Lenteritueel maakt van paasei 'spirituele helpet 'Een gevoel van vredevan één zijn met alles Kerk Samenleving vkijüaü i ahkil iyyy Brood in de vlammen Jeruzalem Een ultra-orthodoxe jood gooit karton op het vuur waarin in de wijk Mea Shaerim in Jeruzalem voedsel met gist wordt verbrand. De joden herdenken deze week de exodus uit Egypte. Het is hen in die week verboden gegist brood te eten. Een grote schoonmaak van het huis. waarbij elke broodkruimel moet worden opgeruimd, maakt deel uit van de herdenking. Al le voedsel waar gist in zit wordt op straat verbrand. foto ap Patriarch Georgië bezoekt Nederland texel Het hoofd van de Georgisch-Orthodoxe Kerk, patriarch Ilja II, brengt van 28 april tot 5 mei een bezoek aan Nederland. Op 4 mei neemt hij op de Georgische begraafplaats op Texel deel aan een herdenkingsdienst. Daarna woont hij de algemene dodenherdenking in Den Burg bij. Op de speciale begraafplaats liggen 450 Georgiërs, die in april 1945 samen met Texelse ver zetsgroepen in opstand kwamen tegen de Duitse bezetter. Ilja II en zijn gevolg, onder wie aartsbisschop Abraham en twee pries ters, zullen op Texel ook een ontmoeting hebben met het ge meentebestuur en het Texels Theologen Convent. Ook heeft de patriarch gezegd meer te willen weten over het Texels schaap en zijn bijproducten, meldt de stichting Texel-Georgië Kontakt. Voorafgaande aan zijn bezoek aan Texel brengt de kerkleider drie dagen door in Noord-Holland, Groningen en Friesland. Ilja II (66) is sinds 1977 patriarch van de Georgisch-Orthodoxe Kerk, die ongeveer vijf miljoen leden heeft. Onder Ilja's leiding werd de bijbel in het modem Georgisch gepubliceerd. Rel rond homoseksuele 'nonnen' san francisco De Zusters van het Eeuwigdurend Genot hebben de Amerikaanse stad San Francisco op stelten gezet. De als nonnen verklede homoseksuelen duiken al jaren in het straat beeld op. Hun plan om uitgerekend op Eerste Paasdag hun twintigste verjaardag te vieren heeft echter tot verhitte discus sies geleid. De Rooms-Katholieke Kerk en de Katholieke Bond voor Religieuze en Burgerrechten hebben woedend gereageerd op de vergunning die het stadsbestuur heeft verleend voor het straatfeest van de 'nonnen' met baarden en uitbundige make up. Een woordvoerder van het aartsbisdom veroordeelt het feestje als een bewuste belediging van de.RK-Kerk. Even leek zich een uitweg aan te dienen voor burgemeester Willie Brown, die twee belangrijke groepen kiezers tevreden moet zien te stel len. De 'zusters' zouden hun feestje een week kunnen uitstellen. Dat leek een goede oplossing, totdat iemand er achter kwam dat op 11 apnl de orthodoxen hun paasfeest vieren. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Vlaardingen, W. Quak te 's-Gravenzande. NEDERLANDSE GEREFORMEER DE KERKEN Beroepen: te Heerde, W. Smou- ter te Breukelen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Zoetermeer, C. Son- nevelt te Veenendaal. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen: te Bruinisse, J. Roos te Opheusden, die bedankte voor Veenendaal. OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen: te Hendrik-ldo-Am- bacht, C.L. Onderdelinden te 01- debroek. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 01 ruswuk anp Wie geen voeling heeft met het chris telijke Pasen, maar eieren zoeken wat te mager vindt, kan op internet terecht voor een lenteritueel. De aanwijzingen van Selena Fox maken van een paasei een 'spirituele helper'. Fox richtte in 1974 de Circle Sanctuary op. Het cen trum in het Amerikaanse Wisconsin richt zich op mensen die het gedach tegoed van 'heidense' religies als hek serij en sjamanisme zijn toegedaan. Rond het centrum heeft zich een spiri tuele gemeenschap gevormd. Met het recept van Fox wordt Pasen weer wat het oorspronkelijk was: een feest van nieuwe groei. Wie vier din gen bedacht heeft die hij of zij in deze lente wil doen om het leven te verrij ken en daarbij symbolen heeft gevon den, kan aan de slag met gekookte eie ren en verf. Eerst moet de aandacht op het ei worden gericht als 'spirituele helper'. Na een dankzegging aan de vogel die het ei gelegd heeft kunnen de vier gekozen symbolen erop worden aangebracht, samen met zinnebeelden voor de lente en het goddelijke. „Houd het ei enkele momenten in je hand en stel je voor dat het gloeit van een geestelijk licht", gaat de instructie Den SCHOT verder. Daarna naar buiten. Dlubge het ei over de grond wordeiiien. I Het symbool dat naar boven i^an d is onderwerp van meditatie, werd Het lenteritueel van Fox is inliet op het internetadres http://vanhi clesanctuary.org/pholidays/Si/- Nu uinox.html. 1. is h Begin jaren tachtig koos ze vanuit het katholieke ge loof voor een leven als mos lim. Vanaf 1995 is zij raadslid voor het CDA in Zoeterwoude en sinds 1998 fractievoorzitster. Bo vendien is de nu 49-jarige Mirjam Ates-Snijdewind al twee jaar voorzitster van de werkgroep Interreligi euze Ontmoeting (IRO). Ze gelooft dat de kern van alle religies het zelfde is. „God vormt als het ware de binnen kant en de buitenkant van een wiel, waarin de spaken de ver schillende uitingsvormen zijn van religiositeit." Mir jam heeft geleerd goed duidelijk te maken wat haar innerlijke en religieu ze drijfveren zijn, en voelt zich aangetrokken tot de mystiek. door ONNO VAN 'T KLOOSTER A ngeveer tien jaar geleden liep ik \J eens te wandelen in de polders, hier in Zoeterwoude. Er hing een dik- ke mist. Op een gegeven moment week ik van het pad af, zo de weilan den in. Niemand kon mij zien. Terwijl ik daar, al leen, in die mist liep, overviel mij een gevoel van vrede, van 'één zijn met alles', van een overwel digende liefde. De onzekerheden en eenzaamheid waar ik vroe ger mee worstelde, verdwenen. Ik accepteerde mijn situatie en mezelf met mijn beperkingen en tekortkomingen. Het is moeilijk om woorden te vinden voor die ervaring, maar het heeft iets van 'je verbonden voelen met de hele stroom van het leven, het leven voor ons, om ons heen. maar ook met wat nog komen gaat'. Je weet dan: het leven houdt niet op bij de dood. Luxe in materië le zin bijvoorbeeld is leuk, maar in wezen onbe langrijk. Misschien klinkt het aanmatigend of overdreven, maar ik geloof in wat Schillebeeckx zegt: God openbaart zich door de mens. Ik zie dezelfde ge dachte terug in wat mystieke islamitische den kers zeggen. Het heeft te maken met aanvaarding en overgave. Niet in de vorm van berusting, en de dingen maar laten zoals ze zijn. Je stemt in met het 'hier en nu'. Vanuit dat gevoel van vrede in die mistige polder, die ervaring van verbondenheid met mensen en met de natuur, kan ik mij verzetten tegen dingen waarvan ik vind dat ze niet goed zijn. Ik doe dat nu via de lokale politiek. In eerste instantie wilde men bijvoorbeeld voor de aanleg van de HSL een dijk met geluidsschermen, bij elkaar zo n tien meter hoog, langs het polderlandschap van Zoe terwoude aanleggen. Ik ben daar, samen met an deren, tegen in verweer gegaan. Zo ben ik in de politiek terechtgekomen. Toen ik er in 1994 mee instemde om eventueel raadslid te worden hoopte ik voor de partij op een verkiezingsoverwinning, maar voor mijzelf vond ik dat minder belangrijk. Dat is ook een vorm van acceptatie, van vertrouwen. Werd ik niet gekozen, dan kon ik daar vrede mee hebben, werd ik wel gekozen, dan zou ik me er helemaal voor inzetten. Op het ogenblik houd ik mij in onze CDA fractie bezig met allerlei plannen voor de ruimtelijke or dening in deze regio. Ik vecht voor mijn overtui ging, dat zorg voor mens en leefomgeving erg be langrijk is en besef dat sommige collega's kun nen denken: 'daar heb je dat vervelende mens weer'. De zekerheid die ik voel omtrent de ma nier waarop ik in het leven sta, die maakt dat ik ook sta voor waar ik in geloof. Dus accepteer ik dat sommige mensen mij zo zien. En dat gevoel van 'het is goed zo', is direct terug te voeren op die spirituele ervaring in de polders van Zoeter woude. Vroeger wilde ik graag aardig gevonden worden. Dat maakte me onzeker. Ik heb geleerd dat ik mijn gevoel en verwachtingen kan bijstellen. Dat het erom gaat jezelf te blijven en te worden. Een duidelijk voorbeeld is de manier waarop ik jaren geleden met een moeilijke periode in mijn huwe lijk omging. Onze twee kinderen waren nog klein. Ik was vader en moeder tegelijk, omdat mijn man voor zijn werk of in verband met zijn activiteiten voor (Turkse) moslim-organisaties veel van huis was. Ik wilde aanvankelijk graag dat hij zou verande ren. In plaats daarvan kwam ik tot het inzicht dat ik zelf kon veranderen, en mijn verwachtingen en belevingen kon sturen of de dingen vanuit een andere invalshoek benaderen. Het werkte, en dat geldt niet alleen voor deze situatie. Het woord moslim betekent ^je in wede overge ven aan God'. Dat heeft voor mij een bijzondere betekenis. In 1976 trouwde ik met mijn man, die geboren en getogen is in Turkije. Hij heeft mij nooit gevraagd moslim te worden. Dat is gaande weg gegroeid. Aanvankelijk voelde ik geen behoefte om als moslim te leven, maar na verloop van tijd ge beurde dat toch: ik verdiepte me in de leer, dronk geen alcohol, vastte mee in de Ramadan, en bo vendien hadden we afgesproken om onze kinde ren op te voeden als moslim. Al voordat ik mijn man leerde kennen, had ik kennis gemaakt met de Soefi-beweging (een religieuze beweging met wortels in de Islam, gesticht door de Indiase mysticus en muzikant Hazrat Inayat Khan, 1882-1927). Zij gaan uit van de overtuiging, dat alle religies in wezen één zijn. Voor mij vormt God als het ware het midden en de buitenkant van een wiel, waarin de spaken de verschillende uitingsvormen zijn van religiositeit. Dat alles zat achter het besluit mijzelf ook mos lim te gaan noemen. Er zijn mensen die hun religie misbruiken voor andere dan religieuze, doelen. Dat gebeurt helaas in iedere geloofsovertuiging. Maar de kern van religie is iets moois, en heel waardevol. Zo raakte de kern van de islam (je in vrede overgeven aan God) ook mijn hart. Ik kom uit een fijn katholiek gezin in Nijmegen. We gingen trouw iedere zondag naar de kerk. In mijn pubertijd begon ik te twijfelen aan de stel ling, dat het katholicisme het enige ware geloof was. Wat andere mensen geloofden moest toch ook waarheid bevatten? Die twijfel bleef. Als jongste van vijf kinderen heb ik het heel moeilijk gehad met de dood van mijn moeder. Ik heb me heel eenzaam gevoeld en hunkerde naar iemand die om me gaf. Ik was twaalf jaar toen zij op 54-jarige leeftijd overleed aan kanker. Mijn vader, een journalist, putte veel kracht uit zijn ge loof. De manier waarop hij met dat verlies om ging, heeft veel bijgedragen aan mijn be^ouc ding omtrent de kracht en de waarde ven. Hij bleef vertrouwen in God, on<izou klap die hij toch had gekregen. Hij wist e^S61" te geven aan de dood van zijn innig8 j- vrouw. Dat heeft mij diep geraakt. !ns p te Op het moment dat mijn moeder stierfeten niet bij, maar ik heb het gevoeld. 'Er isufer mama', zei ik tegen mijn broer die bij Jaa me was. Ik wilde per se naar haar toe. ,or Later heb ik dat vaker gekregen: van Pn x die ervaringen waaruit blijkt dat er a- meer is dan dat wat je met het blote }zon' oog kunt waarnemen." Nou Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque ANNO 1899 ANNO 1974 Zaterdag 1 april BOLLENSTREEK-Ontzet tend groot is de schade, door de laatste vorst teweegge bracht in de hyacinten-vel den; het tegenwoordige ge slacht heeft zoo iets nooit aanschouwd. Geheele velden zien grijs in plaats van groen, de bloemknop is geheel be vroren en ligt bovenop de plant verlept ineengezakt. Van den bloei zal voorloopig niets terechtkomen. Indien er nog wat te zien zal zijn van latere soorten, is er minstens 10 a 14 dagen tijdruimte noodig. Hoe onder deze omstandig heden het eigenlijke bollen- gewas zal uitvallen, ligt voor de hand; de kansen staan hievoor buitengewoon slecht. Voor alle qualiteiten worden nu reeds prijzen geboden, die in geen jaren gehoord zijn. GEMENGD NIEUWS - De ge schenken, die de jonge Ame- rikaansche millionair William K. Vanderbilt en zijn bruid ter gelegenheid van hun onder trouw gekregen hebben, vor men een waarde van twee tot drie millioen gulden. Dinsdag 2 april LEIDEN - Een onbeduidend brandje in de omgeving van de Maredïjk heeft gisteravond enig tumult ver oorzaakt. Het rumoer eindigde met de aanhouding van een 38-jarige Leidse sportleraar, tegen wie proces verbaal is opgemaakt ter zake van mishandeling van een brandweer man en dreiging met een wapen. De moeilijkheden begonnen op het mo ment dat de brandweer werd geat tendeerd op een hinderlijke rookont wikkeling in het Maredijkkwartier. Het bleek dat de in deze buurt als potig bekend staande sportleraar op een achter zijn woning gelegen ter rein, grenzend aan dat van De Land bouw, bezig was met het afbranden van kopermateriaal. De komst van de brandweer wekte de woede van de karate-expert op, die vervolgens met een emmer vol brandbare vloei stof op de spuitende brandweerlie den zou zijn afgestormd. De brand weermannen richtten daarop in een soort reflexbeweging de straal op de boze sportinstructeur, die vervol gens zowel de brandweerlieden als de inmiddels verschenen politie agenten met een buks bedreigde. De sportleraar deelde tijdens de scher mutselingen ook rake klappen uit, waarbij een adspirant-officier van de Met een rijkelijk versierde melkkar, voorafgegaan door een kinderschare uit de buurt, werden melkbezorger Jan Stouten en zijn vrouw gisteren door een uitbundige cliëntèle naar de aula van het Visser 't Hooftlyceum aan de Kagerstraat getranspor teerd om daar een grootse hulde te ondergaan. Stouten was gisteren precies veertig jaar in dienst van Menken Landbouw BV en heeft gedurende die tijd de melk in die wijk aan de man gebracht. foto archief leidsch dagblad brandweer zo hard op de kaak werd geslagen, dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. De weer spannige Leidenaar is pas later op de avond, nadat hij enigszins was gekalmeerd, door de politie van huis gehaald. Hij is inmiddels weer op vrije voeten. LIMA - Manuel Chavez Valderrama, die na een bedelaarsbestaan van 32 jaar in de Peruaanse hoofdstad Lima met "pensioen" wilde gaan, besloot zijn carrière af te sluiten met een bad. Chavez deed zijn broek uit en waadde een plaatselijke fontein in. Vanuit de verte zag hij toen hoe een dief zijn broek weggriste en daarmee de som waarmee hij van zijn levens avond had willen genieten - een klei ne 50.000 gulden volgens de poli tie. LOF LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ÉTn' KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) l.f Klein Schiphorst (adjunct) W.F REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden ,,,het ze t TELEFAX J n{ Advertenties: 071- 5323 508 hel Familieberichten: 023-5317 ÜC kri 023- 5320 216 j* R, Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 92'" ADVERTENTIES 'ens( Maandag t/m vrijdag van 8.30 tflt h< 071- 5356 230 .ets RUBRIEKSADVERTENTIE. Maandag t/m vrijdag van 8.301P 071- 5143 545 ze ABONNEMENTEN aar j bij vooruitbetaling: met per maand (acceptgiro) j vai per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) r" c per jaar (acceptgiro) Polei Abonnees die ons een machtiging vof zt het automatisch afschrijven van het VQC abonnements- geld, ontvangen ƒ1- betaling. L. VERZENDING PER POStiSte Voor abonnementen die per post (bi mei worden verzonden geldt een toeslaoep aan portokosten per verschijndag. jjn Voor mensen die moeilijk lezen, £de I hebben of blind zijn (of een andein leeshandicap hebben), is van het regionale ni Dagblad op geluidscasset informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuujterr Pen oi een anoein is een san* 0r uwsuit hetL issette besef?1, 486 L I K N H U I Z wie keei ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondetiOOp feestdagen). S. „I Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. 7e z Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. t INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14