'Een schilderij wordt pas een schilderij als er iemand naar kijkt' Ricardo Chailly polijst de Matthaus-Passion l!' Extra rouden Uilen voor Komrij, Meijsing en Verschuur Car en, je kan het wel, lees maar goed en niet te snel9 Kiki Heessels: aardige babbelkous illem van den Broek betrap je niet op zweverig ge- aat. De Alphense kunstenaar heeft volgens eigen een goed gevoel voor zijn eigen public relati- is. Want, zo is zijn visie, een kunstenaar die vanuit diepste emoties de mooiste schilderijen maakt en 1 rvolgens afwacht is dom, arrogant en naïef. Van Broek begon zijn loopbaan vijf jaar geleden, op jn 26ste. ,,lk lag toen wel vijf jaar voor op collega's, ndat ik wist hoe de wereld in elkaar zat. Ervan wrdrongen was dat de kunstenaar ook manager oet zijn." ij vindt zichzelf een zondagskind. ,,Ik voel me ge- kkig met de dingen die lukken en niet ongelukkig et de dingen die niet lukken. Mislukkingen zijn een iderdeel van het leven en je werk. Ik denk dat zeker ht van de tien zaken bij mij goed fout gaan, maar zit daar nooit lang over in. Integendeel, mislukkin- n stimuleren me om opnieuw aan de slag te an." in den Broek bezocht na het VWO de Amsterdam- Hogeschool voor Kunsten. Zijn eerste daad in nsterdam was het verwijderen van zijn tweede lomaam. Zijn ouders hadden hem tenslotte de am Willem-Jan meegegeven. „Maar de meesten jj aken er na vijf minuten al Jan-Willem van en ik ind verder dat die dubbele naam met dat streepje lussen een te hoog hockey-imago had." de academie leerde de Alphense kunstenaar heel ecies te tekenen. Om dat te verduidelijken laat hij die tijd een tekening van een schedel zien die - larschijnlijk niet helemaal toevallig - verborgen k'k« hter een abstract schilderij hangt. ,,Ik ben ontzet- "'nd blij met die ambachtelijke basis, want die ken- is de basis voor alles wat je verder als kunstenaar It doen. Figuratief werken is een trucje, maar ödzakelijk om abstract bezig te zijn. Abstracte nst geeft mij ook meer voldoening, omdat de wor ding met de materie intenser is en altijd door- 'IELR a Caen ai N RIJSDAM. 071 -5356444. PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071 -5356443 Willem van den Broek 'wereldberoemd' in Alphen aan den Rijn kunstenaar gaat meestal uit van herkenbare vor- n die hij tijdens het schilderen abstraheert. Soms jft de voorstelling herkenbaar, zoals het schilderij hij ter gelegenheid van zijn huwelijk maakte, ns is die oorspronkelijke opzet volledig verdwe- i. Mengvormen, zoals de plafondschildering 'De ijd met de Giganten' zijn ook mogelijk. „Het ge urt ook wel dat abstracte vormen me irriteren en weer terug moet naar het figuratieve, want als het iultaat geen link meer met de werkelijkheid heeft, iet voor mij vaak niet spannend genoeg. Soms itglippen de vormen me en moet ik weer gaan ab- aheren. Ik werk gewoon in totaal onvoorspelbare Iven. Mijn werk is eigenlijk een vrolijke symbiose alle mogelijkheden. er zijn commerciële kwaliteiten is hij duidelijk. „Ik van de generatie na de BKR en daar ben ik erg om, want ik ben geen voorstander van voo'rzie- igen uit algemene middelen. Ik heb mijn studie k zelf betaald door zeven jaar lang schoon te ma- in bejaardenhuizen. Je leert daardoor goed met d omgaan en als je maar koppig en eigenwijs ge- bent, bereik je uiteindelijk je doel. Vanaf de idemie vond ik het niet meer verstandig om iets *3 edkoop van de hand te doen. Je staat toch voor de faliteit van je werk! En net als bij een auto bepaalt grootte en het interieur de prijs. Ik verkoop ook iwelijks werk buiten de galerie om. Omdat ik nu kunstenaar vijf jaar ervaring heb en het vak dus jj eds meer ben gaan beheersen, kan ik prijzen van 5 ld de drie- a vierduizend gulden vragen. Dat is re- Willem van den Broek uit Alphen aan den Rijn vond op de kleuterschool dat andere kleuters zulke rare handjes tekenden. Knuistjes zonder vingers, terwijl ieder kind toch weet dat dergelijke stompjes een uitzondering zijn. Op het VWO droomde hij ervan om kunstenaar te worden. En toen hij eenmaal de kost verdiende met schilderen, leek het hoogst bereikbare tot één van de beste tien kunstenaars van Alphen te behoren. Eenmaal opgenomen in het boek '100 jonge Nederlandse kunstenaars', wilde hij weer de beste van Alphen zijn. „Dat ben ik nu. Ik ben wereldberoemd in Alphen, maar ik wil verder, een steeds groter publiek bereiken." De kunstenaar die op een zolderkamertje maar afwacht en niet aan de weg timmert, is volgens hem dom, arrogant en naïef. Een kunstenaar moet naast het nastreven van zijn artistieke aspiraties ook commercieel denken. „Want een schilderij wordt pas een schilderij als iemand er naar kijkt." FOTO ANNETTE LAMEIJER eel, want ik ben toch gemiddeld twee drie weken met een schilderij bezig." Zijn integriteit als kunstenaar, benadrukt hij keer op keer, staat echter boven alles verheven. Hij doet geen enkele concessie aan wat hij maakt, dus op dat taat, is het mooie van het kunstenaarschap. Ik heb punt is hij beslist onzakelijk. „Ik maak ook nooit een meestal een vaag idee en begin dan met het neerzet- schets, want dat haalt de spontaniteit uit me. De weg ten van een zware toets op het doek. Gebruik bij het naar het einddoel, dus de speurtocht naar het resul- proces soms krantenknipsels en begin het gevecht. Ik verander soms wel tien keer van kleur en vorm, maar juist die fouten en verbeteringen maken een schilderij levendig en boeiend." Van den Broek verzet zich tegen de dwingelandij dat kunst, gelijk een wasmiddel, het etiquet nieuw moet krijgen. „Ik ben ook niet op zoek naar vernieuwing, maar probeer het mooiste schilderij te maken en me daarna weer te verbeteren, mezelf te overtreffen." Nieuw is volgens hem niet altijd beter of mooier of interessanter. Hij trekt die mening door naar de kunstgeschiedenis. Na 1970 zijn er volgens hem geen nieuwe kunststromingen bijgekomen die de moeite waard zijn. Hij moet lachen als mensen pra ten over de moderne kunst van Mondriaan. „Die is zo antiek als wat. Een kastje uitt 1904 koop je van daag toch ook bij een antiquair." Het eindpunt van de moderne kunst is voor hem het zwarte vlak Male- vitsj uit 1935. Cobra is voor Nederland ook niet ver nieuwend geweest, doceert hij door. Bij cursussen die hij geeft aan Expressie 70, het vol- wassenonderwijs in Alphen, verbiedt hij om die re den het gebruik van primaire kleuren en geometri sche vormen. „Sommigen denken dat zoiets heel ge makkelijk is, maar ze vergeten dat de kunstenaars die daar in het begin van deze eeuw mee bezig zijn geweest een enorme ontwikkeling hebben doorge maakt. Je werkt niet zomaar op die wijze, dat is het eindpunt van een lange weg. Cursisten moeten zich eerst maar eens allerlei technieken eigen maken." Van den Broek is na vijf jaar verloofd te zijn geweest, met veel bombarie met zijn buurmeisje getrouwd. „We wilden er echt iets bijzonders van maken en hebben de receptie van de trouwplechtigheid laten samenvallen met de opening van een expositie. Ik moest voor die tentoonstelling zestig schilderijen hebben, dus ik heb me een half jaar lang tachtig sla gen in de rondte gewerkt." Zijn zoon Sidney is nu negen maanden oud. Het viel hem een beetje tegen dat hij na de geboorte niet ge lijk met hem kon stoeien en ravotten, schertst hij. „Ik kan niet zeggen dat of de kunst of mijn gezin het belangrijkste is. Het zijn twee grootheden die niet voor elkaar onder doen, maar hoe beter ik me voel, hoe beter ik schilder. Ik moet wel een goede relatie hebben, anders zou ik niet non-stop kunnen schil deren." Behalve beeldende kunst is hij ook geboeid door an dere kunstvormen zoals literatuur. Hij leest nooit pulpboeken, behalve als het Engelse lectuur is. Dan heeft hij namelijk het gevoel 'zinnig' bezig te zijn, omdat het lezen daarvan goed voor z'n taalgevoel is. Het lezen van Dante, Homerus, Eeco of Don Qui- chotte, ervaart hij als ontspannend. „Ik ben geen snelle lezer, dus ik doe toch vrij lang over een boek en ik geniet meer van kwaliteit dan van rotzooi. Blijkbaar is kwaliteit voor mij belangrijk, want ik hou ook alleen van films met mooie beelden. Ik ben ten slotte zelf ook voortdurend met vorm bezig, dus die instelling is niet arrogant, maar zit gewoon in m'n genen." Marlène Dumas, Lataster en Caravaggio zijn voor hem grote voorbeelden. „Ik voel als ik naar hun werk kijk net een lege spons en ik wil, als ik zelf niet schil der of bezig ben met het gedoe er omheen, altijd naar een museum. Ik zie de tijd die ik daar door breng eigenlijk ook als werk, net zoals het bijwonen van masterclasses, zoals onlangs één bij Peter Struycken. Hij is totaal anders bezig, maar ik leer er van om naar zijn visie te luisteren..." ITWERPEN BELGA/ANP lenen Meijsing, Gerrit Komrij en Rita Verschuur 'i bben zaterdagavond alle drie een Gouden Uil ge en in de Antwerpse Zoo. Met zijn roman 'Tussen en keel' won Geerten Meijsing de trofee voor het te fictieboek van 1998. Gerrit Komrij sleepte de Uil )r non-fictie in de wacht met 'In Liefde Bloeyende'. Uil voor kinder- en jeugdboeken ging naar Rita :schuur voor 'Jubeltenen'. Gouden Uilen zijn voor de vijfde keer uitgereikt, halve een trofee kregen de winnaars een bedrag van n es 13 De( 750.000 frank (circa 41.000 gulden). De genomineer den kregen elk 75.000 frank (circa 4.100 gulden). De prijs is een initiatief van de Standaard Boekhandel, het Vlaamse weekblad Humo en het Vlaamse tv-net Canvas. De jury bestempelde Meijsings autobiografische verslag over een zelfmoordpoging en een diepe de pressie als 'een waarlijk indrukwekkend boek'. De twee andere genomineerden waren Hugo Claus voor 'Onvoltooid verleden' en Esther Jansma voor 'Hier is de tijd'. In de categorie non-fictie won Gerrit Komrij met 'In Liefde Bloeyende', een bundel beschouwingen over de Nederlandse poezie van de twaalfde tot en met de 20e eeuw. Aan genomineerden Frans Denissen ('De gigolo van Irma Ideaal - André Baillon, of een geschre ven leven') en E.H. Kossmann ('Familiearchief - noti ties over voorouders, tijdgenoten en mijzelf) ging de prijs voorbij. De Gouden Uil voor het beste jeugd- of kinderboek ging naar Rita Verschuur. Genomineerd waren Vos en haas' van Sylvia Vanden Heede en 'Bezoekjaren' van Joke van Leeuwen. MUZIEK RECENSIE annende regionale ronde Nationale Voorleeswedstrijd Bier I EN. deelnemers telde de regio ronde van de Nationale raü irleeswedstrijd. Met hun lie- ngsboek onder de arm kwa- zij afgelopen zaterdagmid- vol verwachting naar de inbare Bibliotheek Leiden, waren geselecteerd tijdens rronden in scholen en bi- flitheken, en hadden zo de voorleeservaring opge- i. Maar het bleef een span- 1 gebeuren, dit lezen in het nbaar, en de piepjonge kan- aten vatten hun taak serieus ier op een klein podium de leesstoel. Microfoon er- Driekoppige jury ernaast, hen Carola Zandbergen, i'oorleeskampioen van vorig De uitleen gaat gewoon dus terwijl de printer ratelt leden hun boeken uitzoe- moeten de kinderen, af- ïstig uit de groepen zeven acht, zich middenin de bieb minuten lang concentreren hun passage. ussen het lezen door doet u sentatrice Aga de Wit oefe- ;en dramatische expressie kinderen uit het publiek, kondigt de lezers aan en waarom zij juist dat boek ■n om uit voor te lezen, d Dahl en Paul Biegel be- in tot de geliefde auteurs. iige boeken hebben een re ondertoon, behandelen ma's als dementie of joden- Ook griezels en blijken populair. An- Spierings leest als allerlaat- AAD VAN DER VEN Concert: Matthaus-Passion van Johann Sebastian Bach door het Koninklijk Concertgebouworkest o.l.v. Riccardo Chailly, m m v. solisten. Groot Omroepkoor, Roder Jongenskoor en Omroep Jongenskoor Gehoord: 28/3, Concertgebouw, Amsterdam Het afhouwen van een oor van één van Jezus' te genstanders kostte gisteren weinig tijd. En in de aria 'ebt mir meinem Jesu wieder' is waarschijn lijk nog nooit zo met geld gesmeten. Violist Johan Kracht, die de daarbij horende, vervaarlijke solo op zijn lessenaar had staan, moest even Paganini in plaats van Bach spelen. Het was een in details vaak verrassende uitvoe ring van de Matthaus-Passion, die we in het Am sterdamse Concertgebouw hoorden. Er was geen reden om bij elk onderdeel hosanna te roepen, maar de interpretatie getuigde in elk geval van ideeën. En alles is zeer zorgvuldig uitgewerkt. El ke maat heeft de Italiaanse dirigent tegen het licht gehouden. Geen andere stap in zijn glansrij ke, maar, althans in Amsterdam, niet moeiteloze carrière heeft hem waarschijnlijk meer hoofdbre kens gekost en heeft meer voorbereiding vereist dan deze. Op zijn best is Chailly wanneer in een soepele beweging lichtheid en smart één worden. Maar er hoeft slechts weinig te gebeuren, of de ritmi sche cadans wordt stereotiep en gelijkmatig. Dat leidt tot vlakheid. Opmerkelijk en interessant is de aandacht voor bepaalde instrumentale details. Zo krijgen de gonzende contrabassen vaak een bijzondere betekenis, soms bij lang aangehou den slotnoten. Onder leiding van Chailly klinkt de Matthaus-Passion eerder als een religieus dra ma dan als een devoot oratorium. Maar meer drama door klankeffecten dan door woordex pressie. Diverse aria's gleden betekenisloos voor bij. Maar wanneer het Groot Omroepkoor riep dat het Jezus wilde laten kruisigen, dan gebeurde dat heftig en genadeloos. De uitvoering van gisteren bevatte in de eerste helft eigenlijk vrij veel matte episodes. Dat lag ook aan de twee vrouwelijke solisten. Lynne Dawson kan geen moment stralende sopranen van destijds als Elly Ameling en Arleen Auger doen vergeten en de mezzo Petra Lang heeft een niet onaangenaam, maar vrij monotoon geluid. De inspiratie nam toe naarmate de uitvoering vorderde. Christoph Pregardien (evangelist) overwon de kleine vocale problemen waarmee hij aanvankelijk kampte en Detief Roth was een markante, vrij jong klinkende Christus, wiens laatste woorden 'Eli, Eli, lama asabthani' diepe indruk maakten. De aria 'Erbarme dich' - voor velen het emotionele hoogtepunt van de 'Mat thaus-Passion' - viel mede door het matte zingen van Petra Lang tegen. Zo werd dit een nogal wis selvallige uitvoering, dit objectieve drama van Chailly. Hij heeft veel mooie details samenge bracht en gepolijst. Maar al die schoonheid staat vooralsnog op zichzelf. THEATER RECENSIE JgtV 'vS ste voor uit 'De Griezelbus 2' van Paul van Loon. De suppor ters zijn uitgerust met videoca- mèra's en spandoeken: 'Caren, je kan het wel/lees maar goed en niet te snel' en 'Hup Marjo- lijn'. Als de leden van de jury zich terugtrekken stijgt de spanning. Juryvoorzitter en kinderboe kenauteur Christiaan van Tol is bloednerveus als hij de micro foon krijgt. Hij complimenteert de lezers. Hoe dapper lazen zij hardop. Uiteindelijk maakt jurylid en jeugdtheaterrecen sent Paulien Koopmans de win nares bekend. Marjolijn van Westen koos pagina's uit 'Morgen ben ik be ter' van Evert Hartman. Volgens het juryrapport las zij mooi rus tig en maakte zij prachtig ge bruik van pauzes tussen de zin nen. Deze leerlinge van de Eer ste Leidse Schoolvereniging gaat door naar de provinciale ronde op 21 april aanstaande in het Parktheater in Alphen aan den Rijn. Hicham Bejja, de eni- Voorleeskam- pioen Marjolijn van Westen: mooi rustig en prachtige pau zes tussen de zinnen. FOTO MARK LAMERS ge jongen, behaalde de tweede plaats. Laura Boon eindigde als derde. Op 19 mei is de landelijke fi nale in Muziekcentrum Vreden- burg in Utrecht. De winnaar die daar wordt gekozen mag zich de beste voorlezer van Neder land noemen. WUNAND ZEILSTRA Voorstelling: 'Blond en Blauw', solopro gramma van en door Kiki Heessels Ge zien: 27/3, Kapelzaal Lelden. Dat Kiki Heessels oorspronke lijk uit de Achterhoek komt en later naar Amsterdam is ver huisd, is bekend. Ze heeft er immers in een vorig program ma uitvoerig over verteld. Ze beschikt over een behoorlijk portie nuchterheid en weet dan ook vlot te vertellen, hoe zij al ledaagse gebeurtenissen en moderne fratsen te lijf gaat. In het nieuwe programma 'Blond en Blauw' doet ze dit opnieuw. Nu is al dat gewroet van jonge cabaretiers in hun eigen jeugd jaren toch al niet zo'n sterk punt. De manier waarop ze een vorig keer dat deed, had niette min een zekere charme. Hees sels beschikt nu eenmaal over een sympathieke theaterper soonlijkheid. Dat ze nu in her haling vervalt, is echter een zwaktebod. Dat vindt ze kennelijk zelf ook, want aanvankelijk ver klaart ze niet over jeugdherin neringen te zullen praten. Toch doet ze dat wel, en nog uitge breid ook. Ze erkent het ruiter lijk en verontschuldigt zich. Het is namelijk net als met een kip die vier granen eet en daardoor vier-granen-eieren legt: wat er in gaat, moet er ook weer uit. Kiki Heessels verzint dus een leuke smoes om weer uitge breid met haar jeugdherinne ringen aan de slag te kunnen gaan. Veel meer dan af en toe een glimlach levert dat hele programma dat ze zonder pau ze in anderhalf uur er door heen jaagt, ditmaal niet op. Omdat ze over de gave van het vertellen beschikt, kun je haar als aardige babbelkous appreci ëren. Maar al haar gebabbel komt soms gevaarlijk dicht in de buurt van onbeduidend ge neuzel. Omdat 'Blond en Blauw' toch nog een beetje op een cabaret- programma dient te lijken, be gint ze plotseling nog aan twee liedjes. Het klinkt aardig, maar de inhoud is nogal vlak en on bestemd. Ze lijken iets met lief de en herinneringen te maken te hebben. 'Tip, tap, top/de inkt is op' - ooit stond dit in haar poesiealbum dat natuurlijk bij alle jeugdherinneringen niet mag ontbreken. Het is een on beholpen beeld voor gebrek aan inspiratie, hetgeen helaas ook geldt voor haar program-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27