Hour of Power terug op RTL f 'Beklag Gods moet geschrapt uit liturgisch handboek' Vijf nieuwe priesters in bisdom Haarlem Kerk Samenleving Student vindt verloren bibliotheek rabbijnen Pauselijke onderscheiding Ton Kerken voor Kosovo Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. MAANDAG 29 MAART 1999 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12 00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320216 Redactie: 071- 5321921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17i 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrel het automatisch afschrijven van h abonnements- geld, ontvangen 1,- kort betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen! worden verzonden geldt een toeslag v. aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBl Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvïj' van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikte informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gra ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. ANNO 1899 ANNO 1974 Vaticaanstad De Sint Peters Basilie k in Vaticaanstad stroomde zondag vol voor Palmzondag, de dag waarop christenen de in tocht van Jezus in Jeruzalem herdeniken.Bij die intocht legden de mensen palmtakken op de straat. Paus Johannes Paulus II hield tijdens de dienst een pleidooi voor hernieuwde onderhan delingen over Kosovo. Jongeren on line met Simonis roermond Jongeren uit het bisdom Roermond waren zondag on line verbonden met kardinaal S imonis in Utrecht. Hij sprak via een telefoonvergadercircuit de deelnemers toe van de dioce sane viering van de 14e wereldjongerendag. De Rooms-Katho- lieke Kerk organiseert traditioneel op Palmzondag de diocesane wereldjongerendag. In Nederland was het Roermondse jonge renplatform hierin het eerste. Inmiddels hebben de andere bis dommen dit voorbeeld gevolgd. De centrale wereldjongerenda gen worden eens in de drie jaar gehouden. De laatste was in 1997 in Parijs, de volgende is in 2000 in Rome. Engelse aartsbisschop vrijgepleit londen John Ward, rooms-katholieke aartsbisschop van Car diff (Wales), wordt niet vervolgd voor seksueel misbruik. Vol gens Justitie is er onvoldoende bewijs om hem aan te klagen. Ward zou in de jaren '60, toen hij priester in de Londense wijk Peckham was, een 6-jarig meisje hebben misbruikt. De geruch ten werden begin dit jaar naar buiten gebracht door de sensa tiekrant News of the World. Na zijn verhoord werd Ward (70) op borgtocht vrijgelaten. Ward, die cle beschuldigingen steeds heeft ontkend, bedankte degenen die hem in deze moeilijke tijd met hun gebeden hadden bijgestaan. Kardinaal Basil Hume, hoofd van de Engelse Rooms-Katholieke Kerk, zei nooit aan de onschuld van Ward te hebben ge twijfeld. Goud hoogleraar vri jzinnig denken utrecht De remonstrantse prechikant dr. J. Goud (1950) uit Den Haag is benoemd tot bijzonder hoogleraar 'wijsgerige theologie inzonderheid met betrekking tot het vrijzinnig denken' aan de Universiteit van Utrecht. Hij bekleedt de leerstoel vanwege het Haagsch Genootschap. Goud zal .zich vooral toeleggen op de pluralistische omgang met religie in de samenleving (in kerken, kunst, literatuur en new age). Het Haagsch Genootschap, opge richt in 1785 als een reactie op de Verlichting, richt zich de laat ste jaren op de samenhang van re ligje. cultuur en educatie in de pluralistische samenleving. Bier voor restauratie kathedraal Edinburgh De Caledonian bierbrouwerij in Edinburgh brengt een speciaal bier op de markt ter ondersteuning van de restau ratie van de St. Giles-kathedraal in de Schotse hoofdstad. Van de opbrengst van elke pint St. Gile:s Ale gaan ongeveer twee kwartjes naar het restauratiefonds;. Voor het opknappen van de kerk uit 1124 is bijna tien miljoen gulden nodig. Daarvan is al eenderde binnen. De actie van de brouwerij, die 28.800 pinten St. Giles Ale gaat brouwen, zal rui m 18.000 gulden opleveren. Woensdag 29 maart LEIDEN - Eindelijk is te Leiden een Vereenigingtot stand gekomen om belangstelling in de beeldende kunst te bevorderen. Van de opening harer tentoon stelling gaf het Leidsch Dagblad bereids een verslag. Stellig hebben velen met ingenomenheid daarin de hartelijke woorden gelezen, door den Voorzitter van de nieuwe vereeniging 'De Laecken-Halle' gesproken over de vroegere bemoeiingen van den heer C.W.H. Verster. Zonder de door diens toedoen gehouden belangrijke exposities toch, waarvan thans het gemis te zeer werd gevoeld, zou ook het denkbeel tot oprichting dezer Vereeniging vermoedelijk zijn uitgebleven. Moge het bestuur der 'Laecken-Halle' steeds den steun en opge wektheid vinden voor de ondankbare taak van het or- ganiseeren van kunsttentoonstellingen. LEIDEN - Alle zaken kunnen niet op een even groot- sche of prachtige wijze zijn ingericht, en vooral niet wanneer het er een betreft, die pas begonnen wordt. Alle begin toch is moeilijk. Welke eisch echter wèl ge steld kan worden, is netheid: en die vindt men verte genwoordigd in het zaakje, dat M. Prins, gesteund door welgezinde stadgenooten, heeft geopend in het perceel Hooigracht No. 4, bij den Nieuwen Rijn, dat daartoe inweriding de noodige verbeteringen heeft on dergaan. Daar zijn thans alllerlei artikelen voorhanden, als Verkades ontbijt- en andere koek, ronde en lange be schuit, chocolades in soorten, suikerwerken, waarbij de traditiorieele Paascheieren niet ontbreken, limona des enz. eriz. Al deze waren zijn afkomstig van goede adressen, zoodat het te hopen is dat het echtpaar, het welk zich thans in voormelde woning gevestigd heeft, dien steun zal ondervinden, als waarop andere belang stellenden reden meenen te hebben dat het geval zal zijn. De Amsterdamse student Si mon Bornstein heeft op de zolder van de Jacob Obrecht- synagoge de vooroorlogse bi bliotheek van het rabbijnense minarium gevonden. De kas ten met ruim 9000 boeken wa ren ongeveer vijftig jaar niet van het slot geweest. Dat meldt Folia, het weekblad voor de Universiteit van Am sterdam. Het seminarium, inclusief de bibliotheek, was voor de oorlog gevestigd aan het Ra penburgerplein. In 1943 brachten de nazi's de hele boekenverzameling over naar Frankfurt voor een quasi-we- tenschappelijke bestudering van de nationaal-socialisti- sche rassenleer. Na de oorlog werden de boeken teruggege ven. Via de synagoge aan het Jonas Daniël Meijerplein, het huidige Joods Historisch Mu seum, belandden de boeken op de zolder van de Obrecht- synagoge. Het seminarium werd in 1740 opgericht. Behalve de opleiding van rabbijnen was het ook een middelbare school. Daarom is de boeken verzameling heel divers, aldus de 26-jarige Bornstein, die zijn opleiding tot rabbijn combi neert met een promotieonder zoek naar de geschiedenis van het seminarium. Er zijn dan ook boeken van allerlei vakge bieden en in diverse talen. De boeken bevatten aante keningen van leerlingen, bio grafische aantekeningen over vorige eigenaars ervan en ex libris. Voor het promotieon derzoek van Bornstein een waardevolle bron. Wat het Ne derlands-Israëlitisch Semina rium met de collectie zal doen, is hem nog onbekend. Gezien de hoge kosten van restauratie vreest Bornstein dat de boeken zullen worden verkocht. De wekelijkse uitzending van Hour of Po wer, de kerkdienst van de Amerikaanse predikant Robert Schuller, wordt vanaf Paaszondag 4 april hervat op RTL 5. Aan de eerste uitzending werkt oud-premier Dries van Agt mee. Hij is bestuurslid van Hour of Power. De uitzending, 's zondags van 9 tot 10 uur, is Nederlands ondertiteld. De dienst is opgenomen in de Crystal Cathedral in Los Angeles. Het is de bedoeling het Neder landse aspect van het programma te ver sterken. De opening en de afsluiting ge schieden door een Nederlander. De Crystal Cathedral Ministries heeft in ons land 30.000 begunstigers. Hour of Power (uur van kracht) is de meest bekeken tv-kerkdienst ter wereld. Het programma van de in Nederland gebo ren predikant Robert Schuller wordt door ongeveer 50 miljoen mensen in 160 landen bekeken. Dat Hour of Power in Nederland terug is op de tv, is volgens Schuller ,,een antwoord op mijn gebeden". Hour of Power was in 1992 twee maan den op RTL-5 te zien. Daarna ging het over naar de inmiddels ter ziel gegane zender Euro7. Voor een contract tot 2005 heeft RTL 5 ditmaal een goed aanbod gedaan, al dus Jan van den Bosch, die namens Hour of Power de onderhandelingen met RTL heeft gevoerd. Van den Bosch is een goede vriend van Schuller. Het is de bedoeling dat de predikant in het najaar Nederland zal bezoeken. Tijd, een bezoek aan de Keukenhof in doopte Schuller een naar hem genoen nieuwe tulp. „Het raakt me diep prachtige oranje bloem mijn naam draa De tulp was ontwikkeld door bloembol kweker J. Uittenbogaard in Noordwij hout, volgens wie Schuller „onzelfzucht en de taal van het hart spreekt". In december is er voor de trouwe ban van het programma van Schuilei i reis naar Los Angeles. Op zondag kun zij daar een kerkdienst bijwonen Crystal Palace. Ook kunnen de deelnec het kerstspel De Glorie van Kerstmis bij nen, uitgevoerd in het geheel glazen t gebouw. Honderden vrijwilligers vertoi daarin de gebeurtenissen rond Kerstmis In de kathedrale basiliek Sint Bavo in Haarlem worden de za terdag na Pinksteren vijf pries ters gewijd. Zij vormen de eer ste groep kandidaten die af komstig is van de diocesane priesteropleiding in Vogelen zang. Eveneens voor het eerst be vinden zich onder de wijdelin gen priesterstudenten van het Neo-Catechumenaat. Dat is een orthodoxe rooms-katholieke beweging uit Spanje, die we reldwijd duizenden leden telt en evangelisatie hoog in het vaandel draagt. Met geld van multi-miljonair Piet Derksen opende de organisatie enige ja ren geleden een eigen semina rie in Nieuwe Niedorp, bevolkt door studenten afkomstig uit Zuid-Europa en Latijns-Ameri- ka. De inmiddels overleden bis schop van Haarlem Hennie Bo mers moest zijn aanvankelijke steun aan de opleiding na zwa re kritiek uit het bisdom intrek ken. Voor het seminarie in de kop van Noord-Holland ont stond daardoor een pijnlijke si tuatie, die door hulpbisschop Punt in 1997 werd opgelost. Hij sloeg twee vliegen in één klap door de omstreden opleiding te integreren in de eigen zielto gende diocesane opleiding. De vijf priesters-in-spe lopen al geruime tijd stage in verschil lende parochies in het bisdom. Een van hen heeft de voorberei dende diakenwijding al ontvan gen, de anderen zijn afgelopen donderdag in Heiloo door Punt tot diaken gewijd. De plechtigheid had plaats in besloten kring. Twee nieuwe diakens zijn afkomstig uit Ne derland. de overige drie uit res pectievelijk Mexico, Italië en Polen. Vrijdag 29 maart De Samen-op-Wegkerken moeten het Beklag Gods uit hun liturgisch hand boek schrappen. De tekst vormt een aanklacht tegen het joodse volk, die door joden als een belediging wordt ervaren. De liturgische formulering is bovendien theologisch volstrekt ach terhaald. Dat heeft het Overlegorgaan van Jo den en Christenen (OJEC) geschreven aan de betrokken instanties van de Nederlandse Hervormde, Gerefor meerde en Lutherse Kerken. Niet al leen de klassiek-liturgische tekst, maar ook de twee bewerkingen van het Be klag Gods van onder anderen de ka tholieke dichter Huub Oosterhuis moeten 'zo snel mogelijk' uit het nieu we Dienstboek, vindt OJEC-voorzitter dominee D. Pruiksma. Het Beklag Gods maakt onderdeel uit van de liturgie op Goede Vrijdag. In de klassieke tekst verwijt God het jood se volk de dood van Jezus. Volgens het OJEC treedt het joodse volk in deze aanklacht slechts in negatieve gedaan te op. „Uit de geschiedenis is ruim schoots gebleken hoe gevaarlijk deze tekst is en tot welke desastreuze gevol gen die kan leiden", aldus het overleg orgaan. Het OJEC zegt ervan overtuigd te zijn dat antisemitisme geen rol heeft gespeeld bij de totstandkoming van het Dienstboek. Maar door de veran derende joods-christelijke betrekkin gen moet wel begrepen worden dat de letterlijke tekst een beledigende aan klacht voor joden is. De SoW-kerken zouden het Beklag Gods, of een be werking daarvan, daarom niet in de definitieve versie van het Dienstboek moeten opnemen, meent het OJEC. In een toelichting bij het Beklag Gods schrijven de kerken overigens dat de tekst niet bedoeld is om de jo den de moord op Jezus in de schoenen te schuiven. G. Cohen Stuart, die van 1980 tot 1993 theologisch adviseur van de Nederlandse Hervormde Kerk in Je ruzalem was, zei eerder dit jaar d frsvo kerken 'anti-joods gif versprin 'r door opname van het Beklag Goi het Dienstboek. Pruiksma noemd kritiek 'buiten proportie'. Het OJEC heeft de kerken uitf digd een conferentie voor gebn van het Dienstboek te organiserei voorgangers kunnen dan spreken de manier waarop tijdens de vil van Goede Vrijdag aan de joods-t telijke betrekkingen op positieve aandacht kan worden besteed. DEN HAAG - Andermaal een zeer forse winst voor de WD, maar tevens een verrassende zege voor de PvdA. Dat zijn de hoofdelementen in het lande lijke beeld van de Provinciale Statenverkiezingen. De WD kreeg bijna een vijf de deel van de kiezers achter zich en streefde de KVP als tweede partij van het land ruimschoots voorbij. De PvdA heeft nog nooit zulke goede Statenverkiezingen geboekt. Deze partij heeft weer de groot te bereikt uit de tijden van wel eer, toen de 'oude' Drees mi nister-president was. De 'komeetpartij' D'66 is vrijwel in het niet opgegaan. Haar aanhang is geslonken tot beneden het bestaansmini mum. De derde progressieve partner van de PvdA, de PPR slaagde erin haar positie verder uit te bouwen, maar veel min der spectaculair dan de vorige keer. Als groep heeft het Christen- Democratisch Appel het ver wachte verlies weten te beper ken. Opmerkelijk goed deed de KVP het. De ARP verloor over de hele linie fors en moet ken nelijk de tol betalen voor haar De protestantse hulporganisa tie Kerken in Aktie heeft 100.000 gulden beschikbaar ge steld voor de opvang van vluch telingen uit Kosovo in Macedo nië. Als de NAVO-aanvallen en de wraakacties van het Servi sche leger in Kosovo doorgaan, verwachten hulporganisaties 100.000 vluchtelingen in Mace donië. Het land heeft slechts capaciteit voor 25.000. leiden Tachtig jaar is ze inmiddels, maar nog altijd is zuster Maria Magdalena Verwer actief in de parochie van de H. Lodewijk in Lei den. Ze houdt zich onder meer bezig met de catechese, het ziekenbe zoek en het afleggen van huisbezoeken. Haar inzet voor de kerk werd afgelopen vrijdagavond beloond met de pauselijke onderscheiding )Ujs Pro Ecclesia et Pontifici. De onderscheiding werd haar in de pastori j(jerj van de Lodewijk uitgereikt door pastoor A.M.E.Th. Vreeburg. een( foto hielco m y q| ag C servi steun aan het kabinet-Den Uyl. De CHU boekte enige winst. LEIDEN - Een kleine en rusti ge groep mensen heeft gister middag gedemonstreerd tegen de overplaatsing van Jan Lau rier. Jan Laurier is dienstplich tig militair en actief lid van de WDM, de soldatenvakbond. Hij is getrouwd en studeert in de avonduren in Leiden. Zijn overplaatsing naar Vlieland laat hem daar geen tijd meer voor. Met hem worden nog twee andere WDM'ers naar andere plaatsen gestuurd. De demon stranten die gesteund werden door tal van groeperingen kre gen aan de poort van de Doe lenkazerne niet het onthaal dat ze hadden verlangd. Het hek was dicht en de 'maten' aan de andere kant stonden te schel den. LEIDEN - Een groep mensen nam het op voor dienstplichtig militair Jan Laurier. Zijn werk voor de VVDM is defensie een doorn in het oog. foto archief leidsch dagblad Basiliek stroomt vol voor Palmzondag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10