De zon schijnt op het marathonteam Van Hest en Heeren lopen zich totaal leeg Tergat uniek met vijfde titel op WK Sport Vreugde en verdriet voor Leidse atletes 'Nieuw optreden Holland Acht niet aan de orde' Ungerer si in Stanfor Crickette^ verliest wc; MAANDAG 29 MAART 1999 DEN HAAG WILMAR KORTLEEVER Drie Leidse atletes plaatsten zich tijdens de City Pier City bij de top twaalf van het ge lijktijdige Nederlands kampi oenschap halve marathon. Voor de eerste twee betekende dat een uitstekende prestatie: zowel Miranda Boonstra (1.17.44) als Monique Bruins (1.20.57) verbeterden hun per soonlijke records spectaculair Als zeventiende en twintig ste in de internationale wed strijd bleef het tweetal in het nationaal kampioenschap bo vendien Erika van de Bilt voor, die in tranen en met een zeer teleurstellende tijd van 1.21.16 binnenkwam op het Lange Voorhout. De Leidse kampte de laatste weken met de na ween van een blessure. „Ik ben veel te hard weggegaan", aldus de Leidse laborante, die op tien kilometer nog in een verdienstelijke 35.35 door kwam. „Maar toen ging het kaarsje al enigszins uit." Boonstra schaart zich naast Van de Bilt onder de nationale subtop. Met drie van de zeven wedstrijden achter de rug moet de Leidse een aardig fi guur kunnen slaan in het na tionale wegcircuit. Noortje van Kempen debuteerde ver dienstelijk met een tijd binnen de 1.28, ook goed voor de winst in de veteranencatego- rie V45 en net sneller dan clubgenote Gemma van Nijnanten. Bij de mannen was Ramses Bekkenk als venvacht de beste Leiden Atletieker. Jaap van Duijvenvoorde streed verderop in het veld een eigen strijd om binnen de 1.10 te finishen, die hij precies verloor (1.10.00). Wel zat hij nog exact twee tellen voor de Roemeense winnares Pomacu en beschouwt dit als een goe de generale repetitie voor de Rotterdam Marathon, waar de Leidenaar binnen de 2.30 wil lopen. Met de concurrentie van de City Pier City was de organisa tie van de Hazerswoudse Pol derloop met 232 lopers niet ontevreden. De winst ging in de spannende halve marathon naar Veenloper Van Rossem in 1.18.48. Nationale toppers uitgeputmaar met buit in handen BELFAST GPD/ANP Paul Tergat heeft er tijdens het WK-veldlopen in Belfast geen twijfel over laten bestaan wie de allerbeste is in de cross. Met teamgenoot Patrick Ivuti als de perfecte gangmaker, draafde hij onbedreigd door de modder van het Bamett Demese park in het koude en winderige Belfast naar zijn vijfde titel op rij. Een unieke reeks van een uitzon derlijk atleet. Weliswaar won ook z'n landgenoot John Ngugi vijf titels, maar niet achtereen volgend. „Dit was de zwaarste opgave van allemaal", zei de 29-jarige adeet. „Het was hier het beste om op kop te lopen, omdat je dan de beste stukken van het parcours kon uitzoe ken." Tergat legt de basis voor zijn successen in zowel Kenia als Italië, waar hij wordt begeleid door dr. Gabriela Rosa. In Kenia zijn vooral de kampen van het legerteam berucht. Gedurende twaalf weken trainen de atleten in de Ngong Hills, waar ze - met 12 of 16 man slapend op veld bedjes, driemaal daags snoei- Boogerd grijpt naast zege in Brabantse Pijl Michael Boogerd moest giste ren genoegen nemen met de tweede plaats in de Brabantse Pijl. De renner uit de Rabo- bankploeg werd op waarde ge klopt: door Michele Bartoli. de nummer één van de wereld. In de sprint was de Italiaan te snel voor Boogerd. Rabo-renner :at in de tang bij Bart- diens ploeggenoot Nardello (derdej. Museeuw completeerde het succes van Mapei door als vierde de finish lijn op de Alsemberg te passe ren. De Nederlanders Martin van Steen en Patrick Jonker werden respectievelijk negende en tiende. Boogerd had vrede met zijn tweede plaats. In de slotfase was hij met de Italiaan Nardello ontsnapt uit een kopgroep van elf renners. Op het moment dat Bartoli aansloot wist de win naar van Parijs-Nice dat hij vrij wel zeker geldopt was. Boogerd besloot desondanks nog maar eens aan te zetten. De Italiaan kwam nog een keer terug, maar moest in de afsluitende sprint berg-op Bartoli en Boogerd la ten gaan. De nummer één van de wereld maakte het klusje be kwaam af en toonde vorm voor de Ronde van Vlaanderen van aanstaande zondag. Datzelfde deden de Belgen Vandenbroucke, Van Petegem en Tsjmil in gezelschap van Bartoli een dag eerder in Harel- beke. Dit viertal betwiste de ze ge in de E3-prijs. Peter van Pe tegem, rijdend voor de TVM- ploeg, versloeg zijn medevluch ters in de sprint. Frank Vandenbroucke, die de strijd hard maakte, finishte te leurgesteld achter Tsjmil als derde. Hij probeérde in de slot fase bij zijn medevluchters weg te rijden. Bartoli, die vierde zou worden, haalde de sterke Belg terug, maar sleurde Van Pete gem in zijn kielzog mee naar de uiteindelijke zege. hard trainen. Spartaanse om standigheden, of zoals Tergat het zelf zegt: „We leven er als beesten." Niet minder zwaar zijn de kampen ter voorberei ding op grote kampioenschap pen. Het is juist Paul Tergat die de kunst verstaat die zware we ken goed te doorstaan. De Por tugees Paulo Guerra verraste met de eerste Europese medail le sinds 1989 (brons). Kamiel Maase werd 35ste. „Ze noemen het veldlopen, maar ik heb al leen maar modder gezien", al dus de Leidenaar, die ook in de drie voorgaande WK's rond de ze positie finishte. „Ik ben erg tevreden, zeker omdat het deel nemersveld sterker was dan ooit. De lange cross bij de vrouwen was een eenvoudige prooi voor de Ethiopische Gete Wami, die halverwege al de marreerde van landgenote Me- rima Denboba en de Britse Paula Radcliffe. De korte crosses werden een Keniaanse dubbelslag: Jackline Maranga en Benjamin Limo wonnen. Marko Koers had over vier kilometer niets in te bren gen: hij werd 99ste. Leeg, kapot, geradbraakt: Greg van Hest en Irma Heeren waren de fysieke uitputting nabij. Maar de buit was bin nen. Hun beulswerk in de City-Pier-City-loop in Den Haag mondde uit in een nationale titel halve marathon. De inspanningen bleken echter net niet goed genoeg voor de overwinning. Die viel in de 25ste editie ten prooi aan respectievelijk de Keniaan Isaac Chemobo (1.01.00) en de Roemeen Cristina Pomacu (1.10.02). „Ik heb er moeite mee om de aüeten af te remmen. Je moet ze laten lopen op een manier waarbij rij zich het prettigst voelen. Maar hebben ze niet te veel tol betaald? De marathon zal het uitwijzen", aldus Nij- boer. Eerzucht en gedrevenheid spelen uiteraard ook een rol. Beide atleten rijn louter ge fixeerd op winnen. „Het enige dat telt", aldus Greg van Hest. De Nederlandse 'Keniaan' ma nifesteerde zich opnieuw krachtig in de kopgroep, die voor de rest enkel uit Afrikanen bestond. „Ik hoef voor niemand onder te doen. Bruin of blank, ze hebben allemaal twee be nen", sprak het positief bru taaltje uit Tilburg. „Ach, in kor te wegwedstrijden ben ik zeker niet de mindere van de tweede rangs Kenianen." De marathon is echter andere koek. Van Hest, die het Rotterdams asfalt op gaat met een tijd van 2.10 in het achterhoofd, kan pas bogen op „Ik wil die Nederlandse titel, desnoods over mijn lijk", kon digde de Irma Heeren strijdlus tig aan. De ambitie van de atle te uit Zeewolde leek even wreed te worden verstoord, toen ze na negen kilometer een medeloper aantikte en pardoes op het as falt smakte. „De dood of de gla diolen", sprak ze zichzelf met behulp van gangmaker Cees Kraaijeveld en trainer Gerard van Lent weer moed in en ver volgde haar weg. „Ik voelde de urine uit mijn broek lopen, zo diep heb ik moeten gaan. Bondscoach Gerard Nijboer fronste zijn wenkbrauwen. Hij vroeg zich hardop af of het wel verstandig was om de laatste energiereserves aan te boren. Zeker gelet op het marathon avontuur dat Heeren (zaterdag derde in 1.10.21) en Van Hest (vierde plaats in 1.01.10) over drie weken wacht in Rotterdam. één klassieke afstand (2.12.57). Alles wat ik onder de olympi sche lichttijd van 2.11.30 loop. is mooi meegenomen", zegt Van Hest. Ook Irma Heeren wil zich langzaam tot de marathon gaan bekeren. Zij debuteert in Rotterdam. Ondanks haar fysie ke malheur in Den Haag, straal de ze van zelfverzekerdheid. „Ik heb alles gegeven, maar drie weken voor de marathon moet dat nog kunnen." In een vinnig duel met Wilma van Onna gaf ze geen centimeter toe. Minder spannend was het bij de man nen. Van Hest nam van acquit de regie in handen. Acht kilo meter kon hij het straffe tempo van lichtvoetige Chemobo vol gen. Daarna verwaaiden zijn il lusies in de krachtige wind. Drie kilometer voor de finish werd hij bovendien gegrepen door het groepje Sang, Kibor, Singoei en Okemwa. De Keni aanse coalitie regeerde met harde hand en voorkwam met enkele venijnige tempowisse lingen een verrassing van Van Hest. Met een ultieme eindsprint maakte Patrick Sang zijn lei dende landgenoot Chemobo het leven nog even zuur. Het scheelde op de meet slechts een fractie ten nadele van Sang, een voormalige steeple chase loper die in Rotterdam ook zal debuteren op de marathon. Met het Kurhaus op de achtergrond gaat de kopgroep op weg terug AMSTERDAM PIM VAN BAKEL/GPD 'Een verzetje', zo herinnerde Ronald Florijn de klassieker de Head of the River uit een vorig roeileven. Nico Rienks gunde rijn olympische maatje diens verzetje en nodigde hem uit om in te stappen in de Holland Acht. Maar omdat eerder al Mi- chiel Bartman als invaller voor de zieke Geert Cirkel was bena derd, ontbrak Florijn gisteren op de Amstel. Het deerde de bondsploeg niet. Over de acht kilometer was de door Stephan van Dongen voorgeslagen boot dik vijftien seconden sneller dan Nereus. De Amsterdam mers vormden onder aanvoe ring van het slagpaar Diederik Simon en Adri Middag de meest serieuze concurrent op het traject tussen Ouderkerk en de Amsterdamse Torontobrug. Ook al omdat de sterk geachte Orca-combinatie moest afzeg- gen wegens een griepaanval bij onder meer de Utrechtse inter nationals Peter van der Noort en Joeri van Leeuwen. Het mislukte één-tweetje tussen de twee olympische goudhaantjes van Seoul ('88, dubbeltwee) en Atlanta ('96, Holland Acht) illustreert wel licht de positie die Nico Rienks op dit moment inneemt in de equipe van bondscoach Kris Korzeniowski. Samen met Niels van der Zwan voegde hij zich vorig najaar bij de bonds- selectie. Naar eigen zeggen niet met de bedoeling om zo veel mogelijk van zijn gouden ploeggenoten binnen te halen, maar om een bijdrage te leve ren aan de opbouw van een nieuwe boot richting Sydney. „Ik maak helemaal niet de dienst uit", reageerde de ene 37-jarige (Rienks) op de uitge sproken overtuiging van de an dere (Florijn). „Ik stel me zelfs heel terughoudend op in deze groep. Kris Korzeniowski is ook een andere coach dan destijds René Mijnders. Hij maakt uit welke wedstrijden we varen, hij bepaalt in welke opstelling we trainen." Ronald Florijn houdt niet van halve maatregelen. In zijn ogen is de rentree van Rienks en Van der Zwan halfslachtig, moet de Gouden Acht van At lanta gewoon op herhaling. Met alle financiële en organisa torische consequenties van dien. Rienks: „Onze houding is ook in zekere zin halfslachtig. Maar ik ga dit jaar echt niet meer trainen dan één keer per dag. Als we op het WK daarmee in de buurt van een medaille komen, zien we weer verder. Maar je denkt toch niet dat ik mijn werk ga opgeven? En ook bij Niels hoef je daarmee echt niet aan te komen." Volgens Rienks is een hereniging van de olympische acht niet aan de orde. „Op de eerste plaats wil len ze lang niet allemaal. Bo vendien betwijfel ik temeerste of de oudjes de sneïsten rijn. En geloof me: het moet straks in Sydney een stuk harder dan wij in Atlanta. Een goede mix, daarin moeten we het zoeken. En als Ronald interesse heeft, kan hij zich melden bij Korze niowski. Om mee te selecteren. Maar niet bij voorbaat zeggen dat je beter bent, op basis van het verleden. Dat is een dis kwalificatie van de jonge roei ers." Coach Korzeniowski hoeft dus volgens Rienks niet bang te rijn dat hij met de twee terug gekeerde routiniers het paard van Troje heeft binnengehaald. Het ballonnetje dat Florijn vo rige week opliet, is dan ook op trainingscentrum de Bosbaan snel overgewaaid. En gisteren aan de Amstel waren de stoute plannen van de Leidenaar zelfs geen onderwerp van gesprek binnen de bondsploeg. Jos Klinge, een van de jonkies in de 14-koppige selectie, kon er zich ook al niet druk om maken. „Korzeniowski doet de Holland Acht, afzonderlijke projecten bestaan niet meer. Floi van harte welkom om komen. Maar hij moet v.v. ten dat we op dit momenjy hard gaan." De 23-jarige stelvener bemande afgel roeiseizoen een ongesi twee met Van Dongen ei keek de perikelen van de land Acht II van afstand. jaar bestond er geen voor De Acht', doelt Klinj de toen bestaande twee tussen het Amsterdams Utrechtse kamp. sfeer duidelijk opgeklaard staat er totaal geen haa nijd. Natuurlijk moet de deprocedure nog beginn is het even afwachten ho dereen zich dan houdt, naast de acht zie ik ook mogelijkheden voor een vier, een hele goede zelfs, rijn moet zelf maar uitni of hij erbij komt. Laat maar aantonen dat de mét hem harder gaat." Hardloophuiswerk en huppen in de hondenpoep Zaterdagochtend, half tien. Het is gestopt met rege- I nen, een waterig zonnetje i breekt door en op een veldje langs de Vliet staat een groep j in sportkleding gehulde I mannen en vrouwen te rek- I ken en te strekken. Het is de tweede trainingsbijeenkomst van het Leidsch Dagblad marathonteam. „Hup op de plaats en houdt die voeten bij elkaar!" De afgelopen twee weken hebben alle beginners en ge vorderde lopers die zich sa men voorbereiden op de grote Marathondag hun huiswerk gedaan en - in meer of mindere maté - de trainingsschema's gevolgd, die de deskundige begelei ding had opgesteld. De tien kilometer of de halve mara thon, iedereen ligt op koers om op de 'Grote Dag' de fi nish rennend te bereiken. Intussen is de grote groep van inmiddels zeventig aan staande afstandslopers ge splitst in een A, een B en een C-groep voor vergevorder den, gemiddelden en begin ners. Daarop worden ook de trainingsschema's aange past. „Volgende keer doen we er zelfs een A-plus-sche- ma bij", vertelt Tim Brouwer de Koning, één van de trai ners. „Er zijn nu al mensen die meer doen dan wij in hun 'huiswerk' hebben aan gegeven." Brouwer de Koning begeleidt de beginnersgroep, de men sen die, voordat zij zich aan meldden, niet of nauwelijks hardliepen. En bij die begin ners zijn de vorderingen na twee weken het duidelijkst merkbaar. Er wordt niet meer gewandeld tijdens de loopoefeningen, niemand blijft achter bij de rest. De trainer ziet het daarom som ber in. .Alles gaat nu zo De beginnende lopers kunnen nog lachen aan het einde van een straffe training. voorspoedig, geen wanklank gehoord, het gaat er hard op af dat 't op de dag zelf wel mis moet gaan", lacht hij. Misschien toch niet: tijdens het huppen op de plaats landt er iemand in de hon denpoep. Geen ramp, dat loopt ze er zo wel weer af. Om alle optimistische geluiden luister bij te zetten, breekt de zon nu in alle hevigheid door. De gevorderden draaien samen met hun begeleider Han Kulker nog steeds hun rondjes om het RoadRunners-terrein. Zij weten al hoe het voelt en hoe het zou moeten voelen om een wat lan gere afstand te lopen en zijn iets gematigder in hun enthou siasme. „Het is natuurlijk heel anders dan wat je zelf doet", vertelt Erik. „Normaal ging ik gewoon joggen, nu doen we al lerlei tijdoefeningen en zo. Daarom is het moeilijk te zeg gen of je echt vooruit gaat. Maar het ging vandaag wel makkelijk, ik heb er vertrou wen in." Ook Nicole loopt bij de A-groep. Zij voelt zeker een verbetering. „Het is wel be langrijk om de schema's te volgen, dat is soms lastig door de week, maar anders blijf je echt achter." Zij hijgt nog een beetje na van een pyramide- loop - een minuut, dan twee, dan drie, dan twee, dan weer een - en zoekt de douches op. Een trainingsbijeenkomst duurt twee uur, een groot deel van die twee uur wordt ook daadwerkelijk getraind. Maar er is ook een praatje bij. Dit maal gaat het over blessures - vooral bij de beginners spitsen een paar mensen hun oren. „Na die eerste training had ik ontzettend last van mijn kui ten", vertelt Laura, „maar ge lukkig leek dat erger dan het was. Dat lopen is echt versla vend, zeker als het steeds be ter gaat. Kijk, ik heb een hart slagmeter gekocht, als ik daar op kijk dan kan ik tegen me zelf zeggen 'zeur niet, je bent nog lang niet dood. Zie je wel? Tom en Jon hebben zich sa men ingeschreven. „Morgen wordt hij vijftig", vertelt Jon, „en ik denk dat hij gewoon wil doen of -ie een jonge vent is." Hij heeft vroeger wel eens een tien kilometer gelopen, zij nog nooit. „Maar dat is heel lang geleden", zucht hij, „nu gaat het een stuk minder makke lijk. Maar in een groep word je meegezogen, het motiveert. En dat op mijn leeftijd..." De trainingsschema's worden weer uitgedeeld, de lopers gaan vrolijk naar huis. Net als bij de eerste bijeenkomst zin gen de vogels en straalt de zon. Regende het vorig jaar niet op de Marathondag? LEIDEN ANTON DIEDRICH FOTO TACO VAN DER EB Orca-combina verslaat Natio vrouwen-acht AMSTERDAM GPD De vrouwen-acht van coach Adriaan Liesznei niet in geslaagd de 46ste afstandskampioenschapj van de Amstel op haar n schrijven. De boot moest laten aan een Orca-coml die in Marieke Westeri Elien Meijer een ervaren perieur slagenpaar kend de Utrechtse international nemieke Eij gelaar en Swarte maakten deel uit winnende equipe. Ni Martijn Ungerer is het seizoen voortvarend beg r In het Amerikaanse Slja liep de Alphenaar voor zii S versiteit uit Idaho de 100 in 10,62. Daarmee was ne sprinter, die deel uiite van de Nederlandse es ééntiende lan| ju dan winnaar Alvin Hijde Ungerers persoonlijk van 10,44 stamt van juli 1 ïg V KAAPSTAD ANP Het Nederlandse crick heeft de voorlaatste w< van de toernee door Zu ka verloren. In een uitsti^j wedstrijd over 55 ovei 1(j( Nederland in Kaapstad i ven wickets ten onder tefi profformatie van de Province. Nederland kw< bat tot het goede totaal v runs door fraaie scon Kloppenburg (52) en Va terom (69). Uiteindelijk - grotere ervaring van de Afrikanen de doorslag.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24