Macedonische mannen opgeroepen voor leger GOED KOOP Verlies Nighthawk treft Amerikanen 25° Buitenland ür Ju F16-piloten: We zijn niet dol op schieten Over hele wereld demonstraties Serviërs Milosevic lijkt in te zetten op 'glorieuze nederlaag' DAG 29 MAART 1999 re aardbeving in Noord-India ken ontevreden over vredesproces )n Tegenstanders van president Raul Cubas van Para ieren feest, nadat hij gisteravond zijn ontslag bekend- 1 e. Tegen Cubas liep een afzettingsprocedure. De Senaat ar vandaag over stemmen. Cubas zei dat hij 'niet de oor- nn meer bloedvergieten' wilde zijn. Vrijdag vielen in de *%ad Asuncion zes doden bij rellen. De president draagt oegdheden over aan Senaatsvoorzitter Macchi. Cubas politieke mentor generaal Oviedo worden ervan be- igd achter de recente moord op vice-president Argana te Oviedo belandde in 1996 in de cel na een couppoging. Hg rvanger Cubas liet hem echter meteen vrij toen hij de :ingen had gewonnen. FOTO AFP RAFAEL URZUA ÜL; Een krachtige aardbeving heeft afgelopen nacht het en van India getroffen. Er zouden zeker vijftig doden zijn n. Het epicentrum lag in een afgelegen gebied van de lat Utar Pradesh, ongeveer 300 kilometer ten noorden Delhi. De beving van 6,8 op de schaal van Richter was k, dat ook de inwoners van de hoofdstad werden opge- Het ziet ernaar uit dat het de hevigste aardbeving in de 194 jaar is. In 1905 kwamen bij een beving duizenden n om. Volgens de politie is het moeilijk de schade vast te omdat radio- en telefoonverbindingen zijn verbroken. Ie bij aanslag in Istanbul |LEen vrouw is zaterdag omgekomen bij een aanslag op ksim-plein in het hartje van Istanbul. Elf mensen raakten ld. De 22-jarige vrouw liep met een zak met drie handgra- naar een politiewagen. Drie gewonden zijn agenten van loerpolitie, die permanent op het plein aanwezig is. Sinds irdische leider Abdullah öcalan vorige maand werd gear- rd, zijn in Istanbul diverse aanslagen gepleegd. Dë vrouw llgens de politie afkomstig uit de provincie Tunceli in het loerden bewoonde oosten van Turkije. ta Myanmar condoleert Suu Kyi Li Het militaire bewind van Myanmar, het vroegere Bir- feft oppositieleidster Aung San Suu Kyi 'oprechte deelne- betuigd met de dood van haar man, de Brit Michael Aris. prleed zaterdag in Londen aan prostaatkanker. De militai- bben de oppositieleidster, die in 1991 de Nobelprijs voor de kreeg, laten weten dat zij naar Groot-Brittannië kan als zij de begrafenis wil bijwonen. Suu Kyi heeft echter la- ten Myanmar niet te zullen verlaten, omdat zij vreest dat tairen haar niet meer zullen laten terugkeren. De opposi- iter had haar man sinds januari 1996 niet meer gezien. Drie van de vier Basken zijn ontevreden over het ver tin het vredesproces in Baskenland. Iets meer dan de helft |n betwijfelt of het bestand dat de afscheidingsbeweging september afkondigde werkelijk zal leiden tot een einde !t geweld. Dat blijkt uit een onderzoek onder ruim 2.600 j n, dat de Baskische krant El Correo gisteren publiceerde, dervraagden zien vooral de activiteiten van radicale jon- als bedreigend. Deze groepen hebben de afgelopen tijd aanslagen gepleegd. De afgelopen dagen werden de Ij van twee raadsleden met brandbommen bestookt. Jkier speelt voor Robin Hood ^3» De Siciiiaanse bankier Stefano Cutrona is tot een jaar ^iördeeld, omdat hij geld van de bankrekening van rijken en het aan armen toedeelde. Zo heeft hij als een soort ie Robin Hood ruim 1,3 miljoen gulden vergeven. Curto- jecteur van twee filialen van de Banca di Sicilia, stortte het ilgens de Italiaanse krant Corriere della Sera in een soort [Volgens geheel door hemzelf bepaalde criteria stortte hij ^aruit op de rekening van mensen die eigenlijk niet voor ing in aanmerking kwamen. De rechter hield er rekening it Curtano er zelf geen cent wijzer van is geworden. 1*611 verliest belangrijke bondgenoot Jean-Marie Le Chevalier, één van de belangrijkste noten van de extreem-rechtse Franse leider Jean-Marie heeft zaterdag bekend gemaakt dat hij het Front Natio- laat. Zijn vertrek is een nieuwe tegenslag voor Le Pen. Le er, burgemeester van het Zuid-Franse Front-bolwerk zei dat hij de partij verlaat omdat Le Pen hem en de Front-gemeenten niet steunt. Eind vorig jaar leidde de man van de partij, Bruno Mégret, een opstand binnen int, die resulteerde in een splitsing. -^Htste ronde Noord-Ierland begint Belfast De hoofdrolspelers in de Noord-Ierse politiek zich op voor cruciale onderhandelingen, die uiterlijk tot een akkoord moeten leiden. Hete aardappel is nog e ontwapening van de IRA. Vandaag zijn de Britse pre- lair en zijn Ierse ambtsgenoot Ahem in Belfast. In een ge- ijke verklaring voerden zij gisteren de druk op alle partij - De deadline van vrijdag betreft de vorming van een eigen Ierse regering. Die had er al moeten zijn, maar men kan t eens worden over de voorwaarden. Lukt dat ook nu in moet de Britse regering vrijdag de knoop doorhakken. ïiër bezwijkt aan gevolgen aanslag De Bosnische onderminister van buitenlandse zaken, lutar, is gisteren overleden aan de verwondingen die hij naart opliep bij een bomaanslag. De daders zijn nog niet en niemand heeft de verantwoordelijkheid opgeëist. De leidde tot een verslechtering van de betrekkingen tus- moslims en de Kroaten, die samen de helft van Bosnië :n. Bosnisch-Kroatische politici beschuldigden de leiders moslims van de moord en trokken zich terug uit geza- ce instellingen. Leutar was een Bosnische Kroaat. Iers azen op rechten Lockerbie 'Hl Britse en Amerikaanse tv-stations zijn bijzonder geïn- ird in de exclusieve filmrechten van het Lockerbie-pro- t binnenkort in Kamp Zeist bij Soest moet beginnen. Het ;cht kan de houder miljoenen guldens opleveren. Televi- ers schatten dat zo'n 100 miljoen mensen aan de buis terd zullen zijn, als de twee Libiërs die worden verdacht opblazen van een PanAm-vliegtuig boven Lockerbie i voorgeleid. Omroepen als BBC, Scottish Television en irikaanse stations CNN, CBS, ABC en NBC hebben zich zenuwenoorlog om de filmrechten gestort op 'het proces eeuw' te verkrijgen. Buurland Kosovo wil lidmaatschap NAVO skopje anp Terwijl de NAVO zich opmaakt voor een zesde dag van aanvallen op Servische doelen, stijgt de spanning in Ma cedonië. De laatste dagen zijn veel mannen opgeroepen zich te melden bij het Macedonische leger. Aantallen zijn niet bekend, aangezien de overheid een militaire mobilisatie ontkent. gaan tot het mobiliseren van burgers. Militairen in de straten van Skopje zijn inmiddels een ver trouwd beeld geworden. Toch stijgt het aantal soldaten per dag aanzienlijk. De verschillen de ambassades in de stad, voor namelijk de Duitse en de Ame rikaanse, worden nog steeds zwaar bewaakt. Het aantal con- Verscheidene gezinnen in Skopje hebben de afgelopen dagen bezoek gehad van de mi litaire politie, met de medede ling dat voornamelijk jonge mannen zich moeten melden. Ook de militairen in de straten van de stad vertellen dat de Ma cedonische overheid is overge- troleposten van Macedonische politieagenten rondom Skopje in het grensgebied met Kosovo wordt ook dagelijks groter. Grote demonstraties van te genstanders van de NAVO-ac- ties in Skopje hebben zich sinds woensdag niet meer voorge daan. Toen werden diverse Westerse ambassades belaagd. Wel is de anti-NAVO-stemming bij sommige Macedoniërs merkbaar. Vooral in de bij jon geren populaire koffiebars wordt veel gesproken over de 'onzinnigheid' van de NAVO- aanvallen. Overigens heeft de Macedo nische overheid afgelopen weekeinde te kennen gegeven lid te willen worden van de NAVO. „Wij hebben aan alle verlangens van de NAVO vol daan en wij hebben van haar kant garanties nodig", zei een regeringsfunctionaris. Macedonië voelt zich ernstig bedreigd door de buurman. De Serviërs hebben de gehele grensregio in Kosovo al in bezit genomen, en het aantal Servi sche tanks in het gebied wordt op tweehonderd geschat. Vol gens een Macedonische woord voerder staan al die tanks ge richt op de Italiaanse NAVO- basis aan de grens. washington john wanders correspondent Vol ongeloof keek Amerika za terdagavond naar de tv-beelden van een brandend vliegtuig wrak. De door de Servische te levisie in beeld gebrachte ken tekens spraken voor zich: de stars and stripes op de vleugel, de woorden Air Combat Com mand, de aanduiding 'HO' voor de luchtmachtbasis Holloman in New Mexico: er was geen twijfel mogelijk. Dit was een F- 117A 'Nighthawk', het 85 mil joen gulden kostende parade paard van de luchtmacht. President Clinton en het Pen tagon hadden gewaarschuwd voor het mogelijke verlies van vliegtuigen en piloten. Maar dat uitgerekend een F-117A het eerste slachtoffer zou worden, kwam als een zeer onaangena me verrassing. De keer op keer herhaalde beelden deden pijn in de VS, en riepen bij velen op nieuw de vraag op wat de Ame rikaanse belangen in Kosovo ei genlijk zijn. De futuristisch ogende Night hawk is het eerste toestel dat is gebaseerd op sten/f/i-technolo- gie. De F-117A heeft vanwege zijn vleermuisachtige vorm, zijn geluidsarme motoren en zijn speciale materialen de capaci teit vrijwel ongezien en onge hoord een vijandelijk luchtruim binnen te dringen. Tijdens de Golfoorlog voerden 42 Night- hawks bijna 1.300 missies uit boven Irak. Nacht na nacht pe netreerden ze het luchtruim boven Bagdad om er hun laser- gestuurde precisiebommen af te werpen. Door dat succes kreeg de inktzwarte Nighthawk een myt hische reputatie van onaantast baarheid. Vergeten werd dat het toestel is uitgerust met technologie van de jaren zeven tig, dat het relatief langzaam vliegt en dat het veel minder wendbaar is dan een traditione le jager. Daarbij komt dat het begrip 'stealth' (stiekem) in de beeldvorming ten onrechte een synoniem werd voor 'onzicht baar'. De F-117A is weliswaar moeilijk te traceren, maar is niet onzichtbaar. Een open staand bomluik maakt de Nighthawk volgens experts tot een vette stip op het vijandelij ke radarscherm. De Amerikaanse luchtmacht beschikt over 54 van deze pe perdure toestellen, die sinds 1983 operationeel zijn. De stealth-technologie bleef tot op heden een Amerikaans topge heim. Op de luchtmachtbasis van Aviano in Italië staan de Nighthawks op een afgeschei den en zwaar bewaakte locatie. Het lijkt echter aannemelijk dat de verongelukte Nighthawk zijn geheimen zal prijsgeven aan Rusland, dat een bevriende na tie van Servië is. Ook die weten schap kwam hard aan in de VS. Minister Cohen van defensie stond gisteren niet al te uitvoe rig stil bij het verlies. Hij be klemtoonde de moed van de commando-eenheid die de pi loot uit Servië wist te bevrijden. Over de search and rescue (zoek- en reddingsoperatie) werden geen mededelingen ge daan, omdat er wellicht meer van zulke operaties zullen moe ten uitgevoerd. De leden van de evacuatieteams behoren tot de best opgeleide militairen van de VS. Onder de bescherming van een zwerm gevechtsvliegtuigen raasden ze zaterdag in helikop ters naar de plaats waar de pi loot van de Nighthawk met zijn parachute was geland. Enkele uren later was de vlieger weer in veiligheid. amendola hans leber De Nederlandse F16-piloot wil anoniem blijven. Om vei ligheidsredenen. Een collega van de Koninklijke lucht macht haalde afgelopen week een tegenstander uit de lucht. „Natuurlijk is een kill mooi, en vier je het even als een collega dat geflikt heeft. Een luchtgevecht is ook leu ker dan een doel uitschake len. Als je er een brug 'uit haalt' met bommen, dan is dat voor jezelf. Die ene kill is meteen voor de media. Maar je moet het ook relativeren. Al maken we tien kills, als één van ons niet terugkomt, is de motivatie een stuk la ger." De ingehouden vreugde lijkt veroorzaakt door vrees voor reacties van de buiten wacht. En niet ten onrechte. Het op een F16 schilderen van een silhouetje van een MiG-29, als een trofee, heeft in Nederland tot discussies geleid. Het gebruik in krin gen van jachtvliegers wordt verkeerd uitgelegd. „We doen dit werk omdat we er voor zijn opgeleid. En na tuurlijk zijn we blij dat de systemen hebben gewerkt. Dat niet zij een silhouetje schilderen, maar wij. Want zo werkt het. Maar we zijn niet dol op schieten. Dat misverstand moet niet be staan." Het werk van de vliegers is zwaar. Daarom waken een psycholoog en een arts over de fysieke en mentale toe stand van de vliegers. Ie mand die te vermoeid raakt, of onder te hoge geestelijke druk komt te staan, gaat te rug naar Nederland. Er zijn intussen veel extra FI6-pilo- ten uit Nederland naar de basis in het Zuid-Italiaanse Amendola gebracht. „Die ex tra collega's hebben we hard nodig. We vliegen de hele nacht door, letten extra op onze voeding en rusttijden." De hoge snelheden, ruwe wendingen en de enorme druk op het lichaam, maken de F16-vlucht tot alles behal ve een plezierreisje, ook al zijn de vergezichten impo sant. Tijdens de missies bo ven Servië zijn 's nachts de verlichte steden van grote hoogte te zien. Inslagen van de bommen - de Nederlan ders hingen tot dusver hoog om andere toestellen te be schermen - waren goed zichtbaar. „Zeker als een munitiedepot wordt geraakt. En we hebben ook wel eens een hele stad in een keer zien 'verdwijnen' omdat de stroom uitviel." Dat de Nederlanders vaker in luchtduels betrokken zijn geweest dan één keer, blijkt uit de voorzichtig verwoorde ergernis over de procedures, de rules of engagement. Op de vraag hoe lang het duurt voor het NAVO-commando toestemming geeft te vuren, klinkt het: „Te lang!" De procedures bestaan uit vijf punten, te beginnen met het radarvliegtuig Awacs, dat meldt waar de vijandelijke toestellen zijn opgestegen. Aan boord hebben de vlie gers apparatuur, die vervol gens een 'vriend' of 'vijand' herkent. Maar dat is niet vol doende: „Want die appara tuur kun je nabouwen om ermee te misleiden." Samen met drie andere, geheime ijkpunten kost het dus veel tijd. „Als vlieger wil je 'm zo snel mogelijk uitschakelen. De rules of engagement zijn verschrikkelijk strikt." Dat de Nederlanders vanaf nu ook voor grondaanvallen kunnen worden ingezet, leidt niet tot grote verande ringen. „Het is gevaarlijker, maar vanaf afgelopen woensdag hebben we ons al ingesteld op de gevaren." Rijswijk Ondanks harde woorden en hoog oplopende emoties is een demonstratie van zo'n 1.300 Serviërs bij het Vredespaleis in Den Haag zaterdag vrijwel probleemloos ver lopen (zie foto). Ook bij een betoging van honderden Serviërs tegen de NAVO-bombar- dementen op Joegoslavië in Rotterdam hoefde de politie gisteren niet in actie te komen. Gewelddadiger ging het er afgelopen weekeinde aan toe bij acties tegen diverse Ameri kaanse diplomatieke vertegenwoordigingen in de wereld. Westerse ambassades in Moskou namen gisteren extra veiligheidsmaatregelen na een mislukte aanslag op de Amerikaanse ambassade. Een politieman schoot daar op mannen die op het punt ston den granaten af te vuren op het gebouw. In Kopenhagen gooiden Servische actievoer ders in de nacht van zaterdag op zondag molotovcocktails en stenen naar de Amerikaan se ambassade. In Australië, waar talrijke Serviërs wonen, kwam het ook tot geweldda digheden. In Italië, Engeland, Spanje, Duitsland, Oostenrijk en de VS werd min of meer vreedzaam gedemonstreerd. FOTO O PD CEES ZORN Beruchte militie 'Arkan Tijgers' ook in Kosovo londen afp-dpa-anp De uit de oorlog in Bosnië be ruchte Servische paramilitaire eenheid van 'Arkan'. Zeljko Raznjatovic, houdt zich in Kos ovo op. Zowel de Britse minis ter van defensie Robertson als de Duitse Vereniging voor Be dreigde Volkeren (GfbV) meld de dit gisteren. Volgens de GfbV heeft deze paramilitaire militie, de 'Arkan Tijgers' geheten, al zo'n twee honderd Kosovaren vermoord. Hun lijken zouden zij voor het staatsziekenhuis in Pristina hebben opgestapeld. Arkans militie telt circa dui zend man, en pleegde in de oorlog in Bosnië tussen 1991 en 1995 tal van massamoorden. Aan de etnische zuiveringen in de regio's Bijlejina (800 doden), Brcko (tussen de 3.000 en 6.000 doden) en Zvomik (2.000 do den) zou Arkan persoonlijk lei ding hebben gegeven. Volgens GfbV was Arkans-specialiteit in de oorlog in Bosnië het liquide ren van intellectuelen en be langrijke personen uit het pu blieke leven. Arkan, een Servische nationa list, is een internationaal ge zochte crimineel. Hij is eige naar van de voetbalvereniging FK Obilic Belgrado. VARKENSHAAS 500 gram NU boedapest hans gertsen correspondent Hoeveel bommen en kruisraketten moet Slobodan Milosevic nog om de oren krij gen voor hij zijn nederlaag erkent en toegeeft aan de eisen van de NAVO? En hoeveel onschuldige etnisch-Albanese burgers in Kosovo zullen nog moeten sterven of moeten vluchten voordat de Joegoslavische president eindelijk seri eus wil onderhandelen over de toekomst van de historische Servische provincie, waar etnische Albanezen bijna 90 pro cent van de bevolking uitmaken? Het zijn vragen die menigeen zich deze dagen stelt. Ruim vier etmalen na het begin van de massale luchtaanvallen op Joegoslavische militaire doelen, geeft Milosevic, alias 'de sfinx', nog altijd geen krimp. Integendeel: Terwijl de NAVO vanuit de lucht bezig is Milosevic' niet geringe militaire potentieel te vernieti gen, is Kosovo het toneel geworden van grootschalige etnische zuiveringen. Ser vische para-militaire eenheden zijn met toestemming van Milosevic als bezete nen aan het moorden, brandstichten en plunderen geslagen in Kosovo. Alleen al de laatste twee, drie dagen zijn ze er in geslaagd meer dan 50.000 men sen op de vlucht te jagen. Bij aankomst in Macedonië, Albanië of Montenegro vertellen die stuk voor stuk bloedstollen de verhalen over mannen die van hun gezinnen werden gescheiden, en die vervolgens standrechtelijk werden ge- executeerd. Als die verhalen ook maar deels kloppen, zijn de afgelopen dagen vele honderden, misschien zelfs wel dui zenden etnische Albanezen in Kosovo als beesten afgeslacht. NAVO-woordvoerder Jamie Shea be schuldigde Milosevic gisteren van het voeren van 'een politiek van de ver schroeide aarde'. Die beeldspraak lijkt goed gekozen. Vroeg of laat zal Milose vic namelijk moeten buigen voor de mi litaire overmacht van de NAVO. Milose vic raakt Kosovo dan kwijt, maar voor het zover is, wil hij de vijand - de etni sche Albanezen - zo veel mogelijk scha de berokkenen en zo weinig mogelijk cadeau geven, zo lijkt het. Het lijkt Milo sevic daarbij niet te deren dat hij onder tussen zelf zware klappen krijgt en van zijn land voor lange tijd een paria-staat maakt. Het in westerse ogen totaal irrationele gedrag van Milosevic past in een heel oude Servische traditie. In het Balkan- land geldt het als glorieus te vechten voor een verloren zaak en tegen een overmachtige vijand. Al in 1389, vlak voordat hij tijdens een veldslag tegen de Turken in hetzelfde Kosovo stierf, be zwoer de Servische prins en martelaar Lazar dat het beter was om vechtend ten onder te gaan dan in schaamte te leven. Sterven zoals Lazar wil Milosevic niet. Het vechten laat hij liever aan anderen over. Maar wat hij wel wil, is net als prins Lazar de geschiedenis in gaan als een legendarische strijder voor Servisch grondgebied. Volgens een scenario dat in E vóór de luchtaanvallen de ronde deed, zou Milosevic beseffen dat hij Kosovo nooit en te nimmer via onderhandelin gen kan opgeven. In dat geval zou hij de boeken slechts halen als een verrader van de Servische zaak, en zou het einde van zijn regime niet lang op zich laten wachten. Als Milosevic echter pas na een heel hard pak slaag van de NAVO door de knieën zou gaan. zou niemand in Servië hem dat kwalijk nemen. Inte gendeel: Milosevic zou ondanks het ver lies van 'het Servische Jeruzalem' de ab solute heldenstatus bereiken, en de eerstkomende jaren niet meer op serieu ze oppositie te hoeven rekenen. Als dat inderdaad het spel is dat Milose vic speelt, kan men alleen maar hopen dat het moment om de 'glorieuze neder laag' te erkennen dichtbij is, zodat het afschuwelijke bloedvergieten in de straatarme en goeddeels vernielde pro vincie Kosovo eindelijk kan ophouden. 9-9? PAASSTOL doos 750 gram van_Z£9" Luxe stol n/k gevuld met zuivere amandel spijs, rozijnen, hazelnoten en geconfi/t fruit en gedecoreerd met poedersuiker 2 flesjes! CALVE SPECIAAL SAUZEN alle soorten flesje 250 ml. 199 Aanbied «gen geldig van ma 29 m 03' ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5