Met zo vreemd als de andere keepers 1/ UVS verslaat UVS /lil/ "e veel gehinderd door principes voor een échte carrière Sport UIT DE DEKKING Klassement topscorers '98-'99 WOUT BERGERS KRV hoopt op schokeffect Docos 1 - A'dam United 1 JJDAG 2 APRIL 1999 291 [tbian Schouten: Ik wil die bal pakken, die het publiek al telt na een uur laat Fabian aouten een stilte vallen, heeft de 24-jari- l1doelman van UDO hon- verteld over de virgang die hij in 1994 ia de eerste naar de vijfde ^se maakte, zijn werk in Diaconessenhuis, de ainder die hij tien jaar ge en in het Leids jeugd- m maakte en een hele- j\ meer. En dan is het want Schouten wordt iraagd wat nou precies was van het van UDO-trainer :o van der Salm. Schou- i zoekt met heel veel leite naar woorden: „Ik 3 hem heel erg hoog zit- L Als mens en als trai- r, want hij heeft UDO op kaart gezet." STGEEST GERARD BAAS i der Salm nam twee maan- i geleden zelf het besluit om vereniging, die hij van de ie naar de derde klasse had ;id, te verlaten omdat enkele Iers via een brief aan het be- jr hadden laten weten het t meer in de trainer en zijn •kwijze te zien zitten. Van Salm, die twee weken daar- t net had bijgetekend voor zesde jaar bij UDO, voelde door die actie beschadigd tegde per direct op. abian Schouten kan alleen vertellen dat hij de gang zaken 'echt erg vond voor o' en laat er niets meer over omdat hij er eigenlijk niets meer over kwijt wil. Nog een ding dan: „Ik ga met mijn vriendin op zaterdag altijd kij ken naar de D- en de C-junio- ren. Die teams spelen echt leuk voetbal. Je ziet dat ze een goede opleiding hebben gehad. Mag jij raden wie bij UDO het jeugd- plan op poten heeft gezet." Zonder het antwoord af te wachten gaat Schouten verder. „Juist voor de aantrekkings kracht op de jeugd moeten we in de derde klasse blijven. Dat moet gewoon gebeuren. Hoe wel het erg moeilijk zal wor den." Schoutens club strijdt met DOSR en FC Lisse om het klas- sebehoud in de derde klasse en tweede paasdag en volgende week zijn juist die ploegen de tegenstanders van de geelzwar ten. De ontmoeting van mor gen tegen koploper RVC/Rijs- wijk telt Schouten al niet meer mee. „Ik verwacht zelfs dat sommige spelers gespaard zul len worden voor de wedstrijd van maandag tegen DOSR." Het maximaal haalbare voor de vereniging, die nu door Hans Susan en John Slierings geleid wordt, is de derde plaats van onderen. Een positie die recht geeft op het spelen van een beslissingswedstrijd tegen een vierdeklasser om een plaats in de derde klasse. Het is moge lijk dat UDO in zo'n duel tegen Roodenburg uitkomt. Voor Schouten zou dat een bijzonde re wedstrijd zijn, omdat hij vijf jaar geleden van Leiden-Noord naar Oegstgeest verkaste. In die tijd was dat een op merkelijke overgang. Rooden burg speelde eerste klasse, ter wijl UDO in de toenmalige af deling, nu vijfde klasse, uit kwam. „Veel mensen dachten dat ik gek was geworden, want bij Roodenburg zag mijn toe komst er goed uit. UDO kwam naar mij met een overtuigend verhaal. Ik had heel veel moeite om te kiezen en ben een keer op een A-viertje de voordelen van beide verenigingen naast elkaar gaan zetten. Het UDO- üjstje was langer. Ik besefte dat ik twee stappen achteruit moest, maar wist dat ik er daar door op termijn minstens drie vooruit kon doen. En dat zit er nog steeds in. Ik ben pas 24 en voel dat ik nog veel beter kan worden." Schouten vertelt dat hij maar heel kort spijt heeft gehad van de stappen achteruit. „Op een gegeven moment kreeg ik vier duels achter elkaar een vrije trap tegen kreeg wegens te veel passen met de bal. Daar had nog nooit een scheidsrechter tegen mij voor gefloten. Ik dacht echt dat de scheidsrech ters elkaar opbelden om te waarschuwen voor die Schou ten die uit de eerste klasse kwam en wel even zou vertellen hoe het keepersvak in elkaar zat. Dat belachelijke gevoel was gelukkig snel voorbij en toen er na dat eerste seizoen belang stelling voor me was van ande re clubs wist ik zeker dat ik met UDO de juiste keuze had ge maakt." Doelverdedigen houdt Schouten, die als enige UDO- speler geen alcohol drinkt en aam: Ton van Duijvenbode I Geboren: 16 november 63 te: Noordwijk oonplaats: Noordwijk. ubs: De Bollenstreek, De lartaan, Trias en nu sinds ja- lari weer De Bollenstreek, •oers/zussen: Ik ben op mijn isje Jane na de jongste van s. Wil is mijn oudste zus, ld, Dirk en Frans komen lama. •roep: Specialist drinkwater- stallaties bij de afdeling ad- »s van het energiebedrijf, pleiding: Middelbaar instal- tietechnicus. irtnen Getrouwd met Da- ëlle, deze maand 22 jaar. ingte: 1.77 ïwicht: 72 kg. ïgonnen met wielrennen: )en ik 23 was. Ik kwam uit enst en mijn broer Frans stel- voor samen een sportfiets te ipen. Na twee jaar is hij er- ee opgehouden, ik rijd nog jeds door. p gevorderde leeftijd nog eeds overwinningen: Jaze- ir, bij de veteranen, maar ook >g bij de cyclosportieven. Ik lin er ook heel hard voor, ree uur per dag. Maar ik weet ker dat ik geen aanleg heb, ik ïgin al met trainen in de eer- i week van december, terwijl rest nog lang niet aan wiel- nnen denkt. En toch zijn we Igeveer op hetzelfde moment Hvorm. erke punt: Alléén rijden. Ik iin ook bijna altijd in mijn intje. vakke punt: In massasprints ïtbreekt het mij wel eens aan irf. Dat vind ik echt een man- I, want ik weet dat ik best goed kan aankomen. Ik heb be wondering voor mensen die in zo'n chaos wel voluit dur ven te gaan. Trainers: Van Jos Geijsel heb ik wel eens adviezen gekregen, maar die vul ik toch zelf in. Echt een trainer heb ik nooit gehad. Als ik merk dat mijn sprint minder wordt, zoek ik een helling op en als ik minder goed in m'n eentje rijd, dan ga ik drie kwartier op een zware versnelling trainen. Hoogtepunt: Het jaar dat ik 26 overwinningen behaalde, twee jaar geleden. Het ging echt for midabel, iedere trap was raak. Het kon niet op. Dieptepunt: Toch dat jaar dat ik me op de school moest rich ten. Cijfers halen kon ik niet combineren met koersen win nen, ik heb toen heel weinig plezier beleefd aan het wielren nen. Blessures: Heb ik nooit gehad. Ja, wel eens schaafwonden en hechtingen, maar nooit iets ge broken. Je weet dat je ieder jaar wel eens valt, of je nou heel goed oplet of niet, maar het is nooit verkeerd uitgepakt. Mis schien is het een kwestie van ervaring, maar ik denk nu bij een bocht wel eens 'die kerel heeft me niet gezien' en dan houd ik in om er binnendoor weer langs te komen. Leukste tegenstanden Echt leuk was het niet, want ik won bijna nooit, maar ik heb wel veel geleerd van Ton Griep. Dingen als nooit opgeven en de hard heid van koer sen; dat het ie der voor zich is. Bertje Bak ker won ook vaak, maar die was tijdens het fietsen ook sociaal. En met Piet Kralt was het altijd gezellig. Vervelendste tegenstanden Soms word je moedwillig op je wielen gereden, met het idee 'als jij maar niet wint'. Daar heb ik een grote hekel aan. Hobby's: Op zondagavond ga ik altijd biljarten met mijn vrouw en de buurman. Een ge middelde van hooguit één, dus het stelt niet veel voor, maar voor ons is het gewoon een uitje. Krant/tijdschrift: Het Leidsch Dagblad, vanwege de combi natie van nationaal en regio naal nieuw£ Voor de rest haal ik het wel van teletekst. En ik lees autobladen. Eten: Macaroni, maar wel op z'n Nederlands, met dikmaker- tjes erin. Kaas en zo. Drinken: Ik kan niet zo goed tegen drank, na één biertje heb ik het wel gehad. Ik gooi liters cola achterover. Man: Adrie van der Poel. Het is zó mooi, wat die kerel nog presteert. Vrouw: Brigitte Bardot. Respect voor: Mensen die een eigen zaak hebben. Als je ziet hoe hard ze moeten werken... Ik heb zelf ook wel eens over wogen om een eigen zaak te beginnen, maar daar schrok ik toch voor terug. Hekel aan: Als mensen achter de rug van iemand anders om hun gal spuien. Als ze wat dwars zit, moeten ze dat recht in mijn gezicht zeggen. Vakantieland: Waar er zon is en een strand. We zijn naar Mexico geweest en hebben weinig van het land gezien, ik hou wel van luieren. Winter sport beviel me helemaal niet, dat vond ik veel te intensief. Koud, nat en akelig. Raar mis schien, voor iemand die zich twee uur per dag afbeult, maar geef mij maar de zon. Politiek: PvdA. Ik ben ook lid van de vakbond, niet actief of zo, maar gewoon omdat ik vind dat er een beetje tegengas moet zijn. Geloof: Nederlands Hervormd. De clubkampioenschappen aanstaande zondag: Daar hecht ik totaal geen waarde aan. De dag erna rijd ik een open koers, de clubkampioen schappen zie ik als voorberei ding en gezelligheid. Ik ga ge woon op een laag versnellinkje rondrijden. Toekomst: Ik probeer er ieder jaar weer te staan, maar mijn toekomst als wielrenner wordt intussen toch wel beperkt. Het kan nu ook na één valpartij ge beurd zijn, op mijn leeftijd. In dat slechte jaar had ik eigenlijk al besloten - en zo denk ik er nog over - dat ik direct zou stoppen als het in de wedstrij den niet meer ging. Ik zou geen wedstrijd meer rijden. Maar nog wel blijven trainen, dat zit j er nu eenmaal in. Wat ik na het 1 wielrennen ga doen? Daar praat ik wel eens over met Da- niëlle, maar ik denk er eigenlijk nog niet te veel over na. Bij De Bollenstreek hebben ze me al gevraagd als begeleider, maar ik vraag me af of ik daar de juiste figuur voor ben. Mis schien vraag ik wel te veel van de anderen. Maar je weet het nooit, tegen de tijd dat ik stop kan het anders zijn. Ik sluit het niet uit. TEKST ANTON DIEDRICH FOTO DICK HOGEWONING CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 Leidsch Dagblad op de Voscuyl als 'Sisi-boy' be kend staat, dag en nacht bezig. Hij zegt dat hij elk vrij uurtje besteedt aan denken over kee pen en kan, als het moet, acties van jaren geleden nog beschrij ven. Op de vraag of hij wel eens de klassieke blunder heeft ge maakt, zegt hij: „Ja, tien jaar ge leden, een wedstrijd van het Leids jeugdteam. Er komt een schuiver op me af en ik wil die bal netjes pakken met mijn li chaam erachter. Rolt die bal zo door mijn benen het doel in." Zijn plek onder de lat berooft hem ook regelmatig van zijn slaap. Elke zondag na de wed strijd ziet hij iedere bal nog een paar keer op hem afkomen en telkens vraagt hij zich af wat hij beter had kunnen doen. Hoewel hij met 52 treffers de meest gepasseerde doelman in de derde klasse is, is hij over zijn eigen prestatie redelijk te spreken. „Dit is mijn beste sei zoen tot nu toe. Twee keer heb ben we verloren door mijn schuld, maar de andere wed strijden heb ik het goed gedaan. Dat kan je gek vinden, maar keepers zijn nu eenmaal vreemd. Als ik bijvoorbeeld in een wedstrijd niets te doen heb gehad en we staan met 4-0 voor, zit ik echt te hopen op die ene bal om me te kunnen on derscheiden. Het allermooiste is om onder druk je ploeg op nul te houden of een bal te pak ken, die het publiek al telt. Veel mensen denken dat het 't mooiste voor een keeper is om een penalty te stoppen, maar dat valt echt wel mee. Het is me dit seizoen een paar keer ge lukt, maar steeds bij een dikke achterstand en dat ene mo ment zorgde er dan niet voor dat ik me beter ging voelen." Doelpuntenmaker van de week: Doelp. Pntn. Maarten Smakman (Ter Leede) 03 1) Alex Barendse (RCL) 03 24 24,00 2) Barry Dubbeldeman (V'schoten) 00 19 19,00 3) Ben Kottenhagen (Meerburg) 01 24 18,00 4) Michel Turk (Meerburg) 00 23 17,25 5) Yachya Farhane (UDWS) 00 22 16,50 6) Peter Zirkzee (RCL) 00 16 16,00 2) Mark Ens (VVSB) 00 16 16,00 8) Maarten Smakman (Ter Leede) 03 15 15,00 9) Marcel de Bruin (Leiden) 00 14 14,00 Peter Zaalberg (VCL) 00 18 13,50 Wout Bergers stelt voor de topscorer van de week een shirt beschikbaar. De winnaar kan deze prijs ophalen bij een van de vestigingen van Wout Bergers Sport na ontvangst van de waardebon. De topsco rer van de maand ontvangt een paar voetbalschoenen. Voor de drie topschutters van het seizoen 1998/'99 zijn aan trekkelijke prijzenpaicketten beschikbaar gesteld. Dee coör dinatie van het topscorers klassement is in handen van LEIDEN NOORDWIJK VOORSCHOTEN Wim van Duivenbode. Infor matie dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur, tel. 071-5356461. Helder genoot weinig vertrouwen „Het bestuur van KRV wil een schokeffect creëren zegt trai ner Loek Helder over zijn ontslag bij de Katwijkse club. „Of dat ook gebeurt, kunnen we pas over een maand constateren, al dus de trainer die volgend jaar bij ROAC79 onder contract staat. Helder wil verder weinig kwijt over zijn ontslag, drie wedstrijden voor het verstrijken van het seizoen. „Dat hebben we zo afgesproken." Het vertrouwen in Helder was de afgelo pen maanden sterk afgenomen bij de Katwijkse zaterdageer steklasser. Al enkele maanden circuleerde het gerucht dat Hel der het einde van het seizoen niet zou halen als het eerste nog een aantal slechte resultaten zou behalen. Binnen de club ge noot de trainer nog weinig vertrouwen. In de laatste aflevering van het clubblad werden er vervelende opmerkingen aan zijn adres geplaatst. De resultaten van KRV vallen dit jaar tegen. Helder: „In de beginfase van het seizoen speelden we goed, maar hadden we een paar keer pech. De laatste weken gaat het wat minder." De ex-KRVer wijt dat aan de mentaliteit van de spelersgroep. „Er was niet de bereidheid om met elkaar te knokken." Inmiddels neemt Mart de Groot de trainingen waar. Hij zou sowieso al volgend seizoen de leiding krijgen over de KRV-se- lectie. In de derde ronde van de Leidsch Dagblad Cup heeft UVS gisteravond het 'kleine broertje' van de zaterdagtak verslagen. Op de Kikkerpolder werd het 6- 2 voor de hoofdklasser. Voor het vlaggeschip van de blauw- witten scoorden Teun Parrel (2x), Onno Borst (2x) Carl roest en Paul Montagne. Voor de za terdagderdeklasser trof Frank Maaskant twee keer doel. Tafeltennis heren eredivisie: Zaterdag 3 april 1999 aanvang:17.00 uur Postbus 32056 2303 DB LEIDEN Amphoraweg 5 Tafeltenniscentrum Hoge Morsweg 201 Leiden 2332 ED LEIDEN Tel.: (071) 531 33 25 Fax: (071) 531 83 74 j Martin Broxterman hoefje niks te flikken, die heeft alles door 3]& Ié scheids!! is een rubriek iver arbiters. In de tiende iflevering de Warmondse volleybalscheidsrechter y artin Broxterman, die ooit moest kiezen tussen een pbaan op topniveau en zijn rincipes. Hij koos voor het laatste. LEIDEN GERARD BAAS Als beginnend volleybalscheids rechter liep Martin Broxterman, mede geholpen door het beleid van de Nevobo om vers bloed in het ar bitercorps te krijgen, in drie jaar drie codes door. Driemaal achter elkaar promoveerde hij en op een dag mocht hij zijn debuut maken in de eerste divisie. De wedstrijd verliep goed, maar dat interesseer de hem eigenlijk niet zo. Wat Brox terman meer bezighield, was de opmerking die zijn begeleider voor de wedstrijd over zijn kleding maakte. „Hij vond dat een scheids rechter niet in spijkerbroek en T- shirtje in de kantine mocht zitten. Ik wist niet wat ik hoorde. Het was me gelijk duidelijk dat ik voor een echte succesvolle loopbaan in het scheidsrechtersvak veel van mijn principes moest opofferen." De Warmonder, die nu 41 jaar is, probeerde het nog wel een tijdje, omdat hij de ambitie had om inter- nadonale wedstrijden te leiden, maar het gevoel dat hij niet zichzelf kon zijn, ging steeds meer aan hem knagen. Toen hij bedenktijd vroeg, zei de Nevobo dat hij dat kon krij gen als hij zich dan ook van de scheidsrechterscursus zou terug trekken. Fijntjes werd daaraan nog toegevoegd, dat de bond het prin cipe 'up or out' hanteerde. Dus, maak promotie (en kom op de cur sus) of pak je biezen. Broxterman deed het laatste en ging weer regio naal fluiten. Daar heeft hij tot op de dag van vandaag nog geen spijt van gekre gen. Met zijn werk, Broxterman is assistent-controller bij het CBS, en zijn bestuursfunctie bij de Nevobo heeft hij het te druk om ook in het weekeinde lang onderweg voor het volleybal te zijn. En: „Het is bij de mensen blijven hangen, dat ik ooit een bliksemcarrière heb gemaakt als scheidsrechter, dus de spelers hebben respect voor mij. Het is leuk om te zien dat de jongeren in het team vaak door de ouderen voor mij gewaarschuwd worden. Zo van: 'Bij Broxterman hoefje niks te flikken, die heeft alles door'. Je kunt dus zeggen dat ik overwicht heb en dat maakt het fluiten des te aangenamer." Broxterman beschouwt het als het grooste compliment, als hij na de wedstrijd van een speler hoort dat die het gevoel had dat er geen scheidsrechter was. Dat zegt hem meer dan de beoordeling van de rapporteur, die aan de hand van de volleybalreglementen over de arbi ter oordeelt. Broxterman vindt die officiële richtlijnen veel te strikt. Zo is het een volleybalscheidsrechter niet toegestaan om met andere spelers dan de aanvoerder te pra ten. Alleen hij mag vragen waarom een bepaalde beslissing is geno- men(en moet het doen met het ant woord van de arbiter, die een gele of rode kaart moet trekken wan neer de aanvoerder door blijft pra ten. Broxterman ontkent niet dat het kaartenreglement werkt, maar meent toch dat een scheidsrechter er een loopje mee moet kunnen nemen. „Je moet af en toe een ver bale reprimande kunnen geven aan een mekkerende speler. Ik fluit vol leybal omdat ik van de sport houd, maar ook omdat ik het leuk vind om met mensen om te gaan. Ik wil met ze kunnen praten en commu niceren via kaarten past niet bij mij." Volleybal is een technische spon en dat is voor een scheidsrechter het moeilijkste van het fluiten. „Vroeger werden alle niet-goede ballen afgefloten. Je moest de bal precies zo spelen als in de regels stond en als je dat niet deed ging het punt of de service naar de te genstander. Tegenwoordig geldt dat alleen voor de echt foute bal len, dus een scheidsrechter moet het onderscheid weten tussen de foute en de niet-goede ballen. Daar komt veel kennis van het spel bij kijken. Aan de andere kant staan de dingen die het fluiten makkelijk /\/\artjn Brox- maken. Je zit op een verhoogde terman. stoel, het is geen contactsport en in FOTOHENK het veld wordt onderling veel ge- bouwman corrigeerd. Volleybal is een be schaafde sport, die door beschaaf de mensen wordt gespeeld." Fabian Schouten: Juist voor de aantrekkingskracht op de jeugd moeten we in de derde klasse blijven." foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25