Mannen aan het kruis grootste toeristenattractie Filipijneiy Islamitische zuil in Nederland vrijwel complee Kerk Samenleving ZATERDAG 3 APRIL 1999 ,DAC Paasprocessie in Seoel seoel Een bijzondere paasprocessie trok gisteren door de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. Christenen die de kruisgang van Christus uitbeeldden deden alle belangrijke winkelstraten aan. De circa tweehonderd deelnemers aan de processie haal den geld op voor de Koreanen die getroffen zijn door de econo mische crisis in het land. foto ap Tentoonstelling Bijbelgenootschap katwuk Bijbels en bijbelboeken in verschillende talen, foto's, oude handschriften en perkamenten zijn nog tot donderdag 29 april te zien in de bibliotheek aan de Fresiastraat in Katwijk. De tentoonstelling is ingericht door het Nederlands Bijbelgenoot schap. Een van de doelstelling van de expositie is mensen te la ten zien wat er allemaal bij komt kijken om van de grondteksten van de bijbel een moderne, begrijpelijke vertaling te maken. Paasdienst in Ichthuskerk katwuk Er worden kinderen gedoopt, er wordt meer dan in an dere diensten gezongen en er speelt een blazerensemble in de 'Paasgetuigenisdienst' die zondagavond wordt gehouden in de Ichthuskerk in Katwijk. Voorganger is dominee B. Weegink. De dienst begint om zes uur, de samenzang al een kwartier eerder. Oud-vicaris Kuipers overleden haarlem Mgr. H. Kuipers, oud-vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, is Goede Vrijdag op 77-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de persdienst van het bisdom bekendgemaakt. Kuipers begon zijn loopbaan in het bisdom Haarlem in 1956 als secreta ris van de toenmalige bisschop Huibers. In 1961 werd hij offici- aal (hoofd) van de kerkelijke rechtbank. De toenmalige bis schop Zwartkruis benoemde Kuipers in 1966 tot vicaris en vijf jaar later tot vicaris-generaal. Die functie bekleedde hij tot 1985. Daarna werkte hij nog twee jaar als omroeppastor bij de KRO. Op 1 juli 1987 ging Kuipers met emeritaat. Paaswakes in Willibrordkerk oegstgeest Twee paaswakes kunnen de parochianen van de Sint Willibrordparochie in Oegstgeest vanavond bijwonen: de gezinspaaswake om half zeven en de plechtige wake om half tien. In de eerste wake worden drie kinderen en één volwassene gedoopt. De volwassen dopelinge ontvangt ook het heilig vorm sel en doet haar eerste heilige communie. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Hoogvliet (parttime), mw. H. van der Vegt te Kats- Kortgene. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Enkhuizen, C A. van Dieren te Stolwijk; voor Rotterdam- Zuid, A.J. Gunst te Benthuizen. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071| cutud rtr/afp Op de Filipijnen hebben elf mannen zich op Goede Vrijdag vrijwillig aan het kruis laten nagelen. Honderden anderen geselden zichzelf tot bloedens toe om boete te doen voor hun zon den. De imitatie van de kruisiging van Je zus speelde zich af op een rijstveld in Cutud. een stad 85 kilometer ten noor den van de hoofdstad Manilla. Dui zenden toeristen kwamen op het jaar lijkse schouwspel af. De mannen lieten zich een voor een gedurende enkele minuten aan een van de drie houten kruisen spijkeren. Dat gebeurde met spijkers van 7,6 centimeter, die door de handpalm werden geslagen. „Ik doe dit al 17 jaar", zei Bob Velez, die zich als een van de eersten liet kruisigen. De 59-jarige assistent van een plaatselijk basketbalteam was slechts gekleed in een witte lendedoek. Getatoeëerde plaatjes van Maria en Je zus sierden zijn armen. „Mijn zoon is ziek, ik doe dit om zijn ziekte te beëin digen", zei hij. De wonden genezen volgens hem binnen drie dagen. De Rooms-Katholieke Kerk in de Fi lipijnen veroordeelt kruisiging en gese ling als middel om boete te doen. De gelovigen moeten, vindt de ke woon via de biecht boete doei hun zonden. jgth De inwoners van Cutud ver veel geld aan het evenement. Sj2 ge eerste processie in 1962 is het ^aa| kei een van de grootste toeristeq ties van het land geworden. verr ven< Jed Onderwijs geregeld van kleuter tot imam In september wordt er geschiedenis geschreven. Als Allah het wil uiteraard en als aan alle vereisten wordt voldaan. Op het moment dat de deuren van de eerste islamitische school voor voortgezet onderwijs in Amsterdam-Osdorp open gaan, is de islamitische onderwijszuil in Nederland voltooid. De zuil oogt nog wat magertjes en staat hier en daar erg wankel. Maar wie wil, kan straks vanaf zijn vierde jaar tot het behalen van zijn universitaire bul islamitisch onderwijs volgen. En via deze route onder meer geestelijk leidsman, imam, worden. den haag wilfred scholten/gpd Ruim dertig jaar hebben de kleinkinderen van de toenmali ge 'gastarbeiders' er op moeten wachten. Eerst kwamen de ba sisscholen. Het zijn er nu 29. Toen kwamen de opleiding voor hoger onderwijs. De HBO- Islam in Amsterdam leidt op tot tweedegraads godsdienstleraar. De eerste 15 studenten stude ren deze zomer af. Op de Isla mitische Universiteit Rotter dam (IUR) zijn de pioniers nu aan hun propedeuse bezig. On der de afgestudeerden zullen zich de eerste in Nederland op geleide imams bevinden, een splinteropleiding in Utrecht even terzijde gelaten. Amsterdam krijgt de primeur voor het voortgezet onderwijs, dat tegelijk een imam-voorop leiding is. Een tweede initiatief in de hoofdstad is in voorberei ding. Rotterdamse moslims ho pen in september 2000 een middelbare school te openen. Een andere groep probeert sa men met de Universiteit van Utrecht een theologische oplei ding van de grond te krijgen. Deze faculteit moet op den duur op eigen benen komen te staan onder de naam Islamiti sche Theologische Universiteit. Dit najaar hopen de plannen makers het groene licht te krij gen. Het belang van de zuil-in-op- richting is in moslimkring on omstreden. „Kennis is vrijheid. Kennis is emancipatie. Kennis is alles", zegt geestelijk verzor ger A. Karagül, een van de initi atiefnemers van 'Utrecht'. Het doel van eigen onderwijs is dui delijk: het opleiden van mos limkader. Alleen de opbouw levert al de nodige voordelen op, meent Karagül: zelfvertrouwen, een sterkere gerichtheid van de is lam op de Nederlandse situatie, bestrijding van onwetendheid en fundamentalisme en het in het gareel houden van allochto ne probleemjeugd. „Crimineel gedrag van allochtonen jonge ren", meent Karagül, „is het ge volg van het gebrek aan religi eus onderwijs. Goed gedrag ontstaat door van jongs af aan lessen in de islam te krijgen. Helaas tonen veel jongeren daar pas in de gevangenis inte resse voor. Dat is rijkelijk laat." Niet iedereen gelooft zo stellig in dit effect van islamitisch on derwijs. Maar dat het bijdraagt aan integratie in de samenle ving. gelooft iedereen wel. „Hoewel ik liever spreek van participatie, want we willen on ze eigenheid behouden", zegt S. Damra, drijvende kracht ach ter de Rotterdamse universiteit. Nederlandse politici hebben in het verleden ook duidelijk ge maakt de komst van een islami tische onderwijszuil toe te jui chen. Behalve goed opgeleide 'medelanders' hopen ze zo een liberale, tolerante vorm van is lam te bevorderen. Toch is er reserve en soms ach terdocht. De islamitische basis scholen opbouw hebben een slecht imago. Af en toe duiken berichten op van docenten met losse handjes, of van een on derwijzer die in een pamflet christenen 'brandhout voor de hel' noemt. Toegegeven wordt, dat aan de kwaliteit van het ba sisonderwijs nog wel iets schort. Damra: „De onderwijs inspectie moet zonder pardon op de kwaliteit letten, net als bij andere scholen." Anderen denken dat het vooral een kwestie van beeldvorming is. „Het zijn maar incidenten", zegt Karagül, „In eigen kring wordt slaan ook veroordeeld als ouderwets en kortzichtig. Het geeft des te meer de noodzaak van eigen, islamitische oplei dingen voor leraren aan. Die zouden het niet in hun hoofd halen kinderen zo te behande len of zulke pamfletten uit te delen. Op den duur zal het beeld vanzelf veranderen." De opbouw van het voortgezet onderwijs verloopt uiterst moeizaam. Enerzijds komt dat door de ingewikkelde regels. De nieuwe school moet aan tal van eisen voldoen. Via een peiling onder ouders moet worden be paald of de school aan de stich tingsnormen voldoet. Om die reden kan in Rotterdam pas na de eeuwwisseling met lesgeven worden begonnen. In de hoofdstad speelt echter Islamitische basisscholen hebben nog een slechte naam. De Al Iman-school in Almere bij voorbeeld raakte in februari van dit jaar in opsprl dat er lijfstraffen gegeven zouden worden. nog een ander probleem: de verdeelheid in moslimkring. Net als elders spelen onder de 700.000 moslims herkomst, po litieke opvattingen en persoon lijke tegenstellingen een grote rol. De Islamitische Stichting voor Voortgezet Onderwijs tiS- VO), die werd opgericht om een school te stichten, is door ruzie gespleten. Onderwijzer A. van Landewijk hoopt nu in septem ber op eigen kracht te begin nen. Officieel als dependance van een antroposofische scho lengemeenschap in Osdorp, maar naar buiten toe als zelf standige islamitische school. Het ministerie moet nog toe stemming geven. De rest van het ISVO werkt met het christelijk voortgezet onder wijs in Amsterdam verder aan een nieuwe school. Zij bewan delen de officiële weg en gaan eerst de belangstelling peilen, zodat pas volgend jaar kan wor den begonnen. De oprichters van universitair islamitisch onderwijs stuiten op soortgelijke problemen. De overheid biedt weinig onder steuning en geld. Het belang van een imam-opleiding in Ne derland wordt wel onderkend. Nu worden bij de meeste mos keeën de Turkse en Marok kaanse imams 'ingevlogen' en na vier jaar weer teruggeroe pen. De meesten spreken geen Nederlands, kennen de Wester se cultuur amper en kunnen hun geloofsgenoten nauwelijks helpen bij levensvragen in de moderne maatschappij. De overheid is echter laks als het gaat om hulp bij het oprich ten van een Nederlandse imam-opleiding.Als we had den gewacht op die trage amb tenaren was er nog niets ge weest", zegt Damra van de Isla mitische Universiteit in Rotter dam. De instelling is begonnen met eigen geld en zonder de ga rantie dat het ministerie de op leiding erkent.Als ik straks geld tekort kom, moet ik mijn auto verkopen." De groep-Karagül, die in Utrecht met de bestaande uni versiteit wil samenwerken, on derhandelt wel met Onderwijs. Daardoor ontstaat vertraging. Terwijl de behoefte aan imams - ook als geestelijk verzorger in ziekenhuizen en gevangenissen - steeds groter wordt, weet Ka ragül. De islamoloog Landman be grijpt de ergernis. „Het gedrag van de overheid is een uitnodi ging om financiële hulp in het buitenland te zoeken." Damra beaamt dat. „Wij doen dat be slist niet. Maar door de manier van werken dwingt de overheid ons bijna wel. Het gevaar voor radicalisering is groot." En ook hier vormt verdeeldheid een obstakel. De twee universi teiten weten niets van eikaars plannen en doen daar zelfs geen pogingen toe. „Het inte resseert me niet echt", zegt Ka ragül koeltjes. „Iedereen kan wel een oud schoolgebouw hu ren en er een universiteit nen. Het is een lege huls. Rotterdam wordt gezegd) 'Utrecht' helemaal geen in moslimkringen heeft. ze maar eens bewijzen di moskeeën hen steunen", Damra verontwaardigd.1 ten vliegen over en weer. Toch wordt er stug doorg merd aan de nieuwe zuil] lam-kenner Landman vii jammer. Maar zolang kal ken en protestanten ooki zuild blijven, moet het kt Bang voor radicalisering niet. „De meesten preser zich naar buiten toe als lf Of dat zo is valt moeilijk i palen. Hun achterbannei vaak strikt in de leer. Die sen geen compromissen! in hun ogen goddeloze N landse cultuur." Maar zei op de islamitische schold het Nederlands les wordi ven is goed te volgen, zeji Landman, „of het de veii kant opgaat of niet." Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a v Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken ANNO 1899 ANNO 1974 Dinsdag 4 april GEMENGD NIEUWS-Oud-minister Van Hou ten, haalt met minachting de schouders op voor het leerplicht-ontwerp, een kleinigheid, een molshoop, waarvan men een berg maakt en waarachter mr. Borgesius, minister van Binnen- landsche Zaken, zich verschuilt, omdat hij geen kans ziet zijn beloften na te komen! Daar is echter nog iets anders en ergers. Wat den heer Van Houten vooral hindert, zijn de ver klaringen, door mr. Borgerius ten opzichte van het bijzonder onderwijs afgelegd. Die verklaringen waren vrij gunstig, gelijk men weet, en daarmede kan de heer Van Hou ten zich in geen geval vereenigen. Hij wil nog wel dulden, dat het bijzonder on derwijs vrij is, m.a.w. hij wil den Christelijken ouders de vrijheid laten, eigen scholen te bou wen voor hun kroost. Heel gracieus, nietwaar? ....Maar daarbij moet het dan ook blijven GEMENGD NIEUWS - Toen een twintigtal ja ren geleden Mina Kruseman haar boekje schreef, dat 'Tue la' tot motto had, vond dit over het algemeen weinig bijval. Misschien lag dit eenigszins daaraan, dat de persoon der schrijfster velen niet sympathiek was. Toch wa ren er woorden in dat boekje, die, misschien meer dan men vermoedt, hebben medegewerkt om de destijds beperkte beweging onder de vrouwen tot een meer algemeene te maken - se dert edeler in haar optreden. Wat ons in Mina Kruseman tegen de borst stuitte, was de vijan delijk toon, dien zij aansloeg tegen den man - den man als zoodanig - wien zij er een verwijt van maakte, dat o.a. door hem de el gehanteerd wordt. Woensdag 3 april PARIJS - De gisteravond onverwachts overleden Franse president Georges Pompidou wordt morgen in alle stilte begraven in Orvilliers, een plaatsje ten zuidwesten van Parijs waar de president een land huis bezat. Zaterdag zal in de Notre Dame in Parijs 'n nationale rouwdienst worden gehouden. De ge ruchten dat de Franse president ernstig ziek zou zijn deden al sinds 1972 de ronde, toen hij plotseling dikker werd en het rustiger aan ging doen. Een offi ciële verklaring voor Pompidou's toestand is nooit gegeven en de president ging nooit in op vragen naar zijn gezondheid. In Parijs wisten velen echter te ver tellen dat Pompidou aan beenkanker of leukemie leed. LEIDEN - In het bericht over de protestdemonstratie tegen de overplaatsing van de WDM-er Jan Laurier, wordt vermeld: "Het hek was dichten de "maten" aan de andere kant stonden te jouwen". Dat gedrag is alleszins begrijpelijk daar bekend was gemaakt dat de poort tot 20.00 uur gesloten zou blijven, de wacht onmiddellijk verdubbeld en de controle ver scherpt werd. Een kaderlid verspreidde het gerucht dat Jan werd overgeplaatst, omdat hij lui was en er regelmatig klachten waren over haar in de boter. LISSE - De restauratie van de Lisser ruïne Dever be gint op te schieten. Maandag hoopt men officieel het hoogste punt te bereiken en zal de in de bouw wereld traditionele vlag van de uit de dertiende eeuw daterende woontoren wapperen. Maandag offi cieel het hoogste punt, want een van de dakspanten staat al overeind. Wie daarop let is echter een knies oor, maandag komen het gemeentebestuur, de be stuursleden van de stichti ng Dever en de vele be langstellenden het heugelijke feit van het hoogste punt vieren. O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T, van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W.F REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 331 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot! 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE'. Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot j 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verf het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-1 bet3lm9 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binii worden verzonden geldt een toeslag v aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, slel hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een san- van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette beschi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, K N H U I Z I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd; feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. 'J Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 26