Kok voorziet nog geen grondoorlog Resultaat onderzoek over jeugd en drank achtergehouden Binnenland ié GZ geeft voorrang aan bedrijven 'IND soepel met toelaten Albanezen uit Kosovo' Rotterdam weer cruisehaven wmm Politiek ontloopt keuzes Kosovo El Al ziet af van geding IDAG 2 APRIL 1999 ANP Algemeen Neder GPD Geassocieerde Pers Diensten F^%JCELEen actievoerder beschildert een spandoek bij de militaire e %basis Volkel. Bij de basis is op een stukje grond dat eigendom de groepering Atoomvrijstaat een vredeskamp opgeslagen. is opgezet om te protesteren tegen de aanwezigheid van kem- ,.epens op de vliegbasis. De Nederlandse overheid heeft overigens bevestigd dat die daar opgeslagen liggen. De actie is ook be- °orlild om te bereiken dat Nederland zijn militaire vliegtuigen terug- uit de oorlog op de Balkan. Het kamp duurt tot maandag. Dan oor8trekken de actievoerders naar Den Haag om deel te nemen aan Paasmars voor Ontwapening en Vrede. 0CilC FOTO ANP KOEN SUYK ensc (de! gei^vreden met chipkaart gasmeter n^ÈLï Hen proef met een moderne variant op het aloude gas- intje in het Brabantse Uden verloopt tot tevredenheid van tei merendeel van de deelnemers. De proef die in oktober be- no8 duurt nog tot het eind van dit jaar. Honderd gezinnen in ei^.^n doen er aan mee. Ze betalen voor hun gasrekening geen ^^rschot, maar laden bij de plaatselijke supermarkt een speci- chipknip op. Daarmee 'voeden' ze vervolgens de gasmeter. 5 blijkt dat de consumenten daardoor bewuster met gasge- :rèeiMik omgaan en zo vijf procent besparen. ieujipnieuw dode door veteranenziekte 3a^HAAGEr is gisteren opnieuw een sterfgeval gemeld als ge- Wan de legionella-epidemie. Hiermee komt het totaal aantal .^rasnsen dat is overleden na een bezoek a£tri ide'Plóra in Boven- aspel op 21. Bij veertien van de 21 patiënten is de diagnose P eranenziekte met zekerheid gesteld. Bij drie meldingen is de "^itie met de veteranenziekte uit Bovenkarspel erg onwaar- s pijnlijk. In de andere gevallen is het moeilijk het verband met eJJ jfeiekte nu nog aan te tonen. Van 231 mensen is bekend dat zij afgelopen weken na een bezoek aan de Flora ziek zijn gewor- P i met verschijnselen van een longontsteking. Bij 106 van pa- jten is met zekerheid vastgesteld dat ze geïnfecteerd zijn met ^^Megionellabacterie. ian reemdelingenvvet nog niet klaar haag» Er is nog 'het nodige werk' te verrichten om de nieu- Vreemdelingenwet aanvaard te krijgen. Dat heeft volgens mier Kok voor een deel met de gecompliceerdheid van de te maken. Hij erkende gisteren echter ook dat er nog poli- :e hobbels te nemen zijn. De nieuwe wet voorziet onder an- in één status voor asielzoekers. Kok verwacht dat het kabi- het over twee weken wel eens kan worden. a l ohen: 'Kerkasiel geen oplossing vBosch Met kerkasiel komt de oplossing voor het asielvraag met k niet dichterbij, volgens staatssecrataris Cohen van justitie. irken willen zoveel mogelijk mensen opvangen", aldus Co- raadi in het opinieblad De Bazuin. „Maar iedereen altijd opvan- n opa, is geen oplossing." Hij zet vraagtekens bij het kerkasiel in als lrfiaagse Agneskerk, waar eind vorig jaar 132 witte illegalen ran zi:ele weken in hongerstaking waren. „Ik weet eigenlijk niet zo nica fcd wat je met zo n actie opschiet. Bied je niet voortdurend ci adop die er niet is?" stai ovei'ijers voorzitter WNF-Nederland panse J li Oud-minister van economische zaken Wijers wordt de biniuwe voorzitter van het Nederlandse Wereld Natuur Fonds toetNF). Hij is de opvolger van E. Nijpels, die onlangs commissa- mogd'an de koningin in Friesland is geworden en aan het eind omi zijn bestuurstermijn zat. g een nieuwslij ntje atterdam Airport wil geluidsdempers iTERDAMRotterdam Airport wil de geluidsoverlast voor öm- Tienden terugdringen door geluidsdempers aan te brengen ongeveer zeventig kleine toestellen die dagelijks gebruik ma- i van de luchthaven. Volgens woordvoerster Breedveld van t T|luchthaven is het overleg daarover met de eigenaren „in zeer gevorderd stadium." De maatregel zou eind dit jaar van cht moeten worden. De stap is op basis van vrijwilligheid, dat volgens de woordvoerster maar zeer de vraag is of ver- mmarbf invoeren van een dergelijke maatregel wel mogelijk is. gister*11 het tot overeenstemming komen, dan dragen de eigena- enkef gemeente en Rotterdam Airport ieder een derde deel olitietf kosten bij- Verscheidene Duitse vliegvelden hebben al £r js:de ervaringen met de dempingsinstallaties. Op het vliegveld m op^ Hamburg verminderde de herrie met de helft. vrede! aaidef SCHIEDAM «GPD Het Productschap voor Gedestilleerde Dranken (PGD) heeft een half jaar een rapport achtergehouden over jongeren en drankgebruik. Uit de nota blijkt dat jongeren onder de zestien jaar veelal zelf alcohol kopen, wat bij de wet ver boden is. Pas nadat een brief van het productschap per ongeluk openbaar is geraakt, is het rapport gepubliceerd. Uit het onderzoek blijkt dat 45 pro cent van de jongeren van twaalf tot vijftien jaar er in slaagt modedrankjes zelf te kopen. Het gaat daarbij vooral om kant en klare mixen en zoete dran ken in opvallende flesjes. Een zelfde percentage koopt ook eigenhandig shooters (sterke drank in een klein flesje), hoewel winkeliers die niet aan jongeren onder de achttien jaar mo gen verkopen. Uit de brief van J. Verhoek, voorzit ter van het PGD, blijkt waarom hij het rapport niet wilde uitbrengen. „Ik durf het niet te publiceren uit angst dat VWS (ministerie van Volksgezondheid, red.) en het NIZG (Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie, red.) dit zullen aan grijpen om te 'bewijzen' dat de bran che zijn verantwoordelijkheid niet neemt." Verhoek vraagt in de brief aan mede-bestuurslid Hans Gruijters, oud burgemeester van Lelystad, of hij 'on der patronage' van zijn partijgenoot minister Borst van volksgezondheid het rapport op een gunstige manier in de pers kan krijgen. De voorzitter van het productschap schrijft verder dat hij niet aan de willekeur overgeleverd wil zijn van een ambtenaar van het ministerie en de coördinator drank voorlichting van het NIZG. „Pijnlijk", noemt Verhoek de uitge lekte brief in een reactie. „Ik vreesde dat sommige onderdelen van het on derzoek over- of onderbelicht zouden worden. Dan is het toch normaal dat je afspraken maakt fioe het onderzoek in de pers komt?" Volgens Verhoek was het echter de eerste keer dat het PGD op deze manier te werk ging. De campagne van de drankindustrie 'Drank kopen kent zijn grenzen' gaat op 12 april van start. De voorzitter van het productschap wilde het rapport bij de start van deze campagne vrijgeven. Door een dreigend kort geding van weekblad HP/De Tijd zag Verhoek zich genoodzaakt het rapport eerder open baar te maken. Wim van Dalen, coördinator bij de NIZG van campagnes als 'Drank maakt meer kapot dan je lief is', is ge schokt door de resultaten van het on derzoek en de manier waarop het PGD met het rapport is omgegaan. „Ik heb verschillende keren aangedrongen op publicatie van het rapport. Steeds was ik met een kluitje in het riet gestuurd. Uit de brief blijkt dat ze mij er niet bij wilden betrekken." Nederlandse militairen gaan helpen met opvang vluchtelingen Premier Kok voorziet op korte termijn geen grondoorlog met Servië. „Grondtroepen zijn nu geen optie", zei hij gisteren na afloop van het kabinetsberaad. „Dat is een scenario op de lange termijn." Volgens de officiële con tacten die hij met bondgenoten zoals de Verenigde Sta ten heeft, is er geen verandering in het huidige scenario. De oorlog tegen Servië blijft vooralsnog een luchtoorlog. „Er staan geen grondtroepen klaar", aldus Kok. DEN HAAG «GPD Er is volgens de premier alle aanleiding de aanvallen door te zetten. Kok ziet geen verband tussen de vluchtelingenstroom die op gang is gekomen uit Kos ovo en de luchtaanvallen. Criti ci van de luchtaanvallen stellen dat de NAVO de Servische pre sident Milosevic in de kaart speelt door de bombardemen ten. Hij heeft daarmee een ex cuus om Kosovaren van huis en haard te verjagen en te ver moorden. De landen van de Privé-kilometers basis bijtelling leaseauto DEN HAAG ANP Staatssecretaris Vermeend van Financiën wil het privé-gebruik van auto's van de zaak ontmoe digen door het aantal privé-ki- lometers te gebruiken als basis voor de fiscale bijtelling. Ver meend voert over dit plan over leg met de werkgeversorganisa ties, aldus de woordvoerster van de bewindsman. Op dit moment is de afstand tussen woon- en werkplaats de basis voor de fiscale bijtelling van de lease-auto. In het regeerakkoord hadden de paarse partijen al afgespro ken iets te doen aan het privé- gebruik van zakenauto's. Door veel rijden via de belasting on aantrekkelijk te maken, hoopt de regering dat automobilisten de auto in de vrije tijd vaker thuis laten staan. En dat is goed voor het milieu. In de plannen van Vermeend hoeven mensen die minder de 500 kilometer per jaar privé rij den helemaal niets bij hun be lastbaar inkomen bij te tellen. Rijdt iemand tussen de 500 en 4000 kilometer, dan komt er 15 procent van de cataloguswaar- de bij het inkomen, tussen en 4000 en 7000 kilometer 20 pro cent en bij meer dan 7000 kilo meter geldt er 25 procent bijtel ling. Nu is de bijtelling 20 of 24 procent, afhankelijk van de af stand woon-werkverkeer. Vermeend erkent dat deze verandering de schatkist geld kan kosten op het moment dat de mensen de lease-auto inder daad minder gaan gebruiken. Maar het voordeel voor het mi lieu weegt daar ruimschoots te gen op, aldus de redenering van Vermeend. De controle op de hoeveel heid gereden privé-kilometers zou moeten gebeuren via steek proeven bij de administraties van de werkgever. Als Ver meend het hier over en over de rest van het plan met de werk gevers en met de Tweede Ka mer eens kan worden, zal de nieuwe regeling per 1 januari 2000 ingaan, aldus de woord voerster. anp al! Jorlllingen voor de geestelijke gegndheidszorg (GGZ) blijken zijn ijvenpoli's op te richten de'werknemers met psychi- neel vi problemen met voorrang dannen behandelen. De in- hetgeïigen, die worden betaald iraan tpublieke middelen, hebben hoor tfoor een BV-constructie litiegecht. Zo kunnen ze geld i zijn pemen dat werkgevers beta- zondheidszorg (COTG) niet op n de nvoor de behandeling van de hoogte was van de commer- lakerslnemers. ciële praktijken. Volgens de It schrijft Psy, het tijdschrift richtlijnen mogen de reguliere de geestelijke gezond- GGZ-instellingen niet commer- Szorg, in het nummer dat cieel werken, of worden ze in morgen verschijnt. Bij deze ac tiviteiten werken de instellingen samen met een commercieel bureau in Nijmegen. Volgens Psy opereren de instellingen al zeker een jaar op de privaat ge financierde markt, maar geven ze er geen ruchtbaarheid aan omdat het onderwerp politiek gevoelig ligt. In het artikel blijkt dat het Centraal Orgaan Tarieven Ge- Europese Unie geven steun aan de buurlanden van Kosovo voor de opvang van de Albanese vluchtelingen, bijvoorbeeld door financiële hulp en het le veren van tenten. Ondertussen blijven diplo maten zoeken naar een politie ke oplossing voor het conflict, aldus Kok. Nederland draagt zijn steentje bij. Minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) overlegt, evenals Kok, hierover continu met zijn collega's. Rus land vervult een sleutelrol bij het vinden van een oplossing op het politieke vlak, aldus Kok. De missie van de Russische premier Primakov is recent dan wel mislukt, er blijft geheim di plomatiek overleg gaande. De minister-president verze kerde verder dat de veiligheid van Nederlandse militairen 'grote aandacht heeft. Eerder deze week werden drie Ameri kaanse militairen door Servië gevangen genomen en op tele visie vertoond. Een groep van 150 200 Ne derlandse militairen in Mace donië gaat zich op verzoek van de regering van dat land bezig houden met de opvang van vluchtelingen. Verder stelt Ne derland tenten, vrachtauto's, ambulances en legerartsen be schikbaar voor een vluchtelin genkamp waarin voor 12.000 vluchtelingen plaats is. Ook wordt drinkwater en voedsel geleverd. Dreigende uitzetting echtpaar voorkomen RUSWUK ANP Etnische Albanezen uit Kos ovo kunnen rekenen op op vang in Nederland. Van vluchtelingen zonder identi teitspapieren moet op de een of andere manier wel komen vast te staan dat zij uit de Servische provincie komen, zegt de Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND). Maar de IND gaat hier volgens eigen zeggen soepel mee om. De dienst bena drukt wel dat in eerste in stantie in de regio gezocht moet worden naar oplossin gen voor de vluchtelingen, aldus een woordvoerster. Hoe de identiteit van de Kosovaarse vluchtelingen moet worden vastgesteld, is onduidelijk. Binnen de IND bestaan hier geen afspraken over. Tot nu toe hebben nog weinig vluchtelingen uit het oorlogsgebied Nederland be reikt. De IND verwacht ook nog geen stromen Kosova ren naar ons land. „De meeste mensen vluchten te voet of per tractor. Er gaat heel wat tijd overheen voor die hier zijn", aldus de IND- woordvoerster. Gisteren maakte de IND bekend dat zij de gang van zaken rond de afwijzing van het asielverzoek van een Al banees echtpaar dat moge lijk afkomstig is uit Kosovo nader zal onderzoeken. Het paar arriveerde per vliegtuig in Nederland. In het aan meldcentrum van Schiphol werd hun asielverzoek door IND-ambtenaren afgewezen als „kennelijk ongegrond". Vervolgens werden zij vast gezet in het grenshospitium, met de bedoeling hen uit te zetten. Staatssecretaris Cohen van Justitie verklaarde woensdag in de Tweede Kamer nog dat Kosovaren niet zullen wor den teruggestuurd. Op last van de rechtbank in Haarlem is er inmiddels een streep gehaald door de dreigende uitzetting. Het echtpaar ver blijft nu in een asielcentrum, aldus de woordvoerster. Rotterdam Met de aankomst van de Club 1het eerste schip van de nieuwe rederij Club Cruise, is Rotterdam weer officieel een cruiseha ven geworden. Donderdagmiddag meerde het schip aan bij de Wil- helminakade. Daar ligt al een paar jaar de Cruiseterminal, de oude vertrekhal van de Holland Amerika Lijn. Maar tot nu toe wilde het met de komst van cruiseschepen nog niet erg vlotten. Wel deden en kele rederijen al incidenteel Rotterdam aan, maar Amsterdam geniet veruit de voorkeur als Nederlandse cruisehaven. Rederij Club Cruise heeft Rotterdam zelfs als thuishaven. Het eerste schip, dat onlangs in Bremerhaven is verbouwd, zal meestal in Noord-Europa varen, en vaak Rotterdam aandoen. Andere schepen van de rederij zullen de langere tours in Zuid-Europa maken. FOTO WFA VICTOR VAN BREUKELEN ACHTERGROND DEN HAAG MAURICE WILBRINK dat geval gekort op hun budget. Maar de gekozen juridische op zet van de bedrijvenpoli's blijkt wel te kloppen, aldus het COTG in hetzelfde artikel. In een eerste reactie op het artikel bevestigt directeur F. Leenders'van de overkoepelen de GGZ Nederland dat GGZ-in- stellingen initiatieven nemen op deze nieuwe markt. „Ik weet niet of dat illegaal is. De instel lingen richten de BV's met par ticuliere middelen op, waar schijnlijk geld van bedrijven die hun zieke werknemers snel wil len laten behandelen", zegt Leenders. De opvang van Bosnische moslims midden jaren '90 was in asieltermen nogal tweeslachtig - de ene groep vluchtelingen kreeg een tijdelijke status, de andere een permanente. En er was destijds in het asielbeleid nauwelijks plaats voor het perspectief op terugkeer naar het thuisland. Nu is dat anders: de politiek wil de terugkeer van asielzoekers open houden en daarop moet de status die de vluchteling krijgt worden afgestemd. Toch leggen de partijen dat ook heel verschillend uit. Groenlinks wil de Kosovaren als groep een tijdelijke verblijfsvergunning geven, PvdA, D66 en CDA roepen dat het vooral Europees geregeld moet worden, en de WD vreest dat er van terugkeer van Kosovaren weinig terecht komt als er voor hen opvang komt in Nederland. Zolang Nederland z'n asielbeleid niet kan afstemmen op de EU, houdt het een duidelijke eigen verantwoordelijkheid. De vraag hoe die in het geval van Kosovo moet worden ingevuld, komt echter niet aan de orde in het parlement. Vrijwel alle partijen weigeren hardop na te denken over wat er moet gebeuren als de Kosovaarse ontheemden op drift raken in Europa. Daarmee neemt men het risico overrompeld te worden door een plotselinge toestroom van vluchtelingen. Dit verschijnsel doet zich vaker voor in De Tweede Kamer heeft tot nu toe ver meden om partijpolitieke gevechten te leveren over de opvang van vluchtelin gen uit Kosovo. De mogelijke toestroom van onafzienbare aantallen Kosovaren jaagt de Tweede Kamerfracties naar hun bekende stellingen over asiel. Maar bij zoveel humanitaire ellende op twee uur vliegen hiervandaan vindt men het aan het Binnenhof eigenlijk ongepast om over dit onderwerp te ruziën. Toch wordt de manier waarop Nederland omgaat met de Kosovaarse exodus een serieuze test voor het nieuwe asieldenken in de Kamer. de politiek. Er bestaat huiver om serieus te debatteren over beleid in een situatie, die men juist wil voorkomen. In termen van Kosovo: praten over de opvang van Kosovaren in Nederland, is vragen om een stroom vluchtelingen. Dus doet de politiek voorlopig alsof die opvang geen probleem kan worden binnen onze grenzen. Precies hetzelfde fenomeen doet zich voor met betrekking tot het vervolg op de Navo-luchtaanvallen. Politici wensen niet te speculeren op de inzet van grondtroepen in Kosovo die de Servische eenheden met geweld terugdringen naar Servië. Grondtroepen zijn geen optie „op Moszkowicz in zaak-Bouterse naar Hoge Raad DEN HAAG ANP De advocaat van de Surinaamse oud-legerleider Desi Bouterse, A. Moszkowicz, is gisteren in cassatie gegaan bij de Hoge Raad. Via het hoogste rechts college wil de raadsman alsnog bereiken dat de strafzaak tegen Bouterse niet door de recht bank in Den Haag, maar door die in Rotterdam wordt behan deld. Gisteren was de laatste dag dat Moszkowicz zich namens Bouterse tot de Hoge Raad kon wenden. Twee weken geleden wees het gerechtshof het ver zoek af om het proces naar Rot terdam te verplaatsen. De rechtbank in Den Haag heeft zich voorgenomen op 25 mei te beginnen met de inhou delijke behandeling van de za ken tegen Bouterse en zijn twee medeverdachten L. (Lowes) en M. (Misier). De griffier van de Hoge Raad, W. van Nispen tot Sevenaer, sluit uit dat de Hoge Raad al vóór die datum in de cassatieprocedure een uit spraak gedaan zou kunnen hebben. De wettelijke termij nen staan een snelle totstand koming van een arrest in de weg. Aangenomen dat de ter mijnen in acht genomen wor den, zal een uitspraak van de Hoge Raad tot na de zomerva kantie op zich laten wachten. Moszkowicz stelt dat de door hem aangespannen procedure bij het hof en vervolgens de Ho ge Raad een schorsende wer king heeft en dat de rechtbank dus niet aan de zaak kan begin nen. De rechtbank in Den Haag heeft zichzelf eerder bevoegd verklaard in de zaken tegen Bouterse en twee andere ver dachten. Bouterse wordt onder meer verdacht van betrokken heid bij zes grote cocaïnetrans porten van Suriname naar Ne derland. De rechtbank zou van daag besluiten of ze ontvanke lijk is in de zaken van de andere rwee verdachten. De raadslie den van de verdachten vinden dat Justitie veel te lang heeft ge wacht met het vervolgen van de getuigen. Ook verwijten ze het OM dat processtukken niet of te traag ter beschikking zijn ge steld. AMSTERDAM ANP El Al betreurt het dat de parle mentaire enquêtecommissie die de vliegramp in de Bijlmer meer onderzoekt niet van plan is omstreden uitspraken over de Israëlische luchtvaartmaat schappij te rectificeren. De maatschappij wil voorlopig echter geen kort geding aan spannen om dat alsnog af te dwingen. Zij wacht het eindrap port van de commissie af, dat op 22 april wordt gepresen teerd. De omstreden uitspraken hadden betrekking op het ver meende verzwijgen van de ge vaarlijke lading en het achter houden van vrachtbrieven. dit moment", zegt de ene na de andere minister. Terwijl de politiek toch eigenlijk heel dringend een uitputtende gedachtewisseling zou moeten houden over zoiets verstrekkends als een mogelijke inzet van grondtroepen in wat voor vorm dan ook. Want als de inzet van grondtroepen wel aan de orde is: omdat andere instrumenten hebben gefaald, bestaat ook hier de kans dat de politiek erdoor overrompeld wordt. Beide onderwerpen - hoe vangen we de Kosovaren op, en wat betekent de inzet van grondtroepen - komen nu al samen. De gedachte dat Servië vrijwillig meewerkt aan een vrije terugkeer van de net verjaagde Kosovaarse bevolking is absurd. Milosevic en zijn doodseskaders hebben wellicht volgende week al hun klus geklaard: de etnische Albanezen op de vlucht, hun huis en haard vernietigd en totale Servische controle over de provincie. Het lijkt voor straatarme en instabiele landen als Macedonië ondoenlijk om honderdduizenden berooide vluchtelingen langere tijd op te vangen. En komt het moment niet toch naderbij dat Navotroepen veilige zones moeten forceren in Kosovo, waar vluchtelingen naar terug kunnen keren? De politiek kan daar toch niet al te lang over blijven zwijgen, omdat dit officieel nog geen optie is. Schiphol maakt terminals rookvrij De terminal van Schiphol is tot verboden gebied verklaard voor rokers. Luchtreizigers mogen nu alleen nog een sigaret opste ken in speciale rookgebieden in bars en restaurants. Het in 1995 ingevoerde systeem met aparte rookgebieden in Schiphol Plaza en de aankomst- en vertrekhal len werkte volgens een woord voerster niet goed. In de prak tijk bleken de grenzen niet dui delijk en liepen veel rokende reizigers weg uit de rookzones. Hierover is door andere passa giers geklaagd. Personeel van Schiphol gaat het rookverbod handhaven door rokers aan te spreken. Zij beschikken over in totaal twee miljoen kaartjes waarop het anti-rookbeleid in verschillende talen wordt uitge legd. Schiphol is niet van plan sancties op te leggen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3