Cultuur Kunst voor Van Doesburg' Milieu-onvriendelijk Schone icHIJN Reuss verricht wonderen in Matthaus Passie 'C Meeuwzonder ^'es van ^oorse^ sc^'fift biografie over tante chte samenhang 'Nelly streed hard im<= ■mm™ PASEN '99 ROLF BEN ZSHOW BIJ VAN TIL M0BI PAASSH0W TUSSEN OOST EN WEST Op 2e Paasdag bent U welkom tussen 10.00 en 17.00 uur. \G 3 APRIL 1999 Het bruidje oogstte de meeste oooh's en aaah's. foto taco van der eb eenmalig gebruik', zo zou het wasvoorschrift bij de garderobe moeten luiden. Of: 'Kleding vernietigt zichzelf'. Een van de modellen keek dan ook wat angstig, toen zij op een plankier op rolletjes het podi um werd opgetrokken door twee jongeheren met opmerke lijk brilmonturen en van dat stopcontactenhaar. De vrouw zat ingesnoerd in een plastic broekpak waaronder haar ge condenseerde dameszweet dui delijk zichtbaar was. Als besla gen autoruiten onttrok de outfit delen van glinsterend'vel en haar zwarte bikinisetje aan het oog van het publiek. Het liep ook wat ongemakkelijk, al dat huishoudfolie. Het trok, piepte en kraakte aan alle kanten. En de plakband op haar rug, ter hoogte van waar een rits en een knoop zouden moeten zitten, begon ook al los te laten. Nee, voorwaar geen pak om naar een sollicitatiegesprek aan te doen. Een andere dame kwam heel wat zelfbewuster het podium opdeinen. Toen zij dichterbij kwam, werd duidelijk dat er een mannenlichaam verscholen zat achter die enorme puntbeha, gemaakt uit oude dozen. Voor haar kruis een kleurig schild dat de aanwezigheid van iets kost baars verried en op haar ach terwerk een staart waar een ge middelde papegaai jaloers op zou zijn. Ze knipperde met fon kelende wimpers maar kon haar hoofd nauwelijks bewegen vanwege een metershoog hoofddeksel. Om haar polsen een opmerkelijk sieraad van ei- erdoosjes dat tot op de grond reikte. Met deze temperaturen zeker een luchtige outfit - schouders, buik en armen ble ven zichtbaar - maar ermee in een tuinstoel gaan zitten is vol strekt uitgesloten. Het bruidje oogstte de meeste ooooh's en aaaaah's. Ze was ronduit betoverend met haar sprookjesachtige hoepelrok met daarboven een strak bovenlijfje van dezelfde ruisende, witte plastic zakjes waarmee we alle maal wel eens op de Haarlem merstraat lopen. Het bruids paar van kunststof op haar hoofd maakte deze mierzoete bruidstaart compleet. Ze maak te kushandjes naar het publiek dat verlekkerd zat te kijken en extatisch reageerde toen ze haar tuiltje bloemen de zaal in wierp. Maar geen van de aan wezige vrouwen kwam na af loop informeren naar deze jurk voor de mooiste dag van haar leven. Gramann had haar ook moeten teleurstellen: de robe ligt waarschijnlijk allang op de vuilnisbelt. Erg milieuvriende lijk is het allemaal niet, wat ze daar in de Verenigde Staten maken. En de winkeliers? Zij zaten erbij te glunderen. Geen mooiere re clame dan deze! De onderne- mers in de binnenstad - die wij meestal alleen horen als er par keerplaatsen dreigen te ver dwijnen -. hebben hun zin. Draagbaar of niet, in de stad zullen ze nog lang over deze uitbarsting van creativiteit pra ten. leiden caroline van overbeeke ijsdam, 071-5356444, plv chef annet van aarsen 071-5356443 erend sieraad of een oemstuk komt beter cht op een neutrale nd. Iets wat niet te It, zeg maar. Een goe- ïte. Niets op tegen, materiaal is.... een omp! En dat beschil- een blauw-grijs paas- dansende naakte het een streekje body hun borsten en een op hun billen, show- leel van de collectie ïidse winkeliers Borg Sieraden en Fiori Bloe- ___deze explosie van ar- eesten viel op, woens- J1 in de Leidse Schouw- fflhsen konden hun .Vfiet van af houden, jprenleed Damesmode tappers lieten modebe- LlZ^ien zien hoe zij hun haar vooral niet Indragen. Wat dacht u BBelblauw kapsel of gjflieken die recht om- |»n, alsof de vrouw in w^aar vingers in het act heeft gestoken? Jhzelf over straat gaan, •"■et twee lichtblauwe jv'Jn een string tussen de ---et sieraad om de hals ikvanger zou moeten tin zo'n geval juist erg og maar te zwijgen van ncorsage dat verleide- n de verder onbedekte jngelt. nann, bekend van de anse Muppet Show en raat, toonde zijn eigen f|5collectie en oogstte i applaus. Jammer al- al zijn design-kleding lik onmiddellijk in de ak verdween. 'Voor muziek recensie lidy van der spek Matthaus Passion door Bachkoor Holland o.l.v Daniel Reuss, m.m.v. Caroline Stam, sopraan, Judith Németh, alt, Peter Bartels, tenor, Maarten Koningsberger, bas, Bernard Loonen, tenor, Wolf Mathias Friedrich, bas, An- nekle Pols, gamba, het Haags Matrozenkoor en het Resi dentie Orkest. Gehoord 1/4, Pieterskerk, Leiden Dit is het jaar van herbezinning op Bachs meesterwerk, de passie naar het evangelie van Matthaus. Dit drama mag weer emo ties oproepen, krijgt weer tijd en ruimte om te ontroeren, te emotioneren en te bezin ken. Van de zeven Passies die ik dit jaar heb beluisterd staat de uitvoering van Bachkoor Holland in de Pieterskerk zonder enige twijfel aan de top. En dan gaat het vooral om koor en orkest. Reuss heeft het koor een weinig uitge dund en een heel duidelijke scheiding aan gebracht, waardoor de zangers elkaar met recht kunnen 'toeroepen'. Het Residentie Orkest speelt schitterend. Fluiten en hobo's zijn haarzuiver en blazen met een expressie die imponeert. De viola da gamba straalt enorme kracht uit door een beheerste en gedoseerde felheid. De vioolklank is van een honingzoete homogeniteit. De contra bassen en celli zijn prominent gonzend aanwezig en Reuss bespeelt ze, kneedt met zijn gebaren de intentie van het verhaal. Bachkoor Holland is expressiever dan ooit. Reuss heeft inderdaad ongelooflijk veel werk gemaakt van articulatie en woordschildering. In het openingskoor komt dat al direct tot uiting in het hartbre kende contrast tussen de klagende doch ters en Jezus die als een lam ter slachting wordt geleid. Zo wordt de angst voor op roer een levend gebeuren in 'Ja nicht auf das Fest' en het 'Schandlich zugerichtet' gaat je door merg en been. Een brutale har de 'beat' brengt Reuss aan in 'Was gehet uns das an'. Ritmiek en dynamiek staan hoog in zijn vaandel. Alle solisten zijn van niveau, maar niet alle zes overtuigen. Maarten Koningsberger vertolkt indrukwekkend mooi de Christus partij met zijn diepe sonore bas die naar al le windstreken draagt. Peter Bartels, die weliswaar in zijn moedertaal zingt, moet toch wat gaan doen aan z'n a en au. In 'laut' en 'alsbald' als voorbeeld scheurt hij het trommelvlies. Z'n klank is steeds een tikje overspannen en getourmenteerd. Aan datzelfde euvel lijdt de bariton Wolf Ma thias Friedrich. Intens gedreven, met een glasheldere dictie, blaast Bernard Loonen de tenoraria 'Geduld' oprecht nieuw leven in. De alt Judith Németh en de sopraan Ca roline Stam boeien lang niet altijd, maar het recitatief 'Erbarm es Gott!' en (net als vorig jaar) 'Aus Liebe will mein Heiland sterben' ontroert ten diepste. Daniel Reuss heeft zich niet meteen ge profileerd, maar in deze eerste Matthaus Passie onder zijn hand heeft hij wonderen verricht. THEATER j -5lE wunand ZEILSTRA j van Anton Tsjechov door het erlands Toneel Regie Koos Pleuni Touw, Peer Mascini, a Gezien: 2/4, schouwburg Leiden ge- LiJ regisseur een enkel ♦f jment. Maar ook laat aar flarden jazzmuziek en zelfde soort sfeer jgTjurlijk door zeer con- J-fie muziek worden on- jritt. Wat de regisseur ge- Jeft, kan dus zonder r je loopt wel het risi- jet geheel weinig sa- lijkt te vertonen. En zin is dat het grote [aar deze enscenering ijechovs beroemde tan lijdt. [ascini maakt van zijn vooral een excentrie- en toe wordt daarom gelachen, want zijn yide stem associëren njn beroemde reclame- Joor melkprodukten. m bot begraven - vindt Het gaat niet aan een zijn commerciële ïls aan te wrijven. Daar Isjechov alles om de ]'L ertekening draait, is dit Tjgedachten uitermate fÜjjj. Zo ook geldt dat a' Vlaamse accent van int p 1z r fllsi actrice Veerle van Overloop. Op zichzelf is daar niets op tegen. Temidden van de Noord-Ne derlandse klanken valt deze be slist niet slecht spelende actrice niettemin letterlijk uit de toon. Het past niet. Tegen een enigszins abstract decor valt weinig in te brengen. Het Nederlands toneel heeft ons in de afgelopen jaren daar mee genoegzaam vertrouwd gemaakt. Bij deze enscenering is voor een kaal hekachtig ge heel gekozen. Als het de bedoe ling is om een sfeer van kilte te creëren, dan is dat de juiste keuze geweest. Een stuk met toch al zo'n onbestemd karak ter is er echter niet bepaald mee gediend. Stuk voor stuk zijn dit details die afbreuk doen aan deze 'Meeuw'. Het toneelwerk van Tsjechov wordt beheerst door een zekere mate van lamlendig heid. Zijn personages geven zich met graagte over aan hun problemen en zwelgen in hun gefrustreerde liefdes-, levens- en carrière-idealen. Dat vereist uiterst subtiel ensemblespel, en dat heeft regisseur Koos Terp stra niet overtuigend voor el kaar gekregen. Het geheel moet een aaneenschakeling van bot sende karakters tonen. De spanning daartussen wordt te mat en te divers qua speelstijl uitgewerkt. Toen Wies van Moorsel in 1967 tot algemeen erfgenaam werd benoemd van de nalatenschap van kunstenaar Theo van Doesburg, konden zij en haar man nog niet bevroeden hoeveel juridische haarkloverij daarna zou volgen. Op het moment dat Van Doesburgs derde vrouw Nelly van Moorsel - Wies' tante - in 1975 overleed, was de kunst in het atelier bij Parijs enkele miljoenen gul dens waard. ,,Een nagel aan onze doodskist." leiden caroline van overbeeke wie op de tentoonstelling 'De Dageraad van de moderne kunst' een groot aantal werken Na veel geharrewar om een re geling te treffen met de staat der Nederlanden, kwam de col lectie in 1981 naar ons land. De staat werd eigenaar van Van Doesburgs nalatenschap en gaf de kunstwerken in langdurige bruikleen aan musea. De fami lie hoefde geen 60 procent suc cessierechten te betalen en, be langrijker, ze hoefde ook geen werken te verkopen om die schuld te voldoen. ,,Een hele opluchting. De kunst bleef zo beschikbaar voor de samenle ving. Dat was ook wat Nelly ge wild had." Wies van Moorsel (63) ver haalt over haar verwantschap met Theo van Doesburg van BgPp" Werken :t'- in het hart van de financiële wereld W Onze business consultants hebben diepgaande kennis van bedrijfsprocessen van banken, verzekeraars, sociale zeker heids-organisaties en/of pensioenfondsen. En combineren dat met gedegen IT-ervaring. Gewapend met die expertise ondersteunen zij opdrachtgevers bij het versterken van hun core business. De inspirerende omgeving van CMG Finance en de intensieve kennisuitwis seling staan garant voor verdere ontwikke ling. Belangstelling7 Stuur je c.v. naar CMG Finance, Postbus 102, 3440 AC Woerden, k Telefoon 0348 - 454 000. Of bel Roy A Broekens: 071 -57 64 771 (privé). Am E mail: roy.broekens@cmg.nl Internet: www.cmg.nl te zien zijn. 'Does' was met haar tante Nelly getrouwd. Ze heeft haar tante goed gekend en weet veel van 'de microcos- mos van Van Doesburg en zijn vrouwen'. De kunsthistorica schrijft aan Nelly's biografie die volgend voorjaar moet verschijnen. „Zij was een heel bijzondere tante, haast een moeder. Deze tame lijk mondaine vrouw was voor mij in de jaren '60 de opening naar de grote wereld. Nelly was zeker geen makkelijke mens. Wij konden goed met haar overweg, maar ze kon erg lastig zijn. En Theo was een Drift kop." Hoe stijfkoppig Nelly kon zijn, ondervonden Wies van Moorsel en haar echtgenoot, Jean Leering (destijds directeur van het Van Abbemuseum) in 1974. „Nelly had kanker en we wilden regelen dat de nalaten schap van Theo aan de staat zou worden geschonken. Op die manier zou de kunst be houden blijven voor de samen leving. Nelly stemde daar mee in. Maar toen een hoge ambte naar met de brief van de minis ter van cultuur bij haar kwam, weigerde ze te tekenen. Mijn man was razend. We zagen die erfenis als een zwaard van Damocles boven ons hoofd hangen. Jean is toen een paar uur gaan wandelen om af te koelen." Nelly weigerde omdat ze emotioneel geen afstand kon doen van de schilderijen, de te keningen, gedichten en het om vangrijke Stijl-archief van haar overleden echtgenoot, zo ver moedt haar nicht. „Ze was een beetje achterdochtig en kon moeilijk besluiten nemen." Van Moorsel en haar echtgenoot zijn jaren bezig geweest om de omvangrijke erfenis alsnog aan de staat te schenken. Pas in 1981, zes jaar na de dood van Nelly, konden de werken vanuit een depót in Parijs naar Neder land worden gebracht. Wies van Moorsel is goed op de hoogte van de details van de verbintenis tussen Van Does burg en Nelly. „Hij was nog ge trouwd met Lena Milius, toen hij Nelly leerde kennen. Dat was in 1920 bij de opening van een tentoonstelling in de Haag- sche Kunstkring. Nelly, pianiste en zeer geïnteresseerd in kunst, had via haar broer Cees ge hoord van De Stijl en was nieuwsgierig geworden. Cees nam haar mee naar de ope ning." „Nelly beschreef hoe dat ging: „Het zaaltje was stampvol en ik moest blijven staan. Ik troostte me maar met de ge dachte dat zo mijn mooie vio lette zomerjurk met grote strooien hoed en bijpassende handschoenen mooier uit zou den komen. Maar al heel gauw dacht ik niet meer aan mijn jurk. Ik had alleen nog maar oog voor de man die daar zon der ophouden stond te praten met een stapel papieren in de hand zonder erin te kijken, on dertussen hevig gebarend en op en neer lopend. En vooral had ik alleen nog maar oor voor zijn buitengewoon warme en inne mende stem. Ik denk dat men dat coup de foudre noemt. Ik rustte dan ook niet voordat ik aan hem werd voorgesteld. Hij bekeek me van top tot teen, glimlachte innemend en na en kele woorden met mijn broer te hebben gewisseld, sprak hij al leen nog maar met mij De twee voelden zich tot el kaar aangetrokken en Lena met wie Van Doesburg in Leiden woonde, „een vrouw met een groot hart", maakte geen amok. „Vanwege die verhouding werd Nelly wel het zwarte schaap van de keurige katholieke zaken-fa milie waar ze uit kwam. Van Doesburg was immers ge trouwd en 16 jaar ouder. Nelly werd door haar vader de deur uitgezet. Ze ging op kamers in Leiden en in 1921 trok ze met Wies van Moorsel: „Nelly was zeker geen makkelijke mens. Wij konden goed met haar overweg, maar ze kon erg lastig zijn. En Theo was een driftkop." foto hielco kuipers 'Does' naar Weimar om zich daar te vestigen bij het Bauhaus. Lena kwam ook op bezoek. Van Doesburg wilde een ménage a trois beginnen, maar daar kwam het niet van. Een poging tot hereniging van Lena en Theo in Leiden later dat jaar, mislukte ook. Ze scheidden, maar de drie zijn wel altijd bevriend gebleven. Zoiets was erg bijzonder in die tijd." Nelly bracht tien gelukkige ja ren door met haar geliefde in het buitenland. Ze hadden zich pas in Meudon, een dorp bij Parijs gevestigd waar ook ande re kunstenaarsvrienden woon den, toen Theo vrij plotseling overleed in 1931, op 47-jarige leeftijd. „Hij was zwaar astma tisch en stierf aan een hartaan val. Op Nelly's schouders rustte vervolgens de zware taak de strijd aan te gaan om erkenning van Van Doesburgs werk." En daar slaagde ze in. Haar eerste grote triomf was in 1936 toen er in het Leidsch Prentenkabinet in de Kloksteeg een tentoon stelling aan hem was gewijd, en vervolgens in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam en het Van Abbemuseum in Eindhoven. „Van Doesburg kreeg een hoop aandacht en ze was daar bui tengewoon gelukkig mee." „Haar tweede mijlpaal was de serie tentoonstellingen in Ame rika, zowel aan de Oost- als de Westkust, in de jaren 1947- 1949. Daarmee kwam de inter nationale erkenning. Nelly was bevriend geraakt met kunst handelaar en -verzamelaar Peg gy Guggenheim die tijdens de oorlog in New York een gallerie had geopend. Zij nodigde na de oorlog Nelly uit om bij haar een overzichtstentoonstelling te houden en legde ook contacten met andere musea in Amerika waar de tentoonstelling vervol gens naar toeging. Een derde overwinning volgde in 1968 toen Van Doesburg een grote overzichtstentoonstelling in het Van Abbemuseum in Eindho ven kreeg. Die expositie ging daarna naar het Haags Ge meentemuseum en reisde ten slotte naar Basel." Wies van Moorsel noemt als vierde mijlpaal de tentoonstell- ling volgend voorjaar in het Centraal Museum in Utrecht waar werk uit Van Doesburgs vroegste periode tot en met 1922 te zien zal zijn. Tegelijker tijd wordt in het Kröller Müller- museum Van Doesburgs kunst getoond van 1923-1931. „Drie kunsthistorici werken aan een oeuvrecatalogus." In dezelfde periode moet Van Moorsels biografie over Nelly verschijnen bij uitgeverij Sun. Van Does burg en zijn vrouw verdienen die aandacht, vindt Van Moor sel. „De wereld veranderen, dat was de belangrijkste drijfveer voor deze mensen." Bij Van Til kunt u de komen- !=-~ iss: van tjiijfiHgitgifi DESIGNCENTRUM Wij nodigen u graag uit voor deze feeste lijke manifestatie Een avontuurlijk uitstapje maakt u op tweede Paasdag naar Mobi. Hel contrast tussen modern Europees en traditio neel koloniaal design leidt lot verrassende interieur- combinaties. Voor onze voorjoarscolledie importeerden wij weer rechtstreeks nieuwe modellen uit hel Verre Oosten. Evenals onze speciale Paasaanbiedingen stellen we de weken genieten van een grote Rolf Benz mani festatie. Als eerste in Neder land presenteert Van Til de complete zitmeubelcollectie.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13