Hedy d'Ancona blijft 'zeuren' II WEER Openluchtconcert van Paus en auto voor slechtziende; Het Gesprek van de Dag 'Geldklopperij bij tv-spel' 274 VRIJDAG 2 APRIL 1999 C O M M F^N T A A R Schijnoverwinning wielrennerij Justitie van België heeft gisteren een flater geslagen in de strijd te gen doping. Alsof het een drugsbende betrof, liet procureur Den- eckere het wielerpeloton in de Driedaagse van de Panne stil leg gen. Met veel vertoon van macht werden de renners van Mapei- ploeg afgevoerd om verhoord te worden over de vondst van vijf ampullen met het verboden middel amfetamine in de hoes van een videoband. Later werd bekend dat het een eenmansactie be trof van een soigneur van de Mapei-wielerploeg die de stof wilde opsturen naar een verslaafde vriend in Italië. Daarmee werd de Mapei-ploeg door justitie van alle blaam gezuiverd. De wielrennerij schreeuwde moord en brand over de actie van de Belgische justitie. Met name Hein Verbruggen, de Nederlandse voorzitter van de internationale wielerunie UCI. spreekt schande van de manier waarop Deneckere meende het dopinggebruik te moeten bestrijden. Natuurlijk heeft Verbruggen gelijk als hij stelt dat de renners 's morgens van hun hotelbed hadden moeten wor den gelicht in plaats van te wachten tot de televisiecamera's op hen waren gericht. Net als in de TVM-zaak in de Tour de France van vorig jaar werden wielrenners opnieuw als misdadigers aan het grote publiek getoond. Gevoed door het excuus van Deneckere aan de renners die niets van doen bleken te hebben met de actie van de Italiaanse verzor ger, haalde Verbruggen zijn gelijk. Toch is het maar een schijn overwinning van de Nederlander. De soigneur staat per slot van rekening op de loonlijst van Mapei. Het is ondenkbaar dat hij de renners van amfetamine voorzag, want het middel is op te sporen en is dus achterhaald. Maar zolang dit soort lieden bij de duurste wielerploeg van de wereld rondloopt, is de wielrennerij nog geen stap verder in de strijd tegen de doping. Bestaat er een hemel? De rubriek Het Glazen Huis van de NCRV was blijkbaar geheel ten einde raad waar het de onderwerpen betreft, want presentatrice Violet Falkenburg kon haar gespreksparmers (Mary Michon, pro grammamaakster bij de IKON, de Surinaamse actrice Jetty Mat- hurin en de predikant. Pieter Boomsma) niets anders aanbieden dan: 'Denkt u dat er een hemel bestaat en zo ja, hoe mag die er dan wel uitzien en gelooft u dat u daar uw vader en moeder zult terug zien?' Het is zo'n otidenverp waarover je oeverloos kunt kwebbelen en dat natuurlijk nooit, maar dan ook nooit iets oplevert, behalve vage luchtkastelen. Mary Michon wilde het niet hebben over de hemel, wel over het hiernamaals dat ze zag als een voortdurende wijkende horizon, ge huld in wit en roze. Haar ziel zou daar, zo schatte zij, wel een jaar of tien maar zeker niet eeuwig, in voortleven, samen met talloze an dere zielen. De ziel van haar moeder zou zich daar ook wel tussen bevinden. Ds Boomsma sprak met die soepele stelligheid die je wel vaker bij predikanten aantreft over een 'nieuwe werkelijkheid' die ons daar wacht, met een 'nieuw lichaam'De aarde zal dan in de hemel overlopen en andersom Hij keek er naar uit. hoewel hij zijn werk met veel plezier doet. Zijn vader heeft hij nooit gekend, die stierf toen hijzelf drie jaar oud was. Hij verwachtte hem daar te ont moeten en duizenden jaren met hem te spreken om hem goed te le ren kennen. Jetty Mathurin ten slotte meende dat ze in de hemel transparant zou zijn, niet tastbaar 'nou ja, wel voor mijn kinderen', en de reizen te zullen maken waar ze nu onmogelijk aan kan toekomen. Haar moeder, hoe lief ook, hoefde ze daar niet per se te treffen, 'want die roep ik nu al op als ik dat wil'. Aan de keerzijde van de hemel, de hel, werden weinig woorden vuil gemaakt. Jammer, want dat is toch een heel interessante plek. Ie dereen geloofde wel dat er zoiets als een laatste oordeel, een finale afrekening zou zijn, maar daar bleef het bij. 'Laat dat maar aan de Heere God over', zei de predikant zalvend. Beetje een vluchthouding vond ik dat. WIL BUYS Beiden hebben ze het gepro beerd. Bellen, wachten, op nieuw bellen, weer wachten. Tot ze er moedeloos van wer den. De prijs ging aan hun neus voorbij. De CDA-Tweede-Ka- merleden Buijs en Van de Camp zijn het beu en willen van minister Korthals van Justi tie weten of het tv-programma Nachtsuite van Veronica wel door de beugel kan. Ze vermoe den dat het spelletje in strijd is met de Wet op de kansspelen. „Van een afgewogen kans is he lemaal geen sprake", vindt Buijs. Volgens hem is sprake van geldklopperij. „Vindt u de kosten van 95 cent per gesprek niet absurd hoog?", vraagt Buijs de minister. Hij vermoedt dat er mensen zijn die „gemakkelijk 250 gulden" aan dit spel uitge ven. Ook wil het Kamerlid graag weten of Korthals zelf wel eens heeft meegedaan. Het telefoon spelletjes is volgens Buijs heel eenvoudig. Deelnemers krijgen een misvormde foto van een bekende Nederlander voorge schoteld en moeten raden wie het is. De prijs loopt in de hon derden guldens. ,„Het is heel simpel, maar je komt er niet door. Volgens mij is het doorge stoken kaart. De tijd wordt met opzet gerekt", aldus Buijs. ANP» Droog en zonnig op paasdagen Voor het eerst dit jaar werd gisteren op een KNM l-station de 20 gra den-grens bereikt. Dat was in Zeeuws-Vlaanderen, in Westdorpe. Nu het weerstation in Oost-Maarland in het Maasdal vanwege de opruk kende bebouwing is opgeheven, zullen de hoogste maxima veelal in Noord-Limburg en Zeeland worden gementen. Overigens werd het in Bloemendaal 19,9 graden, een gevolg van de aflandige wind en op warming van de zandgrond. Ook vandaag was het weer een zonnige dag met aangename tempera turen. In het zuiden van het land verscheen in de middag wat meer be wolking, samenhangend met een storing boven het Kanaal die naar Frankrijk trekt en het weer in onze regio ongemoeid laat. Morgen en tij dens de paasdagen blijft het droog met zonnige perioden. De wind is zwak tot matig uit richtingen tussen zuid en west zodat de temperatu ren, vooral aan de kust. op een wat lager niveau komen. Morgen wordt het maximaal 17, zondagen maandag 16 graden. Pas dinsdag neemt de kans op een bui toe. Het mooie weer wordt veroorzaakt door een ho- gedrukgebied met kernen boven de Oostzee en in het zeegebied ooste'- lijk van Ijsland en een lagedrukgebied ten westen van Ierland. De zomerse grens van 25 graden werd gisteren in Europa niet bereikt. Op het Franse station in Mont de Marsan werd met 24,1 graden de hoogste temperatuur gemeten. Sevilla bleef daar met 23,6 graden net iets onder. De depressie ten westen van Ierland verooorzaakte in dat land veel regen. In Valentia viel in twee dagen tijd meer dan 60 mm. Volgens de voorlopige cijfers viel in de natte maand maart de meeste regen in Rotterdam, waar 103 mm werd afgetapt. Heino meldde met 62 mm de minste regen. De zon scheen zo'n tien uur meer dan nor maal, waarbij Vlissingen met 136 uur het zonnigste en Leeuwarden met 100 uur zon het somberste plekje van ons land was. JOS BROEKE MILLENNIU1 nog dagen Nog 274 dagen nieuwe millennium I aan. Reden voor deze) om in een dagelijksq terug te kijken op b| rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op ponderende data in gelopen 100 jaar. week: 29 maart 162| menzweerders onthalsd; 30 maart I recordbedrag voor I Gogh; 31 maart 188T huldiging Eiffeltorel april 1572: inname! Briel; 2 april 1982: g land-oorlog begint; 1968: vooravond M.L.King. 2 APRIL 1982 Ineens zijn ze wereldnieil Op de kop af zeventien jal leden staan de kleine Fally^ eilanden voor de Amerik^, kust plots op alle voorpa^n Na de Britse kolonie andt jS 0 eeuw tevergeefs te hebbe'ens claimd begint Argentinië^ april 1982 een heuse oorl^ Q Het conflict duurt 74 dag^ brengt de eilanden voorg. u de wereldkaart. De Argenj paa melden in de vroege ocht dat ze met hun vlaggensc Veinticinco de Mayo (de J mei), de vroegere Nederli Karei Doorman, zijn gela£VI Port Stanley, de hoofdstai j de Falkland-eilanden. De^e Britse mariniers die er tei dediging zijn, vuren nog maar tegen de invasiema^ van 4500 Argentijnen zijnrscj kansloos. Uit vliegtuigjes u de stad worden pamflettt lJ neergelaten met teksten Q 'welkom in Argentinië, in ners van de Malvinas' en jaar zeeroverij is eindelijipn eindigd'. Engeland reagei aanvankelijk gelaten. „Nir^ aan de hand." Maar altas^sej stoomt een aanzienlijk a^nel schepen naar de archipele^an Diplomatiek overleg magltje baten; de oorlog barst los-- ij geland wint; 700 Argentijn k 250 Britten sterven. ..Het^ nooit hebben mogen plafjij^ hebben", zegt verzoener Len nem zestien jaar nadien, j een eerste bezoek van eei gentijnse president aan E land sinds de oorlog. t"Ct HENKRUUL»li A A I te r 'Aandachtsgolfvoor het feminisme lijkt op een afrekening De Paus die een openluchtconcert geeft, een auto waarin iedere slecht ziende zonder bril kan rijden en een apparaat waarmee je je draagbare tele foon gegarandeerd millenniumproef maakt. Duizenden landgenoten - maar ook lotgenoten van over de grenzen - tuinden er donderdag weer met open ogen in; 1 april. Sommige grappen gingen letterlijk ten onder aan het eigen succes. De Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) bracht op 31 maart al naar buiten dat het congres 'Taartgooien: trend of gril' niet echt zou plaatsvinden de volgen de dag. Zóveel gemeenten meldden zich aan, dat de VNG het Spaans be nauwd kreeg. De angst voor taarten- gooiers schijnt er bij gemeentebe stuurders goed in te zitten. Het con gres beloofde een methode om derge lijke incidenten te voorkomen èn in formatie over nazorg als de taart toch doel mocht treffen. Een aantal ge meenten had het door. Zo kondigde de Beemster aan per luchtballon naar Den Haag te komen, terwijl Roermond zich afmeldde omdat het college zelf ergens met vlaaien liep te smijten. Tachtig gemeenten namen 't serieus. Media lieten zich ook niet onbetuigd met het om de tuin leiden van hun luisteraars of, in één geval, hun hoofd redacteur. Kanaal 7, een regionale om roep in de Bollenstreek, lokte luiste raars naar de afslag Warmond op de A44, voor lessen in spookrijden. „De beste manier om je voor te bereiden op wat je nooit hoopt mee te maken", aldus fake-rijschool Maart en Dick in een persbericht. „In Engeland passen ze 't al met succes toe." Tientallen au tomobilisten meldden zich. In de provincie Zuid-Holland trapten mensen massaal in de 1 april grap van Radio West, TV West en Radio Rijn mond. De regionale omroepen pre senteerden gezamelijk een nieuwe hulplijn, die kon vaststellen of mobiele telefoons millennium-proof zijn. Via het nummer 0909-0028 zou het toestel verbinding maken met een computer. Direct na de uitzendingen stonden de telefoons roodgloeidend op de redac ties. Gistermiddag hadden ruim 1700 mensen het nummer gebeld. De redactie van Business News had slechts één slachtoffer: hoofdredacteur Michiel Bicker Caarten. 's Morgens tij dens zijn ontbijt volgde hij de verrich tingen van zijn collega's nog via de ra dio. Tien minuten later stond hij voor een uitgestorven pand waar geen pre sentator, geen redacteur te bekennen was. In opperste verwarring belde Bic ker Caarten zelfs de politie. Toen bleek dat de medewerkers de redactie en studio de avond ervoor hadden ver huisd naar het tegenover Business News gelegen Vondelhotel. De uitzen ding kwam rechtstreeks uit de badka mer van suite 24. Duitsland raakte deze week in beroe ring omdat in Nederland bekend werd gemaakt dat Ludwig van Beethoven niet in Bonn, maar in Zutphen het le venslicht zag. Omroep Gelderland nam het bericht volgens gemeente- voorlichter Jan Kremer serieus en con fronteerde er de beheerder van een kerk in Bonn mee waar de - echte - doopakten van Beethoven liggen. „To tale onzin" brieste de Duitser. Optiekketen Pearle bracht goed nieuws voor slechtziende automobilis ten: een auto met op de juiste sterkte geslepen voorruit. Voortaan nooit meer met een bril op je neus achter het stuur. Alleen meldde Pearle i persbericht over de introductie vSQSj auto niet hoe dat dan moet metk ni( teruit inparkeren. irkei Over de grens weten ze ook raadi in I april. Wat te denken van een ope, is j luchtconcert door de Paus, als l(Haa; vervolg op het uitbrengen van zitele 1 Of Witte Huis-stagiaire Monica lid w. winsky die Russische politici ad\»p d: over de beste manier om het stai punt van president Clinton overr{ vo te beïnvloeden? Of de Japansi Asahi, die meldde dat Margaret t_: C cher en Michael Gorbatsjov biniuwe kort tot de Japanse regering toetNF). Een nieuwe wet maakt dat mogö'an i Een aantal lezers kon er niet omi zijr chen. g eei ANP» Dtt Niemand kijkt er nog van op dat vrouwen na de geboorte van hun kind blijven werken. Crèches zijn de ge woonste zaak van de wereld geworden. Meer vrouwen dan ooit zijn economisch zelfstandig. In de politiek zijn ze een succesnummer. En ze zijn baas in eigen buik, ze bepalen zelf of en wanneer ze dat kind krijgen. Is daarmee het feminisme overbodig geworden? Nee, stelt Hedy d'Ancona. „Het conflictloos combineren van zorg en economische zelfstandigheid is nog helemaal niet naderbij gekomen. Er heerst nog steeds een paternalistische arrogantie in de maatschappij." zitten met Zwitsers die geld uitspaarden via Schiphol. Op de terugweg sprak ik weer drie andere Zwitsers die van Leipzig via Schiphol naarZürich reisden. Ze hoopten dat ze ergens op Schiphol, wachtend op hun vlucht naar Ziirich. een Nederlands gerecht zouden kun nen krijgen waar ze heel veel goeds over ge hoord hadden. "Wat dan?,'vroeg ik. 'Poeffert- jus. 'zeiden ze. De man die op de heenreis naast mij zat, ver trouwde mij onderweg overigens ook nog toe dat hij ook al eens van Ziirich via Schiphol naar Venezuela gereisd was. Ik ben hier nog steeds stomverbaasd over. Ik begrijp nu beter waarom Schiphol zoveel ex tra passagiers te verwerken krijgt. Waarschijn lijk allemaal omwegtoeristen! Misschien dat alle problemen rondom onze luchthaven op gelost blijken als aan deze eigenaardige pof fertjes-eters de mogelijkheid ontzegd wordt om op zo'n buitenissige manier van de ene naar de andere stad te reizen. Het zou me niks verbazen als dat Schiphol per jaar tienduizen den passagiers scheelt. In Leipzig zelf moest ik voorlezen uit m'n ro man De Kroongetuige die onlangs in Duitse vertaling is verschenen. Eerlijk gezegd vind ik voorlezen uit eigen werk vreselijk, maar m'n Duitse uitgeefster had er om gesmeekt. Liever vermaak ik bij zo'n gelegenheid mijn gehoor met vrolijke verhalen over al wat niet in mijn boeken staat. Maar 't is niet zo eenvoudig om dat in het Duits te doen. Toch heb ik, voor ik begon te lezen, eerst in mijn beste Duits een en ander over de zeekoeien verteld die zo'n be langrijke rol spelen in De Kroongetuige. Na af loop wilden vrijwel alle aanwezigen een handtekening. De eerste die een boek aanbood ter signering, vroeg ik in het Duits: 'Moet ik er iets bijschrijven?' Waarop het meisje in perfect Nederlands antwoordde: 'Alleen de datum en uw handtekening alstublieft. 'Bent u Nederlands?,vroeg ik. 'Ja,zei ze, 'ik werk hier vooreen chemisch bedrijf, ik hoorde op m 'n werk dat u hier zou komen en ik vond 't wel leuk, zoiets Hollands. De tweede die aan mijn tafeltje kwam, bleek ook Nederlands te zijn en ook voor datzelfde chemische bedrijf te werken. De derde idem. Heb ik daar in Leipzig voor een aandachtig gehoor van zo'n zestig chemie-Hollanders met de moed der wanhoop in mijn beste HBS- Duits zwetend overzeekoeien zitten oreren. Daarvoor ga je dan meteen vliegtuigje vol zuinige Zwitsers naar de foeilelijke stad teip- MENSELIJ^ dat !ht ii De omstreden programmal*1 MENNO BUCH heeft gisteFj11 dag met zijn tv-ploeg enkelf op een Rotterdams politielij61 moeten doorbrengen. Er is1*!6 e ces-verbaal tegen hem op^Hai maakt wegens lokaalvredel Buch en zijn team draaidef het begin van de middag ir g- gebouw van de reclasserinfl - de Westzeedijk in Rotterda item met een voormalige kl van die instelling. ,,Paarbi(HT« alles niet goed gegaan", al politiewoordvoerder De Jor^Uing zou de ex-klant op een geghdhi moment over de balie zijn fjver sprongen, gevolgd door delwer filmploeg. Het personeel vi pro reclassering sommeerde danne het hele gezelschap het gehgei te verlaten. Toen daaraan tpubl driemaal toe geen gehoor vfoor gegeven, werd de politie gecht. Die rekende Buch en zijn |iemt in. Even na half vijf in de nvoor konden de televisiemakersnerr vertrekken. It scl de Szorj De meiden doen het goed. Ze maken gebruik van hun 'vrou welijke' vermogen tot flexibili teit. In tegenstelling tot de jon gens. Die zijn veel minder goed toegerust op de nieuwe, dyna mische, veeleisende samenle ving. Als ze naast hun gewone werk een postzegel moeten ha len, loopt hun hoofd al om. Door de vraag om flexibel te zijn, bereiken meisjes tegen woordig misschien meer dan jongens. Bij Joop van den Ende werkt een meerderheid aan vrouwen, als producers, regi- seurs, assistenten. Ze hebben de aan vrouwen toegeschreven eigenschappen te gelde ge maakt." Andere jonge vrouwen bevech ten hun plek door mee te doen op de voorwaarden die mannen creeëren. Masculiene vrouwen, aldus d'Ancona, met wie man nen zo goed kunnen opschie ten omdat ze hun taalgebruik overnemen. „En dan heb je de vrouwen die afhaken. Die niet meer mee willen lopen in die ratrace wan nieuwe, zware ba nen, kinderen thuis en allerlei leuke bezigheden waar je bij moet horen." De 'ervaren feministe' Hedy d'Ancona telde gisteren in De Burcht in Leiden de zegeningen van de tweede feministische golf, waarvoor zij zelf met me- destandsters als Joke Smit in de jaren zestig de aanzet gaf. De voormalige vakgroep Vrouwen studies van de Universiteit Lei den had d'Ancona gevraagd te spreken ter gelegenheid van de overgang van die vakgroep naar het Joke Smit Instituut, Onder zoekscentrum voor Vrouwen studies. De sociaal democratische Euro parlementariër (nog tot juni) toonde zich aangenaam verrast, maar nog lang niet tevreden. En dat de militante vrouwen van toen tegenwoordig worden af gedaan als 'zeurfeministen' stoort haar mateloos. „Het lijkt alsof de aandacht voor het fe minisme na een periode van re latieve rust opeens enorm is toegenomen. Toen de kersverse hoogleraar van de Opzij- leerstoel in haar oratie niet Joke Hedy d'Ancona (links): „Als je het goed bekijkt is die aandachtsgolf helemaal niet positief." foto taco van der eb Smit of Anja Meulenbelt, maar Corry Brokken en Corrie Ko- nings aanwees als de eerste voortreksters van het feminis me, stond dat met vette koppen in de krant. Toen de Rode Do zen, twee jonge vrouwen uit mijn eigen club, zich afeetten tegen positieve discriminatie werd ik zelfs in Straatsburg ge beld of ik 's avonds in Met het oog op morgen op de radio met hen in discussie wilde treden. Daarna kwamen de Grrrls en het nieuwe boek van Germaine Greer. Ik ben blij dat ik dat heb gekocht, want al die verhalen in de kranten gaan over die ouwe theemuts die maar steeds van mening verandert, terwijl het toch veel interessanter is om aan haar theorie aandacht te besteden dan aan de vrouw zelf. Als je het goed bekijkt, is die aandachtsgolf helemaal niet positief. Veel publiciteit lijkt op een afrekening. Dat moeten toch journalisten zijn die alle maal hebben geleden onder die zeurende, drammende, tuin broeken dragende feministes. En dat ook vrouwen er mee ko men is een kip en ei-kwestie. Met zeuren wil je niet geassoci eerd worden. Niet dat die vrou wen niks willen, ze willen juist van alles, maar niet dat." Eigenlijk, bekende d'Ancona, waren de aanstichtsters van de tweede feministische golf, die het onbehagen van de vrouw benoemen en de beweging Man Vrouw Maatschappij op richtten, zelf overrompeld door de bijval die ze kregen. „Laten we niet overdrijven. We waren met hooguit tweeënhalf dui zend mensen. Het gehoor dat we kregen was opmerkelijk. Wat we probeerden, kreeg een serieuze behandeling, tot in de politieke partijen. Terwijl we toch veel hebben gelachen om de dingen die misluktenHet was toch een soort Sjors; en de rebellenclub." Ook in de politiek hebben vrou wen hun plaats veroverd, d'An cona (oud-minister en staatsse cretaris) is daar zelf een voor beeld van. „Maar kijkje naar universiteiten en het bedrijfsle ven, dan zitten er maar weinig vrouwen op plekken waar in vloed op de besluitvorming be staat. De arbeidsparticipatie van vrouwen komt in veel ge vallen tot stand in parttime functies en dan ben je uitgeslo ten van een carrière. Ik kan niet goedkeuren dat daar niet over is nagedacht, ik vind dat ver spilling van mogelijkheden. We moeten aantonen dat er geen conflict zit tussen minder uren in de week en carrière maken." ONNO HAVERAAANS Naar Leipzig MAARTEN 'T HART Ik moest naar Leipzig. Met de auto was het onmogelijk, want ik heb zoals u weet geen rij bewijs. Met de trein bleek het een reis om de wereld, met vele malen overstappen. Vliegen bleek nagenoeg onvermijdelijk. Met grote te genzin en dwars tegen de stem van mijn gewe ten in, heb ik toen maar een vlucht geboekt. Op Schiphol ging ik niet door zo'n mooie slurf naar mijn vliegtuig, maar moest ik in een bus stappen. We reden een hele tijd over de lucht haven. Toen we zowat bij Buitenveldert waren, stopten we bij een piepklein twee- motorig propellervliegtuigje. Er waren tiuintig passagiers, één stewardess en achter de stuurknuppel zat een vrouw. Tijdens de lange vlucht - zo'n vlieg tuigje gaat niet snel - raakte ik met mijn buurman in gesprek. Hij bleek uit Zwitserland te komen. Hij was op weg van Ziirich naar Leipzig. 'Maar waarom dan over Amsterdam,vroeg ik verbaasd, 'is er dan geen rechtstreek se vlucht van Ziirich naar Leipzig?' 'Die is er wel, 'zei hij, 'maar die is veel duur der.' Spoedig werd duidelijk dat hij niet de enige Zwitser was die zich via zo'n eigen aardige omweg van Ziirich naar Leipzig begaf. Het propellervliegtuigje bleek vol te

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2