VN: luchtbrug voor vluchtelingen In de hel van Kosovo is geen leven meer mogelijk Buitenland >ord-Iers vredesoverleg ee weken opgeschort Grote twijfel over waarde gesprek Milosevic-Rugova De meeste Servische boeren zeggen alleen iets over de NAVO tunnel bouwwerk van de eeuw /"jgas De Eurotunnel, de verbinding tussen Frankrijk en igffit-Brittannië, is uitverkoren tot het bouwwerk van de 20ste Een internationale jury uit de bouwindustrie liet daarmee meer de Golden Gate Bridge in San Francisco, de Aswan- i in Egypte en het Sydney Opera House in Australië links lig- l De jury heeft behalve naar het ontwerp, ook gekeken naar -ositieve invloed van de tunnel op de nationale economie Frankrijk en Groot-Brittannië. De Eurotunnel is de eerste ti verbinding tussen Groot-Brittannië en het Europese vas- |d sinds de ijstijd van 12.000 jaar geleden. -"AVO richt zich straks op Irak' ftpAls de NAVO klaar is met Joegoslavië zal het bondge- Schap zich op Irak richten om Iraakse Koerden te helpen laar autonomie streven. Dat heeft de oudste zoon van de ru' <cse leider Saddam Hussein, Odai, gisteren geschreven in commentaar in de krant Babil. Odai zei dat de NAVO een edent schept met haar hulp aan de Albanezen in Kosovo. n KW>sche ret>ellen in Noord-Irak genieten in feite autonomie. N rikaanse en Britse vliegtuigen zien boven Noord-Irak toe op Bleving van een vliegverbod dat na de Golfoorlog van 1991 afgekondigd om de Koerden te beschermen tegen aanval- •an de Iraakse luchtmacht. ont tsin blijft bij ontslag Skoeratov jou* President Boris Jeltsin van Rusland heeft procureur- druk iraal Joeri Skoeratov vandaag ontheven van zijn functie en opnieuw bij de Federatieraad voorgedragen voor ontslag, druk iL maand weigerde de raad, de Russische Eerste Kamer, paschet ontslag van Skoeratov (46) in te stemmen. De procu- •generaal, die de oorlog had verklaard aan de corruptie, I Jeltsin begin februari zijn ontslag aan. De president willig- lt verzoek onmiddellijk in. Maar toen Skoeratov zei dat 'een ongezonde situatie rond hem en zijn bureau' hem tot zijn lagaanvraag had gebracht, weigerde vrijwel de gehele Fede- taad ermee in te stemmen. edesprijs voor senator Mitchell De Unesco vredesprijs is toegekend aan de Amerikaanse tor George Mitchell en premier Sheikh Hasina van Bangla- De VN-organisatie voor wetenschap, cultuur en onderwijs Beiden voor hun streven naar vrede in respectievelijk d-Ierland en Bangladesh. De prijs, circa 260.000 gulden, t door hen worden gedeeld. Mitchell, de belangrijkste advi- van de Amerikaanse president Clinton in Noord-Ierse za- leidde de vredesonderhandelingen in Noord-Ierland vorig Bissen de strijdende partijen. Sheikh Hasina tekende een fesakkoord met rebellerende stammen in december 1997. lelaanvragen in België verdubbeld el Het aantal asielaanvragen in België is vorig jaar ver leid ten opzichte van 1997. Bijna 22.000 vluchtelingen klop- an. Alleen in het recordjaar 1993 waren er meer. Opvallend 3e stijging van het aantal minderjarige asielzoekers. Het Tiissariaat-generaal voor de vluchtelingen maakte de cijfers ten bekend. De meesten kwamen uit voormalig Joegoslavië 6) en de voormalige Sovjet-Unie (2.094). Ook veel Congole- fioemenen en Albanezen zochten onderdak in België, fnissaris-generaal De Smet noemde het opvallend dat zes- locent uit Oost-Europa komt. '(erijnse burgerwachten gedood isEen bomaanslag heeft woensdag in Algeilje het leven 5t aan twintig leden van de burgerwacht in het dorp Zouie, veer 610 kilometer ten zuidoosten van Mgiers. Twintig an- Ieden raakten gewond, zo heeft de Algerijnse krant L'Au- \ique gisteren gemeld. Volgens de krant behoren de leden |e burgerwacht tot de eerste burgers die na het begin van treur in Algerije zeven jaar geleden naar de wapens grepen ,un dorp tegen het leger en extremistische moslims te ver ten. Verscheidenen hebben in de gevangenis gezeten, om- Ij zich tegen het bevel van de militairen verzetten om hun Ins in te leveren. t veroordeeld voor oorlogsmisdaden in De 78-jarige Anthony Sawoniuk (78) is gisteren tot le- ang veroordeeld. De jury achtte hem schuldig aan de :d op twee joodse vróuwen in het door de nazi's bezette l in 1942. Twee andere beschuldigingen van moord op jo- verden eerder geseponeerd wegens gebrek aan bewijs. Het eerste keer dat in Groot-Brittannië iemand veroordeeld t voor oorlogsmisdaden in de Tweede Wereldoorlog. Pro oi wegens in de Tweede Wereldoorlog begane oorlogsmis- h zijn in Groot-Brittannië pas sinds 1990 mogelijk. Toen jen speciaal daartoe in het leven geroepen wet in werking. iaap Dolly baart gezonde drieling jrgh Het schaap Dolly, het eerste gekloonde zoogdier ter ld, is moeder geworden van een gezonde drieling. Het tse Roslin-instituut heeft dat gisteren bekendgemaakt. De i van de lammetjes is David, die ook Dolly's eerste kind lie had verwekt. De lammeren, twee rammen en een ooi, ten op natuurlijke wijze ter wereld. ,,De geboorte van Bon- Ijna twaalf maanden geleden had al laten zien dat Dolly, nks haar ongebruikelijke oorsprong voor een gezond nage- t kan zorgen.'' Dolly werd in 1996 gekloond uit een eicel en ander schaap. heeft Rusland 2,4 miljard gegeven DU» De Europese Unie heeft Rusland voor 2,4 miljard gul- lan hulpgoederen geschonken sinds daar in augustus de Dmische crisis uitbrak. Dat maakte het EU-bureau in Mos- Jisteren bekend. Op 25 maart is een begin gemaakt met de Der van een nieuwe voorraad voedsel en hulpgoederen ter de van 850 miljoen gulden. Sinds augustus, toen de rege- le waarde van de roebel moest loslaten, is de koopkracht Ie Russen sterk gedaald. Ofschoon in het grootste deel van ind nog grote hoeveelheden voedsel voorradig zijn, be er in afgelegen delen van het land voedseltekorten. HARM HARKEMA derhandelingen over het derse vredesproces zijn ti opgeschort tot 13 april, e dagen en nachten in praten, zijn het Republi- Sinn Fein en de Unionis ing te vinden voor de nu recht knden durende patstel- N&nks zware druk van de premier Blair en diens jllmbtgenoot Aliern hield fein staande dat zij niet in fe het Iers Republikeinse IRA) te dwingen tot het n van wapens. De Uni- eisen dat de IRA daar in begin maakt, voordat Sinn Fein zitting willen in een nog te vormen 'Ierse regering, eadline voor de vorming e regering zou vandaag |n. Hoewel de Britse re- 'vantevoren had aange- Verenigde Staten overwegen droppings goederen De Verenigde Naties den ken erover een luchtbrug voor hulp aan de vluchte lingen uit Kosovo op te zetten. Een vergelijkbare operatie werd onderno men tijdens de oorlog in Bosnië, om de door de Ser viërs belegerde bevolking van Sarajevo te bevoorra den. Bij de luchtbrug zou op de Albanese hoofdstad Tirana en de Macedoni sche hoofdstad Skopje moeten worden gevlogen. GENEVE-WASHINGTON-TIRANA De Verenigde Staten overwegen op hun beurt de mogelijkheid van droppings van humanitaire hulpgoederen in Kosovo zelf. Die hulp zou ook bedoeld zijn voor de leden van het Kosovo Bevrijdingsleger (U£K). Woord voerder Rubin van het ministe rie van buitenlandse zaken zei dat gisteren na een telefonisch onderhoud met U^K-leider Tha<;i. De VN-vluchtelingenorgani- satie UNHCR maakte gisteren bekend dat de afgelopen negen dagen 180.000 etnische Albane zen uit Kosovo zijn gevlucht of verdreven, van wie zeker 160.000 naar Albanië, Macedo nië en Montenegro. UNHCR- functionarissen bij grensover gangen vergeleken de taferelen daar met 'de laatste chaotische dagen van de Tweede Wereld oorlog'. In Macedonië kwamen woensdag en gisteren zes trei nen met in totaal meer dan 25.000 vluchtelingen aan. Velen van hen konden nergens naar toe, omdat de opvangcentra overvol zijn. Vluchtelingen ver telden dat in de treinen een ou de man en een oude vrouw wa ren overleden, en dat er onder weg drie baby's waren geboren. Een tentenkamp op een sportterrein in de Albanese hoofdstad Tirana heeft het zwaar te verduren door hevige regenval. Het tentenkamp is opgezet gen uit Kosovo die elke dag de grens met Albanië oversteken. De passagiers waren in Pristina, een file van zo'n dertig kilome- De hulp komt intussen lang- veel meer vliegtuigen beschik- de hoofdstad van Kosovo, door ter te wachten op toelating. Ook zaam op gang. In Tirana landde baar zullen moeten komen, gewapende Serviërs uit hun aan de grens tussen Kosovo en gisteren één vliegtuig met hulp- In Duitsland kwamen de mi- huizen gesleurd en gedwongen Albanië stond een file van tien goederen. De UNHCR heeft het nisters van buitenlandse zaken op de trein gezet. kilometer, vooral als gevolg van toestel van Groot-Brittannië in van de Europese Unie en van De toestand aan de grens met de trage registratie van vluchte- bruikleen gekregen. De organi- Balkanlanden gisteren bijeen Macedonië is volgens de UNH- lingen door de Albanese autori- satie zei dat er met het oog op om een strategie uit te stippe- CR volstrekt chaotisch. Er stond teiten. het grote aantal vluchtelingen len. Duitsland, de huidige EU- voor de tienduizenden vluchtelin- FOTO EPA FIUPPO MONTEFORTE voorzitter, zal voorstellen om de lasten voor de opvang van vluchtelingen binnen de EU te verdelen. Landen die veel men sen opvangen, zouden geld moeten krijgen van landen met weinig vluchtelingen. KUKES HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Een week geleden nog liet Vlora, een 24-jarige etnische Albanese, telefo nisch vanuit Kosovo's hoofdstad Pris tina weten dat zij en haar familie in le ven waren. „We zijn bang, we zitten thuis", zei ze. Drie dagen later ging de telefoon nog wel over, maar niemand nam op. Was ze afgevoerd? Gevlucht mis schien? Of durfde ze simpelweg de te lefoon niet meer op te pakken? Nie mand die het wist. Er braken dagen van spanning, ongerustheid en onze kerheid uit. Tot gistermorgen. Via, via werd bevestigd dat Vlora in Macedonië was aangekomen. Etnisch weggezui verd, dat wel. Maar tenminste nog in leven. Met honderdduizenden etnische Al banezen op de vlucht lijkt iedereen el kaar zo ondertussen kwijtgeraakt te zijn. De telefoonlijnen met Kosovo doen het nauwelijks nog. Hele gebie den zijn ontvolkt. Vluchtelingen die in Macedonië of in Noord-Albanië arrive ren, spreken over standrechtelijke exe cuties, martelingen en andere wreed heden begaan door de Serviërs. Ieder een houdt z'n hart vast, wie is dood of zoek, wie heeft het gered? Zo werkte Vlora op het perscentrum van het kantoor van de internationale waarnemers in Pristina. Hierdoor ken den veel journalisten haar. Iedereen noemde haar altijd 'kleine Vlora', aan gezien ze een collega had die iets gro ter was en die ook Vlora heette. Zij werd 'grote Vlora' genoemd. Van grote Vlora, 19 jaar oud, is al sinds vorige week zaterdag niets meer vernomen. Niemand weet waar ze is. En datzelfde geldt voor Blerim. Hij werkte als persoonlijke cameraman van William Walker, het hoofd van de waarnemers. Toen Walker en zijn mis sie echter bijna twee weken geleden uit Kosovo vertrokken, kneep Blerim hem al fiks. Hij was immers een jonge man, en iedereen weet wat Serviërs kunnen doen met jongemannen. En omdat de twee bodyguards van Wal ker, beiden etnische Albanezen, in middels al zijn vermoord, is iedereen nu zeer bezorgd. Vluchtelingen die de grens met Al banië oversteken, kunnen heel soms een stukje aan de puzzel toevoegen. Alle winkels zijn geplunderd, NAVO- bommen hebben het politiebureau vernietigd, overal zijn paramilitaire troepen aanwezig, zo vertellen de vluchtelingen. Huizen van Albanezen worden binnengevallen, de bevolking geslagen, beroofd en verjaagd. Niemand weet hoeveel mensen nog in Pristina wonen. Veel overgebleven Albanezen in Pristina houden dag en nacht de wacht bij het raam van hun huis zodat ze wellicht nog een mi nuutje hebben om te vluchten indien de politie arriveert. Het huis waar ik tot vorige week woensdag woonde, is in brand gesto ken, beweert een vrouw. De eigenaar van de woning, die met zijn vrouw en kind op de begane grond woonden, is nergens te traceren. In de hel van Kos ovo is geen leven meer mogelijk. Het enige dat overblijft voor degenen die in veiligheid zijn, is wachten op dat ene bevrijdende telefoontje: „Ik leef nog, ik ben eruit." BELGRADO-BONN geven dat de deadline heilig .was, is die nu toch weer ver schoven, nadat dat al twee keer eerder was gebeurd. Blair en Ahern toonden zich desondanks optimistisch dat het vredesakkoord gered kan worden. Blair vond dat er in houdelijk vooruitgang is ge boekt. Zoals de erkenning, ook van Sinn Fein, dat er een uitein delijke verplichting is om de wapens in te leveren. Totnogtoe was Sinn Fein niet veel verder gekomen dan de toezegging dat ze zich voor ontwapening zou inspannen. De Unionistische leider Trim ble toonde zich mede om deze reden niet ontevreden over de onderhandelingen. Sinn-Fein- leider Gerry Adams daarente gen was teleurgesteld. Sinn Fein blijft op het standpunt staan dat de regering zo snel mogelijk aan het werk moet. Pas dan kan bij de IRA het ver trouwen groeien om de wapens in te leveren. De Joegoslavische media had den gisteren een topdag. De te levisie kon niet alleen de hele dag uitpakken met de beelden van drie gearresteerde Amerika nen, maar ook nog eens met de eerste ontmoeting in een jaar tussen president Slobodan Milosevic en zijn gematigde Kosovaars-Albanese tegenstre ver Ibrahim Rugova. De beelden werden dan ook doorlopend herhaald. De glim lachende Rugova rechts, schijn baar op zijn gemak, en de vriendelijk teruglachende Milo sevic links, al even ontspannen ogend. De twee waren het in grote lijnen eens geworden over 'een politieke oplossing voor Kosovo', zo meldde de televisie. In het Westen wordt weinig waarde aan de ontmoeting ge hecht. Woensdag dook de en kele dagen vermiste Rugova op eens weer op in Pristina. Hij deed toen al een oproep aan de NAVO om de bombardementen op Joegoslavië te staken, maar meldde tevens dat hij 'onder bescherming' van de Servische politie stond. Velen buiten Joe goslavië denken dan ook dat de ontmoeting van gisteren onder dwang tot stand is gekomen. De ministers van buitenland se zaken van Duitsland, Frank rijk, de Verenigde Staten en Ita lië daagden Milosevic gisteren daarom uit te laten zien dat Rugova daadwerkelijk vrij is in zijn doen en laten. Ze nodigden de Albanese leider uit om snel naar Bonn of Brussel te komen, zodat hij persoonlijk kan uitleg gen hoe hij zich een politieke oplossing voorstelt. In Kosovaars-Albanese kring is echter met onrust en irritatie gereageerd op het onverwachte opüeden van Rugova. Het radi cale Kosovo Bevrijdingsleger (U£K) vindt dat hij te ver is ge gaan, en dat hij daarvoor moet worden besüaft. Rugova's op roep om de NAVO-acties tegen Joegoslavië te beëindigen, was in de ogen van U£K-leider Has- him Tha^i al 'onverantwoord, onafgewogen en onredelijk', maar de ontmoeting in Belgra do was volgens hem zelfs een De Joegoslavische president Milosevic (links) praat met de gematigde etnisch-Albanese leider Rugova. 'anti-nationale daad'. Sommige waarnemers me nen echter dat het militair in middels bijna verslagen U£K zich nu bedreigd voelt door de gematigde Rugova, die tijdens FOTO REUTERS de verharding van de strijd in omdat hij op die manier verlo- de afgelopen maanden flink ren terrein op het UQK zou aan invloed had ingeboet. Vol- kunnen terugwinnen. Daar zou gens de waarnemers zou Rugo- hij na een eventueel akkoord va's bezoek aan Belgrado wel dan garen bij kunnen spinnen, degelijk vrijwillig zijn geweest, Grote onrust in Montenegro na ontslag legerchef PODGORICA AFP-Rtr In de Montenegrijnse hoofd stad Podgorica is gisteren grote onrust ontstaan na het ontslag van legerchef Radosac Martino- vic door de Joegoslavische pre sident Milosevic. Sommige Montenegrijnen overwegen te vluchten naar Bosnië. Diplomaten vrezen dat de opvolger van Martinovic, die zich onafhankelijk opstelde te genover Belgrado, zich kan ke ren tegen de Montenegrijnse president Djukanovic. ,Als de nieuwe chef van het leger, ge neraal Obradovic, het zou wil len kan hij zo president Djuka novic, die anti-Milosevic is, af zetten. Dat leger bestaat uit tienduizend goed bewapende militairen die het dan opnemen tegen enkele duizenden politie agenten", aldus diplomaten. „Het is een duidelijk teken dat Milosevic twijfelt aan de loyaliteit van zijn troepen in dat gebied en dat baart ons zor gen", zei woordvoerder Rubin van het ministerie van buiten landse zaken. KUMANOVO CEES VAN DER LAAN GPD Het Chetnik-teken (een Servisch kruis) is her en der geklad op de restanten van een vernield huis. De bewoners zijn weggejaagd. Omdat ze geen Ser viërs waren. Een brug is beschilderd met hakenkruizen en de niet mis te verstane boodschappen 'We houden van Servië' en 'NAVO, donder op'. Dit is het onherbergzame gebied ten noorden van de Macedonische stad Kumanovo, waar woensdagmiddag drie Amerikaanse militairen in de han den van Joegoslavië vielen. Een streek waar vooral Servische boeren ploete ren om hun hoofd boven water te houden. Ze hebben weliswaar de Ma cedonische nationaliteit, maar voelen zich verwant met Servië. Ze wonen al honderden jaren in deze dorpen en werden door het uiteenval len van Joegoslavië afgesneden van hun moederland. Hun kinderen zijn vaak weggetrokken, doorgaans naar het mondaine Belgrado en soms naar de Macedonische hoofdstad Skopje. De drie militairen patrouilleerden vol gens de NAVO met een Amerikaanse jeep door dit ruige en vijandige gebied toen ze door de radio meldden dat ze beschoten werden. „Help, help, SOS", was het laatste wat van ze gehoord werd, voordat ze een dag later als ge vangen militairen op de Servische tele visie verschenen. De meeste Servische boeren houden hun kaken stijf op elkaar als hun ge vraagd wordt of ze iets gezien of ge hoord hebben. Alleen als ze iets over de NAVO mogen zeggen, barsten ze los. „De NAVO steunt het terrorisme van de Albanezen in Kosovo," zegt een rimpelige Serviër. „Ze bombarderen onze kinderen", weet een ander. In het dorpje Karabicane, vijf, zes kilo meter van de grens met Servië, zet de 63-jarige Vlajko Aleksic zijn schop op de grond. Ja, hij heeft alles gehoord. „We konden er niet van slapen", ter wijl hij met zijn hand richting de grens wijst. „De hele nacht hoorden we vliegtuigen en helikopters. We hoor den voertuigen rijden." Het Servische dorpje telt 60 oude hui zen, waar tussendoor een modderige, onbegaanbare weg naar de grens leidt. Een weg waar regelmatig verkennings voertuigen van de NAVO rijden. Even verderop staan twee Franse pantser wagens verborgen achter een paar manshoge struiken. De militairen loe ren door hun verrekijkers naar de Joe goslavische federatie. Volgens de NAVO bevonden de VS-mi- litairen Gonzales, Ramirez en Stone zich op Macedonisch gebied, zo'n vijf kilometer van de grens, toen ze gevan gen werden genomen. Ze zouden in een hinderlaag zijn gelopen. Maar Vlajko Aleksic denkt dat de mili tairen verdwaald zijn in het grensge bied. ,,En van wie is dat gebied dan ei genlijk?", zegt hij. „Ik zou er ook zo verdwalen. Er is geen duidelijke grens. Je rijdt zo naar de andere kant, zonder datje het weet." Een bord langs de ongeplaveide weg geeft aan dat de 'border area' wordt binnengereden. Daarna is het oppas sen geblazen, een verkeerde weg is zo genomen. Het is een streek die door zowel Servië als Macedonië wordt be twist. Vanaf 1992 heeft een VN-vredes- macht van 1200 militairen de gemoe deren weten te sussen langs de grens. Begin dit jaar moesten de Verenigde Naties een besluit nemen over de ver lenging van de vredesmacht. Omdat Macedonië vorig jaar Taiwan erkende, gebruikte China haar vetorecht om te gen te stemmen. Het mandaat liep eind februari af, de VN-troepen zijn weggetrokken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7