Jong Oranje is prachtig podium' 1. xugbytalent Peter Hudson wekt zijn geluk in Engeland uvs 28 maart a.s. DHC Sport eopglt Hoe komt Jong Oranje op het EK en de Spelen? Argentijnen koesteren geen wraakgevoelens 14.00 uur ERDAG 27 MAART 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 vi Berger blij met interesse topclubs voor zijn talenten Oranje treedt dinsdag aan tegen Spanje, regerend ;opees kampioen voor spelers onder 21 jaar. Een con- ntatie in de strijd om kwalificatie voor het EK en een p op weg naar de Olympische spelen in het Australi- ie Sydney. De winnaar staat na dinsdag 'met ander- f been' in de volgende ronde. Jong Oranje vertegen- ordigt de nieuwe lichting Nederlandse internationals, mt het Olympisch team, maar is nóg meer. Jong e, inje is op dit moment ook de kweekvijver voor de Ne- landse topclubs Ajax, Feyenoord en PSV. Bondscoach n Berger legt uit waarom. miljoenenbedrag bedingen. Bergers grootste zorg is de groep bij elkaar te houden en een ploeg te creëren die sterk genoeg is om op de Spelen van 2000 een gooi te doen naar olympisch goud. „Deze selectie moet compleet blijven om naar Australië te gaan," zegt de 48- jarige Utrechtenaar. „De spe lers beseffen het zelf ook. Lo gisch, want ze weten dat dit een prachtig podium is om zich te presenteren." MARCEL VAN DER KRAAN ^VERSLAGGEVER IV 0n van de eerste dingen die le jongens deze week heb eld, is dat ik in ons trai- gskamp niet elke dag met al heisa rond transfers gecon- ïteerd wil worden. Het is elooflijk wat er op dit mo lt allemaal gebeurt. Ze f n allemaal in de picture, De F jg, Vennegoor of Hesselink, fuwenburg, Sikora, en dan «eet ik er ook nog een aan- -jan Berger zucht, maar wan- ip klinkt niet door in zijn tl als hij vervolgt. Het zijn problemen waarmee de :h van 's lands meest talent jeugdspelers zit opgeza- Na 23 seizoenen als club ier tussen 'het spul' te heb- rondgelopen, weet Berger (geen ander hoe de voetbal- feld op zulke momenten in »ar steekt. Ike voetballer is vereerd als K, Feyenoord en PSV op de ip staan. Mark van Bommel una) heeft zijn keuze al ge- ct. John de Jong (FC icht) moet nog een beslis- nemen, voor andere inter- V ionals van Jong Oranje komt nenkort wellicht ook het ment dat zij een keuze moe- imaken. Berger vindt het een chtige ontwikkeling dat de rcrierlandse grootmachten in kraj betaalde voetbal de blik ir op het Nederlandse talent jben gevestigd en niet langer (r de grens tweede garnituur ideHcen. ai loor de spelers is het buiten- d aanlokkelijk, maar de hoge irissen die de top-vier van neerland op dit moment biedt Tipt het ook interessant om r te blijven. Met amper twin- lentes kan een international :de 'kweekbak' van Berger hc4 een periode van drie tot 'jaar nu al moeiteloos een tegs Na het WK bestond er door de uittocht van spelers naar het buitenland veel scepsis over de toekomst van het Nederlandse voetbal. Deelde u die scepsis? „Na '78 was die angst er ook. Toen is er even een mindere periode ontstaan, maar vervol gens kwam er weer een nieuwe lichting. Nu heeft Nederland weer een sterke generatie. Het zal altijd een golfbeweging blij ven. Mijn zorg ligt op de lange re termijn. Ik denk dat we op korte termijn nog wel een goe de lichting hebben. 'Onder 18' is ook een aardig elftal dat ver is gevorderd in de kwalificatie reeks. Zorgwekkender is dat mede door het Bosman-arrest de opleiding van spelers onder druk is komen te staan. De jeugdopleiding is altijd de kracht geweest van het Neder landse voetbal. Wij, met onze specifieke opleidingscultuur en goede infrastructuur, hebben altijd nieuwe spelers opgeleid. Maar de clubs gaan nu denken: 'Waar leid ik nog voor op?' Ik kan ze toch niet houden. Als ik een aardige speler heb, haalt een ander hem weg. Ik krijg er geen vergoedingssom voor. En dus halen ze een 28ste speler uit het buitenland in plaats van er zelf een op te leiden. Dat is een gevaarlijke ontwikkeling, die nergens in Europa zoveel problemen kan geven als in Ne derland. We hoeven maar naar België te kijken om te zien wat er dan gebeurt." Feyenoord. Ajax en PSV richten zich opeens op de Nederlandse markt. Verrassend? „Ik vind het een goede zaak dat de Nederlandse topclubs spe lers uit deze categorie, die van Jong Oranje, willen hebben. Als ik hoor dat Leo Beenhakker vier versterkingen voor Feyenoord zoekt en daarvoor vier talent volle Nederlandse spelers op het oog heeft, is dat uitstekend voor het Nederlandse voetbal. Zo moet het ook, denk ik dan. Bij de spelers is eveneens spra ke van een kentering. De afge lopen jaren holden ze allemaal naar buitenlandse clubs. Amper 19 of 20 jaar en onderdak bij een buitenlandse club, mooier kon het niet in hun ogen. Maar nu zijn ze er achter gekomen dat ze daar op de bank terecht komen en dat het voor hun ontwikkeling veel beter is om niet voor die zak met geld te kiezen en eerst bij een Neder landse topclub aan de slag te gaan." Durven de spelers hun fouten te erkennen? „Ja, vraag het hen zelf maar. Ik denk dat Kiki Musampa (Bor deaux), Brian Pinas (ex-New- castle) en Nordin Wooter (Real Zaragoza) daar niet moeilijk over doen. Ik vind dat spelers van Jong Oranje in deze fase van hun loopbaan in zichzelf moeten investeren. Ze moeten niet alleen naar de financiële kant van de zaak kijken, maar ik weet dat adviseurs, makelaars en begeleiders daarin een grote rol spelen." U adviseert de spelers als bonds coach ook? „Nee, ik spreek geen oordeel uit over een club. Ik ben wel al ge beld door trainers en door clubs. Ik ben ook door spelers uit dit Jong Oranje benaderd. 'Trainer, ik kan naar die en naar die club. Wat vindt u nou het beste?' Ik heb hen verteld dat ik daar geen mening over zal ge ven. Want als het ooit uitkomt dat ik een speler heb geadvi seerd om naar de ene club te gaan, kan ik me voorstellen dat de andere club daarmee grote moeite heeft. Ik wil volstrekt neutraal blijven. Maar het speelt allemaal wel in deze pe riode." Jong Oranje speelt dinsdag de vierde wedstrijd in de kwalifica tiereeks voor het EK in 2000. Het elftal van bondscoach Han Berger is ingedeeld in groep 6 met Spanje, Oostenrijk, Israel en Cyprus. Nederland gaat aan kop met negen punten uit drie wedstrijden. Spanje staat tweede met zes punten uit twee duels. Na de kwalificatiereeks, die in oktober klaar is, spelen de ne gen groepswinnaars en de zeven beste nummers twee in no vember van dit jaar play-offs met een uit- en thuiswedstrijd. De acht winnaars nemen deel aan het Europees kampioenschap. De nummers 1 tot en met 4 van het EK plaatsen zich voor de Olympische Spelen in Sydney in september 2000. De interland van Jong Oranje tegen Spanje in het Twentse Ar- ke-stadion wordt dinsdag om 19.00 uur live uitgezonden op RTL5. HOENDERLOO ANP Han Berger geeft aanwijzingen. En het speelt zich dus afrond de top-drie? „Ja, want als de keuze gaat tus sen een van die clubs en het buitenland dan is mijn mening wel duidelijk. Dan zeg ik dat ze in Nederland moeten blijven. Ik zeg ook tegen de spelers dat ze een goed beeld moeten laten schetsen van hun positie. Het is immers ook een keuze tussen wel en niet spelen." De carrière-opbouw van Mi chael Mols vindt u dus ideaal? „Ja, zo zouden veel meer spe lers het moeten doen. Hij heeft zo lang mogelijk in Nederland gespeeld. Nu kiest hij op zijn 28ste voor Glasgow Rangers en verdient hij ook een mooi sala ris. Je ziet dat de mogelijkheden er dan ook zijn. Al vind ik het nu nog zonde dat hij vertrekt. Het is een verlies voor de Ne derlandse competitie. Ik ken hem goed, vind hem een prach tige voetballer en durf daarom te stellen dat hij een stuk kwali teit toevoegt aan het Neder landsevoetbal." De speelwijze van Jong Oranje is exact gelijk aan die van Rijk aards ploeg? „Ja, daar zit een veel langer ver haal achter. Er loopt een 'Oran- draad door alle KNVB- foto opd teams. De speelwijzen moeten bij elkaar aansluiten. Daar zijn we heel intensief mee bezig ge weest. We gaan uit van het ka rakteristieke van het Neder landse voetbal. Vanuit die ge dachte worden de elftallen in gevuld. Frank en ik moesten el kaar ook leren kennen. Hij heeft een enorme staat van dienst als speler, ik ben 23 jaar onafge broken werkzaam geweest als trainer in het betaalde voetbal. Die ervaring bracht ik dus in. Nu blijkt dat het prima klikt. Het plaatje is prachtig binnen de KNVB. Allemaal trainers met een verschillende achtergrond, maar het sluit perfect aan." De aanname is fraai, de afwer king nog mooier. Voetballer Ga briel Batistuta schept de bal met een sleepbeweging uit de lucht, laat het speeltuig twee keer speels op zijn voet stuite ren en haalt meedogenloos uit. Onbereikbaar voor keeper Car los Roa komt het projectiel tot stilstand in de touwen. Batigol, halfgod in Argentinië en sportieve evenknie van Mi chelangelo in Florence, is in Nederland. In de bossen van Hoenderloo bereidt de topsco rer van de Italiaanse Serie A zich samen met de andere le den van het sterrensemble van de nieuwe Argentijnse coach Marcelo Bielsa voor op de oe fenwedstrijd tegen Oranje, ko mende woensdag in de Amster damse ArenA. Het Oranje dat Argentinië afgelopen zomer nog de doorgang naar de halve finales van het WK versperde. „Over die wedstrijd moet je niet beginnen", lacht Batistuta die met 48 goals in 68 wedstrij den de productiefste aanvaller uit de historie van het Argen tijnse nationale elftal is. „Dat duel tegen Nederland probeer ik al maanden te vergeten." Wraakgevoelens zijn hem ech ter vreemd. „Want tijdens een vriendschappelijke wedstrijd kun je geen revanche nemen voor een verloren kwartfinale op een wereldkampioenschap." Argentinië bekijkt het oefen duel tegen het Nederlands elftal door een andere bril. Komende zomer wacht het eindtoernooi van het Amerikaanse kampi oenschap in Paraguay. Boven dien heeft het nationale elftal een nieuwe coach. Oud-trainer van Espagnol Marcelo Bielsa heeft de taken van Passarella overgenomen. Dit tot opluchting van de se lectie, waarvan slechts drie spe lers niet in Europa voetballen. „Ik vind dat Bielsa een goede coach is", verklaart Batistuta. „Hij laat Argentinië weer aan-1 vallend voetballen. En dat geeft i ons team de uitstraling die het i verdient", meent de spits die in zeven seizoenen meer dan 130 doelpunten voor Fiorentina I scoorde. Sinds Bielsa de scepter zwaait, heeft het begrip disci pline voor de Argentijnse voet ballers een andere betekenis gekregen. Batistuta heeft zijn blonde haren weer over de schouders hangen en in de oor lel van loopwonder Veron blinkt een ring. Nu het Spar taanse regime van Passarella is gevallen, maakt ook Fernando Redondo weer zijn opwachting in het Argentijnse voetbalelftal. Sinds de verloren kwartfinale van het WK in de Verenigde Staten tegen Roemenië, ko mende zomer vijf jaar geleden, is de dertigjarige stylist woens dag tegen Oranje weer voor de eerste keer van de partij. Passa rella wilde de middenvelder al leen in zijn selectie opnemen als hij zijn haren zou afknip pen. „Ik ben blij dat ik weer voor Argentinië kan uitkomen", wil de de opvallend kortgeknipte Redondo snel even kwijt. „Jam mer dat ik er op het WK in Franrijk niet bij was. Dat had mijn wereldkampioenschap moeten worden. Ik was er klaar voor. Het is echter nog niet te laat, ik kan nog wel even mee. Dat kan ik woensdag tegen Ne-y derland, dat ook bij mij hoog staat aangeschreven, misschien 3 aantonen." K, ICASTLE JORIS ZANDBERGEN Newcastle, de meest noorde- t grote stad van Engeland- tt het altijd te regenen. Op Ider dan twee kilometer van tunes' Park, waar Gullit, gkamp en Overmars het die Jdag op 1-1 houden, be- bnt Peter Hudson een tot aentenkamer omgetoverde jrmalige officiersbarak aan /^Leaze's Parade. Hudson, 19 en volgens kenners Neer- ds grootste rugbytalent, stu- Irt in de Noord-Éngelse stad ïle techniek en traint bij Ty- ale, een club in het nabijge- n Corbridge. Eigenlijk e pte Hudson op een kans bij plaatselijke professionele Jde Falcons, maar daar was 1 plaats voor de Nederlan- iris leidnds september woont hij en de 'Geordies', zoals de oners van Newcastle ge gomd worden. De voormalige speler van DIOK verdeelt zijn tijd tussen zijn studie aan de universiteit van Newcastle en het trainen en spelen met Oranje. Niet dat hij veel moeite heeft met de stof die hem voor gelegd wordt in zijn introduc tiejaar, maar een bepaalde do cent maakt hem het leven enigszins moeilijker dan nodig. „De meeste vakken zijn een herhaling van wat ik op het Rijnlands Lyceum gedaan heb, maar zijn vak niet. En deze do cent is ook een soort decaan. Hij is al een keer heel boos ge worden toen ik in oktober en november vijf weken miste door rugby." Hudson wil de komende tijd niet verder achterop raken met zijn studie, maar richt zich voornamelijk op de wedstrijden met de nationale rugbyploeg, die op 4 april tegen Korea weer een «tap richting het wereld kampioenschap kan zetten. „Als we van Korea winnen 3"iportpark Kikkerpolder Het Motorhuis opel^ moeten we tegen de winnaar van het duel tussen Georgië en Tonga. Dat wordt waarschijnlijk Tonga. En gelet op de ranking van Tonga en de resultaten van hun duels tegen andere ploe gen geef ik ons een fifty-fifty kans." Hudson verheugt zich op de return tegen Korea. Het eerste duel in Nederland werd met één punt verschil gewonnen. Het is snel gegaan met zijn car rière als international. Als spe ler van DIOK kwam Hudson via Klein Oranje in Jong Oranje. In de zomer van 1997 speelden de jonge internationals een toer nooi in Chili. Een jaar later moest Hudson echter kiezen tussen een trip naar Frankrijk met Jong Oranje en deelnemen aan een 'sevens-toemooi' in Honkong. „Toen heb ik voor Hongkong gekozen. Dat werd me niet door iedereen in dank afgenomen, maar ik vond dat ik meer kon leren van sevens spe len. Je hebt meer ruimte op het veld en speelt dan meer één te gen één. En natuurlijk was het qua levenservaring interessan ter om naar Hongkong te gaan dan naar Frankrijk. Een van de voordelen van rugby is dat je veel van de wereld kan zien." Na de reis naar Honkong trok Hudson de aandacht van bondscoach Geoff Old tijdens een zomerkamp en mocht hij zich A-international noemen. Tijdens de wedstrijd tegen En geland moest hij nog vanaf de bank toekijken, maar tegen Ita lië kwam het aL tot een inval beurt. De 110-0 nederlaag tegen de Engelse full-profs noemt Hudson gênant en demoralise rend. „Normaal begin je aan een wedstrijd met het idee dat je kan winnen, maar tegen En geland wist iedereen al dat dat volkomen onmogelijk was. Dat is niet goed voor je motivatie. Maar die Engelsen trainen dan ook in een dag net zo veel als wij in een hele week. Fysiek zijn ze veel sterker. Dat is het voor deel van het prof zijn. We heb ben in Nederland ook wel eens een korte periode alleen maar de hele dag getraind, maar als er geen geld tegenover staat is dat toch niet zo leuk. Om in ieder geval als semi- professioneel bezig te zijn ver trok Hudson in september naar Engeland. Met hulp van rugby- legende Rob Andrews hoopte hij in het 'developmentteam' van Newcastle Falcons te ko men, de proforganisatie die door dezelfde bierbrouwer ge sponsord wordt als Ruud Gul- lits voetbalelftal. Andrew, 'di rector of rugby' bij Newcastle had toegezegd iets te regelen bij de Falcons, maar bleek niet meer bereikbaar toen Hudson in Newcastle aangekomen was. Hudson nam vervolgens con tact op met Paul McKinnon, de directeur opleidingen bij de club. Die kon echter ook weinig voor Hudson doen en de Leide- naar moest in oktober toch al weer naar Nederland voor se lectietrainingen met Oranje. Bij terugkomst in Noord-Engeland verwees McKinnon hem wel door naar Tynedale, een club in het nabijgelegen Corbridge, die in de hoogste klasse van de re gionale competitie uitkomt. „Het is niet zo goed als de New castle Falcons, maar in ieder geval staat er een redelijke or ganisatie. We krijgen 20 pond (ongeveer 65 gulden) per wed strijd en 50 voor een overwin ning. Verder kan je er kracht training doen en regelt de pre sident, die de club sponsort met zijn textielbedrijf, wat randzaken voor de spelérs. Hij betaalt de studie voor twee jon gens uit Tonga, en gaat rijlessen voor me regelen. Het is lekker als je ergens komt waar je al leen aan rugby hoeft te denken. We kunnen eten bij de club en de speeltenues worden netjes gewassen, dat soort zaken." „Na de eerste training werd ik officieel welkom geheten door de clubcaptain. Dat was erg aardig van hem, want tijdens de training had ik hem een paar Peter Hudson: „Ik houd van hard trainen.'Als je maar op 75 procent traint raak je vaker geblesseerd. Ik ga liever door tot ik helemaal op ben, dan dat ik me spaar voor later. Voluit sprinten, hard tackelen, daar leer je van." foto taco van der eds klappen gegeven toen hij er wat te hard inging. Ik wilde me niet laten kennen." Zijn twee teamgenoten uit Tonga werden ook al door de Newcastle Falcons doorge stuurd naar Tynedale. De Fal cons worden dan weliswaar ge sponsord door de plaatselijke Brown Ale producent, maar de rugbyafdeling bleek niet zo ren dabel als gehoopt. „Rugby is pas een paar jaar een professio nele sport. Maar ze zijn al snel begonnen met spelers enorme bedragen te betalen. De be roemde Vaiga Tuigamala speelt er voor naar men zegt 28.000 pond per maand. Maar er lopen ook jongens die 12.000 per jaar verdienen. Dan krijg je scheve gezichten. Het werd gewoon te duur voor ze. Dus moesten ze uiteindelijk wat spelers bij an dere clubs stallen. En een refe rentie van McKinnon betekent wel wat. Het is hier in het rugby ook een beetje van: het is niet wat je kan maai- wie je kent." Aan spelen met het eerste van Tynedale is Peter Hudson nog niet toegekomen. Ook om dat hij zich nog officieel moet overschrijven van DIOK, waar voor hij in het begin van het seizoen nog twee wedstrijden in de ereklasse speelde. „Ik moet dat maar snel regelen, want de bondscoach vindt het niet leuk dat ik geen wedstrij den speel." Hij zegt veel van de trainin gen van de bondscoach te le ren. „Ik houd van hard trainen. Als je maar op 75 procent traint, raak je vaker geblesseerd. Ik ga liever door tot ik helemaal op ben, dan me te sparen voor later. Voluit sprinten, hard tac kelen, daar leer je van. Je valt ook minder gek, iemand die weet dat 'ie hard getackeld wordt, leert klappen opvangen. Sommigen zeggen dat ik te hard train maar tackles op trai ning moeten 'gamerealistic' zijn. Dan gaan anderen er beter door spelen en worden ze moeilijker te tackelen, en daar leer ik zelf ook weer van." Hudson noemt zijn harde tackles in de verdediging en zijn looplijnen in de aanval zijn sterke punten. Minder tevreden is hij over zijn aanval met de bal in zijn handen. „Mijn beslissin gen waar te zijn voor support zijn best goed, maar als ik de bal krijg, verpest ik het nog te vaak. De trainingen met de na tionale selectie zijn goed. Ieder een gaat er vol voor. Het doel is uiteindelijk op het WK te ko men, dat zou uniek zijn voor Nederland. Met Geoff Old is het niveau van Oranje gestegen.3f Italië is erg vooruit gegaan en wordt straks toegevoegd aan de Five Nations Cup. Maar het ver schil tussen ons en Italië is nietj groter geworden, dus zijn wijs ook beter geworden.N Bij Tynedale zijn de ervarin-? gen vooralsnog niet zo goed.ro maar dat komt volgens Hudson^ 'omdat ik nog te veel aan de0i kant van het tweede heb ge-e traind'. Hudson wil uiteindelijk pro beren om toch bij de Newcastle Falcons terecht te komen. Vanm een andere club in Engeland; blijkt dat makkelijker te gaar^n dan rechtstreeks vanuit Neder-, land. Hij wil in elk geval zijrP studie afmaken, eventueel in^ Newcastle. „Het is een gezelligêa - stad en ik wil nog even van hei studentenleven genieten."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37