ATTRACTIEPARKEN Toerisme 't Wordt rustiger in de Ipen dag Van feest-wc tot vliegende huifkar Fietsen vanuit een kasteel Disneyland 'kleineert' bezoekers ICHTSN bellboy •TERDAG 3 APRIL 1999 Nederlandse pretparken, dierentuinen, musea en dere attracties investeren jaar dik honderd miljoen gulden in noviteiten en euwbouw. Het aanbod is gevarieerd, maar lag le nadruk de laatste jaren >ral op de constructie van achtbanen en andere 5 dollemansattracties; de Ruiende maanden komen o K)k bezoekers die rustiger vertier zoeken aan hun trekken. Veel aanwinsten gaan dit paasweekeinde len - van oudsher de start _yan het nieuwe seizoen - |ere volgen in de loop van v.j het jaar. -nil r- ;te vieren dat Staatsbos- j er dit jaar precies een v geleden begon met gjdicer van natuur in '"erland, wordt op Twee- r^jaasdag (5 april) een Na- liüile Doe- en Kijkdag ge- na(den. Op 21 plaatsen, over het hele zijn bezoekers tussen P en 16 uur welkom. Op ^^rogramma staan onder demonstraties, wan zorgen en speciale activi- - -, n voor kinderen, zoals ^kastjes timmeren en leieren zoeken. isT^pen Dag vindt plaats bder meer de volgende ISLAND: Bakkeveen, fruerswald 16, Wijnje- pe en Stania State, Ba- pergersweg, Oenkerk. rOiAND: Boswachterij lerbos, De Veenkuil, 'eg 21, Bant; Boswach- loggebotzand, Rogge- [eg N92, Dronten; Bos- iterij Horsterwold, De ïen, Basselaarweg, Zee- i; Oostvaardersplas- i jCitsweg 1Lelystad en Almeerder- De Linde, Kemphaan- ■BL Almere. m' pCHT: Landgoed neveld, Groeneveld 2, |RD HOLLAND: Speel b 'Het Lange Stuk', De lien, Den Burgh (Texel). 1-HOLLAND: Bierland- fe, Noordeindseweg, iDelfgauw (ten oosten pelft). ver het complete is te krijgen via tele- r 0900-82.72.00.0. /erslaggev De Efteling presenteert zich in het nieuwe seizoen als de 'Schatkamer van het Sprookje'. Oude hits (de Chinese Nachte gaal, Tafeltje dek je en Sneeuw witje) kregen een nieuw jasje en meer nog dan op pas gebouw de spektakelstukken als de Py thon, de Vogelrock en Villa Vol ta zal de nadruk komen te lig gen op bijvoorbeeld Droom vlucht, van oudsher één van de hits in het drukstbezochtste park van Nederland. Het niet veel verderop liggende Land van Ooit (Drunen) biedt het be zoek verschillende nieuwe shows en voorstellingen, maar heeft onder het motto lolplasjes pretpoepjes ook alle toiletten opgeleukt met vrolijke toilet- brillen, wastafels en tv-scher- men. De Julianatoren in Apeldoorn, breidt uit met twee attracties (de Muizenval en de Vliegende Bus, waarmee kinderen van 2 tot 13 jaar een luchtreisje van enkele meters kunnen maken) en Europa's grootste speeltuin, de Linnaeushof in Bennekom, heeft er weer een paar speeltoe stellen bij. Duinrell in Wasse naar opent een permanente tentoonstelling over de Europe se Unie, die op speelse wijze in zicht geeft in de invloeden die 'Europa' heeft op het dagelijks bestaan van de Europeanen. Drievliet in Rijswijk breidde flink uit (drie keer zo groot), kreeg een nieuwe - in Romeinse stijl uitgevoerde entree - en heeft nu onder meer naast een Zingende Stal (computerge stuurde poppen- en dieren- show) ook een Hooizolder Su perglijbaan. Attractiepark Slagharen neemt - zegt men daar - 'een wereldpri meur' in gebruik: de Cuck Wa gon. De nieuwe attractie be staat uit twaalf vliegende huif karren die per uur 720 reizigers naar een hoogte van zestien meter tillen (en uiteraard weer terug). Met de 'interactieve darkride' Chateau Cristal haal de ook Avonturenpark Hellen- doom 'iets totaal nieuws' in huis. In de catacomben van een onheilspellend kasteel maken de bezoekers een rit waarin zij moeten proberen een mysterie op te lossen. Het milieupark EcoDrome in Zwolle construeerde een nieu we energieattractie waarin kin deren spelenderwijs leren wat Droomvlucht: nog steeds een topattractie in De Efteling. duurzame energie is en in het Dolfinarium te Harderwijk, speelt Leslie Nielsen de hoofd rol in een splinternieuwe 3-di- mensionale piratenfïlm met stunteffecten. De Hortus te Ha ren (onder Groningen) gaat te rug in de tijd. Met man en macht wordt daar gewerkt aan een Keltische tuin die naam 'Tuinen van Ogham' meekrijgt. Madurodam is druk doende met de herinrichting van de Dam. Aan .het beroemdste plein van Nederland krijgt ook koop centrum Magna Plaza (geves tigd in het voormalige postkan toor) een plaatsje. Bij de dierentuinen slokt Bur gers' Zoo in Arnhem de aan dacht op met de Ocean. Deze koraalzee met een inhoud van acht miljoen liter gaat officieel pas later dit jaar open, maar nu al kunnen bezoekers bij vijf van de negen bassins een blik wer pen op de fascinerende onder waterwereld van de tropen. Ook Diergaarde Blijdorp krijgt een Oceanium. De opening staat gepland voor eind dit jaar. Dierentuin Amersfoort neemt eind april de 'Stad der Oudheid' in gebruik, waarin de relatie tussen mensen en dieren in ou de culturen centraal slaat; in Artis Amsterdam is binnenkort de wolvenvallei klaar. Nederland Museumland blijft groeien. Aan de ruim 1200 mu sea die ons land kent, worden er de komende maanden nog enkele toegevoegd. Nieuw zijn onder meer het Beurtvaar- derspaviljoen op de Batavia- werf in Lelystad; het Neder lands Pluimveemuseum in Bar- neveld; het Nederlands Water museum in het Arnhemse park Sonsbeek (mei) en Museum Het Valkhof in Nijmegen. Het Van Gogh Museum in Amster dam heropent op 24 juni na bij na tien maanden zijn deuren en neemt de nieuwe vleugel in ge bruik met een expositie over Theo van Gogh als kunsthande laar. Wie vroeger vanuit een kasteel een ritje ging maken, deed dat op een paard. Of zette dat voor de wagen. Andere mogelijkheden wa ren er niet. Maar tegenwoordig kan je zelfs per stalen ros de burcht verlaten. Eigen-Wijze Reizen, het ruim tien jaar gele den door non-conformist Wim Veldhuijzen opgerichte bureau, had zoveel succes met fietsarrangementen die sinds 1997 vanuit het kasteelhotel Brélidy in Bretagne worden georganiseerd, dat er voor het komende sei zoen nog drie kastelen zijn gecontracteerd: één in Nederland (Achterhoek), nog één in Frankrijk (Champagne-Ardennen) en één in Italië (12 kilometer van de Adriatische Kust). Vooral dat laatste slot - het hoog boven de omgeving uittorende, 14e-eeuwse kasteel hotel van Montegridolfo - is volgens Veld huijzen 'iets bijzonders'. In de in 1990 ge heel gerestaureerde burcht kan worden ge kozen uit drie soorten accommodaties: een appartement, een kamer in het zogenoemde schildershuis en een kamer in het kasteel zelf. Wie de regionaal getinte maaltijden wil afwisselen met gastronomische diners, kan tegen een overigens fikse meerprijs terecht in het speciaal daarvoor ingerichte Palazzo. Vanuit Montegridolfo zijn zeven routes uit gezet: de kortste is 20 kilometer; de langste en zwaarste (die naar San Marino) 75 kilo meter. Net als in alle andere kastelen kan er voor goed onderhouden huurfietsen met versnelling (3x7) worden gezorgd. In Nederland legde Eigen-Wijze Reizen landhuis 'Het Regelink' in het Gelderse Hengelo vast. Er zijn rondom het landgoed negen ritten uitgezet met een lengte die va rieert van 18 tot 53 kilometer. Uiteraard voe ren die onder meer langs vermaarde kaste len als 'Huis te Vorden', het 'Kieftskamp', 'Huize Ruürlo' en 'De Voorst'. Het niet ver van Sedan gelegen Chateau de Bazeilles ten slotte, vormt de uitvalsbasis voor een 13-tal ritten naar onder het reusachtige fort van Sedan, het kuuroord Vittel en de Maasvallei. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Zo'n 35 miljoen gulden werd er voor de nieuwe at tractie uitgetrokken. Een kwart ongeveer van het be drag dat vier jaar geleden nodig was om Space Mountain te bouwen. Niet temin zijn de verwachtin gen bij Disneyland Paris hoog gespannen. Terecht waarschijnlijk. Sinds de opening van Space Moun tain stonden er niet meer zulke lange rijen in het Franse attractiepark als af gelopen zondag, de dag waarop 'Honey I shrunk the audience' (Schatje, ik maak het publiek kleiner) in gebruik werd genomen. De 3-dimensionale film, waarin het lijkt of de toe schouwers nog kleiner wor den dan de kleinste qver het doek dartelende muis, beleefde twee jaar geleden zijn première in Orlando (Florida). Daar nam hij - enigszins versneld - de plaats in van 'Captain EO'. Die rolprent moest plotse ling worden vervangen om dat Michael lackson, de hoofdrolspeler, na een ge ruchtmakende rechtszaak bij de Amerikanen in onge nade was gevallen. On danks het haastwerk was de met een groen/rood brilletje te bekijken 'Honey I shrunk the audiance' zo'n succes, dat hij al snel ook in de Disneyparken van Ana heim (Californië) en Tokyo werd vertoond. Disneyland Paris komt dus een beetje achteraan hob belen, maar daar is de at tractie niet slechter van ge worden. Integendeel. De in samenwerking met Kodak geheel opnieuw opgeno men film duurt weliswaar vijf minuten korter dan die in Orlando, maar de effec ten (zoals een bewegende vloer!) zijn sterker. Ook ci nematografisch is hij aan zienlijk beter, dan eerdere versies met als één van de hoogtepunten, een slang die zich sissend en bijtend vanaf het doek de zaal in lijkt te slingeren. 'Honey I shrunk the au diance' is voorlopig de laat ste grote attractie die in Disneyland Paris in gebruik zal worden genomen. Wel zal 'Indiana Jones' volgend jaar aan de 'eisen des tijds' worden aangepast (de kar retjes over de ruigste acht baan van het park zullen achteruit gaan rijden) en ook zijn er nieuwe shows in voorbereiding. Zoals al eer der bekend werd gemaakt, rijdt vanaf 29 mei elke vrij dag een Thalys vanaf Am sterdam (vertrek even voor achten - aankomst kort na twaalven), via Rotterdam en Bmssel rechtstreeks naar het Franse park. De terugreis is op zondag. Een kinderretour is er vanaf 46 gulden; volwassenen beta len 230 gulden. Daarbij moet worden bedacht, dat men bij een touroperator (Vrij Uit, Holland Interna tional, Oad) in de meeste gevallen goedkoper uit is. REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Loire Reisorganisatie Holland Aqua Tours in Twisk heeft zijn pro gramma uitgebreid met onder meer een fiets- vaarvakan tie langs de Loire in Frankrijk. Het recept wijkt niet af van de door deze touroperator reeds in Nederland georganiseerde reizen: overdag wordt er gefietst (meestal niet meer dan een kilometer of 45) en 's nachts wordt er geslapen in een schip dat van etappeplaats naar etappeplaats vaart. In dat 'botel' wordt ook gegeten. De fiets- en vaarvakantie langs de Loire duurt zeven dagen (van zaterdag tot en met vrijdag), is onge veer 100 kilometer lang, begint in Plagny (iets beneden Ne- vers) en eindigt in Rogny-les-sept-Ecluses, niet ver van Gi- en. Informatie: Holland Aqua Tours, telefoon 0227-54.59.10. Hondenslee In IJsland kan de komende maanden vanuit het plaatsje Hella, een meerdaagse tocht per hondenslee worden ge maakt naar onder meer de vulkaan de Hekla, de Gullfoss waterval en de gletsjers Vatnajökull en Langjökull. De ritten staan onder leiding van de Deen Denis Pedersen die daar voor een span van zeventien sledehonden heeft afgericht. Van de deelnemers wordt verwacht, dat ze onderweg helpen bij het bereiden van maaltijden en het verzorgen van de honden. Het is ook mogelijk een tochtje-van een halve dag te maken. Laarzenpad Sinds 1 maart is het veerover het Moldiep bij Dordrecht weer in de vaart. Daardoor is het bij Bezoekerscentrum 'De Hollandse Biesbos' behorende Griendmuseumpad weer be reikbaar. Dit zes kilometer lange, zogenoemde 'laarzenpad' voert de wandelaar via klei- en graskades door een uniek natuurgebied van wilgenvloedbossen en grienden. Eventu eel kan ook een kortere route worden gevolgd. Laarzen - per se nodig bij regenachtig weer - zijn eventueel te huur bij het botenhuis van het Bezoekerscentrum. Informatie: telefoon 078-6305.35.3. Blikken bootjes Onder de titel 'Een Zee van Speelgoed' stelde het Maritiem Museum een expositie samen die op 3 april wordt geopend en die tot 12 maart,in het jaar 2000 zal duren. De tentoon stelling is ingedeeld in verschillende thema's die voor het grootste deel zijn gekoppeld aan maritieme kinderliedjes. Zo staat in 'Varen, varen over de baren' de fameuze klomp met het zeiltje centraal en bij 'Een scheepje in de haven landt, jo-ho' bouwdozen van onder meer Meccano, Anker, Marklin en Nooitgedacht. Voor echte verzamelaars vormt 'Varen is mijn leven, varen is mijn lust' waarschijnlijk het hoogtepunt. Onder dit thema wordt historisch speelgoed, zoals blikken stoomschepen en bootjes van Dinky Toys tentoongesteld. Informatie: telefoon 010-41.32.68.0. Dagje Amsterdam Bij een groot aantal VW-kantoren, 75 NS-stations en zo'n 150 bibliotheken is sinds kort de activiteitenkalender 1999 met 365 tips voor een dagje Amsterdam verkrijgbaar. Op de kalender is van dag tot dag af te lezen wat er in de hoofdstad te doen valt. Achterop is een plattegrond afgedrukt met daarop de metro-, bus- en tramlijnen. u M Ik vlieg het liefst met m'n handen in m'n zakken. Ik hou er niet van bepakt en bezakt het toestel in te lopen en de bagagerekken te verstoppen. Bovendien is mijn koffer onderweg nog nooit weggeraakt. Hoogstens arriveerde hij 's een dagje later omdat h vanuit Minneapolis via Caracas naar Aruba was gereisd in plaats van via Miami. Problemen met m'n bagage heb ik eigenlijk alleen in een hotel. Waar bellboys je koffer wel even naar je kamer zullen brengen. 'Sir? What number sir?' Ik draag hem liever zelf. Het gaat me niet om de fooi, die ze verlangen. Wel om de tijd d je in ledigheid moet doorbrengen. Ik wil - eenmaal in m'n ka mer gearriveerd - mijn koffer uitpakken, me opfrissen... Maar dat kan dus niet. Bellboys namelijk hebben - zodra je uit het zicht bent - nooit haast en gaan pas distribueren als hun wa gentje geheel is volgeladen met bagage voor de 2e, de 7e, de 13e en de 28e verdieping. En omdat ik in zulke gevallen altijd op d 28e logeer... Één keer- in Istanbul - arriveerde mijn koffer ondanks ettelijk steeds heftiger wordende telefonades, pas de volgende ochtend. Ik dacht al dat hij gestolet was. 't Viel mee. M'n bagage werd - onaange roerd - teruggevonden in kamer 19. De bellbi had dat nummer keurig met krijt op m'n koj fer geschreven maar het valies vervolgens op z'n kop gehouden. Ik sliep in 61. Het Italiaanse kasteel Montegridolfo van waaruit Eigen-Wijze Reizen fietstochten organiseert. foto

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19