KPN beschuldigd van omkoping NIB mag best wat meer gaan kosten Gelredome en Vitesse gaan op zoek naar de massa Economie Eigen Huis wil elk jaar taxatie koophuis JV groeit vooral door maatschap vrouwen nippertje ldingsplan >r Boël Belgisch Creyfs aast op uitzendbureau Content [F onderhandelt in Rusland EI <oy_. D recteur Camdessus van het Internationaal Monetair ds heeft zaterdag en zondag in Moskou onderhandeld over ivve leningen aan Rusland. Volgens de Russische eerste vice- lier Joeri Masljoekov waren er gisteren nog slechts 'milli- ts' onenigheid. Rusland heeft leningen nodig om enorme 'J|[ enlandse schulden te kunnen aflossen. Maar het IMF eist Ie Russische regering eerst een realistisch plan maakt om comonische crisis aan te pakken. In augustus bevroor het nieuwe leningen omdat de Russische regering de roebel dueerde en enkele schulden niet afbetaalde. tstaurantketen weg uit Rotterdam erpam De Rotterdamse vestiging van de Amerikaanse res- antketen Thank God It's Friday heeft uitstel van betaling ge- gd. Friday's, zoals de keten kortweg wordt genoemd, is van- nd 1996 gevestigd op een bijzondere lokatie: in het brug- ïoofd van de oude Willemsbrug, met weids uitzicht over de s. Het was de eerste Nederlandse vestiging van een keten meer dan vierhonderd vestigingen in dertig landen. Vol- bewindvoerder Walhain heeft ,,de samenwerking met de chise-gever in Amerika nogal gehaperd." Het restaurant i bovendien nauwelijks klanten te trekken onder de bezoe- van het Maastheater dat in hetzelfde gebouw zit. De exploi- wil het restaurant voortzetten, maar volgens de bewind der mogelijk onder een andere naam. el animo voor buschauffeur iDAMHet drama met de autobus bij Wiesbaden heeft niet b inderd niet dat de open dag van twaalf touringcarbedrijven !t Feijenoordstadion zaterdag een succes is geworden, mige geïnteresseerden zaten meteen gisteren al voor hun we baas achter het stuur. De branche zit om chauffeurs te ïgen. Jaarlijks verlaten zo'n vijfhonderd chauffeurs het vak, ijl de instroom hapert. Het ongeval met de touringcar in sland, waarbij vrijdag twee Limburgse kinderen om het le- .varen gekomen, Het beroep van buschauffeur is onder jon- n uit de gratie, maar zaterdag konden toch twintig belang enden voor de rij-opleiding van drie maanden in de armen iten worden. itergeschil op herhaling elburg Het Zeeuwse energiebedrijf Delta mag op herha- in een poging buiten de provinciegrenzen klanten te trekk- roor de levering van industriewater. Delta wil aan grote antse bedrijven industriewater leveren. Dit water is minder ig gezuiverd en ongeschikt als drinkwater. Voor gebruik in dustrie is het wel geschikt. Het is goedkoper, waardoor het rekkelijk is voor de bedrijven. Volgens de Zeeuwen houden rabanders de grens op slot in een poging het eigen regiona al iterbedrijfWNWB te beschermen. De provincie Brabant 1 erde Delta een vergunning, onder andere door te stellen Ie Zeeuwse plannen een doelmatige drinkwatervoorziening weg zou staan. Op dit punt heeft de rechter de provincie gefloten. Vandaag vindt een hoorzitting plaats, waarna het antse provinciebestuur zich opnieuw moet buigen over de inningaanvraag van de Zeeuwen. g geen nieuwe WTO-directeur De wereldhandelsorganisatie WTO Is er zaterdag niet in agd een nieuwe topman aan te wijzen. De organisatie heeft elf tot donderdag de tijd gegeven eruit te komen en zal woensdag weer over de kwestie buigen. In de tussentijd ■n onderlinge besprekingen plaats. Er moet een opvolger :n voor Renato Ruggiero, die er woensdag na het aflopen ijn ambtstermijn mee ophoudt. Er zijn nog twee kandida- ver, vice-premier Supachai Panichpakdi van Thailand en Moore, oud-premier van Nieuw-Zeeland. De VS willen re, de ontwikkelingslanden Supachai, terwijl de EU vooral eid wil. Politiek eist onderzoek na onthulling Netwerk PvdA, CDA en GroenLinks willen een onafhankelijk on derzoek naar de beschuldiging dat KPN smeergeld heeft betaald om toegang te krijgen tot de Indonesische tele communicatiemarkt. Om de sporen daarvan te verdoe zelen, heeft het bedrijf volgens de actualiteitenrubriek Netwerk bestaande bedrijven betaald voor diensten die ze nooit hebben verleend. KPN-woordvoerder Potman ontkende gisteren de beschuldigingen en zegt een on derzoek met vertrouwen' tegemoet te zien. den haag anpvoor invloedrijke personen die KPN moesten helpen aan een Volgens Netwerk heeft KPN in ingang op de telecommunica- 1994 voor minstens 25 miljoen tiemarkt in Indonesië. Daarbij gulden aan neprekeningen be- zou het een advies van het ac- taald in Hong Kong. In werke- countantskantoor Coopers lijkheid ging het om smeergeld Lybrand hebben genegeerd om niet in de Indonesische tele communicatiemarkt te stappen vanwege de te grote risico's. Twee jaar later, in 1996, was KPN volgens de rubriek bereid om een risico te lopen van 200 miljoen gulden ten behoeve van de Indonesiër Djody, een vriend van de minister van tele communicatie. Dat bedrag zou gelijk staan aan 10 procent van KPN's jaarwinst. Deze garant stelling zou volgens Netwerk duiden op een vorm van omko ping die Indonesië niet vreemd is. KPN werd eerder in verband gebracht met omkopingsprak tijken. In januari beschuldigden twee oud-ministers van Tsje chië het bedrijf van het betalen van smeergeld aan twee politie ke partijen uit de regering- Klaus. KPN ontkende. Staatsse cretaris De Vries van economi sche zaken zag geen aanleiding voor een nader onderzoek. PvdA, CDA en GroenLinks wil len dat de bewindsvrouwe nu ook het politierapport opvraagt over de mogelijke betrokken heid van KPN bij smeergeld- praktijken in Tsjechië. KPN ontkent de beschuldi gingen. Woordvoerder Potman: „We zijn er in gestapt omdat er interessante opdrachten uit voortkwamen. Er zijn geen gel den weggesluisd. We hebben nooit op neprekeningen in Hongkong gestort." Ook de be weringen over het risico van 200 miljoen gulden dat KPN zou hebben gelopen ten faveu re van Djody kloppen niet vol gens Potman. „Als Djody in de problemen zou raken, krijgen wij zijn aandelen in ruil." Hij wijst erop dat het gesuggereer de risico eerder richting winst gaat, aangezien ook in Indone sië velen overstappen op mo biel bellen. Volgens Potman zijn de betalingen aan Djody gewoon via de bank gelopen. „Er is geen smeergeld aan te pas gekomen." Concurrentie in CD-foongids KPN KPN Telecom vermeldt in zijn nieuwe telefoongids op cd- rom, de Cd-foongids, ook de telefoonnummers van abon nees van concurrenten. Op het schijfje staan 7 miljoen num mers, voor het eerst ook voor zien van een 'routeplanner' waarmee de weg naar de abonnee kan worden gevon den. Naast de telefoonnum mers zijn ook de adressen, postcodes, faxnummers, mo biele telefoon en servicenum mers opgenomen. De infor matie op de Cd-foongids komt overeen met de inhoud van 50 telefoonboeken. Vereniging ziet voordelen voor eigenaar meer vrouwen worden de vakbond. Op 1 janua- de FNV 330.600 vrouwe- den. Dat is 27,5 procent totaal. De afgelopen ze- nam het aandeel vrou- let 5 procent toe. percentages vrouwelijke verschillen sterk per Tokyo» Ondanks de kwakkelende economie nam de grootste Japanse supermarktketen Ito Yokado onlangs 2500 nieuwe cassières in dienst Een van de onderdelen van hun opleiding in klantvriendelijkheid is het aanleren van de gebarentaal, zodat ze ook dove en doofstomme klanten te woord kunnen staan. In een hotel in Tokyo werden de examens afgenomen. foto afp»toru yamanaka den haag gpd Koophuizen moeten elk jaar worden getaxeerd in plaats van om de vier jaar, meent de Ver eniging Eigen Huis (VEH). De vereniging vindt dat bij het hui dige systeem huiseigenaren de kans lopen te veel te moeten betalen aan vermogensbelas ting, onroerende-zaakbelasting (ozb), huurwaardeforfait en de waterschapsheffing. De nieuwe taxatieronde die dit jaar begint in het kader van de WOZ (wet Waarde Onroe rende Zaken) geldt voor de be lastingaangifte voor de periode van 2001 tot 2005. De belasting betaler heeft dus over zes jaar nog steeds te maken met de waarde waarop het huis dit jaar wordt getaxeerd. Als de waarde gaat dalen na de enorme stij gingen van de afgelopen jaren zullen de kopers zich bekocht voelen, denkt de VEH Directeur Van Loon heeft goede hoop dat de commissie-Stevens de wens van de VEH over neemt. De commissie evalueert de WOZ en moet dit voorjaar adviezen uitbrengen voor een verbete ring. „De commissieleden heb ben heel veel sympathie ge toond voor ons voorstel", zegt Van Loon. Al zullen de gemeen ten zich wel extra inspanningen moeten getroosten als het kabi net het voorstel overneemt. De gemeenten moeten een sys teem opzetten waarmee zij de waarde van individuele huizen goed kunnen bijhouden. Hier bij moet rekening worden ge houden met zaken als de lig ging (bijvoorbeeld een tuin op het zuiden of een park in de na bijheid) en het onderhoud. Als de gemeenten eenmaal een sluitend systeem hebben en jaarlijks de waarde kunnen bepalen, heeft dit allerlei bijko mende voordelen, denkt Van Loon. „Mensen zullen de afge leide belastingen makkelijker accepteren als ze weten waar om de waarde op een bepaald niveau is vastgesteld. Als ze elk jaar een rapport krijgen waarin exact staat omschreven hoe de waarde bepaald is, begrijpen ze tenminste de achtergrond. Ze hebben dan niet het idee dat de overheid zomaar wat doet. Een deugdelijk systeem maakt ook de hypotheekmarkt minder fraudegevoelig. „Hypo theekbanken kunnen bij een verzoek om geld vragen om een waarderapport", zegt Van Loon. „Als de aangevraagde hy potheek te veel afwijkt van de waarde van het huis, kan de bank nader onderzoek doen." Tevens zullen de kosten van de koper afnemen, zo verwacht de directeur. „Mensen die straks een huis kopen hebben waar schijnlijk geen taxatie nodig voor de financiering. Banken kunnen dan de WOZ-taxatie ac cepteren. Een taxatie kost mo menteel al snel zo'n 700 tot 800 gulden. Door het waarderap port houdt de koper dit in zijn zak." bond. De Kappersbond staat met kop en schouders boven aan met 97,5 procent vrouwen binnen de gelederen. Ook de onderwijsbond AOb (bijna de helft vrouwen) en de ambtena renbond Abvakabo (ruim vier op de tien) scoren goed. FNV Bondgenoten, de Bouw- en Houtbond, FNV Kiem en de NPB zitten onder het gemiddel de. De vrouwelijke aanwas is ook terug te vinden in de bestu ren. In de bondsraden steeg hun aandeel sinds 1996 van 12,1 naar 15,2 procent. De bondsbesturen bestaan voor een kwart uit vrouwen. In het bestuur van Bondgenoten is zelfs 1 op de drie bestuurders \touw terwijl vier van de vijf le den mannen zijn. utrecht erik van der struus Verhogen de pensioenfondsen ABP en PGGM deze week hun bod op de Nationale Investe ringsbank (NIB), of vinden ze vier miljard voor de Haagse in stelling meer dan voldoende? De markt rekent op het laatste. De afgelopen weken is de koers van NIB aan het Damrak opval lend gestegen, tot boven de prijs die ABP en PGGM eind de cember noemden. Dat betekent maar één ding: de beleggers denken dat het bod zal stijgen. Vlak voor Kerstmis maakten de pensioenfondsen bekend 66 gulden over te hebben per aan deel NIB. Deze week schom melde de koers rond de 32 euro (70,52 gulden). Een verschil van ruim vier gulden mag weinig lij ken, op zestig miljoen aandelen NIB betekent het 250 miljoen gulden extra. Wie voor de koersstijging verantwoordelijk is, is niet duidelijk. In beurs- kringen gaat het gerucht dat het ING is, dat twintig procent van de aandelen NIB in handen heeft en dus 50 miljoen extra zou verdienen als de huidige koers de uiteindelijk overname- koers wordt. Anderzijds zou het heel merkwaardig zijn als juist ING de koersstijging orkestreerde. Topman Van der Lugt is name lijk ook commissaris bij NIB en in die functie ging hij akkoord met het bod dat de pensioengi ganten in eerste instantie op ta fel legden. Zelf wil ING niets zeggen, zoals ook ABP en PGGM geen commentaar geven zolang het definitieve bod niet op tafel ligt. Fortis, voor vijf procent aandeelhouder, is min der gesloten. „De markt geeft aan dat het bod omhoog moet", zei bestuurder Van der Meer vorige week. Subtiel liet hij daarna vallen dat Fortis na tuurlijk 'een verantwoordelijk heid' heeft voor zijn polishou ders. ABP en PPGM hebben eerder gezegd dat de Nationale Inves teringsbank de 'parel' wordt in hun portefeuille. Zulke woor den scheppen verwachtingen. Parels kosten nu eenmaal geld. Een openbare knieval is boven dien op elegante wijze te om zeilen. Het eerste bod werd ge daan onder nadrukkelijk voor behoud van een intensief on derzoek van de boeken. Wat be let de pensioenfondsen te ver klaren dat dit onderzoek een hogere prijs rechtvaardigt? Een bedrag van zeventig gul den per aandeel is niet buiten sporig. Het komt neer op een prijs van iets meer dan zestien keer de winst per aandeel (over 1998) en die zogeheten koers- winstverhouding ligt lager dan het gemiddelde op de Neder landse beurs. Daar komen de grote expertise die NIB in huis heeft en de lage risicograad van de kredietportefeuille nog bij. In het buitenland verwisselen gespecialiseerde banken als de NIB voor veel hogere bedragen van eigenaar. Belgen wilden bedrijf Toth al langer amsterdam anp Het Belgische uitzendconcern Creyfs wil de Nederlandse branchegenoot Content over nemen. Creyf s doet een open baar bod op alle aandelen van Content van 33 euro per aan deel of drie aandelen Creyfs voor twintig aandelen Content. Creyfs waardeert Content op 229,44 miljoen euro. Slaagt het bod, dan ontstaat een plan klaar voor de g van het staalbedrijf het Waalse La Louvriè- terdagavond werden di en bonden het eens. De premier Collignon ver dat het plan een goed voor de toekomst van ememing. ^b|govens liet eerder deze weten zich terug te trek- Boël. Het concern kon ït eens worden met de overheid, die ruim 80 i gulden zou moeten bij- aan de redding van het 2970 drijf. Het nu opgestelde in is net op tijd want morgen zou de ;67' zich uitspreken over ^37 illissement als er geen iu liggen. 4 van de 1338 ba- rloren. Daarin is de over- o.46 ng van ongeveer hon- irbeidsplaatsen inbegre- - De banenvermindering ot stand via vervroegde ^'(tiering en vrijwillig ver algens de Belgische radio 28|i de bonden ingestemd i8^!n loonsverlaging van 18 arnhem erik hagelstein Als voetbaltempel mag Gelre dome geslaagd zijn, als trek pleister voor evenementen schiet de Arnhemse voetbal tempel van Vitesse nog tekort. Gelredome moet een familie stadion worden, zegt directeur Karei Aalbers. Want voor een gezonde exploitatie moet de jaarbegroting van het stadion verdubbelen tot 80 miljoen gulden. Waarom zou je geen Vïtesse-verzekeringen op de markt kunnen brengen, vraagt Aalbers zich af. Afgelopen donderdag precies een jaar geleden opende Aal bers zijn 160 miljoen gulden kostende geesteskind met een spetterende show en een suc cesvolle voetbalwedstrijd van Vitesse tegen NAC. In het eerste jaar van zijn bestaan is de kr i tiek gegroeid dat er te weinig te doen is voor het grote publiek, te weinig evenementen waar ie mand met zijn gezin naar toe kan. De provincie Gelderland en geldschieter NUON vroegen zich openlijk af of het stadion niet te veel het exclusieve do mein van Vitesse is geworden. Na een paar concerten in de eerste maanden na de opening is het met de niet-voetbaleve- nementen mondjesmaat geble ven. „De Spice Girls en de Backstreet Boys zijn van groot belang geweest voor het op de kaart zetten van Gelredome. Maar ze hebben ons een hele boel geld gekost", zegt Aalbers. De stadiondirecteur annex clubvoorzitter, die nooit onder stoelen of banken heeft gesto ken dat het stadion voorname lijk is gebouwd om geld voor Vitesse te genereren, toont enig begrip voor de kritiek die is ge leverd. „Feit is dat we de pu blieksfunctie de komende jaren moeten versterken. Voetbal is en blijft onze kernactiviteit, daar kan geen misverstand over bestaan. Maar daarnaast moet er ruimte zijn voor andersoorti ge evenementen. Ook tante Truus uit Beuningen moet kun nen zeggen: ik wil vanavond ge zellig naar het Gelredome." De organisatie van Gelredome is vorig jaar meteen al behoor lijk opgeschud. De door Aalbers binnengehaalde directeur Hans Schraders werd met een dik ad viescontract in zijn zak de laan uitgestuurd. PR-manager Sylvia Broekman nloest vertrekken en ook andere sleutelfiguren heb ben moeten opstappen. Gaan deweg zijn de organisaties van het stadion en de club in elkaar geschoven. Met Aalbers en zijn collega Guillaume Keulen aan het roer. De Vitesse-voorzitter weet waar hij naar toe wil. Hij is op zoek naar 'strategische partners', die een deel van het aandelenpak ket van Gelredome kunnen overnemen. Met de bedoeling dat Vitesse zo mogelijk al over enkele maanden eigenaar kan worden van het stadion. „Het gaat om partners die Gelredo me belangrijk vinden en er nieuwe technieken of produc ten willen introduceren. Geen kapitaalverschaffers die in korte tijd veel geld willen verdienen. Vitesse zal altijd een meerder heidsbelang behouden en baas in eigen huis blijven", aldus Aalbers. Volgens een onderzoek v.an za kenbank Mees Pierson is Vites se momenteel pakweg 150 mil joen gulden waard, het Gelre dome niet meegerekend. Mocht Vitesse het stadion inderdaad overnemen, dan moeten in elk geval de leningen van de pro vincie Gelderland (25 miljoen) en die van de Gelderse Ontwik kelingsmaatschappij f,5 mil joen) worden terugbetaald. Aal bers is ervan overtuigd dat de toekomst van Vitesse nauw ver bonden is met die vfin Gelredo me. De succesvolle Arnhemse club trekt behoorlijk,volle tribu nes, maar voor het opkrikken van de begroting is dat niet het belangrijkste. „Publiek is on misbaar voor de sfeer, voor het gevoel dat in zo'n stadion heerst. Financieel bezien wor den zaken als televisie-uitzen dingen, samenwerking met in novatieve bedrijven en mer chandising steeds belangrij ker." In de toekomstfiïosofie van Ka- rel Aalbers zal de naam Vitesse steeds verder uitwaaieren. De Afgeladen vol zat het Gelredome vorig jaar toen daar de Spice Girls optraden. Het was een van de evene menten die het nieuwe stadion 'op de kaart zette', vindt directeur Aalberse. foto gpd henk van holland club moet sfeer en geborgen heid uitstralen. In een tijdsge wricht van Europese eenwor ding en schaalvergroting, moe ten mensen zich bij Vitesse thuis voelen. Het beleid biedt zijns inziens ongekende moge lijkheden. „Waarom zou je geen I clubs. Financiële instellingen. samenwerking met bijvoor beeld een verzekeraar zoeken en allerlei producten onder de naam Vitesse op de markt bren gen? Dat concept kun je vervol gens verkopen aan andere topmensen uit de mondiale sportwereld en grote voetbal clubs tonen belangstelling voor datgene wat wij aan het doen zijn. Die snappen dat het uniek is wat hier in Arnhem gebeurt." er een onderneming met een gezamenlijke omzet van 663 miljoen euro. Het nieuwe be drijf heeft 414 vestigingen in Nederland, België, Frankrijk, Luxemburg, Duitsland en Oos tenrijk. Creyf s realiseerde vorig jaar een omzet van 438 miljoen euro en een nettowinst van 9 miljoen euro. Content kwam uit op een omzet van 226 miljoen euro en een nettowinst van 11 miljoen euro. Content heeft in Nederland een marktaandeel van 4 procent en is een van de kleinere uitzendconcerns. Creyfs is nummer drie in Bel gië. Creyf s zal gaan fungeren als houdstermaatschappij van de gezamenlijke ondernemingen, zo is het plan. De commissaris sen van Content, onder wie op richter Sylvia Toth, zullen toe treden tot de raad van bestuur van het nieuwe Creyf s. Content zweeft al een tijdje tussen ko pen en gekocht worden. Bij de presentatie van de jaarcijfers, anderhalf week geleden, plaats te directeur F. van Male het be drijf uitdrukkelijk in de etalage. „Het is een mooi bedrijf en ik kan me voorstellen dat anderen dat ook vinden", liet hij weten. Op dezelfde dag maakte direc tievoorzitter Stellingsma onver wachts zijn vertrek bekend. Verschil van mening over het te voeren beleid lag ten grondslag aan zijn besluit. Stellingsma is amper een jaar de hoogste baas van Content geweest. Creyfs is in Nederland geen onbekende. Vorig jaar breidde het uitzendbureau met de over name van het technische deta cheringsbureau Draft zijn be lang in Nederland verder uit. Op de vraag toen of Content in beeld was, antwoordde alge meen directeur Van Hemele: „Bescheidenheid lijkt me ge past. Het gaat bij Content om een beursgenoteerde onderne ming, maar als we iets overne men doen we het concreet en snel." Nog geen jaar later doet Creyfs een bod op Content.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7