AK praat iet meer met urgemeester Onderzoek naar aanleunwoningen let is een algemeen koor, we zingen alles en overal Kaagbewoners willen geen woonboten in Keverhaven Rijn Veenstreek Sappelen om een paar meters extra tunnel Wethouder als spuitgast IAG 27 MAART 1999 r Aarse oppositiepartij PAK voelt zich geschoffeerd waarnemend-burgemeester L. Lyklema. Tijdens [improviseerde persconferentie bij oud-wethouder fik thuis laakten de fractievoorzitter en haar partij- t A. Visser gisteren het optreden van de Friese Iter van de gemeenteraad. burgemeester weer dat hij bijna extra personeel moet inhuren om dat te behandelen. Wij staan in onze kritiek op de gang van zaken helemaal alleen, maar dat is al 25 jaar zo." Nu het PAK eenmaal op de schriftelijke toer is, heeft het geen behoefte meer aan een ge sprek met Lyklema. Kraak had voor afgelopen woensdag een afspraak met hem, maar zag daarvan af toen zij het gewraak te artikel van zaterdag 13 maart onder ogen had gezien. „Als hij via de pers communiceert, kun nen wij dat ook. In vergaderin gen krijgen wij onvoldoende ruimte om op te komen voor ingezetenen van Ter Aar. Daar om doen wij het op deze ma nier." Toch liet Kraak zich verleiden om een besloten klankbordver gadering over verbeteringen in de gemeente bij te wonen. „Tot mijn verbijstering zei Lyklema daar in het bijzijn van niet-be- edigde burgerleden dingen die diep geheim moesten blijven. Het is beter dat het PAK dat soort bijeenkomsten niet meer bijwoont." Waarnemend-burgemeester Lyklema wil niet reageren op de kritiek van het PAK. „Ik praat over raadsleden niet via de krant." iiwer de koning pn van het Progressief d klagen erover dat p de oppositie in verga- in de mond snoert. Ook zij zijn uitspraken in een jw met de Leeuwarder getuigen van mis- I arrogantie. erna zit er voor zijn ei- Irie", foetert Kraak bij reede kop koffie. Visser [n voorbeeld uit het in- aan. „Hij zegt dat hij al- tan als hij Ter Aar op or- gebracht." Volgens het jet hij daarmee anderen Wel signaleert de partij (lema, die bekend staat I schaterlach, snel de la- p zijn hand heeft. Kraak: raadsleden om precies jwant het PAK en Ingrid de WD laten een ei- jn pid horen." |fis, als zij daartoe de lijgen. Bij het minste of Ie, zo klaagt de opposi- fiert Lyklema opmerkin- 3f n PAK-zijde af. Kraak: kling komen wij er dom- ft door." Visser: „Daar- e- pen wij onze voorstellen pmaal schriftelijk in." ;,Maar dan verzucht de ïoger beroep twee maanden geëist voor mishandeling p/alphenDaardoor benadeelde de man {au Cerberus zichzelf omdat bij een eventue le veroordeling de celstraf niet in onbetaalde arbeid kan wor den omgezet. Het gerechtshof bood de man gisteren echter nog een laatste mogelijkheid om bij een even tuele veroordeling een verblijf in de gevangenis te ontlopen. De Alphenaar heeft tot aan staande donderdag de kans om schriftelijk een werkstraf aan te bieden. Advocaat mr. G. Blom vroeg vrijspraak omdat niet be wezen is dat zijn cliënt inder daad geslagen en geschopt heeft. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. een 20-jarige inwoner hen aan den Rijn is gis- 3 j hoger beroep voor het gerechtshof twee maan- jgeëist omdat hij in 1997 'een vechtpartij op de I in Alphen aan de Rijn li en geschopt zou heb- B van de openbare aan- Inr. R. Duindam is gelijk I eerder vonnis van de 'echter in Leiden. De lende zelf hoger beroep fenals bij de politierech- jn de Alphenaar ook gis- liet naar de strafzitting. Cel geëist tegen ontuchtpleger den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Tegen een 48-jarige Alphenaar is gisteren bij het gerechtshof in Den Haag vijftien maanden cel straf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk geëist. Deze straf was eerder door de recht bank ook al opgelegd. De man bekende de ontucht met zijn stiefdochtertje. Tot '87 had de man met zijn in '72 geboren stiefdochtertje gedurende ruim zes jaar regelmatig ontucht ge pleegd. De man bekende dat hij 'soms meerdere keren per week' niet van het meisje af kon blijven. Toch hield hij gisteren vol dat hij nooit gemeenschap heeft gehad met het meisje. Procureur-generaal Duindam geloofde daar niets van en hij beschuldigde de Alphenaar daarom van 'poging tot ver krachting'. Duindam verbaasde zich over het hoger beroep van de ver dachte, want hij oordeelde dat straf van de rechtbank 'best ho ger had kunnen zijn'. Dat het om zulke oude feiten ging deed volgens hem niet ter zake. Het meisje had juist zo laat aangifte gedaan omdat haar moeder en de ontuchtige Alphenaar met elkaar trouwden en bij elkaar bleven. Over twee weken doet het hof uitspraak. aaarieta kroft De raad van Rijnwoude heeft 70.000 gulden uitgetrokken om te onderzoeken waar en hoe negentien te bouwen aanleun woningen bij Huize Driehof in Hazerswoude-Dorp kunnen worden gebouwd. De bouw van het complex leverde deze week in de gemeenteraad een verhit debat op. Met uitzondering van de PvdA gingen de politieke partij en niet akkoord met het voor stel van B en W 'om de wense lijkheid van de bouw van het appartementencomplex nabij de Driehof te onderschrijven'. Er kleefden volgens hen nog te veel knelpunten aan het bouw plan om hier nu al een uit spraak over te doen. „Laten we onderschrijven vervangen door onderzoekenzei WD'er P. Vorenkamp. „Daarmee houden we de ruimte om tot een inte grale afweging te komen." Met de knelpunten doelde hij onder andere op de inpasbaarheid van het vier verdiepingen tel lend gebouw in de Dorpsstraat, de overlast die de toekomstige bewoners ondervinden van de horeca in de buurt en de moge lijke parkeerproblemen. Wethouder ouderenbeleid G. van der Lecq (PvdA) deed een klemmend beroep op de raad om die wenselijkheid wel te on derschrijven. „Het aantal oude ren neemt toe en dus ook de behoefte aan verpleeg- en zorg- plaatsen. De plek bij Driehof is de aangewezen plaats voor aan leunwoningen." Uiteindelijk ontstond er een compromis: het woordje 'appartementen complex' werd vervangen door 'aanleunzorgcomplex'. Boven dien kreeg de raad de garantie tegen het bouwplan te kunnen stemmen als uit het onderzoek blijkt dat het complex proble men oplevert in de omgeving. De bouw van de aanleunwo ningen is een project van wo- ningbouwverenging Volksbe lang en het zorgcentrum Drie hof. De toekomstige bewoners van het complex kunnen via corridor naar het zorgcentrum lopen. Ook kunnen ze aan spraak maken op de zorg die Driehof kan leveren. bns Mannenkoor viert zilveren jubileum Vierde zitting van Raad van State heeft onwezenlijk karakter den haag/rijnwoude hans jacobs Sappelen om een paar meters extra tunnel terwijl er plannen klaarliggen om er bijna vijf kilo meter af te hakken. De vierde zitting van de Raad van State over de aanleg van de hoge snelheidslijn heeft een onwe zenlijk karakter. Op de agenda staat het tracé dat de flitstrein op weg van en naar Parijs door Rijnwoude voert. Wethouder F. Uljee meldt de rechters meteen maar dat Rijnwoude het groot ste deel van de bezwaren in trekt. Er is immers een akkoord bereikt met de minister. Staats raad Cleton is benieuwd naar het verkregen wisselgeld, maar Uljee wil daarover niet veel kwijt. Wat overblijft is de doorkrui sing van de polder Noordpias, waar de hogesnelheidslijn van uit noordelijke richting gezien, de gemeente verlaat op weg naar Zoetermeer en rijksweg A12. De trein komt hier de tun nel en moet 'klimmen' om de N209, de Hoogeveenseweg, te passeren. Om het spoor op hoogte te krijgen is een hoge aardewal nodig, die als een Ber- lijnse muur de kernen Hazers woude-Dorp en Benthuizen van elkaar scheidt. Onaan vaardbaar, zo vindt de gemeen te nog steeds, juist nu de con tacten en binding tussen de dorpen langzaam beginnen te groeien. „De doorsnijding van de Noordpias zondert Benthui zen af van de rest van de ge meente", betoogt Uljee. „Uit het oog, uit het hart", zo voor spelt hij. Het kan ook anders, en dat kost maar drie miljoen gulden extra. Uljee krijgt onverwacht steun van staatsraad Lauwaars. In het driekoppige rechtscollege ver vult hij de rol van horzel, met verve en kennelijk plezier prikt Lauwaars gaten in het betoog van landsadvocaat Besselink. Die heeft aan zijn imposante koffer met documenten en vijf rijen met deskundigen achter zich vaak niet genoeg om ver weer te bieden aan de scherp zinnige opmerkingen van de staatsraad. Besselink houdt de Raad van State voor dat een an dere doorkruising van de pol der simpelweg niet mogelijk is. Er zou volgens hem een 'soort achtbaan effect' ontstaan in dien het spoor kort achter el kaar twee hoogteverschillen moet overbruggen. De trein moet nu eenmaal al snel over de weg heen. Bovendien wegen voor het rijk de kosten van zo'n ingreep niet op tegen de baten. Lauwaars vindt dat maar flau wekul. „Waarom draait u de boel niet gewoon om?" vraagt hij de verbaasde advocaat. „In plaats van het spoor over de weg te voeren, kan de weg ook over het spoor worden ge leid", meent de rechter op grond van lijvige studies. „Beter nog is de mogelijkheid, die ook ruimschoots is bekeken, om de hele N209 te verleggen zodat die het spoor niet meer hoeft te kruisen. De spoorweg hoeft dan pas veel later 'de lucht in' en de inwoners van Rijnwoude kun nen naar elkaar blijven kijken. Besselink heeft op zoveel voort varendheid niet gerekend. „Dat is te duur", weet hij slechts in te brengen. Hij krijgt echter hulp uit onverwachte hoek. Het gaat om een provinciale weg. Zuid- Holland heeft geen geld voor de omleiding van de N209, ook al heeft Uljee een dag eerder in de gemeenteraad de hoop uitge sproken dat het nieuwe provin ciebestuur nog eens goed in de portemonnee zoekt. En zo blijft het passen en me ten bij de Raad van State. Een paar metertjes meer helpt ook de Hazerswoudenaren rond het Westeinde. Die hebben dan minder last van de bouwwerk zaamheden. Besselink bevestigt dat aannemers wordt gevraagd die mogelijkheid mee te nemen in hun offertes. Ze krijgen zelfs een beloning als het lukt. Voor de inpassing is ook extra geld beschikbaar, vijftig miljoen gul den, maar volgens A. Dorre- stein van de stichting 'Geen HSL door het Groene Hart' blijft onduidelijk hoe dat geld wordt besteed. „De gemeente heeft haar bezwaar op dit punt laten vallen. Ze zijn er kennelijk van overtuigd dat het geld goed terecht komt. Er is een bres ge slagen in uw front", constateert staatsraad Cleton nuchter. Dor- restein, die zijn bezwaren toch al moeilijk voor het voetlicht kon brengen, moet het be amen. De eensgezindheid wordt pas weer hersteld wan neer het kabinet de zomer als nog voor een korte tunnel door Rijnwoude kiest. kaag» marun kramp Bewoners van Kaageiland willen geen recreatie- woonboten in de Keverhaven. De twaalf ligplaat sen die zijn opgenomen in het plan voor de pro vinciale passantenhaven aan de oostzijde van het eiland, stuitten veel aanwezigen bij de dorps raadvergadering gisteravond tegen de borst. De bewoners vinden dat woonboten het rustieke ka rakter van de plek aantasten. Ook vrezen ze par keeroverlast op en rondom het eiland. Volgens projectgroep-lid E. van der Wansem zijn die ligplaatsen echter nodig om aan vol doende inkomsten te komen voor de exploitatie van de haven én omdat de provincie woonboten op die plek wil. De projectgroep, waarin onder andere de Kaagse ondernemers, de Stichting Pro motie Kaag en de dorpsraad zijn vertegenwoor digd, heeft water bij de wijn moeten doen, ver klaarde Van der Wansem. De bewoners bleven echter sceptisch over de woonboten die alleen in de zomermaanden worden bewoond. Een aanwezige vroeg zich af waarom er een plan moest komen voor de Keverhaven. Veran dering verstoort volgens haar de rust op die plek. Van der Wansem benadrukte dat de projectgroep geen grootschalige recreatie nastreeft met het plan voor de passantenhaven. „Als de provincie de haven opknapt en er een beheerder inzet die toezicht houdt op de maximale verblijfsduur van een paar dagen, vindt de projectgroep dat prima. Maar de provincie wil de hele Keverhaven volleg gen met woonboten die op andere plekken in de omgeving weg moeten. Óm dat te voorkomen zijn we zelf aan de slag gegaan." Met de overige onderdelen van het ontwerp, zoals een strandje, een vissteiger, een snackkar en een aantal simpele trekkershutten, had het merendeel van de aanwezigen geen problemen. Wel maakten enigen zich zorgen over de financi ële haalbaarheid van het plan. „Want stel dat dit doorgaat," opperde een man „en de hele haven wordt keurig opgeknapt. Maar na een paar jaar flopt het financieel. Hoe weten wij dan dat de provincie niet zegt: Nu het er toch staat, leggen we het maar vol met woonboten'." Van der Wan sem vertrouwt ondanks dit 'aardige doemscena rio' op de haalbaarheid van het project. Volgende week presenteert de projectgroep met de Alkemadese burgemeester A. Meerburg het plan aan gedeputeerde J. Heijkoop van de provincie Zuid-Holland. De provincie besluit de komende maanden over de passantenhaven. Hierop wacht het projectontwikkelaarsbureau K en P Holding ook al jaren. Dit bureau maakte twee jaar geleden een soortgelijk plan voor de Keverhaven. De Kaagbewoners vreesden het winstoogmerk van een projectontwikkelaar. Vol gens M. Kelting van K en P die gisteren ook aan wezig was, is dat niet terecht. Hij vindt het 'niet netjes' de projectgroep zijn bedrijf aan de kant heeft geschoven. „Ik heb een plan gemaakt dat aansluit op de wensen van de bewoners. Die wantrouwden dat, maar ik ben blijven benadruk ken dat alles onderhandelbaar is. Ik heb de Stich ting Promotie Kaag steeds op de hoogte gehou den van mijn vorderingen en dan ineens hoor ik dat zij nu met nagenoeg hetzelfde plan aan de slag gaan. Zo ga je toch niet met elkaar om." Van der Wansem ontkent echter dat Kelting de Stich ting Promotie Kaag goed op de hoogte heeft ge houden. „Wij hoorden een half jaar niets meer. Toen zijn we zelf maar begonnen." iameuer rdere pogingen van Cor Snoek om een man- in Alphen op te rich- slukten. Totdat hij en imalige buurman Arjen en de koppen bij elkaar /an Lunen, een begena- usicus, zegde toe het le koor te dirigeren mits Snoek de organisatie nam. Een advertentie iplaatst en bij twintig lingen zouden ze be- Direct de eerste avond raak: zestig mannen i opdagen. De initiatief waren er zelf beduusd zo werd de oprichting Alphens Mannenkoor nuari 1974 een feit. rband met het vijfen jarig bestaan, geeft het Mannenkoor van- n de Rijnstreekhal een uconcert. Het ensemble >en van der Star en the - tiver Quartet verlenen dewerking. is een algemeen koor, n van alles en overal", der Snoek die al die ja- voorzitter is van het fan meet af aan was er :ellige, ongedwongen [ellicht speelde het feit veel leden nieuwko- en in Alphen aan den it was een beetje een ijd." De eerste jaren iet koor enorm. Op een oment telde het 99 le- i lid, destijds werkzaam :oladefabriek de Baro- i een speciaal gemaakte iet honderd bonbons lor het eventuele hon- lid, dat rich ongetwij- r spoedig zou aanmel- laar dat magische getal aar niet gehaald." Van ek grijnst bij de herin- Uiteindelijk hebben chocolaatjes zelf maar izeld." Het ledental is gestegen naar 110 de jongste is 31, het alphen aan den run Het brandweerpak zit hem als gegoten, alleen aan de helm moet Frank Dales een beetje wennen. De Alphense wethouder liep gisteren een dagje met de brandweer mee. Hij is als wet houder Personeel en Organisatie verantwoordelijk voor de brandweer. Om te weten hoe het er in de ka zerne aan toe gaat volgde hij hen 24 uur op de voet. Hij deed mee aan verschillende oefeneningen en ging met duikuitrusting koppie onder in zwembad De Hoorn. In de middag mocht hij helpen een monteur te bevrijden die vast zat in een lift „Heel indrukwekkend", oordeelde de wethouder al na een halve dag. „Het stereotype van de kaartende brandweermannen, die alleen opspringen als het alarm afgaat, klopt echt niet. De mensen zijn 24 uur in touw. En de spanning dat je binnen vijf minuten aan het blussen kan zijn, houdt iedereen scherp." Suggesties voor verbeteringen kreeg hij genoeg. Zo kunnen scholen en soci aal culturele instellingen binnenkort inspecties verwachten. En aanvragen voor bouwplannen moeten sneller afgehandeld worden door een betere samenwerking tussen de verschillende afdelingen van de gemeente. FOTO ANNETTE LAMEIJER Het Alphens Mannenkoor houdt de generale repetitie voor het jubileumconcert van vanavond. Voorzitter Cor van der Snoek (vijfde van links van de voorste rij): er een gezellige, ongedwongen sfeer." oudste lid heeft inmiddels de tachtigjarige leeftijd bereikt. Waarom geen vrouwen? Tja, omdat het e,en mannenkoor is", zegt van der Snoek lachend. Hij denkt nog eens diep na. Het is toch een beetje jongens onder mekaar, lol maken en tegelij kertijd bloedserieus aan het werk. Als iemand ziek is, volgt altijd een belletje of een bloe metje." Dat de leden erg met el kaar begaan zijn blijkt uit het feit dat bij een onlangs overle den lid de medekoorleden de kist droegen. Het was een droevig gebeuren maar geeft wel iets weer van de onderlinge betrokkenheid", zegt van der Snoek.Hij verhaalt van de spe ciale ontmoeting met de huidi ge dirigent René Fons. Zeven jaar geleden zagen mijn vrouw en ik bij de ingang van een kerk in Parijs een bordje staan met daarop: vanavond optreden Christelijk Pelgrimkoor uit Rot terdam. De uitvoering was in drukwekkend. Terug in Neder land vroeg Van der Snoek de di rigent, René Fons, om ook het Alphens Mannenkoor te dirige ren. Hetgeen geschiedde, tot vreugde van alle betrokkenen. Per jaar verzorgt het koor in Al phen en omstreken zes optre dens. Ruim een jaar geleden kwam de eerste CD van het koor uit. De verkoop was een groot succes. Reden om van de komende jubileumuitvoering wederom opnamen te maken. Aan wedstrijden doen we niet mee, zegt van der Snoek gede- „Van meet af aan was FOTO - ENGEL LAMEIJER cideerd. Voor het jaar 2000 staat wel een gigantisch koren- festival op stapel. Cor van der Snoek is dan voorzitter af. Maar hij is zeker van plan met zijn te nor een belangrijke bijdrage te leveren. „De gemeente en de koren zijn nog niet geïnfor meerd, dat gaat binnenkort ge beuren. Ze kunnen me toch niet meer wegsturen", lacht hij.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29