Jeffrey van As blijft in NAC geloven Een sponsor die als liefhebber ook de fietsen poetst Jan en Elly van Tol hebben met Hartol-ploeg negen dochters Jan van Tol bekijkt het houtmonster maar eventjes, draait het een paar keer rond en weet dan al snel dat het goed is. „Het is voor het opknappen van een hal. Je moet daar dan toch weer wat leuks voor verzinnen", zegt de directeur van het Langeraarse bouw- en aannemings bedrijf Hartol bv. De bedenktijd die hij voor deze zakelijke beslissing nodig heeft, is kort. Maar in de wielersport reageert hij niet anders. „Ik doe alles sa men met mijn vrouw, maar we zijn in derdaad snelle beslissers." Zo onderneemt Van Tol opnieuw pogin gen om een etappe van de Holland Ladies Tour naar zijn woonplaats te krijgen. „We voelen ons dit jaar een .beetje overgesla gen", reageert hij op het feit dat het Zuid- Hollandse dorp aanvankelijk niet in beeld was. Dat terwijl Langeraar vorig jaar de primeur had (proloog en eerste etappe) van de nieuw leven ingeblazen etappe koers voor vrouwen. Maar Jan en Elly van Tol zijn in het wie- Ierwereldje vooral bekend 'als sponsor. Aanvankelijk alleen - met de Hartol-for- matie - en dit jaar samen met het ook in de profsport bekende bedrijf Farm Frites. Een samenwerking die bij toeval ont stond. „Na haar WK-zege had ik Leontien van Moorsel een etentje beloofd. Met haar man (en tevens ploegleider) Michael Zijlaard had ze al contact gelegd met Farm Frites. Ze kwamen zelf met het idee om de handen ineen te slaan. Uit de Op- stalan-ploeg zouden vier vrouwen mee gaan, plus vier van ons. Daar is Debby Mansveld van de nationale selectie nog bijgekomen." De plannen van Van Moorsel en Zijlaard verrasten de Langeraarse sponsor aan vankelijk. „Tijdens het gesprek bleek dat ik mogelijk al een jaar eerder aanspraak op haar had kunnen maken. Maar ik heb altijd gedacht dat Van Moorsel voor ons te hoog gegrepen was. Wij gingen er altijd vanuit dat ze een trede hoger stond, maar uiteindelijk bleek ze op dezelfde sport te staan als wij." De wereldkampioene tijdrijden van het laatste WK in Valkenburg kon op geen be ter moment met haar aanbod komen. „Elk jaar ging het beter met onze ploeg, maar halverwege het afgelopen seizoen haakten rensters af. Een floor ziekte, an deren door gebrek aan tijd, inzet of talent. Er was zoveel verloop dat we voor de keu ze stonden, of een sterkere ploeg samen stellen, of stoppen." De keuze voor die laatste optie was eigen lijk al gemaakt. „Ik had niet echt het ge voel meer dat dit het nou was." Dankzij de samenwerking met Farm Frites - waar over de Langeraarder zeer tevreden is - en tal van co-sponsors heeft Hartol met ren sters als Van Moorsel en Mansveld nu toppers in huis. „En we zijn goed begon nen. In de eerste wedstrijd van het sei zoen legde de ploeg beslag op de eerste, tweede, vierde en vijfde plaats." Er daarmee kwam er onverwacht een ver volg aan een initiatief dat zeven jaar gele den begon. „Destijds stopte een hoofd sponsor in het wielrennen en werd ik ge vraagd." Van Tol kwam'zo in contact met De Jonge Renner in Brabant, maar na een jaar was het alweer gedaan met die ver bintenis. „Ze wilden het geld niet alleen voor de dames gaan gebruiken, maar ook voor de amateurs. Wij zeiden: Dat doen we niet. We hebben toen zelf de Stichting Hartol opgezet." De voorkeur van het echtpaar Van Tol voor vrouwensport komt voort uit een ge voel van onrechtvaardigheid. „Mijn vrouw loopt al 26 jaar hard en daardoor Jan van Tol: „We zijn in de geluk kige omstandig heid dat we dit kunnen doen, dus waarom niet. We geven geen geld uit aan an dere soorten van reclame. Reclame maken we alleen door middel van het vrouwenwiel- rennen. Zo heb je niet alleen die re clame, maar je ondersteunt ook nog eens de sport." FOTO ENGEL LAMEIJER ontdekten we dat er voor vrouwen vrij weinig gedaan werd. Waar mannen bij wijze van spreken na een zege tien gulden kregen, moesten vrouwen het met een gulden doen. Wij ervoeren dat niet als echt vrouwvriendelijk. En dat terwijl zij er minstens net zo veel voor moeten doen", zegt Jan van Tol, die in zijn jonge jaren zelf bij de wielerclub Avanti reed. Hartol is geen sponsor geworden omdat het wel eens goed zou kunnen zijn voor de naamsbekendheid. „We merken wel dat het helpt, maar het is zeker niet de eerste doelstelling geweest." Jan van Tol ziet zichzelf veel meer als een liefhebber pur sang. „Ik ben een tevreden mens en Elly is dat ook. We zijn in de gelukkige omstandigheid dat we dit kunnen doen, dus waarom niet. We geven geen geld uit aan andere soorten reclame. Reclame ma ken we alleen door middel van het vrou- wenwielrennen. Zo heb je niet alleen die reclame, maar je ondersteunt ook nog eens de sport." Jan van Tol is geenszins een sponsor die geld schenkt en zich vervolgens laat fête ren in de VIP-tent. „We gaan heel vaak op de fiets naar de wedstrijden en hebben veel contact met de rensters. Gemiddeld toch wel een keer per week. En waar no dig steek ik ook de helpende hand toe, of dat nu het aanreiken van spullen is of het poetsen van de fietsen. Dit seizoen heb ben we twee mecaniciens in dienst en kan ik er zelf wat meer van genieten." Jan en Elly van Tol zijn er niet de types naar om zichzelf op de borst te slaan. „Ik denk dat we vrij eenvoudige mensen zijn. We vinden dit gewoon hartstikke leuk. Winnen de rensters dan juich ik, maar ik voel ook de pijn bij verlies. Je beleeft dit gewoon in hart en nieren. Eigenlijk moet je gek zijn om dit te doen. Ach, we hebben zelf geen kinderen en toch negen doch ters", klinkt het oprecht. Van Tol is tevreden dat Michael Zijlaard als ploegleider van zijn 'dochters' fun geert. Hij herkent in hem karaktertrekken die bij Hartol passen. „Iedereen met een ondernemersgeest wil perfectie. Michael heeft dat ook." Hartol levert al jaren een bijdrage aan het vrouwenwielrennen, maar volgens Van Tol kan het alleen nog maar beter worden. „We proberen de sport een duw in de goede richting te ge ven. Ik denk dat er voor de jeugd nu echte kansen liggen om wat te bereiken. Leon tien is als een echte professional bezig. Ik hoop dat zij jonge rensters weet te stimu leren. En dat ze dan ook actief blijven, want tot nu toe was het vaak een komen en gaan." Maar het winnen van grote prijzen blijft het hoofddoel. Met de Olympische Spelen van Sydnev_voorop. „We gaan echt voor 2000. Vermoedelijk zullen heel wat rela ties. vrienden, kennissen naar Australië afreizen." Zelf schuiven Jan en Elly van Tol ook aan. „Ik denk dat we daar dan een paar fietsen of mountain-bikes huren en op pad gaan." Want de sponsor blijft bovenal liefhebber. 'Alles klopt, behalve de resultaten Afgelast Joegoslavië - Kroatië, vandaag, gaat niet door. Jammer. Naar de wedstrijd was erg uitgekeken. Het meest door de Joegoslaven zelf. Het Crvena Zvezda stadion in Belgrado was al maanden tot de laatste plaats uitverkocht. On der de 97.422 toeschouwers zou den zich geen Kroaten hebben bevonden. Andersom geldt het zelfde, de return op 10 oktober in Zagreb (het stadion is nog niet af, maar al wel uitverkocht) is alleen voor de Kroaten. Sport verbroedert namelijk niet over al. De Joegoslaven mogen dan bonje hebben met de hele we reld, Kroaten en Serviërs samen in één stadion, dat zou pas echt oorlog geven. Op 13 november 1991 speelden PSVen FC Twente in Eindhoven met 3-3 tegen elkaar gelijk. Eén Twen te-speler droeg die woens dagavond een rouwband. Mitar Mrkela, de Serviër die later nog met Petrov (nu RKC) en Finidi (ex-Ajax) op stage was bij Van Gaal, solliciterend naar één va cature bij Ajax, vernam op de dag van de wedstrijd dat zijn broer om het leven was geko men. Niet zomaar omgekomen, dooreen verkeersongeval, lang durige ziekte, ouderdom of een andere gemiddelde doodsoor zaak, maar gesneuveld. FC Twente-trainer Theo Vonk liet de keuze wel of niet spelen aan Mrkela zelf en die verkoos te spelen. En hij speelde weerga loos. Had een aandeel in alle goals. Je verstand kan moeilijk bevatten dat iemand op zo'n dag gewoon speelt (en nog bui tengewoon goed speelt ook), maar kennelijk werkt het zo wanneer je land in oorlog is. kennelijk hoort zoiets er dan bij. „Dat is oorlog. "Je hoort het al zeggen, zoals je een voetballer na een elleboogstoot ook wel hoort aanvoeren: Dat is voet bal". Waarom gaat de wedstrijd in Belgrado niet door? Aan het veld ligt het niet, ligt er picobello bij, de lijnen scherp getrokken en het weer is gunstig voor de tijd van het jaar. Onder min of meer vergelijkbare omstandigheden ging Chili - Rusland in 1973 wel door. Dat wil zeggen, de elf van Chili waren er, scheidsrechteren publiek ookalleen de Russen niet. De Russen hadden in Moskou 0- 0 gespeeld en weigerden de re turn te spelen in het stadion dat Pinochet gebruikte als mortua rium voor de duizenden slacht offers van zijn staatsgreep tegen de regering-Allende. Of de uitslag toen reglementair werd bepaald op 1,2 of 3-0 weet ik niet meer, wel herinner ik me nog dat de scheidsrechter de toss gewoon verrichtte en dat een Chileen daarna de bal in het 'Russische' doel mocht schieten, waardoor Chili zich plaatste voor het wereldkampioenschap van 1974. En niet de Russen. (Zo maar een gedachte: Wat nu als Chili de toss had verloren? Wie had er dan afgetrapt?) Milosevic mag dan veel gemeen hebben met Pinochet, dit niet. De wedstrijd gaat niet door. Af gelast, wegens oorlog! Inmiddels weet ik het weer, want ik heb het opgezocht. Chili won, op 21 november 1973, twee maanden na de moord op Allende, in een surrealistisch schouwspel met 1-0. Uit het verslag: „Na een halfuur wachten (dat staat nu eenmaal in het reglement, de Chilenen lijken perfectionisten) trapte Chili af. géén tegenstander in het veld. Aanvoerder Francisco Valdes schreef de eer op zijn naam het doorslaggevende doel punt gescoord te hebben. In een léégdoel". Eén winstpuntje. Vandaag zou zo'n goal, in een leeg doel. niet rellen. In dat opzicht is de mens heid er sinds 1973 stukken op vooruitgegaan. Overigens zorgde Pinochet er doodleuk voor dat er die avond in Santiago, de Russische boycot ren spijt, toch gevoetbald en ge feest kon worden, want als een soort aap uit de mouw holde plotseling het door Pele be roemd geworden Santos het veld op om het voor heel veel met bloed besmeurde dollars tegen Chili op te nemen. De gasten voelden de sfeer goed aan. hun feestje was het niet, maar dat van de generaal: Chili moesten mocht winnen. Benieuwd welk elftal Milosevic heeft weten te strikken, of is hij, anders dan Pinochet, geen voet balliefhebber? NAC heeft sinds 11 december niet meer gewonnen en staat laatste in de eredivisie. De Bredase club heeft een loodzwaar programma voor de boeg l! en zag begin deze week trainer Ronald Spelbos opstappen. Ondanks alles gaat de 26-jarige Jeffrey van As binnenkort zijn handtekening zetten onder een contract dat hem voor nog drie jaar aan NAC verbindt. De Leidenaar jlijft namelijk geloven in de belofte die NAC hem drie jaar geleden deed. In Breda zal ooit een club voetballen die een aanval op de subtop doet en I Jeffrey van As zal daar bij zijn. Een monoloog van een voetballer, die blij is met de club waar alles klopt. Bijna alles. li Frank Snoeks is verslagge ver van Studio Sport „Ik heb het contract nog niet onderte kend, maar ben wel mondeling overeen met NAC. Ik wacht met het zetten van mijn handtekening tot de CAO-onderhan- delingen tussen de clubs en de WCS zijn afgerond. Het gaat dan wat mij betreft over zaken als de uitkering bij een blessu- 11 re en de vergoeding die de club ontvangt als ik weg ga voordat ik mijn contract heb uitgediend. Met het invoeren van de Flex- wet heb ik de mogelijkheid om te vertrek- S ken zonder transfersom, maar ik kan wel begrijpen dat NAC dat niet wil. Vandaar dat er een clausule in het contract wordt opgenomen die de 'opzegvergoeding' re- geit. Het gaat om bedragen die in mijn ogen redelijk zijn. We komen er waar schijnlijk eind volgende week uit, want ook als de CAO-onderhandelingen mis lukken, worden de genoemde punten in mijn contract opgenomen op de manier j die de WCS voorstelt." „Vanaf 1 januari heeft de telefoon niet stilgestaan. Iedereen wist dat mijn .con tract afliep aan het einde van het seizoen U en elke avond was er wel een makelaar aan de lijn die me vroeg of ik geïnteres- /j seerd was om in Engeland, Duitsland, België enzovoort te voetballen. Dat is te- genwoordig de gang van zaken. Er is geen manager of voorzitter meer die belt, ma- -jl keiaars leggen de contacten en die zorgen ervoor dat er scouts op de tribune zitten. Voor mij zijn er vanaf januari ook scouts geweest, tenminste dat zeggen die make laars dan, want hoewel ik in die periode redelijk tot goed speelde, is de interesse daarna nooit concreet gemaakt. Mede I daardoor heb ik nooit echt de behoefte gehad om verder dan NAC te kijken." „Toen bekend werd dat ik een overeen komst met NAC had, ben ik weer gek ge- beid. Nu zeiden ze allemaal dat ik veel te - vroeg was, dat Werder Bremen, Wol verhampton, Sunderland, Eendracht Aalst en Racing Genk me wilden hebben. Dan ai houd je er toch een beetje het gevoel aan ld over dat je door die makelaars aan het lijntje bent gehouden. Maar je kan ook zeggen dat NAC ze gewoon een slag voor is geweest. Ik heb nu een sterk verbeterd contract bij een club waar ik het erg naar mijn zin heb. Zij konden geven wat ik vroeg en als je A zegt moet je ook B zeg gen. Alles klopt, entourage, publiek, am bitie, organisatie, noem maar op. Alles, al leen de resultaten niet." „Toen ik in 1996 voor NAC tekende, wa ren ze het seizoen daarvoor tot de laatste dag in de race voor Europees voetbal. Dat zou allemaal nog beter worden, NAC had een nieuwe trainer, Wim Rijsbergen, een nieuw stadion en een stuk of negen nieu we spelers, waarvan een hoop toppers. Het ging niet. Met mij niet, want ik was bijna het hele jaar geblesseerd, en met de club niet. We werden slechts tiende, een plaats waar je nu alleen maar van kan dromen. Het jaar daarop hetzelfde ver haal, nieuwe trainer, Herbert Neumann, veel nieuwe spelers en weer plannen om een aanval op de subtop te doen. Toen werden we elfde. Begin dit jaar waren de uitspraken een stuk voorzichtiger en je ziet waar dat toe heeft geleid." „De nacompetitie is nu het hoogst haal bare. Acht punten inhalen op De Graaf schap of MW zal met ons programma niet realistisch zijn. We spelen nog tegen Ajax, Roda, Willem II en twee keer tegen Feyenoord. Het is echt onvoorstelbaar dat we in deze problemen zijn beland. Onze spelersgroep heeft in feite alles, het komt er alleen voor geen meter uit. Je kan er al lerlei verklaringen bij zoeken, maar we zullen wel wat kwaliteit missen. De jon gens van wie we het moeten hebben, Ar- veladze, Stewart, Shoukov, zijn allemaal grillige spelers. Sfeergevoelige jongens, die het vooral van hun zelfvertrouwen moeten hebben. Spelers die ook meer moeite hebben om na een blessure weer in vorm te raken. Ik ben een van de weini ge spelers die een normaal seizoen draai en, maar ben niet zo goed dat ik het al leen kan doen. Tegenwoordig moet je elf mensen hebben die goed in hun vel zit ten, anders red je het niet. De krachtsver schillen zijn vooral onderin veel minder groot dan vroeger. Jaren geleden had je er twee clubs bij die echt minder waren dan de rest, nu kunnen wij op een goede dag Jeffrey van As, hier in duel met Ajacied Gerald Sibon: „Van af 1 januari heeft de telefoon niet stilge staan. ledereen wist dat mijn contract af liep aan het einde van het seizoen en elke avond was er wel een makelaar aan de lijn die me vroeg of ik geïnte resseerd was om in Engeland, Duitsland, België enzovoort te voetballen." FOTO KEES VANHOOGDALEM zelfs van Vitesse winnen." „Ook Ajax heeft niet meer de extra klas se van vroeger. Van de week spelen ze te gen Zwolle en als ik dan de spelers in de achterhoede zie, is er niet een bij die je het gevoel van jaren geleden geeft. Toen had je het idee dat de Ajax-spelers stuk ken beter waren dan die van jouw ploeg en je was dolblij als de scheidsrechter af floot. Nu is dat gevoel weg. Toen ik zelfbij Ajax in het tweede speelde, waren die gas ten van het eerste allemaal international en nooit geblesseerd. Ik heb er dan wel geen spijt van dat ik naar MW ben ge gaan, maar het zit me wel een beetje dwars dat ik nooit een officiële wedstrijd voor Ajax heb gespeeld." „Toen Spelbos het dit jaar overnam van Neumann had ik er alle vertrouwen in. Mensen om de club heen waren enthou siast, want hij had een goede naam over gehouden aan zijn vorige periode als trai ner. Hij liet ons wat opportunistischer spelen dan Neumann en we draaiden lek ker. Alleen haalden we niet de punten, die we verdienden. Als we toen bijvoorbeeld uit bij Vitesse of Willem II hadden gewon nen, wat ook terecht was geweest, hadden we onszelf en Spelbos veel narigheid kun nen besparen. Dan was hij hier volgend seizoen ook trainer gebleven." „Natuurlijk houd ik er rekening mee dat we volgend jaar eerste divisie spelen. Roe- lant Oltmans (algemeen directeur van NAC, red.) heeft me verzekerd dat de club een streep door het verleden wil zetten om daarna weer omhoog te gaan. Dat hebben ze ook in daden laten zien. Ze hebben hun best gedaan om mij te hou den, Ernie Stewart heeft bijgetekend, Jef frey Simons van Fortuna is aangetrokken en Oltmans zei dat er nog meer aankopen zouden worden gedaan. Zijn verhaal was overtuigend genoeg om mij over de drem pel te helpen. Ik geloof nog steeds in de belofte die NAC heeft gedaan. Het plan is om deze keer met beleid weer een aanval op de subtop te doen. Het zou dan helpen als we in de eredivisie blijven, maar als dat niet lukt moet het maar op de manier zoals AZ het heeft gedaan. Maar als je mij vraagt of ik liever met 4-0 win van RBC of met 4-0 verlies van Ajax, neem ik toch Ajax." „Dat ik mij ondanks de sportieve ellen de goed voel, heeft veel te maken met ons dochtertje. Nina heet ze, ze is 15 maan den, en het lukt me niet om na een neder laag chagrijnig te blijven als ik haar op haar manier liedjes hoor zingen. Sinds zij er is, gaat het veel beter met mij; toen her overde ik mijn plek in de basis en die plaats is sinds die dag niet meer in gevaar gekomen. Ik zei het al, alles klopt, bijna alles. De belofte die NAC heeft, blijft voor mij bestaan." F/%RM FRITES "HARTOL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35