>PORT Krajicek vierde van de wereld Inhaalrace van FC Lisse stokt rgentinië inspireert )ranje van Rijkaard willem spierdijk, 071-5356464, plv -chef janet van dijk. 071-5356463 ok Schaap in beeld bij FC Utrecht wuk Ook Quick Boysspeler Jan Schaap is in beeld bij FC recht. De 19-jarige middenvelder, die dit seizoen al regelma- in het eerste elftal speelde bij Quick Boys, werkt volgende land een proefwedstrijd af bij FC Utrecht. Schaap zou de der speler van Quick Boys zijn die de overstap naar de eredivi- I mist maakt. Dirk Kuyt en Hendrik van Beelen gingen vorig J izoen al over. Kuyt debuteerde al snel in het eerste elftal. Van elen kreeg vorige week tegen NAC zijn eerste speelminuten, jelopen vrijdag stond hij in de basis in de oefenwedstrijd te- Jong Oranje. wee juryleden kunstrijden geschorst De technische commissie van de internationale ïaatsunie (ISU) heeft na afloop van het WK kunstrijden in Isinki twee juryleden geschorst. De Oekraïner Alfred Koritek de Rus Sviatoslav Babenko mogen voor onbepaalde tijd hun k' niet uitoefenen wegens ernstige overtreding van de regels, dens de finale van het paarrijden hadden ze overleg. Dat is i strengste verboden. De Canadese televisie had hun onder- ge gesmoes in beeld gebracht. [ichael Jordan wil 'terug' in NBA irlotte Michael Jordan wil terugkeren in de Noord-Ameri- inse basketballeague (NBA). Ditmaal niet als speler, maar als ideelhouder. De levende basketballegende, die eerder dit r zijn actieve loopbaan beëindigde, onderhandelt met de arlotte Hornets om aandelen te nemen in de club. Hij wil de matie helpen uit de financiële problemen te komen. Jordan overde met de Chicago Bulls zes keer de titel in de NBA. wemster gewond bij schietpartij de Janeiro» De Braziliaanse zwemster Mariana Moraes Ran is bij een schietpartij in Rio de Janeiro gewond geraakt. De id-Amerikaanse kampioene op de 800 meter vrije slag pro- ?rde te voorkomen dat onverlaten haar auto stalen. Er ont- nd een handgemeen waarbij één van de gangsters een pis- trok en Moraes Rangel in een been schoot. De daders sloe- op de vlucht. De 23-jarige zwemster belde bij een tankstati- zelf een ambulance. ok Zweden wil WK tafeltennis ickholm De Zweedse stad Kalmar heeft zich gemeld voor de janisatie van de WK tafeltennis. De wereldtitelstrijd zou aan- ïkelijk van 26 april tot en met 9 mei in Belgrado worden ge ilden. In verband met de aanvallen van de NAVO op Joego- rië heeft de internationale federatie ITTF het evenement ge- irapt. Naast Zweden hebben ook Nederland, India, Maleisië China hun belangstelling getoond voor de WK. De ITTF de komende weken een beslissing over een nieuwe lo- ie. Het toernooi komt niet voor augustus op de kalender. anpak bondscoach slaat aan kcel van der kraan/gpd de aanloop naar Euro 2000, arvoor vanaf vandaag kaar- kunnen worden aange- agd, tracht Frank Rijkaard eigen spanningsveld te ëren voor de spelers van inje. Tegenstanders van aar kaliber moeten het Ne- lands elftal tussen nu en gend jaar zomer inspireren grote daden. Iranjes bonds- ich lijkt aardig zijn opzet te »en. Na Duits- d en Portugal, in Parijs met mes tussen tanden een endschappe- partijtje af- rkte, is Argen- woensdag lermaal een jonent die veel losmaakt de door Rijkaard opgeroe- selectie van twintig inter- ionals. „We kunnen flink de bak," zegt Jaap Stam. et is heerlijk om voor de lionale ploeg uit te komen, ar nu helemaal. Argentinië op, dat hebben we op het gezien." icht vriendschappelijk ^tbal bestaat volgens Frank MBoer voor Oranje vanaf nu niet meer. „Dat hebben tegen de Portugezen ei- ïlijk al bewezen. Voor ons is e interland nu een belang- e. We willen ze allemaal inen. Goede resultaten ver- ten het zelfvertrouwen en stralen we op het veld er uit", aldus de verdediger i Barcelona. )p de eerste trainingsdag, termiddag in een prettig f irjaarszonnetje op het bij- d van de Arena, ging het er fs in een partijtje ongekend atiek aan toe. Met grote in- esse volgde Rijkaard de ver- ïtingen van zijn pupillen, heeft te maken met een jep, waarin de concurrentie lot is en het verschil in kwa- it gering. „Bij Manchester ited is het op de training kwestie van een beetje bij- uden", zei Stam na afloop, speelt zo veel wedstrijden, i ga je op de training niet het uiterste. Hier, bij Oran- moet je wel voor honderd icent aan het werk. Er zit it een flink verschil in de thoden van de club en de ionale ploeg. Het is voor weer even aanpassen." lijkaard is als coach niet el anders dan als voetballer, is bedachtzaam, is in zijn 'Voor ons is elke interland nu een belangrijke hoofd al twee zetten vooruit eri weet exact welk doel hij na streeft. „Zo'n eerste dag is leuk om de juiste sfeer te creë ren," sprak hij met een glim lach om zijn mond. „De meeste jongens hebben een paar dagen vrij gehad hij hun club, vinden het heerlijk om weer bij elkaar te zijn en rich ten zich nu op woensdag. Met Argentinië als tegenstander denk ik dat er een perfecte ambiance zal ontstaan." In die sfeer tracht hij de kwaliteiten van Neerlands beste voetballers ver der te ontrafelen en uit te pluizen welke varianten hij bij Euro 2000 tot zijn beschik king heeft. Rijk aard sluit niet uit dat hij overmorgen experi menteert met een nieuw aan- valskoppel. Maar het feit dat Patrick Kluivert en Ruud van Nistelrooy gistermiddag sa men in de spits speelden, mocht in zijn ogen nog geen voorbode zijn van wat hij te gen de Zuid-Amerikanen uit de mouw schudt. Hoewel de concurrentie er groter door is geworden, vin den de spelers het een wijze beslissing van Rijkaard om de selectie bij een interland uit te breiden tot twintig man. De Argentijnen hebben meer dan dertig man bij zich, de meeste Europese landen werken met twintig tot vijfentwintig man. „We hebben nu twee gelijke groepen, maar dat werkt pri ma op de training. Ik vind het een verstandige zet", zei Mare Overmars, die bij zijn club Ar senal niet anders is gewend. Omdat Frank de Boer de af gelopen twee dagen hoofdza kelijk op het toilet had door gebracht, was hij niet in staat om in de tweede helft van de trainingspartij op de been te blijven. De Boer haakte af, maar Rijkaard beschikt geluk kig over een jonge assistent die in de verdediging nog aar dig uit de voeten kan. Johan Neeskens nam naast Feye- noorder Kees van Wonderen plaats in het centrum van de defensie. Rijkaard: „Ik ben geen me dicus, dus weet ik niet hoe lang Frank nodig heeft om weer helemaal fit te worden. Hij heeft veel last gehad van zijn darmen en is nu nog te slap om een hele training vol te maken." Williams wint van Williams key biscayne rtr/dpa Richard Williams had het al tijd al geweten: zijn dochters Venus en Serena komen ooit op de eerste twee plaatsen van de wereldranglijst te staan. De zusjes zetten zon dag in Key Biscayne een reu zenstap in die richting. De 18-jarige Venus won met 6-1 4-6, 6-4 van Serena, die vijf tien maanden jonger is. Vriend en vijand waren het er bloedheet Florida over eens dat het vrouwencircuit nog veel van de twee telgen Williams te horen zal krijgen. „Als de progressie in hun spel zich zo blijft voortzet ten, zullen zij een stempel drukken op de komende twee jaar", aldus Mary Joe Fernandez. „Ze zijn allebei groot, sterk en atletisch. De toekomst is aan hen", voeg de Steffi Graf daar aan toe. De zusjes Williams hebben als voornaamste kracht het ongebreidelde vertrouwen in eigen kunnen. Daarbij zijn ze er niet op uit om louter vrienden te maken. Eerbied voor de 'oude hap' kennen ze niet. „Zolang er aan de andere kant van het net niet een groen wezen van drie meter staat, laat ik me niet zomaar opzij zetten", zei Se rena eens. Toernooiwinst in Key Biscane 'verjaardagscadeau voor Emma key biscane gpd Op de eerste verjaardag van dochter Emma klom Ri chard Krajicek eergisteren van de zevende naar de vierde plaats op de nieuwe wereldranglijst, die vandaag open baar wordt gemaakt. Zo hoog op de ATP-ranking stond hij nog nooit. De stijging dankte de 27-jarige tennisser aan zijn toernooizege in het Amerikaanse Key Biscane, waar hij in de finale de Franse underdog Sebastien Gros- jean de baas bleef (4-6, 6-1, 6-2, 7-5). „Dit is mijn ver jaardagscadeau voor Emma", sprak de vader met gevoel voor dramatiek. chard later op de dag nog een bijzonder presentje in petto. „Ik heb de titel voor haar gewon nen", zei hij achteraf. Voor Krajicek was de triomf in Florida al zijn tweede toer nooizege van 1999 (na Londen) en de zeventiende in zijn carri ère. Met de winst in Key Bisca ne verdiende hij bijna driekwart miljoen gulden. Krajicek had dit jaar al ruim vier ton bij elkaar geslagen en is nu op de ranglijst van de grootverdieners op de ATP-tour tweede achter Yevge- ni Kafelnikov (1,4 miljoen gul den). 's Ochtends had de tennisser met echtgenote Daphne Dec kers, coach Rohan Goetzke en fysiotherapeut Jan Naaktgebo ren aan het verjaardagsontbijt nog de grootste lol met de on geduldige Emma, die zich op haar cadeautjes stortte. Na Kra- jiceks warming-up kreeg het feestje met het aansnijden van de verjaardagstaart nog een vervolg. De toch al niet geringe collectie jurkjes werd met een nieuw exemplaar uitgebreid, maar voor Emma had vader Ri- Na Wimbledon (1997) is de titel in Key Biscane - dat in het circuit vanwege zijn grootte en topbezetting het vijfde Grand Slam-toernooi wordt genoemd - de belangrijkste op zijn pal mares. „Wimbledon is net iets mooier dan de andere Grand Slams en dit toernooi is weer net iets prestigieuzer dan de andere Super 9-toernooien", meende de winnaar. „Dit toer nooi winnen is voor mij mooier dan nummer vier van de wereld worden." In Florida rekende Krajicek achtereenvolgens af met zijn Davis Cup-maatjes Sjeng Schal ken en Jan Siemerink, de Rus Marat Safin, Pete Sampras, Thomas Enqvist en de Frans man Sebastien Grosjean. Dat de laatste zich een weg tot in de eindstrijd had gebaand was nóg verrassender dan de finale plaats van Krajicek. De Frans man - niet opgenomen in de Davis Cup-ploeg, die vanaf vrij dag in Nïmes tegenover Oranje, mét Krajicek, staat - rekende op zijn route naar de laatste twee kamp af met onder andere Car los Moya, de kortstondige num mer één van de wereld. In de finale schoot hij op veel punten nog te kort. Dat de pas 20-jarige Grosjean, in 1996 we reldkampioen bij de junioren, nog wel de eerste set won, dankte hij aan de vrijgevigheid van Krajicek, die veel punten cadeau deed. „Ik voelde me in het begin van de partij beroerd. Na tien minuten was ik al aan het worstelen. De benen voel den niet goed. Ik was bang dat ik een zonnesteek had opgelo pen. Ik had ook een paar dagen al bijna niets gegeten." Door zijn energie op de be langrijke momenten aan te spreken kwam Krajicek weer te rug in de wedstrijd. Vanaf dat moment slonken de kansen van Grosjean, die na twee verloren sets op rij, in de vierde wel op krabbelde, maar niet de 'big points' maakte. Krajicek wel. „Ik denk dat mijn ervaring mij wel heeft geholpen. Ik raakte niet in paniek en pakte mijn puntjes." Die volwassenheid is volgens Krajicek aan twee dingen toe schrijven. Na zijn knie-operatie vorig jaar is hij van alle licha melijke ongemakken verlost en de innige samenwerking met coach Rohan Goetzke heeft van hem ook een ander mens ge maakt. „Hij heeft een groot aandeel in alles gehad, in mijn ontwikkeling als persoon, als speler en als mens op de baan. De eerste twee jaar hadden we nog een speler-coach relatie. Daarna was hij mijn coach, maar nog meer een grote broer voor me. Hij is mijn beste vriend geworden. Tegelijkertijd kunnen we vriendschap en zijn werk als coach nog goed schei den." Als nummer vier van de we reld wordt Krajicek geacht een aanval op de top drie (Sampras, Moya, Kafelnikov) te doen. Deels zal die bestorming op gravel - Krajiceks minst geliefde ondergrond - gestalte moeten krijgen. Voordat Krajicek zich op het gemalen baksteen waagt, de Davis Cup-ontmoe ting tegen Frankrijk buiten be schouwing gelaten, toert hij nog door Azië. Daarna speelt hij in de voorbereiding op Roland Garros de graveltoernooien in Hamburg en Rome. Krajicek: ,Als ik goed mijn best doe en de omschakeling van gravel naar gras gaat me ook goed af, dan kan het nog een leuke zo mer worden." Misschien wordt zelfs het uit stapje deze week met de Neder landse Davis Cup-ploeg naar Nimes al erg aangenaam. Kraji cek is er niet gerust op. „Het enige voordeel voor mij is dat de gravelbaan overdekt is. Dan heb je in ieder geval geen last van weersinvloeden. Ze kunnen de baan ook niet te nat, te traag maken, want dan krijg je in die hal te veel last van de vochtig heid. Het wordt interessant. Wij willen nu ook wel eens verder dan de kwartfinales komen." scheveningen willem spierduk Bij Scheveningen 1 FC Lisse had er een minuut voor tijd 1-4 op het scorebord moeten staan. Maar het was 1-2 en dus bete kende de treffer van Schevenin- gen-speler Asrih in de laatste mi nuut de gelijkmaker. Het doel punt heeft ook tot gevolg dat FC Lisse de hoop op een spectacu laire terugkeer naar de top van de ranglijst kan vergeten. Vooral de voorhoede-spelers van FC Lisse konden zich verwij ten maken en dat deden ze ook. Jerrel Linger en Jimmy Simons trapten boos een gat in de deur van de kleedkamer en Remco van Bemmel stapte even later zwaar teleurgesteld de kleedka mer uit. Ze beseften dat juist zij de kans hadden laten liggen om hun club weer terug in de kam pioensrace te brengen. Het was zo'n wedstrijd die de FC-Lisse spitsen op het lijf was geschreven. Nadat de club tien minuten na rust door een eigen doelpunt van Mendonca op 1-2 was gekomen, kon de ploeg van Wim Eilander het favoriete spel letje spelen. De bal hoefde eigen lijk maar naar voren te worden gespeeld en daar waren de drie spitsen van FC Lisse hun directe tegenstanders herhaaldelijk te snel af. Dat leverde handenvol kansen op, maar efficiënt sprongen de Lissenaren daar niet mee om. Van Bemmel kreeg misschien wel de mooiste mogelijkheid op 1-3. Hij raakte de bal maar half toen hij volkomen vrij voor Mar cel Ijzendoorn - de invaller voor de geblesseerde Dave Kraaijen- brink - was gekomen. René Ras schoot even later op de lat. Jerrel Linger slaagde er niet in om de doelman te passeren, toen hij al leen Ijzendoorn nog voor zich had. Van Bemmel kreeg de bal na slecht uitverdedigen door de keeper in de voeten geschoten, maar hij deed er niks mee. Het meest werd er na afloop nagepraat over de kans voor Said Elmahdadi. Nadat de stand op 2- 2 was gekomen, kreeg hij in de slotseconde nog een 'dotje'. Al leen voor de keeper gezet door Linger, schoot hij met de buiten kant van de voet naast. Scheveningen haalde zo het tweede punt in vijf wedstrijden, maar eentje minder dan concur rent Noordwijk. Beide clubs heb ben in de derde periode alleen nog degradant Rozenburg onder zich. Noordwijk en Schevenin gen zien de concurrentie echter niet naderbij komen en lijken toch met z'n tweeën te gaan strij den om de titel. John Blok, de aanvoerder van Scheveningen, houdt zich op de vlakte over de kansen van zijn ploeg. „We moe ten eerst eens gaan winnen. Po sitief is dat er steeds meer ge blesseerde spelers terugkomen. Vooral in de achterhoede missen we routine." Een eensgezinde indruk maakt de ploeg uit de badplaats niet. Spits Jeffrey Rutten verklaarde na afloop dat hij zijn elftal veel te af wachtend vindt spelen. „We spe len countervoetbal, terwijl we als topploeg dwingender moeten zijn." Rutten, die vorig seizoen nog bij ADO/Den Haag onder contract stond, speelt volgend seizoen wellicht in het blauw-wit van Quick Boys. „Ik neem pas volgende week een beslissing, er is ook nog belangstelling van Dordrecht'90 en FC Groningen." FC Lisse-speler Remco van Bemmel (rechts) krijgt een enorme kans om 1-3 te maken. Hij zou de bal naast schie ten, waarmee de zoveelste Lissese kans verloren ging. foto taco van der eb De thuisploeg imponeerde al leen een korte periode in de eer ste helft, nadat FC Lisse in de 22ste minuut via Jimmy Simons aan de leiding was gekomen. In die fase kwam de ploeg van Cock Jol op gelijke hoogte door een fraai afstandschot van John Blok. De tweede helft liet de ploeg na genoeg niets zien en kwamen de Scheveningers alleen in de laat ste minuten in de buurt van het doel van Bonman. FC Lisse bleef wel voor de elfde keer op rij ongeslagen. Het kon de teleurstelling bij de ploeg niet wegnemen. Richard Groeneweg, met een gebroken pols de rest van het seizoen aan de kant, be keek het nuchter. „Als je in de beginfase zoveel weggeeft, kan je aan het einde geen foutje meer veroorloven." FC Lisse: Bouman; Polman. Spruijt, Van der Zwel, Van der Lugt; FJmahdaai, Ras. Abbink (46. Van Bemmel). Simons. Lin ger, Biervliet. Spruyt elftalleider Stephan Spruyt stopt aan het einde van het seizoen bij FC Lisse. De voorstopper wil zijn trainersdiploma's gaan halen. Spruyt blijft wel betrokken bij het eerste elftal, hij wordt elftalleider. Spruyt (35) vindt dat het nu het goede mo ment is om te stoppen. „Ik heb geen zin om te wachten tot ik op de bank beland. Ik maak nu een goed seizoen door en kan terugkij ken op een mooie loopbaan. Ik heb vijf tien jaar op het hoog ste amateurniveau ge speeld." De Lissenaar denkt een nuttige rol te kunnen spelen als elftalleider. „Ik heb na tuurlijk van alles mee gemaakt. Ik denk dat ik jonge spelers goed kan begeleiden; dat ik ze kan helpen teleurstel lingen te verwerken." FC Lisse is inmiddels druk bezig de selectie te versterken voor vol gend seizoen. Zeker is de komst van Majid Darrazi (21), een rech termiddenvelder van Tonegido. Ook van To- negido komt rechts achter Barry Langeveld (26). Gilbert Taument stond ook op de nomi natie om de overstap van de Voorburgse hoofdklasser naar Lis se te maken, maar de 'transfer' van de broer van Gaston gaat niet door. Hij is te duur. Richard Krajicek zet zijn handtekening op enorme tennisballen na zijn zege op Sebastien Grosjean in 'het vijfde Grand Slam-toemooi' van Key Biscane. foto ep a

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17