Macedonië pakt leider van Servische partij op NAVO haalt twee Mig's boven Bosnië neer Buitenland Verzet tegen terugkeer media Nederlandse Serviërs zijn negatief beeld zat Bisschop Punt twijfelt aan nut van NAVO-ingreep Luchtmacht scherpt regels voor pers aan ïlpverleners melden ledbaden in Kosovo Arm Rusland is geen bruikbare vriend voor belaagde Milosevic )h;: tristen mogen naar wrak Titanic ijGTONEen federaal hof van beroep in de VS heeft giste- arini cpaald dat toeristen vrijelijk het wrak van de Titanic kun- jaderen om er foto's van te maken. „Het gaat niet aan de fid van de open zee in te perken, die al eeuwen geldt voor izoekers." Vorig jaar had een lager hof een verzoek tot een jd op toeristische trips naar de Titanic gehonoreerd van de ;aanse firma RMS Titanic Ine, die het wrak in 1985 ont- en als berger geldt. De trips worden met een onderzeeër roerd door Deep Ocean Expeditions. ikter dood' schuldig aan moord ic De Amerikaanse arts Jack Kevorkian is gisteren door iry schuldig bevonden aan moord. Kevorkian heeft veel «n geholpen zelfmoord te plegen. De jury veroordeelde rkian wegens moord door een dodelijke injectie bij de 52- terminale patiënt Thomas Youk in september. Kevorkian ■digde zich door te stellen dat van moord geen sprake was, it hij Youk op diens eigen verzoek uit zijn lijden verloste, tspraak van de jury wordt in april gevolgd door een straf- De 70-jarige Kevorkian blijft zolang op vrije voeten. me geeft prijs aan goede doelen De Noord-Ierse katholieke leider en Nobelprijswinnaar Hume geeft het hele bedrag dat aan de vredesprijs is ver- w n en aan goede doelen. Hume won vorig jaar de Nobelprijs n s de Vrede, samen met de protestant David Trimble. Hume te gisteren bekend dat hij het grootste gedeelte van de die omgerekend bijna een miljoen gulden bedraagt, geeft en fonds waaruit projecten worden gefinancierd die de ar- in Noord-Ierland bestrijden. De rest van het geld gaat I rrneer naar de slachtoffers van de bomaanslag in Omagh justus vorig jaar. Izjieken krijgen de doodstraf '9en MBE_i In de voormalige sovjetrepubliek Tadzjikistan hebben nannen de doodstraf gekregen voor de moord op vier me rkers van de Verenigde Naties, vorig jaar juli. Het drietal ior een vuurpeleton worden geëxecuteerd. Ze vermoord de militaire waarnemers uit Polen en Urugay, een Japan- litiek adviseur en een inheemse tolk. De slachtoffers werk- Dor de VN in de Centraal-Aziatische staat. De rechter acht- laders schuldig aan terrorisme tegen buitenlanders en el,e d. Zij waren lid van de officiële Verenigde Islamitisch- g9pj iekse Oppositiepartij (UTO). De VN ziet toe op het broze nd dat in 1997 werd gesloten, na vijfjaar burgeroorlog tus- regering en fundamentalistische moslims. leif iteher brengt bezoek aan Pinochet OVSE trekt waarnemers uit land terug De leider van de etnisch-Servische partij in Macedonië, Dragisha Miletic, is gisteren gearresteerd. Zijn aanhou ding maakt deel uit van de harde maatregelen die de re gering van Macedonië neemt om de openbare orde te herstellen na de gewelddadige betogingen van donder dag tegen het NAVO-optreden in Servië. Toen vielen de monstranten Westerse ambassades aan en staken ze au to's van diplomaten in brand. SKOPJE-ATHENE AEP-Rtr-ANP Behalve de circa 40.000 etni sche Serviërs in het land zijn veel andere Macedoniërs ver bolgen over de bombardemen ten op Joegoslavië. De regering heeft alle demonstraties verbo den en de politie patrouilleert sinds gisteren massaal in de hoofdstad Skopje. Westerse burgers in het land worden be dreigd. Er zijn in het land ongeveer 10.000 man NAVO-soldaten, die de voorhoede zouden vormen voor een vredesmacht in het naburige Kosovo. Een NAVO- gezant heeft premier Georgievs- ki donderdag verzekerd dat de verdragsorganisatie Macedonië beschermt, ondanks de anti- NAVO sentimenten. De OVSE-waamemers, die eerder in Kosovo waren, gaan grotendeels via Macedonië naar huis. Tweehonderd achterblij vers zijn uit veiligheidsoverwe gingen van de hoofdstad naar het stadje Ochrid overgebracht. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken is in ieder geval één Ne derlandse OVSE-waamemer achtergebleven in Skopje. Macedonië is met slechts twee miljoen inwoners kwets baar. Het ligt tussen Grieken land en Joegoslavië in. Athene vreest Macedonische aanspra ken op haar eigen grondgebied, en met Joegoslavië is er geen vastgelegd grensverloop. Histo risch is dit stuk Balkan veelvul dig van eigenaar verwisseld en met name Griekenland wil nu een einde aan de NAVO-bom- bardementen. Athene vreest grote proble men op de Balkan, als het Kos- ovo-conflict zich uitbreidt tot Macedonië. Dat zou - niet voor het eerst - Serviërs, Bulgaren, Albanezen en Grieken in con flict kunnen brengen. Macedo nië werd in 1991 onafhankelijk als gevolg van het uiteenvallen van het toenmalige Joegoslavië. Tweederde van de bevolking is Macedonisch, en de rest be staat voornamelijk uit etnische Albanezen. Er zijn kleine min derheden van Turken, zigeu ners en Serviërs. Verslaggeefster en cameraman terecht Belgrado dpa-afp-anpmeraman Zoltan Olah van Net 5 zijn intussen terecht. Ze wer den gisteren vrijgelaten uit het politiebureau van Novi Sad in Servië. De Joegoslavische presi dent Milosevic heeft persoon lijk de vrijlating gelast, zo meld de het Joegoslavische ministe rie van buitenlandse zaken. La Porte en Olah werden don derdag in Novi Sad opgepakt toen ze even langs de weg stop ten om er te filmen. „Op de weg waar we stonden werd Servisch afweergeschut verplaatst. Toen ze zagen dat wij er stonden, werden we aangehouden", al dus La Porte. Na intensief speurwerk van de redactie en producent werd La Porte getraceerd. Zelfs CNN besteedde aandacht aan haar verdwijning. Met hulp van de Griekse ambassade werden zij en de cameraman uiteindelijk ongedeerd naar Hongarije ge bracht. Daar hervatte ze giste ren haar bijdragen over de oor log in Kosovo. Het Servische ministerie van voorlichting heeft gisteren ver zet aangetekend tegen de uit nodiging door de federale Joe goslavische vice-premier Dras kovic aan uitgewezen journalis ten om terug te keren naar Ser vië. Draskovic heeft het uitwij- zingsbesluit van het ministerie in de deelrepubliek opgeschort. „Voor onze regering zijn jour nalisten geen vijanden", zei hij. Daarop deelde het door een nationalist geleide ministerie mee dat „Draskovic incompe tent is, en dat men geen aan dacht moet schenken aan zijn vaak dwaze uitspraken". Vol gens het Joegoslavische oor logsrecht wegen besluiten van de federale regering echter zwaarder dan die van Servië. Inmiddels hebben vrijwel alle buitenlandse journalisten Ser vië al dan niet gedwongen ver laten. Net 5-verslaggeefster Nynke la Porte en haar Hongaarse ca- Oud-premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannië gisteren een bezoek gebracht aan de Chileense ex-dictator 304 het, en hem bedankt voor de hulp die hij Groot-Brittannië gegeven tijdens de Falklandoorlog van 1982. Thatcher voor de vrijlating van de voormalige Chileense dictator ge- sinds deze op 16 oktober op verzoek van een Spaanse phè fr in Londen werd aangehouden. Zij zocht Pinochet op in or hem gehuurde villa ten westen van Londen, waar hij =110) huisarrest staat, nadat het hoogste Britse rechtscoUege sen sdag had bepaald dat hij geen aanspraak kan maken op natieke onschendbaarheid. anse rechter laakt Brits oordeel leli yfj ïd De Spaanse onderzoeksrechter Garzón, die in oktober ^ht gaf tot de arrestatie van de Chileense ex-dictator Pino- Londen, vindt de uitspraak van de Britse Law Lords van lag 'inhumaan'. Zij bepaalden weliswaar dat Pinochet ,bd kan worden voor misdaden tegen de menselijkheid die >g1( B8 zijn begaan, maar vervolging is niet mogelijk voor wat de periode daarvoor heeft afgespeeld. Groot-Brittannië is in 1988 toe tot een verdrag op grond waarvan iemand olteringen kan worden vervolgd. „Familieleden van men- e tijdens de dictatuur verdwenen, hebben het recht te we it er met hen gebeurde, ongeacht het tijdstip van hun ver ing", aldus Garzón. Hij zei ook inmiddels bewijs tegen het te hebben voor 42 gevallen van marteling en moord Kyi slaat aanbod van de hand 5L; De Myanmarese oppositieleidster Aung San Suu Kyi gisteren een afgezant van het mijitaire regime van het Birma weggestuurd toen deze haar ervan probeerde rtuigen dat ze veilig een bezoek kon brengen aan haar g zieke Britse echtgenoot. Het bewind meldde dat de ver- ivoordiger binnen drie minuten weer op straat stond. De •noot. van Suu Kyi, Michael Aris, lijdt aan prostaatkanker, eft een visum aangevraagd voor Myanmar om zijn vrouw oeken en mogelijk om er te sterven, aangezien zijn ziekte en vergevorderd stadium is. De Birmese regering houdt umaan vraag echter al twee maanden in beraad. Rangoon ver dat Suu Kyi haar man in Groot-Brittannië opzoekt. Zij echter dat ze het land dan nooit meer inkomt. HAARLEM KEES VAN DER LINDEN De Nederlandse legerbisschop J. Punt, tevens hulpbisschop in het bisdom Haarlem, heeft zijn twijfels over de NAVO-actie in Joegoslavië. Hij erkent dat de humanitaire nood in het land immens is, maar „het blijft voor mij een vraag of dit de juiste weg is in een etnisch en sociaal kruitvat als de Balkan". De uit spraken van de bisschop zijn vervat in een gebedsoproep, die morgen zal worden voorgele zen in alle kerken van het bis dom. Punt merkt op dat de NAVO voor het eerst sinds haar op richting een soeverein land heeft aangevallen. „Op huma nitaire gronden hebben politici en militairen gewetensvol hier toe besloten." Maar: „Een ver betering van de humanitaire si tuatie is op dit moment nog niet in zicht. Deze lijkt zich eer der te verscherpen door onder linge wraakoefeningen en de bombardementen zelf." Vrees voor wraakacties Bij het Rotterdamse stadhuis werden gisteravond door honderden demonstrerende Serviërs kaarsen voor hun landgenoten ontstoken. foto wfa cees spruijt rotterdam anp-gpd De Bond van Joegoslavische Clubs en Verenigingen in Ne derland demonsteert vandaag bij het Vredespaleis in Den Haag tegen de NAVO-aanvallen op Joegoslavische doelen. Vol gens voorzitter R. Rakocevic van de bond zullen vele hon derden Joegoslaven naar Den Haag gaan, om in een vreedza me bijeenkomst een direct ein de te eisen aan de bombarde menten. De bond vertegenwoordigt 22 clubs van vooral Serviërs en Montenegrijnen. Servië en Montenegro vormen samen de Federatieve Republiek Joegosla vië. Rakocevic meldt dat er bus sen uit alle delen van het land komen. „Het aantal demon stranten zou weieens vele hon derden kunnen bedragen. De bond stelt dat veel Joego slaven in Nederland met de nek worden aangekeken. „De Ser viërs worden als boosdoeners afgeschilderd. In de Nederland se pers, op radio en tv is een voornamelijk negatief beeld van ons geschetst. Velen van ons hebben daar last van. Nu wor den ook onze familieleden ge troffen door bombardementen van de NAVO. In plaats van te zoeken naar andere diplomatie ke oplossingen, vloeit er nu bloed van onschuldige bur gers", aldus de bond. Gisteravond demonstreerden naar schatting vijfhonderd Ser viërs in de binnenstad van Rot terdam tegen de bombarde menten door de NAVO. De be togers keerden zich vooral te gen de NAVO-landen die mee doen aan de aanvallen. Ze ver geleken de Amerikaanse presi dent Clinton en de Britse pre mier Blair onder anderen met Adolf Hitler. De Serviërs scandeerden ook leuzen als 'Wim Kok moorde naar' en 'Kosovo is Servisch'. Een van de demonstranten droeg een Amerikaanse vlag waarin de sterren waren ver vangen door hakenkruisen. Een van de organisatoren hield een toespraak waarin hij benadrukte dat de demonstra tie niet tegen de Nederlanders was gericht, maar tegen de Ne derlandse deelname aan de bombardementen. Er was veel politie op de been, maar de agenten hoefden niet op te tre den. De betoging eindigde bij het stadhuis waar brandende kaarsen werden achtergelaten. AMENDOLA GPD-ANP Personeel en in eigen land ach tergebleven familie van het Ne derlands-Belgische F16-deta- chement op de Zuid-Italiaanse basis Amendola lopen het ge vaar slachtoffer te worden van wraakacties door Serviërs. De veiligheidsmaatregelen op en om de basis zijn versterkt, en de media mogen niemand meer herkenbaar in beeld brengen of bij naam noemen. Dit heeft commandant J. Abma van het detachement gis teravond bekend gemaakt. De informatie over de dreiging is volgens Abma afkomstig van de Nederlandse inlichtingendien sten. Het bewakingspersoneel van de Italiaanse basis is in hoogste staat van paraatheid gebracht. De directe aanleiding voor de onrust is een foto van een per soneelslid van de vliegbasis Leeuwarden, met daarbij zijn naam, die gisteren in een aantal kranten verscheen, aldus Abma. Op de foto is te zien dat de schilder de omtrekken van een MiG sjabloneert op de Ne derlandse F-16 die woensdag zo'n toestel neerhaalde. De Italiaanse autoriteiten zijn verder geïrriteerd geraakt over de aanwezigheid van veel jour nalisten op de basis. Dit werd mede veroorzaakt doordat de Nederlandse defensieleiding een Fokker 50 vol journalisten uit Nederland had laten over komen en een dag op de basis heeft laten rondlopen. Ook de vliegbasis Leeuwar den heeft uit preventief oog punt extra veiligheidsmaatrege len getroffen. Bij de ingang zijn betonblokken geplaatst, en het personeel heeft instructies ge kregen wapens niet onbeheerd achter te laten. o-brussel anp-ap n voorpagina rleners van de VN- lingenorganistie UNH- ;en dat mensen die naar zijn gevlucht melding van een bloedbad in het Goden, op donderdag, ie eenheden scheidden nen van de vrouwen en i en schoten twintig dood. Het dorp ging in en op. Ook Prush en Zyl- len in de as gelegd, •waarnemers zeiden dat niërs later op de avond enkele dorpen in lebben gestoken. Het is tend wat er met de in- is gebeurd is. „Rahovec aj Boks staan in brand", ie waarnemers, die dat zien van net over de lAlbanië. Ook in Morina a huizen in brand, banese autoriteiten zeg- ook in het dorp Suva het naburige Orahovac zuidwesten van Kosovo noorden zijn gepleegd, erste plaats zouden der- isen zijn omgebracht en tweede zo'n twintig. Het wordt beschouwd als ilwerk van het Kosovo 1 ngsleger U£K. ns Tirana drong een Servische militairen Al pen binnen, waarbij zij afvuurden op een irp. De Albanese rege- haar grote zorg over dent uitgesproken, nden Kosovo-Albane- uden door de Serviërs Iwongen naar het terrein militaire fabriek in Sr- lopen, kennelijk om een NAVO-aanval te voorkomen. De leider van de Kosovaarse delegatie bij de onderhandelin gen in Frankrijk, Hashim Tha^i, riep de democratische wereld op snel in actie te komen om de Albanezen in Kosovo te be schermen. Tha^i, een van de leiders van het U£K, zei dat al leen grondtroepen een eind kunnen maken aan het Servi sche offensief. Hij zei dat het conflict zo kan overslaan naar Albanië en Macedonië. De internationale gemeen schap heeft het geweld gisteren veroordeeld. De Europese Unie, bij monde van EU-voorzitter Duitsland, sprak een krachtige veroordeling uit over de 'in aantal groeiende berichten over gruweldaden' tegen de Albane zen. De Amerikaanse regering zei 'uitermate gealarmeerd' te zijn door de berichten over wreedheden in Kosovo. De hoofdaanklager van het Joegoslavië-tribunaal, Louise Arbour, riep Milosevic gisteren in een brief op het internatio nale recht en de mensenrech ten in Kosovo te respecteren. Ze zei alle schendingen te zul len onderzoeken, met name waar het aanvallen tegen de be volking betreft. Een meerderheid van de Ne derlanders (55 procent) is het eens met de stelling dat de NAVO grondtroepen moet in zetten om de Serviërs uit Koso vo terug te dringen. Als de NAVO daar inderdaad toe over gaat, vindt ruim 72 procent dat ook Nederlandse militairen aan zo'n operatie moeten deelne men. Dat blijkt uit een opinie peiling van Net 5, uitgevoerd door bureau Lagendijk. brussel-belgrado gpd-anp vervolg van voorpagina Gistermiddag werden boven Bosnië twee Servische Mig- 29's neergeschoten door de NAVO. Beide vliegers zijn ge vangen genomen. Het was de eerste keer dat Servië zich te gen een van de buurlanden richtte. De Mig's waren waar schijnlijk van plan de NAVO- macht SFOR in Bosnië aan te vallen. De regering in Saraje vo heeft in verband met het voorval om een spoedzitting van de VN-Veiligheidsraad Ondanks twee dagen van bombardementen gaf de NAVO gisteren toe dat de Joegoslavische luchtafweer nog steeds niet volledig is uitgeschakeld. Voordat giste ren aan het eind van de mid dag de nieuwe aanvalsgolven begonnen - voor het eerst bij daglicht op ondermeer een buitenwijk van Belgrado - waren weliswaar al 50 doelen getroffen, waaronder afweer- installaties en vliegvelden. Maar het was onduidelijk wat daarvan de gevolgen voor de Joegoslavische luchtverdedi ging waren. Dat bleek gisteren uit me dedelingen van het NAVO- hoofdkwartier in Brussel. De NAVO-vliegtuigen zijn niet gestuit op afweer van beteke nis. Alle toestellen waren vei lig teruggekeerd. De Britse commodore David Wilby zei dat slechts één luchtafweer- raket is afgevuurd, maar die miste doel. Generaal Clark zei er ook rekening mee te houden dat de Serviërs hun luchtdoelraketten verbergen om ze niet nu al te laten uit schakelen. De aanvallen waren tot nog toe vooral gericht tegen vaste raketinstallaties. De mobiele, die makkelijker te verbergen zijn, komen pas in een vol gende fase aan bod. Pas als de Joegoslavische luchtaf weer geen bedreiging meer kan vormen voor de gealli eerde vliegtuigen wordt vol gens Wilby overgegaan tot de tweede fase van de operatie, waarbij vooral legereenhe den, tanks en eenheden van de MUP en de gevreesde mi litaire politie in Kosovo, het doelwit zullen zijn. De NAVO zal niet systematisch aanval len op troepen uitvoeren, maar vooral op hun materi eel. In Pristina, de hoofdstad van Kosovo, werden niet alleen militaire doelen geraakt Ook dit winkelcentrum in het cen trum werd volledig verwoest door een NAVO-raket foto reuters goran tomasevic moskou-new york-den haag Rusland verbreekt alle banden met de NAVO en zet medewerkers van de verdragsorganisatie het land uit. Moskou heeft hiermee gisteren zijn te genstand tegen de bombardementen op Joego slavië beklemtoond. Minister Ivanov van buiten landse zaken zei dat 'de genocide die de NAVO op Joegoslaven pleegt' de afgelopen dagen zeker honderd doden en vierhonderd gewonden heeft gekost. Hij eist dat de verantwoordelijken wor den berecht door een internationaal gerechtshof wegens 'volkerenmoord'. Waarnemers vragen zich echter af of Rusland met zijn verontwaardiging iets zal bereiken. De economische rampspoed en de zwakte van de regering maken van Moskou nog geen bruikbare vriend voor de belaagde Serviërs en hun leider Milosevic, zo menen ze. Van militaire hulp is bij voorbeeld geen sprake, zo verzekerde gisteren ook de vice-yoorzitter van de generale staf in Moskou, generaal Baloejevski. Hij reageerde op geruchten dat er gevechtsvliegtuigen naar Wit- Rusland worden gestuurd om Joegoslavië even tueel bij te staan. Moskou heeft gisteren wel gesuggereerd voedsel hulp aan Joegoslavië te geven en de schulden aan Belgrado te betalen, maar het is twijfelachtig of die ideeën worden verwezenlijkt. Rusland heeft zelf hulp nodig, en het land worstelt met een to renhoge schuld van zeker honderd miljard dol lar. Het moet dit jaar zeker 17,5 miljard dollar af lossen, en blijft waarschijnlijk in gebreke. Premier Primakov zegde afgelopen week zijn be zoek aan Washington af uit woede over de NAVO-aanvallen, maar hij liep daarmee ook zijn afspraak met het Internationaal Monetair Fonds mis. Rusland kan zijn crediteuren nog maar en kele maanden geld toeschuiven, en geen geld be tekent ook in de wereldpolitiek geen respect. Dit werd weer duidelijk in de Veiligheidsraad, waar Rusland gisteren een nederlaag leed. Slechts drie van de vijftien leden stemden voor het Russische voorstel dat óproept tot het stopzetten van de bombardementen. Sinds het begin van de aanvallen zijn de betrek kingen met de NAVO bevroren, maar Moskou ging gisteren een stap verder. Het land wil pas weer contact met de verdragsorganisatie als de luchtaanvallen tegen Joegoslavië zijn gestopt, al dus Ivanov. De Amerikaanse opperbevelhebber generaal Henry Shelton heeft zijn Russische col lega Anatoli Kvatsjnin vrijdag gebeld, maar die weigerde op te nemen. Het Russische ministerie van defensie heeft ook alle samenwerking met de VS gestaakt over de problemen rond de 'millenn- nium bug'. Rusland en de NAVO tekenden eind mei 1997 in Parijs een samenwerkingsakkoord, dat gold als het formele einde van de Koude Oorlog. Dit 'Stichtingsverdrag voor Wederzijdse Betrekkin gen' voorziet in overlegsstructuren ten behoeve van de stabiliteit en veiligheid in Europa. Er is een gezamenlijke permanente raad in het leven geroepen, die beide partijen de gelegenheid geeft betrokken te zijn bij de plannen en beslissingen van de ander. Rusland heeft voorts bij de NAVO een vertegenwoordiger op het niveau van ambas sadeur gekregen. De NAVO en Moskou hebben verder afgesproken dat ze op voet van gelijkheid deelnemen aan vredesmissies.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7