Uittocht van agenten uit Randstad naar platteland Binnenland Witte illegalen dagen Cohen voor de rechter 'Een groot wonder dat er niet meer doden zijn gevallen' Busongelukken Nederlanders in buitenland Controle op milieuregels werpt vruchten af NDAG 29 MAART 1999 ierden vieren Lentefeest in Den Haag t filmen op de Dag des Heeren iSEEen filmploeg die bezig is met de speelfilm Wilde ;ls. had gisteren opnamen willen maken in Bruinisse. Ver- aardigde inwoners staken daar echter een stokje voor. Zij men in de telefoon en maakten de burgemeester deelge- van hun angst voor verstoring van de zondagsrust. De bur- ester liet daarop aan de filmploeg weten dat de gemeente toestemming geeft om op zondag in Bruinisse te filmen, ucente Karin de Boer vertelt dat de bewoners van Bruinisse ;n waren ingelicht over de filmplannen en daarop negatief m gereageerd. Maar ze had aangenomen dat filmen in de wel had gemogen. i te passief bij fatale perforatie Een aantal artsen hebben in 1994 pas na drie weken dat de slokdarm en maagwand van een man waren iord, nadat bij hem een ldemzittend stukje kip uit de m was weggehaald. Naar aanleiding daarvan heeft het lal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg een internist waarschuwing gegeven. De patiënt was opnieuw in het zie- uis opgenomen omdat zijn buikklachten niet verdwenen, thet stukje kip was verwijderd. De internist besloot pas weken later tot een contrastfoto. Daarop was de perforatie 'r n, waarna de patiënt alsnog werd geopereerd. Maar te laat. lan kwam te overlijden. Volgens het Centraal College had y' ternist doortastender moeten zijn. Verzachtende omstan- fid was wel dat de organisatie in het ziekenhuis gebrekkig ilotov-coctail naar asielzoekers ;ek» Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op za- g omstreeks 01.00 uur in het Zuid-Limburgse dorp Noor- een molotov-coctail gegooid in een huisje van een bunga- ark dat dient voor de opvang van asielzoekers. Dat heeft de e zaterdagmiddag bekend gemaakt. De in het huisje ver- nde Afrikaanse vrouw en drie jonge kinderen konden zich in veiligheid brengen, maar werden vanwege ingeademde overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Maas- L Daar is een van de kinderen ter observatie opgenomen, j rand kon overigens snel worden geblust, zodat het bij inte- 1 schade is gebleven. Volgens de politie hadden de gevolgen öger kunnen zijn, als de bewoners niet tijdig door medebe- n ïrs en getuigen waren gewaarschuwd. De politie is op zoek pg vier of vijf personen in vermoedelijk een witte Opel. lid Nuis wordt radio-presentator !p echt Oud-staatssecretaris A. Nuis van cultuur wordt ra- iresentator. Met ingang van 1 mei presenteert hij bij het rechtse MerweRadio een cultuurrubriek, waarin hij ook igen gedichten mag voordragen. MerweRTV presenteert euwe medewerker met de nodige tamtam aan pers en be- 'kiD aPr'' beginnen de eerste opnamen, maar eerst r er een persconferentie plaats. MerweRadio benaderde de edrecht geboren bewindsman enige tijd geleden zelf met an erzoek of hij iets binnen de omroep wilde doen. In mei stelde de - toen nog - staatssecretaris het tekst-tv-kanaal 'e TV in werking. Over eventuele activiteiten voor de tv- van het bedrijf wordt nog gesproken. n Nederlands Persbureau GPD Geassociei Extra geld komt ten goede aan politiekorpsen in noorden en oosten van het land den haag gpd Bij de politiekorpsen in de Randstad vertrekken tiental len agenten naar het noorden en oosten van het land. Dit is het gevolg van de extra agenten die juist die korp sen van minister Peper mogen aantrekken. Het gaat veelal om politiemensen die terugkeren naar hun ge boortestreek. utrecht gpd Na de reorganisatie van de poli tie in 1994 zijn veel politiemen sen geconcentreerd in de grote steden, vooral in de Randstad. In een circulaire van eind vori ge maand gaf minister Peper van binnenlandse zaken aan dat het extra geld voor de poli tie nu juist ten goede komt aan de plattelandsregio's. Van de 500 extra agenten zijn er 130 voor het westen van het land en 370 voor de rest. Nu al merken de korpsen Utrecht, Rotterdam, Haaglan den en Amsterdam dat bij hen politiemensen die oorspronke lijk afkomstig zijn uit Gronin gen, Friesland en bijvoorbeeld de Achterhoek of Twente, weer in die richting verhuizen. Alleen al het Utrechtse korps zag het afgelopen jaar twintig agenten naar korpsen elders vertrekken. Het grootste deel ging naar het noorden en oosten. De politie korpsen in deze regio's maken dankbaar gebruik van de bin ding die de agenten kennelijk nog met hun geboortegrond hebben. Volgens woordvoerder P. Boomsma van het Groningse korps zijn in het laatste kwar taal van vorige jaar dertig agen ten van elders naar Groningen gekomen en volgen er nog ze ker veertig. ,,Er is sprake van een inhaalslag. We hebben ja ren niemand mogen aantrek ken en er lagen veel plekken open. Die wilden we zo snel mogelijk opvullen. Zelf ben ik er ook een voorbeeld van. Ik ben in de jaren zeventig in het westen begonnen omdat er hier geen plek was. Toen er wel een vacature ontstond ben ik gauw hierheen verhuisd." Woordvoerder L. Dorst van het landelijk Selectie en Oplei dingsinstituut (LSOP) herkent de trend. ,,Er zijn de laatste tijd meer vacatures in het noorden en oosten. Die korpsen adverte ren ook in politiebladen. Dit betekent dat ze zich niet rich ten nieuwelingen, maar doelbe wust mikken op mensen die al in het vak zitten." Twintig witte illegalen die eind 1998 niet hebben meegedaan aan de hongerstaking in de Haagse St. Agneskerk, hebben besloten staatssecretaris Cohen (justitie) voor de rechter te da gen. Ze eisen dat hij hun ver zoek om een verblijfsvergun ning alsnog in behandeling neemt en binnen een maand met een 'deugdelijk gemoti veerde' beslissing komt. Boven dien willen ze die beslissing in Nederland kunnen afwachten. Mr. A. Vermeij, raadsman van de twintig witte illegalen, stelt dat Cohen zich niet houdt aan eerdere uitspraken. Zo liet de staatssecretaris in december het Tweede-Kamerlid Albayrak (PvdA) weten dat de hongersta kers geen bijzondere positie zouden innemen ten opzichte van andere witte illegalen. Co- hen zou alle zaken van (uitge procedeerde) witte illegalen, die aanvoeren dat ze in schrijnende omstandigheden verkeren, in heroverweging nemen. Begin deze maand bleek er van die woorden weinig over. Op schriftelijke vragen van het SP-Kamerlid De Wit antwoord de Cohen, dat hij de verzoeken van niet-hongerstakers zou op vatten als een nieuwe aanvraag om toelating in Nederland. Vermeij vindt dat zijn cliën ten, gelet op wat Cohen tegen Albayrak zei, recht hebben op dezelfde procedure als de ex- hongerstakers. De hongersta kers stelden bij beëindiging van hun actie hun dossiers ter be studering beschikbaar aan Co- hen. Ze kregen vervolgens een ontvangstbewijs en de garantie dat ze in Nederland mochten blijven tot over hun verzoek was beslist. Onderzoek naar oorzaak van busongeval in Wiesbaden in volle gang geleen hans straus rob van well Lerares Cecile Smits van het Al- bert Schweitzer College in Ge leen kon vrijdagavond bij een eerste blik op de bus die bij Wiesbaden over de kop was ge slagen, niet anders dan conclu deren dat er tientallen doden gevallen moesten zijn. Met een brok in haar keel doet Cecile Smits, terug in de geborgenheid van haar gezin, verhaal van het afgelopen weekeinde. „Het is een wonder dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen. Er zaten 52 leer lingen bovenin de bus, die op z'n kop in de berm lag. De bo men op het talud hebben ons voor een grotere ramp be hoed." Voor Smits kwam pas op het moment van hereniging met haar gezin de eerste kans om met het verwerkingsproces te beginnen. „Tot dat moment heb ik als een hulpverlener ge werkt en gedacht. Je verant woordelijkheden liggen bij de leerlingen. Als je dan ziet dat ze in de armen van hun ouders vallen, kun je zelf ook huilen." De Duitse hulpdiensten in Niederseelbach hadden tot za terdagochtend vijf uur, negen uur na het ongeluk, nodig om het wrak van de rampbus te bergen. De bus was midden in een bos terechtgekomen en kon vanaf de snelweg moeilijk aan takels worden vastgemaakt. De berging werd bemoeilijkt om dat de bus met cfe neus omlaag en op zijn kop tussen de bomen lag. Er moest veel hout worden Scholieren van de Albert Schweitzerscholengemeenschap troosten elkaar bij terugkeer in Geleen na het busongeluk, foto anp ermindo armino Na de berging werd de bus overgebracht naar een ber gingsbedrijf. Daar zoeken des kundigen naar aanwijzingen op het vehikel die opheldering kunnen geven over de oorzaak van het ongeluk. Experts bekeken de omgeving van het ongeluk op zoek naar sporen. De aarde van het talud was tientallen meters voor de plaats waar de bus terecht kwam omgeploegd. Dit wijst er op dat de bus een flink stuk voor de ongevalsplek van de weg is geraakt. De autoriteiten hebben dit inmiddels beves tigd. „Ik weet alleen nog dat de bus plotseling begon te schui ven. Er spatte modder tegen de ruiten en ik hoorde takken langs de zijkant schuren." Le raar Ger Geurts zat vrijdag avond op de onderste verdie ping van de dubbeldekker. Hij ontsnapte op het nippertje aan de dood. Ook zijn collega Jan- Willem Hamers bleef onge deerd na de crash. Hij verbaas de zich over de snelle opkomst van Duitse hulpdiensten. „Bin nen het uur krioelde het rond de bus van de hulpverleners. Er werd midden in de nacht eten geserveerd. Kinderen die conti nu wakker gemaakt moesten worden, omdat men dacht dat ze een hersenschudding had den, werden geen moment al leen gelaten." Hamers roemt de onderlinge solidariteit van de kinderen. „Heel gedisciplineerd hebben zij bij het verlaten van de bus door stukgeslagen ruiten elkaar voorrang gegeven. Dat er geen paniek uitbrak onder de leerlin gen, vond ik het opvallendst. De kinderen die de bus uit zijn gekropen, hebben vervolgens onderaan het talud meteen au to's aangehouden. Ook daar door is natuurlijk de hulpverle ning zo vlug op gang geko men." „Vervolgens hebben de scho lieren door hun GSM-toestellen leeg te bellen naar het thuis front nog wel even voor wat verwarring gezorgd met onvol ledige informatie, maar neem ze dat maar eens kwalijk. Op zo'n moment wil je gewoon naar huis bellen." Hamers benadrukt dat de buschauffeur in zijn ogen niets te verwijten valt. „Hij heeft ze ker niet te hard gereden. Hij bleef heel kalm, ook toen de bus ging schuiven. Hij heeft ab soluut geen gekke dingen ge daan. De oorzaak van het onge luk? Ik heb geen idee. We zaten op de onderste verdieping een potje te kaarten. Ik weet nog dat het hard regende en dat we een wegversmalling passeerden. Daarna ging het onvoorstelbaar snel." Geurts: „Wij hadden het ge luk dat we de ruiten snel kon den inslaan. Ik stond in een mum van tijd buiten op de re ling. Vervolgens heb ik een aan tal mensen naar buiten gehol pen. Achter in de bus ging het veel moeilijker. Daar zaten de mensen met het zwaarste letsel. We hebben ontzettend veel ge luk gehad dat er geen brand is uitgebroken." Van paniek was op dat mo ment geen sprake. Geurts: .Al les is heel gedisciplineerd verlo pen. Maar voor de kinderen blijft het verschrikkelijk." Ballonvaarder landt midden in woonwijk nieuwegein gpd Het bedrijfje Arthur Ballon Avonturen uit Leidschen- dam deed zijn naam gister avond alle eer aan. Ballon vaarder Arthur van Houdt (35) maakte gisteren een spectaculaire noodlanding in een woonwijk van Nieu- wegein. Door dwarrelende winden slaagde hij er niet in boven de stad weg te ko men. Met nog tien minuten brandstof te gaan besloot hij tot een landing op een smalle stoep, pal tussen twee sloten, hoge bomen en een heleboel huizen in. De landing slaagde. Van Houdt was met twee passagiers opgestegen in Park Oudegein, hemels breed zo'n twee kilometer verderop. „De windvoor- spelling van de meteo klop te van geen kanten," mop perde hij. „Ze hadden een noordelijke stroming voor speld, maar de wind kwam uit alle richtingen." De bal lon werd daardoor heen en weer geblazen boven de Nieuwegeinse huizenzee. Toen de brandstof na een uur begon op te raken zag Van Houdt een landings plekje dat hem redding kon brengen. „Een kleine plek, maar ik heb een kleine bal lon, dus dat kon wel." Doordat zijn volgteam en buurtbewoners aan een uitgeworpen lijn gingen hangen slaagde hij er in bo men, daken, sloten en ach tertuinen te ontwijken en precies op de stoep neer te komen. De twee ballonpassagiers vonden het avontuur prachtig. Jeroen Moolhuij- zen uit Rijswijk (31) had de ballonvaart cadeau gedaan aan zijn partner Claudia van Leeuwen, vanwege haar 32ste verjaardag. De niet alledaagse landing vonden ze 'heel speciaal'. Hij: „We hadden heel veel bekijks." Zij: „Dit is echt een geslaagd cadeau." 1999: - 26 maart: Twee kinderen ko men om het leven en negen kinderen van de Albert Schweitzerscholengemeen schap uit Geleen raken zwaar gewond en elf licht bij een busongeluk in Duitsland. Een dubbeldekker raakt bij Wies- baden van de weg en stort 30 meter naar beneden. - januari: twee doden en een vijftiental gewonden door een busongeval in Oostenrijk met een touringcar die in het Zil- lertal tijdens een afdeling in de slip raakt en in het ravijn valt. 1998: - november: twee doden en zeventien gewonden bij een busongeluk in Zuid-Afrika. - juli: zeven doden, onder wie drie Nederlanders, en dertig gewonden op de autosnelweg bij Montélimar in Frankrijk als een Nederlandse bus op twee andere bussen inrijdt. 1997 - maart: drie doden en 21 lichtgewonden en als bij de Duitse plaats Bautsen een schoolbus in botsing komt met een personenauto. - maart: vier gewonden als een bus met 41 Nederlandse toeristen kantelt na een aanrij ding in Mexico. - april: dertien gewonden, on der wie een Brit, als een bus tijdens een rondrit in Syrië in de berm belandt na verkeerde manoeuvre van een tegenlig ger. - april: zes gewonden als ze ventien leden van een rugby club uit Enschede betrokken zijn bij verkeersongeluk in Duitsland. - april: zeven lichtgewonden bij een ongeluk in Frankrijk als een Spaanse bus in botsing komt met Portugese vrachtwa gen. - juli: een Nederlandse ge wonde bij een kettingbotsing tussen Metz en Nancy. - juli: acht Nederlandse doden bij een ongeluk in Zuid-Egypte als de bus waarin zij zitten wordt aangereden door een vrachtwagen. Acht landgeno ten raken gewond. 1996: - februari: negen doden en veertig gewonden bij ongeluk bij Duitse wintersportplaats Winterberg. - augustus: zes doden als busje met scouts in Zweden tegen een vrachtwagen botst - oktober: acht doden als Turkse bus bij Antalya in een ravijn stort. - oktober: drie doden, drie zwaargewonden en 37 lichtge wonden bij ongeluk bij Thion- ville met terugkerende Costa- Brava-gangers. - december: een dode en elf gewonden bij ongeluk in Hurghade (Egypte). den haag monica wesseling De intensieve controles op het transport en storten van afval lijken in Zuid-Holland ef fect te hebben. Weliswaar beschikte vorig jaar eenvijfde van de 450 gecontroleerde vrachtwagens niet over de juiste papieren, echt grote overtredingen werden niet ge constateerd. Volgens inspecteur Delsman „is blijkbaar duidelijk dat we intensief en streng controleren." B. Bakker van de Zuid- Hollandse Milieufederatie noemt deze con clusies 'onwaarschijnlijk rooskleurig'. De provincie wil weten hoe de afvalstro men lopen. Elke partij moet zijn voorzien van de nodige papieren. Verleden jaar en het jaar ervoor had twintig procent van de transporten niet de juiste papieren. Soms was er helemaal geen vrachtbrief, soms dekte de brief de lading niet. Zo werd groenafval als bouw- en sloopafval getrans porteerd en stuitten de controleurs bij een partij bedrijfsafval op incontinentieluiers. „Geen ernstige overtredingen, maar omdat de provincie de afvalstromen helemaal in kaart wil brengen, is dit resultaat reden om de controles te intensiveren aldus toe zichthouder Makaska. Hij erkent dat de controle 'stiekeme transporten' in bestel busjes niet kunnen voorkomen. „Maar we controleren de stortplaatsen heel goed. En vanuit de lucht wordt de zaak ook scherp in de gaten gehouden. Ik verwacht niet dat er veel onrechtmatigs wordt gedaan." Dels man: „De kans dat het milieu forse schade oploopt is echt veel en veel kleiner dan vroeger." Zo optimisch als Makaska en Delsman is Bakker niet. „Het is inmiddels acht jaar ge leden dat de commissie Blokland (een pro vinciale onderzoekscommissie) adviseerde afvaltransport en -handel beter te controle ren. Er kan in die tijd natuurlijk veel verbe terd zijn. maar vermoedelijk gebeuren er nog steeds verkeerde dingen. Gezien de ge luiden die je hoort over onderzoeken, moet je er echt vanuit gaan dat er veel meer ge sjoemeld wordt." WAARSCHUWING Dit is een belangrijke waarschuwing voor de gebruikers van BROTHER NAAIMACHINES voor huishoudelijk gebruik met de volgende typenummers: VX1120 en VX1I45 alsmede VX1120S, VX1125, VX1130, VX1400, VX1410, VX1420, VX1430, VX1440, VX1450 (230V of 220-240V). Het programma waarmee wij continue de kwaliteit van onze producten controleren, heeft bij bovengenoemde typenum mers helaas een mogelijk gevaar voor de veiligheid geconsta teerd. De kabelmontage in de machines blijkt niet volledig aan de veiligheidseisen te voldoen, waardoor het gebruik van de machines van bovengenoemde typen onveilig kan zijn. Wij verzoeken u te controleren of een van bovengenoemde typen naaimachines bij u in gebruik is, door het typenummer op de voorkant van uw machines te vergelijken met bovenge noemde typenummers Komt het typenummer van uw naaimachine met een van bovenstaande typenummers overeen, dan verzoeken wij u de naaimachine niet meer te gebruiken, de stekker van de naai machine niet meer in he,t stopcontact te steken en contact met ons (of met een geautoriseerde Brother naaimachine dealer) op te nemen voor het maken van een afspraak voor gratis veiligheidscontrole en reparatie. Ons telefoonnummer: 020-545 12 51. Wij bieden u onze exccuses aan voor het ontstane ongemak en danken u voor uw medewerking. Deze waarschuwing heeft geen betrekking op andere Brother naaimachines of andere producten van Brother. BROTHER INTERNATIONAL (Nederland) B.V. Zanderij 25-27, 1185 ZM Amstelveen Telefoon 020-545 12 51 Fax 020-643 64 95 rfAAGj ieveer luizend sen heb- 'gistercn iHout- iallen in IJaag het [disch efeest be lt. De rwas ge- delijk. De |j je hield >egangs- naar de teJide ga- Bij de in- Gewerden I ezoekers 3 uüleerd de eigen ZW dienst de organi- Het feest m inmet minuut Uil iter her- na ingvan )82 nartelaren het Koer- levolk'. n(i sis de bij- omst len toe ten gehouden, was er muziek en dans en stonden de deel- ers stil bij de arrestatie van de Koerdische leider öcalan. )on woordvoerster van de PKK zei in haar toespraak dat iedere bereid is tot zelfopoffering. Zij roemde PKK-leider öcalan ris Dorspelde dat Istanbul verandert 'in een zee van bloed' in- In hem iets overkomt. huurt Belgisch materieel tHTDe Nederlandse Spoorwegen huren met ingang van ieuwe dienstregeling die op 30 mei van kracht wordt, tach- jgeheten K-rijtuigen van hun Belgische collega's. De in de izestig in Frankrijk gebouwde roodkleurige rijtuigen wor- a igezet in treindiensten tussen Den Haag en Venlo en Den «en Heerlen. De NS huurt dit oude materieel voor de duur m wee A drie jaar. De rijtuigen zijn nodig in verband met de 1111capaciteitsproblemen waar de NS mee kampt. De Belgen fn en hun materieel terug zodra de nieuwe dubbeldekstrein- p?' in van het type Regiorunner in dienst zijn gesteld. NS Reizi- JD wil 28 van deze (verlengde) stellen kopen. 'e' id V: Tweede Maasvlakte onnodig »am Aanleg van een Tweede Maasvlakte lijkt niet echt [zakelijk. De uitbreiding van de Rotterdamse haven kan het 10,n i gebeuren door bestaand gebied beter te benutten. Dat de vakcentrale FNV in het FNV Bulletin. De vakbond wil rwerk en een betere leefomgeving rondom de haven, en ï10 ihet opvallend dat nog weinig bekend is hoeveel werkgele- rid de havenuitbreiding eigenlijk oplevert. Dat geldt voor ,ia.{ lie opties: beter benutten van bestaande ruimte, aanleg van ef Tweede Maasvlakte of uitbreiden naar haventerreinen in eleuzen, Vlissingen en Moerdijk. Ook is nog nauwelijks be- en! Ihoeveel ruimte de komende twintig jaar precies nodig is. Centraal Plan Bureau houdt het op 490 hectaren, het Ge- ar' ntelijk Havenbedrijf van Rotterdam op drie keer zoveel. De ,7* denkt dat de raming van het CPB het dichtst bij de werke- rid komt. iit el chlamydia bij Amsterdamse jeugd '3d «dam* Zo' h rier procent van de jonge Amsterdamse vrou- is zonder het te weten besmet met chlamydia. Vooral on- iurinaamse en Antilliaanse vrouwen is de besmetting rela- loog, blijkt uit een uitgebreid onderzoek dat zaterdag is ge- iceerd in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde, mydia is de meest voorkomende seksueel overdraagbare bening (SOA) in Nederland. De geslachtsziekte is te behan- i, maar blijft vaak onopgemerkt. Bij vrouwen kan besmet- I leiden tot onvruchtbaarheid. In totaal deden 4560 mensen aan het onderzoek. In totaal kwamen 121 chlamydia-be- öngen aan het licht. Opvallend was dat vooral vrouwen n de 15 en 25 jaar relatief vaak met de bacterie besmet ble- 1,2 procent).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3