Rec 'Zuidwest' is tegen bouw politiebureau ^De Stemming .evende ïascotte amen werking moet ieer vluchtelingen tn een baan helpen f Diaconessenhuis verontrust door geruchten over hamsteren Transferium 't Haagse Schouw Gedenksteen voor Laura en Vincent ni Ae/* STfcWtU Kunststof Raamfabrikant b.v. Tel.: (071) 331 53 61 Internet www.vanderploeg.nl kunststof serres leiden andré vanhaelen Binnen de directie van het Leidse Diaconessenhuis heerst onrust over geruchten, dat an dere Nederlandse ziekenhuizen aan het hamsteren zijn gesla gen om zich voor te bereiden op de komende eeuwwisseling. De verdenkingen richten zich niet tegen ziekenhuizen uit de directe omgeving van Leiden. Toch kan het inslaan van grote voorraden medicijnen, voedsel en hulpmiddelen door andere hospitaals wel degelijk gevolgen hebben voor de Leidse regio. Anders dan het LU MC en het Rijnland Ziekenhuis maakt het Diaconessenhuis zich meer zorgen over de voorraden dan om de millenniumbestendig heid van haar apparatuur. Vol gens woordvoerster S. Rutten van het Diaconessenhuis is de zorgsector bezorgd, dat er rond de eeuwwisseling een tekort zal zijn aan geneesmiddelen, ver band en andere goederen die veel door ziekenhuizen worden gebruikt. Rutten: Niemand weet eigenlijk wat er kan ge beuren met zo'n millennium. Mensen gaan zich anders ge dragen. We weten van andere ziekenhuizen bijvoorbeeld, dat ze drie'keer zo grote voorraden aanleggen en veel inkopen." Volgens de directie-secretaris bestaat de mogelijkheid dat zie kenhuizen de tweede helft van dit jaar 'niet meer kunnen bij bestellen omdat het op is'. Rut ten: „Het gaat hier om midde len waar vaak een langdurig productieproces aan vooraf gaat. Als deze middelen op zijn duurt het enige tijd voor je ze weer kunt bijbestellen. We zijn momenteel bezig garanties te vragen van onze leveranciers, dat we gewoon kunnen bestel len rond die tijd." Het Diaconessenhuis gaat er voorlopig nog van uit dat het niet nodig is om extra voorra den aan te leggen. Rutten zegt niet meer precies te weten wel ke ziekenhuizen aan het ham steren zijn geslagen. „Ik geloof het Academisch Ziekenhuis Groningen en ik hoorde pok nog iets over een ziekenhuis"ér- gens in het oosten van het land. Ik denk in ieder geval niet dat het Rijnland Ziekenhuis en het LUMC extra aan het inslaan zijn. Wij voeren een heel open overleg, waar we over dit soort dingen praten." Rutten vindt dat hamsteren de ziekenhuizen verkeerd met hun budget omgaan. „Je moet dan als ziekenhuis dingen voor schieten. Dat kan wel, maar dat moet dan met geld dat daar ei genlijk niet voor is bedoeld. Dat kan consequenties hebben." vim wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 jneer vluchtelingen aan helpen moeten het ar- Dureau en andere bemid- rs nauwer gaan samen- in met Vluchtelingenwerk, rbeidsbureau moet vluch- en apart gaan registreren, -ssk het anders onmogelijk is atpvang van de werkloos- rt|in beeld te krijgen. Naar jing zit tussen de zeventig achtig procent van de telingen zonder werk. schrijft de Stichting jelingenwerk Leiden in umPPort 'Werk in uitvoering, vluchtelingen aan het Het rapport is aangebo- landelijk voorzitter J. te s an de Vereniging Vluchte- Ziwerk Nederland en wet- .ek2r werk J. Laurier, jrdat zo veel vluchtelin- onder werk zitten, hebben gelopen jaren een groot -1" 1 instellingen zich op deze gestort. Vluchtelingen werk constateert zelfs een 'wildgroei' aan cursussen, be middelingen en andere projec ten om nieuwkomers te bege leiden naar betaalde arbeid. Ook werkgevers blijken in prin cipe welwillend te staan tegen over het in dienst nemen van vluchtelingen, al nemen zij meestal niet de tijd om de nieuwkomer extra te begelei den. Bij de begeleiding van zowel de vluchtelingen als de betrok ken partijen kan Vluchtelingen werk een grotere rol spelen dan nu het geval is. De organisatie pleit voor een meer structurele samenwerking. Om zicht te krijgen op de effecten van alle inspanningen moet het ar beidsbureau vluchtelingen als aparte categorie gaan inschrij ven. Tenslotte vraagt Vluchte lingenwerk de gemeente Leiden het instellen van een coördina tiepunt. waar alle informatie over vluchtelingen voor de ver schillende betrokkenen wordt samengebracht. Sleept rena rryrtfl w/rmtatiunussa DISCUSSIE - De discussie avond met minister van Defen sie Frank de Grave en secretaris van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) dr. Mient Jan Faber is uitgesteld. De discussie, die 7 april zou plaatshebben in de Leidse Vredeskerk, wordt opge schoven in verband met de ont wikkelingen in Kosovo. Vredes activist Faber en minister De Grave zouden het met elkaar hebben over vrede en de rol van de Nederlandse krijgs macht. De wens van de politie om bij de Vijf Meihal een nieuw wijkbureau te bouwen valt slecht in de wijk. De stichting Leefbaar Zuidwest dringt wel aan op een nieuwe politie post, maar is tegen de komst van een bureau bij de sporthal. Het korps Hollands Midden heeft zijn oog laten vallen op het parkeerterrein en het hand balterrein achter de hal aan de Boshuizerlaan. Op die plek zit het bureau centraal en is het goed zichtbaar en bereikbaar, in ieder geval zodra er een extra aansluiting is gemaakt op de Churchilllaan. Dat laatste is een van de bezwaren die de wijk- vereniging Leefbaar Zuidwest heeft. „Een speciale ingang voor politiematerieel vanaf de dubbelbaans Churchilllaan naar het politieterrein is gevaar lijk en leidt onherroepelijk tot een extra stoplicht op deze drukbereden weg." De bouw van een nieuw wijk bureau achter de sporthal leidt ongetwijfeld tot verlies van par keerplaatsen, voorspelt Leef baar Zuidwest bovendien. Dat terwijl de parkeerdruk in de omgeving volgens haar al zo hoog is. Ze verwijst naar de sporthal, het zwembad en de voetbalvelden aan de Boshui- zerkade. De druk wordt alleen maar groter, verwacht Leefbaar Zuidwest, als het NEM-terrein is bebouwd en winkelcentrum De Luifelbaan is opgeknapt. De wijkvereniging vindt het uitermate belangrijk dat de wijk weer een eigen politiepost krijgt. Met een van de alterna tieve plekken, op de hoek van de Vijf Meilaan en de Boshui zerlaan, heeft Leefbaar Zuid west geen problemen. Burgemeester en wethouders moeten zich nog buigen over de terugkeer van de politiepost in Zuidwest, laat hoofd voor lichting J. Maat weten. Of par keerplaatsen verloren gaan en of extra verkeerslichten nodig zijn, weet Maat niet. „De politie bekijkt nu eerst zelf wat de voor- en nadelen zijn. We wil len allemaal graag dat het poli tiebureau terugkomt in de wijk. Dat moet op een goede manier kunnen." leiden Transferium 't Haagse Schouw, dat eind mei gereed moet zijn, begint vorm te krijgen. Op de voorgrond wordt gewerkt aan de overkapping waar de reizigers kunnen kunnen schuilen voor regen en zon. De voet gangersbrug op de achtergrond wordt, als hij af is, op rupsbanden gezet en een kwartslag gedraaid. Automobilisten kunnen over de brug over de Ir. Tjalmaweg, van de nabijgele gen parkeerplaats, de niet- overdekte opstap plaats aan de overkant bereiken. Transferium 't Haagse Schouw is het eerste transferiufri in Zuid-Holland en is er vooral voor bedoeld het aantal auto's richting Den Haag terug te drin gen. FOTOHANS STEINMEIER inststof serre van Van der Ploeg niet alleen licht en ruimte, hij volledig onderhoudsvrij. der Ploeg: een kei in uurt nog twee maanden jij zijn glorieuze intocht in het gebouw van de Kamer. Maar tot het mo- dat Driek van Vugt de ge- jenisboekjes en het Güin- Jook of Records in kan als Jongste Senator Ooit is g gewoon raadslid te Lei- ^ou ja, gewoon... (is in training. Om straks verzuipen in het gezel- van 74 doorgewinterde dertijgers wordt Driek de gestaalde kaders van de istische Partij bijge- Id. De komende tijd dient idse raad als proeftuin om juw verworven vaardighe- testen. Dus beperkt frac- ler Cor Vergeer zijn bij- aan het debat een tijdje ld gebaren, dat Van Vugt its belangwekkends te !n heeft. Driek is even de SP'er die geluid maakt, luid maakt hij. Onze Driek ierde het dinsdag een vu- Jidooi af te steken tegen irktwerking in het alge- en de fusie van energie- (f EWR in het bijzonder, t allemaal slechts een lagen nadat zijn minder ui de tongriem gesneden genoot Piet Peper instem- had geknikt bij de fusie- len. De solidariteit van de rmt blijkbaar geen beletsel let willens en wetens voor tten van fractiegenoten, ach, dat hebben we vaker n. maakt ook gebaren. Of hij le spiegel heeft staan oe- of voor de videocamera ijn armen heeft staan en om de bewegingen jgens samen met grote anger Jan Marijnissen uldig te analyseren wordt •uidelijk. Maar als Driek Her jaar zijn buikje vol van de politiek'kan hij eemloos aanschuiven als ige echte opvolger van nan Erwin Kroll. Ie razendsnelle val om- die Driek het laatste jaar doorgemaakt, is het wel handig om zoiets achter de hand te houden. Want het mag dan een aardige practical joke zijn om een 19-jarige student naar voren te schuiven als se nator, de lol gaat er na verloop van tijd vanzelf weer af. En te gen die tijd moet de levende mascotte van schreeuwend rood op eigen beentjes kunnen staan. Zelf heeft Driek in ieder geval grote plannen. Daarvan gaf hij deze week al een klein voor proefje. In de discussie over de fusie van het EWR pleitte de SP'er zonder met zijn ogen te knipperen voor de oprichting van een landelijk energiebedrijf. Toen hij er fijntjes aan werd herinnerd dat hij nog gewoon in de Leidse raad zit, gaf hij even een doorkijkje in zijn on- begrense ambitie. „Ik denk graag groot", antwoordde Driek zonder een spoortje ironie. Zijn partijgenoten zijn gewaar schuwd. Potje zwammen Hoger opgeleiden en linkse mensen zijn verzot op ruige na tuur. Dat verzinnen wij niet zelf, daar is wetenschappelijk onderzoek naar gedaan door een Nijmeegse psychologe. Ag nes van den Berg heet ze, en ze is aan de Rijksuniversiteit Gro ningen gepromoveerd op een proefschrift over 'natuurbele ving' bij verschillende rangen en standen. Lager opgeleiden zitten het liefst op een bankje aan een grintpad dat kaarsrecht door een glad gazonnetje loopt. Voor hen herbergt de natuur teveel gevaren, ontdekte Agnes. „Je kunt er bijvoorbeeld in verdwa len", zei de onderzoekster. En ja, dan kom je te laat thuis en staat moeder de vrouw achter het gasstel te mopperen dat het eten verpieterd is. Heel verve lend allemaal. Voor mensen die na de lagere school nog even doorgegaan zijn met leren ligt dat heel an ders. Die doen volgens de psy chologe niets liever dan bagge ren door een moeras of klaute ren over een woeste bergrug. Ze verdwalen net zo goed als lager opgeleiden, maar dat vinden ze niet erg. Want ze zijn niet op zoek naar de weg, maar naar zichzelf. En het schijnt dat je je zelf het best kunt vinden in de ruige natuur. In de Leidse Vreewijk wonen notarissen, accountants, make laars, hoge ambtenaren, raads leden, studenten: allemaal mensen die ergens voor door geleerd hebben of ergens voor aan het doorleren zijn. 't Is een mooie verzameling statige he renhuizen, daar tussen de Witte Singel, Rijn- en Schiekade en Jan van Goyenkade. En nu hebben die hoger opge leiden uit de Vreewijk bij de po litiek aan de bel getrokken. Op de leuning van de Paterbrug, die lelijke, sombere knuppel- brug (alleen het woord al) over de Witte Singel, zitten zwam men. En met een aantal jaren zullen die het onbewerkte ei kenhout van de leuning wegge vreten hebben. Help! WD-raadslid Alexander Geert - sema, die in de Vreewijk woont en vast onder Van den Bergs definitie van hoger opgeleiden valt, heeft over het zwammige bruggetje vragen gesteld aan wethouder Jan Laurier. En die heeft, al is hij links en heeft hij een universitaire opleiding ge noten, beloofd dat hij zal ingrij pen. De 'aangetaste' brugdelen worden vervangen. Het proefschrift van Agnes van den Berg kan dus in de vuilnis emmer. Want als er in de stad nog iets ruige natuur is, dan zijn het wel zwammen die ei kenhout wegvreten. De hoger opgeleiden vinden er niks aan. Die houden alleen van ruige natuur als je er met de auto of het vliegtuig naartoe moet. tekst: ruud sep en aap rietveld leiden De vorig jaar verongelukte tieners Vincent Vijlbrief en Laura van der Pluijm hebben sinds gis teren een gedenksteen. De steen is ingemetseld in een bankje langs de Oosterkerkstraat, vlakbij de plaats waar ze in maart 1998 bij een gruwelijk ver keersongeval om het leven kwamen. Gistermiddag is de plaquette in het bijzijn van de beide families onthuld. Dat gebeurde op verzoek van de familiele den in alle stilte. De gedenksteen is een initiatief van buurtbewoners. Ze is tot stand gekomen met medewerking van onder meer de wijkgroep sociale vernieuwing oostelijke binnenstad en het buurt- maatschappelijk werk. De bank waarin de steen is ingemetseld is speciaal voor de gelegenheid opge knapt. Ze is echter nog niet te gebruiken. De op nieuw gelakte houten zitting moet binnenkort nog worden geplaatst. FOTO HIELCO KUIPERS tekening: maarten wolterink Wellicht olietank onder Marepoort De gemeente vermoedt dat on der het appartementencomplex aan de Marepoort een oiietank in de grond zit. De tank is mo gelijk vergeten tijdens de grote schoonmaakoperatie van jaren geleden. Raadslid Daan Sloos maakte de zaak aanhangig. Hij stelde vragen aan milieu-wet houder Alexander Pechtold. Die wist op dat moment nog van niets. Hij had wel enig idee hoe de tank ineens kon opduiken. „Die tanks zijn niet altijd even goed in kaart gebracht. Kenne lijk is deze over het hoofd ge zien. Wij zijn in Leiden erg ac tief in het verwijderen van olie tanks. Ik zal mij in de zaak ver diepen." Albert Huizing van de Vereniging van Eigenaren zegt dat de gemeente zelf hem heeft benaderd. Reden tot zorg is er (nog) niet, vindt hij. Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 6 april. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad 'WKLirree.' menkjz

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25