'Afsluiting Dorpsstraat uit den boze' 'oepel raadhuis armond verrot Regio Nieuwe speelvoorzieningen voor jeugd in Vlietwijk SLS vangt migranten op in Oegstgeest 'Spinozisten' herdenken in Rijnsburg eeuw Spinozahuis Karaoke in Wapen van Voorschoten BAANDAG 29 MAART 1999 Schuur in brand gfgstgeestVermoedelijk door brandstichting is afgelopen za terdagmiddag een houten schuur aan een kwekerij aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest in vlammen opgegaan. De brand weer, die met verschillende voertuigen was uitgerukt, had de brand snel onder controle. De politie stelt nog een nader onder zoek in. Rijden zonder rijbewijs wassenaar De politie heeft zaterdagavond rond tien uur een 34-jarige Haagse automobilist op de Rijksstraatweg aangehou den. De man viel op omdat hij even tevoren geen voorrang had verleend. Bij controle bleek dat het rijbewijs van de man al eer der was ingetrokken. Sinds 1993 reed de man al zonder rijbe wijs. Politiek café in Zoeterwoude 7QETERWOUDE'Bouwen binnen de contouren van Zoeterwou de'. Dat is het onderwerp van het politiek café, dat woensdag avond door Progressief Zoeterwoude wordt gehouden in café De Meester aan de Zuidbuurtseweg. Sprekers zijn wethouder S. Stuijt van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting en F. de Graaf, voorzitter van de woningbouwvereniging Willibrord. Britse week in Het Wedde voorschoten Wie vanaf morgen in het zwembad Het Wedde in Voorschoten een jaarabonnement aanschaft met Engelse pon den krijgt er een tienbadenkaart als cadeau bij. Deze actie maakt onderdeel uit van de Britse week die in het Sportfond- senbad van 30 maart tot en met 5 april wordt gehouden. Tij dens de themaweek bestaat de mogelijkheid om te snookeren aan de rand van het zwembad, te golfen en (donderdag vanaf 18.15 uur) te darten. Frans van der Valk onderscheiden Voorschotenaar Frans van der Valk is zaterdag ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Leidschendam- se Scouting Pius XII benoemd tot lid van de Orde van Oranje Nassau. De 57-jarige Van der Valk is al 35 jaar actief als vrijwilli ger voor de scouting, onder meer als leider en schipper van de zeeverkennersgroep. Twintig jaar geleden werd hij voorzitter van de stichting. De onderscheiding werd hem tijdens de jubile umreceptie opgespeld door burgemeester W. Bloemendaal- Lindhout van Leidschendam. Vijfde plaats bowlende scholieren ORDWUKERHOUTDe Prinsenhofschool uit Noordwijkerhout is Rjfde geworden bij de finale van de Nederlandse kampioen schappen schoolbowlen. Aan de wedstrijd, die gisteren in Am- Sterdam werd gehouden, deden 36 scholenteams mee. De Cir- Tel, een basisschool uit Haarlem, behaalde de eerste plaats. Be- alve De Prinsenhof deed nog een school uit de Duin- en Bol lenstreek mee, namelijk de St. Victorschool uit Noordwijker- jiout. Deze school werd dertiende. voorschoten Maurice Mokkenstorm is zaterdagavond de winnaar geworden van de karaoke-kampioenschappen in hotel Het Wapen van Voorschoten. Met het nummer 'This is the moment' hield hij Ron van Klaveren ('My way') en Patricia Donkers ('Respect') achter zich. Dit drietal neemt na de zomer deel aan de halve finale van de strijd om het Nederlands kampioenschap. foto mark lamers chef erna straatsma. 071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 Het bedrijfsleven vreest verlies van klandizie als Oegst geest de Dorpsstraat of de Almondeweg afsluit voor au toverkeer of er eenrichtingsverkeer invoert. Dat gebeurt als gemeentelijke plannen om de omgeving van de Dorpsstraat in te richten als dertig-kilometerzone wor den uitgevoerd. OEGSTGEEST CONNIE VAN UFFELEN De plannen vallen niet in goede aarde bij de bedrijven in de omgeving. Voor A. van Nieuw- land, eigenaar van een tuincen trum aan de Haarlemmerstraat weg, is afsluiting van de Dorps straat onbespreekbaar. „Door gaand verkeer uit je eigen ge meente moet je altijd voorkeur geven." Van Nieuwland is wel voor maatregelen die het sluip- verkeer uit Rijnsburg beperken. Hij stelt voor alleen tijdens spitsuren eenrichtingsverkeer op de Almondeweg in te stellen. „De weg van Rijnsburg naar Oegstgeest moet open blijven. De omgekeerde route zou afge sloten moeten worden." Ook B. Begemann, van het verhuurbedrijf van motorboten aan de Zoutkeetlaan, moet niets hebben van de plannen. Hij noemt ze in een brief aan burgemeester en wethouders 'uitermate beschamend'. Hij klaagt over gebrek aan in spraak. Begemann pleit voor een nieuwe weg tussen de Ken- nedylaan en de Almondeweg om bedrijven op de Zoutkeet laan bereikbaar te maken. .An ders kunnen we op den duur wel sluiten." De Zoutkeetlaan is alleen bereikbaar via de Dorps straat. Hij erkent dat er te veel ver keer door de Dorpsstraat rijdt, maar wil de situatie toch hou den zoals hij is. Verkeersdrem pels in het gebied rond de Dorpsstraat ziet hij niet zitten. Het bonken van wielstellen ver oorzaakt herrie en ladingen van vrachtwagens kunnen bescha digd raken door het rijden over drempels, stelt Begemann. Bij tellingen in januari bleek dat er 4600 voertuigen per et maal door de Dorpsstraat rij den. In de spits passeren er zelfs zeven auto's per minuut, waarvan de meeste van de Al mondeweg komen. Ook het vrachtwagenverbod wordt re gelmatig overtreden. Volgens een woordvoerder van de ge meente wordt met Rijnsburg nog over de plannen overlegd, voor ze definitief aan de ge meenteraad worden gepresen teerd. koepel boven de hal van het irmondse gemeentehuis is rrot. Voor vervanging van het ikgedeelte en ander onder- ldin5 mdswerk in het raadhuis is is*0fl iderhalve ton nodig. De ge- :eente heeft hiervoor geen ld opzij gezet en moet dit be- ag daarom uit de algemene serves halen. Behalve de houten koepel oeten ook de cv-ketels in het meentehuis vervangen wor- :n. Daarnaast is onder meer ld nodig voor schilderwerk en :t verbeteren van de elektrici- d itsvoorzieningen. De gebre- ■Spn n in het raadhuis kwamen vorig jaar september aan het licht door onderzoeken van de sector grondzaken en het nuts bedrijf EWR. Met uitzondering van het schilderwerk heeft de gemeente in haar begroting geen rekening gehouden met onderhoud van het gemeentehuis. Het onder- houdsfonds staat ruim 13.000 gulden in de min. Met ingang van volgend jaar wil de gemeente het onderhoud van gemeentelijke gebouwen planmatiger aanpakken. De woningstichting komt volgende maand met een plan. In ver schillende onderhoudsfondsen heeft Warmond nog 185.000 gulden beschikbaar. VAB zorgt voor overlast voorhout rob onderwater De Vuilafvoerbedrijf Duin en Bollenstreek (VAB) in Voorhout moet het bedrijfs afval 'netter' afvoeren. Op dit moment veroorzaakt het vuilbedrijf overlast voor om wonenden bij het storten van puin en ander afval in vrachtwagens. Dat hebben provinciale milieu-inspec teurs geconstateerd. Klachten van omwonen den waren voor de provinci ale dienst reden een kijkje bij het bedrijf te nemen. Omwo nenden klaagden over herrie en stof. De overlast begon twee maanden geleden, toen het VAB bedrijfsafval per vrachtwagen ging afvoeren- .Daarvoor heeft de provincie vorig jaar een vergunning af gegeven. voorschoten jan preenen De jeugd in de Voorschotense Vlietwijk krijgt er no vóór de zo mer een speelvoorziening bij. Op het binnenterrein van de Laurentiushof - tussen de Ein- steinlaan, de Baden Powellweg, Vlietzicht en de Raadhuislaan - wordt aan de kant van sportzaal Goederaad een combinatie speeltuig neergezet voor kinde ren tot 10 jaar. Het geld voor de speelvoor zieningen, 50.000 gulden, is al eerder door de gemeenteraad beschikbaar gesteld. De bewo nerscommissie en de commis sie speelvoorzieningen van de bewonersorganisatie Vlietwijk, de Verenigingen van Huiseige naren en de gemeente zijn het nu eens geworden over de keu ze van de toestellen. Gekozen is voor een multi functioneel speeltuig, dat be staat uit meerdere onderdelen. Zo kan gebruik worden ge maakt van een speelwand, een schommelnet, een touwladder met glijpaal en een glijbaan, die allemaal met elkaar in verbin ding staan. Naast het glijden en klimmen kunnen kinderen hun fantasie ook uitleven met enke le 'toonbanken' op het terrein, die zich uitstekend lenen voor winkeltje spelen. In het verleden hadden kin deren volop de gelegenheid om op het terrein te voetballen. Sinds de bouw van huizen, die in de plaats zijn gekomen van een basisschool en de Kims- hoeve van de scoutinggroep, is die mogelijkheid op die plek echter aanzienlijk beperkt. Door bewoners werd boven dien geklaagd over geluidsover last. Om de omwonenden tege moet te komen liet de gemeen te bij het Frans Halsplantsoen een verhard voetbalveld aanlegt gen. Tegelijkertijd werden de jongere kinderen speelvoorzie ningen beloofd. CO Gemeenten hebben het goed voor met de burgers. Zo wil de gemeenteraad van Voor schoten louter het beste van het beste op televisie heb ben. En kunnen Warmon- ders gratis compost afhalen voor bemesting van hun tuintjes. T n Voorschoten is een wel heel 1 originele manier bedacht om de politiek dichter bij de burgers te brengen. Je moet er gewoon voor zorgen dat thuis zo weinig mogelijk te beleven is. Dan komen de men sen vanzelf wel naar het gemeente huis om zich te vermaken tijdens commissie- en raadsvergaderin gen, zo wordt kennelijk gerede neerd. Om dat doel te bereiken, moet je vooral de televisie aanpakken. Het liefst zouden sommige raadsleden die wel erg opdringerige gast aan tafel naar de knoppen helpen door 'm eenvoudigweg uit het raam te gooien. Aangezien dat leidt tot ge luidsoverlast, ongewenst zwerfvuil en vooral tot gevaarlijke situaties voor argeloos passerende voetgan gers is gekozen voor een andere tactiek. Geprobeerd wordt om zoveel mo gelijk 'serieuze' zenders op de ka bel te krijgen, zoals de kunstzender Arte en het Spaanstalige TVE, zodat het pretpark van verstrooiende, laagdrempelige en commerciële boodschappers zo snel mogelijk dicht kan. De schoonmaakactie be staat uit twee onderdelen, waar over de partijen het nog eens moe ten worden. GroenLinks en D66 wilden Euronews, dat op 1 april door Casema wegens wanbetaling van de kabel gaat, niet vervangen. En zeker niet door die pretletters van Net 5, de zogenaamd serieuze baby van SBS 6. Er moet een seri eus alternatief zijn en zolang dat niet is gevonden, moet het beeld op de plek waar nu nog Euronews zit maar op zwart. In hun hart zijn CDA, PvdA en WD het daarmee eens. Zij vinden ook dat de kijker zich thuis te veel ont spant met wel heel toegankelijke en de lachtlust opwekkende series, quizzen en andere luchtigheden. Ook zij zijn van mening dat meer informatie moet worden geboden en dat de kijker op de eerste plaats iets moet worden geleerd. Hoe saai het ook is. CDA, PvdA en WD kiezen echter voor een lange termijnaanpak en hopen dat later dit jaar alsnog voor meer informatie-televisie kan wor den gekozen. Deze week gingen zij met tegenzin akkoord met de komst van Net 5. Zouden zij dat niet hebben gedaan en'was het beeld op zwart gebleven, dan zou den ongetwijfeld heel wat Voor schotenaren naar het gemeente huis zijn gekomen. Maar dan om een andere reden dan de politici zouden willen. Niet omdat ze uit gekeken zouden zijn op de televi sie, maar op de raadsleden. Compost In Warmond is in 1998 in totaal 502 ton groente-, fruit- en tuinafval ingezameld. Hier is 200 ton com post van gemaakt. Zo luidde vorige week de aankon diging van een driedaagse War- mondse compost-actie. Door GFT apart in te zamelen en vervolgens te composteren hoeft er minder afval te worden gestort of verbrand en kan het opnieu w, maar dan als compost, gebruikt worden. Applaus voor de Warmonders. Ze hebben enorm hun best gedaan. En dat allemaal voor een beter mi lieu. Door het apart inzamelen van GFT doet u mee aan het recyclen van dit afval. Hieruit ontstaat goede com post die vervolgens weer gebruikt kan worden als bemesting van de eigen tuin. Zo komt van het een het ander! Als dank mochten de Warmonders drie dagen lang gratis plantaardige mest afhalen bij de gemeentewerk plaats. Opdat hun tuintjes er straks weer knap bijstaan. Let wel; wie het eerst komt, die het eerst maalt. Dus op is op! Het staat er niet rechtstreeks, maar je zou toch zweren dat de War monders hun eigen, tot compost verteerde afval weer konden opha len. Waarom zou je als gemeente anders compost gaan uitdelen? Maar de ambtenaren van de ge meente Warmond weten wel beter. „Dat spul komt uit Apeldoorn", liet een van hen zich donderdag ont vallen. „De compost bij Ster Com post in Alphen aan den Rijn was op." Er zijn natuurlijk meer ge meenten in deze regio, die in het voorjaar goede sier willen maken met hun milieuvriendelijke afval beleid. Dus moest Warmond elders op zoek naar het bruine goedje. Dat uiteindelijk werd gevonden in Apeldoorn. Wel een beetje ver, maar met een vrachtwagen is de compost zó in Warmond. Natuurlijk is er wél een vrachtwa gen voor ingezet die op loodvrije benzine rijdt. JAN PREENEN en ERNA STRAATSMA oegstgeest meeste migranten komen op dit moment uit Af ghanistan, Irak, Iran, Congo en Somalië. Oegstgeest heeft een achterstand in het huis vesten van migranten. Elk jaar moet de gemeente van het rijk dertig 'nieuwkomers' huisvesten. De afgelopen jaren is dat niet gelukt en daardoor is een achterstand ontstaan van 33 mensen. De huisvesting van migfanten gebeurt in sa menwerking met de Stichting Vluchtelingenwerk op zo'n zes verschillende plaatsen in Oegstgeest, onder meer aan de Thorbeckehof en de Oude Rijnsburgerweg. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) en de gemeente Oegstgeest hebben een overeen komst gesloten over de jaarlijkse opvang van ze ven buitenlanders. Het gaat om huisvesting van vluchtelingen met een verblijfsvergunning, Antil- lianen en Arubanen en zogeheten 'gezinshereni- gers'. Eerder sloot Oegstgeest al een overeenkomst met woningbouwvereniging Buitenlust, over de jaarlijkse huisvesting van 23 'nieuwkomers'. De PETER VAN EGMOND Het aantal bezoekers in het Rijnsburgs gemeentehuis be loopt zaterdag de honderdvijf tig. Het evenaart daarmee het bezoekersaantal dat honderd jaar geleden bijeenkwam in ta veerne 'De Landbouw' voor de inwijding van museum Het Spi nozahuis. Dat museum bestaat nu een eeuw - reden voor we tenschappers en Spinoza-be- wonderaars om naar Rijnsburg te komen voor de viering van dit jubileum. Onder hen bevindt zich ook de prof. W. Otterspeer, conser vator van het Academisch His torisch Museum in Leiden en biograaf van prof. Bolland, de eerste voorzitter van Vereniging Het Spinozahuis. In zijn toe spraak gaat Otterspreer terug naar 24 maart 1899. Bolland blies toen in de taveerne, met een anderhalf uur durende re devoering, het Rijnsburgs Spi nozahuis leven in. Bolland, zo memoreert Otter speer, was 'een van Nederlands vervaarlijkste antisemieten'. Opmerkelijk was het dus dat juist hij een museum opende, dat de nagedachtenis aan een groot joods filosoof als Spinoza levend moest houden. Maar wat Bolland zijn publiek hon derd jaar geleden ook voorhield - geen jodenhaat. Integendeel, tussen de regels door sprak hij schande van het opkomend an tisemitisme in Frankrijk. Jodenhaat predikte Bolland niet en het gedachtengoed van de jood Spinoza gold voor hem als het 'begin der wijsbegeerte'. „Nee, Bolland was nog lang geen antisemiet", concludeert Otterspeer. Het ging Bolland juist om een gedenkplaats voor een groot vaderlander. Toen dat doel was verwezenlijkt, ver slapte zijn belangstelling. In 1901 vertrok hij uit het bestuur. Na de redevoering van Otter speer ontvangt burgemeester A. van der Lee het eerste exem plaar van 'Spinoza in beeld - het onbekende gezicht' uit han den van verenigingssecretaris Th. van der Werf. Strekking van dit werkje: hoe Spinoza er heeft uitgezien is niet zeker. Er bestaan enkele betrouwbare portretten, terwijl vele valse beeltenissen in om loop zijn. Het Franse Magazin Literaire plaatste onlangs per abuis het portret van René d'Anjou op de omslag, de vijf- tiende-eeuwse koning van Na pels. De Spinozisten brengen ver volgens een bezoek aan het voorwerp van de feestvreugde: het museum aan de Spino- zalaan. Daar zette honderd jaar geleden het bestuur van de ver eniging de parafen op de eerste bladzijde van het handtekenin- genregister. Het huidige be stuur zet honderd jaar en drie dagen later de parafen op de laatste, vrije bladzijde. En het boek is vol. Het nieuwe, sterk op deel één gelijkende register ligt klaar. Burgemeester Van der Lee zet namens het gemeentebestuur als eerste zijn naam in het boek. Hij had het kort daarvoor, tij dens zijn toespraak op het ge meentehuis, al even aange haald. „Deze handtekening heeft een symbolische beteke nis. Daarmee nemen wij de ver plichting op ons garant te staan voor het behoud van het Spino- zahuisje in Rijnsburg in de ko mende eeuw." Gratis compost afhalen in Warmond. Het bruine goedje moet van ver komen. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11