Commissie krijgt vrachtpapieren Gegadigden in de rij voor afgedankte legerhonden Vrachtexpediteur Road Air heeft buik vol van Schiphol Binnenland Bonden en Hoogovens praten weer Netelenbos van bedrog beschuldigd Luipaardhaai thuis in Arnhem HELP VLUCHTELINGEN fm KOSOVO f&&£KUiA&(ïê ERDAC 27 MAART 1999 oonmaakbeurt oorlogsmonument 11 ^dewerkers van oorlogsgraven- chting maken ar de derde keer jaar het oorlogs- inument op de ebbenberg loon. De mililtai- D begraafplaats dt op het ogen- opgeknapt. Het mument wordt K het aanhou- 31 nde natte weer de afgelopen iden steeds nild' J in' nieuw geplaagd 3it ar algengroei. llï anp gert jan- ID'er verdacht van mensensmokkel DUEEen 46-jarige medewerker van de Immigratie- en Natu isatiedienst (IND) is aangehouden op verdenking van men- lOC ismokkel en het helpen daarbij. Het gaat om een inwoner )U; iHardenberg die werkzaam was voor de IND in Ter Apel. ne sen 1 september 1996 en I oktober 1997 zou hij hebben j egewerkt aan het illegaal binnenbrengen van zo n honderd jt roners van Sri Lanka in Nederland. De medewerker wordt der verdacht van het aannemen van steekpenningen. 01 «ier jaar voor verdachte Picornie-zaak sterdam Het hof in Amsterdam heeft gisteren in hoger be ep ;p een 24-jarige Feyenoord-supporter veroordeeld tot vier cel voor zijn aandeel in de dood van Ajaxfan Picornie. De isterdammer kwam twee jaar geleden om het leven tijdens va en tussen Ajax- en Feyenoordfans bij Beverwijk. Een 26-jari- Feyenoord-aanhanger is vrijgesproken. De 24-jarige zou Pi- nie met een hamer op het hoofd hebben geslagen. De ander ,0I ïhem met een paraplu hebben geraakt, t beder vondeling voor rechter Jhi ibqsch De moeder van de vondeling die twee weken gele- irtinin een bioscoop in Den Bosch werd gevonden, wist niet dat zwanger was. Dat heeft ze tegenover Justitie verklaard. Haar V{ rdt mogelijk poging tot kindermoord of -doodslag ten laste vö egd. De vrouw is inmiddels op vrije voeten gesteld op voor- arde dat ze zich onder professionele behandeling laat stellen. basis daarvan wordt beslist over eventuele vervolging. Hulp- lening aan moeder en kind staat in eerste instantie voorop, mi us het openbaar ministerie. Het kind ligt nog altijd in het zie- ^iti ihuis, en maakt het naar omstandigheden goed. itijn kan uitzetting niet voorkomen ;rdam Burgemeester Patijn van Amsterdam is er niet in Hyi laagd de uitzetting van een 'witte' illegaal te voorkomen. Het 1)( torn een 30-jarige Koerdische Turk die gisteren door de im- vt jratiedienst IND op Schiphol op het vliegtuig naar Turkije is 1. d et. Volgens zijn advocaat woonde K. Bayindir veertien jaar in ad derland en werkte hij acht jaar legaal. Toen Patijn vrijdag obl td ingelicht over de situatie van de Koerdische Turk heeft hij ie eet contact opgenomen met de Immigratiedienst en 'aan- [ht voor de zaak gevraagd'. irusinfectie is dubbele griep iqornDe virusinfectie in psychiatrisch ziekenhuis de Wel- in Apeldoorn is vermoedelijk veroorzaakt door de griep en i luchtweginfectie. De virusinfectie die uitbrak in de geronto- thiatrische kliniek van het ziekenhuis, kostte twee hoogbe- rde patiënten het leven. Zes patiënten werden met hoge en longontsteking opgenomen in een algemeen zieken- is. In totaal raakten vijftien tot twintig geronto-psychiatrische iënten besmet met het virus. ingens aangehouden voor aanranding ifêGEN Vier jongens van 12, 14 en 15 jaar zijn vrijdagmorgen om ar de Nijmeegse politie aangehouden op verdenking van ekc iranding van een 15-jarig meisje in een zwembad in die -ft ats, drie weken geleden. De vier zijn ingesloten. Justitie moet da ilissen hoelang ze vast blijven zitten. De vier maakten deel uit leen groep jongeren die het meisje insloot. Ze betastten haar zedelijk. Het gaat volgens de politie om een ernstig seksueel V(M iet. Justitie moet nog vaststellen of het gedrag als verkrach- bfl e betiteld kan worden. Tl* onderdduizenden egels doodgereden Gf icht» Nederlandse automobilisten rijden jaarlijks honderd- driehonderdduizend egels dood. Dat komt neer op gemid- d twee egels per kilometer weg. Dat is gisteren op een studie- ven ;in Utrecht bekend gemaakt. Het verkeer is overigens niet de rad otste bedreiging voor het bestaan van de dieren. Van de niet. eel handig bekendstaande beestjes komt 40 procent op onna- 'du irlijk wijze om het leven. Slechts een kwart daarvan sterft in Ul^ verkeer. De rest valt in putten of sloten, raakt verstrikt in tbaldoelen en aardbeiennetten of overlijdt aan een honden- :t. Ook landbouwgif en tuinonderhoud eisen veel slachtof- md JJj eer pensioen alleenstaanden [haagAlleenstaanden krijgen recht op een hoger ouder- nspensioen of mogen eerder ophouden met werken. Het ka- heeft ingestemd met een voorstel van staatssecretaris 2W0 Qgervorst van sociale zaken om alleenstaande werknemers isN t achter te stellen bij werknemers met een partner. Het wets- 1 isl irstel geeft alleenstaanden het 'recht om te kiezen of zij het ski' bestaandenpensioen, waar zij geen gebruik van maken, laten izetten in meer geld of in de mogelijkheid eerder met pensi- ren j jrP e n'nte gaan. lan bekent moord loe* maar» Een 22-jarige man heeft bekend op 19 september vo- jaar zijn 19-jarige vriendin uit Alkmaar te hebben gedood. rive tSrilankaanse meisje werd in een Alkmaars park gevonden. F'2 was met messteken om het leven gebracht. De verdachte 'a* 5 na de moord spoorloos verdwenen. Later bleek hij op ver en b iiHencie plaatsen in Nederland, Duitsland en Frankrijk te All* bben gezeten. Hij is uiteindelijk in Parijs aangehouden, ntde 'lM waliteit islamitische scholen goed ir dj haag Leerlingen van islamitische basisscholen worden ider gestimuleerd tot zelfstandigheid en het nemen van ei- M i verantwoordelijkheid. Maar de kwaliteit van het onderwijs rsb' liet lager dan die op andere scholen met een hoog aandeel teur )chtone leerlingen. De verschillen tussen islamitische scho- - tef onderling zijn groter dan tussen islamitische en niet-islami- sufX ihe scholen. Uit een onderzoek van de onderwijsinspectie r;„ da de leerstof op 14 van de 28 islamitische basisscholen It dCNJederland zelfs beter is dan op vergelijkbare scholen. n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Met gedetailleerde gegevens over lading El Al-Boeing De parlementaire enquêtecommissie Vliegramp Bijlmer meer heeft gisteren via de Economische Controledienst de nog ontbrekende vrachtpapieren van de in 1992 ge crashte El Al-Boeing ontvangen. Daarin staan gedetail leerde gegevens vermeld over twintig ton lading van het toestel. den haag anp Het Amerikaanse expeditiebe drijf Satin Air Freight, een dochtermaatschappij van El Al, heeft ze naar de commissie ver zonden. Die zal bekijken of de papieren compleet zijn. De ECD heeft de vrachtbrieven ook al in New York doorgenomen, en constateerde dat daar geen gevaarlijke stoffen op genoteerd stonden. De Amerikaanse onderne ming voelde er eerder weinig voor om de gegevens te over handigen, omdat zij eerst dui delijkheid wilde over mogelijke schadeclaims. De Nederlandse autoriteiten hebben er jarenlang op aange drongen de papieren in bezit te krijgen, omdat grote onrust was ontstaan over de mogelijk ge vaarlijke lading van de Boeing. Pas begin dit jaar kwamen de laatste documenten boven wa ter bij de verlader in New York. Satin Air Freight heeft gelijk tijdig ook kopieën gestuurd naar El Al in Israël. De lucht vaartmaatschappij bood de commissie gisteren aan de zo genoemde house air waybills begin volgende week persoon lijk te overhandigen aan de commissie. Vermoedelijk is dat nu niet meer noodzakelijk. Volgens de woordvoerder van El Al zijn de nu opgestuurde papieren niet helemaal com pleet. Er ontbreken nog vier do cumenten met ladinggegevens, waarop informatie staat over minder dan 400 kilo vracht. Volgens El Al is de inhoud daar van echter wel al bekend bij de commissie, omdat die docu mentatie op andere lijsten staan aangegeven. Tijdens het onderzoek van de parlementaire enquêtecommis sie naar de lading van de neer gestorte vrachtboeing ontstond een conflict tussen El Al en de commissie. De commissie zei ervan overtuigd te zijn dat de Israëlische maatschappij alle papieren al jaren geleden geko- pieërd had, maar El Al ontkent dat ten stelligste. De luchtvaart maatschappij dreigt daarover een schadeclaim in te dienen. velsen-noord ronald frisart Maandag hervatten de vakbon den de CAO-onderhandelingen met Floogovens. Dat hebben ze gisteren besloten, nadat de di rectie een nieuw voorstel voor een ouderenregeling op tafel had gelegd. Afgelopen maandag hadden de bonden de onder handelingen opgeschort. Gisteren kwam Hoogovens met een voorstel dat erin voor ziet dat alle oudere werknemers onder bepaalde voorwaarden eerder kunnen stoppen met werken. Van zo'n collectieve re geling wilde Hoogovens eerder niets weten. De dreiging van acties bij het staalconcern is echter nog lang niet geweken. In een pamflet schrijft de grootste bond bij Hoogovens, FNV Bondgenoten, dat het directievoorstel „bij lan ge na niet voldoet aan de wen sen van de gezamenlijke bon den". In een uiterste poging nog deze maand een nieuwe CAO af te sluiten - de oude loopt 1 april af - hebben de bonden besloten maandag toch maar verder te praten. Aan vakbondszijde wordt de kans echter erg klein geacht dat die ontmoeting tot resultaat leidt. den haag anp De CNV bedrijvenbond beschuldigt minister Ne telenbos van Verkeer en Waterstaat van bedrog. Van een keiharde baangarantie voor kantoorper soneel van busbedrijven is geen sprake, terwijl de minister dat wel had beloofd. „Wij voelen ons bedrogen door minister Netelenbos", zegt be stuurder T. de Jong van CNV Stads- en streekver voer. De Jong baseert zijn woede op het voorstel voor de Wet personenvervoer 2000, dat zij deze week naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Af gesproken was dat een nieuwe vergunninghou der het personeel van de vorige vervoerder moet overnemen. Dat was een voorwaarde van de bonden om akkoord te gaan met het systeem van openbare aanbesteding in het streekvervoer. Vol gens De Jong bevat het wetsvoorstel nu echter clausules waardoor provincies en andere vergun ningverleners van deze regel kunen afwijken. De baangarantie voor het rijdend personeel was al eerder geregeld. De Jong richt zijn pijlen nu vooral op de regelingen voor het indirecte personeel, onder wie kantoormedewerkers en garagepersoneel. De Jong ziet minister Jorritsma van Economi sche Zaken als kwade genius achter deze zaak. In haar periode als minister van Verkeer en Water staat was er volgens De Jong voortdurend on enigheid over kwestie van de baangarantie. Maar het CNV vindt dat uiteindelijk minister Netelen bos verantwoordelijk is voor het wetsvoorstel, zo als het naar de Tweede Kamer is gegaan. De CNV-bond gaat in ieder geval de Tweede Kamer benaderen om het wetsvoorstel op dit onderdeel te wijzigen. Directeur Parramore veegt vloer aan met afltandeling schiphol ronald frisart Directeur P. Parramore van Road Air heeft zijn buik vol van Schiphol. De kwaliteit van de vrachtafhandeling is onder de maat. vindt hij. De grootste vrachtexpediteur van de Benelux is daarom begonnen een flink deel van zijn vracht over te hevelen van Schiphol naar de luchtha ven van de Belgische hoofdstad Brussel. De Road Air-directeur klaagt zijn nood over de traagheid van bedrijven als KLM Cargo, Og- den Aviation en Aero Groundservices bij het af handelen van vrachtzendingen. Ook raakt vol gens hem dagelijks vracht beschadigd. Een en ander betekent voor Road Air extra kosten. „Die kan ik niet aan klanten doorberekenen", zegt Parramore. „KLM Cargo is nog het minst slecht. Bij bedrijven als Aero Groundservices en Ogden is de kwaliteit duidelijk nog minder." Parramore vreest dat zijn bedrijf daardoor kwestbaar wordt voor concurrentie van bijvoor beeld DHL en UPS, die zelfs hun vracht afhan delen en dus niet van anderen afhankelijk zijn. „Ik wil het woord sluipmoord niet gebruiken, maar de manier van werken van de vrachtaf- handelaars heeft wel die effecten." Met een jaaromzet van ruim 300 miljoen gul den, 140 werknemers in Nederland en 40 in Bel gië, is Road Air de grootste luchtvrachtexpedi teur van de Benelux. Eind vorig jaar verplaatste het bedrijf de eerste vracht van Schiphol naar Brussel. Geleidelijk wordt die hoeveelheid gro ter. Uiteindelijk zullen tientallen procenten van Road Airs vrachtstroom van Schiphol verdwij nen. Een exacte hoeveelheid wil de directeur uit concurrentie-overwegingen niet noemen. Vol gens Parramore is de groeiende stroom vracht de afhandelaars op Schiphol boven het hoofd ,Het eind van de groeimogelijkheden lijkt bereikt." In de luchtvrachtwereld wordt beweerd dat Par ramore in de hand bijt waaruit hij zelf tot voor kort at. Tot een half jaar geleden was hij vice- president operations worldwide bij KLM Cargo. Hij voelt zich echter niet aangesproken door de bewering dat hij zijn eigen nest zou bevuilen. „Hahaha, nee hoor, helemaal niet. Door mijn vorige functie, die me in aanraking bracht met vliegvelden in de hele wereld, kan ik het juist beter beoordelen." Volgens KLM-woordvoerder Y. Eddini werkt deze maatschappij voortdurend aan verbete ring. „Wat betreft import van vracht krijgen we veel positieve reacties van klanten." Wel erkent hij dat de exportkant van vracht voor verbete ring vatbaar is. Directeur E. Ouwehand van Og den Aviation heeft nog geen kennis te hebben genomen van Parramore's kritiek. „Onze klan ten ervaren juist een opgaande lijn." Bij Aero Groundservices en de luchthaven Schiphol was gisteren niemand voor commentaar beschik baar. Namens de Nederlandse Vereniging van Luchtvrachtexpediteurs (NWL), waartoe ook Road Air behoort, zegt H. Knuvers dat Parramo re's kritiek binnenkort in het bestuur zal worden besproken. Knuvers is ook woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Luchtvrachtafhan- delingsbedrijven (NVLA), de ondernemingen die Parramore de oren heeft gewassen. Met die pet op zegt Knuvers: „De kritiek heeft ons ver rast. De laatste jaren heeft de luchtvracht nogal wat groei doorgemaakt en dat gaat gepaard met groeistuipen. Maar onze leden doen alles om een zo goed mogelijk product af te leveren". Milieubeweging verlangt nieuw onderzoek tweede Maasvlakte rotterdam anp Er moeten contraexpertises ko men van onderzoeken die aan geven dat er een tweede Maas vlakte moet komen. Dat heb ben de tien milieuorganisaties die zich hebben verenigd in Consept gisteren geschreven aan minister Netelenbos van Verkeer en waterstaat, premier Kok en aan de fracties in de Tweede Kamer. Met name de onderzoeken naar de toekomstige overslag van containers en de toekomst visie van het Rotterdams ge meentelijk havenbedrijf Ver kenningen 2020 moeten nog eens door onafhankelijke orga nisaties bekeken worden, aldus Consept in de brieven. Consept reageerde op de donderdag uit gelekte keus van Netelenbos vóór de aanleg van een tweede Maasvlakte. Volgende week bespreekt het kabinet de voorstellen van Ne telenbos. Hoewel die inhoude lijk nog niet bekend zijn ge maakt, is het volgens een woordvoerder van de Zuid-Hol landse Milieufederatie ook wel duidelijk dat Netelenbos defini tief heeft afgezien van Moerdijk en Vlissingen als opties voor een verdere uitbreiding voor havengeboden activiteiten. Maar volgens Consept zijn ook die opties nog niet voldoende onderzocht. Het steekt de milieuorganisa ties vooral dat zij sinds een aan tal maanden niet of nauwelijks meer door de Projectorganisa tie Mainport Rotterdam (PMR) op de hoogte worden gehouden van de uitkomst van onderzoe ken. „Wij vragen ons in gemoe- de af wat het kabinet toch be doelt met 'het Groene Polder model'. Uitgerekend het afgelo pen jaar diende zich een aantal maatschappelijke discussies aan - waaronder PMR - die zich bij uitstek leenden om op seri euze wijze vorm en inhoud te geven aan het Groene Polder model en wij zijn daar van har te in meegegaan. Maar klaar blijkelijk slaagt de politiek er niet in op cruciale momenten in het proces vast te houden aan dit open overlegproces." arnhem Een Australische luipaardhaai heeft gisteren zijn nieuwe onderkomen betrokken in Burgers' Ocean in Arnhem. In de nieuwe at tractie van het dierenpark wacht al sinds okto ber een vrouwelijk exemplaar op de jonge haai, die ongeveer 2,5 meter lang kan worden. Burgers' Zoo heeft als enige dierentuin in Eu ropa luipaardhaaien. De luipaardhaai kwam gisteren aan op Schiphol na een reis van ruim vijftig uur. Vanuit Australië is hij naar Hong Kong gevlogen en vandaar naar Nederland. De luipaardhaai houdt zich in leven door in de Ocean ongewervelde dieren als garnalen, inktvissen en krabben te eten. Burgers' Ocean is al open voor publiek. De dierentuindirectie verwacht dat de attractie in de zomermaanden helemaal klaar zal zijn. foto anp ben bal ster 456- o.v.v. vluchtelingen Kosovo De Koninklijke Landmacht heeft besloten al haar waakhonden af te danken. Net zoals dat bij mensen gebeurt, wordt de komende twee jaar voor alle 140 dieren een nieuwe functie gezocht. Dit bericht had bij wijze van spreken nog niet in de kranten gestaan of de telefoon begon bij Defensie al te rinkelen. Hoe dat nu precies zit met het plan van de Koninklijke Landmacht om alle bewakingshonden de laan uit te sturen, zo luidde de vraag van allerlei bewakings- en beveilingsdiensten. „Ja, er wordt aardig wat ge beld", zegt een woordvoerder van het ministerie van defensie. den haag danny verbaan De reactie is steeds dezelfde. De namen van de belangstellenden worden keurig genoteerd en la ter zal worden bezien in hoe verre er inderdaad zaken vallen te doen. Wie slechts uit is op een leuk gezelschapsdier, kan daarentegen meteen een illusie worden ontnomen. „Het zijn bewakingshonden", vertelt de zegsman. „Het is een speciaal opgeleide hond die niet ge schikt is als huisdier." Het komt allemaal door het zoveelste reorganisatieplan van Defensie. Deze week werd be kend dat over twee jaar de functie verdwijnt van alle hon derdveertig bewakers die dage lijks met honden aan hun zijde lopen te patrouilleren. Het is een bezuiniging die dit keer een unieke bijkomstigheid kent. Zo vaak gebeurt het immers niet dat op zoek moet worden ge gaan naai' vervangend werk voor een herdershond of bou- „De honden zijn geen eigen dom van de bewakers", laat Defensie weten. „Ze maken deel uit van de organisatie. Maart als zo'n bewaker zegt dat hij de hond in eigen beheer wil houden, dan valt daar over te praten. Dat zijn allemaal din gen die we de komende periode duidelijker in kaart willen bren gen." Het ministerie denkt dat mili taire complexen ook met elek tronische apparatuur goed in de gaten kunnen worden ge houden. Voorts wordt gedacht aan aanpassingen en herinrich tingen van de terreinen. On danks alles blijft ook in de toe komst bewakingspersoneel no dig. Alleen krijgt dit personeel een uitbreiding van taken. Zo worden ze geacht zich voortaan ook bezig te houden met Arbo- en milieukwesties. Niet alle betrokkenen kunnen dat evenzeer waarderen, al was het alleen al omdat sommigen met hun hond een innige band opbouwden. Volgens de woordvoerder zijn desondanks tal van scenario's denkbaar om iedereen toch weer onder de pannen te brengen. Mocht ie mand ergens een soortgelijke functie vinden, dan zou hij in principe zijn hond mogen mee nemen. En ook wanneer het zo geheten 'herplaatsingstraject' alleen voor de menselijke helft van een koppel een succesvolle afloop kent, blijft er nog hoop. „Het zou het mooiste zijn als er beveiligingsfirma's zijn die be hoefte hebben aan zo'n hond." Dat een overheid ineens met een grote groep honden in haar maag zit, is niet nieuw. In Ber lijn deed zich iets soortgelijks voor toen in 1989 de Muur viel. De Oost-Duitse 'Mauerhunde', voordien gehaat als meedogen loze mensenjagers, hoefden niet langer de grens met het Westen te bewaken. De meest geduchte bijters vonden onder dak bij de politie, de onschuldi ger honden belandden in een asiel. Er bleek warempel enor me belangstelling voor te be staan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3