Het aspirientje blijft boeien Gezondheid Zó krijg je intimiteit terug MAANDAG 29 MAART 1999 Grootheidswanen Als kleine jongen ging ik soms naar de sigaren winkel van Bennie Muller aan de Haarlemmer straat in Amsterdam om te luisteren naar wat hij te vertellen had overAjax. Altijd stonden er wel enkele oude mannen in de zaak die - net als ik - ademloos luisterden naar zijn analyses. Wat denk je van zondag?', was de vaste vraag van de sup porters. Na enige rijd zwijgen zei Bennie 'het gras is groen, de bal is rond en de wedstrijd duurt twee maal drie kwartier'. Altijd hetzelfde antivoord, maar vol bewondering keken wij hem aan. Zoveel verstand van voetbal en hij kon het zo eenvoudig uitleggen; en wat het belangrijkste was. hij had het niet zo hoog in zijn bol. Tegenwoordig is het zo niet meer. Het gras in de ArenA is inmiddels al vele malen vervangen en nog steeds niet groen en gemeten naar het aantal valpartijen kan de bal onmogelijk rond zijn. Voet bal is de laatste jaren een intellectuele bezigheid geworden. Een voetballer moeteen wedstrijd kun nen lezen en het nummer van zijn positie kunnen onthouden. En verder moet hij een mediatraining volgen om zich goed te leren uitdrukken en zo min mogelijk interessante gegevens los te laten. Ajax is tegenwoordig immers beursgenoteerd. In het Ajax-systeem is geen plaats voor individuele hoogstandjes en helemaal niet voor ijdelheid. 'Ik ben geen held, want Ajax heeft geen helden', zei Dani nadat hij bij zijn debuut tivee prachtige doelpunten maakte. Vreemd is deze uitspraak wel als je weet dat de perswoordvoerder van de club. David Endt, de spelers beschrijft als helden, als 'Godenzonen'en de 'God', Ajax, zich een tempel heeft laten aanmeten waarmee de weergoden bui ten de deur kunnen worden gehouden. Dit soort dingen bevordert juist de ijdelheid en het ontstaan van grootheidswaanzin. Een waan is een op ziekelijke wijze ontstane over tuiging een denkbeeld dat met de werkelijkheid in strijd en niet voor correctie vatbaar is. De grens tussen het normale en een waandenkbeeld is soms moeilijk te trekken. Dat weten wij allemaal. Ieder een, de leerling die zijn eindexamen net heeft ge haald of de sollicitant die is aangenomen voor een mooie baan. voelt zich wel eens verheven boven de wereld en geniet ervan gecomplimenteerd of zelfs aanbeden en toegejuicht te worden. Het moer niet te lang duren en al zeker niet leiden tot de vaste overtuiging boven andere mensen te staan. Dat geeft problemen. Het is duidelijk dat de waan 'Godenzonente zijn de Ajacieden geen goed doet. Zij zweven als het ware over het veld, zijn het contact met de materie kwijten raketdaardoor geen bal meer goed. Het probleem met wanen is helaas dat zij hardnekkig zijn en moeilijk te behandelen. Zelfs als degene die waant door harde confrontaties met de realiteit zou moeten gaan beseffen dat zijn denkbeeld geen stand kan houden: de 'Godenzonenworden te genwoordig gemakkelijk bijgehouden en zelfs voorbijgestreefd door eenvoudige aardse wezens, Rotterdamse havenarbeiders. Dat moet toch te denken geven. Wellicht brengt de aanpak van de nieuwe coach, Jan Wouters, de ommekeer. Hij heeft gekozen voor een rechttoe rechtaan gedragsmatige aanpak. Wie te laat komt krijgt een forse boete, wie de trainer met Jan aanspreekt wordt uit de selectie gezet en wie na afloop van de training weigert te klaverjas sen moet voor straf het grasveld inzaaien. Deze aanpak zal naar mijn verwachting de 'Godenzo nen' in elk geval weer met beide benen op de aarde zetten en dat voetbalt veel gemakkelijker. Het staat echter vast dar het niet genoeg is om de werkvoetballers uit Rotter dam in de strijd om het kampioenschap nog te achterhalen. Honderd jaar geleden, op 6 maart 1899, nam Bayer octrooi op het middel Aspirine, gebaseerd op het pijnstillende actvlsalicylzuur. Nog steeds blijft het middei onderzoe kers fascineren. Niet in de eerste plaats omdat het een goede pijnstil ler is. want daar zijn er meer van. Het gaat vooral om de nieuwe mo gelijkheden die het meest gebruikte medicijn van alle tijden biedt. Pas in de jaren zeventig ontrafelde de Britse farmacoloog Sir John R. Vane het tot dan toe mysterieuze werkingsprincipe. Hij ontdekte dat actylsaücylzuur een remmend ef fect heeft op weefselhormonen die verantwoordelijk zijn voor de ont wikkeling van pijn in het lichaam. Andere onderzoeken wijzen erop dat aspirine bij chronisch gebruik hersen- en hartinfarcten kan tegen gaan. Het voorkomt het samenklon teren van bloedplaatjes. Nog recen ter is de Amerikaanse vondst dat het actieve bestanddeel van aspiri ne de kans op darmkanker met zo'n veertig procent vermindert. Al moet die conclusie nog door nader on derzoek worden bevestigd. De Utrechtse farmaco-epidemio- loog prof.dr. H.G.M. Leufkens vindt het positief dat aspirine nog zo in de belangstelling staat. Hij zegt: „Meestal als een medicijn het oc trooirecht verliest, voelt niemand zich meer verantwoordelijk. Dan wordt het een wetenschappelijk weeskind. Maar ik vind onderzoek naar verbetering van een bestaand medicijn even innovatief, als het ontwikkelen van een geheel nieuw." Al in de verre oudheid werden om pijn, koorts, infecties en reuma te bestrijden extracten van wilgenbast gebruikt. Dr. Felix Hoffmann com bineerde ruim een eeuw geleden in de laboratoria van Bayer in Berlijn de actieve stof uit wilgenbast met azijnzuur tot actvlsalicylzuur. Daar zijn ze bij Bayer in Mijdrecht nog steeds trots op. De artsen J.C. Eel- tink en Johan Frieling wijzen erop dat de merknaam Aspirine door ie dereen als soortnaam wordt ge bruikt. Te vergelijken met 'een flesje spa'. In sommige landen van Zuid-Ame- rika werd aspirine tijdens de ergste economische recessie gebruikt als betaalmiddel. De waarde ervan was stabieler dan de officiële munteen heid. Tot in de jaren tachtig liepen in de Birmaanse bergen inboorlin gen met kettingen van aspirientjes. Zij gebruikten die als amulet om pijn en ziekten af te wenden. Tegenwoordig zijn er ook tabletten met een maagsap-resistent laagje. Want dat is altijd de negatieve kant van aspirine geweest: het risico op schade aan het maag-darmstelsel. „Met een actieve maagzweer moet je geen middel met actylsaücylzuur slikken," zegt Bayer-arts Frieüng. „In de laatste drie maanden van je zwangerschap ook niet, en voor kinderen onder drie jaar is aspirine af te raden. Maar verder: een aspi rientje werkt altijd... er treedt geen gewenning op in de zin dat je er Bayers Aspirine bestaat 100 jaar. De pijnstiller op basis van actylsaücylzuur houdt onderzoekers over de hele wereld nog steeds bezig. steeds meer zou moeten slikken om de pijn weg te nemen." .Aspirine is een uitzonderüjk medi cijn", zegt farmaco-epidemioloog prof. Leufkens. „De meeste van on ze geneesmiddelen zijn in de jaren tachtig geïntroduceerd. Aspirine zie ik als symbool van een stof die na honderd jaar nog steeds nieuwe kenmerken vertoont. Onderzoek naar nieuwe gebruiksmogelijkhe den zou je met veel meer bestaande middelen moeten doen, maar he laas is de farmaceutische industrie het meest gebaat bij middelen waarop zij nog het alleenrecht heeft. Loopt het octrooi af, dan ver flauwt de belangstelling." FOTO REUTERS Aspirine is in meer dan zeventig landen verkrijgbaar met een pro ductie van ongeveer elf miljard ta bletten per jaar. Wie geen hoofdpijn heeft, kan altijd nog één of twee as pirientjes in een vaas gooien om de voor het weekeinde gekochte bos bloemen langer fris te laten büjven. P U Z Z E Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1Egaal; 5. windwijzer; 7. gevangenis; 8. brilslang; 9. rijstbran dewijn; 11. vulkaanmond; 14. straatsteen; 16. beroep; 17. bewusteloosheid; 18. zwak; 19. tenen mand; 20. mondrand; 22. deel v.e. dier; 25. kunstleer; 27. openbaar beroep; 29. alom; 30. een weinig; 31zanggroep. VERTICAAL: 2. Ongevuld; 3. veldhospitaal; 4. verbouw; 6. goudstaaf; 8. talent; 9. insect; 10. schaapkameel; 12. hoffelijk; 13. straathan delaar; 15. schaakstuk; 16. terrein; 19. tocht; 21. lot zonder prijs; 22. kinbaardje; 23. sporenplant: 24. lange stok; 26. meu belstuk; 28. kleur op de wangen. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Ros; 3. lei: 6. ai; 9. ge: 10. tree; 12. rood; 14. smaad; 16. ontelbaar: 19. ar; 20. la; 21. krakeling; 26. dosis: 27. slee: 29. aker; 31. te; 32. re; 33. eva; 34. aai. Verticaal: 1Ratio; 2. oir; 4. ego: 5. ieder; 7. ieme: 8. krab, 11estra de. 13 odalisk; 15. al; 17 nar; 18 aan; 21. kaste; 22. koet; 23. es; 24 lias; 25. gerei; 28. lev; 30. era. JFS HEINZ OP BB/s &A& &IMG PA2P/B DB ABUP. &APB AAODZr/TAJ-ZABP P£T0OS /AS OM ££AS OM 7B A/AMKBA/ AS£T WAS AS/J LZKKE2 AAA/ HST PAJO- AfBAS OPPAAP PCMBA/ TWBB A£PV£- IBA/PB PC//S7EXDPPE* AAW<S&Of&S. ff/SrEA&AV&S /MSSéAS M5TEBAS TB TPB/7E/2BA/:A/Aft2/£^ AZAAS A//£TA/A/Cfi£/"J£SS6£t&S P/ASZP/^ MAAS AS/£T SSAAzME 1L A-'yV TOMPOES „Wat is er?" vroeg heer Bommel ver baasd. „Ik dacht dat alles jn orde was nu ik de killers onschadelijk heb gemaakt." „O ja, dat wel", gaf Kwetal toe. „Maar hier in de buurt zit er le vendigheid in de niks en dat is niet goed." „O", hernam heer Ollie be vreemd. „Wat bedoel je met leven in niks, als je begrijpt wat ik bedoel?" „Het is moeilijk uit te leggen", ver klaarde het mannetje bedrukt. „Ik weet het zélf niet, want mijn denk raam is klein. Maar mijn levenmeter- tje wijst het aan en als u even mee gaat, kunt u het mij verklaren." Zo sprekende liep hij met snelle passen in de richting waar heer Bommel vandaan gekomen was en wees op de sneeuwfiguren die Sickbocks bouwval sierden. „O, die", zei heer Ollie glimlachend. „Dat zijn maar sneeuwpoppen, hoor. Kinderwerk, wed ik. Aardig gedaan, maar ze zijn niet levend. Kijk, je neemt een flinke sneeuwbal en die rol je voort en hoe langer je rolt hoe groter hij wordt en dan stapel je hem op een andere bal..." Kwetal luisterde echter niet naar deze technische uiteenzetting. „Dat is te moeilijk voor mij", sprak REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-51: Heer Bommel en de Killers hij met een verlegen lachje. „En ik geloof ook niet, dat deze beelden op zo'n manier gemaakt zijn. Het lijken me vernikste levens toe. Wilt u eens kijken?" Zonder op een antwoord te wachten gaf hij de dichtstbijzijnde sneeuwman een forse duw, zodat die losscheurde uit de bevroren bo dem en stijf achteroverviel. Heer Bommel zette grote ogen op, toen hij een paar schoenen gewaar werd, die uit de witte massa staken. „De v- voeten v-van S-Sickbock", stamelde hu. Herseneiwit en haaruitval 1 Dezelfde stoffen die hersen cellen aanmaken, kunnen wellicht helpen tegen kaalheid of ongewenst haar verwijde ren. Dat stelt dermatoloog Ralf Paus van de Humbolt universiteit in Berlijn. Paus en zijn medewerkers hebben bij muizenembryo's aangetoond dat eiwitten die de groei van hersenceUen stimuleren ook leiden tot de vorming van haarzakjes. Het gaat om neu- rotrofme-3. Bij de pas geboren jongen verschrompelen de haarzakjes. Om dezelfde re den verliezen baby's een paar weken na de geboorte vaak hun haren. In de volgende fa se wordt het haarzakje wegge duwd door een nieuw haar. 31 Nadat het originele haarzakj 00 weer korte tijd opbloeit takel 05 dat weer af en belandt in eei rustfase. Deze cyclus gaat door tot een volgroeide bos haar is gekregen. Bij muizen duurt deze cyclus een paar weken, bij de mens twee tot 58 zes jaar. In experimenten m geschoren muizen heeft Pai team aangetoond dat de haa zakjes vol zitten met twee groeifactoren uit de hersene 09 BDNF en NT-4. De twee ge nen die coderen voor deze e witten zijn op hetzelfde mo ment overactief. Dit sugge reert volgens de onderzoeke dat de chemische stoffen aa zetten tot inkrimping van de haarzakjes. Herseneiwit en haaruitval 2 Om dit te bewijzen ontwikkel den de onderzoekers muizen die aan de lopende band te veel BDNF maakten. Zoals verwacht, vielen bij deze mui zen de haren eerder uit dan normaal. Bij muizen die dit ei wit niet konden maken liet de haaruitval juist langer op zich wachten. Paus toonde verder aan dat de twee herseneiwit - ten binden aan de receptor ty rosine kinase B. Als bewezen kan worden dat dit bij mensen ook het geval is, kan de wer king van deze receptor wor den geblokkeerd door medi cijnen, waarna de patiënt zi haren niet meer verliest. Onf13 gekeerd kunnen medicijnei die de werking van de herse eiwitten nabootsen mensen helpen om van hun onge wenste haargroei af te kome Paus stelt voor om bestaani '0 geneesmiddelen voor behai 30 deling van hersenaandoenii gen, zoals de ziekte van Alz- 59 heimer en multiple sclerose, te gebruiken bij haartherapi „Het is goed mogelijk om dj werkzame stoffen te verwer ken in shampoos om haarp blemen op te lossen". BST-hormoon wellicht schadelijl De argumenten tegen het toe laten van het hormoon BST, bedoeld om de melkproductie van koeien te stimuleren, sta pelen zich op. Er zijn nu ook aanwijzigingen dat BST scha- deüjke gevolgen kan hebben voor de volksgezondheid. Een groep experts van de Europe se Unie dringt daarom aan op nader onderzoek. BST (bovine somatropine) is in de Europe se Unie tot eind dit jaar nog verboden, maar in de Verenig de Staten sinds 1993 toege staan. De Europese Commis sie is van plan na de zomer, maar mogelijk nog iets eerder, een aanbeveling te doen aan de landbouwministers. Die zullen dan uitmaken of het verbod verlengd dient te wor den. De commissie wint daar- De gynaecoloog 1 om momenteel adviezen in Ruim een week geleden raa de een groep veterinaire ex- '3 perts het gebruik van BST a vanwege de risico's voor de koe. Zij signaleerden extra voetproblemen, mastitis (ui 3® erontsteking) en problemei op de geïnjecteerde plaatse plus voortplantingsmoeilijk heden. Maar ook voor men sen zijn er mogeüjk schadel ke effecten, zo blijkt uit een tweede, onafhankelijk wete schappeÜjk advies. BST kan leiden tot een verhoging va het niveau van IGF-I, een a groeistof, in de melk. Uit oi 7 derzoek is onlangs geblekei dat IGF-I in verband wordt gebracht met een verhoogd sico op borst- en prostaatki ker. Twintig jaar geleden bestond er een zwartboek over gynae cologen. Het maandblad San té vroeg zich af hoe we tegen woordig over gynaecologen denken. Aanleiding voor een groot onderzoek dat werd uit gevoerd door Bureau Lagen dijk onder 325 Nederlandse vrouwen die vanaf september 1997 minimaal één keer een gynaecoloog raadpleegden. Het onderzoek toont aan dat we de vakbekwaamheid van gynaecologen tegenwoordig hoog inschatten. Maar er zijn nog heel veel zaken voor ver betering vatbaar. Is het bij voorbeeld echt nodig dat er geregeld een half uur op on gemakkelijke stoelen in de po li moet worden gewacht. Ze ker omdat meer dan de helft van de vrouwen altijd nog zeer gespannen voor en tij dens het bezoek aan de gy naecoloog. Ook hekelt een groot deel van de vrou gesprekstechniek van i wenarts. Helemaal als het g sprek wordt voortgezet, ter rs zij met haar benen wijd, sti van spanning, in de onder- zoekstoel ligt. Geen wonde ;pi dat bij 22 procent van de ve vrouwen het inwendige on j derzoek vaak pijn doet. Oo ,V] een belangrijk punt is dat 2 ie procent van de gynaecologie nog altijd werkt met koude iei onderzoeksinstrumenten. Ijjn op de tien vrouwen vindt h gj gynaecoloog onvriendelijk, 0- rogant of heeft het gevoel n we in haar waarde te worden j jre laten. Zomaar wat uitkoms ee uit het Santé gynaecologie le onderzoek. ke 35 De gynaecoloog 2 Het maandblad Santé heeft - naast het onderzoek - gepro beerd twintig bekwame gy naecologen bij elkaar te zoe ken. Vrouwen en mannen die hun sporen in de gynaecolo gie hebben verdiend. Gynae cologen die zowel op het be- stuurüjke als wetenschappe- üjk vlak iets voor de patiënten hebben betekent. Hoofdre dacteur José Bemaerts: „Want niet alleen de vrouwenbewe ging heeft baanbrekend werk verricht, maar ook de be roepsgroep zelf heeft naar aanleiding daarvan, de han den uit de mouwen gesto ken." In dat licht gezien is het niet verwonderlijk dat de Leidse hoogleraar in de gy naecologie Eylard van Hall, op de eerste plaats staat. Dat Ry was de man van het eerste uur. Hoewel hij al enige ti met emiritaat is, begon hi eind jaren zeventig te signhj ren dat zijn collegae te we naar de patiënten luisterd en veel te graag opereerde Hij riep ze op te stoppen r deze bedenkelijke trend. een andere, maar ook ver dienstelijke plaats (16) stal Niek Exalto uit het Spaan ziekenhuis in Haarlem. H koos twintig jaar geleden oorzaken van spontane miskramen tot zijn onder zoeksgebied en heeft er sii dien voor gezorgd dat vro s wen die een miskraam me J maken volgens een vast pi s' col worden onderzocht en rouwbegeleiding kunnen gen als ze dat willen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14