Sjeik geeft miljoenen voor moskee in Rotterdam Canker '99: 'Niet grimmig, maar ook niet te vrolijk' Arbeidsplicht moeders in bijstand werkt niet 'Bijlmerdiscussie bloedt wel dood als Van Gijzel opstapt' Binnenland Gratis krant Niet alleen kinderen hyperactief ANP Algemeen Nederlands Persbur 3s van wees naam kwam afgelopen we- tientallen ke- voorbij. Rob Gijzel, het dA-Kamerlid dat symbool werd uv n de jacht naar waarheid rond Bijlmerramp, parlementaire quête naar de [merramp kwam dankzij zijn vast- udendheid. Van jmf is geen spra- „Wat me het est raakt, is dat im als burger van lij land in zo'n ver- i situatie te lt kan komen." Rob van Gijzel. van Gijzel kan Inog steeds ont- door raken. Hij heeft het ;e keren gehoord de laat- Ijaren; en toch treft het hem keer weer. Dat er werd ge- d: 'het gaat hem om de pu- iteit' en 'die Bijlmerramp kt altijd aandacht en daarom hij door'. „Dat hakt er in, hakt er écht in. Dat raakt in de kern, daar kan ik heel otioneel van worden." )e parlementaire enquête ir de Bijlmerramp is achter rug. Van Gijzel, jarenlang de ïjager van het parlementair lerzoek naar de ramp met El Al-Boeing, maakt een op- hte en tegelijkertijd aange- ;en indruk. De herinnering i de PvdA'er aan het jaren- !y ge gevecht laat hem niet on- oerd. ,,lk heb me vaak een- in gevoeld", zei hij tegen de juétecommissie. Dat ik me eenzaam voelde, it in geen enkele verhouding de eenzaamheid die de nsen, die bij de ramp be tken waren, hebben ge ld", zegt hij nu. „Als je jaren idacht vraagt voor je ge- idheidsklachten en ze zeg- l nee, er kan niks zijn, er is i, het zit tussen uw oren. dan na vijf jaar alsnog te en: ja, er is wel wat, maar we en er waarschijnlijk niks van ïg vinden want het is nu te Dat is toch om misselijk te worden?" erontwaardiging is wat hem afgelopen jaren heeft gedre- „Carel Boer, brandweer- i, heeft een keer gezegd: je N(A it daar op vrijwillige basis de Staat, maar ik heb het oei dat de Staat me sinds- in de modder heeft laten ken. Dat gevoel hebben ve- VVat me het meest raakt, is je als burger van dit land in verlaten situatie terecht komen. Dan moet de Staat Nederlanden er ook zijn. En Staat maakt die rol niet ir." lij heeft zelf het idee dat hij ?r steun kreeg dan gaf. Tele- ntjes, brieven. De bood- was steevast dezelfde: ga In debatten werd wel gezegd: laat het rusten, m kwam ik uit zo'n debat en stond er iemand uit Am- dam die zei: Rob, ga dóór." let was steun die hij hard had. Want in de Tweede ner en in zijn eigen PvdA- tie was onbegrip regelmatig deel. „Er zijn momenten eest dat het heel aantrekke- was om ermee te stoppen, erd weggelachen." ie tegenstand had ook een rdeel. Steeds weer moest hij ïzelf de vraag stellen of hij ie goede weg was. „Die twij- duurde nooit lang. Ik had :n, bronnen, mensen. En er stukken niet boven water men. Als er geen probleem waarom kwamen dan die iken dan niet? Maqr ik rht geen fouten maken. Ik me ook nooit met complot- Drieën beziggehouden. Dan iS 'Deze man heeft maar één drijfveer: zijn geloof rotterdam gpd Hamdan Bin Rashid Al Maktum is de naam. In de Verenigde Arabische Emiraten staat hij be kend ais een succesvol zakenman. In Rotter dam kent men hem inmiddels als de gulle ge ver van 7,4 miljoen gulden voor de bouw van een ruime moskee - mits dat, zoals de islam- wetten dat vragen, op eigen grond kan ge schieden. Wie is deze man, die de gemeente Rotterdam zover heeft gekregen om ter omzei ling van erfpachtgewoonten een grondruil toe te passen? Een interview met Hamdan Bin Rashid Al Mak tum? Dat wordt moeilijk. Zijn telefoonnummer is geheim en niemand reist op goed geluk naar een oliestaat in Azië om zo'n gerespecteerde sjeik aan de keukentafel wat antwoorden te ont futselen. Bovendien praat een gefortuneerd man als hij niet met journalisten. Al Maktum wil best geld schenken voor de bouw van moskeeën her en der in de wereld of minderbedeelden op andere manieren tege moetkomen. Maar vraag hem niet naar zijn be weegredenen. Die houdt hij liever voor zich. Hij vindt het al vervelend genoeg dat in Rotterdam zijn naam is gevallen. Dat de gemeente per se een brief van hem wilde ontvangen waarop hij zijn toezegging hard maakte, zinde hem ook niet erg. Al wat bekend is over Hamdan Bin Rashid Al Maktum is dat hij woont in Umm Al Qaiwain, een kleine stad aan de Perzische Golf. Dat hij voorzitter van de Kamer van Koophandel aldaar is, dat hij in oliezaken vele, vele keren miljardair is geworden en dat hij op goede dagen zomaar zestig miljoen binnenhaalt. Bovendien is bekend dat hij binnen de Arabische wereld als weldoe ner wordt gezien. Zo'n gulle sjeik die arme lan den graag wat centen toestopt, hier en daar de bouw van moskeeën betaalt en er graag voor zorgt dat arme moslims tijdens offerfeesten een copieuze maaltijd wordt voorgezet. Voorzover bekend laat Hamdan Bin Rashid Al Maktum zich leiden door zijn rotsvast geloof in Allah. Al wat hij verlangt in ruil voor zijn liefdadigheid is 'eeu wigdurende beloning'. Precies zoals islamwetten vinden dat een weldoener als hij behandeld dient te worden. Yassin Hartog, directeur van de stichting Plat form Islamitische Organisaties Rijnmond (SPI- OR): „Deze man wil zich helemaal niet op de borst kloppen. Deze man heeft maar één drijf veer: zijn geloof. Daar zal dan wel wat achter zit ten, zeggen Nederlanders dan. Nou, niet dus." Hartog heeft zich deze week grondig geërgerd aan het Rotterdamse gemeenteraadslid Kneep- kens van de Stadspartij. Die sprak deze week wat badinerend over de behoefte van de Arabische geldschieter om te eisen dat de moskee op eigen grond zou worden gebouwd. „Waarom was hij niet tevreden met een eeuwigdurende erfpacht voor 99 jaar", vroeg het raadslid zich af. „Tegen die tijd is God echt nog niet dood hoor." Hartog: „Het had iets denigrerends. Zo van: iemand die om religieuze redenen iets vindt, dat kan nooit goed zijn. Wij verstandige mensen we ten wel beter. Die moslims zijn wel erg kortzich tig. En die zakenman? Die is verdacht'." „Hoe hij aan zijn geld komt? Of hij vuile handen heeft? En wie die man eigenlijk is?" Maaike Groen, projecüeider moskeebeleid van de gemeente Rotterdam, zucht eens diep. „Dat zijn van die typerende vragen, die altijd worden gesteld als een Arabier zich als weldoener meldt. Hadden we die man dan moeten screenen. Hadden we moeten kijken of het geld wel koosjer was en of deze man niet toevallig ooit een jas had gesto len? Als iemand de bouw van een kerk finan ciert, hoor je dit soort vragen niet. Maar gaat het om een moskee, dan is dat opeens verdacht, ter wijl er in onze samenleving tal van projecten met particulier geld worden ondersteund." De Rotterdamse wethouder Meijer: „Vele ka tholieke kerken zijn vroeger gefinancierd door particulieren. Dat zijn wij in deze geseculariseer de wereld allang vergeten. Daar, in de Emiraten, is de samenleving nog niet geseculariseerd en hebben mensen nog de behoefte om een religi euze daad te stellen." foto cpd phil nijhuis staat meteen je geloofwaardig heid ter discussie." Vanaf het begin had Van Gijzel het idee dat er echt iets mis was met die Bijlmerramp. De Kamercom missie Verkeer en Waterstaat werd vier dagen na de ramp ge- informeerd zonder dat minister Maij daarbij aanwezig was. Een jaar later kreeg hij op zijn eerste vragen over wat er in dat toestel had gezeten een nogal onbevre digend antwoord. „Vervolgens meldde de plaatsvervangend directeur van de Rijksverkeers inspectie aan mijn collega Cas- tricum: 'Zeg tegen Rob dat hij door moet vragen over de la ding, want het klopt niet'. Dan gaan er bellen rinkelen." Hij heeft van deze hoge amb tenaar nooit vernomen wat er niet klopte. Drie keer ging een gesprek om uiteenlopende re denen niet door. „Toen het uit eindelijk wel tot een afspraak zou komen, kreeg ik de mede deling: heel vervelend, maar die meneer is twee dagen geleden overleden. Toen kreeg ik het niet meer boven tafel." Hij vermoedt dat reikhalzend is uitgekeken naar het moment dat het politieke lot van Van Gijzel beschoren was. „Ik heb altijd het idee gehad dat ze dachten: die Van Gijzel zit ook niet eeuwig in het parlement, dat waait wel over, en dan bloedt het dood." Twee keer in al die jaren is hij echt woedend geworden. De eerste keer toen hij in een ge sprek met voorzitter Bodewes van de Raad voor de Luchtvaart over de lading werd beschul digd van lekken naar de pers. Nova zou gebruik hebben ge maakt van door Van Gijzel gele verde informatie. „Ik heb Nova gebeld. Ze hadden die stukken opgevraagd onder de Wet Openbaarheid van Bestuur. En ze waren aangeleverd door Bo dewes zelf." „Ik ben ook echt pissig ge worden toen naar buiten kwam dat het vliegtuig ook grondstof fen voor gifgas vervoerde en minister Netelenbos meldde dat de Kamer dat al twee jaar wist. Zo van: Van Gijzel maakt zich nu wel zo druk, maar die informatie had-ie al twee jaar. We hebben altijd gevraagd: hoe zit dit, hoe zit dat, en altijd kostte het moeite die informatie boven water te krijgen. Als je dan te horen krijgt: je wist het, dan word je kwaad." Hij weet dat zijn verklaring tegenover de enquêtecommis sie dat minister lorritsma 'naar verhouding' veel heeft gedaan om de waarheid boven tafel te krijgen verbazing heeft gewekt. „Dan wordt meteen gezegd dat ik de coalitie probeer te redden, maar dat heeft geen rol ge speeld. Ik heb ook gezegd dat ze de Kamer onjuist en onvolle dig heeft geïnformeerd, maar dat laat onverlet de vele inspan ningen. En dan heeft Jorritsma zeker in vergelijking met ande ren erg haar best gedaan." Amsterdam Vanaf september wordt op de stations het gratis nieuwsblad Metro verspreid. Hoofdredacteur Jelle Leenes (voorheen werkzaam bij ANP en NOVA) bekijkt het Zweede voorbeeld. Krantenconcerns vrezen dat advertentie-inkomsten naar de nieuwe ochtendkrant weglekken. Daarom onderzoeken het Telegraaf-concem en de PCM Groep de mogelijkheid om ook een gratis ochtendkrant te verspreiden. foto paul van weel utrecht florien van rees De arbeidsplicht voor alleenstaande bijstandsmoeders met kinderen ouder dan vier jaar, brengt deze vrouwen maar zelden terug op de arbeidsmarkt. Ze willen in elk geval een aantal dagen van de week voor hun kinderen zorgen. De sociale diensten hebben daar begrip voor en hebben de helft van de bijstandsmoeders (gedeelte lijk) van de arbeidsplicht vrijgesteld. Die gegevens ko men naar voren in een onderzoek onder ruim duizend alleenstaande bijstandsmoeders in Utrecht, Amers foort, Apeldoorn, Den Haag en Zaanstad. Het onderzoek naar het effect van de arbeidsplicht voor alleenstaande moeders is uitgevoerd door de so ciologe Trudie Knijn en cultuurpsycholoog- en socio loog Frits van Wel van de Universiteit Utrecht. Hun be vindingen staan in het boekje Zorgen voor de kost. Ongeveer 110.000 alleenstaande moeders genieten gemiddeld zeven jaar een bijstandsuitkering. Eenvijfde heeft er een deeltijdbaan naast, maar verdient niet ge noeg om zonder uitkering te kunnen leven. Sinds de invoering van de nieuwe Bijstandswet in 1996 moeten bijstandsmoeders op zoek naar een volledige baan op het moment dat hun jongste kind vijf jaar wordt. Wie die plicht niet nakomt, kan worden gekort op haar uit kering, maar dat gebeurt nog bijna nergens. Het doel van de arbeidsplicht is drieledig: bezuini gen op uitkeringen, financiële zelfstandigheid en be vordering van deelname aan de maatschappij om iso lement tegen te gaan. Volgens sociologe Knijn worden de eerste twee doelen niet bereikt. Met de maatschap pelijke participatie gaat het wel goed. „Dat komt door dat veel wordt geïnvesteerd in scholing. Eén op de drie vrouwen volgt nu een cursus of opleiding om zich op de arbeidsmarkt te oriënteren. Voordat de arbeids plicht werd ingevoerd, gebeurde er helemaal niks." Het streven om bijstandsmoeders aan een volledige baan te helpen, blijkt niet aan te sluiten bij de wensen van de vrouwen zelf. Die willen niet de hele dag bui tenshuis werken, want dan moeten ze de zorg voor de kinderen helemaal uit handen geven. Dat geldt vooral voor de laagopgeleide meerderheid van de vrouwen. Bovendien zijn er voor hen nauwelijks mogelijkheden om uit de bijstand te komen. Laag opgeleide vrouwen komen veelal terecht in bij voorbeeld de bejaardenzorg of aan de lopende band. Dat zijn vaak slecht betaalde deeltijdfuncties. Knijn pleit daarom voor een vorm van zorgvergoeding om de armoede te ontstijgen. De gemeentelijke sociale diensten hebben begrip voor de houding van de vrouwen en realiseren zich dat de volledige arbeidsplicht niet reëel is. Bovendien snappen ze dat een vrouw die volledig werkt, beroep zal doen op toch al schaarse kinderopvang. 'Liever drang dan dwang', zeggen de bijstandsconsu lenten die de wouwen begeleiden dan ook. Ze vinden het allang mooi als er een stabiele deeltijdbaan uitrolt. Grofweg de helft van de bijstandsmoeders heeft een vorm van vrijstelling van de arbeidsplicht. Knijn en Van Wel concluderen dan ook dat de hoofddoelstelling van de wet (financiële zelfstandig heid) vrijwel onhaalbaar is. „Het idee achter de wet is goed, maar de volledige arbeidsplicht moet worden omgezet in een gedeeltelijke arbeidsplicht", zegt Tru die Knijn. „Dat is veel realistischer. Veel vrouwen wa ren getrouwd en hoefden niet te werken voordat ze in de bijstand kwamen. De overgang naar de combinatie zorg én een volledige baan is veel te groot." DEN HAAG ANP Hyperactiviteit kan ook voorko men bij volwassenen. Lange tijd namen wetenschappers aan dat alleen kinderen last zouden hebben van deze aandoening, maar nu blijkt dat ook één pro cent van de volwassen aan de ziekte lijdt. „Hyperactiviteit bij volwasse nen is minder herkenbaar dan bij kinderen", zegt psychiater Kooij van het psychiatrisch centrum Joris in Delft. „Ieder een is wel eens chaotisch of heeft last van concentratiepro blemen. Maar als dit dagelijkse praktijk is, is er meer aan de hand." De moeilijke diagnose van de ziekte is volgens Kooij de reden dat ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder, de offi ciële benaming voor hyperacti viteit) niet eerder bij volwasse nen werd geconstateerd. .Art sen gingen ervan uit dat de ziekte na de puberteit helemaal verdween. Nu blijkt echter dat ruim vijftig procent van de kin deren met ADHD ook op vol wassen leeftijd nog last heeft van de stoornis." De ziekte is bovendien moeilijk te onder scheiden van andere psychi sche stoornissen, zoals het bor- derline-syndroom en psycho ses. „Pas na intensief onder zoek komen artsen erachter dat de patiënt hyperactief is", zegt Kooij. „Bij een eerdere diagno se kan veel leed worden voor komen." De oorzaken van de ziekte zijn divers, maar de erfelijke component speelt een grote rol. Bij vijftig tot zeventig procent van de kinderen met ADHD zit de aandoening in de genen. „Dat is ook de reden dat het bij volwassenen voorkomt", zegt Kooij. „Wat eenmaal in je li chaam zit, krijg je er niet meer uit." Het overige gedeelte van de patiënten krijgt de ziekte door omstandigheden, zoals een slechte üiuissituatie. Ook roken en drinken tijdens de zwangerschap kan AJDHD bij kinderen veroorzaken. Via een specifieke test en het ondervragen van partners, ou ders en andere familieleden kunnen artsen volwassenen met ADHD opsporen. „Als blijkt dat de patiënt vroeger al druk was, kan er al een lichtje gaan branden", zegt Kooij. „Waarschijnlijk is toen de dia gnose ADHD nooit gesteld." De behandeling van de aan doening is bij volwassenen het zelfde als bij kinderen. Het me dicijn Ritalin helpt het drukke en chaotische gedrag te beper ken en therapie moet ervoor zorgen dat de patiënt goed met zijn ziekte kan omgaan. „Op die manier is er heel goed te leven met de ziekte", zegt Kooij. „Al moet je de invloed van de aan doening op het dagelijks leven niet onderschatten." luk de dag', 'Blijf vechten' en 'Vandaag gaat het goed', ihalve deze aanmoedigingen staat er nog niet veel op !t bord met 'Hartenkreten' van het Koningin Wilhel- ina Fonds (WKF). De beurs Kanker '99 in de Amster- ünse RAI is dan ook nog maar net begonnen. Een me- werker van de organisatie spoort bezoekers aan hun todschap op het bord te noteren. „Maar ze vinden het een beetje eng", geeft hij toe. „Mensen lopen niet aag te koop met hun ziekte." een grote openheid. Het woord 'kanker' wordt nergens verme den. Integendeel: patiënten spreken elkaar regelmatig aan om ervaringen uit te wisselen en elkaar tips te geven. „Voor 'STERDAM ANOUK MIDDELKAMP veel mensen is contact met lot genoten belangrijk", zegt J. van der Ploeg, sinds een aantal ja ren borstkankerpatiënte. „Je hoopt van anderen iets te ho ren wat je zelf nog niet weet. Dan krijg je toch weer goede hoop." Van der Ploeg wil graag op de hoogte te blijven van de laatste ontwikkelingen op me disch gebied. „En daar is deze beurs de goede gelegenheid voor." Dat anderen er hetzelfde over denken, blijkt uit de hon derden mensen die langs de standjes lopen en folders in hun speciale 'Kanker '99 tas' stoppen. Velen maken een praatje met de (voornamelijk) vrijwilligers achter de kraam pjes. De beurs is, omwille van de overzichtelijkheid, verdeeld in verschillende themapleinen, waaronder 'het leefstijlplein', het 'leven niet kankerplein' en een gedeelte voor thuiszorgin stellingen. Het geheel doet enigszins aan als een huis houdbeurs, maar is soberder opgezet. A. Dekker, sinds okto ber vorig jaar kankerpatiënt, geeft toe dat hij niet wist wat hij moest verwachten toen hij op de uitnodiging las dat be zoekers 'langs kraampjes kun nen sjouwen.' „Het valt me erg mee. De sfeer is niet grimmig, maar ook niet te vrolijk", zegt hij. Naast patiënten en hun fa milieleden zijn er ook bezoe kers die beroepsmatig te ma ken hebben met de ziekte. Ma rion Kesse en Vivian Quaak, beiden werkzaam in de thuis zorg, begeleiden vaak termina le kankerpatiënten. „We heb ben het gevoel dat we nog niet genoeg weten over de ziekte", zegt Vivian. „Daarom zijn we op de beurs." De vrouwen zijn enthousiast over de opzet van het evenement, maar vinden de naam 'Kanker '99' niet hele maal passend. „Het is veel te hard", zegt Kesse. „Het kan mensen afschrikken." In een ander gedeelte van het RAI-complex vindt tegelij kertijd een congres over de ziekte plaats. Hier kunnen pati ënten, familieleden, artsen en andere belangstellenden luiste ren naar lezingen over (nieu we) behandelingen, communi catie tussen arts en patiënt en het omgaan met vermoeidheid. Ook vinden er workshops over verschillende onderwerpen plaats. De zalen zijn vaak tot de nok toe gevuld. Weekend- of I.vakcursussen v <-)5unkerpatiënti 'tasten Een informatiemarkt voor patiënten, familieleden en andere betrok kenen maakt deel uit van de beurs Kanker '99. foto cpd phil nij-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5