Leiden Regio Busstation Leiden nog niet in orde Eenpaasbest ei komt niet uit de smmé Kijken en bekeken worden in Groenoordhallen Een roggeveldje zonder rogge Twee gewonden bij caféruzie Auto vliegt uit de bocht Buurtwerk wil meer zorg gaan bieden 'S^leugdige zakkenrolsters opgepakt jjiDENDrie meisjes in de leeftijd van 10 tot 12 jaar zijn zater- Fra( lagmiddag opgepakt wegens poging tot diefstal. Eén van de neisjes werd betrapt toen ze op de Nieuwe Rijn met haar hand n de tas van een winkelende vrouw zat. Ze kreeg echter geen ans iets weg te nemen. Het uit Amsterdam afkomstige drietal is .j 17 i avonds door een moeder opgehaald van het politiebureau. I(1 )oorweekt in Donkersteeg 13 '1 jiDENIn de Donkersteeg zagen agenten zaterdagmiddag een oorweekte man. De 30-jarige Leidenaar verklaarde door be- UU( enden in de Oude Rijn te zijn gegooid als vereffening van een ikschuld. Hij wilde geen aangifte doen. "ichaap illegaal geslacht aan Vlietweg eidenPolitiemensen troffen op een bedrijf aan de Vlietweg za- tek ïrdagavond drie mannen en een geslacht schaap aan. Eén van M e drie, een 46-jarige Hagenaar, zei het schaap met toestem- ïing van de eigenaar van het bedrijf illegaal te hebben geslacht. )e man is aangehouden. De rol van de eigenaar van het bedrijf rordt nog onderzocht. luschauffeuse mishandeld iden Een 35-jarige buschauffeuse heeft het afgelopen weck- nde bij de Leidse politie aangifte gedaan van mishandeling, opiojle vrouw draaide met haar bus zaterdag een rotonde op in Kat- ijk waarbij een automobilist kennelijk vond dat hem onrecht erd aangedaan. Hij reed achter de bus aan en toen deze stopte m passagiers te laten uitstappen, stapte de man in en sloeg de hauffeur. Een passagier wist de onbekende dader de bus uit te ferken. h )ubbel gedupeerd iden» Een 24-jarige inwoner van studentenflat De Pelikaanhof sinds vrijdagochtend zijn stereo-installatie kwijt. Hij moest >en zijn kamer verlaten omdat er op de gang een brandje was tgebroken dat met de nodige rookontwikkeling gepaard ging. p last van de brandweer en politie werd een deel van De Peli- aanhof ontruimd. Tijdens de ontruiming heeft iemand kans ■zien de muziekinstallatie uit de kamer van de man te stelen, e gedupeerde deed het afgelopen weekeinde aangifte. nvalide man onderuit iden Een getuige meldde de politie dat zaterdagochtend rond wart over twee een invalide man op de rijbaan van het Lam- ïenschansplein lag. Het bleek een 35-jarige Leidschendammer zijn die met zijn driewieler onderuit was gegaan. De man had aofdwonden en klaagde over pijn in zijn borst. Hij is voor on- T/njerzoek naar Anthoniushove in Leidschendam gebracht. en eric-jan berendsen wim wegman. 071-5356414. plv -chef herman joustra, 071-5356430 Niets ontgaat de keurmeesters tijdens de paasveetentoontstelling. foto taco van der eb leiden eric-jan berendsen Poten als pilaren, spieren als kabeltouwen en billen waar Arnold Schwarzenegger jaloers op is. En wie nog niet weet wat het begrip stierennek inhoudt, had dat afgelopen zaterdag zelf prachtig kun nen aanschouwen. Nee, niet tijdens wedstrijden bodybuilden in een of ander achteraf zaaltje maar in de Groenoordhallen waar de Vebo voor de 49ste keer haar paasveetentoonstelling hield. Ze waren weer allemaal naar Leiden afgereisd, de allerbeste mesters van Nederland met hun schapen. Ramlammeren, zuig- lammeren, Hampshire Down's, Suffolk's en Texelaars, om er maar eens een paar te noemen. Maar ook de koeien in alle soorten en maten ontbraken uiteraard niet, slachtvee en jongvee. Roodbont, roodblaar en rode aalstreep. Zwartbont, zwartblaar, zwarte aal streep en Belgische witblauwen. Een wasbeurt met zeepsop doet wonderen vlak voor de keuring en van een beetje spiritus gaat het dier mooi glimmen. Trucs waar de jury makkelijk doorheen prikt. De in smetteloos wit gestoken heren ontgaat niets. Het is bekijken, betasten en beoordelen in één van de vier ringen waarin wordt gekeurd. Regionale deelnemers vielen afgelopen zaterdag niet in de prij zen tijdens de nationale finales. De kampioen bij het vrouwelijk slachtvee kwam uit Medemblik, die bij de 'mannen' uit Nieuwe Niedorp. ir g met de legbatterij, leve de in de buitenlucht. Onder motto voerde de Neder- Ise tak van de organisatie ng npassion In World Farming reneWTF) gistermiddag actie in -16 den. Op de hoek van de Lan- Mare en de Haarlemmer- lat liep de mensgrote 'batte- E)sVip' Hetty rond. Hetty staat ^3 d ïbool voor alle kippen in de industrie en is het boeg- ld van CIWF dat opkomt de belangen van dieren in bedrijfstak. Rond Pasen kt Hetty in winkelcentra en - ten op om kracht bij te zet- aan de campagne die CIWF ïeel Europa voert voor een j nswaardiger' behandeling dieren. etty heeft kale plekken, een 25/4^knipte snavel en ziet 'er uit.' Zoals de meeste kip pen in legbatterijen. „Die heb ben namelijk zo weinig ruimte dat ze niet eens hun vleugels kunnen uitslaan. Per dier is er maar 450 vierkante centimeter beschikbaar, minder dan de oppervlakte van een A4-tje. In zo'n krappe kooi is elk natuur lijk gedrag onmogelijk. Daarom gaan de dieren elkaar te lijf en om beschadigingen te voorko men worden een stukje van de snavels afgeknipt", aldus cam pagnecoördinator Geert Laugs. Door zoveel mogelijk tegen standers van legbatterijen sa men met Hetty op de gevoelige plaat vast te leggen, probeert CIWF druk uit te oefenen op de Nederlandse regering. Daarom werden winkelende voorbijgan gers aangesproken en uitgeno digd om op de foto te gaan. Alle gistermiddag in Leiden gescho ten plaatjes zijn inmiddels op gestuurd naar Landbouw-mi- Legbatterijkip Hetty als protest tegen de positie van dieren in de bio- industrie. foto mark lamers nister Hayo Apotheker. Het Eu- finitieve besluit wordt echter dit ropees Parlement heeft in janu- voorjaar genomen door de mi- ari namelijk gestemd voor een nisters van landbouw van de verbod van het gebruik van bat- lidstaten. Met de huidige cam- terijkooien vanaf 2009. Het de- pagne wil CIWF ervoor zorgen dat Apotheker en zijn collega's de uitspraak van het Europees Parlement niet naast zich neer leggen. Laugs en de zijnen zijn al sinds vier oktober vorig jaar bezig met hun actie tegen leg batterijen. „De uitspraak van het Europees Parlement was voor ons een geweldige opste ker. Nu moeten de ministers nog over de streep worden ge trokken. We proberen dat door het uitoefenen van druk mid dels post en voorlichting aan het publiek." In aanloop naar de paasda gen worden er in Nederland 25 miljoen eieren verkocht. Als het aan CIWF ligt zijn dat geen eie ren meer van kippen uit legbat terijen. „Maar ook de eieren van scharrelkippen zijn niet ideaal", weet Laugs. „Scharrel- kippen zitten weliswaar niet in een legbatterij maar komen nooit buiten. Het beste ei is het gge heeft een uitgebreid ?rdhLJ)rtelstelsel en een sterk uit telend vermogen. Rogge ge- vooral goed op zanderige jstra Jnd. Winterrogge zaai je in tl1011 najaar en wordt geoogst in e[ftz voorzomer. De encyclope- 1/4 tij i geeft verder aan dat je van behalve roggebrood ook g knackebröd kunt maken, dat het het stro ervan ge- ngs| likt is als dakbedekking en iestri voedingsbodem. Precies, iet wi t laatste zochten we. Een jouaiedingsbodem. :t leek zo'n aardig plannetje, schfr Wijkbeheer Zuid, om rogge jen 8 te zetten in de strijd tegen de alslag. Want daar schijnt dat was - de encyclopedie en kenners bevestigen dat ook - uitermate geschikt voor te zijn. Voor de goede orde: Wijkbe heer is een onderdeel van de gemeentelijke Sector Milieu Beheer. Leiden is opgedeeld in vier stukken en elke wijk heeft zijn eigen team dat zorgdraagt voor onder meer het groen. Nu zitten ze in Zuid, wat dat groen betreft, al jaren met een paar rotte plekken. Hoe het komt, komt het, maar op som mige plaatsen in de wijk wil nog geen grasspriet groeien, 's Zomers zo droog als gort en 's winters zo nat als wat. Uiter aard zijn die lokale knollentui nen een doom in het oog van de bewoners. Vooral voor die mensen die wonen in de omge De Blauwe Steen, die al 700 |aar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. ving van de Johan Wagenaar- laan en het Pergolesipad. Want met name daar liggen die troosteloze vlakten. Juist vanwege zijn uitstoelend vermogen (breeduit groeien) is rogge een probaat middel om de grond te bemesten. Je zaait het in het najaar, je laat het op komen in het voorjaar en als het gewas pakweg een halve meter hoog is, ploeg je eind april de hele boel onder. Het effect dat dat sorteert zorgt me de voor een betere structuur van de grond. En eventueel voor een betere afvloeiing van het water. ,Een groenbemester, noemen wij het", zegt de heer Bak van de Dienst Landbouwvoorlich ting in Dronten. „Geeft minera len af aan de bodem en verbe tert inderdaad de structuur. Een juist gebruik door de ge meente Leiden. Niets op aan te merken, al zou ik zelf in zo'n geval voor andere middelen kiezen. Maar goed, dat moeten zij weten. Op zich is het niet verkeerd", aldus deze kenner. Gewapend met die wetenschap en omdat het inmiddels april is, togen we naar het Pergolesi pad in Zuid-West om met eigen ogen te zien hoe het gewas er bijstond. Voor wie dat nog niet weet: Giovanni Battista Pergo- lesi was een Italiaanse compo nist die leefde van 1710 tot 1736. Zijn bekendste werk heette La Serva Padrona en aan deze jonggestorven Napolitaan wordt ook wel de komische opera toegedicht. Maar dit na tuurlijk geheel terzijde. Een komisch gezicht was het in elk geval geenszins, daar bij de De rogge, of wat daarvoor moet doorgaan, aan het Pergolesipad. Korte Vliet. Inplaats van een veld van golvende aren stond er hier en daar een sprietje, nauwelijks een paar centimeter hoog. En aan het eind van de Diepenbrocklaan van hetzelfde laken een pak. Zand, plassen, kuilen, gaten en her en der een plukje groen. In de verste verte geen rogge te bekennen. Zou het gewas dan soms al omge ploegd zijn? „Nee, het is domweg niet opge komen", zegt een bewoonster van het Pergolesipad die haar hondje uitlaat. „Volgens mij hebben ze het helemaal niet gezaaid", zegt de dame die vanuit haar hoekhuis aan de Johan Wagenaarlaan recht op het bruine 'plantsoen' uitkijkt. „Het lijkt wel een aspergeveld met al die geulen. Meneer, u had hier van de winter moeten komen. Zwommen de eenden er rond, zoveel water lag er hier." „Water is inderdaad het pro bleem geweest", weet Saskia Ridder van Milieu Beheer in tussen. „Een teveel aan water. Het heeft zoveel geregend dat het overgrote deel van het rog ge het loodje heeft gelegd. On der normale omstandigheden had het nu zo'n tien, vijftien centimeter hoog moeten zijn. Mogelijk als vanaf vandaag nu zo'n tien, veertien dagen ach tereen de zon schijnt dat er nog foto mark lamers wat van terecht komt. Zo niet dan moeten we het maar als verloren beschouwen. De mevrouw van de hoek haalt haar schouders op. „Ach", zegt ze, „hier verderop bij de Die penbrocklaan duurde het ook jaren eer het gras er echt wilde groeien. Uiteindelijk is het er toch gekomen. We wachten dus maar rustig af." Dat is inderdaad misschien nog maar het beste. En in de tus sentijd: zand er over en uitstoe len die'perken. Want zoals het er nu uitziet, ziet het er ook niet uit. ad van kaam Weer test op 11 april Het blijft nog tenminste enkele weken een rommeltje met de bussen bij het Centraal Station in Leiden. Het Dynamisch Reizigers Informatie Systeem (DRIS) ver toont nog enkele haperingen. Busonderneming ZWN verwacht pas half april te kunnen gaan draaien met het systeem. Het DRIS moet reizigers snel laten zien welke bus hoe laat op welk perron zal vertrekken. Op zondag 11 april zal de ZWN het systeem nogmaals testen. leiden onno havermans Het was de bedoeling dat het systeem deze maand zou gaan draaien. Op digitale borden bo ven de perrons verschijnen, als alles goed loopt, de nummers en vertrektijden van de bussen van ZWN en NZH. Uit drie test zondagen is echter gebleken dat de systeem nog niet vlekke loos werkt. „Er zijn wat onvol komenheden in de software", verklaart projectleider B.A. Jon- gerius. „Bovendien zijn we nog niet tevreden over de spiegeling in de displays." De borden zijn als gevolg van zonneschijn niet altijd duidelijk leesbaar. De gemeente Leiden wordt 'niet zenuwachtig' van het uit stel, zo laat stationsprojecdei- der P. Prudhomme van Reine weten. „We willen zeker weten dat de reizigers er niets van merken als we straks in proef bedrijf gaan. Dit heeft op de gang van zaken op het Stations plein geen invloed. Dat we de streefdatum niet halen komt niet onvoorzien." Het bussysteem moet zelf standig gaan draaien. In nood gevallen kan alleen de centrale verkeersleiding in Zoetermeer ingrijpen. In Leiden bestaat straks geen controlemogelijk heid. Daarom moet het resul taat van de test vlekkeloos zijn, vindt Jongerius. „Als het op 11 april goed loopt, kunnen we het systeem op 18 april aanzetten. Dat moet lukken." Helemaal nieuw is het dyna mische systeem niet. Eindho ven en Amstelveen werken al enkele jaren met een vergelijk bare verwijzing naar hun stads en streekbussen. „Maar je kunt niet zomaar het systeem van Eindhoven overnemen en in Leiden laten draaien", zegt Jon gerius. „Elke plaats heeft zijn eigen kenmerken. De layout van het busstation is anders en er lopen andere routes. Boven dien -is dat systeem inmiddels verouderd, de techniek is ver beterd. En in Eindhoven zijn ze ook lang bezig geweest met uit testen, hoor." eko-ei. Dat is het meest dier vriendelijke ei van Nederland. De kippen komen altijd buiten en hebben dus veel ruimte. Ze kunnen vrij op stok gaan, stof- baden en hun ei leggen in een nest. Een paasbest ei komt dus niet uit de legbatterij" CIWF maakt zich ook zorgen over de omschakeling van veel varkensboeren op legbatterijen. „Veel varkensboeren stoppen ermee door de problemen in hun bedrijfstak", weet Laugs. „Omdat ze grote schuren heb ben is de stap naar legbatterijen snel gemaakt. Dat betekent dus nog veel meer kippen op een heel kleine ruimte" Daarom pleit Laugs voor strengere re gelgeving. „Pas de omstandig heden aan aan wat een dier no dig heeft en niet aan wat de in dustrie eist. Want eieren van kippen uit legbatterijen zijn het produkt van dierenleed." leiden zonder vaste woon- of verblijf plaats aan als verdachte. Er was ook nog een tweede slachtoffer, een een eveneens 42-jarige Lei denaar. Door overmatig drankgebruik kon geen van de betrokkenen zich precies herinneren wat er zich had afgespeeld. In een café aan de Herenstraat ontstond gisteravond rond half twaalf een fikse ruzie. Gealar meerde agenten troffen een on bekend slachtoffer aan met een fikse oogwond. Een aantal klan ten wees een 42-jarige man De man botste achtereenvol gens op een verkeerslicht, ver keersbord en een paaltje alvo rens tegen de gevel van een pand aan de Hoge Rijndijk tot stilstand te komen. De man liep gezichtsletsel op. De auto is to tal-loss. Een 26-jarige man uit Hazers- woude -Dorp is afgelopen nacht even na twaalf uur met zijn auto uit de bocht gevlogen toen hij vanaf de Plantage de Hoge Rijndijk wilde oprijden. leiden robbert minkhorst De buurtwerkmaatschappij Lei- den-Noord wil meer zorg bie den. Zo denkt ze te bereiken dat minder mensen buiten de boot vallen. Dat kondigt de organisa tie aan in haar nieuwe beleids plan. De buurtwerkmaatschappij meent dat zij met haar nieuwe rol, waarbij de instelling meer een schakel moet worden tus sen de gemeente, De Zijl Bedrij ven en zorg- en welzijnsinstan- ties, haar oorspronkelijke doel ook beter vorm kan geven. De buurtwerkmaatschappij wil de sociaal zwakkeren in Leiden- Noord meer kansen geven. De buurtwerkmaatschappij is een voortzetting van de Stichting Welzijnswerk De Kooi. De in stelling heeft nu drie projecten: de kringloopwinkel, de drukke rij en het wijkserviceteam. In de drukkerij worden verschillende leden- en clubbladen gemaakt. Het wijkserviceteam ruimt bij voorbeeld zwerfvuil in de wijk op en werkt mee aan onder- houds- en verbouwingsklussen in de stad. Ontwikkelingen op het ge bied van zorg en welzijn vragen om meer aandacht, signaleert de instelling in het beleidsplan. „Meer mensen vallen om uit eenlopende redenen tussen wal en schip. Door het samenko men van problemen (gezond heidsproblemen, verslaving, isolement, psychosociale en psychische problemen, gebrek kige hygiëne, criminaliteit, overlast, geweld, dakloosheid) zijn deze mensen voor de regu liere instellingen in zekere zin 'lastige klanten." De buurtwerkmaatschappij ziet voor zichzelf een schone taak weggelegd. Voor deze groepen mensen wil ze een vangnet zijn. Er ontstaan tegen woordig circuits van instellin gen en instanties, waarin ge zondheidszorg, maatschappe lijke dienstverlening, huisves- ters, politie en gemeente sa menwerken. De buurtwerk- maatschappij 'meent dat zij haar plaats in die netwerken moet innemen'. Dat kan met reeds bestaande projecten (het buurtteam en de groep mensen met een taak straf), maar ook met nieuwe. Willen deze groepen mensen echter niet alsnog buiten de boot vallen, dan moet de instel ling deze mensen nemen zoals ze zijn: „De sfeer dient zo te zijn, dat deelnemers het gevoel krijgen geaccepteerd te worden, met al hun mogelijkheden en gebreken." Als voorbeeld noemt de orga nisatie het project waarbij werklozen die aan de slag gaan als huismeester in een flatge bouw. Zo vervullen ze een functie als regelaar, informatie bron, toezichthouder en hulp, met name voor de sociaal zwakkeren. Het mes snijdt zo aan twee kanten: een werkloze vindt emplooi en wordt uit een isolement gehaald; dat laatste geldt ook voor de alleenstaande ouderen en ex-psychiatrische patiënten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9