Deze zomer al studenten in A4-huizen Fietspad voor Heinekenpersoneel Regio Extra voetbalvelden bij Rijnlands Lyceum Irand Holtlant legde ook ïini-onderneming in de as Politie zoekt brandstichters 'Holtlant' onder leerlingen loos bonbons voor oma moest diefstal verhullen alleen voor abonnementhouders ÏTERDAG 27 MAART 1999 wie zou u een weekje willen 211? nkt lang na) Mogen het ook ionen zijn uit het verleden? ik altijd benijd heb, is die anse ontdekkingsreiziger tez die in 1521 de hoofdstad de Azteken ontdekte. De lismaking met die wonder- ine stad! Dat moment. ik associeer me niet met schurkenstreken, hoor! is uw motto? is een spreuk die ik twintig geleden ergens zag: 'Wie op ak zint, houdt zijn eigen len vers'. De troost van het eten. Daar kun je actief aan is uw grote voorbeeld? et dagelijks bestaan? Waar wondering voor heb. is Et- illesum. Vanwege de moed le overgave waarmee ze in lot berustte. ir heeft u zich de afgelopen over opgewonden? zijn twee dingen. Allereerst premier Kok die in de trein in de Britse premier Blair icht. Blair vraagt: 'Hoe gaat het?' En Kok antwoordt: 'De economische groei vlakt af. Dat is zo kortzichtig en eenzij dig! Zijn er dan geen andere dingen te melden? Dichterbij huis erger ik me aan het publiek dat boodschappen gaat doen en de auto het liefst pal voor de winkel stalt. Wat is de grootste fout in uw le ven? Haha... Dat ik in bepaalde pe rioden mij meer bezig heb ge houden met voorbereiden op het leven in plaats van echt le ven. Je moet per dag genieten. Waar heeft u een hekel aan? Aan lawaaiige en hautaine mensen. Een mooi voorbeeld vind ik Van Gaal. Daar erger ik me mateloos aan. Het komt geen moment in hem op dat-ie het bij het verkeerde eind kan hebben. Welk principe is u heilig? De inherente waardigheid van de mens. Inschikkelijk zijn om de ander tot ontplooiing te la ten komen. Respect hoort daar ook bij. Minder hoort daarbij het assertieve gedrag. Dat is in veel gevallen een mooi woord om met je ellebogen te werken. Wat vindt u van een open einde bij boeken? Uitstekend! Wat mij stoort bij bepaalde recensies is het zoe ken naar een hermetisch geslo ten verklaring. Alsof men het le ven kan begrijpen! gstgeest gaat komend voor twee voetbalvelden aan een op het sportveld van t Rijnlands Lyceum. Ook wil op de plaats van het huidi- graveltrainingsveld van balclub Fiks een multi- jnctioneel wetraveld aanleg- Daar kunnen dan wed- rijden en trainingen plaats eden. Oegstgeest wil de huidige lortvelden beter benutten, ks wil graag een 'volwaardig asveld'. Zij kan het huidige veld uitbreiden, omdat het ge bouw van handboogschietver eniging Attila vorig jaar is ver plaatst in de richting van het biljartcentrum. Voetbalvereni ging Oegstgeest zit te springen om een extra veld. De club heeft drie velden voor 21 juni oren-, 12 heren- en 2 dames - elftallen. ,,Op sommige mo menten is dat krap", zegt se cretaris J. Pierik. ,,In principe hebben we een extra veld no dig. Voor de huur willen we nog wel met de gemeente rond de tafel, omdat de tarie ven flink omhoog gaan." Buitenlandse logés tegen verpaupering Vanaf juni of juli gaat de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS) buitenlandse studenten onderbrengen in leegkomende huurhuizen langs de A4 in Leiderdorp. De buurtbewoners zijn inmiddels ingelicht door de eigenaar van de woningen, de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL). irdorp afke van der toolen brand in het Holtlant Colle- afgelopen februari, heeft het computersysteem ook potentiële 'Mini-onderne- g van het jaar' in de as ge- I. Leerlingen maakten met professioneel opgezet blad Je kans op één van de zes linaties in deze landelijke ipetitie, aldus de organise- le stichting. „Maar de leer- en hadden geen netwerk >r, en dan houdt alles op", docent Maarten Gras van Holtland. Stichting Mini-onderne- "Tigen Nederland daagt stu iten uit zelf een bedrijf op te len en dat een jaar lang te '"inen. om een brug te slaan sen onderwijs en bedrijfsle- Het Holtlant heeft een tra- hoog te houden als het om deze competitie. Direct eerste jaar al, tien jaar gele- wonnen tweedejaars Han- van het Leiderdorpse oplei- gencentrum de hoofdprijs. De brand, die vermoedelijk door leerlingen is aangestoken, haalde een streep door vijf maanden werk van de studen ten. Gras: „De opdracht is een onderneming op professionele gestalte te geven. Zelf zorgen voor aandelenkapitaal, inschrij ven bij de Kamer van Koophan del, advertenties werven bij Leidse bedrijven. Ze deden alles zelf. Een eerste nummer was ook al uitgekomen. De leerlingen gaa de rest van het studiejaar wel door met het blad, maar de competitie is voor hen verloren. „Al hun pro gramma's en materiaal in het computersysteem: ze konden er niet meer bij. Leidingen, alles was gesmolten. De nieuwe computerleidingen voor ons docenten zijn na twee weken gelegd, maar de leerlingen heb ben langer moeten wachten." Toch is de verwachting dat in april een tweede nummer uit komt. „En we hopen dat toe komstige tweedejaars het blad overnemen." afke van der toolen „Men was niet heel enthousi ast, maar toch wel tevreden over het feit dat op deze manier verpaupering van de wijk wordt tegengegaan", zegt directeur T. Verdoes van de AWL over de re acties van de buurt op het nieuws. Vanwege de verbreding van de A4 in 2002 moeten er 74 van de huizen van de AWL te gen de vlakte. Het grootste deel van de be woners verhuist naar de nieuw te bouwen wijk Ruigekade, in het zuiden van Leiderdorp. Ver does verwacht dat de woningen daar begin 2001 kunnen wor den opgeleverd. Pas dan ver huist die groep A4-gedupeer- den. Maar niet iedereen wil naar de Ruigekade. Er zijn ook men sen die van plan zijn om naar elders te vertrekken. Nu al staan er zes huizen leeg. Dat worden er op den duur een stuk of twintig, denkt Verdoes. Het gaat niet om hele blokken die leeg komen te staan, maar om ver spreide huizen. Om de wijk leefbaar te houden wil de wo ningbouwvereniging dat deze huizen zo lang mogelijk be woond blijven. De SLS gaat de leeggekomen woningen inrichten voor bij voorbeeld Japanse en Ameri kaanse studenten, die voor een jaar of een half jaar in Leiden studeren. De AWL-directeur denkt, dat het in totaal om zo'n zestig studenten zal gaan. „Ge middeld drie studenten per huis, schat ik in. Niet meer dan als er een gezin in zou wonen." De buurtbewoners hadden wel een aantal vragen bij de komst van de studenten, zegt de AWL-directeur. „Die hebben toch een bepaald image: altijd aan het feesten en zo." Maar dat beeld is hier niet van toe passing, zegt Verdoes. „De groep waar we ons op richten moeten in korte tijd heel veel studeren. Die mensen hebben daar helemaal geen tijd voor." k§ brand die in de nacht van 2 y, jruari in het computerlokaal 'n het Leiderdorpse Holtlant jllege woedde, is aangesto- De politie vermoedt dat daders leerlingen van de hooi zelf zijn geweest, zo ver- lart een woordvoerder. De zaak is nog in onderzoek, lags voor de brand moest het pand worden ontruimd na een men. Er waren namelijk geen valse bommelding. De politie sporen van inbraak. De brand heeft het vermoeden dat de verwoestte een aantal compu- brandstichters met een gesto- ters en leidingen, len sleutel het gebouw aan de Volgens de brandweer is de Leidsedreef zijn binnengeko- brand in of bij een kopieerma chine ontstaan. De politie werd in de nacht van 2 februari gewaarschuwd door het in braakalarm van de school. Toch is daarmee niet gezegd dat die is afgegaan door dat in brekers in het gebouw aanwe zig waren. Het apparaat kan volgens de brandweer ook in werking zijn gezet doordat posters of plafondplaten naar beneden vielen. De woordvoerder geeft toe dat de kwetsbaarheid van de kaartjes machine niet de enige reden is om hem af te schaffen. Een jaar abonnement is ook een manier om de 'drempel iets te verhogen'. Want volgens Blom kan Huys te Warmont de toenemende drukte in het Warmondse bos niet goed aan. „We willen graag gastheer zijn voor zoveel mogelijk men sen. Maar theorie en praktijk bij ten elkaar. Het kan gewoon niet. Hordes bezoekers betekent meer loslopende honden, die de broe dende vogels verstoren. En meer afval. Wij zitten krap in de men sen. We besteden liever aandacht aan natuurbeheer dan dat we af val ruimen." Blom weerspreekt dat de verkoop van jaarabonnementen is be doeld om de kas flink te spekken. „Het geld dat we binnenkrijgen via toegangsbewijzen wordt ge kort op de subsidie die we van de provincie krijgen. Dus daar hoe ven we het niet voor te doen." FOTO HIELCO KUIPERS Wat is uw favoriete boek? Dat is een boek van William Faulkner: The Sanctuary. In het Nederlands vertaald als Het Gangstermeisje Temple Drake. Wat me aanspreekt in dit boek is de brute stijl. Alleen al door de stijl van schrijven wekt hij emoties op, los van de,inhoud. Ook spreekt me het ritme van de taal aan. Wat zou u doen meteen mil joen? O, daar denken we elke maand aan. Zo rond de trekking van de Staatsloterij. Wat ik zou doen is vrijheid kopen. Ik moet nu wer ken voor mijn geld. tekst connie van uffelen foto hielco kuipers zoeterwoude jan preenen Speciaal voor de werknemers van Heineken wordt langs de Burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude-Rijndijk aan de kant van het bierconcern een fietspad aangelegd. Werkne mers van het bedrijf, die op de fiets via de Hoge Rijndijk van en naar Hazerswoude en Alphen aan den Rijn rijden, hoeven daardoor niet meer twee keer over te steken. De meerderheid van de ge meenteraad zag aanvankelijk niets in de plannen. „Het is een overbodige luxe. Slechts 65 per soneelsleden maken per dag gebruik van zo'n fietspad", al dus J. Gahrmann (CDA). Met Progressief Zoeterwoude pleitte hij er voor om de Burgemeester Smeetsweg ten koste van het fietspad te verleggen in de rich ting van Heineken. Voor de be woners van de aangrenzende Ommedijkeweg zou het dan wat rustiger worden. Uit onderzoek door de Gront- mij is echter gebleken dat de verkeersoverlast voor de omwo nenden nauwelijks vermindert als de weg wordt opgeschoven. Bovendien wordt deze verande ring van de Burgemeester Smeetsweg, in tegenstelling tot andere ingrepen, niet betaald door rijkswaterstaat. De aan passing wordt als een extraatje gezien en heeft niets te maken met de maatregelen waarmee gemeente en rijk zoveel moge lijk weggebruikers willen dwin gen om vanaf volgend jaar via de snellere rijksweg 11 van Lei den naar Alphen te rijden. Rijkswaterstaat beschouwt het aanleggen van het fietspad wél als een van de mogelijkheden om de Hoge Rijndijk en de Bur gemeester Smeetsweg ver keersluw te maken en neemt de kosten daarvoor dan ook voor haar rekening. Zoeterwoude kapt 23 populieren langs A4 voor bouw reclamezuil Tegen de kap van de bomen werd vorige week geprotesteerd door de Bomenbond Rijnland. Volgens wethouder S. Stuijt (Progressief Zoeterwoude) weegt de waarde van de popu lieren echter niet op tegen de opbrengst van de reclamezuil. Zoeterwoude heeft 23 populie ren laten kappen langs de A4 ter hoogte van de voetbalvelden van Meerburg. De gemeente wil op die plek een 25 meter hoge reclamemast neerzetten. in Leidse junk nam tijdens zijn inbraak in bejaardentehuis in Leiderdorp een sje bonbons mee, om de indFuk te wek- dat hij bij zijn oma op bezoek ging. De iiterrane man liet zich bovendien ver ellen door een Nederlands meisje, zodat nog minder argwaan wekte. Dat meisje d voor hem, bij een inbraak in een zie- huis, een patiënt in bed aan de praat, at hij ongemerkt het nachtkastje van slachtoffer kon leegrofen. 'e officier van justitie noemde gisteren ens de zitting bij de Haagse rechtbank lie praktijken van de 37-jarige verdachte 'stuitend'. De officier van justitie, die een celstraf van twintig maanden eiste, kreeg bijval van de verdachte zelf. „Ik heb erg ge mene streken uitgehaald", bekende de junk. Het liefst wilde hij van schaamte, en schuldgevoel, zei hij, wegkruipen in een diepe kuil. Naast ziekenhuizen en bejaardentehui zen, waren scholen in Leiden en Leider dorp zijn doelwit. Met zijn vriendin kwam hij zogenaamd 'hun kind' aanmelden. Ver volgens namen zij van alles - laptops, handtassen, geld- mee naar buiten. De man pleegde begin januari een serie van tien inbraken, nadat hij net een celstraf van anderhalf jaar had uitgezeten. Al vijf tien jaar wandelt de junk het gevang in en uit vanwege diefstallen om zijn drugsver slaving te bekostigen. De man zei gisteren dat hij nu daadwerkelijk wil breken met de ze leefstijl, en daarom graag in aanmerking komt voor een afkickproject. De officier van justitie hechtte weinig waarde aan zijn woorden, ook al verklaarde de reclassering dat de man nu echt gemoti veerd leek. „Mijnheer heeft al eerder een ontwenningskuur afgebroken", zei de aan klaagster. Als hij echt van de drugs wilde af komen, moest hij dat maar op een drugs vrije afdeling in de gevangenis doen. De rechtbank doet over twee weken uit spraak. ^aim: Rien ïoenmakers ïftijd: 50 er oep/functie: mede- ker Bilance schrijver rgerlijke staat: gehuwd, inderen onplaats: Oegstgeest Progressief Zoeterwoude bleek tijdens de raadsvergade ring gevoelig voor die argumen ten en koos met de WD vóór het fietspad. Het CDA hand haafde zijn bezwaren. Met Pasen naar Parijs voor 'n heel lage prijs! warmond Wie niet uit War mond komt en een keertje wil wandelen in het bos Huys te Warmont, moet sinds kort dieper in de buidel tasten. Een los en treekaartje van een gulden kopen is er niet meer bij. Alleen met een jaarabonnement van vijftien gul den mogen niet-Warmonders het bos nog in. De eigenaar van Huys te Warmont, de Stichting Zuid- Hollands Landschap, heeft de losse kaartjesautomaat wegge haald omdat hij vaak stuk was. „Het werd te duur om hem elke keer te repareren" zegt woord voerder P. Blom. „Dat is te doen als je een commerciële instelling bent, maar dat zijn we niet." Voor inwoners van Warmond verandert er weinig. Zij kunnen nog steeds voor niks het bos in. „Het was misschien niet bij ie dereen bekend, maar bij de over dracht van Huys te Warmont van de gemeente aan ons is afgespro ken dat inwoners gratis toegang krijgen. Dat betekent dat ze ook nu weer een gratis kaart kunnen afhalen." De Warmondse VW heeft in middels al een aantal boze reac ties gehad van wandelaars, die plotseling zien dat ze bij de in gang van het bos geen los kaartje meer kunnen kopen. Zij moeten nu naar de Warmondse VW of naar motel Sasssenheim. Dat zijn de twee verkooppunten voor abonnementen. Wandelaars die een eenmalig bezoek brengen aan Huys te Warmont vinden bo vendien dat ze duur uit zijn met een jaarabonnement. „Wij vinden het ook niet leuk. Wij krijgen de klachten, maar wij kunnen er ook niks aan doen", zegt F. van Egmond, medewerker bij de VW. Hij zet vraagtekens bij de maatregel van Zuid-Hol lands Landschap. „Dit jaagt tóch mensen weg. En dat kan niet de bedoeling zijn." Toch heeft de VW-medewerker ook wel begrip voor de maatregel van het Zuid- Hollands Landschap. „Die kaart- automaat was zo vaak kapot. En 's avonds stond dat ding volko men in het donker. Wie kwaad wilde, kon zijn gang gaan." Het schrappen van de automaat past in het 'uitsterfbeleid voor kaartautomaten' in bijna alle na tuurgebieden van de Stichting Zuid-Hollands Landschap. Vol gens woordvoerder Blom is er nog maar één terrein met een kaartapparaat. „Die staat in de duinen van Oostvoorne. Dat ap paraat is nog nooit stukgegaan. Maar daar is dan ook veel sociale controle." Alphen a/d Rijn: tel. 0172 - 427 426 Voorschoten: tel. 071 - 5 794 796 Internet: www.kamsteeg.nl Kamsteeg

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27