Geen mens te zien in parkeergarage van de toekomst D Explosieve toename ondergronds parkeren Mechanisch parkeren levert een forse ruimtebesparing op. Hier de werktekeningen van een kleine garage met drie parkeerlagen. ZATERDAG 27 MAART 1999 ovengronds bouwt Amsterdam aan een nieuwe toekomst voor zijn zuidelijke IJ-oever. Een oud veem is een nieuw leven gegund - onder meer als bedrijfsverzamelgebouw - en lijkt onder behandeling van een reusachtige tandarts. Nieuwe entrees en kozijnen wor den als vullingen in een gerenoveerd gebit geplaatst. Ondergronds strekt zich een futu ristisch ogende parkeergarage in aanbouw uit. Voor zover het oog reikt, twee voetbal velden lang. bewegen hier ruim 222 'par- keer-pallets' langs elkaar op fietssnelheid en bestuurd door een uitgekiend systeem van elektronische ogen en computerchips. De ruimte doet benauwend aan: amper 2 meter 20 hoog en schaars verlicht is ze niet ingesteld op menselijk bezoek. Sterker nog: bij ingebruikstelling van deze grootste Ne derlandse mechanische parkeergarage tot nog toe is het geen levend schepsel toege staan zich in deze ruimte op te houden. De automobilist laat zijn heilige koe boven gronds achter or een vloertje dat schijnbaar achteloos horizontaal en verticaal kan wor den verschoven, trekt een kaartje of badge en kijkt toe hoe de installatie zijn trouwe vierwieler opslokt. Op een elftal locaties in Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Amersfoort en Arnhem zijn dergelijke garages sinds begin jaren ne gentig in bedrijf, een tiental soortgelijke par keervoorzieningen is momenteel in gevor derde staat van aanbouw of ontwikkeling. Een groeiend aantal middelgrote Neder landse gemeenten en bedrijven, waaronder Haarlem en Leiden, laat momenteel offertes uitbrengen. Mechanisch parkeren is con currerend geworden omdat parkeervoorzie ningen meer waard zijn geworden. In hartje Amsterdam wordt voor een eigen plek - twee verfstrepen op het wegdek - tegen woordig al gauw anderhalve ton betaald. Marktleider en enige fabrikant van een Europees goedgekeurd systeem is het snel groeiende EWW Technische Bedrijven bv in Amsterdam. Halverwege de jaren negentig bewoog Elektrobouw Warmtewerken Werk tuigbouw zich nog alleen op een beperkte particuliere markt: twee lux? volautomati sche parkeergarages ten behoeve van het Barbizon Plaza aan de kop van de Zeedijk en achter een statige gevel aan de Heren gracht, met elk enige tientallen plaatsen, le ken het afzetgebied van EWW af te bakenen. Met behulp van innovatiesubsidies uit het Ondergronds schuiven 'verkeerspallets' efficiënt heen en weer, nu nog zonder auto's. De wielen van de geparkeerde auto's passen precies in de donkere par- keersleuven. Een volautomatische lift brengt de wagens weer aan de oppervlakte. potje van Wijers (de vorige minister van Economische Zaken) groeide het bedrijf van Cees Koopmanschap echter in betrekkelijk korte tijd uit tot een onderneming met een omzet van een kleine vijftig miljoen gulden. De markt van garages tussen de 250 en 800 plaatsen is nu aangeboord, mede dankzij steun van RABO Vastgoed. Kinderspeeltje Koopmanschap heeft het postuur van wij len Willy Alberti, beschikt over een zelfde plat-Amsterdamse tongval en een dito ge drevenheid. In zijn assemblagehallen opzij van de Utrechtseweg houdt niemand hem bij als hij tussen parkeer-pallets, autoliften in aanbouw en computergestuurde moto ren beent. Hij legt uit dat het door hem ont wikkelde Ecosafe Parking High Speed Sys teem gebaseerd is op een oud kinderspeel tje, waarbij je op een plat vlak net zo lang met letters moet schuiven totdat je een lees bare tekst krijgt. Een soort Rubick's Cube in het platte vlak dus. In het geval van parkeer plekken voor auto's tot 2500 kilo komt dat neer op hersengymnastiek voor construc teurs en IT-technici die moeten woekeren met ruimte zonder met de streng voorge schreven veiligheidseisen te sjoemelen. „Binnen een vloer maken we in principe twee vrije plekken", zegt Koopmanschap, „En als in een schuifspelletje werken we de gewenste pallet met auto en al naar buiten. Dat is de basis van het verhaal. Daarboven op komt dan onze eigen drie minuten- norm: de verst van de uitgang verwijderde wagen moet binnen dat tijdsbestek boven gronds kunnen worden afgeleverd." De werkelijke selling points van zijn systeem zijn ruimtebesparing, milieuvriendelijkheid (in de garage draaien geen automotoren), veiligheid (inbraakpreventie, gebruikers vriendelijkheid) en een buitengewoon klant en servicevriendelijk systeem. In Nederland weet EWW veel kapers op de kust. maar is er in werkelijkheid weinig concurrentie. Er draait één ander par keersysteem: een Krupp-installatie van der tig jaar oud. Als het om parkeren in garages met meerdere verdiepingen gaat, krijgt het Amsterdamse bedrijf te maken met groeien de concurrentie vanuit het buitenland (Duitsland. Zweden). Zelfs Oostenrijkse ski liftbouwers storten zich op het gat in de markt, maar in de meeste gevallen komen stedelijke diensten van parkeerbeheer toch in Amsterdam uit, omdat Koopmanschap een unieke servicemogelijkheid biedt. Vanuit zijn hoofdkwartier kan hij in prin cipe elke parkeerbeweging op beeldscherm volgen en bij storing indien gewenst onmid dellijk van afstand ingrijpen. Elke garage print 's nachts alle 'acties' automatisch uit. „Kijk", zegt Koopmanschap, terwijl hij wat faxen ordent. „Je weet toch niet over welke vestiging het in dit geval gaat, maar hier doet deze garage telkens te lang over een bepaalde parkeerhandeling. Dat kan voor ons aanleiding zijn al een monteur langs te sturen, omdat vertragingen een voorbode zijn van grotere problemen." Parkeerprobleem Koopmanschap is ambitieus en kieskeurig: „Het komt regelmatig voor dat we opdrach ten voor het bouwen van parkeergarages af slaan", zegt Koopmanschap. „Hoe vooruit strevend we in elektronisch opzicht ook zijn, het parkeerprobleem zelf kunnen we niet oplossen. In Den Bosch wilde de ge meente dat we een opvangmogelijkheid voor 800 auto's in een druk winkelgebied zouden gaan bouwen. We zeiden tegen de betreffende wethouder: Doet u het niet, me neer. Noch conventioneel noch mecha nisch, want u kunt op de door u aangegeven plek nooit die hoeveelheid auto's straffeloos aan- en afvoeren. Bij de Bijenkorf-garage in Eindhoven heb je iets dergelijks. Daar staan tientallen au to's op koopavond te gassen, omdat de uit gang vlak bij een stoplicht is geplaatst. Moet je niet willen. Kijk, er is voor elk systeem wat te zeggen, maar allesbepalend is de locatie. Er is niets slechters dan een ding ergens neerzetten en afgerekend te worden op een investering die je door het verkeersaanbod in de omgeving niet eens vol kunt krijgen. Niemand kan 's morgens in de spits in een uur tijd achthonderd auto's opscheppen van een lokale weg." Op andere binnenstadslocaties hoeft een dergelijke omvang geen probleem op te le veren, ook niet voor een mechanisch sys teem zoals Koopmanschap dat levert. Ten behoeve van het zich uitbreidende dieren tuincomplex van Artis heeft EWW een bo vengronds parkeergebouw getekend, voor zien van zestien entreepoorten en evenzo- vele installatiecircuits, die gezamenlijk 800 auto's kunnen verwerken op een ruimtebe- sparende manier. „Of we die opdracht krij gen hangt af van overleg tussen Artis en de gemeente Amsterdam", zegt de fabrikant uitvinder. „Onze prognose ligt namelijk ruim tweemaal zo hoog dan vooraf door beide partijen werd becijferd. En ook de mentale drempel kan bij opdrachten belem merend werken." De investeringen voor voorzieningen van dergelijke afmetingen kunnen gemakkelijk oplopen tot twintig tot dertig miljoen gul den, omgezet zo'n 28 mille per parkeerplek. Een conventionele garage met half zoveel parkeerplaatsen kost ongeveer zestig pro cent van dat bedrag, maar vergt in onder houd, bewaking en veiligheidsmaatregelen beduidend meer. Koopmanschap: „En dan heb je nog overwegingen van andere aard. Het Barbizon bezat helemaal geen enkele garage, dus de. 26 plekken die ze nu onder gronds hebben, zijn alleen al in psycholo gisch opzicht zoveel waard dat het hotel op de koop toeneemt dat ze haar garage er nooit uithaalt. Dergelijke overwegingen hanteren we zelf ook. Ten behoeve van een klant in Amers foort hebben we een draaischijf met inge bouwde lift ontwikkeld die de auto op- en neerbrengt en van waaruit hij rechtstreeks op een pallet wordt gezet. De kosten van zo'n systeem, inclusief de vergunningen van brandweer, berekenen we niet in volle om vang door aan die afnemer natuurlijk. Je moet durven gaan voor innovatie - ook als de eisen van de milieubeweging soms bete kenen dat je voorzieningen treft - voor het blussen van branden bijvoorbeeld - die ach teraf juist vervuilend en dus contraproduc tief blijken te zijn." In de kleine tien jaar dat EWW zich nu op de parkeermarkt beweegt, zat uitvinder Koopmanschap er tweemaal in technolo gisch opzicht naast. „De praktijk blijft je beste leermeester. We kregen vorig jaar een storing omdat de Smart Car in productie kwam. We hadden nooit gerekend op een auto die korter is dan 2,5 meter. Een tweede geval betrof een vrouw die haar paraplu ver geten was, onder de juist sluitende entree- deur doordook, haar auto insprong en ach ter haar kont de deur dichttrok. Die beland de in een donkere, afgesloten mechanische wereld. Het heeft even geduurd voordat we wisten waar zij was gebleven. JOHN 00MKES De renovatie van de IJ-oever in volle gang. Achter de betonnen kademuur is de nieuwe parkeervoorziening 'weggewerkt'. foto's united photos de boer rob Hendriks Een almaar groter gebrek aan ruimte dwingt Nederland dergronds te gaan. Het Groene Hart van de Randstad wordt paard met een tunnel waarde TGV/HSL over afzienbare tijd doorheen flitst. In Den Haag (Utrechtse Poort) en Utrecht eidsche Rijn) bouwen planologen over de snelwegen heen. Sinds het begin van de jaren negentig neemt het aantal ergrondse parkeergarages explosief toe. De laatste jaren zijn ze zelfs in toenemende mate volledig mechanisch, zodat in diezelfde beschikbare ruimte tweemaal zoveel auto's kunnen worden ondergebracht. Fabrikant-uitvinder Cees Koopmanschap van marktleider EWW Technische Be drijven achter een schaalmodel: Je moet niet elke opdracht accepteren."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 51