'We zijn samen apart' M TV WEER Een handige egel Montignac krijgt steun van geleerden Het Gesprek van de Dag Omroepbijdrage afschaffen ff MAANDAG 29 MAART 1999 De nieuwe CAO voor het omroeppersoneel heeft pijnlijk duidelijk gemaakt hoezeer de financiering van de publieke omroep aan ver nieuwing toe is. Het stelsel dateert uit een tijd dat Nederland al leen in Hilversum gemaakte publieke radio en televisie kende, be taald uit de omroepbijdragen en de inkomsten van de Ster. Daar is een ruim aanbod van commerciële en regionale televisie- en radi ozenders bijgekomen, met alle gevolgen van dien voor de markt aandelen. Publieke televisie bedient globaal 40 procent van de kijkers, de pu- bieke radio 33 procent. Commerciële televisie en radio bedienen evenveel kijkers en luisteraars: 46 procent. De regionale radio be dient 14 procent van de luisteraars; de regionale televisie 2 pro cent, maar daarbij moet wel bedacht worden dat regionale televi sie niet overal beschikbaar is, zoals nu nog in Noord-Holland, en dat de uitzendtijd relatief beperkt is. De nieuwe CAO stelt de toch al armlastige regionalen voor een ex tra financiële zorg. Vandaar hun pleidooi om de regionale om roepbijdragen te verhogen tot 12,50 gulden. Dat is een verkeerde weg. De veranderde marktsituatie doet veel mensen terecht vragen stellen bij de zin van omroepbijdragen. Veel beter is het de om roepbijdrage in zijn geheel af te schaffen en de complete publieke omroep in Nederland te financieren uit de algemene middelen. Omroep, zoals bedreven door de publieken, is een cultuurgoed en er is weinig op tegen om de overheidsbijdrage daaraan op dezelfde wijze te organiseren als elders in de culturele sector gebruikelijk is. Het scheelt de bureaucratie van het innen van de bijdrage en de controle op zwartkijkers. Het gaat ook de willekeur te lijf waarvan vooral de regionale omroepen de dupe zijn. Die krijgen immers pas geld van het rijk, als de provincie bereid is financieel bij te dra gen. Een gelijke behandeling van nationale en regionale publieke zenders doet recht aan het toenemende belang van regionale en lokale omroep. Canadese waanzin' In de tv-gids wordt hij stelselmatig omschreven als 'Canadese avon- turenserie': Due South. Waarmee de omroepbladenmakers de un derstatement van het jaar te pakken hebben. Want goed, de hoofd personen uit deze serie beleven avonturen. En een ervan is een Ca nadees. Maar Due South is onvergelijkelijk veel meer. Je noemt het Eurovisie Songfestival in de gids toch ook niet als liedjesprogram ma. Hoe we Due South dan wel moeten noemen, is overigens geen mak kelijke vraag. 'Canadese waanzin' is misschien een omschrijving die nog het dichtst in de buurt komt. Due South gaat over een Canadese mountie - niet Piet Bambergen, maar een politieman in een rood pak - die vanuit de sneeuwvlakten is overgeplaatst naar Chicago. De Mountie, Benton Fraser geheten, is superbeleefd en supervoorko- mend waardoor hij lekker afsteekt in het van cynici vergeven Chica go. Verder is hij steevast vergezeld van zijn wolf Diefenbaker, die be halve doof ook onhandelbaar eigenwijs is - wordt hij herhaaldelijk bezocht doorzijn overleden vader - die hem in de stad probeert te helpen met zinloze tips uit de sneeuwvlakten - en wordt hij belaagd door vrouwen, met wie hij eigenlijk totaal geen raad weet. Due South is eigenlijk meer een tv-strip, bevolkt met karikaturen, dan een avonturenserie. Hoewel die omschrijving het programma ook geen eer aandoet. Heel af en toe komt Lesley Nielsen - die van Naked Gun en Duchtto- ne - even buurten. Zoals afgelopen zaterdag. Het begrip Canadese Waanzin mag dan met hoofdletters worden geschreven. Het verhaal van deze afleveringen rammelt meestal aan alle kanten, maar dat doet ook niet ter zake. Het is eigenlijk niet meer dan een voertuig van een lange reeks melige grappen. Een trein vol met blijmoedige mounties. die midden in een lied verdoofd worden door een stel boeven, die de hele handel als een rijdende bom op Chicago afstu ren, wat Benton en zijn vrienden uiteraard verhinderen, waarna de mounties allemaal op hetzelfde ogenblik uit hun narcose ontwa ken, en nog even blijmoedig hun lied verder zingen. Daar moet je ook maar niet te veel bij stilstaan. Maar slechts genie ten van de meligheid. Zoals Nielsen die de overleden vader vraagt, nadat ze de machinist het raam hebben uitgekieperd, hoe je een trein stopt. 'Probeer de handel eens met het woordje 'remer op'. 'Ah ja. Hoewel, dat kan natuurlijk een valstrik zijn. Hoewel zo'n grap pas echt leuk is als je het gezicht van Nielsen er bij ziet. WIL BUYS De Britse popster en acteur DA VID BOWIE (52) ziet een harten wens vervuld nu hij in de film My West de rol van cowboy kan spe len. Op het platteland van de Amerikaanse staat Texas worden de laatste opnamen van de film gedraaid, waarin ook HARVEY KEITEL een hoofdrol speelt. Eer der zijn er opnamen gemaakt in de Italiaanse regio Toscane. Een vriend van de zanger heeft tegen het Britse showbizzpersbureau WENN gezegd dat Bowie altijd in een cowboyfilm heeft willen spe len. ,,Hij heeft zichzelf altijd een beetje als cowboy beschouwd. Zij hebben vorig jaar een mooie tijd beleefd in Toscane en ze zijn nu bezig de film af te ronden", aldus de vriend. Bowie heeft in diverse films gespeeld, waaron der The Man Who Fell to Earth (1976) en The Last Temptation of Christ (1988). In oktober vorig jaar kozen popsterren hem tot de musicus die de meeste invloed heeft gehad op de ontwikkeling van de popcultuur in de laatste dertig jaar. De 14-jarige NATALIE KUIJPER en de 15-jarige SHANNA LE DOUBLE hebben de 30ste Na tionale Wedstrijd voor Jonge on derzoekers gewonnen. In New- Metropolis in Amsterdam kregen zij gisteren hun trofee uit han den van staatssecretaris Adel- mund (Onderwijs). De win w sen kregen de prijs voor hu n derzoek naar het effect vai la| luid op de concentratie. Oj te lende uitkomst was dat de ei[ nemers zich beter konden centreren met harde muzii met klassieke. Natalie en! na zullen Nederland verte W woordigen tijdens de Intel BE nal Science and Engeneei [r Fair (ISEF) die in mei in hi Amerikaanse Philadelphia^ gehouden. Aan deze weds |g doen tieners uit twaalf Ian mee. De ISEF wordt besclj als de 'Olympische Spelei 'Qv jonge onderzoekers' aldus L j stichting de Jonge Onderz fa] Nederland die de national sc organiseerde. De ex-echtgenote van del prins Andrew, SARAH FEI SON, overweegt naar Zwit te verhuizen. Zij heeft haa 11 ters, de tienjarige BEATRI ïc de negenjarige EUGENIE, gemeld voor het Aiglon Co rpi in de Alpenrepubliek, meh BBC. Fergies ex heeft naai luidt al een kijkje genomej school, die per jaar per kil 60.000 gulden kost. Fergije(j woont momenteel met haa er dochters bij haar ex-mam stj dat ze een eigen huis niet fe kunnen betalen. v? Stilte rond Franse dieetgoeroe even doorbroken Forget fat, sugar is the new ene my. Vergeet vet, suiker is de nieuwe vijand, was onlangs de kop in een Engels tijdschrift. Suiker en wetenschappers wa ren tot voor kort de grote vijan den van de Franse dieetgoeroe Michel Montignac. Suiker is dat nog steeds. Recentelijk heeft de man die dikzakken liet doore ten om af te vallen de hartelijke steun van echte geleerden. Volgens de Canadese cardio loog J. Dumesnil is het pro bleem met traditionele diëten dat de gebruikers na de maal tijd niet verzadigd zijn. Bij het door Montignac gepropageerde dieet (veel eitwitten, weinig koolhydraten) is dat wel het ge val. Harvard-professor W. Wil- lett stelde in een wetenschap pelijk tijdschrift dat vetarm eten helemaal geen goed middel is tegen zwaarlijvigheid. Ook in de Nederlandse sport arts F. Bertina heeft Montignac een medestander gevonden. „Oudere topsporters die door training heel goed fit kunnen blijven, hebben vaak moeite blijvend slank te worden met afvaldiëten", is zijn ervaring. Grote boosdoener is volgens Bertina wat Montignac de slechte 'koolhydraten' noemt. Wie die - en dus vooral de sui kers - bant, hoeft niet al te zeer te letten op de calorieën. Het was een beetje stil gewor den rond Montignac. Twee jaar geleden was de honger naar zijn boeken nauwelijks te stil len. In de boeken top-honderd van dat jaar prijkte hij met ze ven titels. „Een van zijn boeken verkocht zelfs 500.000 exempla ren", herinnert uitgever H. van de Kamp van Artulen zich. „Ik ben al blij als we dit jaar tot een verkoop tussen de 50.000 en 75.000 komen." Mogelijk was de markt net als de volgelingen van de slanke Fransman na het diner verza digd, maar als voornaamste oorzaak voor de ernstige dip wordt toch een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde aangewezen. Artsen lieten daarin doorschemeren dat de aanpak van Montignac - 'niet vies van vet' - wel eens hart- en vaatziekten zou kun nen bevorderen. De profeet van de slanke lijn voelde zich afgeschilderd als een ordinaire oplichter. Mon tignac zwoor in Nederland te rug te keren met echte weten schappers. Dat deed hij, maar de interesse beperkte zich tot een handvol journalisten. Zijn hype is over. ANP» was? Alleen fakirs zouden nog zonder kleerscheuren over straat kunnen. Zelf heb ik twee jaar geleden kennisge maakt met een handige egel Toen we op zo'n zeldzaam zwoele zomeravond in de achtertuin van onze woning zaten, kwam er één tussen de verspringende planken van de schutting doorzetten. Met opvallend gemak wurmde hij zijn dikke lijf tussen de panelen door, trok zich niets aan van het gezelschap dat meteen glas wijn van de buitenlucht zat te genieten en waggelde in een rechte lijn naar het etensbakje van onze kat, dat een vaste plek naast de keukendeur heeft. Half over het porseleinen trogje hangend slobberde hij in een kwartier tijd het complete dagrantsoen van ons huisdier naar binnen. Egels zijn dol op kattenvoer. Die gewoonte hield hij er kennelijk ook op na als wij bij minder mooi weer bin nenzaten, want het was vriend en vij and al opgevallen dat onze poes zien derogen vermagerde. En toen we erop gingen letten zagen we de kat meerdere keren aangedaan naast zijn etensbak zitten terwijl dat, doorzijn stekels vrij wel onaantastbare, vreemde wezen zich tegoed deed aan de inhoud. Dus wat zo'n gezelschap biologen ook mag beweren, kom bij mij niet aan met het verhaal dat egels niet handig zijn. Wel vreemd trouwens, dat ik het beestje na zijn winterslaap dit jaar nog niet heb gezien. De personality-show van Minoesch en Beau in RTL Live MILLENNIUM151 (I Minoesch Jorissen en Beau van Erven Dorens kenden elkaar nauwelijks, voordat ze enkele maanden gele den het vaste presentatie duo werden van 'RTL Li ve'. Inmiddels zijn ze maatjes die van het infor matieve programma een personality-show hebben gemaakt. Ze hebben een vast publiek van bijna drie kwart miljoen kijkers. Toch is er kritiek op htm manier van presenteren, die som migen zelfs 'politiek incor rect' noemen. Beau zou Paul de Leeuw willen imiteren. „Onzin, ik wil gewoon Beau zijn. Ik wil een apartje vakje en niet bij een ander wor den gestopt". „En ik lig af en toe in een deuk. Geen mens is volmaakt en dat mag je best la ten merken", zegt Minoesch. Volgens haar nemen ze het pro gramma en hun gasten zeer se rieus, wat niet wegneemt dat een ter plekke bedachte grap moet kunnen, 'omdat je er af en toe lucht in moet brengen'. Als Beau soms wat heftiger over komt dan de bedoeling is, neu traliseer ik dat. Bij persoonlijke problemen vangen we elkaar op." „Ik ben voor eerlijkheid", ant woordt Beau, die vindt dat het presentatieduo best mag laten merken wat het van iets vindt. Als het kan tenminste. „Soms moet je een neutrale factor zijn, zoals laatst bij een onderwerp over bont. Ik ben het niet eens met het dragen van bont, maar er zaten al twee tegenstanders." „Onze manier van presenteren is Amerikaans", zegt Minoesch die zich kan vinden in de stel ling dat veel mensen dat niet gewend zijn en daarom kritiek spuien. „De mensen moeten ons leren kennen. Er zijn na tuurlijk wetmatigheden bij het presenteren, maar ik ben altijd mezelf." Hetzelfde geldt voor Beau. Beiden vinden dat het met z'n tweeën leuker is. Minoesch: „Je bent continu alert, dat komt ook omdat we allebei onvoorspelbaar zijn." Beau: „Dat geldt niet alleen voor de momenten dat we met elkaar kletsen, maar ook in een aandraagt, weet inmiddels pre cies waar onze voorkeuren lig gen." Ze bereiden zich ook goed voor. Lezen de dikke pak ken tekst die de redactie hen overhandigt, maar proberen ook zelf goed beslagen ten ijs te komen. Soms pakt het tijdens de uitzending anders uit dan ze hadden gedacht. Beau: „Als we een slechte uitzending hebben gemaakt, bellen we elkaar tot elf uur 's avonds, tot aan tranen toe." Minoesch: „Ik kan me er dan niet overheen zetten en moet er tot op de bodem over praten." Hun streven is bij elk onderwerp het menselijke as pect eruit te laten komen.Als wij een persoonlijkheid in de uitzending hebben gehad die zegt: 'Dat was weer een leven dig gesprek', hebben we het goed gedaan. Later zie je dan die persoon in 'Nova' op een hele saaie manier geïnterviewd worden." Voordat Beau en Minoesch het uiteindelijke presentatieduo werden van 'RTL Live', is er eerst met andere duo's geëxpe rimenteerd. „Op hoog niveau is besloten dat wij het moesten worden. Twee jonge mensen, hoewel Minoesch al acht jaar tv-ervaring had opgedaan bij de NCRV, die kunnen groeien. In middels zeggen we heel autori tair: dit programma is van ons, we trekken het aan als een jas", zegt Beau. „We zijn beiden per soonlijkheden, maar je moet el kaar aardig vinden", vult Minoesch aan. Beau: „Het klik te meteen en met 110 afleverin gen van zo'n programma word je snel volwassen." Voor hem was de overstap niet zo groot. Het programma 'Alles voor de kijkcijfers' - „dat mij op de kaart heeft gezet" - was afgelo pen. Minoesch was al vijf dagen per week actief voor 'Eigen huis en tuin'. „Ik twijfelde even, ik heb een kindje, maar, werd me gezegd: 'zo'n kans krijg je vol gend jaar niet'. Nu kan ik de combinatie nog aan, maar ik moet wel steeds een knop om zetten. 's Ochtends moet ik een behangetje plakken, 's middags moet ik als mezelf serieuze on derwerpen behandelen. 'Eigen huis' is het programma van Ni co en Rob, 'RTL Live' is van Beau en mij. Dat is het ver schil." JACQUES GELUK dager ?n Nog 278 dagen en het nieuwe millennium bi aan. Reden om in een gelijkse serie terug tel ken op belangrijke tenissen op correspon rende data in de afgi 100 jaar. Deze week: maart 1623: samenzvild' ders Maurits onthalsd maart 1987: recordbei voor Van Gogh; 31 ma 1889: inhuldiging Eiffi j't' ren; 1 april 1572: inna ii Den Briel; 2 april Falkland-oorlog begin april 1968: vooravond moord M.L.King. 29 MAART 1623 Vlakbij de Gevangenpoon Den Haag en nabij de Lan d Vijverberg staan de toerisi oc nu zelden meer bij stil. In maartdagen van 1623 is even anders. Hier, dan no Groene Zoodje geheten, een moordlustige boel. Q zou zijn naam ontlenen groene zoden waarmee u cutieplaats na voltrekking J ieder vonnis moet zijn Want executeren kunnen zullen hier in 1672 de zw< verminkte lichamen vani broeders De Witt als een. telijke getuigenis worden opgehangen. Eini maart 1623 is het volk get van een andere executie, len van de samenzweert gen prins Maurits belevei ,f vandaag op de kop af 376 geleden, hun laatste mon Echt handig hebben ze hl aangepakt, de mannen di stadhouder willen vermoi Onder hen Willem en zonen van de in 1619 nai schijnproces onthoofde li van Oldenbarnevelt. Deb zinnen op wraak. Ze dei prins op weg naar Rijswif kunnen verrassen, maar' complot komt snel uit. volgen zijn fataal. De rechters zetten de de samenzweerders up pn en tonen ze aan het volkfu tot voorbeeld aan alle raders'. HENKRUUL» MENSELIJK Wolkenvelden Na drie overwegend zonnige dagen is er vannacht en morgen meer be wolking en valt hier en daar wat lichte regen. De zuidelijke wind is meest matig. Door de aanvoer van vrij zachte lucht kan de temperatuur tot 14 graden oplopen. De bewolking hangt samen met een zwak warmtefront dat over onze omgeving naar het noorden trekt. Dat front hoort bij een depressie die van het zeegebied noordwestelijk van Schotland naar het noorden koerst. Het druksysteem blijft dus op grote afstand van ons land en woensdag trekken de wolkenvelden geleidelijk weg en komt de zon wat meer tevoorschijn. Donderdag en vrijdag is het droog met flinke zonnige perioden. Bij een meest matige zuidoostelijke wind kan de temperatuur oplopen tot 16 graden. Het lijkt erop dat op paaszaterdag de bewolking toeneemt en er wat regen kan vallen bij iets lagere temperaturen. De nachten zijn minder koud dan in het weekeinde toen het op uitgebreide schaal tot nachtvorst kwam. Op enkele plaatsen daal de de temperatuur in de thermometerhut op anderhalve meter hoogte tot iets onder nul. In 1968 werden op 29 maart hoge temperaturen gemeten. In het zuidoosten van het land werd het met 25,6 graden een zo merse dag. Op Marken werd toen 22,3 graden gemeten en in Oude Wetering 23,8 graden. In april van dat jaar deed zich nog maals een warmte-explosie voor. In Spanje zijn de temperaturen niet al te hoog; Sevilla meldde gisteren met 22,3 gr*aden de hoogste waarde van Europa. In Duitsland op de scheidingslijn met vrij warme lucht in Midden- Europa viel plaatselijk veel regen. In het noorden van Scandina vië is het wat minder koud geworden, maar het vriest daar nog wel ruim 10 graden. Pasen valt vrij vroeg dit jaar, maar dat zegt niets over het weer rond die tijd. Dat kan tijdens de paasdagen in Nederland variëren van sneeuw en matige vorst in 1977 tot zomerse warmte om 1948. JOS BROEKE DICK VAN DER PLAS Minoesch Jorissen en Beau van Erven Dorens: „Onze manier van presenteren is Amerikaans." foto rtl interview kom je verder als je samen een gast aanpakt." Minoesch: „Het is belangrijk dat je elkaar nooit laat afgaan op het scherm. We zijn samen apart, maar ook één. Neemt niet weg dat je best over en weer cynische opmerkingen kunt maken." Beau: „Er ge beurt in het programma niets dat wij niet willen. De redactie, die de meeste onderwerpen Mijn eerste - en voorzover ik weet enige - egel reed ik aan het begin van de jaren tacfitig dood. Het was op de Kerkedijk in Bergen, Noord-Holland, het kunste naarsdorp waar mijn zwager bij de be reden politie was. We reden na een ver- jaarclagsbezoek in het donker terug naar huis, toen mijn echtgenote - met dezelf de intonatie die ze op de snelweg ge bruikt om te melden dat ik een afslag heb gemist - uitriep: „Kijk uit, een egel." Voordat ik mijn blik naar het struweel langs de rijbaan - waar egels zich horen op te houden - kon richten, reed mijn knalgele Renault 4 over een bobbeltje. Zo'n obstakel waarvan je direct weet dat dat er niet door de wegbeheerder is aangebracht om de snelheid van het verkeer te reguleren. Aan de plof waarmee je zo'n bobbeltje neemt weet je intuï tief datje een levend wezen hebt geraakt. Bij alle vogels en kleine zoogdieren die ik in latere jaren nog voor en onder mijn wielen zou krij gen, onderging ik dezelfde ervaring. Als ik de mentaliteit van een F-16 piloot zou hebben, had ik de volgende dag met een spuitbus en een sjabloontje een klein egeltje op het rech- tervoorspatbord van mijn Franse autootje geschilderd. Maar nu had ik slechts enige tijd wroeging over het beestje dat door mijn schuld geplet op het asfalt lag. Zou het een moeder zijn geweest, van wie de hongerige kindertjes tever geefs op haar terugkeer wachtten? Die gevoelens van wroeging werden in de loop der tijd minder, maar helemaal verdwijnen deden ze nooit. Totdat ik af gelopen zaterdag in deze krant de schokkende resultaten las van een stu diedag van de Vereniging voorZoog- dierkunde en Zoogdierbescherming (VZZ) over de egel in het verkeer. Als je met stekels op je rug geboren wordt, loopje veertig procent kans om niet op natuurlijke wijze aan je le venseinde te komen. En dat komt niet alleen doordat egels niet uitkijken bij het oversteken. De diertjes staan 'niet als handig bekend' en vallen in putten of sloten, raken verstrikt in voetbaldoelen en aardbeiennetten of overlijden aan een hondenbeet. Slechts een kwart van alle egels komt door toedoen van de Ne derlandse automobilisten op de eeuwige stekelvelden terecht. En dat zijn er vol gens schattingen dan nog altijd hon derd- tot driehonderdduizend, Of twee egels per kilometer. Als we van het meest pessimistische sce nario uitgaan moeten er dus jaarlijks nog eens negenhonderdduizend egels op andere wijze om het leven komen: beel den van met egels gedempte putten, van egels doordrenkte sloten en trossen egels in doelnetten krijg ik sinds zaterdag niet meer van mijn netvlies. Hoe zou ons land eruit zien als de egel wat handiger

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2