uit nood geboren Succesvol beleid Kunstmatige klimmers hijgen alpinisten in de nek Sport de club ©i week SLOOS sport CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -5356463 J aterpoloërs moeten maar gewoon blijven water- poloën", zegt vice-voorzitter en eerste keeper Leo ap van de Zwem- en Poloclub Katwijk. Hij zegt het een lach, maar aan de waarheid van de woorden n we niet twijfelen. De meeste blessures, waar voor- et eerste team momenteel mee kampt, zijn opgelo- in andere takken van sport. Zoals de gescheurde I ibanden, na een potje volleyballen. Of gescheurde jeugdbeleid, dé prioriteit van •"Jelbanden, dankzij een partijtje tennis. Slechts zelden het bestuur, is dus echt ooit uit :t balspel in het water de oorzaak van een langdurige nood geboren Uit nood geb°- :ure. toen kwamen we in de proble men." Mare Sieval weet waar zijn teamgenoot het over heeft: „We hielden maar een kleine groep goede spelers over, waardoor we min of meer gedwongen werden om meer aan de jeugd te gaan doen. Ons huidige CLUB van de WEEK Zwem- Poloclub Katwijk mensen denken dat wa- ilo een gemene sport is. absoluut niet waar. Het is Icontactsport. Wat dat be- ben ik liever fysiek in het bezig dan dat ik word ;ezaagd op een voetbal- Mede-bestuurslid en eer- amspeler Mare Sieval als Schaap het zegt. Zelf al een jaar uit de roulatie tege een gebroken knie. lens het voetballen ge- rem- en Poloclub Katwijk in 1967 opgericht door aantal fanatieke zwemmers en een speeltuinvereni- Maar ook een aantal ma- nensen van vliegveld Val burg had het plan opgevat Katwijk een zwemclub te men", zegt Nico van den „Gezamenlijk staan zij de basis van deze vereni- Van den Oever is, naast ïedewerker in het clubhuis de Piet Heinlaan, het be- rslid van de afdeling wed- "og| lzwemmen. Waterpolo is >stlelijk niet de enige water sport die bij de club kan wor den beoefend. Het wedstrijd en synchroonzwemmen zijn de andere pijlers van de vereni ging. „Maar een lid van onze club kan overal aan meedoen", benadrukt de vice-voorzitter. „Wedstrijdzwemmen is voor waterpoloërs zelfs uitermate geschikt om meer conditie op te doen." In het jubileumjaar 1992, toen de club haar vijfentwintig jarig bestaan vierde, beleefden de Katwijkse waterpoloërs hun sportieve hoogtepunt. Het eer ste team versterkte toen de feestvreugde door een plaatsje in de eerste klasse veilig te stel len. „Helaas degradeerden we het jaar daarop weer", zegt Schaap. „Twee jaar later be haalden we opnieuw de eerste klasse, maar helaas, wederom voor slechts één jaar. Mede hierdoor zijn er toen een paar topspelers vertrokken naar LZ uit Leiden, waar op een hoger niveau werd gespeeld. Een aan tal andere spelers van het eerste stopte er helemaal mee. En ren, maar wel uitermate suc cesvol. Want terwijl de vereni ging zo'n zes jaar geleden nog 250 leden telde, houdt de le denlijst nu pas op bij lidnum mer 550. Daarbij moet wel gezegd worden dat het overgrote deel van de jeugdaanwas te danken is aan het invoeren van het di- plomazwemmen voor kinderen vanaf vier jaar. „Veel mensen in Katwijk zitten 's zomers aan het strand en willen dus dat hun kinderen al op vroege leeftijd kunnen zwemmen. Bij het zwembad worden alleen kinde ren vanaf zes jaar toegelaten voor het diploma A en B. Twee jaar eerder kunnen kinderen dus al bij ons terecht. En geluk kig blijft tussen de tachtig en negentig procent bij onze club aangesloten, nadat ze die twee diploma's hebben gehaald. We brengen ze namelijk gelijk in contact met het wedstrijd- zwemmen, waterpolo en syn chroonzwemmen. De kennis making met die verschillende zwemsporten staat ook om schreven in het jeugdbeleids- plan." De Katwijkse club wil de jon gere leden die nog geen keuze hebben gemaakt russen de drie zwemtakken - „en dat hoeft ook niet, want je kan het ook alle- Leo Schaap, Nico van den Oever ei i Mare Sieval (v.l.n.r.) van Zwem- en Poloclub Katwijk. maal doen" - op alle fronten het beste geven. „Voor het wed strijdzwemmen hebben we on langs een nieuwe trainer aange trokken. Met Jan Correljé ho pen we meer succesvolle jonge zwemmers op te leiden", zegt Nico van den Oever, bewijzend dat de club helemaal voor haar jeugd gaat. „Succesvolle zwem mers als Jeffrey Tameling, die al aan diverse Nederlands kampi oenschappen mee heeft ge daan." Vanwege de recentelijke grotrf ledentoename hebben de Kat wijkse zwembestuurders het in middels aardig druk gekregen „We kunnen nog wel wat men sen gebruiken, ja. Als ik zeg dat we een kem van d.ertig vrijwilli gers hebben, neem ik het nog ruim. Daarom g^aan we ons nu vooral op de ouders richten. We willen ze meer bij onze club be trekken. Net zoals de huidige vrijwilligers zich allemaal heel een internationale waterpolo- wedstrijd te zijn. „Tijdens de vriendschappelijke interland Nederland-Duitsland in 1992 was het hier echt bom- en bomvol. Een ontzettend mooi gezicht is dat. Ook is hier al twee keer een Europacup-wed strijd van AZC gespeeld, omdat betrokken voelen. Want ik durf wij over een vijftig-meterbad toch keihard te zeggen dat ze allemaal het belang van deze club inzien", vertelt Schaap. „Maar ni euwe mensen met fris- se ideeëjn zijn altijd welkom", benadrukt Mare Sieval. In de; toekomst hopen de Kat- wijker s weer eens gastheer van TEAMvan de WEEK Pupillen Bij de pupillen bestaat de water] oolo-co<mpeütie uit twee ronden. Aan het einde van de eerste, in de cember, worden de teams naai sterkte ingedeeld voorde tweede competitiehelft. De pupillen van Katwijk werden in december nog derde, maar het lijkt erop dat de polospelertjes toch iets te sterk zijn ingeschat, toen de verdeling voor de tweede ronde werd gemaakt. „We verliezen veel", zegt coach Alex Sieval. Met 15-0,12-4, dat soort uitslagen. En daar balen die jongens natuurlijk van. Maar ik moet zeggen dat het wel altijd leuke po >tjes ziijn. En gelukkig hebben we zaterdag gewonnen met 5-4 van De Zijl. Vijf seconden voor tijd scoor den we de winnende treffer. Sieval, die zelf al negen seizoener i in het eerste team speelt, is voor het tweede jaar coach bij de pupillen. „Lol in het spelletje is mijn groot ste drijfveer. Bij elke actie zie je zo'n brede grijns op die gezichten. Prachtig vind ik dat." Aan het begin van het seizoen lu id Zwem- en Poloclub Katwijk acht pupillen. Inmiddels is dat aantal verdrievoudigd. „Vanaf volgend seizoen worden de regels voor hetpupillen-waterpolo veranderd. Een team zal dan bestaan uit vijf in plaats van zeven spelers. Dan kunnen we dus vier teams samenstellen. Het probleem is alleen dat we cL an ook vier coaches moeten hebben. Maar daar wordt aan gewerkt. Ook de doelen en de ballen wor den volgend seizoen kleiner. „De ballen die nu worden gebndkt, zijn ei genlijk te groot voor die kleine landjes. Volgend seizoen zijn de ballen kleiner dan een handbal. De verandering van de regels m oet ervoor zorgen dat het waterpolo voor de jongsten een aantrekkelij ker sport wordt. Maar een beetj e meer inlevingsvermogen van de scheidsrechter zou ook niet gek zijn. Tegen De Zijl werd één van de J Katwijkse pupillen met een tijdstraf naar de kant gestuurd, omdat het ventje de bal aan de tegenstanc iet gaf, nadat de scheids had gefloten voor een vrije worp. „Dat is verbo den bij de senioren, maar leg a an die kleintjes maar eens uit waarom. Die denken gewoon een sportief gebaar te maken. stuurslid en barmedewerker Van den Oever weet uit erva ring dat dit beleid het juiste is: „Vaak staan die jongeren al an derhalf uur voordat we open gaan voor het hek te dansen om naar binnen te mogen." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN beschikken. En vijftig meter is de internationale standaardaf meting", zegt de vice-voorzit ter. Naast het organiseren van internationale wedstrijden, is uiteraard ook de voortzetting van het huidige jeugdbeleid van groot belang voor de club. Be- krijgt Isportmaleriaal aangeboden I Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 Naam: Zwem- en Poloclub Katwijk Ledenaantal: 550, waarvan ongeveer 225 senioren Contributie per jaar: fl 252,- (0 t/m 8 jaar), fl 330,- (9 t/m 17 jaar) en fl 360,- (vanaf 18 jaar) Ledenaanmelding: 071- 4024096 0. Sieval) Hoogtepunt: De grote toename van het aantal jonge leden, de afgelopen jaren Dieptepunt: Het vertrek van twaalf topspelers in 1996 ER TUSSENIN GESPROKEN Oud-bondscoach Berti Vogts van Duitsland in de Volkskrant over zijn zoon die overal werd gepest en getreiterd: „Hij doet nu aan karate en is de beste zwemmer van school. Voetbal bestaat niet meer voor hem. Hij leest er niets meer over en kijkt er niet naar op de televisie. Idem over finale WK 1974: „Het Nederlands elftal was in de eerste helft superieur, te su perieur. Cruijff en co hadden na de snelle 1-0 gemakkelijk 2-0 kunnen scoren. Maar de heren wilden ons zo nodig voor schut zetten. Idem over schrappen voet balverbod bij gymles op Duitse scholen: „Nu mag er dan eindelijk wel gevoetbald worden op school, maar of dat ook gebeurt is nog maar zeer de vraag. Tach tig procent van de gymnastie kleraren is immers vrouw. Johan Museeuw in de Volks krant: ,Als je zo van het wielrennen houdt en je moet het mis schien opgeven, dan is het of ze een stuk van je hart afsnij den. Dat gaat bloeden. Rob Baan in Sportweek over trainerschap FC Twente: „Ronald de Boer was al zo' ver, die had het op de training over dingen waar zelfs ik van opkeek. Vriendin Ivanka over Mare Lotz in Sportweek: „Als je hem vraagt war hij be langrijker vindt: wielrennen of mij, dan weet ik het ant woord wel. Daar leg ik me bij neer. Maar soms denk ik: hoe veel beteken ik eigenlijk voor jou?" Marc Lotz over wielrennen of vriendin: „Wielrennen." Wim Jonk in Sportweek: „Ik durf het bijna niet te ver tellen. Ik verzamel mooie hor loges en koop er af en toe een. (...)ik zag vorig jaar tijdens de oefentrip van Oranje in Mia mi een horloge liggen van 90.000 gulden. Er waren er maar vijf van gemaakt. Ik heb even getivijfeld om het te ko pen, maar ik bedacht me ge lukkig. Judoka Mark Huizinga in NRC Hansdelsblad. „Zelfs als ik verlies, verlies ik nog mooi." Hugo Camps in NRC Han delsblad: „Je kan van een profvoetballer niet vragen dat hij anderhalf uur het beste van zijn leven geeft om Real Madrid aan drie punten te helpen op een moment dat zijn ouders, nichten en neven in Novi Sad worden uitgerookt. Ik weet wel dat Rinus Michels daar anders over denkt, maar Ri nus is dan ook een geboren oorloghitser. Idem: „Maar sporters hebben nou eenmaal geen talent voor soli dariteit. Ze zijn door status, roem en commercie zo "ver tikt" dat het al een wonder mag heten als ze de zwanger schap van hun geliefde actief mee beleven. Voor de meesten is het kind er pas na de eerste schreeuw. Inge de Bruin in SI: „Acht procent vetpercentage, dat is heel weinig voor een vrouw, terivijl ik onwijs veel eet. Ik ben dus gespierder ge worden. Dat zie je ook en dat vind ik niet zo leuk. Alleen, ik kan die spieren wel gebruiken om beter mee te zwemmen. Jean Marie Leblanc, Tour baas, in SI: „Alles wel beschouwd was vijftien gram amfetamines - wat men dertig jaar geleden nam - kinderspel vergeleken metEPO, groeihormoon en alle middelen die nu bekend zijn. Dat noem ik kerosine in de aderen van een mens. Mensen worden robotten, dokters hebben van atleten prestatiemachines gemaakt. Roepen we die praktijken vandaag geen halt roe. dan gaan ze over tien jaar mis schien renners klonen. Dan rijdt George Onveil mee in het peloton. Idem: „De Franse wegen zijn niet langer geschikt om te koersen Ik heb hier het dossier voor de Tour'99 liggen, met alle rotondes waar commissarissen met een gele vlag moeten staan. Dat zijn er tien keer zoveel dan tien jaar geleden." et is bestorven in de naam: (sport)klimmen, dat doe je ion ihoog. Maar wat nu als je in t pannenkoek-platte Neder- id woont? Kansloze affaire, h? Mis poes. Het hangen n vingers en tenen blijkt in n buitengewone aantrek- gskracht te hebben op jeug- e Hollandse klauteraars. Zij cwamen zich op kunstmatig Ingelegde wanden in speciale nhallen en achterhalen zo reuzenstappen de pio- rs, die de kunst in Ardennen Mpen leerden. Op het elfde won nog een keer een pio- t>eg r (lokale held Peter Horning, Sl jaar) van het talent (Casper ir zii Sijthoff). 'Maar dit was ook laatste kans', zegt Horning, zette dus meteen een punt ui iter zijn klimloopbaan. es lichtbundel in klimcentrum lanj |ue zoekt zijn weg naar be- Haden, langs de met grepen, uven en zekeringssetje be- ïgen wand naar de eerste nmer. Zonder commando of zoek daartoe staakt het pu- •k. met een rijk fleece-truien 2 lalte, direct haar rijkelijke iversaties. Licht uit, spot i, de eerste van de tien klim- ts die de finale haalden, ;kt zich een weg omhoog, is het spoor al snel bijster, leden gniffelt de Franse rcoursbouwer' Eric Demay. is speciaal ingehuurd voor NK. Omdat de Fransen inaangevend zijn in deze irt. „En omdat hij speelser, >^el :der bouwt. Wij Nederlan- 1 s zijn toch vaak te rechttoe, r htaan bezig", verklaart Dick i Vegchelen, coördinator ^prtklimmen van de Neder- idse Klim- en Bergsportver- 'ging. zijn daarna meer klimmers zich er hun handen en voe- bijna op breken. Bijna ook 7t\ ridl delijk aan te zien dat hij vroeg begonnen is. Zijn postuur vol doet in hoge mate aan de zoge naamde 'Aap-factor': verhou dingsgewijs zeer lange armen. En in zijn geval vooral kolossa le, krachtige handen die eerder bij een volwassenen boomstam van twee meter passen dan bij dit iele maar zeer pezige man netje van zestien. Hij zit nog vol mooie idealen. „Ik hoop er eens mijn brood mee te verdie nen", mijmert hij, denkend aan een paar Franse wereldtoppers die er geen geld meer op toe hoeven te leggen. Horning, die zijn vierde nationale titel haal de, hielp hem snel uit de droom. „Hou op, dat kun je vergeten. Tien jaar geleden was er in deze sport meer te verdie nen dan nu." Na twaalf jaar wedstrijdklimmen, inclusief vier nationale titels en met deelnames aan WK's, „is de lol er wel vanaf. Dit is een mooi moment om te stoppen. An ders word ik een eredivisie voetballer die verzeild raakt in de eerste divisie." Want in zijn klimcentrum ziet hij dagelijks jonge jongens als Ten Sijthoff klimmen en met sprongen vooruit gaan. „Onze tijd is ge weest". stelt Homing, ondanks de derde plaats van meervou dig kampioen Erik Jacobs. „De jeugd van veertien jaar zit nu al op hetzelfde niveau als wij toen we al in de twintig waren." Maar dat is nog altijd niet ge noeg voor de wereldtop, weet Horning. „We hebben een na tuurlijke achterstand, doordat we geen rotsen hebben. Die kunnen we alleen inhalen door al jong veel te trainen in de hal, maar ook in het buitenland om technisch beter te worden." ENSCHEDE GPD de plaatselijke favoriet én eige naar van Arqué, (letterlijk 'ge kromde vingerstand') Peter Horning. Omdat hij eerder op de dag ook als beste de finale had gehaald en dus als laatste de arena binnenstapte, verloor hij even de grip, op zijn zenu wen welteverstaan. Aangeko men op het punt wat slechts door één klimmer daarvoor was gehaald raakte hij de draad bijna letterlijk kwijt. „Stom, er waren maar twee mogelijkhe den en ik heb wel ti en keer de verkeerde geprob eerd." Zijn talrijke fans zager met gekrom de tenen en met 1 iet zweet in de handen hoe H orning ner veus in het zakje met magnesi umpoeder op zij n rug graaide. Pas bij de elfde keer vond hij de goede weg. Hij kwam daardoor net een greep hoger dan naaste belager Casper ten Sijfhoff. Die 16-jarige scholier uit Dor drecht, meervoudig jeugdkam pioen, geldt als het grootste ta lent van Nederland. „Ik ben op mijn achtste met gym een keer in zo'n klimhal geweest en was meteen verslaafd." De zelfs voor een klimmer (ideale lengte 1.78 meter) kleine Ten Sijthoff (pakweg 1,70 meter) is het dui- Een scheids rechter volgt de verrichtin gen van Am sterdammer Michel Claus. FOTO gpd/ CARLO TER ELLEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25