Hoge Raad komt snel met uitspraak over Hakkelaar Water en bedrijven maken in de toekomst de dienst uit PjaSfazen intecht. Scêei Binnenland W1 ^S-automaten accepteren traks ook bankbiljetten Vliegende start de lente in 'Universiteit discriminatie deeltijdwerk verbieden' Stuurgroep laat keuze over aan de minister "Extra voordeel op 2e paasdag bij Intra WoonkunstI" I intra Lerarenopleidingen willen omscholen voor onderwijs n uitkering voor gedetineerden '.^pEN haag» Een Kamermeerderheid van PvdA, WD en D66 lijkt akkoord te gaan met het schrappen van sociale uitkeringen voor gedetineerden. Op dit moment hebben gedetineerden recht op een aantal sociale uitkeringen, zoals de WAO, de Ziektewet en kde Algemene Nabestaandenwet. Voor de Bijstandswet en de WW geldt dat recht nu al niet, omdat gedetineerden niet be schikbaar zijn voor de arbeidsmarkt. Wat staatssecretaris Hoog- ervorst betreft verliezen gedetineerden met ingang van volgend Jaar ieder recht op een uitkering met uitzondering van de AOW. Dat levert een besparing op van ongeveer 36 miljoen gulden. Miljoenenstrop voor Amsterdam Amsterdamse politie praat met leiding Vel ITIIIJUVI Na een zeven jaar durende juridische strijd hebben ^Jzo'n 1200 Amsterdamse huiseigenaren van de Hoge Raad gelijk ^"gekregen: de gemeente heeft hen over de jaren 1993 tot en met 1996 een te hoge rioolbelasting opgelegd. Het gaat om ongeveer zeven procent van de totale rioolheffing. Deze betreft bagger- kosten die de gemeente doorberekende omdat een deel van de grachten en waterwegen ook als riool functioneren, bijvoor- beeld voor woonboten en bedrijven. Op de begroting is reke- ""~ning gehouden met een kostenpost van 13 miljoen gulden. - De Amsterdamse Politie Vakorganisatie praat weer ^^met de korpsleiding in de hoofdstad. Twee weken geleden zei H^ie bond dat overleg op uit onvrede over het 'zwalkende beleid' van de korpsleiding. De bond is eigenlijk nog steeds niet tevre- "den, maar wil nu samen met de ondernemingsraad een actieve re houding aannemen en meer gebruik maken van haar inita- tiefrecht. De kritiek betreft vooral de manier waarop de bond bij beleidsbeslissingen voor voldongen feiten komt te staan. Gasexplosie vernietigt huis Leeuwarden Een gasexplosie heeft gisteravond een woning in Oosterwolde compleet vernield. De knal was zo hard dat zowel de voor- als achtergevel er uit liggen. Bij de explosie raakten twee personen gewond. Het vermoeden bestaat dat door het omsleutelen aan de gastank van een auto in de garage gas is ont- en tenapt. Een vonk zou voor de explosie hebben gezorgd, kaa 'Studiehuis bemoeilijkt exacte vakken' t mpden haag In het zogenoemde studiehuis zullen scholieren meer moeite hebben zich de stof van exacte vakken eigen te maken. Leerlingen moeten dan zelfstandiger leren en missen de uitleg bij kernbegrippen en vaardigheden die vaak als moeilijk worden ervaren bij het bestuderen van bètavakken. Dat zegt T. van der Valk van het Centrum voor Didactiek van Wiskunde en Natuurwetenschappen in het onderwijsblad Didaktief School van deze week. Van der Valk is leider van het project bètaprofie- len in het studiehuis aan de Universiteit Utrecht. 1 ^Inklapbare kampeerbedjes onveilig uftiRuswuKEr zijn kampeerbedjes in de handel (geweest) die over- wachts kunnen inklappen waardoor kinderen levensgevaarlijk bekneld kunnen raken. De Inspectie voor de Gezondheisdsbe- kicherming heeft naar aanleiding van een ernstig ongeval het publiek gewaarschuwd via een advertentie in diverse landelijke dagbladen. Het gaat om het Brevi Weekend kampeerbed van Importeur Nova uit Breukelen. De inspectie ontdekte dat als het kliksysteem aan de bovenrand niet goed wordt gesloten, het bedje plotseling kan inklappen. [nvalidenautootje niet aftrekbaar 3en haag Invalidenautootjes, zoals bij voorbeeld een Arola, zijn met aftrekbaar van de belastingen. Weliswaar valt de aanschaf van hulpmiddelen om mindervaliden makkelijker te laten be- mebrwegen voor de inkomstenbelasting onder de aftrekpost buiten- raktegewone lasten, maar een heus autootje past volgens de Hoge Raad niet in die categorie. Het is namelijk niet speciaal gemaakt voor invaliden en is ook te gebruiken door gezonde mensen. Daarom is het een normaal vervoermiddel, oordeelt de raad, iet hoogste rechtscollege in belastingkwesties, in een recente oitspraak. »Kdelmund mag door met vmbo den haag Staatssecretaris Adelmund van onderwijs heeft van ;en meerderheid in de Tweede Kamer toestemming gekregen im de onderwijsvernieuwingen voor het voorbereidend mid delbaar beroepsonderwijs (vmbo) per augustus van dit jaar in te voeren. D66 pleitte eerder voor uitstel van het nieuwe vmbo. Dok de rest van Kamer uitte gisteren grote zorgen over de voor- jenomen invoeringsdatum. Maar WD, PvdA en CDA accep- :eerden de uitspraak van de.bewindsvrouw dat de uitgeverijen voldoende tijd hebben om nieuwe schoolboeken te maken. tarlem anp-rien polderman e NS zet volgend jaar nieuwe lartautomaten neer, die ook inkbiljetten accepteren. Het ïdrijf komt daarmee na jaren' S;emoet aan de kritiek van rei- ers dat ze niet met ieder wet- betaalmiddel in de automa- i terecht kunnen. Een NS- nt met alleen papiergeld op c en zonder pinpas, heeft nu mme pech als het loket ge- ten is. Hij of zij kan dan nog bij de conducteur een lartje kopen, maar alleen te- >n het veel hogere treintarief. De traagheid van de bestaan- automaten is een ander punt n kritiek. De nieuwe appara- n worden sneller, doordat de ant daarin ook met chipper of lipknip kan afrekenen. De drovende tussenstap die bij staling met de pinpas nodig is i Het fraaie lenteweer lokte gisteren meteen bij de opening massa's bezoekers naar de Efteling in Kaatsheuvel. Voor de liefheb achtbaan en andere duizelingwekkende attracties was het letterlijk met vliegende start de lente in. foto cpd phil nijhuis ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Kamerleden vragen ingrijpen minister den haag hans jacobs haags redacteur Minister Hermans (onderwijs) en staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) moeten optre den tegen de Leidse universi teit. De bewindslieden dienen een einde te maken aan de on gelijke behandeling van weten schappers die in deeltijd onder zoek verrichten. De universiteit is dit op grond van de wet ver plicht, zo menen de Tweede- Kamerleden Bussemaker en Hamer (PvdA). Aanleiding voor het verzoek om ingrijpen van de regering is de rechtszaak die de sociologe Van der Zande heeft aange spannen tegen de Universiteit Leiden. Van der Zande probeert sinds 1995 vergeefs aansluiting te krijgen bij een universitaire onderzoeksschool voor peda gogen en psychologen. Om te worden toegelaten moet zij vijf hoogwaardige publicaties kun nen overleggen. Van der Zande kan volgens de universiteit niet aan die eis voldoen, maar de wetenschap per vindt dat voor haar als deel tijd-onderzoeker een andere norm moet gelden. Indien vol tijdse onderzoekers tien publi caties op hun naam moeten hebben, dan moet dat voor ie mand die bijvoorbeeld maar voor vijftig procent werkt, de helft zijn. De Commissie Gelijke Behandeling ondersteunt deze opvatting, maar de universiteit zegt daaraan geen boodschap te hebben. Met behulp van de ambtenarenrechter probeert Van der Zande, die inmiddels elders werkzaam is, alsnog haar recht te halen. De 'wet verbod op het maken van onderscheid op grond van arbeidsduur' verbiedt volgens de Kamerleden de discriminatie die de universiteit toepast, zoals vorig jaar al eens is erkend door de minister. Bussemaker en Hamer vragen de bewindslie den dat nog eens te bevestigen. 'Universiteiten moeten de wet naleven zodat het niet nodig is dat individuele werknemers hun recht moeten halen bij de rechter', zeggen de Kamerle den. Ze vinden ook dat de hou ding van de Leidse universiteit niet in overeenstemming is met de bedoeling van de 'wet aan passing arbeidsduur' die op dit moment door de Kamer wordt behandeld. Het is de bedoeling van die wet om te stimuleren dat wetenschappelijke functies ook in deeltijd beschikbaar ko men. Volgens Van der Zande maken de eisen van de univer siteit dat juist onmogelijk. De directeur van de onderzoeks school zou haar zelfs hebben gezegd, aldus een bericht in De Volkskrant, dat het verschijnsel deeltijd hem onbekend was. De Hoge Raad heeft aangekondigd op dinsdag 6 april uitspraak te zullen doen in de zaak tegen De Hakkelaar en één van zijn companen. De gedoodverfde drugsbaron werd in januari vorig jaar door het gerechtshof in Am sterdam veroordeeld tot 5,5 jaar gevangenisstraf en een miljoen gulden boete wegens zeer grootschalige hasj- smokkel en het leiden van een criminele organisatie. van twee medeverdachten, met wie het openbaar ministerie overeenkomsten had gesloten. In ruil voor hun belastende ver klaringen deden de officieren van justitie Teeven en Witte- veen hen een aantal toezeggin gen. De ene getuige zou, ook al den haag anp Het hof veroordeelde de mede verdachte, de 'rechterhand' van de Hakkelaar volgens het open baar ministerie, tot 3,5 jaar cel. Het bewijs in de megazaak te gen beide mannen dreef in be langrijke mate op verklaringen zou hij in zijn eigen zaak wor den veroordeeld, niet meer de cel in hoeven, de andere kon zijn strafvervolging afkopen door 1,8 miljoen gulden te be talen. Het hof had kritiek op de toezegging en legde daarom lichtere straffen op dan geëist. De advocaten van de Hakke laar en zijn maat hebben de af spraken met de twee 'kroonge tuigen' altijd onrechtmatig ge noemd en fel bestreden. Zij ho pen dan ook dat de Hoge Raad het veroordelende arrest van het Amsterdamse hof vernie tigt. Mr. N. Jörg, advocaat-ge neraal bij de Hoge Raad, vindt dat het in stand moet blijven. Hij verwees in zijn conclusie, in november vorig jaar, naar het arrest van de Hoge Raad in de zaak tegen een Rotterdamse cocaïnehandelaar, waarin justi tie ook gebruik maakte van zo genoemde 'kroongetuigen'. In die zaak meende de Hoge Raad dat de rechter de inzet van kroongetuigen per zaak moet beoordelen, omdat een wettelij ke regeling (nog) ontbreekt. Een algemeen oordeel over het ver schijnsel kroongetuige is vol gens de Hoge Raad voorbehou den aan de wetgever. den haag anp De lerarenopleidingen gaan vernieuwen. Ze willen naast middelbare scholieren ook an deren opleiden tot docent. Het gaat dan om mensen die al een andere studie hebben afgerond of in de praktijk hun sporen hebben verdiend. Zogenoemde 'assessmentcentra' moeten on derzoeken of deze mensen ge schikt zijn voor het onderwijs. Het is de bedoeling om in de 'assessmentcentra' bij de oplei dingen te onderzoeken wat be- Twee plannen voor Randstad na 2010 den haag-haarlem monica wesseling Minister Pronk mag kiezen: wil hij een Landschapsstad of een Stadslandschap? Krijgt Neder land na de eeuwwisseling nieu we steden bij Lisse, Hillegom, Bennebroek, Rijnsaterwoude en Hoofddorp-west (Land schapsstad) of dure villa's ten westen van Nieuw-Vennep, op de stroomrug van de Oude Rijn en in de Bollenstreek (Stads landschap)? Beide ontwikkelin gen zijn volgens de provincies Noord- en Zuid-Holland moge lijk. Ze kiezen niet. Wel moeten er in elk geval langs de A4 grote bedrijfsterreinen komen en kleine in het groen en moeten de steden grondig worden op- - het intoetsen van pincode en de verwerking daarvan door de computer - vervalt dan. Een nieuwigheidje is verder dat het apparaat ook kaartjes voor gezelschappen kan leve ren. Iedereen in het gezelschap kan op één biljet. De mogelijk heid om met munten te betalen blijft bestaan. Eind dit jaar hoopt de NS met een fabrikant overeenstemming te bereiken over de productie van het nieuwe apparaat, ver telt directeur M. van Eeghen van NS Reizigers. In de tweede helft van 2000 komt de eerste automaat-nieuwe-stijl in ge bruik. Op elk station in Neder land staat momenteel minstens één kaartjesautomaat. Het nieuwe apparaat komt niet in de plaats van de huidige auto maten, maar is er een aanvul ling op, aldus Van Eeghen. F. Tielrooij. foto archief "2® paasdag kunt u stijlvol genieten van top designmeubelen en cadeauartikelen. En een bezoek aan Intra Woonkunst is meer dan de moeite waard, want alleen op 2° paasdag kunt u profiteren van 15% extra korting op alle aanbiedingen in de Intra opruimingskelder. Openingstijden van 11.00 tot 17.00 uur." M /tSt/. J Interlubke Cassina B&B G The Doors Bonz Bord Tec o V,,,. Do Soa. Montio L.b.l G.ld.d.nd ArldOG WOOdkUnSt Kooimeerlaan 17. Alkmaar- A Zuid. Telefoon. 072 5155256 Q Langs de ringweg richting Heiloo Donderdag koopavond De twee provincies, het Hoogheemraadschap van Rijn land, de gemeenten Leiden, Amsterdam en Haarlem en een aantal kleinere gemeenten (sa men de 'stuurgroep') hebben de afgelopen jaren gestudeerd op de inrichting van het gebied tussen Leiden, Haarlem en Am sterdam na 2010. Ze deden dat op verzoek van voormalig mi nister M. de Boer die er zelf niet uitkwam. De stuurgroep maakt ook geen keus maar geeft Pronk twee globale kaarten. In elk geval moeten er in de bestaande steden meer huizen komen. Het 'Stadslandschap' betekent dat het Groene Hart wordt opengebroken, in 'Land schapsstad' blijft dit gebied in tact. In beide gevallen komt er op het platteland meer ruimte voor water. De zeespiegel stijgt, de bodem daalt en dus moet er meer waterberging komen. Een belangrijke onbekende factor is de groei van Schiphol. Duidelijk is dat de luchtvaart groeit, maar de vraag is waar. Terwijl de stuurgroep de afgelo pen maanden studeerde, toon de het provinciebestuur zich voorstander van Schipholstad. Noord-Holland wil de startba nen van de luchthaven ver plaatsen naar een eiland in zee en op de vrijgekomen plek hui zen en bedrijven neerzetten. Schipholstad lijkt volgens scheidend WD-gedeputeerde F. Tielrooij architectonisch en inhoudelijk niet op onze huidi ge steden. „Bij Schipholstad moet je qua sfeer denken aan de futuristische wijk La Defense in Parijs of de gedurfde wandel promenade Ramblas door het centrum van Barcelona." Pronk heeft inmiddels de ideeën van de stuurgroep ge kregen. Hij en zijn ambtenaren zijn druk doende met de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Daarin komt te staan hoe Ne derland na de eeuwwisseling eruit moet komen te zien. foto wfa jan bouwhuis Water moet een veel belangrijker rol gaan spelen in de ruimtelijke ordening. Stuurgroepvoorzitter F. Tielrooij wil 'het roer omgooien haarlem monica wesseling Het roer moet radicaal om. Het gebied in de driehoek Leiden, Haarlem en Amsterdam moet binnen Europa een echt nieuwe kern worden. Dat vindt F. Tiel rooij, tot 11 april gedeputeerde voor Noord-Holland en voorzit ter van de stuurgroep. „Steeds maar meer van hetzelfde, uitge dacht van achter de bureaus, werkt niet. We moeten kijken naar wat de consument wil. En die consument wil wonen in het groen. Dus moeten er in het landelijk gebied villa's op grote kavels komen." Door in de naoorlogse wijken mooie en ruimbemeten huizen te bouwen, denkt de WD ook de draagkrachtigen in de stad te houden. Villa's in het groen be tekent wel aantasting van het Groene Hart. Dat erkent de voorzitter. „Het gevaar is ook levensgroot dat gemeenten en projectontwikkelaars veel te veel bouwen. Na een paar vil la's krijgen ze de smaak te pak ken. Het levert immers veel geld op. De gemeenten hebben een ongebreidelde bouwlust. Daar om ook moeten we vooraf dui delijk vaststellen hoeveel villa's er mogen komen. En vooral ook, want dat is de achterlig gende gedachte, welk deel van de opbrengst van de woningen ten goede moet komen aan het groen." De gang van zaken is tot nog toe steeds geweest dat eerst huizen werden neergezet, en dat vervolgens werd gecon stateerd dat meer wegen en spoorrails nodig waren om ie dereen te vervoeren. Wat er moest gebeuren met het water - peilbeheersing, afvoer, en zui vering - kwam vaak helemaal achteraan in de plannen. Die volgorde moet helemaal omge draaid vindt niet alleen de stuurgroep, maar eigenlijk het hele kabinet. Water wordt 'lei dend principe'. Tielrooij: „Meer ruimte voor water kun je bijvoorbeeld vin den door een stuk land te om- dijken, de boer uit te kopen en het bassin bij hoog water vol te laten lopen. Je kan ook, en dat lijkt mij een veel beter idee, met boeren aan de slag. De agrari sche sector moet anders. Dat moet een bedrijfstak worden van hightech-teelten. Die heb ben relatief weinig grond nodig. In de veenweidegebieden moet de landbouw een stap terug. Daar daalt de bodem en dan kun je öf nog verder ontwate ren, öf bewust gebieden onder water zetten. Ik ben voorstan der van dat laatste. Er moet echt meer ruimte komen voor waterberging. Van mij hoeft de koe niet uit het Hollandse land schap te verdwijnen, maar het moeten er wel minder wor- Voorstel vandaag aangeboden aan minister langstellenden van buiten het onderwijs al kennen en kunnen en wat ze nog zouden moeten leren. De hogescholen willen hen vervolgens een goed les pakket op maat aanbieden. Dat kan voor sommigen betekenen dat de studie korter duurt dan de gebruikelijke vier jaar. Voorzitter F. Leijnse van de hbo-raad zegt dit naar aanlei ding van de uitwerking van een actieplan van de hogescholen over de vernieuwing van lera renopleidingen. De raad heeft deze uitwerking vandaag aan minister Hermans van onder wijs voorgelegd. De hbo-raad kondigde eind vorig jaar al aan dat ze met een actieplan zou komen voor de lerarenopleidingen. Er wordt een groot tekort aan leerkrach ten verwacht. Met de huidige instroom aan de hogescholen kan dat tekort niet worden op gevuld. De belangenorganisatie voor de hogescholen is het daarmee eens met Hermans dat naar zo geheten 'zij-instromers' moet worden gekeken. Dat zijn men sen die geen reguliere leraren opleiding hebben gevolgd, maar toch graag willen lesge ven. Zodra goede tests zijn ont wikkeld, kan worden bekeken of zij geschikt zijn voor het lera- renberoep. Volgens de hbo-raad zijn er j nog andere mogelijkheden om meer leraren voor de klas te krijgen. Zo zou aan de leraren in opleiding kunnen worden gedacht. Op dit moment be staat er volgens de hogescholen een grote ongelijkheid bij deze groep. Sommige leraren in opleiding zouden als werknemer worden beschouwd en een salaris krij gen, terwijl anderen stage lopen zonder dat ze geld voor hun werk krijgen. Als alle leraren in I opleiding een werknemerssta- tus krijgen, biedt dat een oplos sing voor het lerarentekort, meent de raad. Bovendien maakt het de studie voor scho- lieren veel aantrekkelijker. De hbo-raad wil ook dat er gemeenschappelijke onderwijs programma's komen en dat de computer vaker op de leraren opleiding wordt gebruikt. Do centen krijgen immers in hun; functie voor de klas ook met computeronderwijs te maken. Leijnse verwacht dat de ver nieuwingsplannen circa hon derd miljoen gulden gaan kos ten. den." Naast waterberging blijft er plek genoeg over voor onder meer villa's. Daarnaast wil de WD-politi- cus dat bij de ruimtelijke orde ning meer rekening wordt ge houden met de voorkeuren van het bedrijfsleven „Bedrijven trekken nu weg naar andere provincies omdat ze hier niet voldoende ruimte krijgen. Daarmee vloeit ook koopkracht weg en dat is slecht voor het ge bied. Bedrijfsterreinen mogen niet langer sluitpost van de in richting van een gebied wor den." P#se» is vroeq aUt ifar, msdr Wel een ieteaif montewt voor een korte vakantie Pst kan met sen CaravanVouwwagenCamper ofstawagen jaar er, staan waar en j* ■maar n/ibt Kampeermagazine '99 is uit, vol informatie, tips, adressen. Vraag het gratis aan. Telefoon 020 - 607 11 42 (werkdagen 10 tot 16.00 uur), fax 020 - 685 61 99, e-mail kampeermagazine@rai.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5