VS: Japanse grens moet open voor staal en telecom ieren Wieringermeer in hoog tempo aan de bedelstaf •imentatiepolis van 'de Goudse' leuk voor piepkleine elite Economie Schiphol op de schop Massaal onbegrip voor argumentatie Jorritsma Olieprijs doorbreekt trend )AG 3 APRIL 1999 j/I breidt vrachtvluchten Europa uit KLM Cargo gaat zijn Europese vrachtvluchten aan- j uitbreiden. Met ingang van het nieuwe zomerseizoen T om een uitbouw van de capaciteit met 550 ton per Jen uitbreiding van 33 procent van de bestaande vracht- Een woordvoerder van het bedrijf heef deze berichten )£d. De toename is deels het gevolg van seizoensinvloe- 6ce zomer schroeft KLM Cargo het aantal vrachtvluchten ir ook een groeiend vrachtvolume op diverse Europese tmingen maakt extra vluchten mogelijk. Vooral Zweden I nd zijn forse groeimarkten. d boete na overtreding Warenwet gGKleine overtredingen van de Warenwet kosten de be- i winkeliers, horeca-uitbaters of levensmiddelenfabri- voortaan geld. Daarbij gaat het bij voorbeeld om het per c iets te hoog afstellen van de koelvakken in de super set alle mogelijke gevolgen van dien. of het verkopen Ifcnsmiddelen nèt na hun uiterste houdbaarheidsdatum, jinet gaat namelijk voor de meeste van deze relatief klei- vien' een lik-op-stuk-beleid voeren. Ondernemers die met 3 f als gevolg van roekeloosheid overtredingen begaan die Sdheid of veiligheid van de mens direct in gevaar bren- jft Justitie strafrechtelijk vervolgen. Dat is nu ook al het ~1et de verandering hoopt het kabinet voortaan zaken en efficiënter af te handelen. a'ries: Overleg over piepers op werk Minister De Vries van sociale zaken wil op korte ter- erleg met de vakbonden en de werkgeversorganisaties t oppiepen van werknemers. Uit een rapport dat de mi lder ogen kreeg blijkt dat veel werknemers ontevreden 2idat ze bij nacht en ontij worden opgeroepen voor zoge- dringende klussen. Anderzijds zijn er werkgevers die lingen hierover juist te strikt vinden en van hun werkne- ^g meer flexibiliteit verlangen. De minister schrijft dit Tweede Kamer naar aanleiding van een rapport over de tij den wet. bt ziet af van bewapening schepen v6am» Smit Internationale heeft het voornemen laten va- iezijn schepen die worden ingezet in risicogebieden te be- o<n. Het zeesleepbedrijf onderhandelt nu met zijn op- 3Clevers over betere garanties voor de veiligheid van haar efel. Werknemers van Smit zijn de afgelopen jaren enkele achtoffer geworden van piraterij en gijzeling. Nog niet ~geleden gebeurde dat tot tweemaal toe voor de kust van f Volgens topman N. Buis is Smit voor zijn veiligheid af- vk van zijn opdrachtgevers. „Maar de uitzending van 3 iel naar dit soort landen gebeurt op basis van vrijwillig- H er is altijd meer dan voldoende belangstelling." Om die Het Smit zelf af van bewapening. ?>rt sterk gedaald in januari y De handel met het buitenland is in januari van dit jaar aen. Er werd vooral minder geïmporteerd; de invoer Unet acht procent tot 27,6 miljard. De export daalde wat i8snel, met 3 procent tot 31,9 miljard. Het CBS heeft geen ^ig voor de snelle afname. De afgelopen maanden lagen •iJitcijfers ook al lager. Doordat de import sneller daalt ïxport, is het handelsoverschot flink toegenomen! Vorig ™iari bedroeg het verschil tussen in- en export 1,9 mil- jhle eerste maand van dit jaar was dat opgelopen tot 3,2 Traditioneel heeft Nederland een handelstekort met juiten Europa en een overschot met de Europese lan- 13 sluit fabriek in Duitsland Bthfm DSM sluit een oude pojyprnpeenfatfnek^in hèt ■elsenkirchen. De maatregel betekent niet dat fift che- ■ern minder polypropeen gaat maken, want mhèSelfde ■rchen gaat na de zomer een nieuwe fabriek open met iciteit van 250 duizend ton per jaar. Daardoor blijft de jjftgenheid bij het DSM-onderdeel Polypropylenes in Gel- Jen onaangetast. De oude fabriek maakte jaarlijks 70.000 j^de sluiting van de oude fabriek heeft DSM een produc- iteit van 800 duizend ton, samen met de nieuwe fabriek Q op meer dan een miljoen ton per jaar. Polypropeen r%der meer gebruikt in verpakkingen, tapijten en de au- itrie. SCHIPHOL Aan de luchthaven Schiphol wordt nog steeds druk ge- en verbouwd. Centraal op de foto de D-pier. De werkzaamheden aan die pier en de centrale lounge van het verkeersgebouw moeten eind dit jaar zijn afgerond. Ook wordt gewerkt aan de uitbreiding van de B- en E-pie- ren, maar daarvan merken reizigers weinig. foto aerophoto schiphol bv Beperkingen staan vrije wereldhandel in de weg Het opruimen van de Japanse handelsbelemmeringen heeft in de VS de hoogste prioriteit. Washington zal dan ook bij Tokyo blijven aandringen op het versoepelen van de voorschriften. Dit staat in het rapport dat de Verenig de Staten elk jaar opstellen over hindernissen die een vrije wereldhandel in de weg staan. WASHINGTON Rtr Het rapport noemt 54 handels partners van de VS en telt 470 pagina's, waarvan er 57 zijn in geruimd voor Japan. Washing ton klaagt daarin over de be perkingen voor de buitenlandse concurrentie in de staalsector en de telecommunicatie. Ook de praktijken die Japan hanteert bij de medische appa ratuur, de farmacie, de woning bouw, financiële diensten, energie, landbouw en distribu tie deugen volgens de VS niet. Intellectueel eigendom en be perkingen op investerngen worden eveneens genoemd. De Europese Unie krijgt een veeg uit de pan vanwege het protectionistisch landbouwbe leid. Het is niet verwonderlijk dat de EU wordt genoemd, want Brussel en Washington liggen al tijden met elkaar over hoop over bijvoorbeeld het Eu ropese beleid inzake de bana- nenimport en over hormoon vlees. „Het Europese beleid zal waarschijnlijk conflicten blijven veroorzakén, tenzij de proble men worden opgelost in multi laterale handelsbesprekingen", meldt het rapport. Vermoede lijk valt in november het start schot voor een nieuwe ronde van wereldhandelsoverleg, wanneer de VS gastheer zijn van een ministersbijeenkomst van de Wereldhandelsorganisa tie (WTO). De handel met de Ameri kaanse partners in de Nafta, het vrijhandelsverbond met Cana da en Mexico, is weliswaar toe genomen, maar beide partners hebben hun import nog lang niet voldoende geliberaliseerd. Zo is Washington nog niet te vreden met het Canadese land bouwbeleid en ook het 'cultu rele' beleid inzake uitzendrech ten en het uitgeven van bladen, deugt nog niet. Mexico moet de hindemissen in de landbouwimport en de te lecommunicatie verder verklei nen en ook meer werk maken van bescherming van copy right. Verder noemt het rapport de weerstand die Zuid-Korea biedt tegen hervorming van zijn handelsbeleid. jlEER RIEN FLORIS nagere jaren in de ak- 'ê'Na de verzopen oogst glbouwproducten vorig 1, et een oogstschadere- j j boeren er weer bo- -Jielpen. Binnenkort tijd van zaaien en po- 31 aan, maar er is nog t steun overgemaakt, n er onbetaalde reke- Ci de keukenla. In de 2,meer, bijvoorbeeld, )5ren fors in de knel. 4pt niet dat Brussel Ihet goedkeuren van chaderegelingen. En .Dertig procent eigen als de regeling voor- voor veel boeren een f'bber. „Er zijn mensen stroppen die alle zei- jen bijzetten om te zegt Margriet Ruy- 7 [het projectenbureau MO. Ze staat 'knelge- Jt raad en daad bij. Ze ',o'n vijftig in Noord- Er zijn gevallen waar 'es moeten volgen. En isico is voor veel be- fiks bedrag. Een le svoorbeeld met an- Akkerbouwer Ferdi van Campen, tot voor kort voorzitter van de WLTO in Wieringermeer, knijpt een aantal van zijn verzopen aardappelen tot moes. Voor de schade die hij leed in 1998, heeft hij nog geen cent binnen. foto joop boek derhalf miljoen gulden schade nisterie van landbouw draait scan' lieten uitvoeren door een moet dus zelf bijna vijf ton op- traag. Taxaties moeten nog taxatiebureau om de stand der hoesten." worden afgehandeld en boeren gewassen vast te leggen, kun- De papiermolen van het mi- die geen zogenoemde 'quick nen nog niet aan de slag op het land. Maar boeren, leveranciers en banken vangen elkaar op. „Je kijkt er van op hoeveel soli dariteit er is. Als iemand een goed vakman is en steeds aan zijn verplichtingen heeft vol daan, staat er steeds wel ie mand op die borg wil staan." De akkers hadden al ge ploegd moeten zijn. Maar wie een beetje diep gaat in de Wie ringermeer, stuit nog volop op nattigheid. „Nog net zo nat als vorig jaar augustus", zegt een boer. „We zouden nu bieten moeten zaaien, maar dat komt er voorlopig nog niet van." Geen boer die graag vertelt hoe de financiële vlag er op zijn bedrijf bijhangt. „Niemand durft zich bloot te geven. Ook niet bij de eigen standsorgani saties", zegt akkerbouwer Ferdi van Campen, tot voor kort voorzitter van de WLTO in Wie ringermeer. „De minister zei vorig jaar dat we moesten red den wat er te redden valt. Maar nu zijn er mensen die er spijt van hebben dat ze de oogst van het land hebben gehaald." De dertig procent eigen risico in de oogstschaderegeling valt volgens Van Campen in de 6 verzekering van de Goudse Verzeke- en het wegvallen van alimentatie is al- ikt voor een piepkleine elite. Dat vindt E. Boor van het Clara Wichmann In- t wetenschappelijk instituut voor vrou- |ht. i leuk idee en er is niks tegen, maar het lossing voor een maatschappelijk pro- ;gt Boor. „Van de gescheiden vrouwen tamelijk maar een klein percentage ali- de verzekering volgens Boor uitslui- iikt voor mensen die veel alimentatie „Als je bedenkt dat de helft van de alimentatie moet worden afgedragen p tasting. kun je je indenken dat iemand j^poet krijgen, wil er ruimte zijn voor jn vrouwen zijn zich meestal niet be let risico dat hun alimentatie-inkom sten wegvallen of fors omlaag gaan als hun ex- echtgenoot overlijdt of arbeidsongeschikt raakt. Volgens J. Visser van de Sociale Verzekerings bank in Utrecht kunnen ex-echtgenotes die ali mentatie kregen, een beroep doen op de Alge mene Nabestaanden Wet (ANW). „De ANW is echter geen vetpot en vaak haalt de uitkering het niet bij de oude alimentatie. Hoe hoger de ali mentatie was, hoe groter het verschil." Tegen dit verschil en tegen lagere inkomsten door arbeidsongeschiktheid kunnen ontvangers van alimentatie zich nu verzekeren. De premie is een gulden per duizend gulden alimentatie. De maximale uitkeringsperiode bedraagt tien jaar. Iemand die bijvoorbeeld tweeduizend gul den per maand alimentatie ontvangt, moet zich verzekeren voor 240 gulden per jaar. Dat is op te brengen volgens juridisch adviseur Kalberg van de Bond van Gescheiden Vrouwen, Divortium. Kalberg heeft nog geen goed overzicht van de verzekering van de Goudse. „In het vooroverleg hebben wij vooral gesteld dat zo'n verzekering betaalbaar moet zijn. Vrouwen die alimentatie ontvangen, hebben het niet breed." Dat is vol gens hem ook een belangrijk verschil met een overlijdingsrisicoverzekering die dezelfde risi co's dekt. „Vaak is het moeilijk om zo'n verzeke ring op latere leeftijd nog af te sluiten. Als het wel kan, valt de premie hoog uit." Er zijn ook alimentatieontvangers die zich over een eventueel wegvallen van hun inkomsten geen zorgen hoeven te maken. Als de ex een goede pensioenregeling had, krijgt de vrouw een weduwepensioen. Kalberg: „Vooral vrouwen die een lage alimentatie ontvangen, zijn na de dood van de ex-echtgenoot beter af." Voor een ex- echtgenote blijft echter vaak weinig over als haar ex-man is hertrouwd. Jaarlijks worden tussen de 30.000 en 35.000 hu welijken ontbonden. De nieuwe verzekering kan in de echtscheidingspapieren worden opgeno men. Boor: „Behalve dus dat deze verzekering alleen aantrekkelijk is voor vrouwen met een ho ge alimentatie, moeten ze ook nog eens op goe de voet staan met hun ex. Anders wordt er na melijk geen convenant gesloten, maar doet de rechter uitspraak". De 450.000 mensen in Nederland die na een scheiding alimentatie ontvangen, hebben voor een uitgebreide dekking de medewerking van de ex-echtgenoot nodig. De verzekeraar verlangt voor een uitgebreide dekking een medische ver klaring. Als de man geen medewerking verleent, dan biedt de Goudse Verzekeringen een goedko pere en beperktere dekking. Mr. Boor van het Clara Wichmann Instituut noemt de nieuwe polis vooral voor de verzeke ringsmaatschappij zelf een aantrekkelijk pro duct. .Alimentatie duurt maar tien jaar. De risi co's voor de verzekeraar zijn klein. Het is voor vrouwen veel beter als ze zich tegen andere za ken kunnen verzekeren. Bijvoorbeeld tegen de ex-echtgenoot die er de pest in heeft over de ho ge alimentatie en die twee dagen minder gaat werken om de kosten te drukken. Of tegen de nieuwe dame in het leven van de ex-man die ook financieel afhankelijk is waardoor de ali mentatie fors omlaag gaat. Dat zijn veel reëlere risico's." Omzetdaling industrie zet door De daling van de omzet van de industrie zet door. In februari nam de omzet, vergeleken met een jaar geleden, met negen procent af. Het is voor de zesde maand op rij dat de verkopen zijn gedaald, pe sterkste dalers zijn te vinden in de aardolie-, chemische-, rubber- en kunststofverwerkende industrie, meld de het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. De omzet daalde met veertien procent. Ook de metaal-, voedings- en genotmiddelenindustrie hebben minder verkocht (-acht procent). De binnenlandse verkopen kwamen in februari bijna acht procent lager uit dan in dezelfde maand vorig jaar. De ex port nam met negen procent af. Ten aanzien van weghalen CBS uit Limburg HEERLEN ANP Van hoog tot laag bestaat mas saal onbegrip voor de argumen tatie van minister Jorritsma (Economische Zaken) om de ac tiviteiten van het Centraal Bu reau voor de Statistiek in Voor burg te concentreren. De hoog ste baas van het CBS, directeur- generaal A. Abrahamse, zegt zelfs dat op basis van andere ar gumenten, zoals arbeidsmarkt- situatie en geografische ligging, Heerlen wel eens de beste pa pieren zou kunnen hebben als hoofdvestiging. Jorritsma maakte eergisteren officieel bekend dat zij het voor nemen heeft bijna alle statisti sche diensten (uitgezonderd de afdeling gegevensverzameling met 330 personeelsleden) van Heerlen naar Voorburg te ver plaatsen. Daarmee vervallen in Limburg 770 arbeidsplaatsen. Iedereen is het erover eens dat bij de grootste dienst van het ministerie van Economische Za ken bezuinigd moet worden. Maar dat de volledige bezuini ging op de CBS-vestiging in Heerlen wordt geschoven, is voor velen onbegrijpelijk. Jorritsma's belangrijkste argu ment voor een hoofdkantoor in Voorburg is dat het dichtbij gro te klanten in de Randstad ligt; departementen in Den Haag en grote universiteiten. OR-lid H. Buurma wijst er echter op dat de Europese statistische dienst Eu- rostat verreweg de belangrijkste afnemer van het CBS is. Zeven tig procent van alle verzamelde gegevens gaat naar Brussel. Buurma meent bovendien dat in deze tijd van moderne te lecommunicatie fysieke afstan den geen argument kunnen zijn. De CBS-vestigingen in Heerlen en Voorburg maken veel gebruik van 'teleconferen cing'. De toespraak van Abra hamse donderdagmiddag in Heerlen werd live gevolgd door het bijna voltallige personeel van de vestiging in Voorburg. Zoals gisteren gemeld vindt de provincie Limburg dat de ar beidsmarktsituatie in Limburg een volledige centralisering van het CBS in Heerlen rechtvaar digt, ook burgemeester J. Ple- umeekers van Heerlen blijkt van oordeel dat macro-econo mische effecten in de definitie ve besluitvorming moeten wor den meegewogen. De gemeente wil via het Platform Rijksdien- sten Limburg juridische actie ondernemen om het dreigende banenverlies in Heerlen te voorkomen. Een definitief besluit over de reorganisatie van het CBS wordt nog voor de zomer ver wacht. Tot die tijd kunnen de Centrale Commissie voor de Statistiek en de Tweede Kamer zich nog uitspreken over de plannen. ECONOMIE WIJZER praktijk hoger uit. „Het lijkt als of de boeren veel geld krijgen, maar dat valt wel tegen. Zo'n 95 procent van de opbrengst is no dig om kosten te dekken. Je in vesteert het hele jaar in zaaien, bewerken en oogsten. Als er een goede prijs komt, houd je geld over en kun je sparen voor magere jaren. Maar nu krijg je opeens een korting van dertig procent. Bovendien zijn al veel meer kosten gemaakt om te zorgen dat er dit jaar nog wat kan worden geoogst." Het wachten op de uitkomst van de oogstschade is volgens Van Campen ook zenuwslo pend. „Bij mij is nog niemand langs geweest terwijl ik twaalf hectare aardappelen niet heb geoogst. Wanneer komen ze en wat voor bedrag zetten ze neer? Er wordt gewerkt met normbe dragen van 8.100 gulden per hectare. Daar houd je na de korting dus vijfduizend gulden van over. Ik hoop dat ik 70.000 gulden aan schadevergoeding vang. Maar dan moet je weten dat ik de oogst begin vorig jaar had ingeschat op 120 tot 140.000 gulden. Dan heb je dus de helft minder." Begin dit jaar heeft de olieprijs een historisch laagtepunt be reikt van om en nabij de 10 dol lar per vat. Dat is iets om bij stil te staan. Vooral voor wie, net als ik, denkt dat de olieprijs de inflatie bepaalt, de inflatie de rente, en de rente de economi sche groei. Veel economen zien dat anders, maar de geschiedenis toont het aan. De olieprijs is één van de twee motoren van de econo mie, de andere is technische vernieuwing. Die olieprijs is op eens rap aan het stijgen. Gaat hij - gevolgd door de inflatie en de rente - omhoog? Of gaat hij straks opnieuw omlaag? Zoals altijd kun je van econo men tegenstrijdige antwoorden krij gen. Het is maar net, wie je treft. De ene groep weet ze ker dat de olieprijs zal kelderen, en wel tot 5 dollar per vat. De andere groep weet even zeker dat het laag ste punt is bereikt en dat de weg om hoog is ingezet. In het eerste kamp zit onder meer The Economist van 5 maart. Dat tijdschrift is toonaangevend en half beleg gend Nederland houdt het dan ook aan de borst gedrukt. De voorspelling van The Eco nomist berust op een eigenaar dige methode, die bekend staat als 'technische analyse'. Heeft het drie dagen geregend? Dan is de kans dat het morgen regent groter dan dat het droog blijft. Na twee dagen heb je een ver moeden, na drie dagen heb je een Trend. De trend is: regen! Je trekt een rechte lijn door het midden van de ups en downs die het weer of de olieprijs on langs heeft doorlopen, en die lijn trek je langs een liniaal door naar de toekomst. Et voila, de trend. De trend voor olie is: zakken! Deze trend is heiliger dan hei lig. Het gaat om dat rechte lijn tje, niet om een ketting van oor zaken en gevolgen. Je herkent dat soort analyses meteen. Er zit steevast zo'n kaartje bij met dat lijnstuk, dat dwars door een landschap van bergen en dalen brutaal in de leegte van de toe komst steekt. Het komt voor dat je in een rap port van twintig pagina's niet één argument aantreft dat botst met de richting van die lijn. Gaat de lijn omlaag, dan zijn er uitsluitend argumenten die de neergang ondersteunen. Daar bij is het geheugen selectief en ultrakort. Zo ook in The Econo mist. Het belangrijkste argument, waarvan de echo de afgelopen weken door beleggersland PAULINE VAN DE VEN Econome en publiciste galmde, was het volgende. „Zo dra de olieprijs met maar één dollar stijgt, wordt het rendabel om olie uit de Noordzee te ha len. Stijgt hij met twee dollar, dan wordt het rendabel om olie uit Rusland te halen. Stijgt hij met tien dollar dan komt Alas ka in beeld." En zo voort, bij elke prijs een nieuwe vloed van aanbod die de prijs drukt. En dus blijft de prijs laag, zo redeneerde men. Dat hoge prijzen sinds het be gin der tijden extra aanbod uit lokken zonder dat het heeft verhinderd dat olie vijf keer zo duur is geweest; dat zit niet in het korte geheugen en het botst met de trend. Drie weken gele den stond de olieprijs nog op 12,5 dollar per vat. De leden van de OPEC hadden toen net in Was senaar een ak koord bereikt over beperking van de productie. Ik polste de Ra bobank maar haar econoom hechtte er geen waarde aan, daar in het verle den het kartel 'lek' was geble ken. MeesPierson dacht er anders over. Het Amerikaanse effec tenkantoor Merill Lynch ook, op basis van een grondige fun damentele analyse waarvan de conclusie was: „Volgens ons zijn de lage olieprijzen het ge volg van abnormaal hoge voor raden. Die voorraden zijn tijde lijk, er zijn geen structurele ver anderingen." De analisten van Merill Lynch verwachten dat de vraag naar olie dit jaar krap een procent zal groeien. Ook wordt aangenomen dat de voorraden naar hun normale niveau terug zullen zakken. De kans dat de OPEC zich aan haar akkoord houdt en de pro- duktie 1,5 miljoen vaten per dag omlaag brengt, wordt vrij hoog ingeschat. Ook in het re cente verleden was het kartel succesvol, alleen deed Irak de reductie van het kartel als ge heel teniet. Maar Irak heeft met 2,1 miljoen vaten per dag voor lopig een grens bereikt. Met andere woorden, het ligt voor de hand dat de olieprijs stijgt. De tijd zal leren of Merill Lynch en MeesPierson gelijk krijgen. The Economist laijgt voorlopig ongelijk. Wie haar voorspelling in twijfel heeft getrokken en zo eigenwijs is geweest om aande len Koninklijke Olie te kopen, heeft in twee weken tijd dertien procent winst gemaakt. Zelden werd beleggers zo duidelijk ge maakt dat technische analyse niet de toekomst, maar het ver leden voorspelt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11