Verboden radiostation B92 zendt weer uit Geweld op Kalimantan illustreert falen transmigratiebeleid etanyahu haalt uit naar Europa Zuid-Afrikaans parlement zwaait Mandela uit Buitenland lalf werk EU-chefs a Berlijnse nacht Utc peeperkorn oudste Europese truc erkt nog steeds. Sluit de Eu- pese regeringschefs op in n - liefst droefgeestig - ho- belegerd door agenten en >rsmuskieten, en zeg dat en pas naar buiten mag als het eens zijn. Als de ver- oeidheid bij het ochtend- jren toeslaat, worden de esten willig. En ziedaar: er een akkoord. iep in de nacht werd op die 20 j anier in 1996 in Dublin het abiliteitspact gesloten, in 1197 in Amsterdam het Ver- ag van Amsterdam geze- nd, en in 1998 Duisenberg noemd tot bankpresident. j steren floten in Berlijn al de geitjes toen de EU-chefs na na twintig uur vergaderen vlag hesen. 2Q1 als gebruikelijk kwamen al- regeringsleiders tevreden opgelucht uit de hoge- akpan waarin zij zichzelf idden gaargekookt. Ook dat een gulden regel in de Eu- pese politiek: iedereen aet het eindresultaat aan thuisfront een beetje kun- n verkopen. En dus kreeg emier Kok zijn geëiste 1,3 werd de Britse 'reba- veiliggesteld, werden de fjj E|inse boeren ontzien en kon Spaanse premier Aznar iswaarts met een flinke int uit de EU-subsidietaart. tlemaal misplaatst is alle uedenheid niet. Nog maar n week geleden balanceer- Europa op de rand van crisis. De Europese Com- ssie afgetreden, verdeeld- id over de Kosovo-crisis, zie over het huishoudboek en een Duitse bondskanse- wiens minister van finan- n net ontslag had geno- tn. Tegen die achtergrond er bijna een wonder ge iled: nieuwe commis- voorzitter benoemd, Milo- ic in de tang, de Agenda X) vastgesteld en Schroder jevierend. Ook Kok kan iël woedend over uitspraken Palestijnse staat opgelucht ademhalen: ander half jaar hameren op de 'nul lijn' heeft dan toch geleid tot een lagere bijdrage aan de EU. Tegenover al dat goede nieuws staat echter het feit dat de regeringschefs mislukt zijn in hun centrale opdracht: de Europese Unie voorberei den op de toetreding van nieuwe lidstaten. Daar was maanden geleden al het ge touwtrek om de miljarden nu juist om begonnen. Via een gedurfde hervorming van het landbouwbeleid en de steun fondsen zou de deur wijd open moeten worden gezet voor nieuwe lidstaten zoals Polen. Onder grote druk van de Franse president Chirac, die vooral boze Franse boe ren in het achterhoofd had, werd het 1 andbouwpakket echter steen voor steen weer afgebroken. In de lange vergadernacht is er nu, vriendelijk gezegd, half werk geleverd. Maar ook dat is een goede Europese tradi tie. Het Verdrag van Amster dam moest de instellingen van Europa zo drastisch her vormen dat de EU moeiteloos met 20 of meer lidstaten be stuurd kon worden. Dat doel werd maar zeer gedeeltelijk gehaald; inmiddels wordt een tweede verdragsherziening voorbereid. Ook de benoe ming van Duisenberg ver diende geen schoonheids prijs. Frankrijk meent nog steeds dat Duisenberg maar voor een halve termijn is be noemd. Is dat een drama? Allerminst. Wat in één grote sprong niet lukt, kan ook in twee stapjes, weten de EU-regeringsleiders als geen ander. Nu een uitge kleed landbouwakkoord is vastgesteld, zal de wereld handelsorganisatie WTO bin nen afzienbare termijn nieu we hervormingen afdwingen. De EU-chefs hebben elkaar in Berlijn niet voor het laatst een nacht lang uit de slaap gehouden. Uitzendingen van onafhankelijke spreekbuis vinden plaats via het Internet Het onafhankelijke radio station B92 in Belgrado, dat dinsdag uit de lucht werd gehaald, zendt weer uit. Maar de 'doelgroep', de Joegoslavische bevol king, zal nauwelijks meer worden bereikt. De uitzen dingen vinden plaats via het Internet, waar bijzon der weinig Joegoslaven toegang tot hebben. Ze vinden via andere kanalen echter toch hun weg terug naar althans een deel van de bevolking. den haag gpd Een onafhankelijke steungroep, 'Help B92', heeft initiatieven genomen om de onafhankelijke media in Joegoslavië te onder steunen bij de voortzetting van deze zo belangrijke verslagge ving. De Joegoslaven zijn an ders volstrekt overgeleverd aan de Servische propagandama chine. Radio, tv en kranten zijn aan banden gelegd, en berich ten alleen nog maar over de NAVO-bombardementen als 'ongekende misdaden' van 'vij anden van het Servische volk'. De bevolking blijft verstoken van het nieuws dat in Kosovo in opdracht van president Milose vic genocide wordt gepleegd. Zelfs het buitenland blijft ver stoken van betrouwbare be richten. De meeste buitenland se journalisten zijn het land uit gezet. Onder het oorlogsrecht is het de bevolking uitdrukkelijk verboden om informatie door te geven aan 'buitenlandse me dia'. Al eerder toonde B92 zich tij dens Joegoslavische spannin gen een onafhankelijke spreek buis. Tijdens de burgeroorlogen in Kroatië en Bosnië was de zender een luis in de pels van het Servische regime. Toen in 1996 een studentenopstand te gen Milosevic dreigde, was B92 vrijwel de enige onafhankelijke Verslaggevers Biljana Vujasinovic, Svetlana Lukic en Nebosja Bugarinovic (v.l.n.r.) aan het werk in de studio van B92. Het station is in de afgelopen jaren meermalen gekneveld. foto reuters emu VAS bron. Ook toen werden de uit zendingen herhaaldelijk stop gezet. Sinds december 1996 is de zender, met steun van de Nederlandse Intemetprovider XS4ALL, ook via het Internet te beluisteren. Het sluiten van het radiostation was donderdag voor een aantal groeperingen, waaronder Press Now, De Balie, De Digitale Stad, XS4ALL en een Australi sche zender, aanleiding om een steungroep op te richten: 'Help B92'. Die wil bevorderen dat onafhankelijke berichtgeving in Joegoslavië mogelijk blijft. Er is een fondsenwervingscampagne gestart om zo snel mogelijk geld en apparatuur naar B92 en an dere zenders in Joegoslavië en Kosovo te sturen. De uitzendingen van B92 blij ven niet beperkt tot het Inter net. Ze worden via de satelliet herhaald bij BBC World Service en waren tot nu toe via een net werk van lokale zenders ook te beluisteren in heel Servië. Het initiatief heeft mondiaal grote aandacht getrokken. Vla het gastenboek komt een onop houdelijke stroom steunbetui gingen binnen. Tot gistermid dag half twee had de Help B92- website al bijna 9.000 bezoekers getrokken. De pagina zal dit weekeinde naar verwachting tienduizenden belangstellen den van informatie voorzien. De 'Help B92'-pagina is op het Internet te vinden op het adres http://helpb92.xs4all.nl. Via een muisklik op het vignet 'Live B92' wordt de actuele uitzen ding binnengehaald (met de Real Player, te downloaden via http: www.real.com) Emotioneel afscheid van president heeft woedend gerea- lop de uitspraak van de •se Unie dat Israël geen echt heeft over de uitroe- tan een Palestijnse staat, ier Benjamin Netanyahu zelfs zo ver te herinneren Ie holocaust, toen hij de erklaring een gevaar, ide voor het voortbestaan Ie joodse staat. Zonder het e EU-voorzitterschap met te noemen zei hij dat erde van het joodse volk in is uitgeroeid. „En nu n de Europeanen het no- ts een oplossing op te en die de staat Israël en belangen bedreigen." raëlische kranten openden gisteren hun voorpagina's met het nieuws over de EU-verkla ring, die donderdag werd goed gekeurd door de ministers van buitenlandse zaken. Israël be schouwt de Europese stap als de belangrijkste sinds de ver klaring van Venetië van 1980, waarin Europa steun uitsprak voor het Palestijnse recht op zelfbeschikking. De EU-verklaring is een reactie op de campagne van de Pales tijnse president Yasser Arafat voor internationale erkenning van een Palestijnse staat, als opf 4 mei de looptijd van de Oslo akkoorden verstrijkt. De Euro peanen zijn het met de Verenig de Staten eens dat Israël en de Palestijnen eerst serieus moe ten onderhandelen over een definitieve regeling van hun conflict. Maar de Europese mi nisters bepaalden gisteren dat die onderhandelingen niet ein deloos kunnen duren. Over een jaar willen ze bekijken hoe de zaken ervoor staan en dan eventueel overgaan tot de er kenning van een soevereine Pa lestijnse staat. De EU acht het gewenst dat zo'n staat wordt uitgeroepen in onderlinge overeenstemming, maar ze stelt vast dat Israël geen veto-recht kan hebben. Met andere woorden: als de Eu ropeanen over een jaar vinden dat de Palestijnen zich bij het overleg tot het uiterste hebben ingespannen, terwijl Israël het heeft laten afweten, zullen ze overgaan tot het erkennen van de Palestijnse staat. Op dat mo ment zal Israël in zijn afwijzing alleen nog de steun genieten van 'de Verenigde Staten en Mi cronesië', merkt een commen tator van het liberale dagblad Ha'aretz op. In Israël bestaat de indruk dat Europa bij de formulering van de nieuwe verklaring nauw overleg heeft gepleegd met de Amerikaanse regering. Presi dent Bill Clinton heeft vorige week in het Witte Huis gespro ken met Arafat, maar hij wei gerde na afloop een einddatum te noemen voor het onderhan delingsproces of voorwaardelij ke steun uit te spreken voor een Palestijnse staat. Hij staat onder zware druk van het fervent pro- Israëlische Congres. kaapstad ap Voor een bescheiden man is het niet mak kelijk om in één adem te worden genoemd met de Dalai Lama of Mahatma Gandhi. Zeker niet wanneer die woorden komen van politieke tegenstanders. Maar presi dent Nelson Mandela, die gisteren emotio neel afscheid nam van het eerste democra tisch gekozen parlement van Zuid-Afrika, wees de complimenten met karakteristieke charme van de hand. „Voor zover ik in staat ben geweest iets te bereiken is dat omdat ik het product ben van de mensen van Zuid-Afrika", zei hij te gen de volgepakte Nationale Assemblee, in een van zijn laatste optredens als president voor de verkiezingen van 2 juni. Het was een typische reactie van de man die, on danks het feit dat hij 27 jaar gevangen zat, met een boodschap van verzoening tussen blank en zwart de harten van de Zuid-Afri kanen stal. Leiders uit het hele, bitter verdeelde poli tieke spectrum van Zuid-Afrika waren eensgezind in hun huldeblijken aan de pre sident, die zijn land door de moeilijke eer ste vijfjaren van een zwarte meerderheids regering loodste. „U had het vermogen om de president van iedereen te zijn", zei Mar- tinus van Schalkwyk, leider van de Natio nale Partij, die de apartheid invoerde. „U bezat niet alleen generositeit van geest, maar leefde daar ook naar als president. U bent het levende bewijs dat geen enkele ge vangenis ooit een idee kan uitbannen." Nadat Van Schalkwyk zijn toespraak had beëindigd met enkele woorden in het Xho- sa, Mandeia's moedertaal, applaudisseerde het hele parlement. Mandela straalde en schudde krachtig de hand van Van Schalkwyk. In zijn eigen toespraak speelde hij de bal terug. „We hebben het funda ment gelegd voor een beter leven", zei hij tot het parlement. „Dingen die een paar jaar geleden onvoorstelbaar waren, zijn al ledaagse realiteit geworden. En daar moe ten we trots op zijn." Maar Mandela bewaarde zijn warmste woorden voor de groten van de strijd tegen apartheid, zoals de voormalige ANC-leider Oliver Tambo en Robert Subukwe, oprich ter van het zwarte nationalistische Pan- Afrikaanse Congres. „Ik hoop dat dat de rol van die generatie zal worden gewaardeerd als over enkele decennia de geschiedenis geschreven wordt, en dat ik dan niet te licht wordt bevonden ten opzichte van de dan geldende normen over standvastigheid en visie", zei hij. Er lijkt echter weinig kans te zijn dat dat gebeurt. Toen Mandela het parlement voor de laat ste keer verliet, kreeg hij een staande ovatie en zongen ANC-leden hem toe. Hij schud de vele handen van parlementariërs, en lachte breeduit naar degenen die geestdrif tig stonden te dansen. De laatste prijzende woorden werden uitgesproken door de man zie vrijwel zeker Mandela zal opvol gen, vice-president Thabo Mbeki. „Wij zijn gezegend omdat u de weg van onze helden en heldinnen bent gegaan." induizend Madurezen ontvluchtten afgelopen het bloedige geweld in West-Kalimantan. Eer- ochten tienduizenden Boegies, Butonezen en issaren uit Ambon op overvolle veerboten een heenkomen. Duizenden inwoners van Oost-Ti- paaiden have en goed bij elkaar en vertrokken eilanden waar zij of hun familie vandaan kwa- Eerder ging de volksverhuizing in omgekeerde deels in het kader van door de oVerheid ge- ïiseerde transmigratie. tweehonderd Madurezen zijn afgelopen week et leven gebracht in een stammenoorlog in •Kalimantan, het Indonesische deel van Bor- Vlet hakmessen, lansen en zwaarden ver- dden Dayaks, de oorspronkelijke bewoners van !4AQ ïbied, de betrekkelijke nieuwkomers uit Madu- bijna rituele wijze. In de omgeving van het t Sambas werden hele dorpen in brand gesto- Duizenden mensen sloegen op de vlucht. '5.60 ijl het eens zo machtige Indonesische leger eloos toekeek, werden hoofden afgehouwen en ukken gespietst in triomf door de dorpen gedra- De Dayak-krijgers reten de borst van veel ,3°aj toffers open. rukten er het hart uit en aten het op om de vijand definitief te vernietigen en zelf itop te doen. Huis na huis werd doorzocht op a rblijvers, geplunderd en vernietigd. Sjj 'niet voor het eerst dat zich in deze regio zo'n lige explosie van etnisch-religieus geweld voor- J* In 1997 kwamen bij botsingen tussen christelij- e ivaks en de moslim-nieuwkomers driehonderd en om. Ook het jaar daarvoor vloeide er bloed. Haar enkele maanden geleden meende de In dische overheid dat de harmonie tussen de bei- volkingsgroepen was weergekeerd. „We heb- !e ijke Dayaks en Madurezen gevraagd de kinde- ie bij de botsingen van vorig jaar in West-Kali- in wees geworden zijn, onder hun hoede te ne- Dat is een goed begin en volgend jaar sturen ier Madurezen naar het gebied", verklaarde 295 ter Hendropriyono van transmigratie begin de- In de jaren zestig verlieten de eerste Madurezen het dichtbevolkte eiland Madura om in Borneo mee te helpen met de aanleg van wegen dwars door de wil dernis. Miljoenen Indonesiërs deden in de afgelopen eeuw hetzelfde: ze verlieten hun geboorte-eiland om zich elders te vestigen. De Nederlanders komt de twijfelachtige eer toe de eerste aanzet daartoe in 1905 te hebben gegeven. Zij hadden werklui nodig voor de uitgestrekte plantages in het zuiden van Su matra en ronselden die op het toen ook al dichtbe volkte Java. De bevolking van Java, Bali en Madura is sindsdien alleen maar gegroeid. Dik 210 miljoen mensen, 65 procent van de Indonesiërs, wonen op Java. Het ei land dat 7 procent uitmaakt van de totale landop pervlakte, is twee keer zo dicht bevolkt als Neder land. Daar komt bij dat de vulkanische bodem er vruchtbaarder is dan elders. Java geldt als de rijst schuur van het land. Waar huizen staan, kan geen rijst meer groeien en dat is reden temeer voor de overheid om te streven naar een evenrediger verde ling van de bevolking. Een op zich succesvol geboorteregelingsprogramma is onvoldoende om Java, Bali en Madura te ontlas ten. Bovendien wordt transmigratie gezien als een goede manier om elders economische ontwikkeling te brengen. Spreiding zou ook de integratie bevorde ren, al spreken critici van Javanisatie. Die gedachte leefde al bij de Indonesische vader des vaderlands, Soekarno. Hij speelde zelfs met de gedachte het re geringscentrum van Jakarta ovef te plaatsen naar het geografische hart van het eilandenrijk: een plek mid den in de jungle van Kalimantan. Daar is het niet van gekomen, maar met steun van de Wereldbank maake ex-president Soeharto in de jaren tachtig serieus werk van de transmigratie. De economie floreerde en er was geld voor nieuwe ne derzettingen. Die kwamen eerst in Sumatra en Kali- mantan, daarna werden plannen gemaakt voor Irian Jaya. Vooral werklozen en landloze boerenfamilies kwamen in aanmerking voor de kostenloze verhui zing. „Veel van deze mensen waren wanhopig en wilden maar al te graag", aldus B. Fischer van de Wereldbank. De Wereldbank vond de overwegingen voor trans De Indonesische politie grijpt in bij onlusten, hier in Aceh. De afgelopen maanden is zulk geweld een steeds ver trouwder beeld geworden in steeds meer delen van de enorme archipel. foto reuters bea wiharta migratie plausibel, maar haakte na zeven jaar af om dat er aan de uitvoering te veel schortte. „Het was vrijwillig, maar we hadden de indruk dat er soms be hoorlijk wat druk werd uitgeoefend", herinnert Fi scher zich. Bovendien bleken nieuwe locaties nogal slordig uitgekozen. De bodem was soms ongeschikt voor de landbouw. Succesvolle kokos- en rubber plantages konden door de enorme afstanden hun producten niet kwijt. Nieuwe industrie kwam er niet van de grond. Toen de eerste transmigranten zich aan de kusten vestigden, trokken de oorspronkelijke bewoners wat verder de binnenlanden in. Maar toen de regenwou den onder het bewind van Suharto meer en meer ten prooi vielen aan de houtindustrie, ontstonden de problemen. Stammen zoals de Kudu Rimba op Sum atra en de Dayaks in Kalimantan leven van hetgeen de regenwouden hun bieden, en zagen verschrikt hoe jankende motorzagen en brullende bulldozers daarmee korte metten maakten. Er was er weinig respect voor heilige bomen en begraafplaatsen van de voorouders. Naarmate de leefomgeving van de oorspronkelijke bevolking op Kalimantan verder werd aangetast, ver slechterde de verstandhouding met de moslim nieuwkomers, die handiger waren in zaken. Net als op Ambon groeide de jaloezie en werden culturele verschillen pijnlijker. Dat Madurezen altijd een mes bij zich dragen viel bijvoorbeeld helemaal niet goed bij de Dayaks. Iemand die zich bewapent zonder dat hij op jacht gaat, is uit op oorlog. Daar kwam bij dat de Dayaks net als andere inheem se volkeren het gevoel hebben dat de grond van hun voorouders hun door regering en nieuwkomers is ontstolen. Individueel grondbezit kennen zij niet: de grond van de voorouders is collectief eigendom, ook al is dat bij het kadaster niet zwart-op-wit vastge- legd. Al deze elementen hebben de spanningen verder opgejaagd", meent politiek analist Hermawan Su- listyo. Dat de Dayaks en de Madurezen op Kaliman- tan vrijwel gescheiden van elkaar leefden, heeft de zaak ook geen goed gedaan. „In meer gemengde sa menlevingen doen zich vaker kleine botsingen voor tussen individuen en die hebben minder de neiging zo geweldig te ontsporen. Nu is er één grote onüa- ding, een orgie van geweld waar iedereen bij betrok ken is." Het ministerie van transmigratie in Jakarta brengt het bloedige conflict terug tot een botsing van karak ters. De introverte Dayaks en de extraverte Madure zen accorderen niet goed en daarom zal nu wél wor den gestopt met de verhuizing van Madurezen naar Kalimantan. De transmigratieprogramma's zelf staan niet ter discussie. ,Als mensen ergens vijfjaar wonen, zijn ze er gesettled en horen ze er ook thuis.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9