedereen boven de zestien jaar moest zo'n docu ment op last van de Duitse be zetter bij zich dragen." Volgens Van Bemmelen jr. straalt van de geportretteerden eerder on wennigheid af. „Mensen waren niet gewend om op de foto te gaan. Het is voor veel mensen misschien wel de enige keer dat ze op de foto zijn gegaan. Ge woon omdat het móest." De komende tijd wil de Ver eniging behoud erfgoed Leid- schendam proberen om erach ter te komen wie de andere per sonen op de negatieven zijn. „We denken aan het beleggen van een avond in het Dorps huis. We hebben al reacties ge- Zelfportret van Jan van Bemmelen sr. in zijn doka: een kast in de huiskamer. foto jan van bemmelen sr. had van mensen die zeggen: als ik die foto's zie, dan weet ik ze ker dat ik 95 procent kan her kennen." Teunissen zet ondertussen de zoektocht naar foto's van Saartje Cohen voort. Het le vensverhaal van het joodse meisje boeit hem al een tijdje. „Je begrijpt de geschiedenis veel beter als je de lotgevallen van één persoon beschrijft." In 1995 verscheen een artikel van Teunissens hand in opinie weekblad Hervormd Nederland over het joodse meisje. Dat arti kel trok de aandacht van een nazaat van de man met wie Saartje in Stompwijk samen woonde. Volgens Teunissen probeert dit familielid er al een tijdje achter te komen hoe het joodse meisje eruit zag. Een speurtocht naar foto's bij het RIOD, het gemeentearchief en andere instanties leverde niks op. Saartje Cohen werd vaak met haar vriend gezien op de bak fiets. „Hij kon prachtig zingen. Zij zat voorin en samen reden ze door Stompwijk. Een bizar detail is dat Saartje zich in de cember 1942 moest melden en dat hij haar weggebracht heeft op de bakfiets", vertelt Teunis- sën. Waarschijnlijk hadden ze geen enkel vermoeden van het onheil dat Saartje te wachten stond. „Over de jodenvervol ging was weinig bekend. Die was net op gang gekomen." ZOETERWOUDE Jan van Bemmelen jr. wil rond de eeuwwisseling een expositie in Huize Emmaus in Zoeterwoude inrichten van foto's die zijn vader maakte rond 1950. Vier jaar geleden organiseerde Van Bemmelen een expositie met materiaal van zijn vader uit de ja ren veertig. Dat evenement was een groot succes. „Ik denk dat tachtig procent van de Zoeterwoudenaren is geweest." Van het bijbehorende boek werden circa achthonderd exemplaren ver kocht. Het is de bedoeling dat ook nu weer een boek verschijnt. STOMPWUK/ZOETERWOUDE JUDY NIHOF Het begon als een zoektocht naar foto's van Saartje Cohen, die in 1942 uit haar woonplaats Stompwijk werd gedeporteerd naar Westerbork en uiteindelijk stierf in Auschwitz. Die foto's zijn niet gevonden. Maar een andere ontdekking maakte veel goed. Tot grote vreugde van de Vereniging behoud erfgoed Leidschendam doken in Zoe terwoude wel 350 negatieven op van portretfoto's van Stompwijkers. Ze dateren uit 1941 en werden gemaakt door de Zoeterwoudse fotograaf Jan van Bemmelen, die leefde van 1905 tot 1989. „Het zijn negatieven van uit stekende kwaliteit. Je kunt er haarscherpe afdrukken van ma ken", zegt Jos Teunissen van de Vereniging behoud erfgoed Leidschendam. De zoon van Jan van Bemmelen, eveneens fotograaf, vond de Stompwijkse negatieven tussen de honderd duizenden andere foto's en ne gatieven van zijn vader, die be halve in Zoeterwoude veel in Stompwijk werkte. „Als je na- Een van de pas ontdekte foto's die waren bestemd voor persoonsbe wijzen. foto jan van bemmelen S/t Patricia Nell id: 17 plaats: Warmond j ^rlijke staat: bij ou- lcj lonend itoip/functie: scholiere, ionfttatrice Warmond asell, actief in buurtver- 'e jij over twintig jaar? iop ik dat ik een eigen eb, ergens in Nederland. 1 coet al helemaal voor me. repc'n chique hotel, maar vvoils Dendermonde in Tijden Slechte Tijden. - iend is kok, die kan er rken. i rif slechtste eigenschap? Sveral maar net op tijd .moet altijd rennen. En xceben ik misschien iets te g: ik trek me dingen snel igje 's nachts wakker and1 aên proefwerk niet heb 1. Dan denk ik: nu ga ik jlapen, maar dat lukt dan it. Ik kan ook wakker lig- ik ruzie met iemand heb an ben je verslaafd? terhammen met gesmol- is. Elke ochtend móet ik terham met gesmolten ■t je ideale partner eruit? Onzekerheid knaagt aan asielzoekers in Voorschoten Ik let wel op het uiterlijk, maar ik let vooral op hoe iemand te gen me doet. Eerlijkheid vind ik belangrijk. En dat je goed met hem kunt praten en met hem kan lachen. Vind je jezelf volwassen? Ik ben het natuurlijk niet, maar ik voel me wel volwassen, als ik mezelf vergelijk met sommige mensen van mijn leeftijd. Ik hoor ook van verschillende mensen dat ik me niet 'heel jong' gedraag. Als ik naar de kroeg ga, vind ik het net zo leuk om met mensen te praten van dertig of veertig als met iemand van mijn eigen leeftijd. Oudere mensen zien me niet als 'het kleine meisje van Nell'. Wat zou je doen meteen mil- die opleiding is best duur. Ik zou die opleiding ervan beta len. En dat hotel ervan kopen natuurlijk. Ik zou ook geld aan goede doelen geven. Maar dat moeten wel organisaties zijn waar ik achter kan staan: orga nisaties die opkomen voor de rechten van de mens en de rechten van het kind. Wat is je favoriete plek in War mond? In het weekeinde: de Saloon, de kr oeg in de Dorpsstraat waar ik altijd kom. Warmond heeft heel veel mooie plekjes. Als de zon schijnt vind ik het leuk om op het strand te zitten op Kouden- hoorn. Wat is je grootste ergernis in Warmond? Dat er nog steeds geen grote supermarkt is. Nu komt er wéér een onderzoek, dat kost alleen maar geld. Waarom beginnen ze niet gewoon! Dat ik me daar aan erger komt ook doordat ik vrij dagavond en zaterdag bij de Casper-supermarkt werk. Mijn vroegere baas is er weggegaan en wat anders gaan doen om dat hij niet langer op de grote supermarkt wilde wachten. Welke vraag had je graag willen krijgen? Ik hoopte van te voren niet op een bepaalde vraag. Ik ben wel blij dat ik deze vraag niet heb gekregen: 'Wanneer heb je voor het laatst gehuild'. Ik dacht o als ze dat gaat vragen, wat moet ik dan antwoorden... Want dan moet ik natuurlijk ook zeggen waaróm ik heb gehuild. TEKST: JUDY NIHOF» FOTO: DICK HOGEWONING VOORSCHOTEN JAN PREENEN Ze heeft het goed. Ze vermaakt zich prima, ze wordt met alles geholpen en aan eten en drin ken ontbreekt het bepaald niet. De omgeving is mooi, het con tact met de andere asielzoekers is prima. Iedereen leeft mee en geeft geld. Daar ligt het alle maal niet aan. Het is de onze kerheid, die aan haar knaagt. „Hoe mijn toekomst eruit ziet? Ik weet het niet. Het is wachten, wachten, wachten op wat justi tie zal beslissen." De Russische Olga is een van de veertien zogeten Dublin- claimanten in het Voorschoten- se zalencentrum Het Pluspunt aan de Jan Evertsenlaan. Dat zijn vluchtelingen die wachten op een asielprocedure in een ander Europees land waar zij eerder zijn geweest. Nederland heeft in dat land een claim neergelegd. Wordt die claim toegewezen dan moet de vluch teling vertrekken. Bij afwijzing gaat de asielzoeker naar een opvangcentrum, zoals dat met twee buitenlanders in Het Plus punt de afgelopen weken het geval was. De ene ging naar Ommen, de ander naar Schalk haar. Elke maand moeten de vluchtelingen zich melden bij de Immigratie- en Naturalisa tiedienst in Zevenaar. Dan krij gen ze te horen waar zij heen moeten. „Ik moet volgende week een stempel gaan halen in Zeve naar. Ik weet niet wat er dan ge beurt. Of ik kan hier blijven, of ik moet weg. Dat maakt je zo onzeker." Het liefst zou Olga in Het Pluspunt blijven. Dat kan echter niet langer dan tot 1 mei. De Raad van Kerken heeft voor drie maanden opvang geregeld. Daarna zullen ze waarschijnlijk elders in Nederland in of bij een kerk worden opgevangen. Zonder steun van de kerken, de gemeente Voorschoten en zo'n 150 vrijwilli gers uit alle geledingen zouden de Dublin-clai- m anten op - straat staan. 'Gelukkig' is dat volgens Li- neke Stoop, coördinator van het pro ject in Het Pluspunt, nu niet het geval. „We kunnen deze mensen geen paradijs aanbieden, maar ze ervaren het wel als zodanig. Ze krijgen veel aandacht. De sfeer onderling is goed. Dat is wat hen verrast. Zo zijn ze het niet gewend. Maar ze weten ook dat dat in de nabije toe komst weer verandert. Dat het veel onpersoonlijker zal zijn als ze straks bijvoorbeeld in een opvangcentrum zitten in af wachting van de verdere proce dure. Daar mogen ze opeens niets meer en hospitalizeren ze. Bij ons zijn ze de nodige vrij heid gewend." De 23-jarige Olga is tweeënhal ve week geleden in Voorscho ten gearriveerd. Waarom wil ze niet zeggen. Dat doet er volgens haar niet toe. Uit angst wil ze ook haar naam niet noemen en voelt ze er niets voor om op de foto te gaan. „Laat maar een fo to maken van een van je schil 'Deze mensen leven bij de dag of in het gunstigste geval bij de week' derijen", zo fluistert een vrijwil ligster haar in. Trots loopt ze naar de muur waar een repro ductie hangt van een werk van de Franse schilder Paul Gau guin. Het doet denken aan een vulkaan die tot uitbarsting komt. Alsof Olga haar ge voelens in één keer alle ruimte geeft. „Nee hoor, het is gewoon een berg die in wolken is gehuld. Dit is een hobby van me waar je verder niets achter moet zoeken." Ontpanning en creativiteit krijgen in Het Pluspunt volop de ruimte. „Zwemmen, joggen, voetballen. Alles kan hier. Van avond gaan we naar de Johan nes Passion in Lejden. Pas heb ik een reggae-avond meege maakt. Ik krijg ook taallessen. Engels, maar ook Nederlands. Het is moeilijk, maar ik wil het wel leren. Je kunt hier in de omgeving ook heerlijk wande len, waardoor je een beetje tot rust kunt komen. Dat heb je wel nodig." Na het gesprek gaat Olga boodschappen doen met een vrijwilliger. In het schema staat dat zij deze dag moet koken. Vermoedelijk zal het een Rus sisch/Nederlandse maaltijd worden. „We betrekken ze overal bij. Bij het koken, maar ook bij het afwassen en het schoonmaken. Het is een soort therapie. We moeten voorko men dat ze gaan zitten na velstaren, al moeten we er ui teraard wel op letten dat ze nog wat tijd voor zichzelf overhou den", zo licht Lineke Stoop de gevarieerde werkzaamheden toe. Buiten speelt iemand gitaar. Binnen wordt gelachen. De el lende lijkt ver weg. „Vergeet het maar. Deze mensen leven bij de dag, of in het gunstigste geval bij de week. Ze kunnen niet ver vooruitkijken en plannen ma ken." Dat geldt ook voor Olga. „De situatie is heel moeilijk. Ik zou hier graag willen blijven." die zich om F30.000 mensen willen bekommeren... Blader snel door naar vacature-pagina46 in deze kra

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29